Page 48 of 77 FirstFirst ... 3844454647484950515258 ... LastLast
Results 941 to 960 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #941
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Λευτερη θα μπορουσα να σου δωσω χιλια δικια αν δεν ειχες ιδεα ποιος ειναι ο Λεωνιδας ή εγω ή καποιος που ξερεις καιρο εδω μεσα. Δεν ειναι per se οτι εχεις αδικο που θες ενημερωση. Αλλα νομιζω οτι οταν γινεται κατι μεταξυ 2ατομων που γνωιρζονται εστω μεσα απο το φορουμ καιρο, δηλαδη ξερεις περιπου το ποιον του αλλου, ε ειναι λιγο καπως να βγεις και να θιχτεις τοσο εντονα και να υπονοεις διαφορα με φρασεις οπως "his master's voice". Σου εχει φανει οτι πραγματικα οι Mods εδω λειτουργουν κατα τετοιο τροπο? Δεν νομιζω... δεν παιζει να το νομιζεις.

    Θα μπορουσες φυσικα να σχολιασεις και να πεις οτι καλο θα ηταν να υπαρχει ενημερωση του λογου που σβηστηκε το ποστ μου κλπ και να κανεις το παραπονο σου, αλλα ρε φιλε του πουστη ξερεις πως λειτουργουμε πανω κατω...

    Anyway δεν κατηγορω σε κατι το παραπονο που εχεις αλλα την εντονη σταση που αρχισε να βαζει και αλλους σε ενα επαναστατικο mood ανευ λογου.

    Για το lag. Λευτερη αληθεια δεν με νοιαζουν τα τεχνικα. Το ποστ που εβαλε ο Λεωνιδας ειχε και ενα βιντεο μαζι... το ξαναβαζω για να το τεσταρεις και να μου πεις αν λειτουργει ετσι ή οχι το παιχνιδι σου.



    Εγω που επισης εχω ευαισθητο ματι, ετσι ακριβως λειτουργει. Και επειδη εχω ευαισθητο ματι φαινεται ξεκαθαρα οτι υπαρχει αρκετο input lag. Δηλαδη ειναι πασιφανες. Δεν χρειαζεται καν να κραταω τον μοχλο, δεν χρειαζομαι καν το slow motion που εχει κανει ο τυπος στο βιντεο. Ειναι απλα ετσι. Ειναι by design? Ειναι επειδη τρεχουν τα 5 δισεκατομυρρια πραγματα? Ειναι τεχνικο? Δεν μπορω φυσικα να εχω τεχνικη αποψη επι του θεματος. Μπορω να εχω αποψη ως user που εχει παιξει πολλα games. Και ως user αυτο το πραγμα εμενα με χαλαει γιατι η αποκριση απλα δεν ειναι αυτη που πρεπει να ειναι σε ενα παιχνιδι του 2018. Προσωπικα και ας μην εχω τεχνικη γνωμη, αμφιβαλλω κατα πολυ οτι η οποια καθυστερηση αυτη ειναι λογο τεχνικου θεματος και θεωρω ειναι καθαρα επιτηδευμενο για να προσδωσει εναν δηθεν "ρεαλισμο" στην κινηση.

  2. #942
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εντάξει, δεν θίχτηκα κιόλας, αλλά απεναντίας επειδή ο Λεωνίδας είναι ξηγημένος μου έκανε (σχετικά ασχημούλικη) εντύπωση ότι δεν αφιέρωσε λίγα δευτερολεπτάκια να μου στείλει ένα pm και that's all ρε παιδάκι μου! Δεν γκρεμίστηκε και καμιά πολυκατοικία, αλλά οκ, λίγα δευτερόλεπτα είναι μωρέέέέέέέέέέέέέέ

    Μην ξαναπώ τα ίδια και τα ίδια, θα καταντήσω να "φαίνομαι" ως δικηγόρος/τυφλός υποστηρικτής της Rockstar.
    Προφανώς αυτό που σε ενοχλεί αρκετά, εμένα -παρόλο που το παρατηρώ και δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου ότι δήθεν δεν το παρατηρώ- δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Σχεδόν καθόλου.

    Άλλα με ενοχλούν, όπως όταν ένας NPC από το camp σου βρίσκεται πολύ κοντά στο τσουκάλι με το φαγητό, κι ενώ υπάρχει πιάτο στο έδαφος = άρα διαθέσιμο για να φάω, παρά ταύτα δεν μου εμφανίζεται η επιλογή "take". Διότι (ίσως) παρεμβάλλεται το collision detection και το object box του ίδιου του NPC με το δικό μου, τα οποία υπάρχουν ως ανώτερα priorities στη Rage Engine από το "detection" του πιάτου και την ακόλουθη εμφάνιση του "take".

  3. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Valkyre (13-11-2018)

  4. #943
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ πολυ καλα τα λες, απλα κι εγω απορησσα με το ολο "debunked" που ειπατε προηγουμενως και γι αυτο λεω, ωπα κατσε ρε παιδι μου, δηλαδη μισο λεπτο αφου εχει input lag στην κινηση το παιχνιδι, γιατι ξαφνικα εγινε "debunked" επειδη η καμερα ειναι χωρις lag? Η κινηση του χαρακτηρα ειναι το σημαντικο που ζηταει στην αποκρηση ο user και αρα το γραφημα δεν ειναι λαθος, καθως ακριβως αυτο το πραγμα εξεταζει. Και η στοχευση εχει lag αλλα αυτο φτιαχνεται μεσα απο τις ρυθμισεις για το deadzone.

    Ενιγουεη εγω εφτασα στο 4ο κεφαλαιο. Το παιχνιδι προχωραει με σταθερους ρυθμους και το διασκεδαζω. Δεν μπορω να μην αναφερομαι καθε φορα σε αυτα τα μικροπραγματα που υπαρχουν που κανουν τον κοσμο να ειναι διαφορετικος και ζωντανος. Πηγα ας πουμε και ειδα ενα σοου στο Saint Dennis. Με μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα οτι υπαρχει ολοκληρη παρασταση με 3 διαφορετικα νουμερα. Κοντα 20 λεπτα ολο το σκηνικο! Και μιλαμε για καλοφτιαγμενα σκηνικα οχι χαζομαρες, με ξεχωριστο animation, voice acting μιλαμε για πολυ δουλεια σε κανει να ΘΕΣ να κατσεις να το δεις... και αυτο μονο και μονο για μια παρασταση. Το οτι μπορεις να γιουχαρεις ή να ζητωκραυγαζεις την ωρα της παραστασης το κανει ακομα πιο διασκεδαστικο καθως καποιες απο τις ατακες του γιουχαρισματος ειναι ξεκαρδιστικες! Το πιο εντυπωσιακο ολων? Περιμενα να τελειωσει η παρασταση, απλα για να δω... θα βγουν εξω οι θεατες ή απλα θα καθονται εκει? Και οντως... ενας ενας σηκωθηκαν και βγηκαν ολοι εξω και μαλιστα καποιοι σχολιαζαν κιολας! Ε αυτο παλι ειναι τρομερο ρησπεκτ απο εμενα. Δεν το εχω δει σε αλλο παιχνιδι πραγματικα...

  5. #944
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Παιδιά θα τα πω όσο πιο λαϊκά μπορώ για το input lag. Δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά αλλά προς την γενική συζήτηση. Όχι για να αποδείξω αν υπάρχει ή όχι input lag στο RDR2 αλλά για να καταλάβετε ότι όλοι εδώ μέσα λαμβάνουμε διαφορετική εμπειρία από τα παιχνίδια και υπάρχει λόγος.

    Τo ότι πατάς ένα κουμπί και ο χαρακτήρας αντιδρά δεν σημαίνει πως είναι η δράση αντίδραση ανάμεσα σε δύο μηχανισμούς (παίκτης - avatar ή άνθρωπος - γραφικό).

    Όταν παίζουμε υπάρχει lag και αυτό επηρεάζεται άλλοτε λιγότερο και άλλοτε περισσότερο, από:


    • Την αντίληψη του ανθρώπου.
    • Την απόσταση σου από την οθόνη.
    • Την εντολή που δίνεις να κουνήσεις το δαχτυλάκι σου και πόση ώρα κάνει να πάει από το μυαλό στο δάχτυλο σου.
    • Στον μηχανισμό και το αν είναι αναλογικός ή όχι του χειριστηρίου.
    • Αν επικοινωνεί ενσύρματα ή ασύρματα το χειριστήριο ειδικά στο PRO με το Dualschock 4 v2 όπου το lag είναι μικρότερο αν το έχεις συνδέσει με καλώδιο.
    • Τι καλώδιο και πόσο μακρύ είναι.
    • Τι noise (συχνοτήτων) έχει ο χώρος.
    • Πως διαχειρίζεται η εκάστοτε μηχανή γραφικών το input.
    • Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο παιχνίδι.
    • Το εσκεμμένο input lag από τον developer για να προσδώσει βάρος/ρεαλισμό στις κινήσεις του χαρακτήρα.
    • Πόσο απασχολημένη είναι η CPU για να εκτελέσει το input.
    • Πόσο απασχολημένη είναι η GPU για να απεικονίσει το input.
    • Tι HDMI καλώδιο έχεις ώστε να μην έχει απώλειες/lag το σήμα που φεύγει από το PS4 και πάει στην TV/Οθόνη σου.
    • Τι τεχνολογίας πάνελ φοράει η TV/Οθόνη σου.
    • Πόσο refresh rate έχει και τι response time το πάνελ της TV/Οθόνης σου.
    • Σε τι FPS έχει γυριστεί το βίντεο που απεικονίζει ένα input lag. Διότι αν πας να τραβήξεις βίντεο στα 25 fps μια οθόνη που δείχνει content στα 30 fps με 60Ηz (λέω εγώ) refresh rate, ε ναι, θα δείξεις input lag θέλεις δεν θέλεις.
    • Πόσο εύκολα μπορεί να γίνουν faked τα input lags είτε θετικά είτε αρνητικά.


    Μπορεί να ξέχασα και κάτι.

    Κάποια τα αντιλαμβανόμαστε κάποια όχι.

    Με άλλα λόγια αν δεν πάρουν το δικό μου/σου setup και να αποδείξουν τι input response έχει ένα παιχνίδι η κουβέντα περί input lag είναι φιλοσοφική. Τα βίντεο τύπου "€œNA κοιτάξτε πόσο αργό input response έχει ένα παιχνίδι"€ είναι τουλάχιστον άτοπη διότι η απεικόνιση του lag επηρεάζεται από τους πιο πάνω παράγοντες και δεν τους λαμβάνουμε υπόψη.

    Όπως επίσης δεν μπορείς να λες σε κάποιον που βιώνει τo input lag πως κάνει λάθος ή τούμπαλιν. Λάθος. Δεν είσαι αυτός και δεν παίζεις στο δικό του setup ούτε και αυτός στο δικό σου.

    Οι εντυπώσεις εύκολα δημιουργούνται, τα υπόλοιπα είναι θέμα επιλογής. Αν επιλέγεις ως παρατηρητής να τις δεχτείς επειδή είναι βολικές€ και εκφράζουν την άποψη σου ή επιλέγεις να εξετάσεις αν οι εντυπώσεις βασίζονται σε αποδείξεις και δεδομένα ακόμα και αν σε βγάλουν λάθος.
    Last edited by Sutorcen; 13-11-2018 at 13:54.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    BillyFlo81 (13-11-2018),Lefteris_X (13-11-2018),Sir_Teraflop (13-11-2018)

  7. #945
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όχι Βαγγέλη, δεν ξέρεις τι λες. Ψιλομαλακιούλες γράφεις. Ο "αστέρας" της ΕΑ ξέρει τι λέει. Εσύ είσαι παπάροβιτς και όλα τα bullet points είναι αμπελοφιλοσοφίες.

    Περιττό να πω ότι κλαίω από τα γέλια, γιατί μια χαρά τα λέει ο Βαγγέλης, αλλά η παραπάνω πρότασή μου είναι το "μεντάλιτι" που κυκλοφορεί στο νετ: αφής στιγμής εγώ το βλέπω έτσι = έτσι είναι, πάει και τελείωσε. Βρήκα και κάποιον κιόλας (που είναι ο μάστερ dev) να με "δικαιώνει"; Ε, 1.000.000% έχω δίκιο.

    Βέβαια, το γεγονός ότι τα bullet points είναι πολλές και σημαντικές παράμετροι για την διεξαγωγή ενός πειράματος/μέτρησης, που οδηγούν σε ασφαλή συμπεράσματα...........νταξ μωρέ, δεν γαμιόνται και τα bullet points;

    ΥΓ: Δεν "φωτογραφίζω" τον Val, αλλά σε γενικές γραμμές το mentality που υπάρχει εδώ και χρόνια. Άλλο το "δεν μου αρέσει", άλλο το "θα το ήθελα αλλιώς", άλλο το "by design". Και τελείως άλλο το "επειδή δεν έχω την απαραίτητη γνωσιακή βάση, μου φαίνεται λάθος το τάδε στοιχείο".
    Last edited by Lefteris_X; 13-11-2018 at 13:57.

  8. #946
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Oκ αντε να πω εγω την περιπτωση μου λοιπον. Απο τα γραφομενα σου θεωρητικα ειναι σαν να λες οτι υπαρχει πιθανοτητα να εκλαμβανω lag επειδη φταιει ο συνδυασμος ολων αυτων των πραγματων, τουτεστην καλωδιο HDMI , τηλεοραση, χειρηστηριο (!) και ολα τα υπολοιπα?

    Αντε και πες οτι ισχυει και εγω βλεπω lag με το RDR2. Δεν θα επρεπε να βλεπω αντιστοιχα και στα υπολοιπα? Τι κανω αλλαζω καλωδια οταν βαζω αλλο παιχνιδι? Οχι. Αλλα οκ πες οτι φταιει το setup μου. Μπορεις να μου βρεις καποιο βιντεο που να κανει αυτο που δειχνει στο βιντεο που παρεθεσα και να μην υπαρχει lag? Αν ναι ειλικρινα θα εκπλαγω.

    Δεν επιλεγω ως παρατηρητης να δεχτω καποια πραγματα επειδη βολευουν την ρητορικη μου, αυτα ειναι πραγματα του δημοτικου. Εχω LAG. Τελεια και παυλα. Δεν δεχομαι οποιαδηποτε αλλη υπονοηση οτι προσπαθω να το παιξω οτι εχω lag. Δεν χρειαστηκα να το διαβασω δεν χρειαστηκε να μου κανει καποιος Inception ουτε χρειαστηκε να δω κανενα βιντεο. Το εχουν ΟΛΑ τα παιχνιδια της Rockstar. ΟΛΑ.

    Στο ιδιο setup παιζω ολα μου τα παιχνιδια. Και δεν εχω lag. Ή για να το πω, εχω το αναμενομενο αναλογα την περιπτωση.

    Δεν θα κατσω να ψαχνω να βρω "φαντασματα" τωρα και μου φαινεται κουλο οτι και καλα για να μην εχεις lag στο RDR2 πρεπει να πας να παρεις το ταδε καλωδιο, το ταδε χειρηστηριο και την ταδε τηλεοραση γιατι σε ολες τις αλλες περιπτωσεις συγνωμη αλλα lag...

    Για την ιστορια το setup μου ειναι το εξης:

    PS4 Pro, OLED C8, χειρηστηριο PS4 Pro (δεν ξερω τι διαφορα εχει), official καλωδιο HDMI του Pro, καθαρη μνημη του PS4 Pro χωρις κατι αλλο να τρεχει στο background (πχ netflix, downloading) , ελευθερα 400GB στο disk του PS4 Pro. Η τηλεοραση ειναι φυσικα και αυστηρα σε game mode παντα.

    Οι ρυθμισεις που εχω στο RDR2 ειναι αυτες που ειχατε προτεινει σε προηγουμενες σελιδες. Deadzone τερμα κατω στο 0 και πειραγματα στις κινησεις της καμερας. Καμμια απο αυτες τις ρυθμισεις δεν νιωθω οτι εχει σχεση με το lag στο input του movement.

    Δεν εχω κανενα κομπλεξ ή προβλημα να με βγαλει καποιος λαθος, αλλα να παρουσιασει αποδειξεις. Εγω αποδειξεις για το input lag εχω. Περιμενω να δω αποδειξεις για την μη υπαρξη nput lag και να ακουσω τις συνθηκες που χρειαζονται για να επιτευχθει αυτο.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Όχι Βαγγέλη, δεν ξέρεις τι λες. Ψιλομαλακιούλες γράφεις. Ο "αστέρας" της ΕΑ ξέρει τι λέει. Εσύ είσαι παπάροβιτς και όλα τα bullet points είναι αμπελοφιλοσοφίες.

    Περιττό να πω ότι κλαίω από τα γέλια, γιατί μια χαρά τα λέει ο Βαγγέλης, αλλά η παραπάνω πρότασή μου είναι το "μεντάλιτι" που κυκλοφορεί στο νετ: αφής στιγμής εγώ το βλέπω έτσι = έτσι είναι, πάει και τελείωσε. Βρήκα και κάποιον κιόλας (που είναι ο μάστερ dev) να με "δικαιώνει"; Ε, 1.000.000% έχω δίκιο.

    Βέβαια, το γεγονός ότι τα bullet points είναι πολλές και σημαντικές παράμετροι για την διεξαγωγή ενός πειράματος/μέτρησης, που οδηγούν σε ασφαλή συμπεράσματα...........νταξ μωρέ, δεν γαμιόνται και τα bullet points;

    ΥΓ: Δεν "φωτογραφίζω" τον Val, αλλά σε γενικές γραμμές το mentality που υπάρχει εδώ και χρόνια. Άλλο το "δεν μου αρέσει", άλλο το "θα το ήθελα αλλιώς", άλλο το "by design". Και τελείως άλλο το "επειδή δεν έχω την απαραίτητη γνωσιακή βάση, μου φαίνεται λάθος το τάδε στοιχείο".
    Λευτερη τι λες και ξαναλες? Σοβαρα τωρα τι ακριβως προσπαθεις να μου πεις? Οτι δηλαδη αν εχω την γνωσιακη βαση, ξαφνικα δεν θα εχω θεμα με το input lag? Δεν εχω πει κατι περισσοτερο απο το "ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ". Το ειπα και προηγουμενως. Δεν με ενδιαφερουν οι λογοι που εχει. Εχει. Αυτο μου αρκει.

    Μπορει να μην ξερω για τα καλωδια HDMI και για τα χειρηστηρια αλλα ξερω τι ειναι ms και ξερω πως πρεπει να ειμαι ρυθμισμενος για να παιζω τα περισσοτερα παιχνιδια που παιζω με τις καλυτερες συνθηκες που στοχευει ο εκαστοτε dev. Δεν θα βαλω την TV μου σε dynamic mode οταν παιζω παιχνιδια, δεν θα γεμισω την κονσολα μου τιγκα με 50 gb ελευθερα στον δισκο...δεν θα διαλεξω μια tv με high input lag....

    Κανω αυτο που πρεπει απο μεριας μου. Το τι αντιλαμβανομαι απο εκει και περα και τι οχι ειναι θεμα περισσοτερο του dev και των επιλογων του. Δεν μπορειτε να βγαζετε τον αλλο ασχετο και τρελο ετσι γιατι δεν ξερω κι εγω τι...

  9. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    chronohill (13-11-2018)

  10. #947
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Αυτά τα σημεία στην ουσία αναφέρονται στην διαφορετικότητα μεταξύ παιχνιδιών, μηχανών γραφικών και δημιουργών οπότε όχι δεν θα έπρεπε να βλέπεις τα ίδια. Όπως και δεν βλέπεις τα ίδια. Επίσης καλά κάνεις και παρατηρείς lag. Με άλλα λόγια την θέση σου υπερασπίζομαι.


    • Πως διαχειρίζεται η εκάστοτε μηχανή γραφικών το input.
    • Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο παιχνίδι.
    • Το εσκεμμένο input lag από τον developer για να προσδώσει βάρος/ρεαλισμό στις κινήσεις του χαρακτήρα.
    • Πόσο απασχολημένη είναι η CPU για να εκτελέσει το input.
    • Πόσο απασχολημένη είναι η GPU για να απεικονίσει το input.


    Επίσης κανείς δεν μπορεί να αποδείξει όπως είπα ότι το παιχνίδι έχει ή δεν έχει lag. Διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικά setup και διαφορετικά γούστα. To δικό σου lag είναι καύλα για τον Κίτσο και μνιε για τον Φρίξο. Δεν έχει να λέει κάτι. Εκτός αν ο σκοπός της όλης κουβέντας είναι το ποιος έχει δίκιο ή ότι το RDR2 έχει ντε και καλά lag ή γενικά η μουρμούρα, οπότε συνεχίστε και εγώ πάω πάσο.
    Last edited by Sutorcen; 13-11-2018 at 14:09.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  11. #948
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Θα το ξαναγράψω γιατί μπορεί πανεύκολα να παρερμηνευθώ: δεν φωτογραφίζω έμμεσα τον Valkyrie.

    Βαγγέλη, ελπίζω να νιώθεις ωραία όταν αναγκάζεσαι να επαναλαμβάνεσαι, καθότι παραλείπονται μερικά bullet points σου στην ανάγνωση των ποστ σου. Ή αλλιώς: δεν δίνεται η απαραίτητη σημασία από τον αναγνώστη την στιγμή που τα διαβάζει και ακολούθως να τα συμπεριλάβει στο συλλογισμό του.

    Δεν βλέπω ουσιαστικό νόημα στη διεξαγωγή της κουβέντας, γιατί για να υπάρξει νόημα (κατά το σύγχρονο μεντάλιτι), για ότι λέει/υποστηρίζει κάποιος πρέπει να έχει στήσει ένα μινι-experiment, να το έχει τραβήξει βίντεο, να έχει παραθέσει εμπεριστατωμένα και με εκλαϊκευμένη (λιανά) γραφή τα procedure steps, ειδάλλως, όχι, ότι είπε δεν στέκει, καθώς όλα τα λεχθέντα του ανήκουν στην σφαίρα της "μη-αποδεδειγμένης προσωπικής άποψης".

    Και κάπου εκεί χάνεται η μπάλα. Τι είπες, τι εννοείς, πως το είπες, γιατί το είπες, δεν ισχύει αφού ο τάδε τα λέει αλλιώς, άλλο βλέπω εγώ και πόσοι άλλοι, άλλο βλέπεις εσύ, διαφορετικά setup, διαφορετικά (τα πολλαπλά που τρέχουν ταυτόχρονα) engines σε κάθε παιχνίδι, άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
    Ναι, η μπάλα πάει στη στρατόσφαιρα με πορεία προς τον Άλφα Κενταύρου (οσονούπω). Μακάρι βέβαια να μην πάει.
    Last edited by Lefteris_X; 13-11-2018 at 14:12.

  12. #949
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ ελα ρε συ Λευτερη. Με περιλαμβανεις μεσα και το ξερεις. Σε τι βαθμο δεν ξερω. αλλα με περιλαμβανεις. Αφου μιλαμε σταρατα...

    Quote Originally Posted by Sutorcen View Post
    Αυτά τα σημεία στην ουσία αναφέρονται στην διαφορετικότητα μεταξύ παιχνιδιών, μηχανών γραφικών και δημιουργών οπότε όχι δεν θα έπρεπε να βλέπεις τα ίδια. Όπως και δεν βλέπεις τα ίδια. Επίσης καλά κάνεις και παρατηρείς lag. Με άλλα λόγια την θέση σου υπερασπίζομαι.


    • Πως διαχειρίζεται η εκάστοτε μηχανή γραφικών το input.
    • Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο παιχνίδι.
    • Το εσκεμμένο input lag από τον developer για να προσδώσει βάρος/ρεαλισμό στις κινήσεις του χαρακτήρα.
    • Πόσο απασχολημένη είναι η CPU για να εκτελέσει το input.
    • Πόσο απασχολημένη είναι η GPU για να απεικονίσει το input.


    Επίσης κανείς δεν μπορεί να αποδείξει όπως είπα ότι το παιχνίδι έχει ή δεν έχει lag. Διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικά setup και διαφορετικά γούστα. To δικό σου lag είναι καύλα για τον Κίτσο και μνιε για το Φρίξο. Δεν έχει να λέει κάτι. Εκτός αν ο σκοπός της όλης κουβέντας είναι το ποιος έχει δίκιο οπότε συνεχίστε και εγώ πάω πάσο.
    Αρα ολο το προηγουμενο ποστ γιατι το εκανες? Εγκυκλοπαιδικα? Γιατι ειπατε πριν οτι ειναι debunk η ολη φαση του lag? Γιατι γενικα δωθηκε τοση εκταση οταν απλα καποιος βγηκε και ειπε "παιδια η κινηση εχει lag" αν δεν ειχες εστω εν μερει σκοπο να βρεις το δικιο σου?

    Να το πω και αλλιως δεν θα με κανει να αλλαξω αποψη για το αν με ενοχλει το input lag ή οχι αν μου πεις καποιος "μεγαλε κοιτα τι κανεις ο κωδικας και θα καταλαβεις". Οκ. Καταλαβα. Με ενοχλει. Αλλαξτε τον κωδικα. Ειναι σαν την κουβεντα με το framerate... ριξε τα settings μεχρι να δουλευει σωστα.

    Γενικα δεν ειδα πουθενα να "υπερασπιζεσαι την θεση μου" οπως ειπες. Ισως εχω παψει να καταλαβαινω ελληνικα γιατι και σε προηγουμενη κουβεντα μας ενω διαφωνουσαμε τελικα συμφωνουσαμε... και τα διαβαζω και τα ξαναδιαβαζω και το νοημα που βγαζω δεν συμβαδιζει... τι να πω.

  13. #950
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδιά δεν χρειάζεται τεχνικές γνώσεις για να καταλάβει κάποιος ότι ο χειρισμός του rdr2 είναι πιο "βαρύς" απο άλλα παιχνίδια.

    Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί ο χειρισμός, αλλά μην βγάζετε τους άλλους τρελούς χρησιμοποιώντας τεχνικούς όρους.



    Στο spiderman κάνεις ένα τσικ το μοχλό γύρω γύρω και ο spiderman έχει κάνει 3 στροφές. Το αντίστοιχο να το κάνεις στο rdr2 ο Arthur δεν έχει κάνει ούτε μισή.

    Θεωρώ αδύνατο να μην το βλέπει κάποιος αυτό που λέει ο Δημήτρης και αν δεν το βλέπετε πραγματικά δεν νομίζω οτι φταίει το setup σας ή τα settings σας.

  14. #951
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν σε περιλαμβάνω, γιατί έχεις τοποθετηθεί γιατί βλέπεις το lag και πως το ερμηνεύεις.

    Αφής στιγμής εσύ το βλέπεις/νιώθεις έτσι, πως μπορώ να αμφισβητήσω τι βλέπουν τα δικά σου μάτια; Μόνο αν είχα τηλεπάθεια.
    Δέχομαι απόλυτα ότι αυτό που λες δεν είναι "αυθαίρετος ισχυρισμός", αλλά "βιωματική εμπειρία" = ότι όντως αυτό λαμβάνεις από την απόδοση του παιχνιδιού και αυτό μεταδίδεις/περιγράφεις.

    Εντούτοις, άλλο το τι βιώνει/νιώθει ο καθένας μας και άλλο τι συμβαίνει per se από τεχνικής μεριάς, όπως και άλλο τι εστί "by design", όπως και το "hardware limitation".

    Εσύ μπορεί όντως αυτό να νιώθεις στον χειρισμό.
    Και να παραμένεις να το νιώθεις, όσο κι αν έχεις παλέψει με τις ρυθμίσεις για να βελτιώσεις την κατάσταση.

    Όμως, δεν γίνεται να αναιρεθούν τα bullet points, καθώς είναι τεχνικές παράμετροι.

    Μην ξεχνάμε και το "it's a matter of personal perception".
    Να συμπληρώσω: αν πολλά άτομα έχουν παρόμοιο personal perception αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι εξαλείφονται οι τεχνικές αλήθειες. Όσα άτομα (σε πλήθος) κι αν έχουν παρόμοια άποψη.

  15. #952
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τελικα το προβλημα μας ειναι η επιστημονικη εγκυροτητα του youtube video? Δηλαδη το κατα ποσο ειναι εγκυρο και σε τι βαθμο? Σε τι συνθηκες εγινε και σε τι setup? Εγω νομιζω οτι χανετε η ουσια σε φαση κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος...

    Τα bulletpoints μπορει να ειναι τελεια και ο Βαγγελης να τα παρεθεσε καθωσπρεπει με ακριβεια και με σωστη σειρα. Και το youtube video μπορει καλλιστα να μην ακολουθει ολη την σωστη διαδικασια ακριβειας. Αλλα νομιζω οτι αρκει για να παρεις μια ιδεα οταν εχει κανει στις ιδιες συνθηκες συγκριση με αλλα παιχνιδια.

    Οπως ειπα δεν χρειαστηκα να το διαβασω. Ουτε να δω το βιντεο για να το παρατηρησω. Και διαολε δεν ειμαι ο μονος.

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν σε περιλαμβάνω, γιατί έχεις τοποθετηθεί γιατί βλέπεις το lag και πως το ερμηνεύεις.

    Αφής στιγμής εσύ το βλέπεις/νιώθεις έτσι, πως μπορώ να αμφισβητήσω τι βλέπουν τα δικά σου μάτια; Μόνο αν είχα τηλεπάθεια.
    Δέχομαι απόλυτα ότι αυτό που λες δεν είναι "αυθαίρετος ισχυρισμός", αλλά "βιωματική εμπειρία" = ότι όντως αυτό λαμβάνεις από την απόδοση του παιχνιδιού και αυτό μεταδίδεις/περιγράφεις.

    Εντούτοις, άλλο το τι βιώνει/νιώθει ο καθένας μας και άλλο τι συμβαίνει per se από τεχνικής μεριάς, όπως και άλλο τι εστί "by design", όπως και το "hardware limitation".

    Εσύ μπορεί όντως αυτό να νιώθεις στον χειρισμό.
    Και να παραμένεις να το νιώθεις, όσο κι αν έχεις παλέψει με τις ρυθμίσεις για να βελτιώσεις την κατάσταση.

    Όμως, δεν γίνεται να αναιρεθούν τα bullet points, καθώς είναι τεχνικές παράμετροι.

    Μην ξεχνάμε και το "it's a matter of personal perception".
    Να συμπληρώσω: αν πολλά άτομα έχουν παρόμοιο personal perception αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι εξαλείφονται οι τεχνικές αλήθειες. Όσα άτομα (σε πλήθος) κι αν έχουν παρόμοια άποψη.
    Σαφεστατα και ειναι θεμα παρατηρητικοτητας του καθενος και σαφεστατα μπορει καλλιστα να μην ενοχλει καποιον. Θελω να πιστευω οτι σε κανενα μα κανενα ποστ μου δεν γυρισα να υπονοησω ή να πω οτι επειδη ενοχλει εμενα θα επρεπε να ενοχλει και τους υπολοιπους. Και αν το εκανα αληθεια καντε με quote και θα βγω πρωτος να ζητησω συγνωμη γιατι αν το εκανα οντως ειναι λογικο να με παρερμηνευσετε και να οδηγηθει η κουβεντα σε κατι τοσο εκτενες (και ανουσιο κατ εμεν σε μεγαλο βαθμο).

    Ακομα κι εγω το εχω αποδεχθει οτι το game ειναι απλα ετσι. Δεν μου αρεσει. Αλλα οκ σε καμμια περιπτωση δεν θα σταματησω να παιζω κατι που στα περισσοτερα σημεια του με κανει να θελω πραγματικα να το απολαυσω μεχρι το τελος. Εχω παιξει πανω απο 30 ωρες ηδη. Το ξαναξεκινησα απο την αρχη (12 ωρες ειχα παιξει) μονο και μονο επειδη εφαγα το bug για 3 χαρκατηρες που εξαφανιστηκαν. Λετε εσεις να μου ειναι αδιαφορο ενα game που εχασα 12 ωρες progress και ηθελα να το ξεκινησω απο την αρχη για να μην χασω τιποτα απο την εμπειρια?

  16. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Peteoklis (13-11-2018)

  17. #953
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ τι σου λέω;

    Εσύ αυτό νιώθεις. Κάποιοι άλλοι το ίδιο νιώθουν.

    Βιωματικά, αλήθεια λες (λέτε αντίστοιχα), δεν είστε τρελοί.

    Αυτό όμως τι σημαίνει; Ότι μια βιωματική εμπειρία αναιρεί την τεχνική πραγματικότητα;

    Ή μήπως όχι; Δεν την αναιρεί;

    Οπότε (προτείνω), μήπως πρέπει να βρούμε μια κοινώς συμφωνηθείσα βάση συζήτησης; Θα συζητήσουμε βάσει βιωματικής εμπειρίας ή βάσει τεχνικής πραγματικότητας;

    Γιατί και τα δύο ισχύουν, αλλά είναι παντελώς διαφορετικά (enter: human factor).

  18. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sutorcen (13-11-2018)

  19. #954
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Πάντως να θυμίσω πως τα περισσότερα (αν όχι όλα) από αυτά που αναφέρετε παραπάνω γίνονταν και στο 1ο rdr. Μπορεί να μην τα θυμάστε αλλά το ξαναέπαιξα το περασμένο καλοκαίρι και τα έχω φρέσκα.

    EDIT: :Όσο έγραφα κάνατε άλλα 3 post, αναφέρομαι στις δραστηριότητες μέσα στο παιχνίδι (πχ. το cinema) όχι για τα τεχνικά (τεχνικά θεωρώ ότι είναι χειρότερο (lol αλλά όντως) από το πρώτο κατ αντιστοιχία της ημερομηνίας release)

    Εγώ πάντως μετά απο βοήθεια συνφορουμητών αλλά και αρκετή ώρα προσπαθειών trial & error, κατάφερα να βρώ ρυθμίσεις χειρισμού οι οποίες κάνουν playable το παιχνίδι !!!
    Το λέω έτσι γιατί πριν ήταν κυριολεκτικά unplayable. Πάλι βέβαια είναι ενοχλητικό και κάποιες φορές μου αποσπά την προσοχή απο το παιχνίδι και είναι κρίμα αυτό γιατί όντως είναι ένα όμορφο παιχνίδι (σε καμία περίπτωση οι υπερβολές δεν το περιγράφουν βέβαια).

    Τώρα τελευταία κάνει πολλά pop in όσο πιο γρήγορα πάει το άλλο τόσο πιο πολλά pop in και ειδικά οταν επιστρέφω στο camp ... πέφτουν ενα ένα από τον ουρανό άλογα, σελες άνθρωποι... δεν ξέρω αν τυχαίνει απλά το αναφέρω.
    Ένα απίστευτο pop in έτρεχα με το άλογο και ξαφνικά μου βγήκε ενα δέντρο και πέθανα μαζί με τ άλογο....

    Και άλλα πολλά όπως πέθανε ένας npc χαρακτήρας δίπλα μου (και αυτός στούκαρε σε δέντρο και δεν ξέρω αν του έκανε pop in) και κάνει respawn πάνω στο άλογό του κύριος και συνεχίζει να καλπάζει δίπλα μου.

    όλα αυτά δε με ενοχλούν καθόλου, απλά τα γράφω να μη λέμε ακρότητες για το παιχνίδι. Ναι είναι καλό, αν θέλετε πολύ καλό αλλά όχι τέλειο σε καμία περίπτωση και η λεπτομέρεια που έχει είναι σε ένα βαθμό καλή (εμένα με καλύπτει με το παραπάνω) αλλά όχι το τέλειο ή το πραγματικό ου έχω διαβάσει κάπου.

    Επίσης για τον όμορφο κόσμο και τα γραφικά κλπ νομίζω ότι και πάλι δεν είναι στο διάστημα που λέγεται, απλά αν είχατε δεί το Odyssey πιο πριν (δεν υπάρχει τέτοιο draw distance πραγματικά) θα λέγατε ότι και αυτό (το rdr2) είναι εξίσου όμορφο πιο ωραίο σε άλλα λίγο χειρότερο σε άλλα με τελείως διαφορετική χρωματική παλέτα.

    Πάντως τώρα που έγινε playable και για εμένα μπορώ να το ευχαριστηθώ.

    ΥΓ: Αν κάποιος θέλει μπορώ να του πω τι ρύθμισα και πόσο ώστε να παίζεται χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (ναι ακόμα υπάρχουν)
    Last edited by Peteoklis; 13-11-2018 at 14:29.

  20. #955
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Peteoklis

    Το Odyssey επειδή όχι μόνο το έχω δει, αλλά το έχω μελετήσει διεξοδικά από τεχνικής πλευράς: δεν έχει ουδεμία σχέση η πολυπλοκότητα (τεχνικώς) του RDR2 με το Odyssey. Ναι, το Odyssey έχει αρτιστικά πολλά χρώματα και έχει μεγάλο draw distance. Από τεχνικής άποψης όμως υπολείπεται μακράν (σε ποικιλία και πολυπλοκότητα των ταυτόχρονων engines) γι' αυτό επιτυγχάνει το draw distance.

    Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία, το θέμα είναι να απολαύσει ο gamer το παιχνίδι.

    (Αυτά τα glitches πάντως Peteoklis δεν τα έχω συναντήσει - ακόμα; - καθώς είμαι στο Chapter 2 και στο 22% ολοκλήρωσης του παιχνιδιού. Για να είμαι πιο σαφής, δεν έχω συναντήσει απολύτως κανένα glitch. Τυχερός; Ίσως επειδή είμαι στο Chapter 2; Δεν ξέρω.)

  21. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Peteoklis (13-11-2018),spartan (13-11-2018),Sutorcen (13-11-2018)

  22. #956
    Advanced Member Peteoklis's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Athens
    Posts
    353
    PSN ID
    Peteoklis
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Να πώ πάντως ότι απο τη στιγμή που προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα στο παιχνίδι, πράγματα που κάνουν μπαμ και είναι για κλωτσιές το αδικείται γιατί καθόμαστε και ασχολούμαστε με τα πασιφανή και χάνουμε το σχολιασμό του παιχνιδιού σαν παιχνίδι.

    Αρχικά νομίζω πως καλό θα ήταν να λέγαμε κάτι και για το game, όχι μόνο τα τεχνικά που απο ότι καταλαβαίνω έχουν κάνει δουλειά και με ιδιαίτερο τρόπο και προσοχή αλλά για τον περισσότερο καθημερινό gamer της γειτονιάς σας, είναι αδιάφορα και όχι μόνο αυτό είναι BROKEN το παιχνίδι εκ σχεδιασμού τι να λέμε τώρα.

    Εδώ έχω χάσει missions απλά γιατί έτσι δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να πάω κάπου το βράδυ και να μην μπορώ αύριο πχ poy to ξέχασα σήμερα να το κάνουμε πάλι μετά απο 3 μέρες?

    Για κάθε δικαιολογία υπάρχει και ο αντίλογος αλλά και το γκρι.
    Αν θελουμε να είμαστε απόλυτοι θα γίνουμε Αμερικάνοι στατιστικολάγνοι και θα μιλάμε μόνο με νούμερα και ότι μετράμε με αυτά.

    Ε όχι, υπάρχουν και οι αισθήσεις, αυτό που νοιώθω που βιώνω και ειδικά σε ένα game αυτό είναι που μετράει και μόνο είτε αρέσει είτε όχι.

    Στο συγκεκριμένο ενώ είναι καλό breed και πάει να στο βγάλει στο χαλάνε οι τσαπατσουλιές, παραδεχτείτε το και πάμε παρακάτω.

    Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι είναι ένα ωραίο παιχνίδι με μεγάλο ενδιαφέρον εξερεύνησης, μπορεί και να έχει ιστορία θα δούμε πιο μετά (πιστεύω θα έχει και θα έχει και ωραίο φινάλε).

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Peteoklis

    Το Odyssey επειδή όχι μόνο το έχω δει, αλλά το έχω μελετήσει διεξοδικά από τεχνικής πλευράς: δεν έχει ουδεμία σχέση η πολυπλοκότητα (τεχνικώς) του RDR2 με το Odyssey. Ναι, το Odyssey έχει αρτιστικά πολλά χρώματα και έχει μεγάλο draw distance. Από τεχνικής άποψης όμως υπολείπεται μακράν (σε ποικιλία και πολυπλοκότητα των ταυτόχρονων engines) γι' αυτό επιτυγχάνει το draw distance.

    Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία, το θέμα είναι να απολαύσει ο gamer το παιχνίδι.

    (Αυτά τα glitches πάντως Peteoklis δεν τα έχω συναντήσει - ακόμα; - καθώς είμαι στο Chapter 2 και στο 22% ολοκλήρωσης του παιχνιδιού. Για να είμαι πιο σαφής, δεν έχω συναντήσει απολύτως κανένα glitch. Τυχερός; Ίσως επειδή είμαι στο Chapter 2; Δεν ξέρω.)
    Ναι μπορεί, να σου πώ πως μου τα εμφάνισε από το 3ο chapter και έπειτα ή τότε τα παρατήρησα εγώ δεν ξέρω.
    Είμαι τώρα στο 39% του παιχνιδιού στο 4ο chapter.

  23. #957
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμένα ας πούμε δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι προσωπικές καταγραφές οποιουδήποτε gamer για το οποιοδήποτε παιχνίδι. Δηλαδή τα περί στόρυ κλπ. Μου φαίνονται άνευ ουσίας, δεν με ελκύουν καν να τα διαβάσω.

    Και ο λόγος είναι απλός: αλλιώς κρίνω εγώ κάτι, αλλιώς κάποιος άλλος.

    Να μπω στην διαδικασία να περιγράφω τα διάφορα τεκταινόμενα του τάδε παιχνιδιού ή εν προκειμένω του RDR2 μου είναι παντελώς αδιάφορο. Εντελώς όμως.

    Σε άλλους ΟΚ, μπορεί να αρέσει, εμένα καθόλου.

    Το "broken" (και μάλιστα σε capitals), συγνώμη, αλλά είναι αυθαίρετη κριτική. Σεβαστή λόγω ελευθερίας λόγου.
    Το "δεν κατάλαβα" και το "ξέχασα" είναι επίσης προσωπικές σου εμπειρίες/διαχείριση. Συνεπώς είναι δικό σου θέμα. Δηλαδή εγώ που δεν έχω ξεχάσει τίποτα τι είμαι; Φωστήρας; Όχι. Είσαι εσύ ηλίθιος ή/και ξεχασιάρης; Ούτε. Απλώς είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι.

    Η διαφορετικότητά μας, δεν συνεπάγεται ότι οι αυθαίρετοι χαρακτηρισμοί = de facto για όλους.
    Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

    Εχμ, και.........όχι, δεν είμαι ο "gamer της γειτονιάς", καθαρά και μόνο λόγω δεινοσαυρίλας + χρόνιας ενασχόλησης (δεκαετίες) με το αντικείμενο, τόσο ερασιτεχνικά όσο και επαγγελματικά.

    Να το πω πιο απλά: με ποδόσφαιρο δεν ασχολούμαι εδώ και πολλά χρόνια. Το έχω παρατήσει. Ούτε καν ξέρω τις ομάδες και τους παίκτες. Βλέπω κανά ματσάκι σε κάποιον φίλο κι αυτό με το ζόρι. Το άθλημα όμως μου αρέσει.
    Όμως δεν θα κάτσω να πιάσω κουβέντα με κάποιους που ασχολούνται με τα πάντα περί ποδοσφαίρου, γιατί πολύ απλά έχω τελείως διαφορετική προσέγγιση = λογικό είναι να κρίνω το ποδόσφαιρο εντελώς διαφορετικά. Εν κατακλείδι, αν βρεθώ σε μια παρέα που συζητάει εκτενώς και εις βάθος τα περί ποδοσφαίρου ή θα βαρεθώ ή θα αποχωρήσω από την παρέα γιατί πολύ απλά αυτο-απαγορεύω στον εαυτό μου να έχω άποψη.............καθώς η δική μου άποψη είναι πολύ "φτωχή/αβάσιμη" σε σχέση με τους υπόλοιπους. Όμως το ποδόσφαιρο μου αρέσει.

    Κάνε την αντιστοιχία με τα games και την τεχνολογία πίσω από τα games. (προσοχή: δεν υποδεικνύω εμμέσως τι πρέπει να κάνει ο καθένας μας. Ο καθένας είναι ελεύθερος να μιλάει/γράφει όπως επιθυμεί. Αλλά για να εδραιωθεί μια κουβέντα πρέπει να στοιχειοθετηθεί κοινή βάση, ειδάλλως δεν υπάρχει νόημα........γιατί υπάρχουν διαφορετικές, εμπειρικές, γνωσιακές προσεγγίσεις).

    EDIT: τελικά σκατά. Ξαναδιάβασα το ποστ μου και κατάλαβα ότι είναι παρεξηγήσιμο. Καταλήγω στο "πρέπει να συζητάμε στην ίδια βάση". Εμένα, ανέκαθεν, μου άρεσε και μου αρέσει η τεχνολογία. Δεν είμαι καθόλου ρομαντικός, ούτε καθόλου φίλος της λογοτεχνίας/βιβλίων. Είμαι 100% άνθρωπος της τεχνολογίας, και σε αρκετά θέματα "αμερικάνος" καθότι έχω ζήσει τα πρώτα χρόνια της ζωής μου στις ΗΠΑ. Οπότε δεν συζητάμε στην ίδια βάση.
    Last edited by Lefteris_X; 13-11-2018 at 14:59.

  24. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sutorcen (13-11-2018)

  25. #958
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Το πρόβλημα Παναγιώτη είναι ότι όταν είσαι gamer (γενικά μιλάω και όχι για σένα Παναγιώτη) ή γενικά ασχολείσαι με κάτι για χρόνια, καλό είναι (όχι απαραίτητο) να μαθαίνεις και πέντε πράγματα για τις εσωτερικές διεργασίες του αντικειμένου με το οποίο ασχολείσαι. Αν όμως έχεις άποψη είναι απαραίτητο να ξέρεις για τι πράγμα μιλάς, και όχι η αναδημοσίευση γνώσης άλλου δεν σημαίνει πως έχεις και εσύ γνώσεις. Δεν λέω να γίνεις developer στη θέση του developer, ούτε ηλεκτρονικός. Απλά όταν κάποιοι έχουν φάει το αγγούρι να μάθουν αυτά που εσύ (γενικά μιλάω και όχι για σένα Παναγιώτη), για τους δικούς σου λόγους, δεν θέλεις να κάτσεις να τα μάθεις εις βάθος και κάνουν τον κόπο σου τα μεταφέρουν, άκου, ρώτα, μάθε, αμφισβήτησε, μην πουλάς πνεύμα και αντίλογο για τον αντίλογο. Αυτό είναι το λιγότερο που θέλω από τον συνομιλητή μου.

    Πιο τίμιο είναι να μου πεις, φίλε Βαγγέλη στα @@ μου αυτά που γράφεις, παρά να μου αντικρούς την γνώση με μπαρμπούτσαλα και αισθήσεις. Κοινώς για πολύ κόσμο είναι πιο σημαντική η μουρμούρα για την μουρμούρα παρά η εύρεση λύσης ή αναγνώρισης του προβλήματος.
    Last edited by Sutorcen; 13-11-2018 at 15:09.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  26. The Following User Says Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-11-2018)

  27. #959
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αυτο το "γενικα" σε αυτο το θρεντ μας εφαγε παντως...

    Κι εγω "γενικα" λοιπον θα ηθελα οι συνομιλητες μου να μην ειχαν την ταση να προσπαθουν να εστιασουν στο δεντρο αντι του δασους μονο και μονο για να στρεψουν την κουβεντα σε αλλη πορεια και θα ηθελα να ειναι λιγο πιο αμεσα απευθυνομενοι και να μην χρειαζοταν να μην χοροπηδαμε προσεκτικα στη συζητηση και θα ηταν και καλυτερο να μην υποστηριζουμε οτι δεν θελουμε να μας πουλανε πνευμα, ενω πουλαμε πνευμα.

    Ετσι "γενικα" παντα.

    Αφου την χεσαΜε τη "συζητηση" ας την αποτελειωσουμε. Βεβαια με τα τοσα edits upon edits (που εχω κανει κι εγω) δεν ξερω τι αλλο μπορει να εχει γραφτει διορθωθει απο την ωρα που το γραφω αυτο. The end.

  28. #960
    Advanced Member Sutorcen's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Σε μια χώρα που είναι σε δική της κατηγορία.
    Posts
    446
    PSN ID
    Sutorcen
    Name
    Βαγγέλης

    Default

    Όταν προσπαθείς Val να περάσεις μια υποκειμενική άποψη (το παιχνίδι έχει lag) ως οικουμενική/αντικειμενική (διότι πολλοί άλλοι λένε πως δεν έχει) άποψη χωρίς να έχεις γνώσεις, όπως λες τόσην ώρα, είναι λογικό να βαφτίζεις την γνώση πνεύμα. Η γνώση και η σοφία μια ζωή αντιμετωπίζεται με την βία (όποιας μορφής και αν είναι αυτή). Τα βάζεις εντωμεταξύ με τον άνθρωπο που προσπαθεί τόση ώρα να εξηγήσει σε όλους γιατί κάποιοι βλέπουν lag και κάποιοι δεν βλέπουν, όχι να αποδείξει αν το παιχνίδι έχει ή όχι lag. Αλλά δεν βαριέσαι, το εγώ να παραμείνει ατσαλάκωτο.
    "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." - Johann Wolfgang von Goethe

  29. The Following User Says Thank You to Sutorcen For This Useful Post:

    Lefteris_X (13-11-2018)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •