Page 49 of 77 FirstFirst ... 3945464748495051525359 ... LastLast
Results 961 to 980 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #961
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @Valkyrie

    Ελπίζω να τo καταλαβαίνεις ότι εστιάζω σε ένα και μόνο: την ίδια βάση συζήτησης.
    Το τι εσύ βλέπεις = ΟΝΤΩΣ το βλέπεις, το "αισθάνεσαι" δεν το αμφισβητώ σε καμία περίπτωση.

    Η προσέγγιση (μιλάω για εμένα, όχι εκ μέρους του Sutorcen) σε τεχνικό επίπεδο που έχω στα παιχνίδια, οριοθετεί την εντελώς διαφορετική βάση στην συζήτηση.

    Πιστεύω ότι και οι δύο (τρεις, τέσσερις, όσοι τέλος πάντων) έχουμε "δίκιο", γιατί ΌΝΤΩΣ η βιωματική εμπειρία στηρίζεται στο βίωμα του καθενός, όπως και η τεχνική προσέγγιση ΌΝΤΩΣ υφίσταται γιατί βασίζεται σε τεχνικές πραγματικότητες.

    Απλώς είναι "παράλληλες ευθείες" = δεν συναντώνται/τέμνονται, καθώς έχουν άλλη αρχή και άλλη πορεία / αλλιώς : προσέγγιση.

    Άρα; Δεν είναι (στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον) ουσιαστικά συζήτηση. Ούτε καν ανταλλαγή βιωματικών εμπειριών. Δεν διαφωνώ κάπου μαζί σου. Ούτε συμφωνώ. Σε παρακολουθώ τι λες, πως το λες, τι εννοείς και θες να περιγράψεις. Και ναι, καταλαβαίνω την βιωματική σου εμπειρία. Όμως συζητάμε με εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Οπότε; Ουσιαστικά συζητάμε ή ο καθένας παραθέτει την δική του, εντελώς διαφορετική προσέγγιση; Γιατί στο δικό μου μυαλό αυτό δεν λέγεται συζήτηση! Αλλά ο καθένας παραθέτει αυτά που βλέπει, αυτά που ξέρει και εν τέλει, ενώ δεν διαφωνούμε, ούτε συμφωνούμε.......ουσιαστικά δεν συμπίπτουμε στην "συζήτηση"! (κάπως μπερδεψούρικα το έγραψα, ελπίζω να μετέδωσα το νόημα που ήθελα αχχαχαχα)

  2. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sutorcen (13-11-2018)

  3. #962
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Νομίζω πως με παρεξηγήσατε (sutorcen) διότι πέραν του οτι παίζω χρόνια games δεν είμαι καθόλου ακατάδεκτος ή αδιάφορος γι αότι γράφουν άλλοι, και ειδικά το συγκεκριμένο νήμα και πολλά άλλα τα έχω διαβάσει ολόκληρα και σπάνια γράφω είναι η αλήθεια (α διότι πολλές φορές δεν έχω συγκεκριμένες γνώσει ή άποψη και β διότι όταν γράφω χάνω post επειδή άργησα και πρέπει να κάνω load τη σελίδα χαχαχα)

    Απο κεί και πέρα παρακολουθώ με ενδιαφέρον την όλη κουβέντα και ειδικά τα όσα γράφετε με τον lefteris_X (του οποίου έχου διαβάσε σε πολλά threats) και μου αρέσουν πολύ καθώς είναι πράγματα τα οποία αγνοώ.

    Αυτό που εν τέλει με ενδιαφέρει και για να έχει μια βάση η κουβέντα είναι αφού όντως τεχνικά και προγραμματιστικά (υπάρχει αυτό?) είναι άρτιο και περίπλοκα δομημένο το παιχνίδι και η ομάδα πολύ ικανή. Πως και δεν έκαναν το αποτέλεσμα πιο φυσιολογικό ή φιλικό ή αρμονικό ή όπως θέλετε πείτε το (δεν έχω ορολογία)?

    Η μεγάλη μου επίσης απορία είναι γιατί δεν άλλαξαν τίποτα σε σχέση με το παιχνίδι του 2010 σχετικά με τα mechanics?

    Λευτέρη, και εμένα μου αρέσει η τεχνολογία και οι ταινίες, games κλπ. αλλά σε μία ταινία δε με ενδιαφέρει μόνο αν τραβήχτηκε με διπλή κάμερα στα 30 ή 60 fps και με 4κ λήψη ..... με ενδιαφέρει και η ίδια η ταινία, όπως το σενάριο, η πλοκή, οι χαρακτήρες, η μουσική και άλλα.

    Νομίζω πως όταν μιλάμε για ένα προϊόν τέχνης θα πρέπει να μπαίνουν στην κουβέντα (και) τα aesthetics όχι μόνο το τεχνικό και αντίστροφα.

    Επίσης με παράδειγμα εσένα (πάω αλλού τώρα) είπες προχτές ότι η νύχτα δεν είναι πίσσα όπως περίμενες και όντως δεν είναι αλλά είναι κάτι που αντιλαμβάνεσαι και όχι αντικειμενικό (μάλλον τι να πω...προσπαθώ να μιλήσω με τον τρόπο σου) γιατί όπως έβλεμα μια τεχνική ανάλυση στο youtube έλεγα οτι έχει το καλύτερο μαύρο σε παιχνίδι (προφανώς και παίζει ρόλο η τηλεόραση γιατί σε ΧΒΟΧ Χ υποστηρίζει και hdr10+) και παρουσίαζαν ζουμαριστές διαφορές σε μαύρα άλλων παιχνιδιών για νύχτα πάντα μιλάμε.

    Αν το ξαναπετύχω θα το ποστάρω.

  4. #963
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όσον αφορά το μαύρο: χαχααχ εδώ με τσάκωσες, γιατί μίλαγα αισθητικά!

    Τα μαύρα από τεχνικής άποψης, είναι μαύρα. Δεν έχει καμία σχέση, τεχνικώς μιλώντας, το HDR ή η έλλειψη αυτού (στην TV μου).

    Από αισθητικής άποψης, διατύπωσα την προσωπική (υποκειμενική) απορία περί υπερβολικού φωτισμού κατά τη διάρκεια της νύχτας.
    Όταν δε με τον φίλο Sutorcen το συζήτησα, μου εξέφρασε και ο ίδιος την ίδια απορία/διαπίστωση περί αρτιστικής μεριάς (aesthetics).
    Άλλο λοιπόν η τεχνική προσέγγιση περί φωτισμού και άλλο η αισθητική!

    Εν τέλει πόσταρα την απορία μου, καθαρά από αισθητικής μεριάς (το λεγόμενο by design), αλλά προσέθεσα (ή πρόσθεσα / και τα δύο είναι σωστά) και την τεχνική μου υπόθεση (θεωρία) γιατί ίσως να συμβαίνει το εν λόγω φαινόμενο.

    Όσο περί προϊόντα τέχνης, ναι, εχμ......αντιλαμβάνομαι την επιθυμία κάποιου για τέτοια προσέγγιση, μόνο που προσωπικά δεν με ελκύει τέτοια συζήτηση. Ίσως για μερικά (λίγα) λεπτά της ώρας και όχι σε φόρουμ, αλλά σε επίπεδο real παρέας με τη συνοδεία φαγητού/ποτού. Και μέχρι εκεί.
    Γιατί δεν είμαι άνθρωπος των τεχνών, δεν με ιντριγκάρουν καθόλου, ενώ η τεχνολογία από πολύ μικρό παιδάκι (αρκετά προσχολική ηλικία) με εξίταρε! Για παράδειγμα, από ΗΠΑ δεν με ενδιέφερε ποτέ να επισκεφθώ τοπία και διάφορες πόλεις/μουσεία, αντιθέτως έκανα σαν τρελός όταν πήγα εκπαιδευτική εκδρομή στην ILM στα μέσα 80ς. Ή η βόλτα στην Silicon Valley. Ή η βόλτα σε μουσεία τεχνολογίας που θαύμαζα VaxWorks, DEC και Cray mainframe υπολογιστές (supercomputers). Αντίστοιχα στο Λονδίνο βαρέθηκα τα κέρατά μου στην Μαντάμ Τισσώ(τ), όπως και στο μουσείο προϊστορίας. Στο Τροκαντερό (Πικαντίλι) που είχα επισκεφθεί το SEGA Park είχα κυριολεκτικά χεστεί επάνω μου από την χαρά μου (παρόλο που τα περισσότερα coin-op ήδη τα ήξερα).

    ΥΓ: Btw αν δεν με απατά η μνήμη μου το RDR1 είχε πολύ πιο "βαθιά νύχτα" από το RDR2.
    Last edited by Lefteris_X; 13-11-2018 at 16:21.

  5. #964

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμένα ας πούμε δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι προσωπικές καταγραφές οποιουδήποτε gamer για το οποιοδήποτε παιχνίδι. Δηλαδή τα περί στόρυ κλπ. Μου φαίνονται άνευ ουσίας, δεν με ελκύουν καν να τα διαβάσω.

    Και ο λόγος είναι απλός: αλλιώς κρίνω εγώ κάτι, αλλιώς κάποιος άλλος.

    Να μπω στην διαδικασία να περιγράφω τα διάφορα τεκταινόμενα του τάδε παιχνιδιού ή εν προκειμένω του RDR2 μου είναι παντελώς αδιάφορο. Εντελώς όμως.

    Σε άλλους ΟΚ, μπορεί να αρέσει, εμένα καθόλου.
    Μα αυτο δεν ερχεται σε αντιθεση με την ολη λογικη πισω απο τα gaming forums(ειδικα αυτων των κονσολων) που προφανως ειναι η ανταλλαγη γνωμεων και αποψεων(κοινως κουβεντα) για τα παιχνιδια του ps4?
    Προφανως και δεν κρινουμε ολοι το ιδιο,γιαυτο και απο την κουβεντα και τον διαλογο δινεται βαση κυριως στα επιχειρηματα του καθενος πανω στο παιχνιδι,που δηλαδη στηριζει την γνωμη του στο τι αρεσει και τι δεν αρεσει στο καθε παιχνιδι.

    Για παραδειγμα για αλλον το Red Dead 2 μπορει να ειναι παιχνιδι του 7,για αλλον του 8.5,για αλλον του 9/10 και για αλλον παιχνιδι της χρονιας.

  6. #965
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Quote Originally Posted by Peteoklis View Post
    Νομίζω πως με παρεξηγήσατε (sutorcen) διότι πέραν του οτι παίζω χρόνια games δεν είμαι καθόλου ακατάδεκτος ή αδιάφορος γι αότι γράφουν άλλοι, και ειδικά το συγκεκριμένο νήμα και πολλά άλλα τα έχω διαβάσει ολόκληρα και σπάνια γράφω είναι η αλήθεια (α διότι πολλές φορές δεν έχω συγκεκριμένες γνώσει ή άποψη και β διότι όταν γράφω χάνω post επειδή άργησα και πρέπει να κάνω load τη σελίδα χαχαχα)
    Φίλε Παναγιώτη δεν ασχολήθηκα με εσένα και το έγραψα κιόλας δύο φορές άρα δεν σε παρεξήγησα.

    Quote Originally Posted by Peteoklis View Post
    Απο κεί και πέρα παρακολουθώ με ενδιαφέρον την όλη κουβέντα και ειδικά τα όσα γράφετε με τον lefteris_X (του οποίου έχου διαβάσε σε πολλά threats) και μου αρέσουν πολύ καθώς είναι πράγματα τα οποία αγνοώ.

    Αυτό που εν τέλει με ενδιαφέρει και για να έχει μια βάση η κουβέντα είναι αφού όντως τεχνικά και προγραμματιστικά (υπάρχει αυτό?)
    Ναι υπάρχει...


    Quote Originally Posted by Peteoklis View Post
    είναι άρτιο και περίπλοκα δομημένο το παιχνίδι και η ομάδα πολύ ικανή.
    Δεν εξέφρασα ουδέποτε τέτοια άποψη ούτε ότι το παιχνίδι είναι άρτιο, ούτε πως η ομάδα είναι πολύ ικανή, διάβασε παραπάνω, δεν γίνεται να διαστρεβλώνετε τα λόγια του άλλου μόνο και μόνο για να βολεύουν αυτό που θέλετε να πείτε.

    Quote Originally Posted by Peteoklis View Post
    Πως και δεν έκαναν το αποτέλεσμα πιο φυσιολογικό ή φιλικό ή αρμονικό ή όπως θέλετε πείτε το (δεν έχω ορολογία)?

    Η μεγάλη μου επίσης απορία είναι γιατί δεν άλλαξαν τίποτα σε σχέση με το παιχνίδι του 2010 σχετικά με τα mechanics?

    Αυτά μπορεί να τα απαντήσει η Rockstar εγώ μπορώ να σου δώσω μία εικασία για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου διότι για το πρώτο δεν κατάλαβα καν σε τι αναφέρεσαι. Τα mechanics του πρώτου δεν είχαν κάτι μεμπτό ώστε να χρίζουν αλλαγής. για μένα. Δεν έχουν όλοι την νοοτροπία της EA όπου κάθε χρόνο κάνουμε αλλαγές φτιάχνοντας τέσσερα χαλώντας τρία mechanics.

    Quote Originally Posted by Peteoklis View Post
    Λευτέρη, και εμένα μου αρέσει η τεχνολογία και οι ταινίες, games κλπ. αλλά σε μία ταινία δε με ενδιαφέρει μόνο αν τραβήχτηκε με διπλή κάμερα στα 30 ή 60 fps και με 4κ λήψη ..... με ενδιαφέρει και η ίδια η ταινία, όπως το σενάριο, η πλοκή, οι χαρακτήρες, η μουσική και άλλα.

    Νομίζω πως όταν μιλάμε για ένα προϊόν τέχνης θα πρέπει να μπαίνουν στην κουβέντα (και) τα aesthetics όχι μόνο το τεχνικό και αντίστροφα.

    Επίσης με παράδειγμα εσένα (πάω αλλού τώρα) είπες προχτές ότι η νύχτα δεν είναι πίσσα όπως περίμενες και όντως δεν είναι αλλά είναι κάτι που αντιλαμβάνεσαι και όχι αντικειμενικό (μάλλον τι να πω...προσπαθώ να μιλήσω με τον τρόπο σου) γιατί όπως έβλεμα μια τεχνική ανάλυση στο youtube έλεγα οτι έχει το καλύτερο μαύρο σε παιχνίδι (προφανώς και παίζει ρόλο η τηλεόραση γιατί σε ΧΒΟΧ Χ υποστηρίζει και hdr10+) και παρουσίαζαν ζουμαριστές διαφορές σε μαύρα άλλων παιχνιδιών για νύχτα πάντα μιλάμε.

    Αν το ξαναπετύχω θα το ποστάρω.
    Φίλε όταν σχολιάζεις και κρίνεις τεχνικούς τομείς ενός καλλιτεχνικού έργου τουλάχιστον ας έχεις κάποιες βασικές τεχνικές γνώσεις. Δεν μπορείς να λες "α τον μαλάκα τον σκηνοθέτη τι σκατά λήψη είναι αυτή;" αν δεν αντιπροτείνεις τρόπο να γίνει καλύτερη η λήψη ή δεν έχεις ιδέα από σκηνοθεσία, διότι τότε απλά γκρινιάζεις (για τους δικούς σου λόγους). Όπως επίσης δεν μπορείς να πεις "μα γιατί δεν έκαναν τον φωτισμό ή την εστίαση έτσι, τι σκατά κάμερα χρησιμοποιούν;" αυτό δεν είναι ελευθερία έκφρασης αυτό είναι απλά γκρίνια για την γκρίνια.

    Όταν κάνεις κριτική και δη τεχνικής φύσεως δεν λες απλά τι δεν σου αρέσει, λες επίσης γιατί δεν σου αρέσει και πως θα το έκανες καλύτερο. Η δικαιολογία του δεν έχω γνώσεις δεν παίζει, τότε μην έχεις άποψη και δη ισχυρή. Λες απλά "μάγκες εμένα δεν μου αρέσει η ταινία¨. Δεν θα κάτσω να σε ζαλίσω και να σε μεταπείσω να σου αρέσει η ταινία, ποσώς με ενδιαφέρει. Όταν όμως θα πας νου μου την πεις που εμένα μου αρέσει ή με το ζόρι να μην μου αρέσει, θα σε ρωτήσω, "τι δεν σου άρεσε;" μήπως κάνω λάθος βρε αδερφέ, αν όμως μου πεις πως δεν σου αρέσει γιατί δεν άρεσε στον κριτικό του Αθηνοράματος ή μου αρχίσεις τα "ε δεν μου άρεσε ρε εσύ, πως να το κάνουμε τώρα;" τότε συγγνώμη αλλά θα σε θεωρήσω βλάκα ή ότι δεν ξέρεις να μιλάς.

    Με άλλα λόγια το προσωπικό γούστο, γκρίνια του καθενός δεν είναι επιχείρημα, είναι προσωπικό γούστο και γκρίνια.

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μα αυτο δεν ερχεται σε αντιθεση με την ολη λογικη πισω απο τα gaming forums(ειδικα αυτων των κονσολων) που προφανως ειναι η ανταλλαγη γνωμεων και αποψεων(κοινως κουβεντα) για τα παιχνιδια του ps4?
    Προφανως και δεν κρινουμε ολοι το ιδιο,γιαυτο και απο την κουβεντα και τον διαλογο δινεται βαση κυριως στα επιχειρηματα του καθενος πανω στο παιχνιδι,που δηλαδη στηριζει την γνωμη του στο τι αρεσει και τι δεν αρεσει στο καθε παιχνιδι.

    Για παραδειγμα για αλλον το Red Dead 2 μπορει να ειναι παιχνιδι του 7,για αλλον του 8.5,για αλλον του 9/10 και για αλλον παιχνιδι της χρονιας.
    Το ότι είμαστε gaming forum δεν σημαίνει ότι στερούμαστε λογικής και μπορούμε να έχουμε οποιαδήποτε άποψη ανεξαρτήτως στοιχειοθέτησης. Τόσες αναρτήσεις προσπάθησα (από την αρχή) να εξηγήσω για ποιο λόγο κάποια πράγματα είναι ως είναι όχι να πείσω κάποιον να του αρέσουν. Αλλά αυτό ενοχλεί όταν κάποιος θέλει να επιβάλει την άποψη του με το έτσι θέλω.
    Last edited by Sutorcen; 13-11-2018 at 16:44.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  7. The Following User Says Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-11-2018)

  8. #966
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μα αυτο δεν ερχεται σε αντιθεση με την ολη λογικη πισω απο τα gaming forums(ειδικα αυτων των κονσολων) που προφανως ειναι η ανταλλαγη γνωμεων και αποψεων(κοινως κουβεντα) για τα παιχνιδια του ps4?
    Προφανως και δεν κρινουμε ολοι το ιδιο,γιαυτο και απο την κουβεντα και τον διαλογο δινεται βαση κυριως στα επιχειρηματα του καθενος πανω στο παιχνιδι,που δηλαδη στηριζει την γνωμη του στο τι αρεσει και τι δεν αρεσει στο καθε παιχνιδι.

    Για παραδειγμα για αλλον το Red Dead 2 μπορει να ειναι παιχνιδι του 7,για αλλον του 8.5,για αλλον του 9/10 και για αλλον παιχνιδι της χρονιας.
    Προερχόμαστε από τελείως άλλη εποχή ο καθένας μας = για εμένα η λέξη "φόρουμ" είναι κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που είναι για εσένα. Στα 80ς έως mid90s τα φόρουμ ήταν απολύτως τεχνικά. Όποιος παρέκκλινε με προσωπικές τοποθετήσεις σε σχέση με στόρυ ή αισθητική έπαιρνε προειδοποίηση και την δεύτερη φορά permanent ban.
    ΟΚ, θα μου πεις "από τότε άλλαξαν τα πράγματα" = στα φόρουμ κατά 99,9% τα ποστ αφορούν στόρυ και προσωπικές τοποθετήσεις = που εμένα μου είναι αδιάφορες.
    Παραμένω "εραστής" της τεχνολογίας, συζητώ ακόμα περί αυτής κατά 95% και αφήνω ένα 5% αραιά και σπάνια να μιλάω περί αισθητικής. Δεν ήσουν τότε στο φόρουμ, αλλά είχα γράψει ένα κατεβατό/σεντόνι περί αισθητικής στο RDR1. Είναι από τα σπάνια ποστ μου.
    Και οχι, δεν με ενδιαφέρει η ανταλλαγή απόψεων περί στόρυ και αισθητικής, όχι μόνο στα games, αλλά σε οτιδήποτε έγκειται στην προσωπική ματιά. Βαριέμαι τέτοιες κουβέντες, τις βρίσκω ανούσιες. Επί μαθηματικών, θετικών επιστημών εν γένει και τεχνολογίας = λατρεύω τέτοιες κουβέντες γιατί βασίζονται σε αδιάσειστα στοιχεία, κοινώς αποδεκτά και τρανώς αποδεδειγμένα.

    But......that's just me. From an old, very old era.

  9. #967
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Για πειτε ρε παιδια ρυθμισεις χειρισμου να το κανουμε πιο playable

  10. #968
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Λευτέρη αυτό που άλλαξε είναι πως όλοι πλέον έχουν ένα βήμα να λένε ότι θέλουν και να έχουν ακολούθους, άσχετα αν λένε μαλακίες. Όταν λοιπόν έρχεται κάποιος με στοιχεία και γνώσεις είναι ο κακός της υπόθεσης διότι μπορεί και να "ξυπνήσει" κάποιους από τους ακόλουθους και να καταλάβουν ότι ο "αρχηγός" λέει μπαρούφες.

    Άσχετο, τις προάλλες έψαχνα καρέκλα γραφείου στο skroutz. Βλέπω μία με σχόλια και λέω θα μάθω πέντε πράγματα. Πάω να διαβάσω, πρώτο σχόλιο ένα απλό "καλή καρέκλα" ένα δεύτερο λίγο πιο αναλυτικό, ένα τρίτο έλεγε πολλά πράγματα και σημαντικά, εεε μετά από αυτό το χάος άρχισαν τα δεν ξέρεις τι σου γίνετε, είσαι άσχετος και τέτοια. Το ότι τα έλεγε άνθρωπος με προβλήματα στην μέση και ήταν προσωπική του άποψη δεν είχε καμία σημασία. Τι να λέμε τώρα;

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Για πειτε ρε παιδια ρυθμισεις χειρισμου να το κανουμε πιο playable
    Και να σου πούμε δεν σημαίνει ότι θα σου κάνουν, πείραξε τις μόνος και κάτι θα σου κάνει αν πάλι όχι δες αυτό...

    Last edited by Sutorcen; 13-11-2018 at 16:57.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  11. The Following User Says Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-11-2018)

  12. #969
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Φίλε Παναγιώτη δεν ασχολήθηκα με εσένα και το έγραψα κιόλας δύο φορές άρα δεν σε παρεξήγησα.
    Το κατάλαβα αυτό... παρεξήγησες ή το γραπτό μου λόγο ή δεν διατυπώθηκα εγώ σωστά. Δεν εννοούσα ότι με παρεξήγησες, προ οικονομία έκανα για να μην παρεξηγηθώ.
    Anyway


    Δεν εξέφρασα ουδέποτε τέτοια άποψη ούτε ότι το παιχνίδι είναι άρτιο, ούτε πως η ομάδα είναι πολύ ικανή, διάβασε παραπάνω, δεν γίνεται να διαστρεβλώνετε τα λόγια του άλλου μόνο και μόνο για να βολεύουν αυτό που θέλετε να πείτε.
    Εδώ δεν αναφερόμουν σε εσένα, διάβασα πολλά σχόλια γενικά στο net για τις δυνατότητες αλλά και τις ικανότητες της ομάδας. Άρα δεν υπήρξε διαστρέβλωση.


    Αυτά μπορεί να τα απαντήσει η Rockstar εγώ μπορώ να σου δώσω μία εικασία για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου διότι για το πρώτο δεν κατάλαβα καν σε τι αναφέρεσαι. Τα mechanics του πρώτου δεν είχαν κάτι μεμπτό ώστε να χρίζουν αλλαγής. για μένα. Δεν έχουν όλοι την νοοτροπία της EA όπου κάθε χρόνο κάνουμε αλλαγές φτιάχνοντας τέσσερα χαλώντας τρία mechanics.
    Οκ αντιλαμβάνομαι την εικασία σου. Η λογική μια χαρά ήταν γιατί να το αλλάξω δεν νομίζω οτι είναι λογική μετά απο 8 έτη. Υπάρχει και ο εκσυγχρονισμός. Καλά η ΕΑ είναι τελείως άλλο φρούτο ρε συ... πήγα να γράψω αλλά ... για την ΕΑ θα λέμε...


    Φίλε όταν σχολιάζεις και κρίνεις τεχνικούς τομείς ενός καλλιτεχνικού έργου τουλάχιστον ας έχεις κάποιες βασικές τεχνικές γνώσεις. Δεν μπορείς να λες "α τον μαλάκα τον σκηνοθέτη τι σκατά λήψη είναι αυτή;" αν δεν αντιπροτείνεις τρόπο να γίνει καλύτερη η λήψη ή δεν έχεις ιδέα από σκηνοθεσία, διότι τότε απλά γκρινιάζεις (για τους δικούς σου λόγους). Όπως επίσης δεν μπορείς να πεις "μα γιατί δεν έκαναν τον φωτισμό ή την εστίαση έτσι, τι σκατά κάμερα χρησιμοποιούν;" αυτό δεν είναι ελευθερία έκφρασης αυτό είναι απλά γκρίνια για την γκρίνια.
    Φαντάζομαι οτι το λές αυτό προσομοιάζοντας τη γνώμη πολλών εδω μέσα (ίσως και τη δική μου) για τα games κατ αντιστοιχία των ταινιών ως παράδειγμα. Έτσι το καταλαβαίνω αυτό που λές αν και υποτίθεται ότι είμαι σε forum που γράφονται πράγματα για το hobby μου και όχι για το επάγγελμά μου ή την επιστήμη μου και άρα συμπεραίνω ότι και ο αδαείς μπορεί να ρωτάει ή να λέει μια άποψη και ευπρόσδεκτα μετά αν κάνει λάθος σε κάτι να διορθωθεί και να διορθώσει και την αντίληψή του περί πραγμάτων.

    Σε διαφορετική περίπτωση και εγώ υπερμάχος είμαι του αν δεν έχεις εικόνα (ιδέα) δεν πρέπει να έχεις και γνώμη. Σωστό.
    Είναι κουραστικό να λέει ο κάθε ένας ότι του κατέβει χωρίς να έχει την πραγματική ιδέα για το αντικέιμενο (πχ. α θα πάρετε mercedes γιατί είναι τα καλύτερα/ χωρίς να έχει ιδέα απλά επείδή το άκουγε απο τον όχλο πχ.)

    Όταν κάνεις κριτική και δη τεχνικής φύσεως δεν λες απλά τι δεν σου αρέσει, λες επίσης γιατί δεν σου αρέσει και πως θα το έκανες καλύτερο. Η δικαιολογία του δεν έχω γνώσεις δεν παίζει, τότε μην έχεις άποψη και δη ισχυρή. Λες απλά "μάγκες εμένα δεν μου αρέσει η ταινία¨. Δεν θα κάτσω να σε ζαλίσω και να σε μεταπείσω να σου αρέσει η ταινία, ποσώς με ενδιαφέρει. Όταν όμως θα πας νου μου την πεις που εμένα μου αρέσει ή με το ζόρι να μην μου αρέσει, θα σε ρωτήσω, "τι δεν σου άρεσε;" μήπως κάνω λάθος βρε αδερφέ, αν όμως μου πεις πως δεν σου αρέσει γιατί δεν άρεσε στον κριτικό του Αθηνοράματος ή μου αρχίσεις τα "ε δεν μου άρεσε ρε εσύ, πως να το κάνουμε τώρα;" τότε συγγνώμη αλλά θα σε θεωρήσω βλάκα ή ότι δεν ξέρεις να μιλάς.
    Άκουσε να δεις, και να έλεγα πχ. "το τρέξιμο του Arthour είναι τραγικό και εγώ θα το έβαζα μόνο στο stick με αναλογικό τρόπο", κάποιος θα έγραφε στα @@ μας τι θα έκανες εσύ το παιχνίδι έτσι είναι. Ή όποια άλλη απάντηση.
    Να λέμε τι θα μας άρεσε (δηλαδή δε μου αρέσει αυτό εγώ θα το έκανα έτσι) δεν πρέπει γιατί είναι υποκειμενικό και δεν βασίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια.
    Να μιλάμε σχετικά με την αισθητική .... πάλι είναι υποκειμενική για τον καθένα.

    Θεωρητικά όλα υποκειμενικά είναι εκτός από πολύ συγκεκριμένες πτυχές και εντός συγκεκριμένων ορίων.

    Αλλά αν το πάμε έτσι θεωρώ (και νομίζω και άλλοι) οτι θα ψοφήσει το forum.
    Δεν ξέρω αλλά εγώ με τις ωραίες φετινές κυκλοφορίες ξαναβρήκα ενδιαφέρον να γράψω και να ασχοληθώ πιο ενεργά.

    Το ότι είμαστε gaming forum δεν σημαίνει ότι στερούμαστε λογικής και μπορούμε να έχουμε οποιαδήποτε άποψη ανεξαρτήτου στοιχειοθέτησης. Τόσες αναρτήσεις προσπάθησα (από την αρχή) να εξηγήσω για ποιο λόγο κάποια πράγματα είναι ως είναι όχι να πείσω κάποιον να του αρέσουν. Αλλά αυτό ενοχλεί όταν θέλεις να επιβάλεις την άποψη σου με το έτσι θέλω.
    Απέχει πολύ με την επιβολή άποψη αλλά δεν θα πω κάτι γιατί έχεις εκνευρισμό μάλλον.

    ΥΓ¨Όπως και να χει δε γράφω προσωπικά σε κανέναν έτσι. Αλίμονο!

  13. The Following User Says Thank You to Peteoklis For This Useful Post:

    mihalis13 (13-11-2018)

  14. #970
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επειδή δεν πήρα απάντηση ξαναρωτάω πολύ ξεκάθαρα.
    Sutorcen & Λευτέρη υποστηρίζετε δλδ οτι το παιχνίδι δεν έχει πιο "βαρύ" χειρισμό απο άλλα παιχνίδια;
    Επίσης θεωρείτε οτι πρέπει να έχω τεχνικές γνώσεις για να το κρίνω αυτό;

    Παρακαλώ θέλω clear απάντηση χωρίς φιλοσοφίες.

  15. #971
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Παναγιώτη συγγνώμη αν παρεξήγησα κάτι, δεν τρέχει τίποτα από μεριάς μου, όλα cool.

    Άκου να δεις, το να εκφράζεις την προσωπική σου άποψη δεν μπορεί να σου πει κανείς να μην το κάνεις. Όταν όμως την άποψη σου την μετατρέπεις σε επιχείρημα, ότι είναι σωστό μόνο και μόνο επειδή το είπες (όπως πολύ σωστά έκανες το παράδειγμα με την mercedes), αυτό δεν είναι βάση για κουβέντα είναι βάση για καβγά. καταλαβαίνεις πως το λέω;

    Παρατήρησε πόσες αναρτήσεις κάναμε μετά την τελευταία ανάρτηση του Val και παρατήρησε πόσο όμορφα μιλάμε. Ούτε σου πα, ούτε μου'πες, ούτε αυτό που λέω εγώ, ούτε τίποτα από όλα αυτά. Αυτό είναι σωστό φόρουμ. Η ανταλλαγή απόψεων χωρίς να επιβάλλει ο ένας την άποψη του στον άλλον. Αλλά δεν δέχονται όλοι πως κάποια στιγμή η γνώση του ενός θα σταματήσει και του άλλου θα συνεχίσει, άρα θα πρέπει να δεχτείς την ήττα (που δεν είναι γιατί κάτι έμαθες από την κουβέντα) και να σταματήσει εκεί η κουβέντα. Οι πιο πολλοί θεωρούν πως πρέπει να έχουν δίκιο πάντα, ότι και να γίνει. Συγνώμη αλλά δεν συμφωνώ πως οι σωστές απόψεις/συζητήσεις σκοτώνουν ένα φόρουμ. Το σκοτώνουν μόνο αν και οι υπόλοιποι δεν μπορούν να συζητήσουν στο ίδιο επίπεδο, τότε ναι συμφωνώ.


    Δημήτρη απάντησα πριν. Είπα πως δεν χρειάζεσαι να έχεις τεχνικές γνώσεις για να το κρίνεις, εννοείτε πως όχι. Τεχνικές γνώσεις χρειάζεσαι όταν αυτή την κρίση πας να την επιβάλεις σαν πραγματικότητα ή γενική κρίση.

    Το παιχνίδι για μένα έχει έναν βαρύ χειρισμό όπως εξήγησα για πολλούς λόγους. Αυτή είναι η κρίση μου. Δεν θα σου πω πως είσαι λάθος, ούτε πως το δικό μου "βαρύ" είναι το ίδιο με το δικό σου. Εκεί σταματάει και η οποιαδήποτε κουβέντα. Το να αναμασάμε το ίδιο δεν είναι κουβέντα.

    Το να συγκρίνουμε τον χειρισμό ενός παιχνιδιού με έναν άλλο είναι άκυρο. Είναι σαν να είμαστε μια παρέα αντρών να κοιτάμε όλοι την ίδια γκόμενα και να έχουμε την ίδια άποψη. Δεν γίνετε. Εκτός αν κατά ενική ομολογία είναι όμορφη ή μπάζο.

    Αν μιλάγαμε για ένα ποσοστό τις τάξεως του 90% που λέει πως το παιχνίδι είναι πιο βαρύ από όσο πρέπει θα σου έλεγα ναι έχεις δίκιο, όχι γιατί συμφωνώ, γιατί αυτό αισθάνεται ο περισσότερες κόσμος. Αλλά και πάλι θα σου έκανα μια κατανοητή τεχνική ανάλυση για ποιο λόγο το παιχνίδι μπορεί και να μην είναι βαρύ, είτε γιατί δεν το σηκώνει το hardware, είτε γιατί το έκαναν επίτηδες βαρύ, είτε γιατί είναι άχρηστοι στην rockstar, είτε για χίλιους δύο άλλους λόγους. ΔΕΝ θα σου επιβάλω την άποψη μου.

    Εμένα το παιχνίδι δεν με ενοχλεί. Με ενοχλούσε αλλά το συνήθισα.
    Last edited by Sutorcen; 13-11-2018 at 17:35.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  16. #972
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Peteoklis

    Παίζει ρόλο από "που προέρχεται" ο καθένας. Με τον φίλο επί χρόνια Βαγγέλη/Sutorcen γνωριστήκαμε δια ζώσης πριν 10 χρόνια και από τότε παραμένουμε κοντινοί φίλοι. Πολλοί οι λόγοι που ταιριάξαμε. Ένας από αυτούς ήταν η "κοινή προϊστορία" τρόπον τινά. Στα παλιά τα χρόνια, που ήταν εντελώς διαφορετικές οι κοινωνικές δυναμικές, όταν ήσουν ανάμεσα σε άτομα που ήξεραν πολλά πράματα για ένα αντικείμενο, ενώ εσύ όχι και τόσο = ήταν μονόδρομος το να το βουλώνεις ειδάλλως σε πέταγαν από την παρέα πολύ γρήγορα. Αν μάθαινες, ουσιαστικά έλιωνες στην μελέτη, και σιγά σιγά πέταγες μικρές και εύστοχες τοποθετήσεις, με τον καιρό (όχι αμέσως) παραδέχονταν την εξέλιξή σου και αποκτούσαν "αξία" τα λεχθέντα σου στον εν λόγω κύκλο γνωριμιών.
    Επίσης, πάλι τα παλιά χρόνια και πολύύύύύύύύύύ πριν Διαδικτύου, όταν συναντούσαμε κάποιον που όντως καταλαβαίναμε ότι "κατέχει ΠΑΡΑ πολύ το άθλημα", το βουλώναμε και προσπαθούσαμε να ρουφήξουμε ωσάν σφουγγάρια τις γνώσεις του. Και μάλιστα "φοβόμασταν" να μην τον πρήξουμε με αδαείς ερωτήσεις, γιατί δεν ήθελε και πολύ να μας γράψει στα παλαιά του υποδήματα = αυτό ήταν κακό για εμάς που διψούσαμε για περαιτέρω γνώση. Μπορεί να ακούγαμε να ξεστομίζει πολλές άγνωστες λέξεις, αλλά δεν εκφέραμε άποψη (γιατί δεν τολμούσαμε) και μετά πηγαίναμε σπίτι/σχολή και λιώναμε στη βιβλιογραφία να μάθουμε τις λέξεις και τις προεκτάσεις τους.

    Αυτό χάθηκε εδώ και πολύ καιρό.

    Όταν λοιπόν προσπαθεί κάποιος να μοιράσει γνώση, και αντιμετωπίζει αντιπαραθέσεις βασισμένες σε έλλειψη γνώσεων ή/και σε βιωματικές εμπειρίες, από μέσα του νιώθει σαν μαλάκας που σπατάλησε χρόνο και κόπο να μεταδώσει γνώση.
    ΟΚ, επειδή άλλαξαν ΑΡΔΗΝ οι εποχές και οι άνθρωποι, μπορεί κάποιος να πει "εμένα στα @@ μου ρε φίλε τι ξέρεις και εν γένει για την τεχνολογία των παιχνιδιών, ή ακόμα και για ολόκληρη την τεχνολογία. Έχω την τεχνολογία στην ζωή μου, απλώς και μόνο γιατί η τεχνολογία είναι αναγκαστικά παντού εδώ και χρόνια. Αλλά δεν με ενδιαφέρει, δεν με ελκύει, οπότε και που τα λες, ποσώς με ενδιαφέρουν."

    Και κάπου εκεί τίθεται το θέμα: μάλλον στα fora εδώ και 16-18-20 χρόνια περίπου γίνεται ένας αχταρμάς από άτομα κάθε προελεύσεως. Συνεπώς λογικό να συμβαίνουν διενέξεις όπως εδώ και κάποιες σελίδες. Χώρια που η λέξη "Ιντερνετ" σημαίνει κάτι διαφορετικό για εμένα που μπαίνω από το 1985, κάτι τελείως διαφορετικό για κάποιον που μπήκε όπως η μάζα στα mid-τέλη 90ς (επειδή ήταν της μόδας) και πάλι ΕΝΤΕΛΩΣ άλλο για τον πιτσιρικά που ασχολήθηκε μετά το 2002. Καλά, για τον νεαρό (ή και μεγάλο ηλικιακά) μετά το 2008-2010 που είναι συνέχεια σε youtube για να "ενημερωθεί" δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκλιση στα μυαλά, αντίληψη, βάση συζήτησης, σε οτιδήποτε. Δεν μπορούμε να κάνουμε κουβέντα.

    Γι' αυτό σταμάτησα να γράφω τεχνικά κατεβατά εδώ μέσα κάποια χρόνια, γιατί κατάλαβα ότι απειροελάχιστοι ενδιαφέρονται σε σχέση με το όσο ενδιαφέρονταν στο παρελθόν. Άντε πες κάνω κάποιες αναλύσεις όταν επίκειται η έλευση νέας κονσόλας. Το ότι μερικές φορές μπαίνω στην πρίζα και γράφω κατιτίς, είναι ατόπημα, παρέκκλιση από τη "νόρμα" της σύγχρονης μάζας που προσεγγίζει τα videogames τελείως διαφορετικά απ' ότι εγώ.

    Προσέχω πάρα πολύ να μην παρερμηνευθώ ως "δικηγόρος του Sutorcen", γιατί δεν είμαι, ούτε επιδιώκω να γίνω.
    Λέω τα πράγματα όπως είναι, όπως τα έζησα, όπως τα ζω πλέον και γιατί ακριβώς δεν υπάρχει η ίδια "βάση".

    Όμως.......όταν κοπιάζει να μοιράσει γνώση κάποιος, που κανονικά πληρώνεται (και δεν αστειεύομαι, κυριολεκτώ), οι καλοί τρόποι δεν λένε "να αντιπαρατεθείς, αν έχεις διαφορετική άποψη", αλλά ή να μην μιλήσεις καθόλου επειδή δεν σε ενδιαφέρει ή να κάτσεις να διαβάσεις / μελετήσεις / ρουφήξεις τη γνώση και μάλιστα να πεις κι "ευχαριστώ". Το "δώρο" που σου κάνει ο άλλος (χώρια ότι σου ανοίγει τα μάτια έναντι στις εταιρείες που πουλάνε τεχνικό ταραμά με μπόλικο στόρυ και το χρεώνουν μεγάλα ποσά) είναι ανεκτίμητης αξίας.
    Αν αυτό δεν το καταλαβαίνουμε πλέον εν έτει 2018, τότε τι να πω, σηκώνω τα χέρια ψηλά.

    Καλά τα στόρυ να αναλύονται για όποιον/όποιους τους ενδιαφέρει, καλά τα αισθητικά, αλλά μην φτάσουμε στο σημείο να τα θεωρήσουμε κατώτερα ή ισάξια με την τεχνική γνώση που δημιουργεί τα παιχνίδια. Πρώτα έρχεται η τεχνολογία και μετά το στόρυ. Γιατί χωρίς να είναι το πρώτο άρτιο (και να μπορείς να το αντιληφθείς μέσω γνώσεων), το δεύτερο είναι κάκιστο. Πόσω δε μάλλον, αν δεν έχει κάποιος καμία επαφή με τεχνολογία, θεωρεί καλό το τάδε παιχνίδι γιατί στα μάτια του έτσι του φαίνεται (μέχρι εκεί φτάνει η κρίση/κριτική του). Ε, δεν μπορώ όμως να πω ότι τέτοιες απόψεις τους δίνω σημασία. (όπως δεν θα έπρεπε να δίνεις κάποιος σημασία στη γνώμη μου περί ποδοσφαίρου, στο παράδειγμα που ανέφερα στην προηγούμενη σελίδα. Μόνο........για ακριβώς αυτό το λόγο δεν εκφέρω γνώμη)

    Καλύτερα ένα φόρουμ με λίγους ποστερς (όχι εγγεγραμμένους χρήστες) που ανοίγουν μάτια, καλύτερα να υπάρχουν λιγότερα χομπίστικα ποστ, παρά να υπάρχουν σελίδες επί σελίδων περί "μου άρεσε το τάδε/δείνα", "πω πωωωωωω κοιτάχτε φωτό που έχω τραβήξει, έχω τρελαθεί", "ναι, ναι κι εμένα αυτός ο τίτλος μου άρεσε πάρα πολύ", "καλά, μιλάμε τα σπάει το παιχνίδι", "το παιχνίδι είναι απλά τέλειο".......που ουσιαστικά είναι σαν group ατόμων που απλώς μεταφέρουν την "χαρά" τους και τίποτε άλλο. Μα τίποτε άλλο. ΟΚ, κάποιοι αρέσκονται. Καθόλου όμως εγώ. Δεν μου προσφέρουν τίποτα τέτοια ποστ, που αποτελούν πλέον την πλειοψηφία.
    Ποστ περί τεχνικών αναλύσεων τα επιθυμώ, ποστ με εκτενή guide (που πολλάκις έχει κάνει ο Sutorcen όπως για Destiny 1, RDR2 και διάφορα άλλα ή κάποια άλλα παιδιά παλαιότερα, πχ. για Little Big Planet) είναι "χρυσός". Και φρασεολογία "τα σπάει", "σπέρνει", "γαμάτο", "απλά" είναι εντελώς...........πως να το πω ευγενικά; Άσε ας μην το πω καλύτερα, θα αρκεστώ στο "περιγράφουν το άτομο" που χρησιμοποιεί τέτοιες λέξεις/φράσεις κατά κόρον. (όχι πολύ σπάνια, αλλά κατά κόρον, υπάρχει διαφορά).

    @enstikto

    Πρόσεχε σε παρακαλώ τους χαρακτηρισμούς "φιλοσοφίες" γιατί πυροδοτούν άλλες φράσεις και ούτε κάθε εξής.

    Στα ταυ χειρισμού, ναι, σαφώς προσδίδει την αίσθηση του βαρύ χειρισμού. Πιο σωστά, δεν έχει την αμεσότητα/απόκριση στις εντολές του joypad όπως άλλα παιχνίδια εν παραδείγματι το Spider-Man. Όμως στο δικό μου μυαλό, δεν συγκρίνω τα παιχνίδια γιατί από τεχνικής άποψης είναι δύο εντελώς διαφορετικά. Βρώσιμο το μήλο, βρώσιμη και η φακή. Άσχετα όμως μεταξύ τους. Παιχνίδια λοιπόν και τα δύο, άδικη η μεταξύ τους σύγκριση. Ξαναλέω: ναι προσδίδεται μια "βαριά" αίσθηση στον χειρισμό. Το αν αυτό αρέσει ή δεν αρέσει είναι καθαρά υποκειμενικό. Ο Sutorcen προσπάθησε (ανεπιτυχώς και γι' αυτό του είπα να μην μπει εξαρχής στην διαδικασία) να εξηγήσει τεχνικά γιατί αυτή είναι η μεταδιδόμενη αίσθηση στον "gamer της γειτονιάς". Απέτυχε εμφανώς.
    Last edited by Lefteris_X; 13-11-2018 at 17:51.

  17. #973
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Συγνωμη Βαγγελη αλλα δεν εχεις δικαιωμα να μου επιρριπτεις την ευθυνη για το πηγαδακι που κανατε με τον Λευτερη που με ειρωνικα σχολιακια και μπιχτες τα οποια τα περιτυλιξατε γυρω απο το "μιαλω γενικα" , "δεν εκφραζω τον Βαγγελη (αλλα στην ουσια ζητημα να εχω ξεχασει να συμφωνησω/υποστηριξω/δωσω thanks σε ενα ποστ του)", προσπαθησατε να μειωσετε την αποψη μου.

    Εγω μια χαρα μιλαγα και εκφραζομουν. Μπορει φυσικα σε καποια σημεια να ενιωσα τα παραπανω και να ανεβασα ταχυτητα, αλλα δεν προσπαθησα να ειμαι εριστικος. Καποιες φορες μιλατε για την γνωση λες και σας δινει το πατημα για να υποβαθμιζετε τις γνωμες των αλλων. Βγαζετε μια αισθηση σαν οτι πρεπει ολοι να κανουν μοκο καθε φορα που κανετε ενα τεχνικο ποστ. Ο περισσοτεροσ κοσμος ενδιαφερεται για την ουσια.

    Ο λευτερης προσπαθησε να παρομοιασει την φαση με το ποδοσφαιρο και το πως το βλεπει εκεινος. Λυπαμαι Λευτερη αλλα ηταν παντελως αστοχη η αναλογια σου. Παντελως ομως.΄Θα ηταν σωστη αν παρολο που δεν ηξερες ποιος ειναι ο μασερ του Ροναλντο (δεν ξερω απο μπαλα) εβλεπες μπαλα ΣΥΝΕΧΕΙΑ, και ξαφνικα βρισκοσουν σε μια συζητηση με καποιον που ξερει ποιος ειναι ο μασερ του μασερ του Ροναλντο αλλα -κατα δικη του ομολογια- βλεπει πλεον ΕΛΑΧΙΣΤΗ μπαλα. Ε πως. Κατι σημαινει αυτο. Αν εσυ δεν παιζεις πλεον παιχνιδια. Κι εγω παιζω. Οσο τεχνικα και να ξερεις, θεωρω οτι η αποψη μου για το πως παιζουν ειναι βασιμη μην πω και εγκυροτερη. Οχι για το τεχνικο αλλα για την ουσια.

    Βαγγελη, μιλας για το ποσο ωραια διεξαγεται η κουβεντα απο την στιγμη που αποχωρησα, απο την οποια στιγμη οι μπιχτες σου και οι ειρωνιες σου καθως και οι χαρακτηρισμοι σου ειναι εμφανεστατοι. Δεν ηξερα οτι ειναι ολα ωραια και καλα οταν εσυ μπορεις να μεταχειριζεσαι ετσι τον αλλο και μετα να μιλας για τροπους, πνευμα και επιπεδο κουβεντας. Εγω τουλαχιστον δεν υπεπεσα στην ειρωνια/χαρακτηρισμο ουτε ειχα καθολη την κουβεντα καποιον αντιπροσωπο ή ακολουθο οπως εσεις οι δυο φροντισατε να κανετε, παρολο που για καποιο λογο εγω υποτιθεται εχω ακολουθους...

    Την γνωμη μου θα την πω. Ειπατε οτι κανατε debunk το βιντεο. Λυπαμαι δεν το κανατε. Ή μαλλον να το πω ποιο σωστα δεν μπορειτε να ειστε σιγουροι οτι το κανατε. Καθως ουτε εσεις γνωριζετε τις συνθηκες. Αλλα και να μην ξερουμε την διαδικασια που ακολουθηθηκε ακριβως, η μετρηση εγινε με τις ιδιες συνθηκες (σωστες ή οχι) σε πληθος παιχνιδιων. Κατι λεει και αυτο και ειναι το μονο που ειπα.

    Δευτερον σε κανενα σημειο οπως ειπα της συζητησης εγω δεν προσπαθησα να επιβαλλω σε καποιον οτι δεν πρεπει να του αρεσει αυτος ο χειρισμος. Επιμενω οτι αν γυρισα καπου και ειπα/υπονοησα οτι πρεπει και ο Βαγγελης ή ο Λευτερης ή ο οποιος να εχει το ιδιο προβλημα/αποψη με εμενα, να παραταθει ποστ μου. Και να ειστε σιγουροι οτι θα το αναγνωρισω. Το μονο που εκανα καθολη την διαρκεια ειναι να προσπαθω να υπερασπιστω το γεγονος οτι αυτο βιωνω εγω και αλλοι και οτι δεν ειμαστε τρελοι που το βιωνουμε. Τιποτε αλλο πραγματικα.

    Μιλατε για "εγω" και πραγματικα απορρω... εσεις μετα απο αυτα μιλατε για εγω? Μου φαινεται κουφο μα την Παναγια. Προσωπικα εχω διαφωνησει απειρες φορες με απειρα ατομα εδω μεσα και εχω κανει τα αναλογα ποστ που δειχνουν οτι δεν εχω καμμια διαθεση να επιβαλλω την γνωμη μου. Σε καποια μπορει και να το εχω κανει, σιγουρα, τοσα ποστ εχουν γινει εντασεις, εχουμε ξεφυγει προφανως... Αλλα γενικα πιστευω οτι ποτε δεν ειπα σε καποιον, "πρεπει να σου αρεσει γιατι μου αρεσει εμενα", ή "επειδη μου αρεσει ειναι κανονας, αρα αν δεν σου αρεσει εσυ εισαι το προβλημα'. Η πλακα ειναι οτι εσεις ετσι με κανατε να νιωσω. Οτι και καλα θα επρεπε να μην παραππονιεμαι ή θα επρεπε να μην ειμαι αχαριστος αν ηξερα τι συμβαινει κατω απο το καπο του RDR2... αυτος ΑΚΡΙΒΩΣ ηταν ο λογος που θελησα να υπερασπιστω την αποψη μου. Αλλο επιχειρημα περα απο το "μου συμβαινει" και "δεν μου αρεσει" δεν υπηρχε. Και δεν χρειαζοταν.

    Εν πασει περιπτωση δεν ηθελα να ποσταρω αλλα κατι τα "βλακας" κατι τα "θελει να εχει δικιο παντα" και τα "εγω" δεν μπορω να μην τα αναφερω.

    Εχοντας πει ολα ομως τα παραπανω αν καπου καποιον παρερμηνευσα, παρεξηγησα ή τελωσπαντων νομιζει οτι τον εθιξα, δεν εχω θεμα, ζηταω συγνωμη. Δεν με νοιαζει να εχω δικιο. Και δεν το λεω ετσι για τις εντυπωσεις. Ξερω οτι εχετε καλυτερες γνωσεις απο εμενα. Ξερω οτι οταν ζηταω τεχνικες διευκρινησεις τις δεχομαι λεω το ευχαριστω μου και δινω το ρεπ/ευχαριστω μου γιατι πραγματικα το νιωθω. Τελευταια φορα ηταν που ζητησα διευκρινησεις για το HDR. Με ειδατε εκει να προσπαθω να το παιξω εγωιστης? Δεν νομιζω. Ρωτησα, πηρα, εμαθα, εκτιμησα.

    Με αυτο το κωλοRDR2 ομως απο την πρωτη στιγμη με κανατε να νομιζω οτι δεν πρεπει να γραψω κατι κακο για την παρτη του. Και το χειροτερο ειναι οτι αυτο κατεληξε στο να εχω δεκαδες ποστ που γραφουμε μονο κακα πραγματα. Αλλα δεν τα εχω με το RDR2 τα εχω με εσας που καποιες φορες με κανετε να νομιζω οτι επειδη εχω το Α παραπονο ειμαι φαση αχαριστος.

    Και παλι συγνωμη απο μεριας μου θα σας αφησω τον τελευταιο λογο και δεν κραταω κακια με κανεναν. Το ποστ μου ειναι πολυ μεγαλο εχω καψει λαμπα στη δουλεια (μου λενε τι στο πουτσο γραφεις τοση ωρα ναυτιλιακη ειμαστε οχι δακτυλογραφειο) πολυ πιθανον να εχω εκφραστει ακομα και σε αυτο το ποστ με λιγο πιο ενθερμο απο τον επιθυμητο τροπο, συγχωρειστε το και αυτο. Δεν θα κανω re edti οτι λαθη παραλειψεις εχει θα μεινει ετσι, αληθεια κουραστηκα. Θελω την επομενη φορα που θα γραψω για το RDR2 να ειναι μια ολοκληρωμενη αποψη για το παιχνιδι οταν με το καλο το τελειωσω.

  18. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (13-11-2018),Dragonpaul (13-11-2018),modecris (14-11-2018)

  19. #974
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    O Σουτοκρεν δεν ειχε αποχωρησει καααποτε απο το φορουμ?

  20. #975
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Quote Originally Posted by Nikoladim View Post
    O Σουτοκρεν δεν ειχε αποχωρησει καααποτε απο το φορουμ?
    Ναι την τελευταία φορά που ένιωσα πως μιλάω σε flat earthers.

    @Val

    Είναι φοβερή η ικανότητα σου να τα κάνεις να φαίνονται πως όλα όσα γράφονται σε αυτό το φόρουμ γυρνάνε γύρω από σένα. Ακόμα και όταν δεν αναφέρουμε καν το όνομα σου. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Δεν ασχολούμαστε (μιας και ανέφερες τον Λευτέρη) με το τι λες και αν το κάνουμε σε αναφέρουμε με όνομα, δεν φοβόμαστε. Τα υπόλοιπα είναι απλά η κλασσική τακτική του βάζω λόγια στο στόμα του άλλου. Λυπάμαι αλλά μαζί σου καμία συζήτηση δεν είχε ποτέ άλλη κατάληξη πέρα από αυτήν, διότι σχεδόν όλα τα αντιμετωπίζεις με τον ίδιο ακριβός τρόπο, εγωκεντρικά. Δεν είναι όλα ένα χωνί που καταλήγουν σε σένα. Δεν φταίει κανείς όμως φταίω εγώ που θεώρησα πως για μια φορά μπορούμε να κάνουμε ανθρώπινη συζήτηση.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  21. The Following User Says Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-11-2018)

  22. #976
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Κοίτα Δημήτρη, Val, το γραπτό κείμενο είναι εύκολα παρεξηγήσιμο.

    Όντως ανέβηκαν οι εντάσεις και συνέπεια αυτού γράφτηκαν χαρακτηρισμοί (προσωπικά τους απέφυγα, αλλά όντως υπήρξα εριστικός).

    Έλα όμως στην θέση μου: μοιράζω ότι ξέρω, γιατί όντως η βαθιά μου επιθυμία είναι ΟΛΟΙ να ξέρουμε ότι έχω μέσα στο κεφάλι μου για ΕΝΑΝ και μόνο λόγο: για να κριτικάρουμε τις καρακαπιταλάρες εταιρείες που έχουν γράψει οι περισσότερες την τεχνολογική εξέλιξη (είτε στις κονσόλες, είτε στα παιχνίδια), εδώ και χρόοοοοονια.
    Ξέρεις γιατί το κάνουν αυτό;
    Γιατί όσο περνούν οι γενιές, τόσο μειώνεται η τεχνολογική γνώση.
    Και αυτό με την σειρά του γιατί συμβαίνει;
    Διότι όταν κάτι, οτιδήποτε, από "κλειστού κύκλου" γίνεται mainstream, αυτό συμβαίνει.
    Ο κινηματογράφος 1890-1925, βαριά βαριά 1935 ήταν καθαρά από επιστήμονες. Και επιστήμονες τον εκτιμούσαν, ως πλειοψηφία. Λιγοστός ο κόσμος που λάτρευε τον κινηματογράφο, και τον ερμήνευε τεχνικά.
    Τα χρόνια πέρασαν, έγινε mainstream και έγινε "ανοιχτού κύκλου". Με τα γνωστά επακόλουθα.

    Τα ίδια έγιναν και με τα videogames. Τα πολύ σοβαρά περιοδικά τεχνολογίας στα τέλη 70s έως αρχές 80s, ήταν πάρα πολύ hardcore και μοίραζαν γνώση. Γιατί ακόμα τα πάντα ήταν "κλειστού κύκλου".
    Από τα μέσα 80s, πχ Zzap64, Commodore User άρχισε να μπασταρδεύει σιγά, σιγά η κατάσταση. Έμπαινε στο άθλημα άσχετος κόσμος από τεχνολογία.
    Στα τέλη 80ς άρχισαν περιοδικά-αίσχος όπως το Computer and Videogames που το έγραφαν εντελώς τούβλα συντάκτες από τεχνικής μεριάς. Παρέμεναν κάποια, πολύ λίγα, hardcore περιοδικά, αλλά είχαν πτωτική πορεία.
    Στα μέσα 90s, ήρθε η απόλυτη παρακμή στις γνώσεις: το απόλυτο αίσχος που λέγεται Gamer Pro (ή κάπως έτσι).
    Το εξίσου απόλυτο αίσχος που λέγεται Nintendo Magazine και PlayStation Magazine, που οι νεότερες γενιές τα αγόραζαν για τις πολυάριθμες φωτογραφίες και για τα demo CD.
    Έσκασε και το mainstream-ιλίκι του Ιντερνετ. Πλήρης διάλυση στις γνώσεις. Ποπκορν κατανάλωση (άνευ τεχνικού υπόβαθρου από την μεριά του καταναλωτή).
    Αναφέρομαι ΚΑΙ στους υπολογιστές, όχι μόνο κονσόλες.

    Και κάπως έτσι φτάσαμε στη σημερινή "δομή" των fora και των συζητήσεων, που εύκολα προκαλούνται παρεξηγήσεις και ανταλλαγές χαρακτηρισμών, έμμεσα ή άμεσα.
    Δεν έχει να χωρίσει κανείς τίποτα με κανέναν.

    Και ναι, παίζω. Αλλά προτιμώ να λέω "δεν παίζω" για να μην εμπλέκομαι σε συζητήσεις του είδους (στόρυ κλπ).
    Όχι δεν παίζω τους περισσότερους τίτλους, γιατί δεν με ελκύουν.
    Αλλά ως ώρες ενασχόλησης/ανά εβδομάδα, παραμένω και παίζω φουλ.
    Απλώς "προστατεύω" τον εαυτό μου, ώστε να μην αντιπαρατεθώ και χαλάσω την καρδιά μου (ή άλλων ανθρώπων), λέγοντας "δεν παίζω πλέον".
    Σχεδόν τα περισσότερα σύγχρονα παιχνίδια τα βλέπω με τις ώρες (και τα αναλύω τεχνικά από μέσα μου) σε διάφορους φίλους, που μάλιστα έχουν πανάκριβα setup χιλιάδων ευρώ.


    Peace.

  23. #977
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Κλασσικός Λευτέρης, πάει με μαχαίρι σε πιστολίδι. Άστο ρε εσύ, πρέπει να μασάμε την κάθε τεχνολογική κοτσάνα που ακούμε αμάσητη γιατί έτσι πρέπει. Άπαξ και το λέει ένας reviewer ή ένας ΓιουΤούμπερ είναι ευαγγέλιο. Από τότε που μπορούμε να googlάρουμε πράγματα γίναμε όλοι παντογνώστες και αυτοί με τις πραγματικές γνώσεις πρέπει να πάρουν τον πουλο διότι χαλάνε την πιάτσα. Απλά τα πράγματα. Όπως και την προηγούμενη φορά, σαν να μιλάς σε flat earthers. Σου'πα, μου'πες και τα συναφή. Εμείς (εγώ και ο Λευτέρης) γράφουμε γιατί γουστάρουμε να μοιράζουμε γνώσεις και δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα και σε κανέναν και για αυτό ποτέ δεν διαστρεβλώνουμε τις κουβέντες άλλων για να προκαλέσουμε μανούρα, ούτε ασχολούμαστε για μήπως υπονόησε ο άλλος κάτι για μένα, αυτά τα κομπλεξικά δεν τα κάναμε και δεν πρόκειται να τα κάνουμε ποτέ.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  24. The Following User Says Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-11-2018)

  25. #978
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδιά δυσκολεύομαι πολύ να διαβάζω τα wall of texts οπότε έχω διαβάσει μόνο τα κομμάτια που βλέπω οτι απευθήνεστε σε εμένα.

    Στην ουσία μου γράψατε και οι 2 αν κατάλαβα καλά (ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί να γραφτεί με μια πρόταση αυτό) ότι συμφωνείτε οτι είναι και για εσάς "βαρύς" ο χειρισμός αλλά δεν βρίσκετε λόγο να το συγκρίνει κάποιος με ένα άλλο παιχνίδι όπως πχ το spiderman.

    Εγώ πάνω σε αυτό θα σας πω οτι αντικειμενικά το rdr2 έχει πιο βαρύ χειρισμό απο το spiderman (αμφιβάλλω οτι υπάρχει 1 άνθρωπος στον κόσμο που θα πει το αντίθετο - εκτός αν έχει κάποιο θέμα αντίληψης), και αν βάλω κάτω και τα περισσότερα games των τελευταίων ετών θα έλεγα οτι έχει πιο βαρύ χειρισμό με την πλειοψηφία (προφανώς υπάρχουν εξαιρέσεις). Αυτό λοιπόν μπορεί να βγάλει ένα γενικό συμπέρασμα ότι "αντικειμενικά" ο χειρισμός του είναι πιο βαρύς απο τα περισσότερα games που έχουν βγει. Και αυτό το συμπέρασμα βγήκε με απλή λογική και χωρίς τεχνικούς όρους, απλά κάνοντας μια απλή σύγκριση με άλλα παιχνίδια.

    Τι βγήκε τώρα απο όλο αυτό;
    1. Ότι είναι πολύ λογικό ο χειρισμός αυτός να ξινίζει κάποιον ο οποίος έχει συνηθίσει να παίζει αλλιώς και δεν υπάρχει κανένας λόγος να του πούμε οτι δεν πρέπει να χαλιέτε γιατί τεχνικά mumbo jumbo bambo μπλα μπλα μπλα.
    2. Ότι ίσως να έχει ένα μικρό νόημα μία τέτοια σύγκριση.

    Αυτά έχω να πω.... προβλέπω (αν πάρω απάντηση) να είναι σε wall of text που δεν θα μπορέσω να διαβάσω. Παρακαλώ αν πάρω να μην είναι έτσι.


  26. #979
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Είναι άλλες μηχανές παιχνιδιών, με άλλες απαιτήσεις από το hardware toy PS4, φτιαγμένο από άλλους ανθρώπους. Ακόμα πιστεύεις πως επειδή και τα δύο είναι video games πως μπορούμε να τα συγκρίνουμε; Για αυτό και πάσα σύγκριση είναι άτοπη. Σαν να συγκρίνεις ένα παπί (PS4) με ένα άτομο καβάλα (SpiderMan) και το ίδιο παπί (PS4) με τρικάβαλο (RDR2) και μετά να γυρνάς να λες πως οι επιβάτες φταίνε ΜΟΝΟ που δεν ανεβαίνει την ανηφόρα τρικάβαλο. Ναι μεν, αλλά μεγάλε. Αν δεν έχεις την λογική να καταλάβεις γιατί το παπί δεν ανεβαίνει την ανηφόρα με τρικάβαλο δεν σου φταίει αυτός που σου εξηγεί πως το παπί απλά δεν τραβάει. Κατάλαβες που είναι το πρόβλημα;

    Έλα όμως που στην δική μας περίπτωση δεν είναι τόσο απλό. Γιατί το παπί έχει κάνει την υπέρβαση και ανεβαίνει την ανηφόρα, απλά με κάποια τεχνικά προβλήματα.

    Αλλά όχι πρέπει απλά να δεχτούμε πως το RDR2 έχει lag. Το γιατί, όποιο και αν είναι αυτό, το γράφουμε στα @@ μας. Το ότι πολλοί δεν το βλέπουν το lag πάλι στα @@ μας. Λογική μηδέν.

    There, no wall.
    Last edited by Sutorcen; 13-11-2018 at 18:53.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  27. The Following User Says Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-11-2018)

  28. #980
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    @enstikto

    Αν πάρεις απάντηση;

    Γιατί, ποια ήταν η ερώτηση;
    Όσο κι αν διάβασα και ξαναδιάβασα το ποστ σου, δεν εντόπισα ερώτηση.

    Δεν έχω κάτι να σου πω, ότι είχα να σου το πω στο έχω ήδη πει, περί αντίληψης χειρισμού (αίσθησης).
    Επίσης, διαφωνώ κάθετα με το Νο2 που έγραψες, ευτυχώς με πρόλαβε και σχολίασε επί τούτου ο Sutorcen

    Τα "wall of text" και το πως τα αντιμετωπίζεις (ισοπεδωτικά) προσυπογράφουν ΟΛΑ όσα είπα για τη σύγχρονη κοινωνία και τα φόρουμ.

    ΥΓ: @Nikoladim: που ακριβώς προσφέρει η ερώτησή σου αν είχε αποχωρήσει στο παρελθόν ο Sutorcen στην -ας την πούμε- συζήτηση; Πουθενά. Για άλλη μια φορά, με το κλασικό κεκαλυμμένο στυλάκι, εμμέσως θέλεις να προκαλέσεις. Έτσι μου είχες κάνει με το υπερ-ακυρότατο ποστ σου όταν είχα πει την ιστορία με το Τζιπ, παραλία, γκόμενα. Εσύ από όλη την εξιστόρηση εστίασες "και γιατί να μπεις στην παραλία με το τζιπ". Σαφώς και "κέρδισες" γιατί με έβγαλες από τα ρούχα μου, με αποτέλεσμα να παρεκτραπώ και να μπαναριστώ. Ευτυχώς ο Βαγγέλης σου απάντησε όπως άρμοζε. Well said Sutorcen.
    Last edited by Lefteris_X; 13-11-2018 at 18:57.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •