Page 46 of 77 FirstFirst ... 3642434445464748495056 ... LastLast
Results 901 to 920 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #901
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Είπα πως καλά τα είπες; Συγγνώμη αλλά διαβάζοντας ξανά την ανάρτηση έχω να προσθέσω μερικά πράγματα σαν coder/developer για τα πράγματα που αναφέρεις, απλά για χάριν διαμοιρασμού της γνώσης.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Δεν μπορω να το κανω αυτο ετσι αυθαιρετα απαιτει παρα πολυ σκεψη και φανταζομαι ελαχιστο κοσμο ενδιαφερει να γινει τετοια εκτενη αναφορα. Δηλαδη πρεπει να το βαλω κατω και να σκεφτω καλα το καθε τι για να σου κανω αναλυση. Παρολαυτα καποια πραγματα που πιστευω ευκολα μπορω να προτεινω ειναι τα παρακατω:
    Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Μια ανάλυση την κάνεις για να παραθέσεις τα δεδομένα που σε οδήγησαν σε μια συγκεκριμένη άποψη ώστε κάποιος που μπορεί να μην σε γνωρίζει ή δεν έχει τεχνικές γνώσεις να καταλάβει τι λες και γιατί το λες. Αυτό λέγεται εμπεριστατωμένη άποψη. Τουλάχιστον έτσι έχω μάθει.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    1) Χειρισμος του χαρακτηρα και της κινησης του με αποκλειστικη χρηση του αναλογικου μοχλου. Οχι παταω Χ για να τρεξω οχι toggle X, οχι περπαταω σα σαλιγκαρι ή σα λαγος. Ελεγχος της ταχυτητας καθαρα με τον αναλογικο μοχλο. οπως ολα τα games.

    2) Σε συνεχεια του παραπανω, την ωρα που σημαδευω ο χαρακτηρας αυτοματα να περπαταει με πιο γοργο βημα, χωρις να χρειαζεται να παταω το Χ για να γινεται αυτο. Γενικα και εκει κινηση/ταχυτητα αποκλειστικα με τον αναλογικο μοχλο.

    απο μονα τους αυτα τα 2 αυξανουν την απολαυση του παιχνιδιου.
    Σχεδόν τα περισσότερα RPGs και γενικά τέτοιου είδους παιχνίδια (FPP ή TPP) δεν χρησιμοποιούν το stick για να τρέξεις. Witcher 3, Horizon Zero Dawn είναι μερικά από τα μεγαλύτερα games που έχουν toggle το sprint. Το ίδιο και το Dragon Age Inq, Deues Ex, και γενικά ο βασικός κανόνας στα controls είναι να έχεις ξεχωριστό κουμπί για το Sprint. Ακόμα και η Unreal Engine 4 (αλλά και η 3) και η Cryengine στον βασικό χειρισμό που σου παρέχουν είναι το toggle tο Run/Sprint το οποίο δεν είναι τυχαίο. Άρα το "όπως όλα τα παιχνίδια" συγγνώμη αλλά είναι αυθαίρετο. Σαφώς και υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά ο κανόνας είναι toggle του Run/Sprint. Η επιλογή να πατάς Χ για να τρέχεις στο RDR2 σου δίνει ακριβώς αυτό για το οποίο παραπονιέσαι εσύ και αρκετοί άλλοι. Να τρέχεις όσο θέλεις. Συμφωνώ πως ίσως να μην είναι ο καλύτερος συμβιβασμός. Επίσης είναι ψιλό λογικό όταν τρέχεις να μην μπορείς να σημαδεύεις σαν sniper αλλά ακόμα και για αυτό υπάρχουν ρυθμίσεις για να σου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη. Στην τελική έχει να κάνει και με την ικανότητα του καθενός. Ξέρω άτομα που αν ο χειρισμός πάει σε πάνω από 3-4 κουμπιά πελαγώνουν. εκνευρίζονται. Τρανό παράδειγμα ο Λευτέρης (sorry που σε αναφέρω) ο οποίος έχει μεγαλώσει με 2-3 κουμπιά στον χειρισμό και πολλά λέω. Είναι θαύμα το ότι δεν το κράζει και ο ίδιος όπως έχει κάνει με άλλα και άλλα παιχνίδια. Δεν μπορώ να γνωρίζω Δημήτηρ αν ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία και για αυτό δεν σε κατατάσσω κατηγορηματικά σε αυτούς. Απλά οφείλω να αναφέρω πως όταν διαβάζω παράπονα περί χειρισμού περνάει και αυτή η σκέψη από το κεφάλι μου, πως και η ικανότητα του παίχτη παίζει ρόλο στο σχόλιο/εκνευρισμό του.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    3) Επιμενω οτι δεν χρειαζεται τοσα hold button prompts. Για καποια το καταλαβαινω να μετανιωσεις, για καποια αλλα καλυτερα να μην υπαρχει. Δεν καταλαβαινω οπως ειπα γιατι να μετανιωσω να ανοιξω ενα συρταρι, καλυτερα να ανοιξει και ας το μετανιωσω λιγοτερο χρονο θα μου παρει.
    Όπως ανέφερα και πιο πάνω μπορεί να είναι κακή επιλογή αλλά έγινε για χάριν συνέπειας του σχεδιασμού. Κατανοώ πως για πολλούς αυτό δεν έχει καμία λογική, οκ δεκτό. Αλλά η συνέπεια είναι πράγμα ιερό που για τον σωστό game designer, είναι ευαγγέλιο. Όταν δε μιλάμε για designers τόσο παλιούς σαν τον Houser τότε είναι διπλά ευαγγέλιο. Καλύτερα να κάνεις μια φαινομενικά λάθος επιλογή και να έχεις συνέπεια στον όλο χειρισμό/σχεδιασμό του παιχνιδιού σου παρά να είσαι ασυνεπείς. Δηλαδή αλλού ισχύει απλό πάτημα και αλλού παρατεταμένο. Αυτό δεν το λέω εγώ, είναι game design 101. Αν για κάποιον λόγο δεν είναι κατανοητό ή αποδεκτό αυτό που λέω, προτείνω να διαβάσετε μερικά βιβλία ή να δειτε μερικές ομιλίες game design στο GDC που είναι πιο διασκεδαστικό. Πέρα από αυτά που μαθαίνει κανείς σου παρέχουν και μια καλύτερη ματιά για το πως λαμβάνονται ορισμένες αποφάσεις.

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    4) Επισης κατι να κανουν με αυτο ωστε η στοχευση να ειναι και πιο λειτουργικη και να μην εχει τοση αναγκη το auto aim:



    5) Πιο αμεσος χειρισμος. Νορμαλ πραγματα. Ρεαλιστικα. Δεν θελουμε νιντζα. Αλλα δεν θελω και να προσπαθω να κανω καθε φορα 3-4 microadjustments για να κατσει ο μπασταρδος εκει που θελω.

    Ετσι προχειρα και βασικα αυτα θελω. Δεν μπορω ομως να τα σκεφτω ετσι αναλυτικα που θες. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που πρεπει να λαβω υποψην μου για κατι τετοιο.
    Το παραπάνω γράφημα είναι τρομερά παραπλανητικό και εξηγώ γιατί. Για αρχή δεν έχουμε ανάλυση πως βγήκαν τα πιο πάνω συμπεράσματα. Φαντάζομαι όμως ότι είναι σωστά και τα στοιχεία που λένε ισχύουν, οπότε συνεχίζω.

    Συγκρίνονται διαφορετικές εντελώς μηχανές γραφικών οι οποίες πράττουν διαφορετικά πράγματα σε διαφορετικούς τομείς (CPU και GPU). Κρίνοντας από το αυτά που έχω δει στο RDR2 αλλά και στα υπόλοιπα παιχνίδια είναι λογικότατο να έχει τόσο latency στο Playstation 4 το RDR2. Tα πράγματα που τρέχουν στο background είναι απίστευτα, από πλευράς physics αλλά κυρίως AI. Βάλτε το γεγονός πως όλο αυτό γίνονται stream χωρίς να το καταλαβαίνει ο παίκτης, δίχως loading, σε μια αδύναμη CPU και μιλάμε για τρομερά γραμμένο κώδικα. To RDR2 είναι πραγματικά επίτευγμα ειδικά από την στιγμή που η Rockstar δεν είναι developer της Sony που σημαίνει ότι δεν έχει 100% inside γνώσεις όπως έχει η Naughty Dog πχ.

    Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια, ειδικά τα AC:O και το Spiderman δεν μπορούν καν να συγκριθούν με το RDR2 μόνο και μόνο για τα παραπάνω που είπα (physics, AI κτλ). Το AS:O μπορεί μεν να είναι πανέμορφο παιχνίδι και αυτό αλλά δεν έχει τόσο ΑΙ όσο το RDR2. "Κάτσε ρε μεγάλε" θα πει κάποιος "αλλά και οι NPCs στο AC:O και ο κόσμος φαίνεται ζωντανός". Ναι μεν αλλά, μπορείς να δώσεις την αίσθηση πως κάτι είναι ζωντανό είτε με AI είτε με απλά (τρόπος του λέγειν) scripted events. To AC:O στηρίζεται στο δεύτερο, για αυτό έχει και εντελώς άλλη αίσθηση σε σχέση με το RDR2, εννοώντας φαντάζει πιο τεχνητός ο κόσμος του. Άρα αυτό το latency είναι καθαρά θέμα αδυναμίας του PS4 να σηκώσει το παιχνίδι και όχι αποκλειστικά του RDR2. Είμαι σίγουρος πως στο XBox One X τα πράγματα θα είναι κάπως καλύτερα. Όσο για το Uncharted και το Destiny 2, το πρώτο είναι γεμάτο με physics simulations αλλά και τεμαχισμένο σε πίστες, για αυτό έχει και το ανάλογο latency ενώ το Destiny είναι καθαρά φτιαγμένο για να παίζει σωστά σαν FPS και για αυτό έχει το latency που έχει. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει τα ίδια εφέ, physics ή ΑΙ με το RDR2 ή τα υπόλοιπα στην λίστα.

    Όσον αφορά αυτό το περιβόητο σημάδι. Το παιχνίδι μπορείς να το ρυθμίσεις μέχρι αηδίας να είναι όσο νευρικό ή αργό θέλεις, σχεδόν μπορείς να το κάνεις να σημαδεύει μόνο του. Υπάρχει ένα μεγάλο αλλά εδώ. Όταν μία game engine μπαίνει σε Bullet Μode υπάρχει μεγάλη περίπτωση (εξαρτάται από την game engine) η ανανέωση του ingame ρολογιού της μηχανής σε συνδυασμό με το, fps και το latency που έχει στο PS4 να οδηγούν το crosshair να πηγαίνει δυο κλικ πιο πέρα από εκεί που έχεις υπολογίσει να πάει. Τι θέλω να πω με αυτό; Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να φταίει η αδυναμία του PS4 σε τέτοιο βαθμό που η Rockstar να μην είχε άλλη επιλογή ή να μην πρόλαβε να το κάνει optimize όπως είχε γίνει και στο GTAV. Οπότε όταν λέει κάποιος ότι έκανα τα πάντα και ακόμα δεν μπορώ να σημαδέψω άρα φταίει το παιχνίδι για αυτό, έχει εν μέρη δίκιο. Αυτά που έγραψα μπορεί να εξηγούν γιατί καμία ρύθμιση δεν βοήθησε εσένα αλλά και πολύ κόσμο στο σημάδι.

    Τα παραπάνω τα λέω έχοντας πέντε τεχνικές γνώσεις παραπάνω λόγω επαγγέλματος οι οποίες μου δίνουν την ικανότητα να βλέπω πίσω από τα προβλήματα. Δεν περιμένω ούτε απαιτώ από τον άλλον να επιδείξει παρόμοιες γνώσεις, αυτό όμως που θα ήθελα από τον συνομιλητή μου, όταν μου παραθέτει μια άποψη να παραθέτει και στοιχεία πέραν της προσωπικής του εμπειρίας. Όχι επειδή δεν μετράει αυτή αλλά όταν πλέον μπαίνουμε σε τεχνικά χωράφια το τι αρέσει σε μένα ή στον άλλον δεν έχει καμία σχέση με το τι πραγματικκά συμβαίνει σε ένα παιχνίδι και γιατί συμβαίνει. Εμείς απλά παρατηρούμε και χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία ή την κατάλληλη γνώση οδηγούμαστε σε διαφορετικά προσωπικά συμπεράσματα. Για αυτό και η διαφορά στην άποψη μας.

    Κλείνοντας κατανοώ απόλυτα γιατί έχεις παράπονα και τα παραπάνω δεν σου τα λέω για να σε προσβάλω, να σου την πω ή να σε διορθώσω (κουνώντας το δάχτυλο). Όχι καμία σχέση. Όταν κάθομαι και γράφω τόση ώρα για τεχνικά θέματα που δεν είναι και το πιο εύκολο, το τελευταίο πράγμα που με νοιάζει είναι η προσωπική επίθεση. Το λέω γιατί έχω κουραστεί να μιλάω τεχνικά και ο άλλος να προσβάλλεται. Αυτά που γράφω και ο χρόνος που σπαταλώ είναι επειδή ο κόσμος διαβάζει αυτές τις γραμμές που γράφουμε και καλό είναι να μαθαίνει κάτι, ώστε να μπορεί να καταλάβει γιατί ένα παιχνίδι κάνει αυτά που κάνει.

    Από εκεί και πέρα δεν υπερασπίζομαι την Rockstar καθότι όπως έχω πει επανειλημμένα υπάρχουν πολλά που ίσως να μπορούσαν να γίνουν καλύτερα, αλλά επειδή δεν έχω ασχοληθεί σε τόσο βάθος για να δω πως θα μπορούσαν (ρεαλιστικά) να γίνουν καλύτερα τα πράγματα δεν θα προβώ σε κράξιμο. Δεν υπερασπίζομαι καμία Rockstar, υπερασπίζομαι την σωστή πληροφορία, την λογική και τον εποικοδομητικό διάλογο.

    Αυτά, ελπίζω να μην σας ζάλισα. Το ξαναλέω Δημήτρη ασπάζομαι και κατανοώ τα παράπονα σου και ελπίζω να έριξα λίγο φως στα κακώς κείμενα του RDR2.
    Last edited by Sutorcen; 06-11-2018 at 23:07.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Axilleas_GR (13-11-2018),DJTaurus (06-11-2018),Lefteris_X (06-11-2018),Peteoklis (06-11-2018),Sir_Teraflop (06-11-2018)

  3. #902
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Δεν είμαι Dev αλλά 2 πραγματάκια να πω και εγώ. Βλέπω να παραπονούνται εδώ και σε άλλα fora - για Input Lag. Το παιχνίδι δεν έχει ίχνος Input Lag. Είναι πολύ απλό να το διαπιστώσεις από τον χειρισμό στο δεξί Stick της κάμερας. Zero- Μηδέν - Nada. Το φυσάς και γυρίζει η κάμερα άμεσα. Αυτό που χαρακτηρίζουν αρκετοί ως input lag είναι μάλλον τα τεράστια deadzones στο default και προφανώς τα animations που δεν γίνονται cancel - με button αλλά με το L-controller.

    Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε ότι το παιχνίδι προσπαθεί να κάνει map άπειρα controls στα πεπερασμένα inputs ενός controller. Υποθέτω το RDR2 κάποτε θα ερχόταν με αυτά τα χάρτινα overlays που βάζανε στα Keyboard κάποτε με τα διάφορα flight/combat simulators.

    Τέλος και εγώ ίσως φανώ χαζός της υπόθεσης αλλά ο χειρισμός του μου φάνηκε μια χαρά δηλαδή φυσικός. Δεν με προβλημάτισε κάτι.

    Το μόνο που με προβλημάτισε να πω την αλήθεια είναι το built-in aimbot - το οποίο από ότι είδα σε κάποια βίντεο στο νήμα λύνεται με το free aim.

    Spoiler!

  4. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    spartan (07-11-2018)

  5. #903
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Quote Originally Posted by Sutorcen View Post
    Αχαχαχαχα ρε δεν απορώ, σου είπε κανείς ότι δεν έχω και εγώ παράπονα; Είπαμε σεντόνι από Χυτήρογλου τα παράπονα.



    a) Φαντάζομαι κάτι σαν αυτό που υπάρχει στο Witcher 3. Δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι να ενεργοποιήσεις την Cinematic Camera κρατώντας πατημένο το touch pad. O τρόπος που το έκαναν στο Witcher 3 θα ήταν ο ιδανικός για το RDR2 αλλά από ότι κατάλαβα δεν τους πέρασε καν από το μυαλό διότι ήθελαν ντε και καλά να κάνουν κάτι την άχρηστη Cinematic Camer. Χώρια ότι έχω την αίσθηση πως σε Cinematic Mode δεν σου εμφανίζει random encounters.

    b) Αν δεν κάνω λάθος αυτό το αλλάζεις στις ρυθμίσεις, θα το δω σπίτι και θα σου πω. Εκτός αν κάποιος άλλος το έχει πρόχειρο.



    Όχι ας είναι καλά τα 30fps. Σπάνια το συναντάς σε παιχνίδι αυτό. Έχει επίσης να κάνει και με την μηχανή του παιχνιδιού και τι κρατάει/μετράει τον χρόνο σε αυτήν.



    Auto holster? Όχι από όσο γνωρίζω και θα σου πω γιατί. To L2 χρησιμοποιείται για τόσα πράγματα που δεν έχει προβλεφθεί να κάνει το παιχνίδι έξυπνη επιλογή ώστε ανάλογα με το τι κοιτάς να κάνει και την ανάλογη κίνηση. όχι επειδή ήταν τεμπέληδες αλλά λόγω του πόσο δυναμικά και από στιγμή σε στιγμή ένας ουδέτερος NPC γίνεται εχθρικός κτλ.

    Αυτό με τα όπλα υπάρχει και υπήρχε σε πάρα πολλά παιχνίδια. Δεν γνωρίζω αν έχεις παίξει άλλα παρόμοια παιχνίδια αλλά αν δεν έχεις πίστεψε με είναι κλασσικός μηχανισμός. Ειδικά σε παιχνίδια όπου το AI (NPCs) είναι σχεδιασμένο να αντιδρά διαφορετικά ανάλογα με τον αν έχεις τα όπλα στο χέρι ή όχι. Κάποια παιχνίδια έχουν timer όπου μετά από συγκεκριμένη ώρα ο χαρακτήρας βάζει τα όπλα μέσα. Mechanic που δεν έχει ασπαστεί η Rockstar (και άλλοι developers) διότι προσθέτει στον ρεαλισμό και κατ'επέκταση στο immersion ενός κόσμου. Είτε το αγαπάς, είτε το μισείς.

    Από ότι κατάλαβα αυτά που σε ενοχλούν είναι απλά διαδικαστικά πράγματα. Δεν ξέρω πως παίζεις, αλλά επειδή και εγώ είχα και έχω τα ίδια προβλήματα θα σου πω πως τα ξεπέρασα. Καταρχάς χαλάρωσα και δεν έτρεχα να το τελειώσω όσο πιο γρήγορα γίνεται. Στους χειρισμούς που μου την έσπαγαν και έκανα τα πιο πολλά λάθη, προσπαθούσα να τους χρησιμοποιώ όσο πιο συχνά γίνεται μέχρι να γίνονται αυτόματα σωστά. Έχω και εγώ πυροβολήσει και δώσει μπουνιές σε άλογα, σερίφηδες κτλ και ακόμα το κάνω αλλά σπάνια πλέον. Επειδή το παιχνίδι δεν σε τιμωρεί έπαψα να σπάζομαι. Δέκα φορές σερί πήγα στην Valentine και τις δέκα φορές κατέληξα να με κυνηγάει όλη η πόλη διότι όλο και κάποια μαλακία θα έκανα. Αλλά τώρα που το γράφω γελάω διότι αυτό σου μένει (μεταξύ άλλων). Το μισό παιχνίδι το έβγαλα με 300$ Bounty διότι ο βλάκας άργησα να συνειδητοποιήσω πως όταν κάποιος σε προκαλεί μέσα στην πόλη είναι οκ να τον πλακώσεις στις φάπες και καμία φορά να τον πυροβολήσεις κιόλας, αλλά ρε φιλαράκι μην τον κλέβεις (loot) μπροστά σε όλους. Μαααα looting θα μου πεις; Εμ, όχι σε αυτό το παιχνίδι διότι δεν είναι το κλασσικό σου RPG όπου πρέπει να τα lootάρεις όλα. Πόσες φορές έχω πάρει πάρει λάθος άλογο; lol

    Βασικά το παιχνίδι γενικά δεν σε τιμωρεί ότι βλακεία και να κάνεις και αυτό είναι που κάνει τις όποιες λάθος επιλογές στο design να είναι πιο ανεκτές (για μένα). Δεν είναι το κλασσικό παιχνίδι όπου άπαξ και έκανες την Χ βλακεία, πουτάνα όλα. Καμία σχέση. Το παιχνίδι θέλει να τα κάνεις μαντάρα. Άλλωστε είναι η παιδική χαρά σου σαν να λέμε. Μπορεί να μοιάζει βαρύ και σοβαρό σαν παιχνίδι αλλά πίστεψε με δεν είναι, μπορείς να κάνεις ότι βλακεία και λάθος θέλεις, δεν τρέχει μία. Με άλλα λόγια, όσο έψαχνα αφορμή να σπαστώ που έκανα βλακεία ή πέθαινα τόσο δεν ήθελα να παίξω. Μου πήρε τρεις μέρες να καταλάβω πως το προσέγγιζα λάθος το παιχνίδι.

    Πχ σε κάποια φάση πέθανα και έχασα 120 κάτι δολάρια, πολλά λεφτά θα σκεφτείς, ναι τσαντίστηκα αλλά μετά από λίγο μου έδωσε (λόγω υπόθεσης) μερικά χιλιάρικα. Τι θέλω να πω; Τσάμπα η μισή ώρα που χάλασα την διάθεση μου. Έχει κάνει λάθη η Rockstar στο RDR2; Ουκ ολίγα, αλλά σε αφήνει ελεύθερο (άλλες φορές σε αναγκάζει λόγο χειρισμού) να κάνεις και εσύ άλλα τόσα. Μια ζωή έτσι είναι τα παιχνίδια της Rockstar.

    Αν σε κουράζει η διαδρομή με το άλογο, κάνε αυτό που ακριβώς θέλεις. Σταμάτα και απόλαυσε το τοπίο, δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο πρέπει να είναι αγγαρεία η διαδρομή από το ένα σημείο στο άλλο. Μάζεψε κανένα φυτό, κυνήγα, κάνε camp και φτιάξε μερικά πράγματα, βγες από την πορεία σου και τσέκαρε μια καμπίνα που βλέπεις στο βάθος, πέσε την σε κάποιον, υπάρχουν τόσοι τρόποι να μην είναι βαρετό το ταξίδι. Ευτυχώς η Rockstar έχει γεμίσει τον κόσμο με πράγματα να κάνεις. Αν σε χαλάει παρόλα αυτά παίρνε την άμαξα ή ξεκλείδωσε το fast travel στο camp.

    Όλα έχουν να κάνουν με το πως προσεγγίζεις το κάθε παιχνίδι και τι θέλεις να πάρεις/νιώσεις παίζοντας το. Αυτό καθορίζει αν θα χαλαστείς με ένα παιχνίδι ή όχι, πολύ πριν έρθει ο χειρισμός ή το εκάστοτε λάθος στο design να σου επιβεβαιώσει αυτή τη μικρή ξινίλα/αμφιβολία/αναποφασιστικότητα (δεν έχω ιδέα αν μου αρέσει το παιχνίδι πριν το αγοράσω) που έχεις για το παιχνίδι.
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές Βαγγέλη.

    Είχα παίξει το πρώτο rdr και μου άρεσε και γι αυτό πήρα και το δεύτερο. Αλλά από τότε έχουν εξελιχθεί πόλοι μηχανισμοί σε παιχνίδια και περίμενα κάτι αναλλογο.

    Θα το αφήσω τελείως για 3 μέρες λοιπόν και με χαλαρή διάθεση θα τομπιασω πάλι την Παρασκευή και θα κινηθώ όπως ακριβώς μου προτείνεις παραπάνω.
    Πιστεύω ίσως έτσι το δω με άλλο μάτι και θα επικεντρωθώ στο να χτίσω τον εξοπλισμό μου το καμπ και φυσικά το fast travel.

    Ειδομεν οπότε και ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλες.

    Υγ: αν βρεις κάποια ρύθμιση για το b που γράφουμε επάνω είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη

  6. #904
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Quote Originally Posted by Peteoklis View Post
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές Βαγγέλη.

    Είχα παίξει το πρώτο rdr και μου άρεσε και γι αυτό πήρα και το δεύτερο. Αλλά από τότε έχουν εξελιχθεί πόλοι μηχανισμοί σε παιχνίδια και περίμενα κάτι αναλλογο.

    Θα το αφήσω τελείως για 3 μέρες λοιπόν και με χαλαρή διάθεση θα τομπιασω πάλι την Παρασκευή και θα κινηθώ όπως ακριβώς μου προτείνεις παραπάνω.
    Πιστεύω ίσως έτσι το δω με άλλο μάτι και θα επικεντρωθώ στο να χτίσω τον εξοπλισμό μου το καμπ και φυσικά το fast travel.

    Ειδομεν οπότε και ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλες.

    Υγ: αν βρεις κάποια ρύθμιση για το b που γράφουμε επάνω είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη
    Χαρά μου. Μην τρελαίνεσαι το παιχνίδι είναι φανταστική εμπειρία και μια χαρά με τα όσα προβλήματα μπορεί να έχει.

    Δεν σε έχω ξεχάσει απλά μπήκα πριν λίγο σπίτι. Μόλις κλείσω από εδώ θα του ρίξω μια ματιά.


    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Δεν είμαι Dev αλλά 2 πραγματάκια να πω και εγώ. Βλέπω να παραπονούνται εδώ και σε άλλα fora - για Input Lag. Το παιχνίδι δεν έχει ίχνος Input Lag. Είναι πολύ απλό να το διαπιστώσεις από τον χειρισμό στο δεξί Stick της κάμερας. Zero- Μηδέν - Nada. Το φυσάς και γυρίζει η κάμερα άμεσα. Αυτό που χαρακτηρίζουν αρκετοί ως input lag είναι μάλλον τα τεράστια deadzones στο default και προφανώς τα animations που δεν γίνονται cancel - με button αλλά με το L-controller.

    Συμφωνώ απόλυτα αλλά το κακό με τους απανταχού αναλυτές/reporters είναι ότι απευθύνωνται σε κοινό που δεν έχει γνώσεις και καλά κάνει το κοινό που δεν έχει γνώσεις. Αλλά όταν λες "Να κοιτάξτε το παιχνίδι έχει lag ή τα FPS πέφτουν από το 30 στα 28 ή τα 27Fps πες επίσης πως ο μέσος άνθρωπος δεν το καταλαβαίνει διότι το μάτι του ανθρώπου κάνει cap στα 24.5 FPS.

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε ότι το παιχνίδι προσπαθεί να κάνει map άπειρα controls στα πεπερασμένα inputs ενός controller. Υποθέτω το RDR2 κάποτε θα ερχόταν με αυτά τα χάρτινα overlays που βάζανε στα Keyboard κάποτε με τα διάφορα flight/combat simulators.
    Αχαχαχαχααχα και εγώ αυτό είπα σε φίλους που δεν το είχαν πάρει ακόμα στα χέρια τους. Όσο για τον χειρισμό θα το ξαναπώ, το joypad είναι όντως πεπερασμένο με αυτά που θέλουν να πετύχουν, δηλαδή πολυπλοκότητα keyboard σε ένα joypad.

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Τέλος και εγώ ίσως φανώ χαζός της υπόθεσης αλλά ο χειρισμός του μου φάνηκε μια χαρά δηλαδή φυσικός. Δεν με προβλημάτισε κάτι.

    Το μόνο που με προβλημάτισε να πω την αλήθεια είναι το built-in aimbot - το οποίο από ότι είδα σε κάποια βίντεο στο νήμα λύνεται με το free aim.]
    Δεν είσαι χαζός και εγώ αυτό προσπαθώ να πω. Ότι ο χειρισμός είναι μια χαρά και όχι δεν είμαι κανένας special gamer που τα καταφέρνει και για αυτό μου αρέσει.
    Last edited by Sutorcen; 06-11-2018 at 23:20.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  7. The Following User Says Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Lefteris_X (06-11-2018)

  8. #905
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Sutorcen View Post
    Αλλά όταν λες "Να κοιτάξτε το παιχνίδι έχει lag ή τα FPS πέφτουν από το 30 στα 28 ή τα 27Fps πες επίσης πως ο μέσος άνθρωπος δεν το καταλαβαίνει διότι το μάτι του ανθρώπου κάνει cap στα 24.5 FPS.
    Εδω κατι λες λαθος φιλε. Εκτος και αν ηθελες να πεις κατι αλλο κι εγω δεν το καταλαβα. Αυτος ο μυθος οτι το ματι του ανθρωπου κανει cap στα 24 frames ουτε που ξερω απο που ξεκινησε αλλα ειναι παντελως λαθος.

  9. #906

    Default Red Dead Redemption 2

    Ένα ακόμα στοιχείο που με εντυπωσιάζει είναι ο random τρόπος που εμφανίζονται οι αποστολές on the road....βασικά δεν έχω καταλάβει πως και ποτέ γίνονται trigger. Έχει να κάνει με την χρονική στιγμή που θα περάσω ως προς το δικό μου story progression η με βάση την ώρα που θα περάσω από το εκάστοτε μέρος ;

    Δέρματα και ζώα που δεν είναι χρήσιμα για updates του camp είναι προτιμότερο να τα κάνουμε donation στον "χασάπη της ομάδας" η στον εξωτερικό trapper ?

  10. #907
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Ένα ακόμα στοιχείο που με εντυπωσιάζει είναι ο random τρόπος που εμφανίζονται οι αποστολές on the road....βασικά δεν έχω καταλάβει πως και ποτέ γίνονται trigger. Έχει να κάνει με την χρονική στιγμή που θα περάσω ως προς το δικό μου story progression η με βάση την ώρα που θα περάσω από το εκάστοτε μέρος ;

    Δέρματα και ζώα που δεν είναι χρήσιμα για updates του camp είναι προτιμότερο να τα κάνουμε donation στον "χασάπη της ομάδας" η στον εξωτερικό trapper ?
    Νομιζω οτι δεν παιζει ρολο τι ωρα θα πας. Στα εμφανιζει αμα εισαι ψιλοκοντα. Καποιες φορες μπορει αν εχεις κανει ταρζανιες στην περιοχη και εχεις μεγαλο bounty να μην σε δεχτει. Εμενα ενας stranger δεν με δεχτηκε γι αυτο το λογο. Μετα που πληρωσα το bounty με δεχτηκε.

    Αυτο που κανω εγω οταν εντοπιζω stranger ειναι παντοτε να βαζω ενα marker στο map (πολυ καλο που σε αφηνει να βαλεις πολλα markers) ωστε να ξερω που ειναι. Ειναι σαν να βαζω... "ερωτηματικα" στον χαρτη λολ.

    Δερματα και ζωα πηγαινε τα ολα πρωτα στο camp στον Pearson. Πριν του δωσεις κατι, στην περιγραφη θα σου λεει τα 3 παρακατω:

    1) donate for funds (σημαινει οτι απλα τα δινεις για να παρει χρηματα το camp)
    2) donate for provisions (τα δινεις για να εχει το camp προμηθειες)
    3) donate for crafting (τα δινεις για να σου κανει craft upgrades)

    Προσωπικα τα εδινα και τα δινω ολα που εχουν σχεση με craft. Μετα απο καποιο σημειο ομως αν εχεις καλυψει ολα τα πιθανα σεναρια που πχ ενα deer pelt χρησιμοποιειται σε craft, τοτε μπορεις απλα να πας να τα πουλας στον χασαπη για χρηματα. Γενικα η προτεραιοτητα που ακολουθω ειναι craft, provision, funds. Αν και πλεον για funds δεν του δινω τιποτα παω και τα πουλαω αλλου για φραγκα.

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (07-11-2018)

  12. #908

    Default

    καπου αναφερθηκε οτι μπορεις να αγορασεις βελη improved, small game απο fencer η trapper. δεν ισχυει,τα φτιαχνεις μονος σου.

  13. #909

    Default Red Dead Redemption 2

    Συγκλονιστικές οι μέχρι τώρα πωλήσεις του RDR2.....τι να πει κανείς όμως και για το GTAV που ξεπέρασε τα 100εκ. Η Apple του Gaming
    https://www.eurogamer.net/articles/2...in-eight-years

    Spoiler!
    Last edited by DJTaurus; 08-11-2018 at 13:55.

  14. #910
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Συγκλονιστικές οι μέχρι τώρα πωλήσεις του RDR2.....τι να πει κανείς όμως και για το GTAV που ξεπέρασε τα 100εκ. Η Apple του Gaming
    https://www.eurogamer.net/articles/2...in-eight-years

    Spoiler!

    Αν δεν θες να τον σκοτώσεις απλά τον αφήνεις δεμένο και φεύγεις. Η γυναίκα μετά παίρνει το άλογο και φεύγει και παίρνεις το honor. Νομίζω αν τον πας στο σερίφη δεν γίνεται τίποτα. Αυτό γίνεται στο bounty.
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  15. The Following User Says Thank You to WolfRathmA For This Useful Post:

    DJTaurus (08-11-2018)

  16. #911

    Default Red Dead Redemption 2

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Αν δεν θες να τον σκοτώσεις απλά τον αφήνεις δεμένο και φεύγεις. Η γυναίκα μετά παίρνει το άλογο και φεύγει και παίρνεις το honor. Νομίζω αν τον πας στο σερίφη δεν γίνεται τίποτα. Αυτό γίνεται στο bounty.
    Ναι πήρα το honor κανονικά. Είχα βρει τυχαία έναν δραπέτη που δεν ήταν σε bounty, τον πήγα σερίφη και μου έδωσε χρήματα όποτε γιαυτο είπα να τον πάω σερίφη κ αυτόν μπας και.....

  17. #912

    Default

    το τελειωσα μολις σημερα. ηταν μια ευχαριστη εμπειρια.
    αντε μπας κ βγαλουν κανα expansion...

  18. #913
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    το τελειωσα μολις σημερα. ηταν μια ευχαριστη εμπειρια.
    αντε μπας κ βγαλουν κανα expansion...
    Ποια ήταν ή γενική εντύπωση σου από το story;

    Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. #914

    Default

    τι να σου πω τωρα φιλε μου.ο καθενας το βλεπει διαφορετικα. εμενα μου αρεσε σε γενικες γραμμες,εκανε λιγο κοιλια σε καποιες φασεις η αληθεια ειναι. παντως οτι κ να σου πω για το story εσυ μπορει να το παιξεις κ να βαρεθεις η να το βρεις αριστουργημα. υπαρχει κοσμος που το βρισκει βαρετο ας πουμε.με λιγα λογια πως το ειδα εγω το story? ληστεια πιστολιδι και θεληματα.σε φαση, παμε να ληστεψουμε εκει,πηγαινε σ'αυτον κ παρε αυτο,παμε να γνωρισουμε αυτον,παμε να ανακατεψουμε αυτους,παμε να σκοτωσουμε αυτους,παμε να κυνηγησουμε κτλ. οτι ακριβως περιμενα δλδ,δε με χαλασε καθολου εμενα το στορυ.

  20. #915
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default


    Δεν ξερω αν ισχυει δεν το εχω δοκιμασει!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #916
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ισχυει. Εγω αυτο εχω κανει. Αλλα και παλι δεν λυνει το προβλημα.

    Τι εννοω. Ο φιλος πιο πανω το μονο που λυνει με το θεμα αυτο, ειναι να μην πατας συνεχομενα το Χ για να τρεχεις. Η λεξη κλειδι εδω ειναι το "συνεχομενα". Και παλι πρεπει να πατησεις το Χ για να ξεκινησει να τρεχει. Δεν θυμαμαι αλλο παιχνιδι να εχω παιξει σε αυτη τη γενια που να μου ζητουσε να πατησω ενα κουμπι για να αρχισει να τρεχει ο χαρακτηρας. Προσοχη. Μιλαμε για το απλο τρεξιμο. Οχι sprint.

    Παιρνω σαν παραδειγμα το Horizon , αλλα στα αληθεια αντικαταστηστε το με οποιοδηποτε αλλο παιχνιδι 3rd person. Στο Horizon λοιπον οταν κουνησω ελαφρα τον αναλογικο μοχλο η Aloy περπαταει. Οταν κουνησω τον αναλογικο μοχλο τερμα αρχιζει και τρεχει. Δεν παταω κουμπι. Απλα κουναω τον μοχλο. Οταν πατησω το L3 τοτε αρχιζει να sprintαρει σε φουλ ταχυτητα.

    Στο Red Dead Redemption οταν κουνησω τον αναλογικο μοχλο, ο Αρθουρ απλα θα περπαταει. Ειτε τον κουνησω τερμα ειτε ελαχιστα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Απλα περπαταει. Για να κανω απλο τρεξιμο πρεπει να πατησω το Χ/L3 αναλογα τις ρυθμισεις. Σιγουρα ειναι καλυτερο απο το να πρεπει να πατας συνεχομενα το κουμπι του τρεξιματος, αλλα και παλι πρεπει να πατας κουμπι για να κανει ενα απλο τρεξιμο. Αυτο για εμενα ειναι ακρως εκνευριστικο, ιδιως την ωρα της μαχης που καθε φορα που σταματας πρεπει να πατας το Χ για να κουνησει τον κωλο του ο χαρακτηρας. Καθε φορα που σημαδευεις επισης, και παλι να πατας Χ. Ε αυτο καμμια ρυθμιση (δυστυχως) δεν το διορθωνει. Πρακτικα, ο αριστερος αναλογικος μοχλος στο παιχνιδι αυτο θα μπορουσε να αντικατασταθει απο το dpad... σοβαρα μιλαω. Ειναι τοσο παναρχαιη φιλοσοφια, που η Rockstar θα μπορουσε καλλιστα να χρησιμοποιει το dpad για την κινηση του ηρωα....

  22. #917
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Εντάξει νομιζω απλά συνήθεια ο χειρισμός κ το gta τον ίδιο έχει με το Χ να τρέχει,αν θυμάμαι καλά ετσι ήταν κ το παλιό δεν άλλαξαν κάτι ετσι βάζει τον χειρισμό στον παίχτη εδώ κ χρόνια η rockstar ,τώρα θα αλλάξει .


    Sent from my iPad using Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  23. The Following User Says Thank You to Christos33 For This Useful Post:

    Sutorcen (09-11-2018)

  24. #918

    Default

    Εμενα πιο πολυ με ενοχλει το Looting ειδικα μεσα στα σπιτια που μπερδευω το τετραγωνο με το τριγωνο συχνα ή που μερικες φορες δεν κανει καθολου loot το πτωμα και καθεται απο πανω του και το κοιταει(παρολο που εχω πατησει κρατημενα το τριγωνο)ή καμια φορα ο ελεγχος στην ροδελα που αλλαζεις οπλα/αντικειμενα,παρα το πως τρεχει ο χαρακτηρας.



    Αλλο πραγμα που μου την δινει στα νευρα ειναι ποσο ευκολα γινεται να αρχισουν να σε βαρανε οι παντες μεσα στην πολη ακομα και αν δεν φταις εσυ. Μου σκαει ενας αρρωστος στον δρομο που λεει να τον παω στον γιατρο.Πριν φτασω στον γιατρο της πολης ενω εχω μπει μεσα,μου πεταγεται μπροστα μου ενας τυπος μεσα στην πολη που πεφτει πανω στο αλογο μου,αρχιζει να με πυροβολαει αυτος και μετα αλλα 5ατομα μεσα στην πολη.

    Και το upgrade συστημα για να κουβαλας παραπανω υλικα θα το ηθελα λιγο πιο ευκολο/απλο.

    Παρολα αυτα το παιχνιδι ειναι κυριολεκτικα οπως το περιμενα και δεν βαριεμαι ουτε στιγμη(με την κυριολεκτικη εννοια)που παιζω,σε αντιθεση με τα τελευταια GTA που με κουρασαν αρκετα στο story τους.
    Ακομα και το να πας απο το σημειο Α που παιρνεις την αποστολη στο σημειο Β ειναι απολαυση στο Red Dead, γιατι δεν ξερεις τι θα πετυχεις στον δρομο σου,σε σχεση με το GTA V που απλα εμπαινες στο αμαξι,πηγαινες οπου ηταν να πας και στα ενδιαμεσα δεν γινοταν τιποτα μεσα στις πολεις.
    Το μονο Quest που ως τωρα με ψιλο κουρασε στο πηγαινε ελα(γιατι ειναι τετοια η φυση του)ειναι αυτο να πας να βρεις τους Gunslingers που ο καθενας τους ηταν σχεδον στην μια γωνια του χαρτη.

  25. #919
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    βρηκα αυον τον χαρτη που εχεις την επιλογη να σου εμφανισει οτι δεν μπορεις να βρεις απο φυτα μεχρι easter eggs. για οποιον παει για πλατινα ειναι χρησιμο πιστευω
    https://rdr2map.com/
    και αυτη την φωτο για το errand boy τροπαιο.
    Spoiler!
    Last edited by AriStos13; 09-11-2018 at 23:00.

  26. #920
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Δεν ξερω αν το εχετε αναφερει ξανα αλλα παρατήρησα πως εαν κρατας λάσο ή κάποιο όπλο μακρύκανο αρκει να κάνεις ταπ στο x για να τρέχεις συνεχώς.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •