Page 15 of 77 FirstFirst ... 51112131415161718192565 ... LastLast
Results 281 to 300 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #281

    Default

    Νομιζω οτι μια χαρα ειχαμε αλμα σε αυτη την γενια στο Open world κομματι απλα σε sci fi περιβαλλον και νομιζω καταλαβαινει ο κοσμος ποιο εννοω.

    Δεν θυμαμαι Open world παιχνιδι του ps3 που να το πλησιαζε εστω και λιγο στο κομματι αυτο(καθαρα το οπτικο φυσικα).

    Γιαυτο και οταν βγηκε περυσι εκανε τοσο μεγαλο μπαμ εκτος των αλλων κυριως στο τεχνικο κομματι,χωρις αυτο να σημαινει οτι αποκλειεται να δουμε και αλλα αναλογα παιχνιδια αργοτερα μεχρι να τελειωσει η γενια.

    ΥΓ Το πρωτο dishonored προσωπικα μου αρεσε αρκετα(το 2 ελπιζω να το παιξω τωρα τις γιορτες),οχι βεβαια για 9.5 και 10/10 αλλα μου αφησε αρκετα καλη εντυπωση.

  2. #282
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παντως - μιλωντας καθαρα υποκειμενικα προφανως- για εμενα υπηρχαν σε αυτην την γενια αντιστοιχα αλματα απο PS2 PS3. Δηλαδη τo Horizon ας πουμε το θεωρω τεραστιο αλμα μπροστα σε PS3 games εφαμιλλο σχεδον με τη μεταβαση PS2-PS3. Και δεν ειναι το μονο.

    Ενιγουεη μην ξεφυγουμε, ευτυχως που βγηκε το βιντεο αυτο εχθες μπας και το φορουμ θυμισει λιγο Playstation και videogames ετσι για αλλαγη!

  3. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (10-08-2018)

  4. #283
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Επισης ολα αυτα απου λεμε ειναι λιγο στην θεωρια(με αφορμη το βιντεο), γιατι στην πραξη μπορει να φανει οτι το RDR2 δεν ειναι μονο επιπλεον features αλλα ουσιαστικο αλμα.

    .

  5. #284
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Από το βίντεο μου άρεσαν όλα όσα είδα, καταπληκτική η αναβάθμιση της αλληλεπίδρασης με τον κόσμο μέσω των διάφορων επιλογών, πολύ ωραίο το ότι μπορείς να απειλήσεις κόσμο (ελπίζω να μπορείς να κάνεις κι άλλα, π.χ. να κλέβεις άλογα για ζημιά), φαίνεται ότι θα έχει διάφορα τοπία και αλλαγές καιρού. Το μόνο που δεν με ενθουσίασε είναι το κομμάτι της μετακίνησης του καταυλισμού. Τουλάχιστον θα μπορείς να κάνεις save παντού λογικά.

  6. #285
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τι να πω βρε παιδιά, προφανώς τα πάντα είναι θέμα γούστου και ματιών;

    Εμένα το βίντεο μου "έδειξε" ότι έχει ένα κάρο τεχνολογίες που δεν γινόταν να εφαρμοστούν στην προηγούμενη γενιά. Από που να αρχίσω να αναλύω αυτά που είδα; Απίστευτα πράγματα από τεχνικής άποψης βέβαια (για την ιστορία η Euforia της Lucasarts χρησιμοποιήθηκε μόνο στο GTA IV. Όχι στο GTAV, και ίσως όχι σε κανένα άλλο open world παιχνίδι της Rockstar. Γιατί; Διότι ήταν ΠΑΡΑ πολύ βαριά μηχανή physics, δικαιολογημένο σαφώς λόγω των δυνατοτήτων της).

    Δεν θα αναλύσω "τι" σόι τεχνικές είδα, δεν είναι εκεί το θέμα αλλά αυτό που είδα, κυριολεκτικά μου άφησε το στόμα ανοιχτό - σκεπτόμενος πάντα ότι πρόκειται για τεχνολογίες γραφικών (και frame rate) σε έναν ανοιχτό κόσμο, με συνεχές streaming διαμέσω ενός πενιχρού ρυθμού μεταφοράς δεδομένων (50-60MB/s) = απίστευτος κώδικας!

    Στα του παιχνιδιού τώρα, όσο μπορούμε να συζητήσουμε βασιζόμενοι σε ένα τρέηλερ που παρουσίασε λίγα πράγματα από αυτά που μπορείς να κάνεις (στα πεταχτά κιόλας).................

    ............μάλλον θα πρέπει να ορίσει/ορίσουμε ο καθένας μας τι ερμηνεία αποδίδει στη λέξη "άλμα".

    Για κάποιον μπορεί να είναι το story telling (για εμένα αυτό δεν είναι άλμα). Εντούτοις, οφείλω να παραδεχτώ ότι ένα τεχνολογικό άλμα, μπορεί να δώσει τη δυνατότητα στον dev να αποδώσει ένα story-telling-άλμα που πριν (λόγω τεχνολογικών περιορισμών) δεν μπορούσε.

    Για κάποιον άλλον "άλμα" θεωρούνται τα πόσα gameplay-features διαθέτει ένας τίτλος. Όσο πιο πολλά = μεγαλύτερο άλμα. Τρέχεις, κάνει πηδήματα (άλματα) και ταυτόχρονα τρέχεις, αναρριχάσαι, πηδάς με αλεξίπτωτο, οδηγείς μηχανή-αυτοκίνητο-σκάφος-καράβι-τζετσκι-αεροπλάνο-ελικόπτερο; Όσο πιο πολλά τα features τόσο πιο μεγάλο το "άλμα" στα μάτια κάποιου, και αντίστοιχα όσο λιγότερα features (σε σχέση με την προηγούμενη γενιά), τόσο μικρότερο το άλμα.

    Τρανό παράδειγμα όλα τα Assasin's Creed. Μικρή ιστορική αναφορά: όταν βγήκε το GTA 3 στο PS2, οι περισσότεροι dev (λόγω της εμπορικής επιτυχίας του), βάλθηκαν να παρουσιάζουν GTA 3-clones τίτλους: δηλαδή με open world φιλοσοφία........και οι περισσότεροι ήταν μέτριοι έως κακοί - πολύ λίγοι άξιζαν και πάλι λιγάκι. Κλείνω την αναφορά (θα καταλάβετε γιατί την έκανα), επιστρέφοντας στο πρώτο A.C. του PS3. Οι περισσότεροι είπαμε "α, ήρθε η σειρά της Ubisoft να πάει κόντρα στη Rockstar, βγάζοντας το δικό της τίτλο open world". Όταν έπαιξα τον τίτλο, αφού πρώτα ξεράθηκα στα γέλια που το avatar δεν μπορεί να κάνει άλμα (jump), κατάλαβα ότι δεν έχει ουδεμία σχέση με το GTA 3/Vice City/San Andreas. Απολύτως καμία σχέση, εντελώς διαφορετικό gameplay και πολύ story-driven (έχει το A.C.).

    Τα χρόνια πέρασαν, το A.C. έγινε franhcise, που ουσιαστικά τι κάνει; Την ίδια φόρμουλα-on-steroids: πολύ περισσότερο σκαρφάλωμα, πολύ περισσότερο στόρυ, πολλά περισσότερα φανερά και hidden loot, έβαλαν και ένα crafting και κάπως έτσι συνεχίζει η σειρά. Στο ίδιο ουσιαστικά μοτίβο, απλώς καλυτερεύουν τα γραφικά.
    Ε, ο περισσότερος κόσμος που γουστάρει το A.C. είναι για το στόρυ. Εμένα μου φαίνεται βαρετό (εξ αρχής δεν με κέρδισε) με λίαν επαναλαμβανόμενο gameplay σε περιοχές που δεν με πείθουν ότι είναι "ζωντανές" (μην κολλήσουμε στον χαρακτηρισμό / είπαμε: γούστα είναι αυτά).

    Το λοιπόν; Δεν θέλω να ξεκινήσω φιλοσοφική ανάλυση, αλλά τα πάντα ξεκινούν από τι σημαίνει για τον καθέναν "άλμα" και για ποιους λόγους.

    Για εμένα το RDR2, τουλάχιστον από αυτά που είδα, ναι, είναι "άλμα", γιατί το PS3 πολύ απλά δεν μπορούσε να τα αποδώσει αυτά που είδαν τα μάτια μου. Τεχνολογικά πάντα αναφέρομαι. Μην μπούμε στην διαδικασία "τι" και "γιατί" τα λέω αυτά, δεν υπάρχει νόημα. Αντιθέτως, το A.C. franchise όταν πέρασε στη γενιά του PS4, το μοναδικό "άλμα" που είδα ήταν στα γραφικά, γιατί από gameplay μου φαίνεται τόσο βαρετό/επαναλαμβανόμενο/loot-easy-searching-collecting όσο οι πρώτοι τίτλοι του franchise.

    Γούστα λέγονται παιδιά, είναι διαφορετικά για κάθε άνθρωπο.
    Επίσης, λέγεται "υποκειμενική κριτική" στο κάθε τι (στόρυ, gameplay, τεχνικές δυνατότητες) βλέπουν τα μάτια του καθενός.

    Σίγουρα το RDR2 δεν είναι για όλους, υπό την έννοια ότι δεν πρόκειται να εκτιμηθεί από όλους, γιατί πολύ απλά (φυσιολογικά και ανθρώπινα) δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα. Ούτε επίσης όλοι έχουν/έχουμε τις ίδιες επιθυμίες/προσμονές από έναν επερχόμενο τίτλο.

    Διαφορετικά στοιχεία θέλουν/επιθυμούν (και απαιτούν) κάποιοι σε σχέση με άλλους. Είναι προβλεπόμενο (και λογικό) να εμφανιστούν όλα τα "ντεγκραντέ" αντιδράσεων από έναν τέτοιο ΑΑΑ τίτλο: από άτομα εντελώς αδιάφορα που δεν τους ελκύει το είδος του παιχνιδιού (genre), άτομα που σχετικώς θα ευχαριστηθούν και μερικώς θα δυσαρεστηθούν, άτομα που θα το χαρακτηρίσουν "Ευαγγέλιο" και θα το λατρέψουν, έως και άτομα που θα το χλευάσουν γιατί........δεν ξέρω κι εγώ γιατί, αλλά σίγουρα θα υπάρξει και αυτή η ομάδα ατόμων (πχ. θα χρειάζεται να χέζει ο χαρακτήρας αφού έχει ανάγκη να τρώει για να ανεβάσει το health του; και αν χέζει, τότε με τι σκουπίζεται; με καθαρό χαρτί υγείας = δυσεύρετο = μένει χεσμένος; ή σκουπίζεται με ότι βρει = κίνδυνος μόλυνσης που την καταλαβαίνεις γιατί ο χαρακτήρας περπατάει σαν ξεκωλιασμένος; κλαίω που τα γράφω αυτά)

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    AlexandrosQV (11-08-2018),DJTaurus (10-08-2018),Dragonpaul (10-08-2018)

  8. #286
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Οκ. Για μενα να ξεκαθαρισω, οτι περισσοτερα features, ανωτερο story telling και οτι εχει να κανει με περισσοτερη δουλεια ή μεγαλυτερο μπατζετ σαφως και αποτελει βελτιωση οσον αφορα την δημιουργια παιχνιδιων, δεν αποτελει ομως αλμα γενιας. Γιατι πολυ απλα μπορεις να τα δεις ολα αυτα και στην προηγουμενη γενια με χειροτερα textures, βλαστηση κτλ κτλ. Ειναι καθαρα θεμα δουλειας.

    Τα textures, η αναλυση, το poly count, o πιο γεματος κοσμος ειναι αλμα γενιας για μενα, αλλα ενω το RDR2 τα εχει ολα αυτα, δεν βλεπω το αλμα που ειδα με το GTA4. Γιατι στο τελευταιο εκτος απο αυτα(αναλυση, textures κτλ) ειδα αλλαγη στο cover shooting(λογο του τεραστιου αλματος στο animation που δεν ηταν εφικτο στο ps2), και γενικα τα καλα της Euphoria.

    Απλα περιμενα κατι παραπανω απο την Rockstar. Σε καθε γενια εβλεπα ενα εντυπωσιακο αλμα που δεν το βλεπω σημερα στο RDR2.
    Aυτο δεν αναιρει το γεγονος βεβαια οτι μιλαμε τεχνικα για ενα φυσιολογικο αλμα γενιας. Οπως επισης δεν αναιρει το γεγονος που εξεφρασε ο Βασιλης πιο πριν για την δυσκολια πλεον να εχουμε τα τεραστια αλματα.
    .

  9. #287
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για αυτό το "άλμα" που υποθέτω ότι εννοείς, και ότι δεν το διαθέτει το RDR2, θα συμφωνήσω.

    Είναι άθλια η CPU που φοράει αυτή η γενιά PS4-Xbox One-PS4 Slim-Xbox One s-PS4 Pro-Xbox One X (όλα την ίδια φοράνε, με κάποιες απειροελάχιστες τροποποιήσεις) για να λαμβάναμε το "άλμα" που επιθυμούμε (οι δυό μας εννοώ Valkyre / και όσοι έχουν παρόμοια φιλοσοφία βέβαια) σε παιχνίδι open world. Οπότε....ο συνδυασμός CPU+GPU με την CPU να είναι άθλια, περιορίζει ΤΡΟΜΕΡΑ αυτή τη γενιά κονσολών.

    Επίσης: τονίζω το "open world" + άλμα, γιατί έστω και αυτή η άθλια CPU μπορεί να αποδώσει πραγματικό άλμα που ήταν ανέφικτο στο PS3 σε πιο linear / static κόσμους (βλέπε Uncharted 4, Horizon, Detroit, Resogun - το τελευταίο ήταν τεχνικά αδύνατο στο PS3).
    Αλλά στο open world που απαιτείται γμσετα τρελή δύναμη CPU για να μπορέσει με τη σειρά της η GPU να αποδώσει τα μέγιστα, ώστε να παραχθεί ένας κόσμος αρκετά μεγάλος και ταυτόχρονα με πολυπληθείς περιοχές + ΑΙ της προκοπής για το κάθε NPC...........εκεί, σόρρυ αλλά "την κάτσαμε". Για τέτοια επίπεδα απόδοσης θα περιμένουμε το PS5 (που όντως θα μπορεί να τα προσφέρει / άλλη κουβέντα όμως αυτή, επί του παρόντος εστιάζουμε στο RDR2.)

  10. #288
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Για να μην παρεξηγηθω οτι λατρευω το GTA4.
    Για μενα ηταν λειψο και παιχνιδι του 7/10. Απλα συγκρινομενο με τα παλια, εβλεπα οτι η τεχνολογια εδω μπορουσε να αλλαξει την εμπειρια, το shooting κτλ.

    Για την ιστορια στο RDR θα εβαζα 9/10 και στο GTA5 8.5/10.
    .

  11. #289
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Τι παιχνιδαρα ειναι αυτη!!! Day one αγορα απο εμενα και ultimate edition κιολας!!!

  12. The Following User Says Thank You to polakis For This Useful Post:

    DJTaurus (12-08-2018)

  13. #290
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    geogoku (18-08-2018)

  15. #291
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    μακραν οτι καλυτερο εχω δει σε αυτη την γενια. ειμαι σιγουρος βεβαια οτι θα το δουμε και στην επομενη γενια
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  16. #292

    Default

    Κάποιοι publisher δεν είχαν άδικο όταν έλεγαν ότι αν θέλουν να έχουν ελπίδες επιβίωσης θα έπρεπε να λανσάρουν τα παιχνίδια του πριν η μετά το read dead. So it begins....

    Red Dead is so huge that it isn’t leaving room for competing products
    https://venturebeat.com/2018/08/21/b...about-to-bomb/

  17. #293

    Default

    μα που παει το battlefield κ το call of duty με το red dead. ειναι φυσικο και επομενο. ειναι σαν να σου λενε,βγαινει τον ιδιο μηνα rayman και witcher...ποιο θα παρεις?

  18. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    DJTaurus (22-08-2018)

  19. #294

    Default

    Καλα αυτα θα πουλησουν ουτως ή αλλως σε βαθος χρονου δεν εχουν αναγκη.Και ειδικα το call που βγαζει καθε χρονο με season pass και φετος που ουτε campaign θα εχει σιγα που τους πειραξε.

    Για μενα μεγαλο μπραβο στην rockstar να ''κλεβει πωλησεις''απο τετοια franchise.

  20. #295
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    To red dead redemption 2 δεν θα κανει τα νουμερα του GTA παντως. Αν δεν κανω λαθος το RDR1 πουλησε το τιποτα μπροστα στα νουμερα του GTA. Οποτε δεν ειναι και τοοοσο αυτοκτονια ενα well established franchise οπως το COD να αποφασιζει να παιξει μπαλα την ιδια περιοδο.

  21. #296

    Default

    Ας ειναι καλο παιχνιδι και ας πουλησει και το 1/3 του GTA V δεν πειραζει

  22. #297
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Αλλο θεμα αυτο και πραγματικα δεν εχω λογο να διαφωνησω. Αλλα εγω για αλλο πραγμα μιλαγα, στο οτι δεν ειναι τοσο παραλογο να μην αλλαζει τα σχεδια του το COD λογο Red Dead. Mην πω οτι μαλλον το Red Dead 2 εχει να φοβαται το COD αν κρινω απο τα νουμερα που εκανε το COD WWII....

  23. #298
    Advanced Member SacHpe's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Salonica
    Posts
    385
    PSN ID
    geosachpe

    Default

    Θεωρω οτι δεν ειναι το ιδιο, το RDR1 ηταν τοτε ενα πρωτοεμφανιζομενο παιχνιδι στα προτυπα του GTA το οποιο εξελιχθηκε σε επος, πλεον το hype για το RDR2 ειναι τεραστιο..

  24. #299
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κι εγω το πιστευω οτι θα πουλησει περισσοτερο απο το RDR1. Σε σχεση με το GTAV ομως νομιζω οτι θα ειναι το τιποτα. Το western setting δεν ενθουσιαζει το ιδιο μεγεθος κοινου.

  25. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    mihalis13 (22-08-2018)

  26. #300

    Default

    Το Red Dead δεν εχει να φοβαται το call of duty γιατι σε αλλο κοινο απευθυνεται το ενα παιχνιδι και σε αλλο το αλλο ακομα και αν (προσπαθησουμε)να τα συγκρινουμε στο multiplayer κομματι τους( μιας και το call ουτε καν campaign δεν εχει).

    Επισης call of duty ειναι που σημαινει οτι και κραξιμο να φαει μεχρι τελους,μολις ριξει την τιμη θα πουλησει σαν τρελο.
    Το ειδαμε με το Infinite warfrare αυτο που αν και ολοι το εκραξαν,τελικα ηταν απο τα πιο καλοπουλημενα παιχνιδια της χρονιας.

    Τωρα το GTA V ειναι αλλη περιπτωση μιας και μιλαμε και για cross gen παιχνιδι(που μεχρι και στο pc κυκλοφορησε)που εδωσαν και τεραστια εμφαση και στο online του σε σχεση με παλια.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •