@Val

Για τον χειρισμο προσωπικα δεν ειχα παραπονο, με ξενισε κ εμενα στην αρχη που δεν προχωρουσα/εστριβα με τους μοχλους,
εκανα μια αλλαγη που προτειναν καποιοι στο Χ (toggle to run ή κατι τετοιο) και μετα το συνηθισα που δεν με ενοχλουσε πια.

Για τον ορο sandbox ο γουγλης λεει:
"a video game or part of a video game in which the player is not constrained to achieving specific goals and has a large degree of freedom to explore, interact with, or modify the game environment"
Το RDR 2 βασικα ειναι πρωτιστως open world κ λιγοτερο sandbox.
Μπορεις να πας οπου θες (απο την αρχη κιολας).
Μπορεις να παιζεις μονο side missions στην αρχη κ να πιασεις την ιστορια οποτε θες.
Επισης μπορεις να συνεχισεις να παιζεις ακομα και οταν τελιωσεις το main story.
Δεν μπορεις ομως να καταστρεψεις τα παντα, π.χ. σπιτια.
Επισης στις αποστολες του main story εχεις μικρο ελεγχο στο πως θα τις παιξεις.
Ο λογος ειναι που το stealth mechanic δεν εχει αναπτυχθει ιδιαιτερα,
ενω απο οτι θυμαμαι το παιχνιδι σου ζηταει να κανεις συγκεκριμμενες ενεργειες.
Θυμαμαι ειχα δοκιμασει μερικες φορες να προσπαθησω να βγαλω αποστολη με tomahawks, arrows & knife αλλα δεν λειτουργησε μεχρι τελους,
ειναι ετσι τοποθετημενοι οι εχθροι που στο τελος παντα καταληγεις σε πιστολιδι για να προχωρησεις.



ΥΓ1
Τα AC δεν ειναι πληρως sandbox κ αυτα γιατι δεν μπορεις να καταστρεψεις τα παντα (π.χ. σπιτια,καστρα), ενω εδω μπορεις να παιξεις φυσικα κ stealth.
Στα 3 τελευταια AC το stealth δεν δουλευει τοσο καλα οσο στα προηγουμενα.

ΥΓ2
Η πρωτη φορα που επαιξα στην ζωη μου open world/sandbox τιτλο ηταν το Operation Flashpoint το 2001,
το οποιο ηταν military sim (one hit=death) με μεγεθος χαρτη 144 square kilometers.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια main αποστολη που επρεπε να καταστρεψω μονος κ πεζος καποια αρματα σε μια εχθρικη βαση και πεθαινα συνεχεια.
Ωσπου καποια στιγμη δοκιμασα κατι διαφορετικο, πηγα σε μια αλλη βαση με λιγοτερους εχθρους,
"δανειστηκα" απο εκει ενα tank, ισοπεδωσα οτι υπηρχε εκει κ μετα πηγα στην βαση που ηταν ο στοχος μου
κ κατεστρεψα κ εκει τα παντα.
Πρεπει να μου πηρε καμποσες ωρες να το καταφερω (το πηγαινα πολυ προσεκτικα για να μην χασω ολη την προοδο που ειχα κανει).
Απο τοτε δεν εχω συναντησει αλλο παιχνιδι με τετοια ελευθερια κινησεων.