Results 1 to 4 of 4

Thread: Tales of Xillia 2

  1. #1
    PS4forums Addict aris13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,731
    PSN ID
    GOB_BLUTH
    Name
    Άρης

  2. #2

    Default

    Ελα ρε Bamco. Κανε αλλο ενα χατηρακι και φερε μας το 1ο το παιχνιδι να το παιξουμε και μετα βλεπουμε για το αλλο.

    Οσο αναφορα αυτο εδω. Φαινεται ενδιαφερον. Ελκυστικο.....μα τι λεω????









    Import φυγαμε!

  3. #3
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default Tales of Xillia 2

    ενα μηνα κ κατι πριν την κυκλοφορια ρου πρωτοy μερους ο παραγωγος της σειρας Hideo Baba αποκαλυψε στο Japanese Expo στην Γαλλια πως μεσα στο 2014 θα δουμε την συνεχεια της σειρας μεσα στο 2014.με αυτη την κυκλοφορια ενισχυεται ετσι μια κατηγορια που αυτη την γενια μπορουμε να πουμε οτι ηταν η πιο "χαλαρη" απο αποψη κυκλοφοριων σε σχεση με τις προηγουμενες.


    Last edited by geogoku; 07-07-2013 at 21:57.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  4. The Following User Says Thank You to geogoku For This Useful Post:

    Απαραδεκτος (08-07-2013)

  5. #4
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    μετα απο 80 ωρες παιχνιδιου τελειωσα αυτο το παρα πολυ καλο Jrpg που ακουει στο ονομα Tales of Xillia 2. Αν και τα περισσοτερα της σειρας που εχω παιξει ειναι απο PS3 era και μετα θεωρω οτι ειναι μεσα στα 5 καλυτερα της σειρας. Δυστυχως το Τales of Χillia ενω το τερματισα δεν ειχα ασχοληθει τοσο πολυ οσο του αξιζε και προς το τελος ειδικα το εκανα αγγαρεια αν και ηταν ενα πολυ καλο μερος της σειρας.



    θα ξεκινησω με το στορυ χωρις να θελω να σποιλεριασω τιποτα.Για πρωτη φορα στη σειρα αναλαμβανουμε τον ρολο ενος semi-silent χαρακτηρα.Εδω να σημειωσω οτι ο λογος που ειναι semi-silent ειναι για να δωθει μεγαλο βαρος στο "choice system" που επισης παρουσιαζεται πρωτη φορα.δηλαδη σε συγκεκριμενα σημεια της ιστοριας ή τα γνωστα skits της σειρας, το παιχνιδι σας δινει 2 επιλογες. εκτος απο 3-4 σημεια που παιζουν μεγαλο ρολο στην ιστορια οι επιλογες δεν επηρεαζουν το story αλλα εχει να κανει με το affinity system που συνανταμε κ παλι για πρωτη φορα.με βαση τις επιλογες αυτες ο πρωταγωνιστης "φτιαχνει" τις σχεσεις του με το υπολοιπο cast κ σε βαθος χρονου κερδιζετε καποια skills & costumes.αυτο που με ξενερωνει στο θεμα τον επιλογων ειναι οτι οταν κανεις την επιλογη δεν ακους τον πρωταγωνιστη να το λεει αλλα συνεχιζεται η ιστορια.Ο λογος που λεω semi silent κ οχι silent ειναι σε αρκετα σημεια θα ακουσετε τον πρωταγωνιστη να λεει καποιες πολυ μικρες προτασεις ή μονολεκτικες απαντησεις αλλα το γεγονος οτι δεν ειναι αρκετα ενεργος "ομιλητικα" μου χαλαει το immersion και ειναι κριμα γιατι ειναι πολυ καλα φτιαγμενος ως πρωταγωνιστης. Οσο αφορα το main story δυστυχως ενω εχει πολυ καλη βαση σαν ιστορια υστερει στις "εκπληξεις" αν εξαιρεσω ενα καλο twist το οποιο σε καποιο σημειο ειχα ξεκινησει να το παιρνω χαμπαρι...

    Το cast συνολικα ειναι αριστο για τα γουστα μου.συνανταμε ολα τα μελη απο το πρωτο μερος σιγα σιγα οσο προχωραει η προοδος και βλεπουμε ποσο εχουν εξελιχτει στον ενα χρονο που εχει περασει απο το τελος του Tales of Xillia με πολυ καλες προσθηκες καινουργιων χαρακτηρρων χωρις να χαλαει η ολη χημεια. Αριστη προσθηκη οτι καθε χαρακτηρας εχει μια σειρα απο μινι episodes σε sidequests και βοηθαει παρα πολυ στο development των χαρακτηρων.Κατι αλλο που θελω να οτι εχει γινει πολυ καλη δουλεια στον τομεα των sidequests. εκτος απο το mini episodes των χαρακτηρων που ανεφερα εχουν προσθεσει ενα job board οπου εκει μπορειτε να βρειτε ολα τα sidequests ωστε να μην χανετε κανενα. αυτα χωριζονται σε 3 κατηγοριες. fetch quests, σκοτωστε ενα συγκεκριμενο αριθμο τερατων και καποια story sidequests τα οποια εχουν τον χαβαλε τους που βλεπετε καποια σκετσακια.τελος υπαρχει κ μια εξτρα κατηγορια με την ονομασια Elite monsters τα οποια οπως αναφερει κ το ονομα τους προκειται για Elite bosses τα οποια προσφερουν ενα πολυ καλο challenge.Υπαρχει & poker για τα χαρτομουτρα αλλα επειδη τα ψιλοαποφευγω στα Jrpgs δεν δινω τοσο πολυ βαρος...προσοχη σε οποιον θελει να το παιξει υπαρχει ενα κρυφο bonus episode που προυποθετει να εχεις κανει σχεδον ολα τα τα main sidequests κ μπορεις να το κανεις μπαινοντας και βγαινοντας απο το τελευταιο dungeon.

    πολυ ενδιαφερον στοιχειο ειναι και το rebuilt του level up system που αλλαζει εντελως και κατα την γνωμη μου κλασεις ανωτερο απο το προηγουμενο. υπαρχουν 6 elements και αναλογως το extractor που φοραει ο καθε χαρακτηρας μαθαινει skills,artes & link bonuses.το μονο μου παραπονο ειναι οτι εγω που εκανα ολα τα sidequests ηταν οτι ολοκληρωσα πολυ γρηγορα ολα τα elements σε ολους τους χαρακτηρες οποτε θα ηθελα λιγα παραπανω skills & ειδκοτερα artes.

    Στα γραφικα τωρα τα πραγματα ειναι σε πολυ καλα επιπεδα κ ειδικοτερα την εποχη που ειχε βγει θεωρω οτι ειναι μαζι με του tales of vesperia ηταν τα καλυτερα.ενα παραπονο που εχω ειναι οτι δεν εχει διορθωθει το προβλημα που υπηρχε και στο 1ο Tales of Xillia και εχει να κανει με τις πολεις...ενω ειναι παρα πολυ ομορφα σχεδιασμενες και αρκετα μεγαλες παραμενει το προβλημα με το αργο "φορτωμα" των NPCs αλλα και τα framedrops σε σημεια των πολεων που επικρατει πολυκοσμια...

    Το OST παραμενει αριστο και αρκετες πινελιες απο jazz blues στοιχεια αλλα και πολυ καλα sound effects.Ευτυχως συνεχιζεται η καλη παραδοση της σειρας με τα πολυ καλης ποιοτητας voice overs αλλα σοβαρη ειναι κ η απουσια των Ιαπωνικων μιας και παντα τα προτιμω στα Jrpgs που μου δινεται αυτη η δυνατοτητα.Αν δεν κανω λαθος υπηρχε θεμα με τα ιαπωνικα στο θεμα των δικαιωματων το οποιο λυθηκε σε μετεπειτα games της σειρας.

    Αριστο Επισης ειναι κ το συστημα μαχης.Εχει κρατησει το πολυ καλο Link system του πρωτου Tales of Xillia με καποιες πολυ καλες προσθηκες. Οσοι εχετε παιξει το, εξαιρετικο κατ εμε, Tales of Graces f θα θυμαστε το AC sytem που καθε ποντος ειναι και μια κινηση.Το συνανταμε και εδω με την διαφορα οτι δεν ειναι τοσο αυστηρο μιας και μου εδωσε την εντυπωση οτι ανανεωνεται γρηγοροτερα.αυτο εχει ενα καλο κ ενα κακο.το καλο ειναι οτι οι μαχες ειναι γρηγοροτερες αλλα απο την αλλη δεν ειναι τοσο πολυ τεχνικες οσο στο TOGf οποτε σου δινει την εντυπωση οτι ειναι περισσοτερο button mashing αν και στις δυσκολες μαχες δεν μπορεις να πας τοσο χυμα. η αλλη ενδιαφερουσα προσθηκη ειναι οτι ο πρωταγωνιστης εχει την δυνατοτητα να αλλαξει μεταξυ τριων οπλων on the fly.τα ειναι τα dual blades, dual pistols & sledgehammer. καθε εχθρος εκτος απο την αδυναμια του σε καποιο συγκεκριμενο element εχει αδυναμια και κ σε καποιο συγκεκριμενο weapon.επισης τα link skills που κανει ο πρωταγωνιστης με τους υπολοιπους συμπαικτες προυποθετουν συγκεκριμενο weapon οποτε θελει καλη προετοιμασια με ποιον κανεις link κ τι skills θα βαλεις στα shortcuts.Αριστη εντυπωση μου εκανε κ το ΑΙ των συμπαικτων οπου με εσωσαν απειρες φορες χωρις να χρειαστει να επεμβω στο menu . Για οποιον δεν γνωριζει δινεται κ η δυνατοτητα 4πλου local multiplayer...#foreveralonejrpgplayer

    Κλεινοντας να σημειωσω οτι το παιχνιδι σου δινει την δυνατοτητα για new game+ αλλα και ενος καινουργιου dungeon + Elite monsters EX αν αποφασισεις να κανεις load το save του τερματισμου (post game content).Σκεφτομαι να το κανω μεσα στο επομενο σαββατοκυριακο οπως και να παιξω παλι τα τελευταια bosses ωστε να δω και το 2ο ending μιας κ στο τελος σου δινεται η δυνατοτητα να κανεις επιλογες.

    Αριστες εντυπωσεις απο ενα πολυ αδικημενο Jrpg κατα την γνωμη μου το οποιο δεν εχει την αναγνωριση που του αξιζει.

    ΥΓ: μετα απο τοσες ωρες μου εκανε εντυπωση το ποσοστο μου στα trophies...17%...οχι οτι με ενδιαφερει κ τοσο but still...
    Last edited by geogoku; 31-10-2018 at 00:54.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •