Page 47 of 77 FirstFirst ... 3743444546474849505157 ... LastLast
Results 921 to 940 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #921
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Ώρες ώρες μένω με το στόμα ανοιχτώ και χαζεύω θα έλεγα...






    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. The Following 2 Users Say Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    DJTaurus (12-11-2018),panos74gr (12-11-2018)

  3. #922
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Γιατι δεν ανεβαζεις το φουλ μεγεθος ρε συ?

  4. #923

    Default Red Dead Redemption 2

    @Wolf μα δεν έχει σωστό HDR στην πρώτη φωτογραφία . Απλα έχουν τους καλύτερους game artists στο χώρο και παράγουν φωτορεαλισμό χολιγουντιανού επιπέδου όταν οι άλλοι σχεδιάζουν "παιχνίδια". Αλλά όταν κάποιοι έχουν συνηθίσει να τρώνε HDR παπά με τις εντυπωσιακές πηγές φωτισμού καρτουνιστικου σχεδιασμού εθελοτυφλούν μη μπορώντας ούτε να θαυμάσουν αυτό που βλέπουν. Απλώς απενεργοποιήστε το HDR είναι broken και δεν προσφέρει τίποτα γιατί το παιχνίδι σου κόβει την ανάσα τεχνικά και αισθητικά.....εντός κτιρίων, εξωτερικά, μέρα αλλά και νύχτα, οι σκιές, τα διαφορά εφέ, οι αντανακλάσεις μέχρι και οι ακτίνες φωτός και το πως σβήνουν έξω από έναν αχυρώνα στη μέση του πουθενά..... σε συνδυασμό με τον ήλιο που δύει στην άγρια Δύση και πως επηρεάζονται τα σύννεφα που είναι κοντά σου σε σχέση με αυτά που χάνονται στο βάθος του ορίζοντα μέχρι εκεί που μπορείς να διακρίνεις.

    Last edited by DJTaurus; 12-11-2018 at 12:56.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to DJTaurus For This Useful Post:

    AlexandrosQV (17-11-2018),isildur83 (12-11-2018),spartan (12-11-2018)

  6. #924
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    ερωτηση για οσους εχουν φτασει στο chapter 6:
    Spoiler!

  7. #925
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Έχω απενεργοποιημένο το HDR. Οι φωτό είναι από το twitter και για αυτό είναι μικρές.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  8. #926
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ρε παιδιά μια ερώτηση:

    μόνο σε εμένα φαίνεται ότι υπάρχει "πολύ φως" όταν είναι βράδυ;

    Περίμενα μαύρη μαυρίλα κατάμαυρη και αν είχε πανσέληνο να υπήρχε κάπως περισσότερο φως.

    Αντιθέτως σε κάτι ώρες μεταξύ 22:00 - 4:00 πανάθεμά με αν μοιάζει με φουλ νύχτα. Πιο πολύ σαν βαθύ απόγευμα με συννεφιά μοιάζει (σαν τις περιπτώσεις που βλέπεις απομεινάρια ήλιου και ταυτόχρονα το φεγγάρι στον ουρανό).

    ΥΓ: Σε PS4 Pro + 1080pTV που δεν έχει HDR.

  9. #927

    Default

    Αυτο που προσωπικα με εντυπωσιασε ειναι το μουσι. Chapter 2 ειπα να του ριξω ξυρισμα(επιπεδο 1),και μετα στο επομενο chapter βλεπω το μουσι να εχει βγει(επιπεδο 4).

    Chapter 4 μολις μπηκα εγω με περιπου 39% story complete αρα εχω ακομα ψωμι.

    Ο Arthur δεν μασαει καθολου οσο ξυλο και να φαει

  10. #928

    Default

    Quote Originally Posted by AriStos13 View Post
    ερωτηση για οσους εχουν φτασει στο chapter 6:
    Spoiler!
    Spoiler!

  11. #929
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ρε παιδιά μια ερώτηση:

    μόνο σε εμένα φαίνεται ότι υπάρχει "πολύ φως" όταν είναι βράδυ;

    Περίμενα μαύρη μαυρίλα κατάμαυρη και αν είχε πανσέληνο να υπήρχε κάπως περισσότερο φως.

    Αντιθέτως σε κάτι ώρες μεταξύ 22:00 - 4:00 πανάθεμά με αν μοιάζει με φουλ νύχτα. Πιο πολύ σαν βαθύ απόγευμα με συννεφιά μοιάζει (σαν τις περιπτώσεις που βλέπεις απομεινάρια ήλιου και ταυτόχρονα το φεγγάρι στον ουρανό).

    ΥΓ: Σε PS4 Pro + 1080pTV που δεν έχει HDR.
    Κάποιο λάθος κάνεις εγώ που έπαιξα σε αποστολή βράδυ ήταν όπως βλέπεις την νύχτα το φως από φεγγάρι κ να φαίνονται ελάχιστα τα δέντρα κ ότι υπάρχει μπροστά σου.
    Ακριβώς τα ίδια έχω Panasonic plasma 1080p με ps4pro
    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  12. #930
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    A, ναι σωστά.
    Κάνουν λάθος τα μάτια μου.

    Μα τι λες μωρέ;

    Και με τον Sutorcen που είναι αρκετά χρόνια φίλος, σε παρόμοια τηλεόραση και Pro αυτό συζητήσαμε και στο ίδιο συμπέρασμα καταλήξαμε.

    Έχουν "λάθος" και των δύο μας τα μάτια;

  13. #931
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    A, ναι σωστά.
    Κάνουν λάθος τα μάτια μου.

    Μα τι λες μωρέ;

    Και με τον Sutorcen που είναι αρκετά χρόνια φίλος, σε παρόμοια τηλεόραση και Pro αυτό συζητήσαμε και στο ίδιο συμπέρασμα καταλήξαμε.

    Έχουν "λάθος" και των δύο μας τα μάτια;
    Χάχα μήπως η ρυθμίσεις τότε εγώ πάντως σκοτεινά ήταν στην αποστολή που έπαιξα, ίσως να ήταν η αποστολή θα το παρατηρήσω κ όταν κάνω βόλτες.

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  14. #932
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Ακριβώς τα ίδια έχω Panasonic plasma 1080p με ps4pro
    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Plasma Wins....

  15. #933
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ο Sutorcen έχει Plasma.

    Συνεπώς, έχουν και των δυό μας πρόβλημα τα μάτια; Δεν θα το έλεγα.
    Σήμερα το συζητούσαμε το πρόβλημα με το πολύ φως στη νύχτα.

    Προσωπικά τείνω ότι είναι θεματάκι του rasterizer της (Rockstar) Rage Engine, που ανεβάζει τα gamma levels κατά το output στο HDMI. Αν ρίξεις το gamma, υποθέτω ότι πολλά alpha effects και god rays θα δείχνουν χειρότερα, οπότε έχουν ανεβασμένο το gamma level στην engine, όπου κι αυτό με την σειρά του προσδίδει πολύ παραπάνω "φως" στη νύχτα.

  16. #934
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Οκ γράψε λάθος τότε - γιατί ξέρεις ότι IPS TV+λάθος settings κάνουν την νύχτα μέρα....


    Εγώ πάντως το έχω το xbox+tv έτσι επίτηδες να έχω black crush για να κοροϊδεύω τον εαυτό μου ότι έχω oled

  17. #935
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ο Sutorcen έχει Plasma.

    Συνεπώς, έχουν και των δυό μας πρόβλημα τα μάτια; Δεν θα το έλεγα.
    Σήμερα το συζητούσαμε το πρόβλημα με το πολύ φως στη νύχτα.

    Προσωπικά τείνω ότι είναι θεματάκι του rasterizer της (Rockstar) Rage Engine, που ανεβάζει τα gamma levels κατά το output στο HDMI. Αν ρίξεις το gamma, υποθέτω ότι πολλά alpha effects και god rays θα δείχνουν χειρότερα, οπότε έχουν ανεβασμένο το gamma level στην engine, όπου κι αυτό με την σειρά του προσδίδει πολύ παραπάνω "φως" στη νύχτα.
    Μπορεί να έχεις κ δίκιο, θα το κοιτάξω κάνοντας βόλτες γιατί όταν είδα το μήνυμα σου κ παρατήρησα έπαιζα αποστολή κ είχαν τα φαναράκια κ ήταν πολύ σκοτεινά,, μόνο αχνό φως φαινόταν κ δέντρα σαν σκιές στο σκοτάδι (όπως δλδ βλέπουν τα μάτια την νύχτα).

    Στάλθηκε από το F5321 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  18. #936
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τι έγινε ρε συ Λεωνίδα;

    Σβήστηκε το ποστ σου και η απάντησή μου στο ποστ σου;

    Τα έπαιξε ο σέρβερ;

    Αυτο-ξε-σερβιρίστικε ο σέρβερ;

    Τα έσβησε αυτοβούλως (χωρίς εξήγηση) κάποιος; (δεν το γνωρίζω, απλώς ρωτάω)

    Ενεργοποιήθηκε κάποιο "his master's voice";

  19. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (12-11-2018)

  20. #937
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Τώρα σοβαρά είναι τραγικό developer (λολ EA) - για το Post που σβήστηκε -με το ίδιο γελοίο γράφημα περί input lag στον αριστερό μοχλό - να βγάζει τέτοιες μετρήσεις- μετρώντας μόνο τον αναλογικό αριστερό μοχλό - τα buttons - ο δεξιός μοχλός - input lag δεν έχει?

    Ας σοβαρευτούμε.... και ας μην σβήνονται μηνύματα παρακαλώ.
    Last edited by Sir_Teraflop; 12-11-2018 at 23:19.

  21. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Lefteris_X (12-11-2018)

  22. #938
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Τώρα σοβαρά είναι τραγικό developer (λολ EA) - για το Post που σβήστηκε -με το ίδιο γελοίο γράφημα περί input lag στον αριστερό μοχλό - να βγάζει τέτοιες μετρήσεις- μετρώντας μόνο τον αναλογικό αριστερό μοχλό - τα buttons - ο δεξιός μοχλός - input lag δεν έχει?

    Ας σοβαρευτούμε.... και ας μην σβήνονται μηνύματα παρακαλώ.
    Μήπως θες να πεις "Το ποστ του Λεωνίδα με το ίδιο γράφημα που έγινε debunked (ορθώς) από τον Sutorcen στη σελίδα 45" και ακολούθως "το ποστ του Λευτέρη που απαντούσε σε αυτό του Λεωνίδα, λέγοντάς του ότι ήδη υπάρχει από την σελίδα 45 και ότι έγινε debunked";

    Και ότι τα 2 αυτά ποστ Λεωνίδα-Λευτέρη ως δια μαγείας και άνευ εξήγησης σβήστηκαν;

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (13-11-2018)

  24. #939
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ρε παιδια ειλικρινα τωρα κανετε σαν μωρα παιδια σορρυ κιολας... Χωρις να εχω μιλησει καν με τον Λεωνιδα ο λογος που σβηστηκαν τα μηνυματα, ειναι επειδη προφανως ειπατε οτι εχουν αναφερθει σε προηγουμενη σελιδα και ειπατε οτι εγιναν debunked. Αρα ο Λεωνιδας που προφανως δεν ειχε δει την εν λογω συζητηση στην προηγουμενη σελιδα, θεωρησε οτι πεταξε ενα ακυρο και λαθος ποστ το οποιο κανει derail το θρεντ και αρα καλυτερα θα ηταν να σβησει το ποστ του ωστε να ειναι πιο ομαλη η ροη του θρεντ. Και προφανως επειδη εσβησε το ποστ του επρεπε να σβησει και τα δυο επομενα.



    Δεν το εκανε για να μην φανει οτι του "την ειπατε". Μα για ονομα του θεου μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε....

    Δευτερον, ο φωτισμος το βραδυ που αναφερθηκατε, μιας κι εγω παιζω σε OLED με μαυρα κι αραχνα μαυρα, οντως ο φωτισμος του παιχνιδιου ειναι την νυχτα εντονοτερος με το φεγγαρι να μοιαζει μερικες φορες περισσοτερο με λαμπα που ριχνει πολυ φως παρα φεγγαρι. Ειναι θεωρω αισθητικη επιλογη των δημιουργων. Υπαρχουν περιπτωσεις ομως που ειναι και πισσα σκοταδι σε καποια σημεια και αυτο συμβαινει συνηθως αν υπαρχει κοντα πλουσια βλαστηση ή αλλες εντονες πηγες φωτισμου. Γενικα προτιμω την επιλογη του να υπαρχει φωτισμος επαρκης το βραδυ και να ειναι λειτουργικο το παιχνιδι, παρα να μην βλεπω την μυτη μου και να περιμενω να ερθει το πρωι για να παιξω. Και το Horizon το ιδιο πραγμα εκανε και γι αυτο και τα 2 παιχνιδια ειναι πληρως λειτουργικα, ομορφα και διασκεδαστικα το βραδυ, κατι σπανιο γενικα στα games. Στο Witcher 3 ειχα φτασει στο σημειο να κανω advance time για να ερθει το πρωι. Δεν την παλευα το βραδυ σε πολλα σημεια του. Δεν εδειχνε καν ομορφο.

    Τριτον, το γραφημα δεν ειναι τοοοσο λαθος οσο το βγαζετε να ειναι... Συμφωνω οτι οντως ειναι η "μιση αληθεια" αλλα αναφεροταν στο input lag της κινησης του παικτη, κατι που οντως ισχυει. Με τον αριστερο αναλογικο κουναω τον χαρακτηρα μου... οχι με την καμερα. Αν κατι με ενδιαφερει να μην εχει lag ειναι ο αριστερος αναλογικος μοχλος... συγνωμη κιολας αλλα αν η Rockstar εσκεμμενα εβαλε input lag στον αριστερο μοχλο κινησης δηθεν για κουλτουρε προσεγγιση κινησεως του χαρακτηρα, να χεσω το debunk που κανατε. Εμενα με ενδιαφερει το πρακτικο του ζητηματος. Και το πρακτικο του ζητηματος ειναι οτι με lag στον αριστερο μοχλο, επιτηδευμενο ή μη, ο χαρακτηρας ανταποκρινεται με καθυστερηση. Απλο.

  25. #940
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @Valkyrie

    Δεν τίθεται θέμα ως προς την κίνηση, διότι ήταν σωστή (το σβήσιμο).

    Τίθεται θέμα ως προς την καμία ενημέρωση. Με ποστ δικά σου Val κάντα ότι θες και όποτε θες. Με ποστ δικά μου όχι, δεν τα κάνεις ότι θες - ακόμα κι αν είναι το πρέπον/ορθόν, χωρίς καμία εξήγηση, ακόμα κι αν αυτή είναι "ευκόλως εννοούμενη". Όχι. Στέλνεις ένα μήνυμα, όπως κάλλιστα έγραψες εσύ "θεωρησε οτι πεταξε ενα [...] προφανως επειδη εσβησε το ποστ του επρεπε να σβησει και τα δυο επομενα" και είσαι κύριος, όμορφος και ξηγημένος.

    Όχι δεν έβαλε για την κουλτούρα επιτηδευμένο lag.
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται αντιληπτό, είναι ότι τρέχουν μυριάδες engines με αμέτρητα checks ανά 33.33 ms σε σχέση με την κάθε σου κίνηση, που είναι και προς τα που κοιτάζει η κάμερα, η απόσταση και η ενδεχόμενη κινητικότητα ενός/πολλών αντικειμένων, NPCs......θα μπορούσα να γράψω πολλά. Στο θέμα μας: εμένα που έχω τρομερά ευαίσθητο μάτι και "χέρι" δεν μου φαίνεται απολύτως κανένα "input lag". Κανένα. Είναι by design έτσι το παιχνίδι.
    Τώρα, αν από εκεί και πέρα αυτό δεν σου αρέσει ή σου αρέσει, οκ, δεκτό, καθώς είναι προσωπικής εκτίμησης και επιθυμίας.

    Αυτό που μου φάνηκε ως "awkward", περί φωτός στις νυχτερινές ώρες, το ανέφερα ευθέως, δεν προσπάθησα δηλαδή να δικαιολογήσω κάπως την Rockstar.
    Όπως όμως "αντιλαμβάνομαι", προφανώς και αυτό είναι by design. (δεν είναι δηλαδή κάποιο bug)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •