Page 32 of 77 FirstFirst ... 2228293031323334353642 ... LastLast
Results 621 to 640 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #621
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Με βάζει σε τρομερές σκέψεις όμως η έλλειψη σε ΟΛΑ τα μηχανήματα της δυναμικής αυξομείωσης ανάλυσης (DRS).
    Πάρα πολλές σκέψεις.

    Μερικές θετικές (πχ. μελλοντικό patch προσφέρει DRS και έτσι λύνονται τα frame rate θεματάκια) και μερικές αρνητικές (πχ. τα κάναμε μπορντέλο με το engine μας....ας πούμε ότι η euphoria δεν τα πάει καλά με DRS / υποθετικά μιλάω).

  2. #622
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    eurogaymer
    Αχ αυτά τα typo.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    DJTaurus (25-10-2018),WolfRathmA (26-10-2018)

  4. #623
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εξακολουθω να μην καταλαβαινω πως ακριβς -και εισαι και ανθρωπος με γνωσεις- πιστευεις οτι δεν μπορει η Rockstar να προσφερει σταθερο framerate κανοντας τις αναλογες θυσιες. Ειλικρινα με ξεπερναει. Θες να το πουμε foliage? Θες να πουμε αλλο ΑΑ, ενα κατο πραγματα μπορουν να κανουν για να βελτιωσουν την κατασταση. Τωρα συγνωμη αλλα για ολα τα υπολοιπα απλα δεν μπορω να συμβαδισω γιατι με τετοιο hype που καποιοι επιτρεπουν στον εαυτο τους να δεχθει, νιωθεις λες και η Ροκσταρ ανακαλυψε την τεχνητη νοημοσυνη και οτι οι NPCs στο παιχνιδι ειναι τιποτα skynet. Λοιπον δεν υφισταται τετοια πεαγματα πολλα reviews λενε οτι το παιχνιδι δεν κανει κατι το εξωπραγματικο, κατι πρωτοτυπο. Ολοι λενε οτι χρησιμοποιει ολα τα στοιχεια που διαθετει με εκπληκτικο τροπο. Ουτε τον τροχο ανακαλυψε ουτε τιποτα.

    Εσυ δηλαδη αν βγει καποιο πατς αυριο και βελτιωσει το framerate τι θα πεις; Νομιζεις πραγματικα οτι το τερματησαν το καθε μηχανημα; Επετρεψε μου να αμφιβαλλω. Ναι εκαναν σπουδαια δουλεια δεν το συζητω ουτε και τους μειωνω. Αληθεια το λεω αυτο. Ειναι επιτευγμα. Αλλα μην ξεφευγουμε απο την λογικη. Το παιχνιδι θα το παρω γιατι εχει τα φοντα να ειναι το παιχνιδι της γενιας. Απο εκει και περα οχι, δεν τα εκανε ολα τελεια η Rockstar και θα μπορουσε αν δεν υπηρχε η κατακραυγη του κοσμου, να ριξει την ποιοτητα στο Pro και σε οποιο αλλο συστημα ωστε να ειναι πιο καλη η αποδοση.

    Αν αυτοι οι «μαγοι» δεν εχουν τροπο να θυσιασουν κατι για να τρεξει καλυτερα τοτε ντροπη να τους λεμε και μαγους! Μια χαρα μπορουν. Για ευνοητους λογους δεν θελουν για να μην λενε οι ΣΟΝΥ users οτι τους κρεμασανε κλπ. Το δε 4k implementation στο Pro ειναι λες και το παραγγειλε η Σονυ για να φαινεται ωραια στη λεζαντα... 2160p! Πσσσς!

    Val. Το pro τρώει frame rate προβλήματα στις πόλεις μόνο έντονα κατά το DF. Το ίδιο και τα base συστήματα για αυτό αν διάβασες το αντίστοιχο άρθρο εμένα μου ήρθανε vibes Assasin Creed Unity όπου όπως και τότε το S έχει λίγο καλύτερο frame rate αντίστοιχα. Χειρότερη ανάλυση λίγο πιο stable frame rate.

    Όπως και να έχει το παιχνίδι έχει εμφανές CPU bottleneck (αυτά τα πτώματα που σαπίζουν στοιχίζουν ).

    H παρουσία πολύ εμφανούς/εκτενής χρήσης dithering υποδεικνύει και bottleneck στο GPU bandwidth κάτι που προδήλως φανερώνει ότι lead platform ήταν το Playstation.

    Απλώς το X1X τυγχάνει να στερείται (σχετικά) τέτοιων περιορισμών.

    Και εγώ θα ήθελα 1080/60 mode αλλά όταν κάποιοι ανεβάζουν βιντεάκια για το physics based animation system καλό θα ήταν να κατανοούν και τις συνέπειες.

    Patch μακάρι να βγούν φυσικά. Και ποιός δεν θέλει κάτι τέτοιο. Άλλωστε το παιχνίδι με το online προορίζεται να κρατήσει καιρό το ενδιαφέρον του κοινού. Αλλά θαύματα δεν βλέπω να γίνονται.

    Εν προκειμένου ζητάς πιο σωστό Dynamic Resolution Scaling για την μόνη πλατφόρμα που το υποστηρίζει σε hardware level (ID BUFFER) ενώ ταυτόχρονα διαμαρτύρεσαι ότι δεν υποστήριζεται σωστά στις άλλες τρεις πιο δημοφιλείς που απλώς δεν το έχουν σαν hardware feature.

    Για να χαλαρώσω το κλίμα και για χαβαλέ θα σου πω αυτό έπρεπε να εξασφαλίσει η Sony αντί να κοιτάξει για τα ρουχαλάκια και αλογάκια ως exclusive.

  5. #624
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ρε συ Σταύρο δεν υπάρχει καθόλου DRS σε ΚΑΜΙΑ κονσόλα.

    Ίσως να το διατύπωσες λάθος ή ίσως να θέλεις να πεις κάτι άλλο με το "ζητάς πιο σωστό Dynamic Resolution Scaling". Έτσι όπως το έγραψες (πιο σωστό) σημαίνει εννοιολογικά ότι ήδη υπάρχει, αλλά δεν γίνεται σωστή χρήση.

    Εμ, δεν υπάρχει! Είναι εντελώς fixed οι αναλύσεις σε κάθε κονσόλα.

    Γι' αυτό και έχω μπει σε σκέψεις από το πρωί.
    Κάπου τα έκανε ποϊτάνα η Ρόκσταρ πιστεύω στα πολλαπλά engine που χρησιμοποιεί.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (25-10-2018)

  7. #625
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ρε συ Σταύρο δεν υπάρχει καθόλου DRS σε ΚΑΜΙΑ κονσόλα.

    Ίσως να το διατύπωσες λάθος ή ίσως να θέλεις να πεις κάτι άλλο με το "ζητάς πιο σωστό Dynamic Resolution Scaling". Έτσι όπως το έγραψες (πιο σωστό) σημαίνει εννοιολογικά ότι ήδη υπάρχει, αλλά δεν γίνεται σωστή χρήση.

    Εμ, δεν υπάρχει! Είναι εντελώς fixed οι αναλύσεις σε κάθε κονσόλα.

    Γι' αυτό και έχω μπει σε σκέψεις από το πρωί.
    Κάπου τα έκανε ποϊτάνα η Ρόκσταρ πιστεύω στα πολλαπλά engine που χρησιμοποιεί.
    Αυτό λέω στον Val. Ότι ζητάει DRS (CB) ενώ προφανώς η engine δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο. Δες παραπάνω post - μην με κάνω quote.

    Δεν νομίζω να ήταν τρελοί και να μπορούσαν να βάλουν και να μην βάλανε.

    Είναι θέμα engine όπως λες.


    Edit: Reconstuction έχει στο PRO αλλά είναι κουλή η υλοποίηση.

    "At the top of the stack sits Xbox One X, rendering natively on ultra HD displays and looking magnificent. Taking the runner-up position here is PlayStation 4 Pro, which uses a reconstruction technique - likely checkerboarding (εδώ είναι το ζουμί Λευτέρη) - to take a native 1920x2160 framebuffer up to 4K."
    Last edited by Sir_Teraflop; 25-10-2018 at 21:55.

  8. #626
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Προσωπικά από βιντεάκια που έχω δει το παιχνίδι φαίνεται μια χαρά!
    Τώρα σαν παιχνίδι αν είναι καλό, αν το story του αξίζει και αν είναι το επόμενο βήμα στα videogames θα μας το πουν όσα παιδιά το έχουν ήδη ξεκινήσει.
    Εγώ αυτό περιμένω να δω από όσους το έχουν ξεκινήσει, αν όλα αυτά τα διθυραμβικά σχόλια που ακούγαμε στα previews τελικά ισχύουν.
    Προσωπικά θα αργήσω ακόμα να το αγοράσω, αλλά παρακολουθώ ότι αφορά το παιχνίδι.
    Spoiler!

  9. #627
    Cool Member g10rg0s's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    252
    PSN ID
    g10rg0s241071

    Default

    Παιδια πειτε και σε μας τους ανιδεους εαν το game αξιζει την αγορα του (για εμας που εχουμε το απλο ps4) ...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  10. #628
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by g10rg0s View Post
    Παιδια πειτε και σε μας τους ανιδεους εαν το game αξιζει την αγορα του (για εμας που εχουμε το απλο ps4) ...
    Εννοείται φυσικά. Για μένα η έκδοση του απλού είναι η πιο τίμια.

  11. #629

    Default

    Υπάρχουν άραγε πολλές ή λίγες πιθανότητες να δουμε αυτόν τον τίτλο και στο PS5;

    Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα να ασχοληθώ τότε μαζί του μέτα τις σημαντικές διαφορές που είδα στις εκδόσεις PS3-PS4 του GTAV.

    Αλλά θα βγει...;

    υ.γ. RDR 2 και TLOU Part 2, τα δυνατά χαρτιά του PS5 στο λανσάρισμα του...;;;
    Some cars take your breath away. Only one gives it back.

  12. #630
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν συνεννοούμαστε και δεν ξέρω το γιατί.

    - Γράφεις DRS και μέσα σε παρένθεση CB. Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Checkerboard χρησιμοποιεί στο Pro για να ανεβάσει από 1920x2160 σε 3840x2160. Την ίδια στιγμή DRS δεν υπάρχει πουθενά, και μάλιστα σε κανένα μηχάνημα.

    - DRS ο Δημήτρης δεν ζήτησε πουθενά. Εγώ ήμουν/και είμαι αυτός που αναρωτιέται "γιατί δεν υπάρχει DRS;". Και κατόπιν υπέθεσα θεματάκια με τις engines (κοιτάζω προς euphoria) για τις δυναμικές αυξομειώσεις ανάλυσης ή αλλιώς Dynamic Resolution Scaling.

    - Την λέξη Reconstruction δεν την έχω αναφέρει πουθενά, ούτε την υπαινίχτηκα.

    - Το dithering, όπως όλοι ξέρουμε από την εποχή των 8-bit 2D γραφικών, είναι ο πιο φθηνός τρόπος (σε resources) για να καλύψεις μια επιφάνεια ώστε να μην φαίνεται 100% σκατά. Ουσιαστικά όμως φαίνεται κατά 95% σκατά, καθώς το dithering το είχαν παρατήσει οι σωστοί devs (ακόμα και η DMA Design που κατόπιν έγινε Rockstar) από την 3rd gen παιχνιδιών στην Amiga (ήτοι 1989).

    - Γενικά, τι στον φούτσο έχει παιχτεί με την Ροκσταρ και την απόδοση στο Pro, ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω.

  13. #631
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν συνεννοούμαστε και δεν ξέρω το γιατί.

    - Γράφεις DRS και μέσα σε παρένθεση CB. Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Checkerboard χρησιμοποιεί στο Pro για να ανεβάσει από 1920x2160 σε 3840x2160. Την ίδια στιγμή DRS δεν υπάρχει πουθενά, και μάλιστα σε κανένα μηχάνημα.

    - DRS ο Δημήτρης δεν ζήτησε πουθενά. Εγώ ήμουν/και είμαι αυτός που αναρωτιέται "γιατί δεν υπάρχει DRS;". Και κατόπιν υπέθεσα θεματάκια με τις engines (κοιτάζω προς euphoria) για τις δυναμικές αυξομειώσεις ανάλυσης ή αλλιώς Dynamic Resolution Scaling.

    - Την λέξη Reconstruction δεν την έχω αναφέρει πουθενά, ούτε την υπαινίχτηκα.

    - Το dithering, όπως όλοι ξέρουμε από την εποχή των 8-bit 2D γραφικών, είναι ο πιο φθηνός τρόπος (σε resources) για να καλύψεις μια επιφάνεια ώστε να μην φαίνεται 100% σκατά. Ουσιαστικά όμως φαίνεται κατά 95% σκατά, καθώς το dithering το είχαν παρατήσει οι σωστοί devs (ακόμα και η DMA Design που κατόπιν έγινε Rockstar) από την 3rd gen παιχνιδιών στην Amiga (ήτοι 1989).

    - Γενικά, τι στον φούτσο έχει παιχτεί με την Ροκσταρ και την απόδοση στο Pro, ειλικρινά δεν την καταλαβαίνω.

    Γιατί με έχετε μπερδέψει

    - Λοιπόν το RDR2 είναι half - 4k με reconstuction. Τώρα αν η τεχνική είναι Checkerboard (κατά Cerny) ούτε το DF ξέρει πόσο μάλλον εμείς. Μπορεί να είναι κάποια περίεργη στυλ Killzone - αυτό θα το μάθουμε αργότερα.


    - To Dithering δεν το παρατήρησα εγώ αλλά Verafied μέλος του DF στο... Era. Εντάξει το dithering δεν είναι τόσο κακό όσο κάποτε. Έχουν εξελιχθεί οι τεχνικές. Πολλά παιχνίδια το χρησιμοποιούν ακόμα και σήμερα για να μειώσουν το tax στο gpu mem bandwidth (ομίχλες και σκιές και άλλα τέτοια όμορφα για όποιον δεν καταλαβαίνει). Αν ο άλλος δεν καταλαβαίνει από DSR αυτό σίγουρα δεν θα το παρατηρήσει.


    - Θεωρώ ότι δεν βάλανε DSR γιατί είτε η engine δεν γουστάρει - είτε απλώς κλειδώσανε στο ανώτερο όριο της πριν αυτή κάνει kickdown.


    - Και εγώ αυτό ψάχνω. (για την απόδοση στο pro).
    Last edited by Sir_Teraflop; 25-10-2018 at 22:12.

  14. #632
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πω ρε παιδια κουρασα εγω κουρασατε κι εσεις ομως. Λες και ειμαι νεο μελος εδω περα ξερω γω και δεν ξερετε τι και πως σκεφτομαι. Ημαρτον δηλαδη.
    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Στο ταπεινό ps4 το έπαιξε. Απλα απολαμβάνει την εμπειρία δεν ασχολείται με eurogaymer συγκριτικά

    Αναγνωρίζεις τουλάχιστον ότι πρόκειται για την επιτομή των open world παιχνιδιών της γενιάς που λόγω αυτή της θολούρας (πίστεψε με δεν θα διακρίνεις κατι τέτοιο όταν θα παίξεις το παιχνίδι) το τέλειο είναι λιγότερο τέλειο και απλως "σπαζεσαι" που κάποιοι θα το απολαύσουν σε ακόμα μεγαλύτερη ανάλυση;;;.... και εντελώς προσωπική ερώτηση: παιχνίδια όπως τα HZD και Odyssey με τα θετικά και αρνητικά τους θα τα έβαζες σε ζυγαριά για να τα συγκρίνεις overall με το RDR2;
    Δεν αναγνωριζω τιποτα πριν το παιξω συγνωμη. Δεν με νοιαζει τι λεει ο Σαββας και τι λεει ο Τακης και τι ο Μιχαλης. Συγνωμη αλλα εχω μαθει να μην εμπιστευομαι πολυ τους δημοσιογραφους παντως φυσεως. Αν ο Σααβας γυρναει και μου μιλαει για τελειοτητα την στιγμη που το PS4 τρεχει στα 23-25 καρε μεσα σε μια κατοικημενη περιοχη, τοτε ή δεν ξερει απο games ή απλα του ειναι τοσο αδιαφορο που ειλικρινα καλυτερα να μην διαβαζω τι γραφει απο εδω και μπρος και σπαταλαω τον χρονο μου. Ετσι απλα και ομορφα αφου ειστε και του σταρατου τυπου εσεις. Αν θελει ο καθε τυπος να ανεβασει το hype στο θεο και να ενθουσιασει χωρις να αναφερθει καν στο γεγονος οτι το παιχνιδι δεν τρεχει καλα, τοτε δεν ειναι σωστος επαγγελματιας. Πες οτι ενθουσιαστηκες πες ποσο γαματα ειναι ολα, αλλα πρεπει να πεις και οτι το παιχνιδι τρεχει σκατε ολε σε πολεις και εντονη δραση. Δεν μπορω τα συγχωροχαρτια συνεχως οταν καποια εταιρεια ειναι ξακουστη (ειτε μιλαμε Rockstar ειτε Naughty Dog ειτε CDPR ειτε οτι αλλο).

    Μακαρι και καλλιστα να ειναι το καλυτερο πραγμα του κοσμου. Ειλικρινα το λεω αυτο. Δεν φαινεται απο τα ποστ μου, αλλα ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με το παιχνιδι. Ατομα του φορουμ που εχω μιλησει μαζι τους το ξερουν αυτο. Το Horizon δεν εχω ιδεα γιατι το αναφερεις γενικα δεν καθομαι να συγκρινω τιποτα. Το σιγουρο ειναι οτι οι προσδοκιες μου για το Horizon ηταν πολυ πολυ πολυ πιο χαμηλες απο αυτες που εχω απο το RDR2. Δεν προκειται να παιξω Red Dead και να σκεφοτμαι το Horizon. Προφανως και περιμενω το Red Dead να ειναι καλυτερο. Και οπως ειπα θελω να ειναι καλυτερο. Αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια αυτη. Με κανενα παιχνιδι δεν το εκανα. Καθενα στο ειδος του.

    Αυτο που διαπιστωνω ειναι οτι μαλλον διαφερω παρα πολυ απο τους περισσοτερους οσον αφορα στο θεμα αποδοση ενος τιτλου. Μπορει καποιοι απο εσας να ειναι ευτυχισμενοι απο ενα παιχνιδι που τρεχει στα 20 καρε και ρενταρει τον κωλο του. Εγω απλα δε μπορω. Συγνωμη δηλαδη. Προτιμω να μου ριξεις ποιοτητα, hell αφαιρεσε μου και το animation απο τα @@ του αλογου αμα λαχει...θα ζησω!

    Τρεχουν που τρεχουν τα παιχνιδια στα 30 καρε, ε να τρεχουν στα 30 καρε παναθεμα τα πια. Με κουρασε αυτη η φαση. Απο το PS3 η ιδια ιστορια και καθομαστε και μιλαμε και για 60 καρε... γελανε και τα τσιμεντα. Και ναι την εχω αχτι τη ρουφιανα τη R* διοτι δειχνει ξεκαθαρα οτι δεν ειναι στις αμεσες προτεραιοτητες της η αποδοση ενος τιτλου.

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Val. Το pro τρώει frame rate προβλήματα στις πόλεις μόνο έντονα κατά το DF. Το ίδιο και τα base συστήματα για αυτό αν διάβασες το αντίστοιχο άρθρο εμένα μου ήρθανε vibes Assasin Creed Unity όπου όπως και τότε το S έχει λίγο καλύτερο frame rate αντίστοιχα. Χειρότερη ανάλυση λίγο πιο stable frame rate.

    Όπως και να έχει το παιχνίδι έχει εμφανές CPU bottleneck (αυτά τα πτώματα που σαπίζουν στοιχίζουν ).

    H παρουσία πολύ εμφανούς/εκτενής χρήσης dithering υποδεικνύει και bottleneck στο GPU bandwidth κάτι που προδήλως φανερώνει ότι lead platform ήταν το Playstation.

    Απλώς το X1X τυγχάνει να στερείται (σχετικά) τέτοιων περιορισμών.

    Και εγώ θα ήθελα 1080/60 mode αλλά όταν κάποιοι ανεβάζουν βιντεάκια για το physics based animation system καλό θα ήταν να κατανοούν και τις συνέπειες.

    Patch μακάρι να βγούν φυσικά. Και ποιός δεν θέλει κάτι τέτοιο. Άλλωστε το παιχνίδι με το online προορίζεται να κρατήσει καιρό το ενδιαφέρον του κοινού. Αλλά θαύματα δεν βλέπω να γίνονται.

    Εν προκειμένου ζητάς πιο σωστό Dynamic Resolution Scaling για την μόνη πλατφόρμα που το υποστηρίζει σε hardware level (ID BUFFER) ενώ ταυτόχρονα διαμαρτύρεσαι ότι δεν υποστήριζεται σωστά στις άλλες τρεις πιο δημοφιλείς που απλώς δεν το έχουν σαν hardware feature.

    Για να χαλαρώσω το κλίμα και για χαβαλέ θα σου πω αυτό έπρεπε να εξασφαλίσει η Sony αντί να κοιτάξει για τα ρουχαλάκια και αλογάκια ως exclusive.
    3η φορα και εξακολουθω να μην βλεπω κατι που να μου λες που να με κανει εστω και στο ελαχιστο να πιστεψω οτι δεν μπορει να κοψει οτι γουσταρει η Rockstar και να το κανει να τρεχει καλυτερα.

    Το αρχικο μου ποστ ισως ηταν λιγο παραπλανητικο οσον αφορα τα PS4/XB1 οσον αφορα τις αναλυσεις. Ναι φυσικα και δεχομαι οτι δεν μπορουν να κανουν και πολλα. Και ναι ξερω οτι η CPU περιοριζει. Και παλι λοιπον. ΚΟΨΕ. δεν με νοιαζει τι. ΚΟΨΕ.

    Αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Δεν λεω οτι πρεπει να συμφωνειτε. Δεν λεω οτι πρεπει να γινει ετσι, αλλα κουραστηκα να προσπαθω να δικαιολογηθω λες και ειμαι κανενας hater or something. Θελω καλη αποδοση στους τιτλους μου. Θυσιαζω αναλυσεις, και οτι λαχει. Και ο μονος λογος που εκνευριζομαι ειναι επειδη βλεπω οτι τις περισσοτερες φορες, ο λογος που δεν γινεται αυτο ειναι για μαρκετινγκ σκοπους. Να φαινεται 1080ρ στο κουτι ή 2160ρ ή να λεμε οτι εχουμε parity... Και ναι οι απαιτησεις μου απο στουντιο οπως ND/CDPR και R* ειναι τεραστιες... οπως τεραστια ειναι και τα budget τους. Δεν μπορουμε δηλαδη επειδη προερχονται απο τετοια μεγαθηρια οι τιτλοι να μιλαμε μονο για ουρανια τοξα και μονοκερους...λες και ειναι ιεροσυλια να κανεις παραπονο για κατι...

    Εχοντας πει αυτα σας αφηνω στην ησυχια σας. Καλο παιχνιδι σε ολους.

  15. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    DJTaurus (25-10-2018),enstikto (26-10-2018),Lefteris_X (25-10-2018)

  16. #633
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ένα by-product στην κακή χρήση CB είναι το dithering. Άλλο το εσκεμμένο dithering, άλλο το by-product. Τείνω προς το δεύτερο.

    Θα συμφωνήσω με τον Valkyrie. Κόψε γαμώ το κέρατό σου. Τουλάχιστον κόψε από το Pro, με εισαγωγή DRS από 1920x1080 έως 1920x2160. Έστω έως 2560x1440. Ή κατέβασε σε κλειδωμένο 1440p. Ή κόψε στις πόλεις τις αμέτρητες φωτοσκιάσεις.

    Ή στην τελική κόψτε τα @@ σας εκεί στην Ροκσταρ.

    Εν έτει 2018 και στο Pro......και συχνά fluctuations 27-30 fps;
    Ε, είστε για σφαλιάρες. Δεν το συζητώ καν. Δεν μπαίνω στη διαδικασία.

    Να "συγχωρώ" τέτοια πράγματα στα τέλη 2018, με ήδη 2 ΜΕΓΑΛΑ delay, όχι σόρρυ δεν τα συγχωρώ.

    Εν τέλει πείτε γαμώ το φελέκι σας "στα @@ μας τα σημερινά PlayStation, ουσιαστικά το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για PS5".
    Άει γαμηθείτε.

    EDIT: να συμπληρώσω / υπερθεματίσω κι εγώ με την σειρά μου: στα @@ μου τι λέει ο Σάββας και ο κάθε ένας που δίνει συγχωροχάρτια. 2018 και προσπερνάμε την τεχνική απόδοση; Ε, όχι. Δεν διαβάζω ένα βιβλίο που χέστηκα για την ποιότητα χαρτιού, δεσίματος κλπ.....γιατί με νοιάζει μόνο το ίδιο το περιεχόμενο. Είμαι άνθρωπος της τεχνολογίας. Της τεχνολογίας σε κονσόλες (είμαι πολύ συγκεκριμένος). Ναι, γουστάρω το περιεχόμενο. Ναι, περιμένω πως και πως να βιώσω τον τίτλο. Αλλά να προσπεράσω ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ στα τεχνικά, όχι δεν την προσπερνώ. Κατακεραυνώνω όσο δεν πάει. Αν το έκανα review, στο τεχνικό κομμάτι για Ps4 Pro θα είχε φάει το κράξιμο του αιώνα.
    Last edited by Lefteris_X; 25-10-2018 at 23:10.

  17. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (25-10-2018)

  18. #634
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ένα by-product στην κακή χρήση CB είναι το dithering. Άλλο το εσκεμμένο dithering, άλλο το by-product. Τείνω προς το δεύτερο.

    Θα συμφωνήσω με τον Valkyrie. Κόψε γαμώ το κέρατό σου. Τουλάχιστον κόψε από το Pro, με εισαγωγή DRS από 1920x1080 έως 1920x2160. Έστω έως 2560x1440. Ή κατέβασε σε κλειδωμένο 1440p. Ή κόψε στις πόλεις τις αμέτρητες φωτοσκιάσεις.
    Λευτέρη άσχετο με το topic και αυτό που συζητάμε αλλά δεν υπάρχει dithering σήμερα ως by-product. Στούκα στο bandwitdh και εξηγούμαι:

    Bayer Matrix for Dithering

    We wanted to eliminate geometry clipping the camera when the camera gets too close to environmental objects, mostly foliage. So we decided to fade out pixels in pixel shaders based on how close the pixels are to the camera. Using transparency was not an option, because transparency is not cheap, and there’s just too much foliage. Instead, we went with dithering, combining a pixel’s distance from the camera and a patterned Bayer matrix, some portion of the pixels are fully discarded, creating an illusion of transparency.




    Our original Bayer matrix was an 8Γ—8 matrix shown on this Wikipedia page. I thought it was too small and resulted in banding artifacts. I wanted to use a 16Γ—16 Bayer matrix, but it was no where to be found on the internet. So I tried to reverse engineer the pattern of the 8Γ—8 Bayer matrix and noticed a recursive pattern. I would have been able to just use pure inspection to write out a 16Γ—16 matrix by hand, but I wanted to have more fun and wrote a tool that can generate Bayer matrices sized any powers of 2.




    http://allenchou.net/2016/05/a-brain...r-uncharted-4/

    Από τα παραπάνω απλώς καταλαβαίνω ότι φτάσανε στα όρια τα μηχανήματα. Υπάρχει λόγος που το DF ξεκίνησε την εισαγωγή του με αυτό:

    Long-time Digital Foundry readers may remember that the original Red Dead Redemption saw a reduction in environment detail - specifically with foliage - on PlayStation 3, with Xbox 360 delivering richer landscapes. There are no such differences that we could spot with the sequel. Environments are equally as lush on all platforms, rendering effects are almost a complete match, while draw distances and pop-in are just as solid regardless of the machine you play it on.

  19. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    DJTaurus (25-10-2018)

  20. #635
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κοινώς: κόψε, κόψε, κόψε, ΚΟΨΕ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΣΟΥ. (αυτό κάνεις όταν το bandwidth σου λέει "μεγάλε, το έχεις χέσει. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να αποδώσω αυτά που θες. Νιώσε λιγάκι".)

    Όχι: βάλε, βάλε, βάλε.........και "νταξ μωρέ, στα @@ μας η απόδοση, αφού έτσι κι αλλιώς γνωρίζουμε τα σπεκς για PS5/Xbox next, οπότε το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για αυτά. Θα κλάσουμε στο τάλιρο με το remastered στα νέα μηχανήματα".

    Σόρρυ αλλά δεν είμαι ως Λευτέρης στο 2005 όπου έβγαλε το Bully στο PS2 και ΓΟΝΑΤΙΣΕ το μηχάνημα.......αλλά το συγχώρεσα γιατί ήταν απαιτητικότατο, το μηχάνημα παρωχημένο, το παιχνίδι με μέτριο κώδικα προγραμματισμού (Ροκσταρ γαρ) και γιατί ήταν...2005.

    Ξαναλέω: για 2018, με τα γνωστά υπέρ/limitations του Pro δεν ανέχομαι τίποτα λιγότερο από 30 fps στο 99% των περιπτώσεων και μόνο σε κάτι ακραίες 1% περιπτώσεις να πέφτει στιγμιαία στα 27-28 fps. Σόρρυ, αλλά δεν. Με τίποτα δεν δέχομαι τα συχνά πεσίματα στα 26-27-28-29-30 όταν μπαίνω σε μια πόλη. Στο Pro. Τέλη 2018. Δεν μπορώ να το χωνέψω δηλαδή.

    EDIT (του EDIT, ω EDIT) :
    Θενκς για τις πληροφορίες Σταύρο.
    Δεν δέχομαι όμως με ΤΙΠΟΤΑ την τεχνική (του κώλου) dithering εδώ και πολλά χρόνια. Βασικά ποτέ δεν την δεχόμουν. Στρώσε κώλο κάτω κύριε dev, κάνε manage σωστά τα resources σου, στήσε το παιχνίδι σου σεβόμενος τα spec limitations. Όχι να παίζεις τον σκύλο με τη γάτα και γύρω γύρω όλοι σε σχέση με τα resources. Τέτοιες παπαρίτσες σε εμένα (όπως και σε άλλους πιστεύω) και στα τέλη του 2018 δεν περνάνε.
    Last edited by Lefteris_X; 25-10-2018 at 23:01.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (25-10-2018),Sir_Teraflop (25-10-2018)

  22. #636
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Εγώ θα έλεγα να πάρετε και να παίξετε την υπερπαιχνιδαρα και να μην χαλιέστε με θέματα που δεν έχουν τόσο μεγάλη αξία.
    Καμία θολούρα δεν πρόκειται να δείτε όταν θα παίξετε το παιχνίδι, μην κρίνετε από ανόητες συγκρίσεις σε εικόνες. Μια χαρά εικόνα έχει στο pro, στο Χ είναι καλύτερο και απόλυτα αναμενόμενο. Ας πρόσεχε η Sony όταν έβγαζε το pro όπως το έβγαλε και τη χρονική στιγμή που το έβγαλε....Και να παραδειγματιστει για να μην κάνει το ίδιο λάθος με το ps5 και κάτι 2019 που διαβάζω τις τελευταίες μέρες.
    Όσον αφορά το framerate, οκ να δεχτώ εδώ ότι κάποια παράπονα είναι λογικά, αλλά από αυτά που διαβάζω το πρόβλημα δεν είναι dealbreaker σε καμία περίπτωση. Εκτός των άλλων ειναι πιθανό να διορθωθεί με μελλοντικά patches. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην γίνει αυτό, με όποιο τρόπο και αν επιλέξει η rockstar.
    Χαρείτε λοιπόν αυτό το έπος και ξεχάστε DF και λοιπά συγκριτικά.

  23. The Following 8 Users Say Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    Dragonpaul (26-10-2018),jk_blue_tiger (26-10-2018),menel34 (26-10-2018),mihalis13 (26-10-2018),PDS (26-10-2018),Slay (03-03-2019),Snk (26-10-2018),spartan (26-10-2018)

  24. #637
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,683
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αντιθέτως, βρίσκω κάποιους τεχνικούς λόγους που η Ροκσταρ δεν θα μπορέσει να βελτιώσει το frame rate μέσω μελλοντικών patches.
    Έχουμε αναφέρει τους λόγους παραπάνω.

    Και δεν έχω καμία προσδοκία, καθώς η Ροκσταρ διαχρονικά δεν της καίγεται καρφάκι για βελτίωση του τεχνικού τομέα σε κανένα της παιχνίδι.

    Κρατώ βέβαια μια επιφύλαξη (πάρα, πάρα, μα ΠΑΡΑ πολύ μικρή), αφού δεν είμαι κιόλας εντός του στούντιο.

    Τώρα αν είναι ή δεν είναι game breaker, είναι εντελώς προσωπική εκτίμηση.
    Αν δεν βιώσω το παιχνίδι στην δική μου TV και με τα δικά μου μάτια δεν μπορώ να ξέρω, περί game breaker.

    Για εμένα, ένα παιχνίδι στο στυλ του RDR2 πρωτίστως πρέπει να είναι άρτιο τεχνικά και δευτερευόντως σε όλα τα άλλα. Ή αν θέλεις, το τεχνικό κομμάτι επιβάλλεται να έχει την ίδια ακριβώς προτεραιότητα με όλα τα υπόλοιπα στοιχεία (στόρυ, χαρακτήρες, τοπία, ήχος/μουσική).

    Αν έπαιζα παιχνίδι της Sierra On-Line (άλλη από εκεί με σκατά τεχνικό τμήμα), θα έλεγα "ΟΚ point 'n' click adventure είναι, της Sierra είναι, ε, δεν περίμενα και κάτι άλλο. Στην τελική point 'n' click είναι = χέστηκα για τον τεχνικό τομέα".

    Δεν παίζω όμως τίτλο της Sierra On-Line.
    Και είμαι σε PS4 Pro.
    Τέλη 2018.

    ΓΙΑ ΦΑΠΕΣ.

    But.......that's just me.
    Last edited by Lefteris_X; 26-10-2018 at 00:16.

  25. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    kostasb13 (26-10-2018)

  26. #638
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    785
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Ενταξει ελιωσα τις πρωτες μου 2 ωρες για εισαγωγη. Εκπληκτικο και ανεπαναληπτο!!!

  27. #639

    Default

    πωπω εν τω μεταξυ και να το παρω στα χερια μου,θα πρεπει να περιμενω να φορτωσει κατι ωρες μαζι με τo update.αντε να δουμε ποτε θα μου στειλει μηνυμα το παμπλικ σημερα. αν το πηρε κανενας για xbox το παιχνιδι,ποσες ωρες εκανε να φορτωσει ολο μαζι με το patch?

  28. #640
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κοιτα να δεις πλακα. Το παιχνιδι εχει τη λεζαντα outlaws for life...

    Πηγε η γυναικα στο μαγαζι να παρει το παιχνιδι και της ειχα πει οτι ειναι 2 δισκακια... και απο λαθος οι υπαλληλοι της εδωσαν 2 παιχνιδια ενω της χρεωσαν 1... αυτη φυσικα ειχε στο μυαλο της 2 δισκακια και νομιζε οτι ολα κομπλε...

    Outlaws for Life ειπαμε?



    Θα τους το επιστρεψω αυριο.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •