Page 24 of 24 FirstFirst ... 142021222324
Results 461 to 465 of 465

Thread: Beyond: Two Souls

  1. #461
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Δε με χαλαει παντως, γιατι δε το εχω παιξει
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. #462
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Κι εμένα βέβαια δεν με χαλάει να το (ξανα)παίξω.


  3. #463

    Default

    Σειρά μου ήταν κι εμένα να παίξω το Beyond, αν και καθυστερημένα. Έλεγα μπας και το έπαιρνα σε remastered στο Ps4, αλλά το βρήκα σε πολύ καλή τιμή πλέον για Ps3, κι από κάποια πράγματα που διάβασα, έκρινα ότι δεν θα είχε τίποτα πολύ σημαντικό παραπάνω να μου προσφέρει η remastered version. Δεν με ενδιέφερε και να παίξω τα επεισόδια με χρονολογική σειρά (νομίζω είναι προαιρετικό στο Ps4), μιας και ήθελα να παίξω το παιχνίδι στην original μορφή του, δηλ. όπως αρχικά το είχε σχεδιάσει ο Cage.
    Tο πήρα την προηγούμενη εβδομάδα, το τελείωσα εχθές. Μου αρέσει ούτως ή αλλως ο Cage και αυτά τα interactive movies που φτιάχνει, οπότε ήταν στο πρόγραμμα το Beyond. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Έγινε πάρα πολύ καλή δουλειά, σχεδόν σε όλα, τα μικρά animations των χαρακτήρων όταν στέκουν και περιμένουν ή εκφράζουν κάποιο συναίσθημα, τις εκφράσεις προσώπων σε κοντινά πλάνα, τον χειρισμό, τα γραφικά, την κλιμάκωση της ιστορίας. Δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να έγινε στην Ps4 version, αλλά στο Ps3 νομίζω είδα πεντακάθαρα γραφικά και εικόνα, με ελάχιστο ζόρισμα από την κονσόλα.
    Σημαντική και η συμβολή των Page και Dafoe φυσικά, ειδικά με την δουλειά που έγινε στο motion capture των προσώπων και των εκφράσεών τους.
    Το ότι δεν έχει πολύ gameplay (αν και ψιλοδιαφωνώ) είναι κάτι που δεν με πολυπειράζει, μιας και ο στόχος του Cage κάθε φορά είναι να παρουσιάσει μία ιστορία, μία ταινία ουσιαστικά, σε μορφή διαδραστική, οπότε είναι κάτι που το περιμένουμε. Πάντως, από αυτά που είχα διαβάσει, περίμενα να κάνουμε ελάχιστα ως παίκτες και περισσότερο να παρακολουθούμε, αλλά νομίζω δεν είναι έτσι. Έχουμε πολλή συμμετοχή με το χειριστήριο, απλά δεν ζητάει δύσκολα πράγματα.
    Όπως και άλλοι είπαν, η μόνη μου ένσταση είναι ότι αυτό το είδος του σεναρίου, δηλ. αυτή η θεματολογία, δεν μπορώ να πω ότι με τραβάει γενικώς, αν και ο Cage δείχνει να έχει ένα κόλλημα κάπως με αυτά. Θα συμφωνήσω και με άλλους, που είπαν ότι το Heavy Rain είναι καλύτερο, αρκετά καλύτερο.
    Γενικώς το παιχνίδι το ευχαριστήθηκα, είναι μία ωραία εμπειρία, κι εννοείται αναμένουμε την επόμενη δουλειά του Cage.....
    Spoiler!
    Last edited by toninio; 08-02-2016 at 01:59.

  4. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    panos74gr (08-02-2016)

  5. #464
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Κατάφερα να το παίξω και εγώ αφού το βρήκα από ένα φίλο. Είχα πολύ καιρό να βαρεθώ σε παιχνίδι. Να μη μου αρέσει και να το βγάλω ναι αλλά να βαρεθώ τόσο πολύ δεν θυμάμαι. Αγγαρεία το έκανα. Ένα - δύο κεφάλαια ενδιαφέροντα, τα υπόλοιπα χάλι μαύρο. Αναπόφευκτη η σύγκριση με το Heavy Rain αφού είναι του ίδιου "παικτικού" ύφους αλλά σαφέστατα υποδεέστερο. Άθλια κίνηση, σκηνές ή/και διάλογοι που δεν μπορείς να περάσεις αν το παίζεις για κάποιο λόγο δεύτερη φορά και δεν θες να φας όλο το μαρτύριο, και να μην αρχίσω για την υπόθεση και τις επιλογές που έχεις. Οι μόνοι πόντοι που μπορώ να δώσω είναι για τα γραφικά και την ηθοποιία ίσως και τη σκηνοθεσία τώρα που το σκέφτομαι γιατί μου άρεσε το μπρος-πίσω. Είμαι πολύ δαγκωμένος για το Detroit τώρα πια.

  6. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    chronohill (15-07-2016)

  7. #465
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Kane View Post
    Κατάφερα να το παίξω και εγώ αφού το βρήκα από ένα φίλο. Είχα πολύ καιρό να βαρεθώ σε παιχνίδι. Να μη μου αρέσει και να το βγάλω ναι αλλά να βαρεθώ τόσο πολύ δεν θυμάμαι. Αγγαρεία το έκανα. Ένα - δύο κεφάλαια ενδιαφέροντα, τα υπόλοιπα χάλι μαύρο. Αναπόφευκτη η σύγκριση με το Heavy Rain αφού είναι του ίδιου "παικτικού" ύφους αλλά σαφέστατα υποδεέστερο. Άθλια κίνηση, σκηνές ή/και διάλογοι που δεν μπορείς να περάσεις αν το παίζεις για κάποιο λόγο δεύτερη φορά και δεν θες να φας όλο το μαρτύριο, και να μην αρχίσω για την υπόθεση και τις επιλογές που έχεις. Οι μόνοι πόντοι που μπορώ να δώσω είναι για τα γραφικά και την ηθοποιία ίσως και τη σκηνοθεσία τώρα που το σκέφτομαι γιατί μου άρεσε το μπρος-πίσω. Είμαι πολύ δαγκωμένος για το Detroit τώρα πια.
    Σπύρο η κίνηση στο heavy rain είναι χειρότερη δυστηχώς (το έπαιξα πρόσφατα σε remaster). Καταλαβαίνω όμως τι εννοείς.
    Και εγώ δεν το συμπάθησα καθόλου το παιχνίδι. Θυμάμαι οτι με είχαν ενοχλήσει 2 πράγματα κυρίως:
    1. Το πολύ κλάμα (Μάρθα Βούρτση in playstation)
    2. Το μεταφυσικό κομμάτι του.

    Βέβαια στο πρώτο play το έπαιξα ευχάριστα (ήθελα να δω τι θα γίνει κτλ) και δεν το βαρέθηκα.
    Μετά στο 2ο+ όμως ναι ήταν απάλευτο. Το ίδιο βέβαια γινόταν και στο heavy rain αν θες να δεις όλα τα τέλη.
    Ελπίζω πραγματικά στο Detroit να βάλουν skip cutscene... ή έστω skip credits (ffs ούτε τα credits δεν σε αφήνουν να κάνεις skip).
    To ιδανικό είναι να βάλουν "έξυπνο skip" ώστε αν δεν έχεις δει ένα cutscene να μην μπορείς να skipάρεις. Αλλά αν το έχεις δει σε προηγούμενο playthrough να στο επιτρέπει...

  8. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    Kane (16-07-2016)

Page 24 of 24 FirstFirst ... 142021222324

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •