Page 37 of 77 FirstFirst ... 2733343536373839404147 ... LastLast
Results 721 to 740 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #721
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Χμμμμμμμ.......τώρα αρχίζω και καταλαβαίνω τι θες να περιγράψεις.

    Μήπως τότε, επίτηδες η Rockstar τα έκανε όλα αυτά;
    Προσοχή: δεν την δικαιολογώ, αλλά προσπαθώ να βρω το "rationale" (λογική) πίσω από αυτές τις συνειδητές επιλογές στο gameplay.

    Μήπως επίτηδες ήθελε να βάλει τον gamer στο "πετσί" ενός outlaw χαρακτήρα, ο οποίος με τη σειρά του βιώνει στο "πετσί" της την καθημερινότητα της τότε εποχής;

    Επίτηδες να νιώσεις την κούραση από το αναγκαίο repetition, τους αναγκαίους περιορισμούς; (πέθανε άλογο = περπάτα αμέτρητες αποστάσεις, βρες άλογο, δάμασε άλογο, περιποιήσου το άλογο............δεν είναι GTA όπου διέλυσες το custom made αμάξι σου = δεν τρέχει κάστανο, γιατί παίρνεις τηλ τον mechanic και στο ξαναφέρνει ή κλέβεις κάποιο άλλο από τα αμέτρητα που κυκλοφορούν δίπλα σου).

    Επίτηδες έγινε το exploring τόσο "λεπτομερές" (άνοιξε ένα - ένα τα συρτάρια, κλείσε τα ένα - ένα) ώστε να σε κάνει να νιώθεις ΑΚΡΙΒΩΣ κουρασμένος, όπως θα αισθανόταν ένας χαρακτήρας που ζούσε τότε;

    Αναρωτιέμαι λοιπόν, γιατί όντως κι εμένα (χωρίς ακόμα να έχω παίξει τον τίτλο) μου ακούγονται κάπως κουραστικά, μήπως το παιχνίδι ΔΕΝ είναι ένα story-driven-open-world.........αλλά ουσιαστικά είναι ένα single-player-outlaw-cowboy-in-a-real-Western world-simulation με κάααααπως arcade κοντρόλς;

    ΥΓ: Διαφωνώ BigBoss, όλα τα παιχνίδια στην πλατφόρμα PlayStation είχαν sluggishness στα κοντρολς. Ήταν και παραμένει το σημείο που λες "κλασική Ροκσταρ". Γιατί ακόμα και το 1996-7 που βγήκε το πρώτο GTA είχε κριθεί για τα "αργά" κοντρόλς. Θυμάμαι εαυτόν και συναδέλφους που λέγαμε "τι στο διάολο; βρήκε κώδικα από το 1985 και έβαλε στα κοντρόλς; Ακόμα και το παιχνίδι της Blood Money 1989 Amiga, που προηγήθηκε των Lemmings είχε πιο άμεσα κοντρόλς!".........ε, παρέμεινε έτσι η Ροκσταρ. Σημείωση: αναφέρομαι αυστηρά στην PlayStation πλατφόρμα = δεν έχω παίξει κανένα Rockstar παιχνίδι πουθενά αλλού, οπότε η κρίση μου περί κοντρόλς αφορά μόνο τη συγκεκριμένη πλατφόρμα.
    Σαφως και ειναι επιτηδες. Το θεωρεις ομως καλο αυτο εσυ?

    Αν σκοπος του παιχνιδιου ειναι να με κανει να λεει "πωωωω τωρα πρεπει να κανω το Χ πραγμα"¨οπως λεω εγω στην καθημερινοτητα μου πχ "πωω πρεπει να μαγειρεψω τωρα", αυτο ειναι καλο? Οπως ειπα εμενα μου κανει πολυ "κουλτουρε" φιλοσοφια διασκεδασης αυτη. Δεν ξερω αν ειμαι mainstream φαση gamer αλλα αν ειμαι τοτε και το RDR2 ειναι τιγκα hipster σκηνικο.

    Για εμενα επρεπε να βρουν την χρηση τομη μεταξυ ρεαλιστικου και fun. Στην προκειμενη περιπτωση εμενα με κουραζει σε αρκετες φασεις. But hey thats just me ετσι?

    ΥΓ: Και αυτα που λεω παιδια δεν εχουν σχεση με "πυργους" και με "ερωτηματικα στο χαρτη". Δεν χρειαζομαι ερωτηματικα τυπου Witcher για να μου αρεσει ενα open world παιχνιδι ουτε πυργους. Σιγουρα ομως δεν χρειαζομαι και να νιωθω οτι παιζω καποιο digital pet game με τον χαρακτηρα το αλογο τα οπλα το camp κλπ. Το πολυ grind δεν βοηθησε πουθενα. Grind τα ανουσια ερωτηματικα, grind και το ανουσιο provision/hunt/micromanagement...

  2. #722
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ναι, καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς.

    Παράλληλα που γράφω, μιλάω με έναν φίλο στο τηλ και μου μεταφέρει (για να γράψω) τα παρακάτω, ίσα-ίσα για να καταλάβουμε ότι είναι θέμα "νοοτροπίας" του κάθε gamer :
    Σημειώνω, ότι παίζει το RDR2 από την Παρασκευή εκτενέστατα.

    - Δεν έχει κάνει μπάνιο ποτέ. Δεν τον έχει επηρεάσει καθόλου έως τώρα. Ούτε καν έχει ψαχτεί για τα περί μπάνιου (που βρίσκεται πχ. μια μπανιέρα).

    - Στα καταστήματα δεν ψάχνει ράφια, διαβάζει μόνο τον κατάλογο.

    - Δεν έχει νοικιάσει δωμάτιο. Δεν έχει μπει καν στην διαδικασία ακόμη.

    - Μόνο 1 φορά έχει λαδώσει τα όπλα του, κι αυτή μάλιστα όταν τα έκανε upgrade (μετά από 40 ώρες ενασχόλησης με το παιχνίδι). Έχουν πέσει τα attributes των όπλων αλλά κατά δήλωσή του "ε, σιγά τα ωά, αντί να σκοτώσω κάποιον με 2 πυροβολισμούς, τον σκοτώνω με 3. Χώρια που έχω αγοράσει καλύτερες σφαίρες, οπότε χρειάζομαι λιγότερους πυροβολισμούς".

    - Δεν σε "αναγκάζει τίποτα να κάνεις το παιχνίδι. Αν θες τα κάνεις, αν θες δεν τα κάνεις. Δεν είναι ούτε υποχρεωτικά, ούτε ψυχαναγκαστικά αυτά που μπορείς/αν θες να κάνεις."

    - "Απολαμβάνω απίστευτα τα τοπία. Δεν νιώθω ότι ''λείπει'' το fast travel γιατί έχω 500 πράματα να κάνω όσο περιπλανιέμαι". (κάπου εκεί άρχισε να μου λέει για δολώματα και ψάρεμα)

    - "Το όλο θέμα με το RDR2 είναι να βρεις την ρουτίνα σου. Μιλάμε για 10-15 δευτερόλεπτα να ασχοληθείς με το άλογό σου; Προσωπικά κάθομαι και χαιδεύω το κάθε σκυλάκι. Η ρουτίνα με έχει βάλει εντελώς μέσα στο πετσί του χαρακτήρα. Το engagement που απαιτεί το παιχνίδι, με έκανε να νιώθω 100% ότι είμαι ο χαρακτήρας, που ζει σε αυτή τη κοινωνία και σε αυτό το περιβάλλον της χρονικής εποχής."

    - "Το πρόβλημά μου είναι ότι υπάρχει έλλειψη επεξήγησης για πολλά πράγματα. Ακόμα κι όταν αυτή παρέχεται, είναι ένα λίγων δευτερολέπτων pop-up μήνυμα, που συνήθως δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις. Ούτε όμως μπορείς να διαβάσεις 100% το περιεχόμενο του μηνύματος πχ. σε κάποιο main log του παιχνιδιού".

    Αυτά είναι λίγα από όσα μου είπε να σας μεταφέρω.

    Από εκεί και πέρα κρίνετε όπως θέλετε τα παραπάνω.
    Last edited by Lefteris_X; 29-10-2018 at 15:32.

  3. The Following 6 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    AlexandrosQV (30-10-2018),Dimitris_ (05-11-2018),DJTaurus (29-10-2018),juliahna12 (30-10-2018),modecris (30-10-2018),Slay (04-03-2019)

  4. #723
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Θα ηθελα να γραψω κι εγω καποιες εντυπωσεις μου για το παιχνιδι, οι περισσοτερες των οποιων προς επιρρωση ολων οσων εχετε γραψει εως τωρα... Πριν πω κατι ομως, να διευκρινησω οτι ελαχιστα εχω παιξει το πρωτο, εως και καθολου.

    Σε αυτα που με εχουν εντυπωσιασει θετικα, ειναι σιγουρα το θεμα της οπτικης αποδοσης μιας εποχης και μιας κοινωνιας, που μονο απο αντιστοιχες western ταινιες εχουμε εικονα για το πως μπορει να ειναι. Εκει εχει γινει απιστευτη δουλεια, hands down, και δεν μιλω μονο για τα γραφικα per se, αλλα και για ολα οσα εχουν προσπαθησει να προσθεσουν, για να γινει πιο πιστευτο το σκηνικο. Επισης, ασυλληπτη λεπτομερεια στα παντα, απο τον κεντρικο χαρακτηρα, τους αμετρητους NPCs και την καταπληκτικη διαδραση μεταξυ τους. Ειναι αξιοθαυμαστο το οτι αφου εχει προηγηθει μια συνομιλια με καποιον, αφοσον επιλεξεις παλι "Greet", τοτε ο Arthur χαιρετα με αλλον τονο και λαβαινει μια αναλογου τονου απαντηση, που φανερωνει οτι αναμεσα σε αυτους τους δυο προηγηθηκε κι αλλη συνομιλια. Χωρια που αμα τσατισεις καποιον, σου απευθυνει τον λογο αναλογα και ας εχει περασει ωρα. Για παραδειγμα, εαν μπεις σε ενα καταστημα και προσπαθησεις να περασεις πισω απο τον παγκο, ο καταστηματαρχης θα σου "την πει" και μολις ξαναμπεις στο καταστημα του -αφου φυγεις πρωτα εννοειται-, θα σου μιλησει πιο αυστηρα. Δηλαδη, οκ, που το εχετε ξαναδει αυτο...;;;;; Ή εγω, τουλαχιστον, δε το εχω δει. Παθαινεις πλακα οταν μετα πας να κανεις browse στον καταλογο των οπλων και σου λεει ο τυπος: "Αντε, κανε γρηγορα" με υφος.
    Ειμαι σιγουρος οτι θα με εντυπωσιασουν κι αλλα στη συνεχεια... Εφοσον το συνεχισω...

    ...τι θελω να πω, προσπαθωντας να μην κουρασω, γιατι τα περισσοτερα τα εχετε, ηδη, αναφερει. Αφηνω στην ακρη το εμφανες προβλημα με τα περιστασιακα ( ; ) frame drops, γιατι προσωπικα δε με ενοχλει. Μαλιστα, μεχρι ενα βαθμο, το καταλαβαινω κιολας, οντας παντελως αδαης περι τεχνικων και αλλων "κινεζικων" ορων που καποιοι εδω μεσα χειριζεστε fluently. Οταν λεω "το καταλαβαινω", εννοω πως θεωρω θαυμαστο να τρεχει το απλο PS4 μου, ενα μηχανημα 6 χρονων δηλαδη, αυτη την οπτικη πανδαισια!!!!! Οποτε, σκαω και ευχαριστημενος ειμαι!!!!! Εβαλα μετα απο το "περιστασιακα" ερωτηματικο, διοτι δεν ειναι και τοσο περιστασιακα. Πχ, στην πρωτη πολη, ενα κατσεις στο κεντρο της και αρχισεις να παιζεις με την καμερα, το φαινομενο ειναι συνεχες και μονιμο. Αλλα, οπως ειπα, εγω δεν εχω προβλημα με αυτο. Αλλα με εχουν ενοχλησει...
    .
    ..με πρωτο αυτο το θεμα με το lootαρισμα. Δηλαδη, ρε comrades, αφηστε με να ψαξω να βρω με την ησυχια μου ο,τι ειναι να βρω χωρις να φωναζετε καθε 5 δευτερολεπτα "Τελειωνε" και "Παμε να φυγουμε". Δηλαδη, λιγο ελεος. Γιατι να πρεπει να πεταξω το χειριστηριο στην καινουργια μου τηλεοραση και να εχω και αλλα μετα;;;;

    Δευτερον... Τι αχταρμας ειναι αυτος με τις αποστολες;;;; Μου εχουν αναθεσει καποιοι καποιες αποστολες και δε μπορω να βρω, καν, απο που ενεργοποιουνται. Καταλαβαινω οτι: μπορει να εχει να κανει με την ωρα της μερας, με το οτι απαιτειται να εχεις ολοκληρωσει κατι αλλο πρωτα, οτι παιζει να δρα αλλη συμμορια στην περιοχη κλπ κλπ. Αλλα να το ξερω καπως... Για παραδειγμα αυτη με τις φωτογραφιες των παρανομων. Τις εχω! Και;;; Πως μπορω να ξεκινησω;;;

    Μενου... Αν ειναι δυνατον!!!! Σα να προσπαθω να χειριστω Android κινητο (ειναι δικο μου θεμα αυτο, φιλοι Android users). Δε ξερω που θα βρω τι. Ασε τα δεκα "back" αφου, τελικα, βρω ο,τι ηθελα. Το 2018!!!!!!

    Χειρισμος... Με δυσκολευει ακομα πολυ. Ουκ ολιγες φορες εχω πυροβολησει ανθρωπο κατα λαθος. Διοτι εαν εχεις πατησει το L2, με το R2 κανει aim, αλλα αν οχι, πυροβολει. Και αλλα διαφορα θεματα, οπως το Χ που εχει αναφερθει, Το τετραγωνο και το τριγωνο εχουν ιδια λειτουργια σε διαφορετικες περιστασεις κλπ.

    Αυτη η simulation like φιλοσοφια του παιχνιδιου, που εγω ακομα δε θα την πω αρνητικη, διοτι δεν εχω παιξει αρκετα για να πω εαν με ενοχλει ή οχι. Αλλα σιγουρα το να κατεβαινω απο το αλογο και να ειναι τα οπλα επανω του και να το ανακαλυπτω σα χαζος στη μεση της μαχης, ε, ειναι καπως. Το πλυσιμο, το ξυρισμα κτλ δε με ενοχλουν καθολου. Τωρα, το κυνηγι, το ψαρεμα, η βοτανολογια και ολα τα συμπαρομαρτουντα, θα ξερω μετα απο αρκετες ωρες ενασχολησης με τον τιτλο. Αν... Αυτο που ισως δεν εχει καταλαβει η εταιρεια, ειναι οτι καλα ολα αυτα, αλλα ειναι παιχνιδι. Μαλλον θεωρησαν οτι το οραμα τους θα το ενστερνιστουν ολοι, αλλα δεν ειναι ετσι.

    Και κατι τελευταιο, αλλα σημαντικο πολυ για εμενα, ειναι το τρισαθλιο photo mode του παιχνιδιου. Ασε με, ρε R*, να εχω ενα κανονικο photo mode. Δε θελω να κουβαλα ο Arthour τη μηχανη και να βγαζει τοπια, χωρις να μπορω εγω να τα επεξεργαστω οπως θελω.

    Τουτων δοθεντων, το παιχνιδι δεν ειναι για 97, αλλα καπου στο 80 για εμενα. Ομως διορθωνονται (καποια απο αυτα) και παλι εδω ειμαστε. Το 80 βασει οσων εχω δει μεχρι τωρα. Καλλιστα μπορει να θεωρησω κι εγω οτι αξιζει για 97, μολις θα εχω την συνολικη εμπειρια.
    Last edited by Dragonpaul; 29-10-2018 at 15:34.

  5. The Following 9 Users Say Thank You to Dragonpaul For This Useful Post:

    Error Flynn (29-10-2018),ilias78 (29-10-2018),modecris (30-10-2018),Nikoladim (29-10-2018),nikosgnr (31-10-2018),PDS (29-10-2018),Slay (04-03-2019),Snk (29-10-2018),Valkyre (29-10-2018)

  6. #724
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Oυτε εγω εχω κανει μπανιο κι εγω δεν εχω νοικιασει δωματιο. Ομως φαγητο (διαφορων τυπων) πρεπει να τρωω συχνα και εγω και το αλογο. Επισης πρεπει να κοιμαμαι για τα γνωστα benefits. Ξερω οτι μπορει να ακουγομαι ψυχαναγκαστικος, ομως δεν ειμαι μαζοχας να ασχολουμαι με mechanics τα οποια δεν διασκεδαζω. Πχ το κυνηγι μετα το χθεσινο το παραταω μεχρι να βρεθει καποιος τροπος να ειναι πιο επουσιωδες και διασκεδαστικο.

    Δεν σε αναγκαζει το παιχνιδι σε πολλα απο αυτα. Το θεμα ομως ειναι. Οταν εισαι ενα παιχνιδι με 97/100 δεν περιμενεις το αναλογο ποιοτικα σε ολο του το φασμα? Ο χειρισμος ειναι ανεκδοτο κατα την προσωπικη μου αποψη. Απαραλλακτος σχεδον απο την εποχη του GTAIV και πληρως απαραδεκτος για τα σημερινα δεδομενα. Το οτι το default aiming ειναι full auto aim νομιζω τα λεει ολα απο μονο του για την ποιοτητα της στοχευσης και της πλοηγησης του χαρακτηρα... Δεν ξερω καν γιατι χρειαζεται να επιχειρηματολογησει κανεις, μπεσα σου μιλαω Λευτερη.

    Δεν λεω ρε παιδι μου οτι το παιχνιδι ειναι για τα σκουπιδια. Ειναι ενα πολυ καλο game στο συνολο του. Και ακομη εχω να δω πολλα πραγματα ιδιως απο ιστορια και χαρακτηρες. Αλλα οτι ειναι overrated, ειναι. 100%.

  7. #725
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Τελικα δεν ξερω αν ειμαι τυχερος που η προπαραγγελεια μου θα ειναι ετοιμη για παραλαβη την τεταρτη κ οχι την περασμενη πεμπτη, ημερα κυκλοφοριας του παιχνιδιου...... γιατι με αυτα που διαβαζω, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχω τοσο χρονο για να κουρευω, να ξυριζω κ να ξεσκατιζω τον arthur κ το ψωραλογο του. Θα παρω ενα παιχνιδι για να χαλαρωσω 4-6 ωρες την βδομαδα. Αν ειναι να ασχολουμε με καλοπισμους βραστα.

    Spoiler!

  8. #726
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αντιλαμβάνομαι ΠΛΗΡΩΣ ότι παραθέτεις Valkyrie!
    1.000.000% αντιλαμβάνομαι! Και σε "νιώθω" τι θες να πεις/μεταφέρεις.

    Το δυστυχές της υπόθεσης είναι ότι δεν έχω το παιχνίδι ώστε να κρίνω από μόνος μου, παρά κάθομαι σαν μαλάκας και διαβάζω/παρατηρώ/προσπαθώ να αφουγκραστώ ότι λέμε εδώ μέσα (και ότι μου λένε οι γνωστοί μου).

    Χμμμμμμ........μήπως να γράφουμε όλοι στα παλαιά μας υποδήματα το σκορ των reviewers; Σόρρυ, προσωπικά μου είναι εντελώς αδιάφορο. Γιατί; Διότι αυτό που σε κάποιον 20αρη-25αρη-30άρη, ακόμα και 35άρη του φανεί "97/100"........εμένα μπορεί να μου φανεί 87/100 ή 1.187/100.

    Και πάλι Val, καταλαβαίνω 100% τι θες να πεις.

    Προφανώς σου ενεργοποιεί (άθελά σου) μια "αγχωτική/πιεστική" ψυχοσυναισθηματική κατάσταση (state of being) το πλήθος των mechanics, που αφορούν την αναγκαιότητα-καθημερινότητα. Εσκεμμένα; Τυχαία; Δεν μπορώ να το γνωρίζω. Πιστεύω ότι ούτε εσύ μπορείς να εντοπίσεις αν είναι εσκεμμένο ή τυχαίο. (γιατί δεν έχουν όλοι αυτή την ψυχολογία/αντίδραση........δυστυχώς όμως κι εγώ κάπως σαν κι εσένα είμαι, έχω κάποιου βαθμού αυτο-ψυχαναγκασμό.....που δεν ξέρω αν θα μου τον κάνει trigger το παιχνίδι. Αν μου τον κάνει, τότε χέσε μέσα = κούραση και όχι απόλαυση).

    Τι να πω βρε παιδιά;

    Ένα τόσο "βαθύ" παιχνίδι, πολύπλοκο, πολυσχιδές θα έλεγα καλύτερα, αποκλείεται να μην έχει μυριάδες προσεγγίσεις στον τρόπο παιξίματος. Το θέμα είναι ότι.........μοιάζει σαν γκουρμέ πιάτο με acquired taste = δεν είναι για όλους, ούτε για πολλούς, ούτε για αρκετούς κιόλας. Είναι για πολύ, μα πολύ, λίγους. (που δεν ξέρω αν δεν το αγοράσω, χέσε ψηλά κι αγνάντευε δηλαδή, αν θα συμπεριλαμβάνομαι στους πολύ πολύ λίγους)

  9. #727
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Quote Originally Posted by ilias78 View Post
    Τελικα δεν ξερω αν ειμαι τυχερος που η προπαραγγελεια μου θα ειναι ετοιμη για παραλαβη την τεταρτη κ οχι την περασμενη πεμπτη, ημερα κυκλοφοριας του παιχνιδιου...... γιατι με αυτα που διαβαζω, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχω τοσο χρονο για να κουρευω, να ξυριζω κ να ξεσκατιζω τον arthur κ το ψωραλογο του. Θα παρω ενα παιχνιδι για να χαλαρωσω 4-6 ωρες την βδομαδα. Αν ειναι να ασχολουμε με καλοπισμους βραστα.
    Βιαζόσουν κιόλας να το πάρεις και νωρίτερα! LOL
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  10. #728
    Advanced Member Godweeder's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    588
    PSN ID
    Godweeder
    Name
    Nik

    Default

    Για να καταλαβω παιδια , αν δεν ξυριστεις , δεν κανεις μπανιο συχνα (ελεος , καθομαστε και λεμε αν πρεπει να κανεις μπανιο lol ) ,
    δεν φροντισεις αναλογως το αλογο σου , δεν ασχολεισαι με το κυνηγι συνεχεια για να κανεις upgrade .. και αλλα τετοια παρομοια ..
    το παιχνιδι δεν μπορει να ολοκληρωθει ευκολα απο μεριας story campaign ?

    Γατι αν ειναι ετσι χανετε η διασκεδαση του παιχνιδιου για εμενα γιατι πολυ απλα θα με κουρασει απειρα....
    Spoiler!

  11. #729
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Godweeder View Post
    Για να καταλαβω παιδια , αν δεν ξυριστεις , δεν κανεις μπανιο συχνα (ελεος , καθομαστε και λεμε αν πρεπει να κανεις μπανιο lol ) ,
    δεν φροντισεις αναλογως το αλογο σου , δεν ασχολεισαι με το κυνηγι συνεχεια για να κανεις upgrade .. και αλλα τετοια παρομοια ..
    το παιχνιδι δεν μπορει να ολοκληρωθει ευκολα απο μεριας story campaign ?

    Γατι αν ειναι ετσι χανετε η διασκεδαση του παιχνιδιου για εμενα γιατι πολυ απλα θα με κουρασει απειρα....
    Μην μπερδευεστε. Mια χαρα μπορεις να τα παραβλεψεις τα πιο πολλα απο αυτα που εχουν αναφερθει. Το ειπα και στο προηγουμενο μου ποστ.

    Τα βασικα πραγματα τα οποια χρειαζεται να κανεις ειναι:

    1) Να τρως. Αν δεν εχεις κρεας θα πρεπει να κυνηγησεις, να γδαρεις και να μαγειρεψεις σε φωτια το κρεας ωστε να φας.

    Υπαρχουν 3 μετρητες που πρεπει να φροντιζεις. Το Stamina σου, το Health και το Dead eye. Το καθε ενα απο αυτα χρειαζεται διαφορετικα provisions.

    2) Να κοιμασαι. Οταν κοιμασαι ενισχυεις τις 3 αυτες κατηγοριες ωστε να μην χρειαζεται να τις φροντιζεις τοσο πολυ.

    3) Να ταιζεις και να ηρεμεις το αλογο. Το αλογο εχει και αυτο 2 μετρητες υγειας και σταμινα. Και αυτο πρεπει να τρωει το δικο του φαγητο.

    4) Τα οπλα καποια στιγμη θα χρειαστουν φροντιδα/λαδωμα. Αυτο δεν ειναι συχνο.

    5) Θα χρειαστει να φροντισεις (σε ενα μινιμουμ βαθμο) την κατασταση του καταυλισμου σου. Θα πρεπει να κανεις δωρεες και να αναβαθμισεις καποια πραγματα ωστε να γλυτωσεις χρονο και χρημα.

    Αυτα ειναι τα απολυτως απαραιτητα κατα την γνωμη μου. Ολα τα αλλα τα προσπερνας. Ομως θελοντας και μη το παιχνιδι θα σε κανει να σπαταλησεις αρκετο χρονο πιστευω. Ακομα και αν πας ΜΟΝΟ για την ιστορια καθαρα. Δε παιζει δηλαδη να μην σου ψοφισει το αλογο σε καποια φαση. και δεν ξερω πως θα σου κατσει η ολη διαδικασια οταν συμβει αυτο. Γιατι αναλογα το που και το πως θα σου συμβει παιζει απο το να γελασεις και να λυσεις το θεμα σε 5 λεπτα μεχρι να βλαστημας 20 λεπτα οπως το επαθα εγω.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Godweeder (29-10-2018),Slay (04-03-2019)

  13. #730
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Χωρίς να το έχω παίξει, κρατάω μια λέξη από την πρότασή σου: "εύκολα".

    Όχι, "εύκολα" δεν θα βιώσεις την ροή του main story αν δεν ασχοληθείς με τίποτα άλλο.

    Κρίνοντας από GTA 4/RDR1/V, μια χαρά μπορείς να ασχοληθείς ΜΟΝΟ με το main story. Αλλά, για εμένα πάντα, γίνεται παλουκάκι. Ενώ αν ασχοληθείς με όλα τα περαιτέρω (για άλλους παράταιρα), τότε το main story "τσουλάει" πολύ πιο εύκολα.

    Για πολλούς η "διασκέδαση" στο RDR1 (και κατ΄επέκταση στο RDR2) είναι όλα αυτά τα "περαιτέρω" εκτός main story.

    Μην πετάξετε τσάμπα τα χρήματά σας! (δεν ευνοούν οι εποχές τέτοιες "ταρζανιές" κιόλας!)

  14. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Godweeder (29-10-2018)

  15. #731
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default


  16. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Lefteris_X (29-10-2018)

  17. #732
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Rejoice fellow 1080pTV users!

    Εκεί που το PS4 Pro + 4KTV χάνει 1-2 frames, στο συνδυασμό PS4 Pro + 1080pTV δεν χάνει κανένα!!! Έχει καρφωτό το 30άρι!

    Πσσσσσσς, γ@μήθηκα τώρα. Το θέλω ακόμα πιο πολύ.

    Υπάρχει κάποιος που μετάνιωσε την αγορά και να θέλει το σκοτώσει σε τιμή μεταχειρισμένου;

  18. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (29-10-2018)

  19. #733
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Επειδή μου έχει μεταφέρει ο Λευτέρης όλα αυτά που λέγονται για το παιχνίδι και έχοντας παίξει κανένα 40ώρο έχω να πω μερικές ανάκατες σκέψεις.


    Ο χειρισμός ναι θα μπορούσε να είναι σαφώς καλύτερος και συμφωνώ με όσα έχουν προαναφερθεί.

    Το παιχνίδι δεν προσπαθεί καν να σου μάθει τα βασικά mechanics με αποτέλεσμα να νιώθεις χαμένος ακόμα και μετά από 10+ ώρες παιχνιδιού. Σε αυτό όμως φταίω και εγώ διότι δεν διάβασα το manual αλλά ούτε τις online οδηγίες. Μόλις το έκανα όλα άλλαξαν και αισθάνθηκα πιο άνετα στον κόσμο του RDR2.

    Όλα αυτά που λέγονται περί μπάνιου, περιποίηση του αλόγου, το ζόρι;;;;;; στα ψώνια κτλ μάλλον έχουν να κάνουν με τον εκάστοτε παίκτη και όχι με το παιχνίδι. Τι εννοώ; Το παιχνίδι δεν σε αναγκάζει να κάνεις τίποτα από όλα αυτά.


    • Δεν σε αναγκάζει να κυνηγάς. Δεν θα γίνει τίποτα αν δεν πας φαγητό στο camp σου.
    • Δεν σε αναγκάζει να γυρνάς κάθε μέρα στο camp σου. Θα σου γκρινιάξουν λίγο αλλά αυτό είναι όλο.
    • Δεν σε αναγκάζει να δίνεις χρήματα στο camp σου. Θα σου γκρινιάξουν λίγο αλλά αυτό είναι όλο.
    • Δεν σε αναγκάζει να πλένεσαι. Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα και δεν έχω κάνει μπάνιο εδώ και 40+ ώρες παιχνιδιού. Ναι είμαι βρωμύλος.
    • Δεν σε αναγκάζει να τρως. Αρκεί να τρως μια φορά την ημέρα, πράγμα που δεν παίρνει πάνω από 1 λεπτό.
    • Δεν σε αναγκάζει να κοιτάς τα ράφια.
    • Δεν σε αναγκάζει να κουρεύεσαι ξυρίζεσαι. Κουρεύτηκα και ξυρίστηκα χθες μόνο και μόνο επειδή αγόρασα ρούχα που μοιάζουν με του Clint Eastwood.
    • Το άλογο σου αρκεί να το βουρτσίζεις, να το χαϊδεύεις και να το ταΐζεις μια φορά την ημέρα. Αυτό δεν διαρκεί πάνω από 1-2 λεπτά.


    Με άλλα λόγια μπορείς να κάνεις μόνο τις αποστολές αν θέλεις. Αλλά αν όπως και εγώ αισθανθείς την ανάγκη να ζήσεις όλα αυτά που σου προσφέρει ή να αποκτήσεις όλα αυτά που μπορείς να κάνεις craft τότε έχε την υπομονή να μάθεις τα κόλπα. Όπως πχ πως υπάρχουν συγκεκριμένα βέλη για συγκεκριμένα θηράματα ώστε να μην καταστρέφεται το τέλειο ζώο. Αλλά και αν συμβεί, ε και τι έγινε;

    To παραδοσιακό fast travel υπάρχει και ξεκλειδώνει από το camp. Άρα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το αγοράζετε απλά να μην σας χαλάει το πήγαινε έλα; 1000 και κάτι δολάρια κοστίζουν όλες οι αναβαθμίσεις αν δεν κάνω λάθος.

    Αν μετά από την τρίτη φορά που φεύγεις από το άλογο σου δεν θυμηθείς να πάρεις τα κατάλληλα όπλα μαζί σου, τότε μάλλον δεν φταίει το παιχνίδι. Το πάθαινα και εγώ και μετά κάποια στιγμή έμαθα.

    Ψάρεμα, βοτανολογία, κυνήγι είχαν και άλλα παιχνίδια όπως το Witcher, Horizon, Skyrim και άλλα.

    Οι πιο ωραίες αποστολές και τα πιο ωραία μυστικά στα παιχνίδια της Rockstar ήταν ανέκαθεν αυτά στα οποία έβαζες και λίγο το μυαλό σου να δουλέψει μαζεύοντας τα στοιχεία που σου δίνει. Αν και έχουμε καλομάθει με τα έτοιμα quest στο χέρι είναι ωραίο να βλέπει ένα παιχνίδι που δεν σε αντιμετωπίζει σαν λαχανάκι Βρυξελλών όπως έκανε πχ το Horizon που σου έδειχνε που είναι τα €œμυστικά€.


    Για να μην μακρυγορώ αν δεν ασχοληθείς με όλες αυτές τις όμορφες λεπτομέρειες που έχει βάλει η Rockstar στο παιχνίδι δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να ολοκληρώσεις το παιχνίδι. Μπορείς μια χαρά. Απλά θα χάσεις όλα αυτά που έχουν κάτσει και έχουν φτιάξει οι άνθρωποι που δούλεψαν στο παιχνίδι.

    Το παιχνίδι δεν είναι με την καμία τέλειο αλλά για τα πιο πολλά για τα οποία γκρινιάζετε τα έχουμε ξαναδεί σε άλλα παιχνίδια και έχουν να κάνουν πιο πολύ με το προσωπικό γούστο του καθενός. Όπως πχ το να πας να πίσω να πας να πάρεις το άλογο σου πχ είναι το κλασικό corpse run. To micromanagement που έχει το RDR2 είναι τίποτα σε σχέση με αυτό του Witcher 3 πχ.


    Τις πρώτες δύο μέρες ήθελα πραγματικά να το σπάσω το παιχνίδι. Μετά όμως το συνήθισα, ακόμα και αυτόν τον απαράδεκτο χειρισμό. Είναι μακράν το πιο ωραίο open world που έχω παίξει, με τα όποια προβληματάκια του.


    Για να αλλάξω και λίγο τη ροή της κουβέντας θα πω μερικά από τα πράγματα που έμαθα μήπως και βοηθήσω κάποιον.


    Χρήματα δίνεις στο camp για να κάνει αναβαθμίσεις. Αναβαθμίσεις κάνεις από το βιβλίο που είναι δίπλα στο κουτί που δίνεις τα χρήματα.

    Οι χαρακτήρες στο camp σου θα σου ανοιχτούν σε κάποια φάση και θα σου ζητήσουν αντικείμενα. Μπορεί να ακούσεις κάποιον να συζητάει πως έχασε κάτι και αυτό να σου ξεκινήσει task να το ολοκληρώσεις.

    Για να δεις το Quest Log πατάς το αριστερό στον σταυρό.

    Αν χάσεις το καπέλο σου το ξαναβρίσκεις στο μενού του Αλόγου οπότε μην το ψάχνετε τσάμπα.

    Αν βαριέστε τα μακριά ταξίδια χρησιμοποιείστε την cinematic camera.

    Αν σας χαλάει κάτι ή δεν ξέρετε πως να το κάνετε google it ή δείτε video με tricks που υπάρχουν αρκετά.

    Αν για κάποιο λόγο η φήμη σου έχει πιάσει πάτο χαιρέτα όποιον βρίσκεις μπροστά σου.

    Αν κλέβεις σπίτι στα κρυφά, κλείνε ότι ανοίγεις (συρτάρια, σεντούκια κτλ) αλλιώς θα καταλάβουν πως τους έχεις κλέψει και θα σε πάρουν στο κυνήγι.

    Τους διάσημους πιστολέρο τους βρίσκεις από τις φώτο, έχουν πληροφορίες για το που θα βρεις αυτούς ή στοιχεία για το που μπορεί να είναι.
    Last edited by Sutorcen; 29-10-2018 at 16:39.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  20. The Following 19 Users Say Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    AlexandrosQV (30-10-2018),BillyFlo81 (29-10-2018),Christos33 (29-10-2018),chronohill (29-10-2018),criter (31-10-2018),DJTaurus (29-10-2018),Dragonpaul (29-10-2018),Godweeder (29-10-2018),ilias78 (29-10-2018),isildur83 (29-10-2018),Lefteris_X (29-10-2018),modecris (30-10-2018),PDS (29-10-2018),Sir_Teraflop (29-10-2018),Slay (05-03-2019),Snk (29-10-2018),spartan (29-10-2018),Valkyre (29-10-2018),WolfRathmA (30-10-2018)

  21. #734
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το δοκιμασα κι εγω αυτο με το να κανω force το παιχνιδι να τρεξει σε 1080ρ και οντως ισχυει οτι η κατασταση ειναι καλυτερη... τι να πει κανεις, καθομαστε και κανουμε αλχημειες!

    @ Sutocren

    Γραφεις οτι υπαρχει fast travel που ξεκλειδωνει αν δεν κανω λαθος? Που ειναι αυτο? Στο ledger του camp δεν ειδα κανενα upgrade που να λεει κατι τετοιο!

    Επισης λες για καινουργια βελη που σου κανουν την ζωη πιο ευκολη και αρκετα αλλα τα οποια εγω δεν εχω συναντησει ακομα μεσα στο παιχνιδι, πραγμα το οποιο μου ακουγεται πολυ θετικο! Μακαρι ολα αυτα να τα δω κι εγω.

    Λες αυτο εδω:

    Τις πρώτες δύο μέρες ήθελα πραγματικά να το σπάσω το παιχνίδι. Μετά όμως το συνήθισα, ακόμα και αυτόν τον απαράδεκτο χειρισμό. Είναι μακράν το πιο ωραίο open world που έχω παίξει, με τα προβληματάκια του.


    Φιλε ειμαι στις 2 μερες στην ουσια και στις περιπου 10-12 ωρες παιχνιδιου. Αν ησουν στην φαση μου τοτε μακαρι να ερθω στην δικη σου σοβαρα μιλαω.

    Πες μου σε παρακαλω που ειναι το fast travel δεν κανω πλακα.

  22. #735
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το δοκιμασα κι εγω αυτο με το να κανω force το παιχνιδι να τρεξει σε 1080ρ και οντως ισχυει οτι η κατασταση ειναι καλυτερη... τι να πει κανεις, καθομαστε και κανουμε αλχημειες!

    @ Sutocren

    Γραφεις οτι υπαρχει fast travel που ξεκλειδωνει αν δεν κανω λαθος? Που ειναι αυτο? Στο ledger του camp δεν ειδα κανενα upgrade που να λεει κατι τετοιο!

    Επισης λες για καινουργια βελη που σου κανουν την ζωη πιο ευκολη και αρκετα αλλα τα οποια εγω δεν εχω συναντησει ακομα μεσα στο παιχνιδι, πραγμα το οποιο μου ακουγεται πολυ θετικο! Μακαρι ολα αυτα να τα δω κι εγω.

    Λες αυτο εδω:



    Φιλε ειμαι στις 2 μερες στην ουσια και στις περιπου 10-12 ωρες παιχνιδιου. Αν ησουν στην φαση μου τοτε μακαρι να ερθω στην δικη σου σοβαρα μιλαω.

    Πες μου σε παρακαλω που ειναι το fast travel δεν κανω πλακα.[/COLOR]
    Ναι δυστυχώς όπως είπα δεν κάνει τον κόπο το παιχνίδι να σου τα εξηγήσει.

    Όταν κατασκηνώνεις μεταξύ άλλων μπορείς να φτιάξεις βέλη για διαφορετικού είδους θηράματα. Όπως πιο μικρά βέλη για να μην σου χαλάει το δέρμα από μικρά θηράματα.

    Το fast travel ξεκλειδώνει αφού αναβαθμίσεις την σκηνή του Dutch δύο φορές και μετά σου βγάζει να αγοράσεις χάρτη. Μπορεί να ξεχνάω κάποιο upgrade πάντως όλα μαζί κάνουν κάπου στα 1000$. Με αυτό μπορείς να πηγαίνεις σε πόλεις που έχεις ήδη ανακαλύψει τσάμπα.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  23. The Following 5 Users Say Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    AlexandrosQV (30-10-2018),Christos33 (29-10-2018),DJTaurus (29-10-2018),isildur83 (29-10-2018),Valkyre (29-10-2018)

  24. #736
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Sutorcen View Post
    Ναι δυστυχώς όπως είπα δεν κάνει τον κόπο το παιχνίδι να σου τα εξηγήσει.

    Όταν κατασκηνώνεις μεταξύ άλλων μπορείς να φτιάξεις βέλη για διαφορετικού είδους θηράματα. Όπως πιο μικρά βέλη για να μην σου χαλάει το δέρμα από μικρά θηράματα.

    Το fast travel ξεκλειδώνει αφού αναβαθμίσεις την σκηνή του Dutch δύο φορές και μετά σου βγάζει να αγοράσεις χάρτη. Μπορεί να ξεχνάω κάποιο upgrade πάντως όλα μαζί κάνουν κάπου στα 1000$. Με αυτό μπορείς να πηγαίνεις σε πόλεις που έχεις ήδη ανακαλύψει τσάμπα.
    Ε που φταιμε εμεις αμα οι τυποι εχουν κρυψει το fast travel πισω απο 2 upgrades (και ακριβα μαλιστα) τα οποια δεν υποδηλωνουν κατι τετοιο απο το description?

    Thanks παντως μαλλον θα αρχισω να googlαρω πραγματα γιατι αν ειναι ετσι κρυμμενα δεν λεει. Πρεπει σημερα να κατσω και να τα κανω αυτα να γινει η ζωη μου πιο ευκολη λολ

  25. #737
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Άσε σου λέω τις πρώτες 10-20 ώρες ήθελα να το σπάσω το παιχνίδι. Αλλά μετά έκανα τον κόπο και διάβασα το manual από το app και ότι υπήρχε διαθέσιμο in game και ότι άλλη απορία είχα την googlara διότι αισθανόμουν χαμένος, άχρηστος και τρομερά ξενερωμένος. Μην κάνετε το ίδιο λάθος. Μόλις μάθεις τα βασικά και αποκτήσεις μια εύκολη ρουτίνα (δεν το λέω για κακό) το παιχνίδι αλλάζει, βασικά εσύ σαν παίχτης αλλάζεις και αρχίζεις να βρίσκεις τα πατήματα σου στον κόσμο του RDR2. Πρώτη και δεύτερη μέρα επέστρεφα στο παιχνίδι με ξινίλα. Σήμερα δεν βλέπω την ώρα να πάω σπίτι να παίξω. Χώρια ότι έχω και 300+ bounty στο κεφάλι μου και μου την πέφτουν κάθε τρεις και λίγο. Άλλες φορές τους καθαρίζω (χωρίς να ανεβαίνει το bounty) και άλλες φορές με καθαρίζουν (χωρίς να φεύγει το bounty) αλλά έχει πλάκα.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  26. The Following 4 Users Say Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    AlexandrosQV (30-10-2018),DJTaurus (29-10-2018),spartan (29-10-2018),Valkyre (29-10-2018)

  27. #738
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ, πιο 80s arcade-adventure δεν πάει, πεθαίνεις! (λόγω του ψάξε-να-βρεις-πως-γίνεται-κάτι-γιατί-δεν-στο-εξηγεί-το-παιχνίδι).

    Τελικά όλα έχουν την εξήγησή τους.

  28. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spartan (29-10-2018)

  29. #739
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Άσε σου λέω τις πρώτες 10-20 ώρες ήθελα να το σπάσω το παιχνίδι. Αλλά μετά έκανα τον κόπο και διάβασα το manual από το app και ότι υπήρχε διαθέσιμο in game και ότι άλλη απορία είχα την googlara διότι αισθανόμουν χαμένος, άχρηστος και τρομερά ξενερωμένος. Μην κάνετε το ίδιο λάθος. Μόλις μάθεις τα βασικά και αποκτήσεις μια εύκολη ρουτίνα (δεν το λέω για κακό) το παιχνίδι αλλάζει, βασικά εσύ σαν παίχτης αλλάζεις και αρχίζεις να βρίσκεις τα πατήματα σου στον κόσμο του RDR2. Πρώτη και δεύτερη μέρα επέστρεφα στο παιχνίδι με ξινίλα. Σήμερα δεν βλέπω την ώρα να πάω σπίτι να παίξω.

    Μερικά ευτράπελα και συβουλές.

    Έχω 300$+ bounty στο κεφάλι μου και μου την πέφτουν κάθε τρεις και λίγο. Άλλες φορές τους καθαρίζω (χωρίς να ανεβαίνει το bounty) και άλλες φορές με καθαρίζουν (χωρίς να φεύγει το bounty) αλλά έχει πλάκα. Αν δείτε κόκκινη αύρα στον mini map πάει να πει πως σας ψάχνουν. Επίσης το κόκκινο στα σύνορα της πολιτείας απλά σημαίνει πως είστε επικηρυγμένος σε αυτήν. Αν το παρακάνετε μπορεί να σας απαγορευτεί η είσοδος στην πολιτεία. Σε αυτή την περίπτωση τα σύνορα θα γίνουν μαύρα. Μπορείτε να πληρώσετε το ποσό με το οποίο σας έχουν επικηρύξει ή να αφήσετε να ηρεμήσουν τα πράγματα για λίγο καιρό.

    Τύπος μου ζήτησε βοήθεια και μου έκλεψε το άλογο, πάλι καλά που είχα και δεύτερο μαζί μου και τον κυνήγησα.

    Μιας και είπα για δεύτερο άλογο. Μπορείς να φτιάξεις κομβόι από άλογα. Οπότε αν θέλεις να βγεις για κυνήγι και να πιάσεις ελάφια, πάρε και μερικά άλογα εξτρά μαζί σου για να μπορέσεις με μία φορά να φέρεις πίσω 3 κουφάρια αντί για 1.

    Άλλη τρελή μου ζήτησε βοήθεια και με μαχαίρωσε.lol

    Κάποιοι πήγαν να μου ζητήσουν διόδια σε μια γέφυρα αλλά δεν τους έκατσε. Τους εξήγησα ευγενικά πως θα περάσω.



    Η ανατολική πολιτεία από την περιοχή που είναι το camp είναι φανταστικά. Αν μπορείτε να πάτε αξίζει.

    Βίσονας έφαγε δυο headshots από κυνηγετικό (καθαρό και στην πένα) και έζησε. wtf?

    Μπορείς να πουλήσεις τα πάντα, άλογα, άμαξες, κλεψιμαίικα, ζώα...

    Μπορείς να φτιάξεις δικό σου συνδυασμό από ρούχα και να τα αποθηκεύσεις σαν outfit.

    Για να κουβαλήσεις εξτρά ρούχα στο άλογο σου, για διαφορετικές συνθήκες, αντί για X πατάς τετράγωνο και στο φορτώνει στο άλογο. Μπορείς να έχεις δύο + αυτήν που φοράς.

    Να κάνετε δουλείες το πρωί στην κατασκήνωση, ανεβάζει πολύ γρήγορα το Deadeye και δεν σας παίρνει πολύ ώρα, χώρια ότι ανταλλάσσεις και πολύ ενδιαφέρουσες κουβέντες με τα μέλη της συμμορίας.

    Το άλογο μπορείτε να το σώσετε αν έχετε το κατάλληλο tonic για να μην πεθάνει.

    Μην αγοράζεται όπλα. Θα τα βρείτε στον κόσμο. Να αγοράζεται όμως ειδικές σφαίρες και το φισεκλίκι (αυξάνει τον χώρο για σφαίρες).

    Να τσεκάρετε το μαγαζί με όπλα στην Valentine συχνά. O ιδιοκτήτης έχει την κακή (καλή για εμάς) συνήθεια να φεύγει και να το αφήνει ανοικτό. Δεν μας χαλάνε τα 25$-30$ που έχει στην ταμιακή. Ακόμα δεν έχω βρει που πηγαίνει.

    Το παιχνίδι με το μαχαίρι βγαίνει πιο εύκολα αν το κάνετε με κλειστά μάτια όταν έρχεται η σειρά σας (στα δύσκολα επίπεδα και αφού έχετε αποστηθίσει τον συνδυασμό που σας δείχνει).

    Αν χάσετε από κάποιον στα χαρτιά, απλά ακολουθήστε τον (χωρίς να σας πάρει γραμμή γιατί αλλιώς ή θα τρέξει ή θα σας την πέσει εκείνος) και κλέψτε τον. μεχεχεχεχεχε

    Μη σπαταλάτε τον χρόνο σας με κυνήγι. Δεν βγαίνουν από εκεί τα χρήματα. Τα χρήματα βγαίνουν από τις αποστολές. Κάντε τις αρχικές και θα έχετε αρκετά να κάνετε ότι θέλετε. Again μην αγοράζετε όπλα.

    Αν έχετε καλή φήμη, θα έχετε έκπτωση σε κάποια μαγαζιά, αν έχετε κακή θα έχετε σε κάποια άλλα.

    Μην τρέχετε μέσα σε πόλη με το άλογο, αν χτυπηθεί κάποιος από το άλογο είναι έγκλημα και θα σας πάρουν στο κυνήγι.

    Αν θέλετε να ψάξετε τη σέλα ενός ξένου αλόγου, πρέπει να το ηρεμήσετε για λίγη ώρα αλλιώς θα σας κλοτσήσει.

    Το να σκοτώνεται οικόσιτα ζώα (πρόβατα, γουρούνια κτλ) ακόμα και αν είναι μόνα σε ένα λιβάδι θεωρείται κακό.
    Last edited by Sutorcen; 29-10-2018 at 17:43.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  30. #740
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμ, πιο 80s arcade-adventure δεν πάει, πεθαίνεις! (λόγω του ψάξε-να-βρεις-πως-γίνεται-κάτι-γιατί-δεν-στο-εξηγεί-το-παιχνίδι).

    Τελικά όλα έχουν την εξήγησή τους.

    Kingdom Come Deliverance on steroids το RDR2 απλά το πρώτο δεν είχε ούτε μπορούσε να έχει το Hype του δεύτερου....

    Όλα είναι design choice και όχι αβλεψία των δημιουργών (ναι και τα clunky controls - δεν τρέχεις και αλλάζεις κατεύθυνση σε κλάσμα του δευτερολέπτου) αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση (και έγραψες) είναι ότι το παιχνίδι παρότι έχει τα Qualities των Action-Adventure των 80's-90s (μού έρχεται στο μυαλό στα γρήγορα το Die by the Sword) έχει Mass Marketing - δεν διαφημίζεται ως το παιχνίδι που είναι για Hardcore του είδους.

    /clusterfuck.jpeg

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •