Page 76 of 77 FirstFirst ... 2666727374757677 LastLast
Results 1,501 to 1,520 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #1501
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τρομερα ενδιαφερον. Οχι μονο για το συγκεκριμενο, αλλα γενικα. Μου αρεσουν πολυ τετοιες δουλειες!

  2. #1502

    Default

    Άντε να δούμε αν πάρει frame rate upgrade .
    Θέλω απίστευτα να το ξαναπαίξω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #1503
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν περιμένω να πάρει.
    Εδώ έχει γράψει στα @@ της το απλό "PS4 Pro patch" για το GTA V.

    Άλλωστε έχει πολύ "ψωμάκι" (φράγκα) η υπόθεση "RDR2 Expanded & Enhanced PS5" αν και όποτε αποφασίσει η Ροκσταρ.


  4. #1504

    Default

    Καλησπέρα. Ξεθάβω λίγο το thread, έτσι για την ιστορία, γιατί αποφάσισα να δώσω στο RDR2 μία δεύτερη ευκαιρία. Το είχα πάρει όταν είχε βγει, αλλά ποτέ δεν κατάφερε να με κερδίσει και να το τελειώσω (κάπου στη μέση το είχα αφήσει). Γενικώς, μου χει ξανασυμβεί να μην έχω τελειώσει κάποια παιχνίδια (είτε επειδή δεν με είχαν πείσει, είτε λόγω ανώτερης βίας),αλλά σχεδόν πάντα μετά όταν ξανάπιανα κάποιο, μετά να έπινα νερό στο όνομά του (μιλάω πάντα για βαρβάτους τίτλους).
    Επομένως λέω κάτσε να ξαναπιάσω το RDR2, μήπως και τότε απλά ήθελα κάτι άλλο. Παρόλο που το ξαναξεκίνησα με ενθουσιασμό και καλή διάθεση, αποδείχτηκε ότι δεν. Τώρα το πήγα λίγο παραπάνω, ως την αρχή του 4ου κεφαλαίου, αλλά πραγματικά δεν την παλεύω να το τελειώσω. Αν είχε ακόμα ένα κεφάλαιο, θα έκανα την καλή, αλλά είναι ακόμα σχεδόν το μισό. Για τους ίδιους λόγους όπως και τότε, πραγματικά δεν ξέρω τί να πω για το συγκεκριμένο δημιούργημα. Ένα παιχνίδι άψογα φτιαγμένο, πανέμορφο, με καταπληκτικό ρεαλισμό στις κινήσεις, τις συμπεριφορές, τους διαλόγους, τους χαρακτήρες. Κι όμως, για εμένα, τόσο αδιάφορο. Επειδή πολύς κόσμος το διασκέδασε και το έχει ψηλά, δεν μπορώ να πω κάτι και προφανώς εγώ έχω το πρόβλημα (κι ευτυχώς, υπάρχουν κι ένας δυο φίλοι που παρομοίως δεν την πάλεψαν, αλλιώς...θα ανησυχούσα :-) ), αλλά πραγματικά αισθάνομαι ότι τόσος κόπος και τόση καλή δουλειά από τη Rockstar πήγε εντελώς χαμένος σε ένα αποτέλεσμα, που ως gameplay δεν προσφέρει τίποτα. Μου αρέσουν κάργα τα παιχνίδια με ρεαλισμό, αλλά εδώ δεν υπάρχει πραγματικά τίποτα, που να με κρατάει να παίξω παραπάνω ώρες. Ούτε καν οι χαρακτήρες, ούτε ο Μόργκαν, αλλά το θέμα είναι ότι το παιχίδι δεν με βάζει κάν στη διαδικασία να κάτσω να παιδευτώ για κάτι, να σκεφτώ, να κοπιάσω, να παίξω με τις διάφορες επιλογές προσέγγισης (εάν είχε) κλπ. Ατελείωτο πήγαινε έλα, διάλογος, πιστολίδι (διαδικαστικό). Οι δραστηριότητες είναι εντελώς αδιάφορες. Ακόμα και η αναζήτηση ενός τόπου για θησαυρό καταντάει κουραστικό πράγμα (εάν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ποτέ). Έχει μία φυσικότητα στα συμβάντα και πώς τα ανακαλύπεις αυτά, αλλά και πάλι είναι πολύ αραιά και δεν αρκεί.
    Δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό, δεύτερη προσπάθεια και πάλι άπατο, αλλά οκ, συμβαίνει και δεν είναι όλα για όλους. Πάντως, γενικά με τα παιχνίδια της Rockstar έχω ένα θεματάκι, δηλ. βάζουν εξαιρετικούς διαλόγους, χαρακτήρες, σάτιρα, πολλά θέματα κλπ, είναι περισσότερο αφηγηματικά concept, αλλά σε gameplay κάπου δεν την παλεύουν. Αν είναι, καλύτερα να παίξω κάποιο adventure, που τουλάχιστον θα έχει και μερικούς γρίφους να λύσω.
    Τεσπά, αυτά.

  5. #1505
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Μεχρι την ελευση του 1ου RDR δεν θυμαμαι να ειχα ασχοληθει ποτε σοβαρα με τιτλο της Rockstar ωστε να τον τελιωσω, εκτος του 1ου Max Payne.
    To 1o RDR ηταν παιχνιδι σταθμος για εμενα, ενας open world τιτλος που ενιωθες πραγματικα ως cowboy.
    Με την ελευση του 2ου, ενω το ειχα στα χερια μου με προπαραγγελια, δισταζα να το ξεκινησω γιατι ακουγα οτι ειχε γινει cowboy simulator
    (ταισμα/περιποιηση αλογου, φαγητο κ κυνηγι γι αυτο, ξυρισμα, αγγαρειες στο camp).
    Τελικα το ξεκινησε ενας φιλος μου κ με παροτρυνε να το ξεκινησω κ εγω ωστε να το παιζουμε ταυτοχρονα.
    Οταν ξεκινησα δεν σταματησα στο τελος του story, αλλα καηκα για ενα τριμηνο ακομη παιζοντας μονο online που δεν το κανω σχεδον ποτε για mp κομματι τιτλου.
    Εκτος απο τα trophies που μαζευα κυνηγουσα να κανω το 100% σε δραστηριοτητες που δεν εδιναν καν trophies,
    απλα για να εχω νεους στοχους ωστε να συνεχισω να απολαμβανω τον τιτλο.

    Δεν θα προσπαθησω να σου αλλαξω τη γνωμη να το συνεχισεις, διοτι γραφεις πολυ αρνητικα σχολια για τον τιτλο που για εμενα κ αρκετους αλλους δεν ισχυουν,
    Απλα δεν ειναι ολα τα παιχνιδια για ολους, καποιοι πχ δεν την παλευουν με τα ραλακια/αθλητικα/rpg
    διοτι δεν τους αρεσουν κ αυτο ειναι υποκειμενικο αλλα κατανοητο.
    Εχουν γραφτει πολλα καλα εδω μεσα για τον τιτλο π.χ. η αληθοφανεια του κοσμου που αντιδρουν αναλογως σε οτι κανεις,
    τις επιπτωσεις που εχουν οι πραξεις σου αργοτερα, την εξερευνηση που τυχαια πριν λιγες ημερες ειδα ενα βιντεο για ενα σημειο που δεν ηξερα καν οτι υπηρχε,
    τα συναισθηματα που σου βγαινουν με την εξελιξη της ιστοριας, κλπ.
    Εαν παιζεις 3d person action open world τιτλους αλλα εδω δεν βρηκες "πραγματικά τίποτα" για 2η φορα κιολας, πας σε αλλο τιτλο.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  6. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    toninio (18-01-2023)

  7. #1506
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Νομίζω και εγώ ότι σε αυτήν την περίπτωση ισχύει ότι δεν είναι όλα για όλους. Είτε θα σε βάλει στον κόσμο του και θα σε πάρει μαζί του, είτε θα σε αποτρέψει με πολλες αφορμές. Το ίδιο συμβαίνει με εμένα και το death stranding Που δεν μπορω να ασχοληθώ.
    Εγώ το rdr2 το βρήκα αριστούργημα, σίγουρα στο top 5 της γενιάς του 4, με κράτησε από την αρχή ως το τέλος.
    Συμφωνώ ότι έχει πολύ πήγαινε έλα, το βρίσκω όμως ταιριαστό στο setting, επίσης το όλο gameplay και το shooting, βρίσκω να δένουν τέλεια μεταξύ τους και με το ύφος του παιχνιδιού.

    Διατηρώ (ακόμη) μια κρυφή ελπίδα να πάρει κάποτε κανενα upgrade για το 5, και σε αυτή την περίπτωση θα πήγαινα για new game (καθώς εχουν περάσει και χρόνια πλέον).

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    mihalis13 (18-01-2023),panos74gr (18-01-2023),toninio (18-01-2023)

  9. #1507
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το πηγαινε-ελα, ο κοσμος του, η διαδραστικοτητα του, η ιστορια, οι χαρακτηρες, η ζωντανια του και η προσοχη στην καθε λεπτομερια ηταν αριστουργηματικα πραγματικα.

    Εχω παιξει το παιχνιδι 2 φορες ΟΛΟΚΛΗΡΟ, και ο λογος ηταν ολα τα παρπανω.

    Παρολαυτα το εχω ξαναπει σε θεμα gameplay πολλες επιλογες της Ροκσταρ ειναι σχεδον παλαιολιθικες. Και θα ηθελα πραγματικα στο επομενο παιχνιδι να υπαρχει λιγο πιο συγχρονο gameplay design ή εστω επιλογες για ολους τους υπολοιπους (και ειναι πολλοι... παρα πολλοι... πιστεψτε το) που απλα δεν μπορουν να δεχθουν οτι εν ετη 2020 φευγα χρησιμοποιουνται gameplay mechanics εποχης Playstation 2!

    Οπως και να εχει ακομα και παλαιολιθικο να ειναι παλι, και παλι θα αγοραστει και θα παιχθει για τους προαναφερθεντες λογους... ισως γι αυτο δεν το αλλαζουν ποτε το gameplay θα μου πειτε γιατι ουτως ή αλλως πουλαει... και θα εχετε δικιο...

  10. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    toninio (18-01-2023)

  11. #1508

    Default

    Eυχαριστώ για τις απαντήσεις και πραγματικά δεν μπορώ να διαφωνήσω σε κάτι. Ούτως ή άλλως, οπως είπα και πριν, συμφωνώ ότι δεν μπορεί κανείς να αμφσβητήσει την άψογη δουλειά και την προσπάθεια για τελειότητα, που έχουν βάλει σε αρκετούς τομείς. Το ποστ μου ήταν καθαρά για την κουβέντα και τις γνώμες, μιας και όντως έχω ήδη πάει για άλλα και το πήρα απόφαση ότι δεν το χω. Ίσως παίζει ρόλο και ότι γενικώς τα τελευταία χρόνια έχω κάπως γίνει πιο "αυστηρός", με την έννοια ότι θα παίξω πλέον ότι με τραβάει πολύ, γιατί δεν υπάρχει και ο χρόνος να ξοδεύω σε παιχνίδια που μου είναι έτσι κι έτσι.
    Σε πολλές περιπτώσεις, απλά δεν υπάρχει γιατί. Είναι απλώς ότι δεν μας κάνει το κλικ κάτι (όπως και σε πολλούς τομείς γενικώς, όχι μονο στα παιχνίδια). Πάντως, κανένα παιχνίδι της Rockstar δεν έχω καταφέρει να το γουστάρω πολύ, αν και μου άρεσε το RDR1, όπως και το GTAV, και το gameplay σίγουρα έχει παίξει ένα ρόλο. Απλά η Rockstar θέλει να φτιάχνει παιχνίδια που λένε κάποιες σοβαρές ιστορίες, με όσο περισσότερη ποιότητα γίνεται αφηγηματικά, και το gameplay το έχει σε δεύτερη μοίρα, γιατί δεν την ενδιαφέρει και τόσο, όπως ήδη είπατε. Καλώς κάνει, γιατί πρέπει όλα να υπάρχουν στην βιομηχανία κι από εκεί και πέρα, επιλέγουμε αυτό μου μας κάνει.

  12. #1509
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρες!

    Είχα λατρέψει το RDR1 και ακόμη περισσότερο το RDR2. Είχα κάνει και τα αντίστοιχα εκθειαστικά ποστ.

    Όμως!

    Δεν επέστρεψα ποτέ σε κανένα από τα δύο παιχνίδια. Έπαιξα το πρώτο playthrough σε κάθε παιχνίδι όσο πιο πολύ μπορούσα (ποσοστό ολοκλήρωσης κάπου μεταξύ 85-90%). Δεν ανακάλυψα πλήρως όλη την πανίδα/χλωρίδα αν θυμάμαι σωστά (δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου με τα legendary ζώα).

    Δεν είναι τυχαίο που ενώ τα λάτρεψα, ποτέ δεν επέστρεψα.

    Είναι πολύ "βαριά" παιχνίδια.

    Ίσως σε PS5 με 60 fps, κάτι που λογικά δεν θα γίνει ποτέ λόγω........Ροκσταρ.
    Last edited by Lefteris_X; 18-01-2023 at 12:51.

  13. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    toninio (19-01-2023)

  14. #1510

    Default

    Με αφορμή το ποστ του φίλου εδώ, που αναφέρεται στην χλωρίδα\πανίδα, τα legendary ζώα κλπ, νομίζω ότι δεν θα ήταν άσχημο να γίνει και το σχετικό "χώσιμο" στο παιχνίδι, γιατί νομίζω ότι όλοι έχουμε εκθειάσει τα θετικά του (ακόμα κι εγώ που το παράτησα δύο φορές). Εγω λοιπόν δεν μπορώ να δεχθώ από οποιοδήποτε παιχνίδι και ειδικά από το συγκεκριμένο, που θέλει να λέγεται σοβαρό, να μου έχει ως μέρος του gameplay να ψαρεύω και να κυνηγάω, επίσης να ξυρίζομαι και να αλλάζω ρούχα ανάλογα τον καιρό. Πρώτον, δεν παίζουμε videogames για να κάνουμε αυτά και, δεύτερον, δεν δέχομαι το τυχόν επιχείρημα ότι αν θες τα κάνεις και δεν είναι απαραίτητα, διότι gameplay-ακά το παιχνίδι δεν έχει να μου προσφέρει και τίποτα άλλο, παρά μόνο το πιστολίδι, που κι αυτό είναι εντελώς απλοϊκό. Είπα και μόνος μου πιο πάνω το αντεπιχείρημα ότι η Ρόκσταρ θέλει βασικά να λέει ιστορίες, οπότε δεχόμαστε ότι το gameplay θα περάσει στο περιθώριο κάπως. Ε και πού είναι
    Spoiler!
    . Δεν συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό cowboy sim, αλλά δεν ξέρω και τί ακριβώς είναι αυτό το παιχνίδι.
    Εν πάσει περιπτώσει, ισχύουν απόλυτα τα θετικά στοιχεία του παιχνιδιού, αλλά θεωρώ δίκαιο να λέγονται και τα αρνητικά, τα οποία για εμένα είναι περισσότερα και πιο ισχυρά από τα θετικά. Νομίζω επίσης ότι η Rockstar θα πρέπει κάποια στιγμή να φτιάξει και gameplay, γιατί φτιάχνει videogames και όχι ταινίες. Κι ο Κοτζίμα είχε κάτι βλακειούλες στο Death Stranding, να τρώμε σκουληκάκια ή να κάνουμε μπάνιο μετά τις αποστολές, είχε μπόλικη αγγαρεία ως το τρίτο κεφάλαιο, αλλά είχε και βαρβάτο gameplay με εξερεύνηση, αναρρίχηση, οδήγηση, μάχη, προετοιμασία για την κάθε αποστολή, διαφορετικούς τρόπους κίνησης, δράσης και προσέγγισης, stealth, και στην τελική είχε και μία ιστορία που σε άφηνε τουλάχιστον μ@λάκα.

  15. #1511
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    H ιστορια του RDR2 ειναι πολυ καλη. Σιγουρα δεν ειναι απλα «everyday outlaw life». Εχει αρκετα να πει και σε επιπεδο χαρακτηρων και σε γενικοτερο plot.

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Dimitris_ (19-01-2023)

  17. #1512
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Καλα γιατι δεν το κανουν remaster στο ps5;

  18. #1513
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Με αφορμή το ποστ του φίλου εδώ, που αναφέρεται στην χλωρίδα\πανίδα, τα legendary ζώα κλπ, νομίζω ότι δεν θα ήταν άσχημο να γίνει και το σχετικό "χώσιμο" στο παιχνίδι, γιατί νομίζω ότι όλοι έχουμε εκθειάσει τα θετικά του (ακόμα κι εγώ που το παράτησα δύο φορές). Εγω λοιπόν δεν μπορώ να δεχθώ από οποιοδήποτε παιχνίδι και ειδικά από το συγκεκριμένο, που θέλει να λέγεται σοβαρό, να μου έχει ως μέρος του gameplay να ψαρεύω και να κυνηγάω, επίσης να ξυρίζομαι και να αλλάζω ρούχα ανάλογα τον καιρό. Πρώτον, δεν παίζουμε videogames για να κάνουμε αυτά και, δεύτερον, δεν δέχομαι το τυχόν επιχείρημα ότι αν θες τα κάνεις και δεν είναι απαραίτητα, διότι gameplay-ακά το παιχνίδι δεν έχει να μου προσφέρει και τίποτα άλλο, παρά μόνο το πιστολίδι, που κι αυτό είναι εντελώς απλοϊκό. Είπα και μόνος μου πιο πάνω το αντεπιχείρημα ότι η Ρόκσταρ θέλει βασικά να λέει ιστορίες, οπότε δεχόμαστε ότι το gameplay θα περάσει στο περιθώριο κάπως. Ε και πού είναι
    Spoiler!
    . Δεν συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό cowboy sim, αλλά δεν ξέρω και τί ακριβώς είναι αυτό το παιχνίδι.
    Εν πάσει περιπτώσει, ισχύουν απόλυτα τα θετικά στοιχεία του παιχνιδιού, αλλά θεωρώ δίκαιο να λέγονται και τα αρνητικά, τα οποία για εμένα είναι περισσότερα και πιο ισχυρά από τα θετικά. Νομίζω επίσης ότι η Rockstar θα πρέπει κάποια στιγμή να φτιάξει και gameplay, γιατί φτιάχνει videogames και όχι ταινίες. Κι ο Κοτζίμα είχε κάτι βλακειούλες στο Death Stranding, να τρώμε σκουληκάκια ή να κάνουμε μπάνιο μετά τις αποστολές, είχε μπόλικη αγγαρεία ως το τρίτο κεφάλαιο, αλλά είχε και βαρβάτο gameplay με εξερεύνηση, αναρρίχηση, οδήγηση, μάχη, προετοιμασία για την κάθε αποστολή, διαφορετικούς τρόπους κίνησης, δράσης και προσέγγισης, stealth, και στην τελική είχε και μία ιστορία που σε άφηνε τουλάχιστον μ@λάκα.
    Καταρχην ως ιστορια δεν μπορεις να την κρινεις παρα μονο οταν το τελιωσεις, γιατι το τελος (2-3 διαφορετικα νομιζω κιολας) ειναι επικο.
    Ελαχιστα ειναι τα παιχνιδια που σου μενουν οταν τα τελιωσεις, αυτο ειναι ενα απο αυτα (μιλαω παντα για την πλειονοτητα των χρηστων).
    Ακομα κ τωρα διαβαζω χρηστες στο fb να γραφουν διθυραμβους για αυτο, τοσα χρονια μετα.
    Το παιχνιδι ειναι σοβαρο οσο χρειαζεται, σε αντιθεση με αλλα που οτι κ να φορας ως στολη δεν υπαρχει διαφορα.
    Εδω ακομα κ τα AC σου δινουν διαφορετικες πανοπλιες, αλλη εαν θες να το πας stealth, αλλη να παιξεις με βελη απο μακρια, αλλη για γιουρουσια στο ψαχνο κλπ.
    Το να ψαρευεις κ να κυνηγας δεν ειναι απαραιτητο, εαν το προβλημα ειναι στο φαι, πας απλα σε μπακαλικο κ αγοραζεις κονσερβες/κρεας κλπ.
    Το ξυρισμα εαν σε ενοχλει δεν το κανεις, εαν εισαι μουσατος δεν αλλαζει κατι στην εξελιξη της ιστοριας.
    Ο λογος που τα εχει ενσωματωσει η Rockstar στο gameplay ειναι για να παρουμε μια μικρη γευση απο την καθημερινη ζωη ενος cowboy/outlaw της εποχης
    και δεν θα σου παρουν πανω απο 10 λεπτα σε καθε session εαν αποφασισεις να τα εφαρμοσεις.
    Κ εγω τα θεωρουσα βουνο πριν το παιξω, αλλα στην πραξη αναγνωρισα ποσο λαθος ειχα.

    Εισαι πολυ αρνητικος κ μαλλον προκατηλειμμενος με τον τιτλο.
    Εαν τον βλεπεις ως απλο πιστολιδι σημαινει οτι δεν σου κανει κ πας σε αλλο τιτλο.
    Αυτα που εσυ βρισκεις αρνητικα, εκατονταδες χιλιαδες (για να μην πω εκατομμυρια) αλλοι τα εκθειαζουν.
    Κ εγω θεωρω το Death Stranding ως βαρετο, αλλα δεν πηγα στο νημα του να το μειωσω.
    Τα αρνητικα του τιτλου υπαρχουν αλλα ειναι ελαχιστα κ φυσικα οχι πιο ισχυρα απο τα θετικα οπως υποστηριζεις.
    Η ιστορια κ ο τροπος που την βιωνεις παιζοντας, ειναι ΚΟΡΥΦΗ για το gaming,
    τετοια διαμαντια βγαινουν σπανια, παιζω εδω κ 34 χρονια κ χαιρομαι που αξιωθηκα να απολαυσω αυτον τον τιτλο.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  19. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Lefteris_X (20-01-2023)

  20. #1514

    Default

    Μερικές διευκρινίσεις εκ μέρους μου, γιατί έχω κάνει 3 ποστ, περισσότερο για την κουβέντα και την ιστορία, όπως είπα, εκ των οποίων στα 2 παραδέχομαι ότι προφανώς εγώ έχω το θέμα με το παιχνίδι, εφόσον τόσα εκατομμύρια το χάρηκαν και το εκθειάζουν και δικαιολογώ και το παιχνίδι σε πολλά. Το τρίτο ποστ το έκανα, όπως είπα, με αφορμή το σχόλιο του Λευτέρη για τις δραστηριότητες, διότι έκρινα σωστό και δίκαιο να ειπωθούν και τα όποια αρνητικά ενός τίτλου (υποκειμενικά; Ναι, αλλά με επιχειρήματα νομίζω) κι όχι να ακούγονται μόνο διθύραμβοι.
    Ως εκ τούτου, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το ότι "μπήκα στο νήμα να μειώσω το παιχνίδι". Ούτε ήταν τέτοιο το ύφος μου εξαρχής, ούτε το κάνω ποτέ. Θεωρώ ότι το παιχνίδι έχει συγκεκριμένα θέματα, τα οποία και ανέφερα, διότι διαφορετικά ας κλείσει το νήμα. Τί νόημα έχει να συζητάμε μόνο τα θετικά; Φυσικά, αν σε ενοχλεί αυτό, διότι όντως αγαπάς το παιχνίδι κι αυτό φαίνεται (σε καταλαβαίνω, γιατί κι εγώ έχω παιχνίδια που τα έχω ευαγγέλια και δεν μου αρέσει να μου τα μειώνουν), εγώ ούτως ή αλλως δεν έχω σκοπό να ξαναμιλήσω για το παιχνίδι, γιατί εξαρχής δεν είχα και τέτοιο σκοπό κι είναι και ολοφάνερο ότι αναγνωρίζω την αξία του τίτλου και το ότι τόσοι χρήστες πέρασαν πολύ καλά με αυτό.
    Όπως φαίνεται στο πρώτο ποστ μου, για να προλάβω τις αντιδράσεις σχετικά με τις περιφερειακές δραστηριότες και ότι "αν θες τις κάνεις", είπα ότι το πρόβλημα για εμένα δεν είναι αυτές καθεαυτές (ίσα ίσα που σχεδόν συνέχεια έκανα ξύρισμα και αγόραζα pomade και το τόξο το είχα ανα χείρας συχνά για κανένα θήραμα), αλλά το ότι τελικά αυτές ήταν το gameplay του παιχνιδιού, συν το πιστολίδι. Νομίζω ότι και ο Valkyre πιο πάνω αναφέρει ότι το gameplay της Rockstar γενικώς θέλει βελτίωση.
    Την ιστορία σαφέστατα δεν μπορώ να την κρίνω, αφού δεν το τελείωσα. Μπορώ όμως να κρίνω ως εκεί που έπαιξα, το μισό παιχνίδι, και νομίζω δεν είναι παράλογο να θεωρηθεί αρνητικό το ότι στο μισό παιχνίδι η ιστορία σέρνεται, όπως θα συμφωνήσω με όποιον μου πει ότι το Death Stranding ως το 3ο, άντε και κάπως το 4ο κεφάλαιο, έχει ατελείωτη αγγαρεία, που θα μπορούσε να μην την είχε.
    Τέλος, δεν θα ήταν άδικο να μην λέγεται ότι στα εκατομμύρια χρηστών που λάτρεψαν το RDR2 αντιστοιχεί κι ένα ποσοστό που το παράτησε γιατί βαρέθηκε, δεν του κανε κλικ κλπ; Μικρό ποσοστό; Ναι, αλλά υπάρχει.

    Τέλος, αυτά. Το RDR2 είναι αδιαμφισβήτητα ένας ιστορικός τίτλος, μία από τις πιο σημαντικές δημιουργίες στην ιστορία του gaming. Δεν είναι όμως κακό να λέμε και τα όποια αρνητικά υπάρχουν και, όπως γίνεται αντιληπτό, δεν μπορούμε να μην λέμε κάτι που μας ενοχλεί, επειδή μπορεί να είναι υποκειμενικό και η πλειοψηφία να διαφωνεί.
    Last edited by toninio; 20-01-2023 at 02:24.

  21. #1515
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Καλημέρες!

    Θέλω να πω ότι δεν ερμήνευσα επιθετική ή/και καυστική-μειωτική την τοποθέτηση του toninio, ούτε στο πρώτο ποστ του ούτε στα επόμενα. Έβαλα like στο ποστ του jk διότι περιέγραψε άριστα το "όλο νόημα" της σύνθεσης του τίτλου από τα επιμέρους στοιχεία του.

    Στο RDR2 κατ' εμέ ταιριάζει το γνωμικό των αμερικάνων "είναι παραπάνω από το άθροισμα των στοιχείων του".

    Να γίνω πιο λεπτομερής τι εννοώ.

    Το RDR2 προσπαθεί ταυτόχρονα να πετύχει 3 στόχους:

    - να βάλει τον gamer στην θέση ενός καβαλάρη, περιπλανώμενου στην ουσία (drifter), κατά κάποιον τρόπο "man for hire" για κάθε δουλειά έναντι αμοιβής, όχι γιατί είναι κακός ή καλός άνθρωπος αλλά γιατί αυτό το "χαρτί" τον κέρασε η ζωή. It is what it is. Συνεπώς κι εκείνος, μη έχοντας σπίτι, βάση, σταθερή εργασία (πχ. σε εργοστάσιο ή φάρμα ή κάποιο μαγαζί)....τι μένει να κάνει στο σύντομα παρωχημένο και ξεπερασμένο από τις τεχνολογικές/πολιτισμικές εξελίξεις Φαρ Ουέστ; Να αναλαμβάνει δουλειές έναντι αμοιβής, ίσα ίσα για να επιβιώνει, με ότι συνεπάγεται αυτό. Τι σημαίνει η τελευταία πρόταση, τηρουμένης τοποθεσίας και χρονολογίας; Ότι πολλές δουλειές είναι στην γκρίζα έως σκοτεινή μεριά της ηθικής ίσως και του νόμου. Αυτά τα γεγονότα οδηγούν την Ροκσταρ και τον gamer στο επόμενο στόχο --->

    - Διαμέσω της καθημερινότητας, που (κατά κάποιον τρόπο) σε υποχρεώνει να περιπλανηθείς στις πόλεις και τον ελεύθερο χώρο, φίσκα στην χλωρίδα/πανίδα, ξεδιπλώνεται σε πολλαπλά layers η περιγραφή (των devs) για την ζωή του κεντρικού χαρακτήρα, σε εκείνες τις συνθήκες και χρονολογία, ενώ την ίδια στιγμή σκιαγραφείται μια γενικότερη εικόνα για τα δρώμενα, τις αντιλήψεις, τις σχέσεις των ανθρώπων, την σχέση πολίτη-κράτους, την ενημέρωση των πολιτών (πως γραφόταν, διαδίδονταν, αλλοιώνονταν) και πολλά άλλα. Όπου όλα αυτά φτιάχνουν ένα "υπαρξιακό πλαίσιο", μέσα στο οποίο φτάνουμε στον τρίτο στόχο ---->

    - Το στόρυ που θέλει να πει η Ροκσταρ, το οποίο εμπεριέχει πολύ ωμή και ρεαλιστική πλοκή, πολλές κοινωνικές και ανθρώπινης συμπεριφοράς ομοιότητες του τότε με το σήμερα (παρά την διαφορά 120+ ετών), την............σόρρυ εδώ σταματώ όσο αφορά το στόρυ γιατί τα σπόιλερ θα πάνε σύννεφο και δεν είναι σωστό.

    Αν θα παρατηρήσατε δεν έχω ακόμα αναφερθεί επί της ουσίας στο gameplay, το οποίο αυτό καθεαυτό είναι ο τρόπος που καλεί ένα παιχνίδι τον gamer να κουνάει τους 2 μοχλούς, να πατάει τα κουμπιά αλλά και να κάνει διάφορους συνδυασμούς πατημάτων. Το "πως" αυτό υλοποιείται στο RDR2, είναι απόλυτης σημασίας για τον πρώτο και δεύτερο στόχο: αν ο gamer νιώθει "κουραστικούς" ή/και βαρετούς κάποιους μηχανισμούς (μηχανισμός = ο τρόπος που πατάμε τα κουμπάκια/μοχλούς/συνδυασμούς αυτών στην ελεύθερη ροή και σε συγκεκριμένα set-pieces, όπου set-piece είναι πχ. η διαδικασία περιποίησης αλόγου, το ξύρισμα, το φτιάξιμο βελών κλπ), ε, αυτό ακριβώς είχε η Ροκσταρ στόχο: να νιώσει την κούραση-βαρεμάρα που "νιώθει" ο κεντρικός χαρακτήρας, ζώντας εκείνη τη χρονολογία, σε εκείνες τις περιοχές και υπό αυτές τις συνθήκες.

    Δηλαδή το gameplay είναι αναπόσπαστο μέρος του narrative (narrative= συνολική "αφήγηση" της Ροκσταρ προς τον gamer), γεγονός που συναντάμε σπάνια σε παιχνίδια (τρανή εξαίρεση ο Κοτζίμα). Στα περισσότερα παιχνίδια η παρουσίαση (γραφικά, ηχητικά εφφέ, μουσική) και το gameplay είναι δύο ξεχωριστά στοιχεία. Φανταστείτε μια μεγάλη στρογγυλή βασιλόπιτα που η μισή έχει την κλασική ζάχαρη άχνη και η άλλη μισή έχει σοκολάτα / στο RDR2 η Ροκσταρ έχει ενσωματωμένο το gameplay στο narrative, οπότε έχετε μπροστά σας μια "ιδιαίτερης γεύσης" βασιλόπιτα όπου ολόκληρη έχει την ίδια όψη/γεύση. Αλλά όπως είπα είναι "ιδιαίτερης γεύσης" (αγγλιστί acquired taste).


    Προσπάθησα να είμαι όσο πιο αντικειμενικός μπορώ, αναγνωρίζω όμως ότι όσο κι αν προσπαθεί κανείς να είναι αντικειμενικός, επειδή είναι στην φύση του ανθρώπινου όντος, σίγουρα τα παραπάνω εμπεριέχουν και μια δόση υποκειμενικότητας.

    Οπότε τώρα θα προσπαθήσω να γίνω ο "δικηγόρος του διαβόλου", μήπως καταφέρω να κρίνω κάποια στοιχεία του RDR2 από την μεριά όσων δεν τους "έκανε κλικ".

    Ναι, είναι ΛΙΑΝ εκνευριστικός, μην πω κουραστικός και συνάμα ανούσιας πολυπλοκότητας, ο χειρισμός του χαρακτήρα. "Πατάμε επαναλαμβανόμενα Χ για να τρέξουμε", αυτό από μόνο του σπρώχνει μακριά πολύ κόσμο, καθώς υπάρχει από την εποχή του 2001 (GTA 3 PS2). Πήγαινε για ξύρισμα. Πήγαινε για νερό. Πήγαινε για σανό. Πήγαινε για μπάνιο σε ξενοδοχείο. Κυνήγησε-πήγαινε σε σαλούν για φαγητό. Επιβίωσε (μέσω συνεχόμενου φαγητού και αλλαγής ρουχισμού) στα στοιχεία της φύσης (ζέστη, κρύο, βροχή), το ίδιο ισχύει και για το άλογό σου. Και διάφορα άλλα. Όλα αυτά σπάνε τα νεύρα κάποιων gamer. Και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνουν ποια είναι η σημασία τους στην ουσία του παιχνιδιού, η οποία θεωρούν ότι είναι το main story. Και έχουν απόλυτο δίκιο. Μα, απόλυτο όμως! Διότι ΟΝΤΩΣ δεν έχουν καμία σχέση!

    Εδώ όμως έχουμε την.........βασιλόπιτα, που ανέφερα πιο πάνω ως παράδειγμα: αν κάποιοι gamer "δεν μπορούν να δουν" ότι η βασιλόπιτα της Ροκσταρ είναι μιας γεύσης/όψης και μάλιστα ιδιαίτερη, τότε "βλέπουν" ότι έχουν την κλασική βασιλόπιτα σε δύο μέρη, από εδώ έχουμε στόρυ, γραφικά, ήχο/μουσική και από εδώ έχουμε gameplay.............και τότε ναι, ένα μεγαλοπρεπές "ΝΑΙ", έχουν δίκιο σε όλα τα αρνητικά σχόλια που κάνουν για το παιχνίδι.

    Προσοχή: δεν ψέγω κανέναν, ούτε έμμεσα/πλάγια εννοώ ότι οι μεν gamer έχουν μεγαλύτερη αντίληψη/πνευματικό επίπεδο ενώ οι δε gamer έχουν χαμηλότερο.

    ΥΓ: Αν δεν περιπλανάσαι στον ελεύθερο χώρο και στις διάφορες πόλεις/χωριά, να μιλάς με ανθρώπους, να παρατηρείς την καθημερινότητα των NPCs, χάνεις πάρα πολλά. Μα, πάρα πολλά. Αυτά τα "πάρα πολλά" είναι ποικίλα. Παράδειγμα:
    Spoiler!
    Last edited by Lefteris_X; 20-01-2023 at 13:12.

  22. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (21-01-2023),mihalis13 (22-01-2023),panos74gr (21-01-2023),toninio (21-01-2023)

  23. #1516
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λευτερη στο παρελθον δεν ησουν αμετοχος παντως οταν εγω ημουν ο πρωτος που εκανε παραπονα για το gameplay και λιγο-πολυ με λιντσαρανε εδω μεσα σε καποια φαση. Ονοματα θυμαμαι συγκεκριμενα ακομη. Προφανως δεν κραταω κακιες, ουτε και μανιατικα αλλα το παραπανω ποστ σου σαν να ξεχναει τι ειχε συμβει. Γι αυτο και μονο το αναφερω και για κανεναν αλλο λογο το τονιζω. Δεν θελω ουτε παρεξηγησεις ουτε τιποτα. Γνωριζομαστε καιρο πλεον για να μας επηρεαζουν αυτα.

    Λοιπον παιδια καποιες φορες τα παραπονα δεν γινονται με σκοπο να μειωσουν την συνολικη εικονα του παιχνιδιου ή "να σπασουν τα νευρα οσων εκθειαζουν το παιχνιδι". Παλια επεφτα κι εγω σε αυτη την παγιδα με αγαπημενα μου παιχνιδια. Πλεον πολυ απλα ακουω το επιχειρημα του αλλου (φαινεται αν καποιος εχει σκοπο να σπασει νευρα ή απλα εχει ουσιαστικο και λογικο, εστω για τον ιδιο, παραπονο) και μενω εκει. Μπορει να μπω σε διαλογο και ανταλλαγη επιχειρηματων, οχι τοσο για να τον μεταπεισω, οσο να καταλαβω καλυτερα και αν μπορω καπως να βοηθησω να περασει καλυτερα.

    Κανενα παιχνιδι δεν ειναι τελειο. Αντικειμενικα μιλωντας παντα. Υποκειμενικα μπορει για καποιον το τελειο βιντεοπαιχνιδι να ειναι το Tetris (δεν ειρωνευομαι). Αλλα αντικειμενικα μιλωντας και το TLOU εχει προβληματα και το Metal Gear και φυσικα το RDR2.

    Ο χειρισμος/gameplay design/shooting mechanics ειναι δημοφιλεστατο προβλημα για παρα πολυ κοσμο. Δεν ειναι δυσκολο να το διαπιστωσει κανεις αυτο. Επισης στο παρελθον εχω εξηγησει τους λογους που δεν θεωρω, απο gameplay αποψης, sandbox τα παιχνιδια της Ροκσταρ. Τουλαχιστον οχι με βαση την ορολογια οπως την αντιλαμβανομαι και την εχω διαβασει και πως υλοποιειται σε αλλα, πραγματικα sandbox games.

    "A sandbox is a style of game in which minimal character limitations are placed on the gamer, allowing the gamer to roam and change a virtual world at will."

    Λοιπον τα παιχνιδια της Ροκσταρ ειναι linear εντελως σε καθε αποστολη τους. Εαν δεν πας ακριβως εκει που ειναi ο κιτρινος κυκλος το παιχνιδι δεν προχωραει. Sandbox ειναι το Assassins Creed, το Far Cry κλπ που μου λεει η αποστολη σου ειναι αυτη και εγω μπορω να την διεκπεραιωσω με 17 διαφορετικους τροπους. Kαι φυσικα το αναφερω αυτο γιατι ηταν απο τα επιμαχα κομματια της αντιπαραθεσης που ειχαμε παλια και τα σχολια εναντιον μου εφτασαν σημεια χλευασμου εως και ξεκαθαρης προσβολης.

    Kαι το πιο αστειο ειναι οτι καθε φορα που τα θυμαμαι αυτα αναρωτιεμαι αν αυτοι που συμμετειχαν στην ολη φαση επαιξαν το παιχνιδι 2 ολοκληρες φορες οπως εκανα εγω που φαινομενικα ημουν... "hater"... καθως επισης και οτι το παιχνιδι δεν εχει γινει Uninstall ποτε απο το playstation...

    Εγω καταλαβαινω τα παραπονα του Toninio και ειναι μια χαρα legit. Η Ροκσταρ απο την μια εχει φιλοσοφια simulator σε καποια στοιχεια του παιχνιδιου, και arcade σε καποια αλλα. Αυτο ομως που πρεπει να κανει ο Τονινιο (οπως και ανεφερα στο προηγουμενο μου ποστ) ειναι να δει την ιστορια μεχρι τελους. Ειναι ενα φοβερο ταξιδι. Τωρα απο εκει και περα αν πολλα απο τα ομολογουμενως θετικα στοιχεια του παιχνιδιου, οπως ειναι η ζωντανια του κοσμου του, οι χαρακτηρες, αυτο καθεαυτο το γουεστερν ειδος του παιχνιδιου, δεν τον αγγιζουν, τοτε δεν ειναι απλα γι αυτον. Δεν ειναι παραξενο να μην σου αρεσει κατι δημοφιλες ουτε και πρεπει να σου αρεσει. Αλλωστε το αναγνωρισε και ο ιδιος. Οποτε για εμενα προσπαθησε αν θελεις να δεις αν μπορεις να περασεις καλα με τον τιτλο και αν τελικα δεις οτι δεν, ε τοτε μην το πιεζεις.

    YΓ: Λευτερη το ποστ σου, που προφανως σε αρκετα σημεια του συμφωνω, εχει για εμενα ενα λαθος. Κανει λες και ολο αυτο το gameplay design/χειρισμος ειναι αποκλειστικο στο Read Dead Redemption. Ομως δεν ειναι. Ειναι και στα GTA. Και εκει δεν νομιζω οτι κολλαει το σκεπτικο "προσπαθει η Ροκσταρ να σε βαλει στην βαρετη πραγματικοτητα ενος καουμποι". Δεν εχουν σχεση με αυτα. ΑΠλα αυτο το gameplay ξερουν να φτιαχνουν. Με autoaim default option, με βαρυ χειρισμο για απλα πραγματα, με press X to run, με κακη καμερα σε εσωτερικους χωρους και διαφορα αλλα τετοια. Αποτελουν εμφυτα προβληματα στον σχεδιασμο των παιχνιδιων τους.

  24. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    toninio (21-01-2023)

  25. #1517
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    *Θυμάμαι τι έλεγα και πως το έλεγα (για να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι τι έλεγα, αλλά πως το έλεγα). Πέρασαν κάποια χρόνια. Το χρονικό διάστημα από τότε έως τώρα, λόγω βιωμάτων και καταστάσεων, είχε πολλές αλλαγές στον τρόπο που βλέπω κάποια πράγματα, πως εκφράζομαι και πως αφουγκράζομαι την θέση ενός άλλου ανθρώπου.

    Στην τελευταία σου παράγραφο Valkyrie πιστεύω ότι συνοψίζεις το νόημα.

    Για το ΥΓ: εστίασα αποκλειστικά στο RDR2. Αν "ανοίξουμε την εικόνα" κριτικής απέναντι στη Ροκσταρ, και πάλι θα συμφωνήσω για τις απαρχαιωμένες μεθόδους τρεξίματος, κακής κάμερας κλπ. Αναρωτιέμαι αν επιμείνουν στη νέα γενιά κονσολών με το GTA 6......χααχχαχα θα φάνε κράξιμο επικό!
    Last edited by Lefteris_X; 20-01-2023 at 14:17.

  26. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (20-01-2023)

  27. #1518
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Σε ευχαριστω για το παραπανω μηνυμα. Το εκτιμω. Σιγουρα απο τοτε εχουν αλλαξει πολλα και για εμενα και γενικοτερα ο τροπος που βλεπω ιδιως τις παλιες καραβανες εδω μεσα.

    Εγω οπως ειπα. Αλλαξουν-δεν αλλαξουν και παλι θα αγορασω. Γιατι τα θετικα σιγουρα υπερτερουν των οποιων αρνητικων. Η ιστορια του RDR2 ειναι αξιομνημονευτη μεσα μου. Υπαρχουν στιγμες που το παιχνιδι ηταν ακρως ποιητικο.

    Τωρα αν γκρινιαξω παλι για καποια κομματια του gameplay, οκ θα το κανω γιατι θεωρω οτι πρεπει, στο λιθαρακι που μου αναλογει, να δωσω φωνη σε κατι που πιστευω επιδεχεται βελτιωσης απο μια εταιρεια η οποια χεζεται στο ταληρο με καθε παιχνιδι και ενω αλλοι εκσυγχρονιζονται, αυτοι νιωθω οτι εχουν επαναπαυθει.

  28. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (20-01-2023)

  29. #1519
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Τελείωσα το παιχνίδι πολύ πρόσφατα. Μου πήρε 4 χρόνια και το έπαιξα σε 3 μεγάλες δόσεις των 30 ωρών περίπου. Σταματούσα για λόγους άσχετους με το παιχνίδι αλλά και γιατί αισθανόμουν γεμάτος και οκ να το αφήσω για να το απολαύσω ξανά όταν θα είμαι έτοιμος να μπω στον κόσμο του και πάλι.

    Συμφωνώ ότι έχει θέματα στο gameplay αλλά δεν παύει για μένα να είναι ένα παιχνίδι άκρως συγκινητικό τόσο για την ιστορία του βασικού πρωταγωνιστή αλλά και για τον φοβερό του κόσμο, την τόσο ωραία απόδοση της φύσης, του φωτισμού, των καιρικών φαινομένων. Ήταν άπειρες οι στιγμές που απλά σταματούσα για να θαυμάσω αυτόν τον κόσμο που έφτιαξαν. Ναι, δεν έχει μια πιασάρικη ιστορία με δυνατά plot twists και WTF moments αλλά είναι μια ιστορία βαθειά ανθρώπινη.

    Ο Λευτέρης πιο πάνω τα λέει εξαιρετικά νομίζω.

    Παραθέτω και μερικά screenshots έτσι για να θυμηθούμε την συγκινητική ομορφιά του…




  30. The Following 5 Users Say Thank You to panos74gr For This Useful Post:

    Lefteris_X (21-01-2023),mihalis13 (22-01-2023),obione (24-01-2023),toninio (21-01-2023),Valkyre (21-01-2023)

  31. #1520

    Default

    Δεν είχα σκοπό να γράψω κάτι άλλο, διότι είπα αυτά που είδα από το παιχνίδι, κι από την άλλη δεν θέλω να γίνομαι και σπαστικός, γιατί υπάρχει κόσμος που την καταβρήκε με το παιχνίδι και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται η κουβέντα με τα αρνητικά. Εξάλλου, όπως είπα και πριν, κι εγώ κάποτε σπαζόμουν να μου μειώνουν ένα παιχνίδι που γούσταρα και το είχα "εξιδανικεύσει" κάπως. Μετά κατάλαβα ότι κανείς δεν ξυπνάει ένα πρωί με σκοπό να μειώσει ένα παιχνίδι\ταινία\οτιδήποτε. Το πιθανότερο είναι ότι ήθελε να του αρέσει, αλλά κάτι πήγε στραβά.
    Έχετε γράψει όμως εξαιρετικά ποστ και συμπληρώνω όσο πιο σύντομα μπορώ(χωρίς αναφορές σε αρνητικά). Η ανάλυση του Λευτέρη είναι φοβερή και συμφωνώ απόλυτα. Επειδή δεν είμαι μικρός και έχω παίξει αρκετά παιχνίδια, επιβεβαιώνω ότι εξαρχής μπορώ να αντιληφθώ τί είναι το κάθε παιχνίδι και τί προσπαθεί να δώσει και όντως, το RDR2, η ουσία του είναι ΚΑΙ αυτή η καθημερινότητα και το πώς περνάει η ζωή μίας συγκεκριμένης κοινωνικής ομάδας σε συγκεκριμένο τόπο και χρονική περίοδο και σίγουρα η φυσικότητα με την οποία το δίνει αυτό η Ρόκσταρ είναι κάτι μοναδικό. Αυτό το είδα και αντιλήφθηκα από την αρχή. Επίσης, ίσως δεν κατάφερα να το εξηγήσω καλά, ειλικρινά δεν είχα θέμα με τον χειρισμό και την υπομονή που θέλει. Δεν μπορώ να το αποδείξω, αλλά θα πω ότι γενικά είμαι της υπομονής στα games, πχ το stealth και ο Hitman παίζει να είναι και από τα πιο ικανοποιητικά πράγματα που έχω βρει το gaming (με μηδέν σχεδόν όλες τις βοήθειες και με ατελείωτη υπομονή\αναμονή για την επόμενη κίνηση, κι όσοι έχουν ασχοληθεί με Hitman και την παραμετροποίηση στις ρυθμίσεις και το difficulty level, καταλαβαίνουν τί λέω).
    Συμφωνώ με τον Valkyrie ότι τα παιχνίδια της Rockstar είναι εντελώς linear, σε ένα ανοικτό περιβάλλον, κάτι που δεν με χαλάει, καθώς θεωρώ το linear στοιχείο καλό τις περισσότερες φορές, πάντα ανάλογα και το παιχνίδι βέβαια. Αυτό που σίγουρα έπρεπε να κάνω είναι να το τελειώσω το παιχνίδι, όπως σωστά παρατηρεί. Δεν είναι ότι δεν θα μπορούσα, αλλά όπως εξήγησα, έχω γίνει και λίγο "παράξενος", που στην ουσία δεν είναι ότι άλλαξα χαρακτήρα, αλλά ότι έχει μειωθεί ο χρόνος που μπορώ να ξοδέψω στα videogames, θεώρησα ότι το παιχνίδι δεν είχε να μου δώσει κάτι άλλο και, κυρίως, δεν θα ήθελα να ξοδεύω εργατοώρες σε κάτι που δεν με απορροφάει όσο θέλω. Δικό μου το πρόβλημα 100%. Δεν μπόρεσα, και την 1η και την 2η φορά, να δείξω την υπομονή που έπρεπε. Απλά, πιστεύω ότι και το παιχνίδι μου έδωσε κάποια δικαιώματα. Στα videogames θα με κερδίσουν είτε οι καλοί gameplay μηχανισμοί, που θα με βάλουν να ψαχτώ για το τί θα κάνω, είτε ιδιαίτερες ιστορίες, έστω και χωρίς gameplay (παιχνίδια του Cage), είτε γενικώς παιχνίδια με πολύ ιδιαίτερο ύφος και στυλ (Ico team, Ueda). Kάπου στη μέση εκεί είναι και το RDR2, αλλά εκεί δυστυχώς ατύχησα.
    Έχω τραβήξει πολλές φώτος και περισσότερα videos από το capture του Playstation, όπως τις εξαιρετικές του Πάνου πιο πάνω, ειδικά σε κάτι φοβερές πανσελήνους. Έχουν αποδώσει τον κόσμο της αμερικάνικης δύσης με φοβερό τρόπο.
    Last edited by toninio; 21-01-2023 at 05:00.

  32. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Lefteris_X (21-01-2023),obione (24-01-2023)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •