Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Earn Trophies With Used PS Vita Games

  1. #1
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default Earn Trophies With Used PS Vita Games

    Μιας και σήμερα αγόρασα 2 used games για το ps vita , διαπίστωσα πως ΔΕΝ μπορείς να κερδίσεις trophies για αυτά τα παιχνίδια γιατί κατά κάποιον τρόπο η Sony τα έχει "κλειδώσει" με τον 1ο χρήστη που τα είχε παίξει !

    Στην αρχή μου φάνηκε κάπως , και τι άκουσε η Sony ... δεν περιγράφεται... μιας και ήδη με το network pass έχουνε βάλει χέρι στα μεταχειρισμένα games...

    Βασικά αυτό γίνεται γιατί η game card δεν είναι μόνο για ανάγνωση αλλά αποθηκεύει και στην ίδια κάποιες πληροφορίες και ακριβώς αυτή είναι και η λύση τελικά !

    Ας τα πάρουμε όμως από την αρχη :

    Βήμα 1ο:

    Μόλις βάλουμε το used game στην κονσόλα και το φορτώσει , εμφανίζεται και το εικονίδιο κανονικά , αλλά όταν πάμε να το τρέξουμε μας πετάει το παρακάτω μήνυμα:

    "You cannot earn trophies in this application. Only the first player to use an application can earn trophies. To earn trophies, you must link the Sony Entertainment Network account of the first player to use this application with the PS Vita system."



    Στην παραπάνω φωτό , πατάμε NO και ξανα γυρνάμε στο κεντικό μενού του vita.


    Βήμα 2ο:

    Θέλουμε να σβήσουμε λοιπόν αυτές τις πληροφορίες από την κάρτα του παιχνιδιου.
    Κρατάμε για 2 δευτερόλεπτα πατημένο το δάχτυλο μας στην οθόνη μέχρι που αρχίζουνε όλα τα εικονίδια να κουνιούνται και μπαίνουμε σε κατάσταση επεξεργασίας (μπορούμε να μετακινήσουμε εικονίδια , να αλλάξουμε χρώμα στο backround κτλ.)
    Παρατηρούμε πως σε κάθε εικονίδιο πάνω δεξιά έχει ένα "συνεφάκι" με τρεις τελείες :




    Πατάμε πάνω στις τελείες και μετά επιλέγουμε το "Delete"
    μας ρωτάει :
    "All data related to this application will be deleted."



    πατάμε OK ,

    και πλέον έχουνε σβηστεί τα όποια save στο catridge αλλά έχουνε γίνει reset και τα trophy privileges !

    Ξανα φορτώνουμε το παιχνίδι και είναι πλέον σαν να μπαίνει 1η φορά στην συσκευή μας !

  2. #2
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Από συστήματα ασφαλείας η Sony σπάει κόκαλα έτσι; Οπότε δεν θα περάσει καιρός μέχρι να δούμε και τα πρώτα homebrew κλπ για το PS Vita έτσι όπως πάει το θέμα. Nice find πάντως και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας φίλε. Δεν έχω Vita αλλά πάντα είναι χρήσιμη κάθε γνώση που κυκλοφορεί τριγύρω, ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να χρειαστεί.

  3. #3
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μπράβο ρε Αντώνη! Χαίρομαι που εβγαλες άκρη με το θέμα!

  4. #4
    Forum GOD the master's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,843
    PSN ID
    Kuromajo__
    Name
    リーナ

    Default

    ωραιο!
    θα μπορουσε και για sticky μιας και πολλοι απο δω αγοραζουμε μεταχειρισμενα!

  5. #5
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Μπράβο ρε Αντώνη! Χαίρομαι που εβγαλες άκρη με το θέμα!
    χαχα !
    η αλήθεια είναι Δημήτρη όταν μου είπες χθες ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο , είπα για μια στιγμή ωχ τα έχασα τα λεφτά μου... γιατί πήρα και 2 used games...
    Με λίγο ψαξιμο ευτυχώς βρέθηκε λύση !
    tnx

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Από συστήματα ασφαλείας η Sony σπάει κόκαλα έτσι; Οπότε δεν θα περάσει καιρός μέχρι να δούμε και τα πρώτα homebrew κλπ για το PS Vita έτσι όπως πάει το θέμα. Nice find πάντως και ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας φίλε. Δεν έχω Vita αλλά πάντα είναι χρήσιμη κάθε γνώση που κυκλοφορεί τριγύρω, ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να χρειαστεί.
    Νεκ , δεν ξέρω τελικά , αν είναι σύστημα ασφαλείας της Sony , γιατί και εγώ στην αρχή αυτό έλεγα αλλά θέλω να πιστεύω είναι πιο σοβαροί και επαγγελματίες , όχι ερασιτέχνες !

    Δεν μπορεί να είναι κάτι που λύνεται με την ίδια την συσκευή και το λειτουργικό της να θεωρείται κάποιου ήδους κλείδωμα , δλδ δεν χρειάστηκε για να βρεθεί λύση να μπει άλλο τρίτο πρόγραμμα ή firmware ή ότιδήποτε άλλο , παρά μόνο μια διαδικασία που έχει το ίδιο το μηχάνημα (delete από το menu) κάτι το οποίο ανα πάσα στιγμή αν θέλει η sony με νέο firmware το αφαιρεί κιόλας !

    Μάλλον όπως σε όλες τις καινούργιες συσκευές και μέχρι να ασχοληθεί περισσότερος κόσμος μαζί τους και να μαθευτούν κάποια πράγματα / tips δεν υπήρχαν οι πληροφορίες , θέλω να το πιστευω αυτό γιατί αλλιώς η Sony έχει σοβαρό πρόβλημα..

    Ομως πιστεύω πως βολεύεται μια χαρά και η ίδια στο να μην το αναφέρει π.χ. στο μήνυμα που πετάει όταν τρέχει το used game , μπορούσε κάλιστα να λέει τα βήματα


    Υ.Γ. ξέχασα , να αναφέρω στο 1ο ποστ , πως φυσικά δεν καταργούνται τα όποια trophies έχει κερδίσει ο 1ος χρήστης όταν γίνεται delete η κάρτα ! φαντάσου να πούλαγες το game και στο επόμενο sync να σου τα έπερνε πίσω !! χαχα ή το καλύτερο να τα κέρδιζε ο άλλος !! απλα λολ , (sony είναι όμως δεν θα ήτανε και τελειώς απίθανο ! χαχα)

  6. #6
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Thread stuck! (ρεπ δεν με άφηνε να σου δώσω Αντώνη )

  7. #7
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    δεν μαφηνει για ρεπ αντωνη. επιφυλασομαι παντως.
    αν κ ακομα δεν εχω vita και μιας και σιγουρα θα παρω κ used games, thanks και μπραβο για τον οδηγο.

    Spoiler!

  8. #8
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Μόλις έβαλα ένα μεταχειρισμένο...

    Προφανώς έχει αλλάξει μετά από κάποιο update,
    πλέον το αναφέρει καθαρά ότι πρέπει να διαγράψουμε όλα τα δεδομένα
    και να το εγκαταστήσουμε εκ νέου για να μπορούμε να πάρουμε trophies.


    picture hosting

  9. #9
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    ^^ ε ναι , καιρός ήτανε να σε ενημερώνει

    μετά το update δεν έχει τύχει να αγοράσω κάποιο μεταχειρισμένο , η διαδικασία είναι η ίδια πάντως για την διαγραφή

  10. #10
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Για να τρέξω το παιχνίδι, (μετά την διαγραφή)
    έκανα επανεκκίνηση τη συσκευή,
    υπάρχει μήπως άμεση επιλογή μέσα από το μενού του Vita?

  11. #11
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Για να τρέξω το παιχνίδι, (μετά την διαγραφή)
    έκανα επανεκκίνηση τη συσκευή,
    υπάρχει μήπως άμεση επιλογή μέσα από το μενού του Vita?
    θυμάμαι πως για να δει το game ξανα μετά την διαγραφή την μία φορά έκανα και εγώ επανεκίνηση , αλλά τις επόμενες απλά εβγαλα και ξανα έβαλα την κάρτα του παιχνιδιού για να γλυτώσω την επανεκίνηση

  12. #12
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Είπα Αντώνη μήπως υπάρχει καμμιά επιλογή μέσα από το μενού του Vita
    γιατί το πορτάκι πολύ ψεύτικο μου φαίνεται
    (τα λαστιχάκια που το κρατάνε και το κουμπώνουν)
    και με τα πολλά ανοιγοκλεισίματα παίζει να μας μείνει στα χέρια.

  13. #13
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ωραίο κολπάκι και ελπίζω να μην το patchάρει η Sony... ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, αν κρίνω από τα activations.

    Το πορτάκι είναι μια χαρά πάντως και μπορείς να κάνεις hot swap. Αν σκεφτούμε πόση πρόοδος έχει γίνει από το Game Boy, που γέμιζε σκόνη και είχε τεράστια cartridges συγκριτικά με του Vita...

  14. #14
    Member NoobShyBot's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    PSN ID
    NoobShyBot
    Name
    Αντώνης

    Default

    Ωραίος οδηγός φίλε,ευχαριστώ πολύ.Πλησιάζει η ώρα που θα πάρω Βήτα και το Golden Abyss είναι πολύ ακριβό ακόμα για καινούριο,οπότε πάει για μεταχειρισμένο.Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο;Έχω Πλας,κι επομένως,το έχω τσάμπα το παιχνίδι,αν το παίξω πρώτα εκεί και μετά βάλω το μεταχειρισμένο,γιατί πες τελειώνει το Πλας,θα χρειαστεί να κάνω την διαδικασία (το πιο πιθανό) ή θα παίξω κατευθείαν;Ξέρω,τι σου λέω τώρα,υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης,απλά για να έχουμε μια πιο σφαιρική γνώση.
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna
    Live By The Creed


  15. #15
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    Quote Originally Posted by NoobShyBot View Post
    Ωραίος οδηγός φίλε,ευχαριστώ πολύ.Πλησιάζει η ώρα που θα πάρω Βήτα και το Golden Abyss είναι πολύ ακριβό ακόμα για καινούριο,οπότε πάει για μεταχειρισμένο.Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο;Έχω Πλας,κι επομένως,το έχω τσάμπα το παιχνίδι,αν το παίξω πρώτα εκεί και μετά βάλω το μεταχειρισμένο,γιατί πες τελειώνει το Πλας,θα χρειαστεί να κάνω την διαδικασία (το πιο πιθανό) ή θα παίξω κατευθείαν;Ξέρω,τι σου λέω τώρα,υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης,απλά για να έχουμε μια πιο σφαιρική γνώση.
    γεια σου συνονόματε , να 'σαι καλά ,

    στην περίπτωσή σου και όσον αφορά τα τρόπαια όταν βάλεις το μεταχειρισμένο μέσα στο ps vita θα πρέπει να την κάνεις την διαδικασία γιατί αποθηκεύει πληροφορίες του psn id στο cartridge οπότε θα έχει του προηγούμενου , άρα θα πρέπει να τις διαγράψεις για να αντιστοιχεί πλέον στο δικό σου id.
    Tα τρόπαια εννοείται ότι είναι (εφόσον έχεις κάνει sync) στον server της sony οπότε συνεχίζεις με όσα σου είχανε μείνει ,

    το ερώτημα όμως που πρέπει να σε απασχολεί είναι με το save file σου !
    δλδ , αν μπορεί να δει η retail έκδοση (το cartridge) το save που είχε δημιουργήσει η "κατεβασμένη" από το plus έκδοση ...

  16. #16
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Το thread θυμίζει άλλες εποχές, από κάποιο firmware update και μετά δεν ισχύει τίποτα από τα παραπάνω,
    ο οποιοσδήποτε που βάλει μεταχειρισμένο και χιλιοπαιγμένο cartridge στο δικό του Vita κερδίζει trophies
    χωρίς να βγάζει εξ'αρχής κάποια προειδοποίηση.

  17. #17
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    ^^ έχω να πάρω μεταχειρισμένο πολλούς μήνες , αν το έβαλες και σου δίνει κανονικά τα τρόπαια τότε όντως το thread είναι από τα "πέτρινα" χρόνια του ps vita ....λολ

    θα μας θυμίζει τα παλιά...

  18. #18
    Member jiraiya's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Name
    Μπαμπης

    Default

    πριν λιγες μερες επαιξα ενα μεταχειρισμενο παιχνιδι συγκεκριμενα το f1 2011 και χρειαστηκε να κανω αυτη την διαδικασια για να φορτωσουν τα trophies
    οποτε δεν νομιζω να ειναι απο τα πετρινα χρονια του ps vita εκτος εαν μου διαφευγει κατι αλλο!!!!!
    Last edited by jiraiya; 06-08-2013 at 00:10.

  19. The Following User Says Thank You to jiraiya For This Useful Post:

    antoniss (05-08-2013)

  20. #19
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Μπορεί να έχεις και δίκιο γιατί δεν σκέφτηκα την μία και μοναδική πιθανότητα,
    από Seven τα πήρα, ίσως ή ο τελευταίος κάτοχος ή το κατάστημα να κάνει delete τα δεδομένα (την εγκατάσταση και το save δηλαδή) και μετά να βγάζει την καρτούλα από το Vita.

  21. #20
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    oops! I will check it tomorrow ,

    θα πάω να επιστρέψω ένα game και θα νοικιάσω ένα του vita που θέλω και την προηγούμενη φορά ήτανε νοικιασμένο ,

    Οδυσσέα μπορεί να ήταν και ακόμα πιο σπάνια περίπτωση να ήσουνα ο πρώτος που το νοικιασε !...

    ναι και όμως μου έχει συμβεί στο Resistance του vita , και ούτε για τα τρόπαια έκανα τα παραπάνω και μάλιστα είχε αχρησιμοποίητο online pass (αυτό σχεδόν πριν 1 χρόνο βέβαια..)

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •