Page 45 of 45 FirstFirst ... 354142434445
Results 881 to 886 of 886

Thread: EURO 2012 |

  1. #881

    Default

    Όλες οι απόψεις αξιολογότατες και πολύ σεβαστές εννοείται. Η Ισπανία και ο τρόπος που παίζει είναι πάνω από όλα θέμα υποκειμενικό, θέμα γούστου το αν αρέσει σε εμάς τους φιλάθλους......

    @petaloudas
    Ναι, είναι εντελώς οξύμωρη η φράση "η αμυντική ομάδα δεν αφήνει τον άλλο να παίξει", απλώς ήθελα να τονίσω το ότι όλο το παιχνίδι τους, που φυσικά δεν είναι αμυντικό με την κλασική έννοια, έχει σαν αρχή και σαν βάση την αμυντική σκέψη "μην κινδυνεύσω". Αν δεν είχε σαν αρχή αυτή τη σκέψη, δεν θα έπεφταν σαν τα κοράκια με το ασφυκτικό μαζικό τους μαρκάρισμα με το που έχαναν τη μπάλα. Εδώ μιλάμε για ένα "πλέγμα" που σαρώνει το γήπεδο και δεν αφήνει τον αντίπαλο καν να αναπτυχθεί και που, για μένα, είναι το βασικό κλειδί των επιτυχιών τους (και που φυσικά πάλι μιλάμε για δουλειά χρόνων, με βάση αυτή τη φιλοσοφία). Μιλάμε για το κομμάτι εκείνο του παιχνιδιού τους όταν δεν έχουν τη μπάλα, διότι ο περισσότερος κόσμος στέκεται μόνο στο κομμάτι όπου έχουν κατοχή.

    @Μajere
    Έχω την εντύπωση ότι ο Desmont (που στα ποστ του βλέπω ότι είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος) με την "παρωδία ποδοσφαίρου" δεν εννοούσε αυτό που λες, για ομάδες που τυχόν θα παίξουν αποτυχημένα αυτό το ποδόσφαιρο στο μέλλον (που είναι και αυτή σημαντική παράμετρος), αλλά εννοούσε...αυτό το ποδόσφαιρο που ήδη βλέπουμε, από Μπάρτσα και Ισπανία (να με διαψέυσει αν είμαι λάθος). Όχι, δεν έχω φόβο για "ποδοσφαιρικό αρμαγεδώνα", γιατί τα έχουμε ξαναδεί στο παρελθόν. Η Ολλανδία και ο Άγιαξ το πρωτοεφάρμοσαν για κάποια χρόνια, μετά το χάσαμε και το ξαναείδαμε αργότερα στη Μϊλαν του Σάκι και των Ολλανδών. Η πορεία και τώρα είναι προκαθορισμένη: η Ισπανία σιγά σιγά θα αρχίσει να "κουράζεται" (δηλαδή η συγκεκριμένη φουρνιά παικτών) και θα μπει ένα στοπ (κατά πάσα πιθανότητα στο επερχόμενο μουντιάλ).

    @I_have_a_name
    Aσφαλώς, ο Xavi και ο Iniesta δεν σκέφτονται έτσι όταν παίζουν. Οι παίκτες αυτοί έμαθαν από μικροί τον συγκεκριμένο τρόπο παιχνιδιού και απλώς τον εφαρμόζουν και τους βγαίνει. Αλλά ακόμα και η φράση του Γκουαρδιόλα στην άμυνα αναφέρεται: η σκέψη για απόλυτο passing game ξεκινάει από το ότι φοβούνται ότι θα φάνε γκολ και θέλουν αυτό να το εκμηδενίσουν.

    Τεσπά, για να μην παρεξηγηθώ και πάλι, είναι αξιοθαύμαστα αυτά που πετυχαίνουν, διότι είναι δυσκολα πράγματα, αλλά για τα δικά μου γούστα, αυτό το είδος ποδοσφαίρου δεν μου αρέσει. Με το ίδιο σκεπτικό, είμαι εντελώς αντίθετος με την "περίφημη" ακαδημία της Μπαρτσελόνα, όπου μαζεύει τα παιδιά από 11 ετών (μένουν μέσα, σαν κολλέγιο) για να τους μάθει το συγκεκριμένο ποδόσφαιρο και να τους κάνει καλούς παίκτες για αργότερα.

    Τεσπά, για να μην το κουράζω, μπράβο τους για αυτά που πετυχαίνουν και για τους φίλους που έχουν κερδίσει. Ο καθένας μας έχει άλλα πράγματα στο μυαλό του, χαλιέται ή "φτιάχνεται" με άλλα πράγματα στο ποδόσφαιρο, οπότε περί ορέξεως.....

  2. #882
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Μια σημειωση, αν δεν κανω λαθος και η Αρσεναλ εχει εφαρμοσει αυτον τον τροπο παιχνιδιου οταν ειχε μεσα σχεδον τη μιση εθνικη Ολλανδιας και κατα καιρους εκαναν τραμπες με την Μπαρτσελονα με παικτες.Απλως εκει ειχαν τον Henry,Bergkamp δλδ και πιο κλασικα φορ.Βασικα εχω την εντυπωση οτι ο Βενγκερ θα ηθελε αυτο το ποδοσφαιρο να παιζει απλα δεν εχει βρει ακομη μια 11αδα της προκοπης.Ειναι οτι πιο κοντινο εχω σε παραδειγμα για το ποσο δυσκολο ειναι να παιξεις αυτην την μπαλα.

    Παντως εκει που καταληξαμε ειναι οτι ειναι θεμα γουστου.Απλα δεν ειδα καποιο ισχυρο επιχειρημα σχετικα με το λογο που θα επρεπε να ειναι αντιπαθητικο το ποδοσφαιρο των Ισπανων.Καθαρα και ξαστερα , "περι ορεξεως "
    Satan has left his killing floor
    PS4

  3. #883
    Elite I_HAVE_A_NAME_'s Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,055
    Name
    Αλέξανδρος

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Με το ίδιο σκεπτικό, είμαι εντελώς αντίθετος με την "περίφημη" ακαδημία της Μπαρτσελόνα, όπου μαζεύει τα παιδιά από 11 ετών (μένουν μέσα, σαν κολλέγιο) για να τους μάθει το συγκεκριμένο ποδόσφαιρο και να τους κάνει καλούς παίκτες για αργότερα.
    Ναι αλλά την λέμε στις ομάδες του Ελληνικού ποδοσφαίρου που στο πρόσφατο παρελθόν οι λέξεις "ακαδημία" και "υποδομή" τους ήταν άγνωστες κ τώρα θα την πούμε κ στην Barcelona που μεριμνεί για το μέλλον της βγάζοντας αν μη τι άλλο τεχνίτες κ γρήγορους παίκτες που αγαπάνε την μπάλα?
    Δεν είναι λίγο υπερβολικό?
    Δεν βγάζει δα και κλαδευτήρια, ούτε προμοτάρει το σκληρό ή αντιαθλητικό παιχνίδι. Ούτε την μαζική άμυνα κ την καταστροφή του επιθετικού ποδοσφαίρου..
    Last edited by I_HAVE_A_NAME_; 05-07-2012 at 14:46.
    "Artificial Intelligence is no match for Natural Stupidity"

  4. #884

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Μια σημειωση, αν δεν κανω λαθος και η Αρσεναλ εχει εφαρμοσει αυτον τον τροπο παιχνιδιου οταν ειχε μεσα σχεδον τη μιση εθνικη Ολλανδιας και κατα καιρους εκαναν τραμπες με την Μπαρτσελονα με παικτες...............
    .......
    Παντως εκει που καταληξαμε ειναι οτι ειναι θεμα γουστου.Απλα δεν ειδα καποιο ισχυρο επιχειρημα σχετικα με το λογο που θα επρεπε να ειναι αντιπαθητικο το ποδοσφαιρο των Ισπανων.Καθαρα και ξαστερα , "περι ορεξεως "
    Ακριβώς, η Άρσεναλ είναι μία μικρή Μπαρτσελόνα στον τρόπο που παίζει. Είναι βέβαια και άλλο μέγεθος και δεν είναι εύκολο να φτάσει στην κορυφή με τον τρόπο που το έκαναν οι καταλανοί.
    Δεν υπάρχει ισχυρό επιχείρημα, ούτε και με απασχολεί να πείσω κανέναν για κάτι. Μα ήμουν και σίγουρος ότι οι 9 στους 10 θα διαφωνούσαν, και δεν θα έγραφα καν εάν δεν είχα δει ένα συγκεκριμένο ποστ, στην προηγούμενη σελίδα. Είναι η προσωπική μου άποψη, για ένα ποδόσφαιρο, ένα "σύστημα" που το βρίσκω υπερβολικό.

    Quote Originally Posted by I_HAVE_A_NAME_ View Post
    Ναι αλλά την λέμε στις ομάδες του Ελληνικού ποδοσφαίρου που στο πρόσφατο παρελθόν οι λέξεις "ακαδημία" και "υποδομή" τους ήταν άγνωστες..........
    Δεν λέω ότι δεν πρέπει να υπάρχουν ακαδημίες. Την "λέω" στην Μπαρτσελόνα για μία ακόμα, κατά τη γνώμη μου πάντα, υπερβολή. Δεν είναι ανάγκη να παίρνουν τα παιδιά από 11 ετών εσώκλειστα σε ένα κολλέγιο (το οποίο φυσικά λειτουργεί άψογα, με σχολείο, δραστηριότητες κλπ, στα πρότυπα του Άγιαξ) για να τα κάνουν ποδοσφαιριστές. Δεν λέω ότι είναι κάτι κακό ή λάθος σε αυτό, απλά εμένα δεν μου αρέσει αυτή η ιδέα, τη βρίσκω πολύ υπερβολική. Κι άλλες μεγάλες ομάδες έχουν ακαδημίες, αλλά δεν κάνουν έτσι, για να το πω απλά.
    Το θέμα των ακαδημιών είναι μεγάλο ούτως ή άλλως και σηκωνει πολλή κουβέντα......

  5. #885
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Desmond View Post
    Όταν είσαι μεγάλος ποδοσφαιριστής...
    Ίσως ρωτάω λίγο αργά, αλλά τι ακριβώς έγινε; Θέλω να πω, για ποιο λόγο είπε ο Casillas στον διαιτητή αυτό που είπε; Τι το σημαντικό έγινε; Δεν ρωτάω αμφισβητώντας.

  6. #886
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    αν δεν κανω λαθος ηταν στις καθυστερησεις , και του ειπε μαλλον να το σφυριξει γιατι δεν εχει νοημα να ταλαιπωρειται αλλο η ιταλια.


Page 45 of 45 FirstFirst ... 354142434445

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •