Page 64 of 77 FirstFirst ... 145460616263646566676874 ... LastLast
Results 1,261 to 1,280 of 1535

Thread: Red Dead Redemption 2

  1. #1261
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πιτόγυρα σωστά = μόνο Έλληνες/Ελλάδα



    Τα γίδια τα αμερικανάκια δεν ξέρουν από αυτά. Ούτε από κοκορέτσια, εξοχικά και κοντοσούβλια, μόνο μπέργκερς μαλακίες τρώνε.

  2. #1262
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Την Δευτέρα μπήκα και εγώ επιτέλους στον κόσμο του RDR2, με κάποιους ενδοιασμούς βέβαια μετά από όλα αυτά που διάβαζα για bugs, framedrops κλπ αλλά και επειδή προσωπικά είχαν ξενερώσει με την τιμολογιακή πολιτική των special εκδόσεων. Οπότε δεν προχώρησα στην αγορά του και το είχα αφήσει για κανένα καλό price drop.
    Τελικά βρέθηκε φίλος και μου το δάνεισε.
    Ξεκίνησα πολύ μουδιασμένος για το τι θα δω στο παιχνίδι. Μπορώ να πω μετά την πρώτη ώρα είχαν φύγει όλοι οι ενδοιασμοί μου και απλά είχα απορροφηθεί στον κόσμο της Άγριας Δύσης του Red Dead, ειδικά μόλις μπήκα στο chapter 2 και εκεί ουσιαστικά άνοιξε ο κόσμος απλά ενθουσιάστηκα.
    Εχθές τελείωσα και το chapter 2 και σίγουρα έχω παίξει αρκετές ώρες (18-20 υπολογίζω) και πραγματικά έχουν περάσει νεράκι και ούτε που το κατάλαβα. Αφού μόλις βλέπω chapter 3 λέω "τι κιόλας;".
    Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανένα τεχνικό πρόβλημα στο παιχνίδι. Ούτε bugs, ούτε framedrops ούτε τίποτα. Σε PS4 fat παίζω, ίσως τα έχουν διορθώσει όλα με διάφορα updates.
    Στα του gaming ομως. Το παιχνίδι είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ σε όλους τους τομείς!
    Κόσμος απίστευτος και με τρομερή λεπτομέρεια!
    Γραφικά μάλλον ο,τι καλύτερο έχουμε δει σε Open world μέχρι τώρα.
    Η ιστορία επίσης πολύ καλή. Γενικά μπαίνεις στον ρόλο του Arthur και στον κόσμο του παιχνιδιού. Δεν έχω βρει ούτε ένα quest μέχρι τώρα το οποίο να μην συνοδεύεται από μια ενδιαφέρουσα ιστορία.
    Επίσης ο χειρισμός του αν και απαρχαιωμένος (ρε Rockstar θα σπάσουμε το Χ στα χειριστήρια) δεν σε κουράζει..
    Προσωπικά δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα με τον χειρισμό.
    Σου βγάζει πολύ φυσικά το παιχνίδι να κάνεις διάφορες δραστηριότητες και όχι μόνο main missions. Για παράδειγμα μου ήρθε να πάω σε ένα σημείο του χάρτη και απλά να τον εξερευνήσω. Φρόντισα να είμαι εντάξει από προμήθειες (γενικά δεν έχω κανένα θέμα με προμήθειες,λεφτά,πυρομαχικά) μιας και θα λείπω για αρκετές μέρες από το camp.
    Δεν έκανα τίποτα, απλά πήγα και είδα ένα σημείο του χάρτη. Και αυτό όμως στο έβγαζε τόσο ωραία που ένιωθες πως όντως πας για εξερεύνηση και πως μπορεί να έβρισκες κάτι.
    Επίσης οι διάλογοι είναι απίστευτοι ακόμα και με έναν τυχαίο περαστικό. Δεν μου έχει τύχει ποτέ ένας ίδιος διάλογος. Το camp όντως έχει ζωή και όταν λείπεις εσύ.
    Δεν είναι απλά κάποιο npcs στην θέση τους και σε περιμένουν. Κάνουν δουλειές, παίζουν χαρτιά, χορεύουν, πίνουν, μιλάνε μεταξύ τους για προσωπικά τους ζητήματα.
    Απίστευτες λεπτομέρειες.
    Εχθές όπως γυρνούσα στο camp πέτυχα έναν χρυσοθήρα και έπιασα την κουβέντα μαζί του καθώς προσπαθούσε να βρει χρυσό. Όπως μιλούσαμε έκανα μια κίνηση να πάω πιο κοντά του για να δω και καλύτερα αν βρει χρυσό και αμέσως τρομάζει αυτός του πέφτει το κόσκινο κάτω και γίνεται κάπως επιθετικός μαζί μου. Έκανα προς τα πίσω και πάτησα defuse για να ηρεμήσει.
    Το θέμα πως απλά πλησίασα κοντά του ούτε τον ακούμπησα ούτε τίποτα. Μιλάμε για ένα πράγμα που πολύς κόσμος ούτε καν θα ασχοληθεί και ακόμα και εκεί υπάρχει ολόκληρος διάλογος. Εντυπωσιακό το ότι έχουν προσέξει την κάθε λεπτομέρεια.
    Όλα αυτά σε συνδυασμό δίνουν ζωή στον κόσμο που είσαι και όντως ξεχνάς πως παίζεις ένα videogame.
    Θέτουν νέο πήχη για τα open world games.

    Μια συμβουλή από μένα όποιος θέλει να ασχοληθεί με το RDR2.
    Ας ξεχάσει ότι πάει να παίξει ένα videogame που θέλει να δει το story του και να κάνει τα main missions κλπ.
    Απλά ας αφεθεί στον κόσμο που έφτιαξαν οι άνθρωποι της Rockstar και να τον απολαύσει.
    Να πάει να κυνηγήσει εγκληματίες για να πάρει την αμοιβή από τον σερίφη, να πάει στον μπαρμπέρη για clean shave, να πάει για ψάρεμα, να μιλήσει με τους npcs που θα συναντήσει, να κάτσει να βοηθήσει έναν Npc που έπεσε με το άλογο του, να κάτσει να ληστέψει ένα άλλον Npc, να κάνει το οτιδήποτε βασικά.
    Απλά να μπει και να παίξει όπως εκείνος θέλει και το παιχνίδι θα τον ανταμείψει.
    Spoiler!

  3. The Following 6 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    christofergiz97 (04-01-2019),enstikto (04-01-2019),Giannis1979 (04-01-2019),Kane (04-01-2019),nikosgnr (06-01-2019),panos74gr (06-01-2019)

  4. #1263
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Είναι μεγάλη πρέζα το παιχνίδι. Έχω αρρωστήσει τελείως.
    Αν δεν το έχεις κάνει ήδη βρες καλό άλογο Μιχάλη. Θα βοηθήσει πολύ.

  5. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    mihalis13 (04-01-2019)

  6. #1264

    Default

    ΑΥΤΌ ΑΚΡΙΒΩΣ!! που να μπεις και στην διαδικασία του platinum trophy...!!!

    Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #1265
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μιχάλη, τα άλογα έχουν δύο "μπάρες". Η μία είναι η τελική ταχύτητα, η άλλη η επιτάχυνση.

    Βολεύει πολύ να βρεις άλογο "racing" με τέρμα την τελική ταχύτητα. Η επιτάχυνση ακόμα κι αν υπολείπεται 2-3 τετραγωνάκια δεν χάλασε κι ο κόσμος.

    Προσοχή όμως: για να γεμίσεις όλα τα κουτάκια της μπάρας τελικής ταχύτητας, δεν αρκεί να χτίσεις "σχέση" με το άλογό σου. Πρέπει να πας σε έναν στάβλο ώστε να αγοράσεις την καλύτερη σέλα και τα καλύτερα "πατάκια" που βάζεις τα πόδια σου (δεν έχω ιδέα πως λέγονται). Αν θες - έχεις χρήματα, μπορείς να αγοράσεις και διάφορα άλλα (κοσμητικά και μη) για το άλογο.

    Επίσης Μιχάλη, πολύ σημαντικό είναι να αναβαθμίσεις τέρμα τα όπλα σου: χώρια ότι θα φτάσουν τις μάξιμουμ δυνατότητές τους (range, damage, reload κλπ), θα φθείρονται πολύ λιγότερο = πιο σπάνια θα απαιτούν καθάρισμα. Μην ξεχάσω: σε οπλοπωλεία αγόρασε όλες τις σφαίρες, με ιδιαίτερη προτίμηση στις "Express" διότι το όπλο αποδίδει τα μέγιστα.

    Κατά έναν περίεργο λόγο, το default πιστόλι (Cattleman) είναι το καλύτερο (στα specs) απ' όλα τα άλλα, ακόμα κι αυτά των Gunslingers. Μόνο το scofield νομίζω το ξεπερνά λιγάκι.

    Από μεγάλα όπλα, το καλύτερο σε specs + express σφαίρες παραμένει το Carbine και το Springfield.
    Να προσέχεις όταν μια αποστολή (main/side) σε κατεβάζει από το άλογο και σε "υποχρεώνει" να τα βγάλεις εις πέρας με συγκεκριμένα όπλα. Αν σου προσφέρεται η δυνατότητα να επιστρέψεις δίπλα στο άλογο (δεν χρειάζεται να το καβαλήσεις), κάντο. Έτσι θα επιλέξεις εσύ τα όπλα που σε εξυπηρετούν καλύτερα.

    Τι άλλο; Τι άλλο;

    Α, ναι! Πιάσε κουβέντες κάθε ώρα και στιγμή με όποιον μπορείς (NPCs γενικά και ειδικότερα της συμμορίας σου). Θα μάθεις σημαντικές συνταγές, ώστε να ξέρεις πως να εκμεταλλευτείς τα διάφορα φυτά που μαζεύεις.

    Περιττό να σου πω ότι σε διαφορετικές ώρες της ημέρας/νύχτας μπορούν να συμβούν-ανάψουν (διαθέσιμες) διαφορετικές side missions, strangers, λευκά ερωτηματικά στο χάρτη. Αν πχ. τις πολύ βραδινές ώρες συνήθως κοιμάσαι, δεν θα τις δεις ποτέ!

    Τέλος, να σου πω ότι το προχωράς πάρα πολύ γρήγορα. Παίζω εδώ και 1,5 μήνα και μόλις τώρα πλησιάζω στον τερματισμό με περίπου 80% ολοκλήρωσης του παιχνιδιού. Για το υπόλοιπο 20% θα πρέπει να μου φύγει ο ass στο exploring και στο collecting (με βλέπω να λιώνω στο YouTube, ειδάλλως θα χρειαστώ μήηηηηηνες).
    Χαλαρά. Πολύ χαλαρά τις main missions. Πάρε το χρόνο σου. Κάνε άπειρες βόλτες. Θα συναντήσεις/βιώσεις καταστάσεις που δεν θα το περιμένεις. Κάτσε στο 3ο τσάπτερ 500 χρόνια, δεν πειράζει. Άπαξ κι έχεις ξεκλειδώσει τη δυνατότητα ψαρέματος, μην συνεχίσεις main αποστολές: λιώσε στην εξερεύνηση.

    Πολύ σημαντικό: πάντα στο άλογό σου να έχεις τρεις φορεσιές για θερμοκρασίες χαμηλές, μέτριες και υψηλές. Παίζει μεγάλο ρόλο όταν εξερευνάς το χάρτη, γιατί μπορεί να βρεθείς σε υψόμετρα που πέφτει αρκετά η θερμοκρασία, σε χιόνια (που δύσκολα θα βρεις φαγητό/φυτά) ή θα βρεθείς σε πολύ ζεστά μέρη.

    Προσοχή στους βαλτότοπους τις πολύ βραδινές ώρες (12-4 πμ).....όταν νυχτοπερπατάς (ή ακόμα κι αν στήσεις camp)........στην πέφτουν γυφτο-βλαχο-κάφροι!
    Last edited by Lefteris_X; 04-01-2019 at 13:09.

  8. The Following 5 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Godweeder (04-01-2019),ilias78 (04-01-2019),Kane (04-01-2019),mihalis13 (04-01-2019),nikosgnr (06-01-2019)

  9. #1266

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μιχάλη, τα άλογα έχουν δύο "μπάρες". Η μία είναι η τελική ταχύτητα, η άλλη η επιτάχυνση.

    Βολεύει πολύ να βρεις άλογο "racing" με τέρμα την τελική ταχύτητα. Η επιτάχυνση ακόμα κι αν υπολείπεται 2-3 τετραγωνάκια δεν χάλασε κι ο κόσμος.

    Προσοχή όμως: για να γεμίσεις όλα τα κουτάκια της μπάρας τελικής ταχύτητας, δεν αρκεί να χτίσεις "σχέση" με το άλογό σου. Πρέπει να πας σε έναν στάβλο ώστε να αγοράσεις την καλύτερη σέλα και τα καλύτερα "πατάκια" που βάζεις τα πόδια σου (δεν έχω ιδέα πως λέγονται). Αν θες - έχεις χρήματα, μπορείς να αγοράσεις και διάφορα άλλα (κοσμητικά και μη) για το άλογο.

    Επίσης Μιχάλη, πολύ σημαντικό είναι να αναβαθμίσεις τέρμα τα όπλα σου: χώρια ότι θα φτάσουν τις μάξιμουμ δυνατότητές τους (range, damage, reload κλπ), θα φθείρονται πολύ λιγότερο = πιο σπάνια θα απαιτούν καθάρισμα. Μην ξεχάσω: σε οπλοπωλεία αγόρασε όλες τις σφαίρες, με ιδιαίτερη προτίμηση στις "Express" διότι το όπλο αποδίδει τα μέγιστα.

    Κατά έναν περίεργο λόγο, το default πιστόλι (Cattleman) είναι το καλύτερο (στα specs) απ' όλα τα άλλα, ακόμα κι αυτά των Gunslingers. Μόνο το scofield νομίζω το ξεπερνά λιγάκι.

    Από μεγάλα όπλα, το καλύτερο σε specs + express σφαίρες παραμένει το Carbine και το Springfield.
    Να προσέχεις όταν μια αποστολή (main/side) σε κατεβάζει από το άλογο και σε "υποχρεώνει" να τα βγάλεις εις πέρας με συγκεκριμένα όπλα. Αν σου προσφέρεται η δυνατότητα να επιστρέψεις δίπλα στο άλογο (δεν χρειάζεται να το καβαλήσεις), κάντο. Έτσι θα επιλέξεις εσύ τα όπλα που σε εξυπηρετούν καλύτερα.

    Τι άλλο; Τι άλλο;

    Α, ναι! Πιάσε κουβέντες κάθε ώρα και στιγμή με όποιον μπορείς (NPCs γενικά και ειδικότερα της συμμορίας σου). Θα μάθεις σημαντικές συνταγές, ώστε να ξέρεις πως να εκμεταλλευτείς τα διάφορα φυτά που μαζεύεις.

    Περιττό να σου πω ότι σε διαφορετικές ώρες της ημέρας/νύχτας μπορούν να συμβούν-ανάψουν (διαθέσιμες) διαφορετικές side missions, strangers, λευκά ερωτηματικά στο χάρτη. Αν πχ. τις πολύ βραδινές ώρες συνήθως κοιμάσαι, δεν θα τις δεις ποτέ!

    Τέλος, να σου πω ότι το προχωράς πάρα πολύ γρήγορα. Παίζω εδώ και 1,5 μήνα και μόλις τώρα πλησιάζω στον τερματισμό με περίπου 80% ολοκλήρωσης του παιχνιδιού. Για το υπόλοιπο 20% θα πρέπει να μου φύγει ο ass στο exploring και στο collecting (με βλέπω να λιώνω στο YouTube, ειδάλλως θα χρειαστώ μήηηηηηνες).
    Χαλαρά. Πολύ χαλαρά τις main missions. Πάρε το χρόνο σου. Κάνε άπειρες βόλτες. Θα συναντήσεις/βιώσεις καταστάσεις που δεν θα το περιμένεις. Κάτσε στο 3ο τσάπτερ 500 χρόνια, δεν πειράζει. Άπαξ κι έχεις ξεκλειδώσει τη δυνατότητα ψαρέματος, μην συνεχίσεις main αποστολές: λιώσε στην εξερεύνηση.

    Πολύ σημαντικό: πάντα στο άλογό σου να έχεις τρεις φορεσιές για θερμοκρασίες χαμηλές, μέτριες και υψηλές. Παίζει μεγάλο ρόλο όταν εξερευνάς το χάρτη, γιατί μπορεί να βρεθείς σε υψόμετρα που πέφτει αρκετά η θερμοκρασία, σε χιόνια (που δύσκολα θα βρεις φαγητό/φυτά) ή θα βρεθείς σε πολύ ζεστά μέρη.

    Προσοχή στους βαλτότοπους τις πολύ βραδινές ώρες (12-4 πμ).....όταν νυχτοπερπατάς (ή ακόμα κι αν στήσεις camp)........στην πέφτουν γυφτο-βλαχο-κάφροι!
    χαχαχαχαχα α το ζείτε πολύ εσείς βλέπω... χαχαχαχαχα

    Στάλθηκε από το F3211 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #1267
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Λιγα πραγματα για το τελος

    Spoiler!

  11. #1268
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    και τα καλύτερα "πατάκια" που βάζεις τα πόδια σου (δεν έχω ιδέα πως λέγονται).
    Αναβολείς λέγονται. Για κάποιο περίεργο λόγο το ξέρω

  12. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    Lefteris_X (04-01-2019)

  13. #1269

    Default

    Παντως αυτο το game πραγματικα με εχει κανει να ανυπομονω για ενα νεο GTA....
    True marvel..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    christofergiz97 (04-01-2019)

  15. #1270
    Advanced Member Godweeder's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    588
    PSN ID
    Godweeder
    Name
    Nik

    Default

    Λοιπόν λίγα λόγια από μένα , ύστερα από πάνω από 50 ώρες παιχνιδιού .
    Δεν θα μπω σε πολλές λεπτομέρειες , γιατί θεωρώ κάποια παιδιά σε προηγούμενα post τα έχουν αναλύσει υπερβολικά καλά .

    Σε πρώτη φάση περι χειρισμού που έχει αναφέρθει πάρα πολύ.Ναι ο χειρισμός του δεν είναι απο τα δυνατά του σημεία , θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερος αλλά σίγουρα δεν ειναι τοσο σήμαντικο και τόσο μεγάλο πρόβλημα ώστε να παρατήσει κάποιος το παιχνίδι. Εν τελη μέτα απο κάποιες ώρες τον συνηθίζεις .

    Ο οπτικός τομέας ειναι σχεδόν άψογος.To draw distance του παιχνιδιου ειναι το καλύτερο που εχω δει σε video game.Δεν μπόρω να θυμηθώ κατι που να το αγγίζει , και μιλάμε για ενα open world game .Να πούμε για το νέρο ? για τα καιρικά φαινόμενα ? Για το χιόνι ? για τα δέντρα ? για την λάσπη? ολα ειναι απίστευτα .Επίσης οι φωτισμοι ειδικά το βράδυ ρίχνουν σαγόνια ..Το μόνο που με ξινίσε οταν το παρατηρούσα ειναι τα μαλλιά και γενικότερα οι τριχες στους χαρακτήρες + αλογα .Μπορεί να ακούγετε λίγο χαζό, αλλά νομίζω στους βασικούς χαρακτήρες θα μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά . Αλλα και πάλι δεν είναι κάτι που ξενερώνεις .

    Το σενάριο σίγουρα δεν είναι αδιάφορο ,ειδικά από την μέση και μετά που αποκτά αρκετα ενδιαφέρον, αλλά και πάλι δεν βρήκα κάτι τόσο αριστουργηματικό οσο ακούστηκε απο αρκετό κόσμο ..

    Oσο αναφορά τα θέματα που έχει με frame drops .Είναι απο τα μοναδικά πράγματα που με ενόχλησαν , σε ένα τοσο εξαιρετικό κόσμο που έχει πέσει τεράστια δουλειά .Πίστευα οτι δεν θα μου έκανε τόση μεγάλη εντύπωση αλλα γενικά παιδιά φαίνετε αρκετά.
    Στις μεγάλες πόλεις και σε σημεια που εχει αρκετό κόσμο και γενικά αρκετή κίνηση ενοχλεί .Και πάλι όμως, τουλάχιστον για μένα δεν είναι κάτι που σε κάνει να ξενερώσεις τόσο πολύ ώστε να σου χαλάσει την εμπειρία στο σύνολο του.
    Σε αντίθεση με το παραπάνω , σε ολο τον υπόλοιπο κόσμο του το παιχνίδι τρέχει "νερό" ..

    Το μεγαλύτερο θετικό πάντως και αυτο που το κάνει τόσο μοναδικο και αριστουργηματικό δεν είναι ούτε τα γραφικά του ούτε το σενάριο του .Ειναι οι αλληλεπηδράσεις που έχεις με τον κόσμο του παιχνιδιού σε συνδιασμό με το πόσο ρεαλιστικός και ζωντανός είναι.Η Rockstar νομίζω κατάφερε να το κάνει αυτό σε τέτοιο βαθμό που δεν έχουμε ξαναδεί πουθενά . Τα συμβάν που σου τυχαίνουν αλλά και πως "δένουν" ολα αυτά μεταξύ τους απο το μικρότερο μέχρι το μεγαλύτερο , ειναι απίστευτο !!

    Και μιας και ανέφερα τον ρεαλισμό , είχα διαβάσει απο αρκετά άτομα οτι σε κάποια πράγματα ειναι "υπερβολικά" ρεαλιστικό και κουράζει ..Όπως π.χ το να φας , να κοιμηθείς κτλπ .. Παιδιά μια χαρά μπορεί να το ισσοροπήσει κάποιος με τα δικα του γουστα ώστε να μην τον ενοχλεί .Στην χειρότερη θα τρως μια στο τόσο , θα κοιμάσε που και που.Ρούχα - ξύρισμα -κούρεμα -μπάνιο - κυνήγι -ψάρεμα και τα σχετικά ειναι πράγματα που είναι απο το χέρι σου το πόσο θα ασχοληθείς .Και για να σας προλάβω , το παραπανω που είπα δεν σημαίνει οτι δεν έχουν καμιά ουσία , απλά δεν ειναι απαραίτητα.

    Εν τέλη θεωρώ οτι το rdr2 θέλει χρόνο παιδιά .Ειναι "βαρύ" παιχνίδι .Θέλει τουλάχιστον ένα 10ωρο ώστε κάποιος να μπει μέσα στον κόσμο του και να τον εκτιμήσει .Και απο την στιγμή που μπεις , και παραβλέψεις καποια θεματάκια που έχει , το παιχνίδι ειναι λιώσιμο.Μπορεί να μην ειναι οτι καλύτερο εχω παίξει , αλλα εχω κλεισει πανω απο 50 ωρες (ισως και 70 ) εχω φτάσει στο 85% και έχω λατρέψει την κάθε στίγμη του χωρίς να βαρεθώ καθόλου . (Άντε ίσως μόνο λίγο στην αρχή μέχρι να με αποροφήσει ο κόσμος του) .Oπότε και έγω το βάζω πλέον στην κατηγορία must play .

    ** Συμβουλη για οσους το ξεκινουν τωρα ή είναι στην αρχή ..Ψαχτείτε χώρις να φάτε spoiler με τον χειρισμο και τους μηχανισμους του.Θα βρειτε "διαμαντια" που θα σας βοηθήσουν.(π.χ Ανακαλυψα σημερα , οτι με το L2 πατημενο το αλογο σου προχωραει προς τα πισω )

    Μην περιμένετε το παιχνίδι να σας τα μάθει και να σας τα εξηγήσει ολα εύκολα και όμορφα (κατι το οποιο δεν θα το εβαζα στα θετικα του)
    Last edited by Godweeder; 04-01-2019 at 23:36.
    Spoiler!

  16. #1271

    Default Red Dead Redemption 2

    Quote Originally Posted by Godweeder View Post
    Λοιπόν λίγα λόγια από μένα , ύστερα από πάνω από 50 ώρες παιχνιδιού .
    Δεν θα μπω σε πολλές λεπτομέρειες , γιατί θεωρώ κάποια παιδιά σε προηγούμενα post τα έχουν αναλύσει υπερβολικά καλά .

    Σε πρώτη φάση περι χειρισμού που έχει αναφέρθει πάρα πολύ.Ναι ο χειρισμός του δεν είναι απο τα δυνατά του σημεία , θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερος αλλά σίγουρα δεν ειναι τοσο σήμαντικο και τόσο μεγάλο πρόβλημα ώστε να παρατήσει κάποιος το παιχνίδι. Εν τελη μέτα απο κάποιες ώρες τον συνηθίζεις .

    Ο οπτικός τομέας ειναι σχεδόν άψογος.To draw distance του παιχνιδιου ειναι το καλύτερο που εχω δει σε video game.Δεν μπόρω να θυμηθώ κατι που να το αγγίζει , και μιλάμε για ενα open world game .Να πούμε για το νέρο ? για τα καιρικά φαινόμενα ? Για το χιόνι ? για τα δέντρα ? για την λάσπη? ολα ειναι απίστευτα .Επίσης οι φωτισμοι ειδικά το βράδυ ρίχνουν σαγόνια ..Το μόνο που με ξινίσε οταν το παρατηρούσα ειναι τα μαλλιά και γενικότερα οι τριχες στους χαρακτήρες + αλογα .Μπορεί να ακούγετε λίγο χαζό, αλλά νομίζω στους βασικούς χαρακτήρες θα μπορούσε να γίνει καλύτερη δουλειά . Αλλα και πάλι δεν είναι κάτι που ξενερώνεις .

    Το σενάριο σίγουρα δεν είναι αδιάφορο ,ειδικά από την μέση και μετά που αποκτά αρκετα ενδιαφέρον, αλλά και πάλι δεν βρήκα κάτι τόσο αριστουργηματικό οσο ακούστηκε απο αρκετό κόσμο ..

    Oσο αναφορά τα θέματα που έχει με frame drops .Είναι απο τα μοναδικά πράγματα που με ενόχλησαν , σε ένα τοσο εξαιρετικό κόσμο που έχει πέσει τεράστια δουλειά .Πίστευα οτι δεν θα μου έκανε τόση μεγάλη εντύπωση αλλα γενικά παιδιά φαίνετε αρκετά.
    Στις μεγάλες πόλεις και σε σημεια που εχει αρκετό κόσμο και γενικά αρκετή κίνηση ενοχλεί .Και πάλι όμως, τουλάχιστον για μένα δεν είναι κάτι που σε κάνει να ξενερώσεις τόσο πολύ ώστε να σου χαλάσει την εμπειρία στο σύνολο του.
    Σε αντίθεση με το παραπάνω , σε ολο τον υπόλοιπο κόσμο του το παιχνίδι τρέχει "νερό" ..

    Το μεγαλύτερο θετικό πάντως και αυτο που το κάνει τόσο μοναδικο και αριστουργηματικό δεν είναι ούτε τα γραφικά του ούτε το σενάριο του .Ειναι οι αλληλεπηδράσεις που έχεις με τον κόσμο του παιχνιδιού σε συνδιασμό με το πόσο ρεαλιστικός και ζωντανός είναι.Η Rockstar νομίζω κατάφερε να το κάνει αυτό σε τέτοιο βαθμό που δεν έχουμε ξαναδεί πουθενά . Τα συμβάν που σου τυχαίνουν αλλά και πως "δένουν" ολα αυτά μεταξύ τους απο το μικρότερο μέχρι το μεγαλύτερο , ειναι απίστευτο !!

    Και μιας και ανέφερα τον ρεαλισμό , είχα διαβάσει απο αρκετά άτομα οτι σε κάποια πράγματα ειναι "υπερβολικά" ρεαλιστικό και κουράζει ..Όπως π.χ το να φας , να κοιμηθείς κτλπ .. Παιδιά μια χαρά μπορεί να το ισσοροπήσει κάποιος με τα δικα του γουστα ώστε να μην τον ενοχλεί .Στην χειρότερη θα τρως μια στο τόσο , θα κοιμάσε που και που.Ρούχα - ξύρισμα -κούρεμα -μπάνιο - κυνήγι -ψάρεμα και τα σχετικά ειναι πράγματα που είναι απο το χέρι σου το πόσο θα ασχοληθείς .Και για να σας προλάβω , το παραπανω που είπα δεν σημαίνει οτι δεν έχουν καμιά ουσία , απλά δεν ειναι απαραίτητα.

    Εν τέλη θεωρώ οτι το rdr2 θέλει χρόνο παιδιά .Ειναι "βαρύ" παιχνίδι .Θέλει τουλάχιστον ένα 10ωρο ώστε κάποιος να μπει μέσα στον κόσμο του και να τον εκτιμήσει .Και απο την στιγμή που μπεις , και παραβλέψεις καποια θεματάκια που έχει , το παιχνίδι ειναι λιώσιμο.Μπορεί να μην ειναι οτι καλύτερο εχω παίξει , αλλα εχω κλεισει πανω απο 50 ωρες (ισως και 70 ) εχω φτάσει στο 85% και έχω λατρέψει την κάθε στίγμη του χωρίς να βαρεθώ καθόλου . (Άντε ίσως μόνο λίγο στην αρχή μέχρι να με αποροφήσει ο κόσμος του) .Oπότε και έγω το βάζω πλέον στην κατηγορία must play .

    ** Συμβουλη για οσους το ξεκινουν τωρα ή είναι στην αρχή ..Ψαχτείτε χώρις να φάτε spoiler με τον χειρισμο και τους μηχανισμους του.Θα βρειτε "διαμαντια" που θα σας βοηθήσουν.(π.χ Ανακαλυψα σημερα , οτι με το L2 πατημενο το αλογο σου προχωραει προς τα πισω )

    Μην περιμένετε το παιχνίδι να σας τα μάθει και να σας τα εξηγήσει ολα εύκολα και όμορφα (κατι το οποιο δεν θα το εβαζα στα
    θετικα του)

    Δυστυχως ολες οι εκδοσεις του παιχνιδιου πλην του one x εχουν θεματα ειτε με blurr στα textures ειτε με frame drops ειτε ολα μαζι.
    Αυτο ομως κατ εμε δεν αλλιωνει καθολου την εμπειρια. Το σημαντικο ειναι να βγαινουν τετοια games και απο κει και περα οπως κατσει αναλογα τι εχεις.
    Εγω επαιξα το μισο σε base συστημα και το αλλο μισο στο one x (με ψησανε να το παρω, εφαγα bulling χαχα)
    και πραγματικα η διαφορα σε λεπτομερεια και performance ηταν χαωδης.

    Η φωτο γινεται compress σε sub hd απο το 4Κ οποτε no point.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 05-01-2019 at 00:18.

  17. #1272
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Με το R1 πηγαίνει προς τα πίσω το άλογο, όχι με το L2 (που πυροβολείς).

    Αν έχεις πιστόλι στο χέρι μάλιστα και πατήσεις 2 φορές το L1 για να το βάλεις στην θήκη του, θα κάνει ένα κολπάκι πρώτα ο χαρακτήρας ala Κλιντ Ιστγουντ.

    Γενικώς υπάρχουν πολλά τέτοια.

    Giannis
    Sorry ρε συ, αλλά στο PS4 Pro @1080p δεν έχει κανένα θέμα στα textures, κανένα blur και ούτε μισό frame δεν χάνεται!
    Last edited by Lefteris_X; 05-01-2019 at 01:18.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    christofergiz97 (05-01-2019),panos74gr (06-01-2019)

  19. #1273

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Με το R1 πηγαίνει προς τα πίσω το άλογο.

    Αν έχεις πιστόλι στο χέρι μάλιστα και πατήσεις 2 φορές το L1 για να το βάλεις στην θήκη του, θα κάνει ένα κολπάκι πρώτα ο χαρακτήρας ala Κλιντ Ιστγουντ.

    Γενικώς υπάρχουν πολλά τέτοια.

    Giannis
    Sorry ρε συ, αλλά στο PS4 Pro @1080p δεν έχει κανένα θέμα στα textures, κανένα blur και ούτε μισό frame δεν χάνεται!
    Λευτερη το ειδα στον κωστα σε 4Κ και πραγματικα σε σχεση με το x ειναι αθλιο. Πολυ μεγαλη διαφορα! Το αναφερει και το DF ρε συ. Σε 1080 δεν ξερω τι γινεται.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #1274
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εμ! Αναφέρομαι αποκλειστικά σε 1080p με PS4 Pro και σε τίποτα άλλο!

    Ξέρω τι λέω/γράφω

  21. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Giannis1979 (05-01-2019)

  22. #1275

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Εμ! Αναφέρομαι αποκλειστικά σε 1080p με PS4 Pro και σε τίποτα άλλο!

    Ξέρω τι λέω/γράφω
    Σημερα ειδα οτι εχει βγει στο 4 το red dead revolver του 2004.
    Το εχεις παιξει αυτο; Εχει σχεση σαν στορυ με τα αλλα; Ξερει κανεις γενικα;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #1276
    Advanced Member Godweeder's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    588
    PSN ID
    Godweeder
    Name
    Nik

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Με το R1 πηγαίνει προς τα πίσω το άλογο, όχι με το L2 (που πυροβολείς).

    Αν έχεις πιστόλι στο χέρι μάλιστα και πατήσεις 2 φορές το L1 για να το βάλεις στην θήκη του, θα κάνει ένα κολπάκι πρώτα ο χαρακτήρας ala Κλιντ Ιστγουντ.

    Γενικώς υπάρχουν πολλά τέτοια.

    Giannis
    Sorry ρε συ, αλλά στο PS4 Pro @1080p δεν έχει κανένα θέμα στα textures, κανένα blur και ούτε μισό frame δεν χάνεται!

    Ωπ ναι οντως , με το R1 πας προς τα πισω ..
    Σωστη παρατηρηση


    Εγω παιδια στο απλο ps4 το παιζω παντως ..
    Οσο αναφορα για καποια αρντητικα που ειπα , σε καμια περιπτωση δεν εννουσα οτι αλλοιωνουν την συνολικη εμπειρια ..
    Ειναι σπανιο πλεον να μπορει να κρατησει το ενδιαφερον σου ενα παιχνιδι τοσες πολλες ωρες .
    Spoiler!

  24. #1277
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Είχα παίξει πριν 20.000 χρόνια το Red Dead Revolver στο PS2. Δεν θυμάμαι τίποτα!

    Σημείωση: είμαι στο Epilogue Part 2, περίπου στο 82% ολοκλήρωσης.......με επένδυση 120+ ωρών.
    Κι έχω πολλά ακόμα να κάνω (challenges, gangs, hideouts, legendary fish/animals, τσιγάρα, δεινόσαυροι κλπ).

    ΚΑΝΕΝΑ άλλο παιχνίδι δεν μου το έχει προσφέρει αυτό.

    Και παίζω ακριβώς 40 χρόνια, φέτος τα Χριστούγεννα 2018 έγινε στρογγυλός ο αριθμός, οπότε δεν την λες και "μικρή" την πείρα μου.
    Last edited by Lefteris_X; 05-01-2019 at 01:58.

  25. #1278

    Default Red Dead Redemption 2

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Είχα παίξει πριν 20.000 χρόνια το Red Dead Revolver στο PS2. Δεν θυμάμαι τίποτα!

    Σημείωση: είμαι στο Epilogue Part 2, περίπου στο 82% ολοκλήρωσης.......με επένδυση 120+ ωρών.
    Κι έχω πολλά ακόμα να κάνω (challenges, gangs, hideouts, legendary fish/animals, τσιγάρα, δεινόσαυροι κλπ).

    ΚΑΝΕΝΑ άλλο παιχνίδι δεν μου το έχει προσφέρει αυτό.

    Και παίζω ακριβώς 40 χρόνια, φέτος τα Χριστούγεννα 2018 έγινε στρογγυλός ο αριθμός, οπότε δεν την λες και "μικρή" την πείρα μου.
    Ειναι θεικο δεν το συζηταμε. Προσωπικα εχω γυρω στις 80 ωρες και εκανα μονο το main story.
    Βαλε και οτι ξανααγορασα το 1, (το τελειωσα και αυτο)για να θυμηθω και την παλια ιστορια και εχεις ενα 120αωρο ανετα.
    Απλα θελω να τελειωσω το (επισης θεικο) witcher 3 και το shenmue 1&2, και μετα παει για δευτερο playthrough και πιθανοτατα 100% conpletion.

    Εμενα το red dead revolver μου ειχε ξεφυγει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 05-01-2019 at 02:36.

  26. #1279
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Λευτερη το ειδα στον κωστα σε 4Κ και πραγματικα σε σχεση με το x ειναι αθλιο. Πολυ μεγαλη διαφορα! Το αναφερει και το DF ρε συ. Σε 1080 δεν ξερω τι γινεται.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Σε 1080π παιζει 30 καρφι και χωρις καθολου θολουρα.Πρεπει να πατσαριστει επιτελους η εκδοση του ps4 pro.Αντε να δουμε αν θα φτιαξουν και το hdr

  27. #1280

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Σε 1080π παιζει 30 καρφι και χωρις καθολου θολουρα.Πρεπει να πατσαριστει επιτελους η εκδοση του ps4 pro.Αντε να δουμε αν θα φτιαξουν και το hdr
    Αν ισχιει αυτο (που δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω ουτε εσενα ουτε το λευτερη) πρεπει ολοι οι κατοχοι pro να παιξουν το παιχνιδι σε 1080p downsample κ ας εχουν 4ΚTV με HDR φυσικα κλειστο (κατι που ισχιει για ολους).
    Η 4Κ εκδοση ειναι πραγματικα αθλια. Οταν το ειδα δεν πιστευα στα ματια μου κ απορω πως δεν εχει χαλασει το συμπαν απο το αρνητικο feedback.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •