Page 1 of 18 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 348

Thread: Japanese/Asian Games Fan Club

  1. #1
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default Japanese/Asian Games Fan Club

    Αφου ελιωσα το FFXIII-2 ενιωσα την αναγκη να ανοιξω αυτο το νημα γιατι σαν να αισθανθηκα μετα απο πολυ καιρο οτι ακομα υπαρχουν ιαπωνικα παιχνιδια που με γεμιζουν οπως καποτε.μετα το FFXIII-2 εδωσα μια δευτερη ευκαιρια στο Star Ocean 4 κ ηδη μετα την μετρια πρωτη εντυπωση μετραει 70+ ωρες στο σκληρο δισκο του PS3 μου.Επισης με αφορμη το Yakuza 5 , Persona 4 στο PsVita και το Tales of Graces F που κοντοζυγωνει το Hype μου εχει χτυπησει κοκκινο κ ανυπομονω να τα λιωσω !!! χωρις να θελω να κουραζω, ανοιξα αυτο το thread για να λεμε τα παντα γυρω απο τα japanese games ασχετως κονσολας....

    αλλο ενα πραγμα που με πορωσε ηταν το Tales of Xillia import Review που ειδα στο youtube το οποιο κ προσθετω για να συνεχισω το θεμα.

    [YOUTUBE]FJv7y1Tq4bU[/YOUTUBE]

    ζητω προκαταβολικα συγνωμη αν υπαρχει αντιστοιχο θεμα





    Mod Edit:

    Japanese PS3&PS4 games that need to be localized | #BuildingTheList| Participation Thread


    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  2. #2
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Nice thread! Κι εγώ είμαι λάτρης των ιαπωνικών παιχνιδιών. Βασικά για να πω την αλήθεια σπάνια απολαμβάνω παιχνίδια από δυτικά studios. Ανέκαθεν στις 2 προηγούμενες γενιές έπαιζα αμιγώς ιαπωνικά παιχνίδια.

    Δυστυχώς όμως η ποιότητα των ιαπωνικών studios έχει πέσει κατακόρυφα τελευταία. Γι αυτό και έχω σταματήσει να παίζω και πολλά games. Τουλάχιστον οι μεγάλοι έχουν δυτικοποιηθεί αρκετά. Η Capcom έχει ξεφτιλιστεί εντελώς, η SE δυστυχώς οδεύει προς τα εκεί κοκ. Νομίζω τη μεγαλύτερη βιβλιοθήκη καλών ιαπωνικών παιχνιδιών πρέπει να την έχει το DS και το psp. Και δεν είμαι και πολύ του φορητού gaming. Αλλά καλό να υπάρχει αυτό το thread να μπορούμε να ενημερωνόμαστε για ότι αξιόλογο βγαίνει ανεξαρτήτως πλατφόρμας!

  3. #3
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Nice thread! Κι εγώ είμαι λάτρης των ιαπωνικών παιχνιδιών.
    αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα!!!!!λοιπον ας ποσταρω κ γω καποια νεα σχετικα με games που βρηκα τωρα.

    νεα screens απο yakuza 5 !!!!

    http://andriasang.com/con151/yakuza5_screens/

    επισης Metal Gear Rising E3 Demo Video title screen

    [youtube]W4lkq8uIg-8[/youtube]


    ακομα το πρωτο artwork για το game της Nippon-ichi στο PsVita για την 20η επετειο

    http://www.siliconera.com/2012/05/23...ary-vita-game/

    νεο trailer για το τελευταιο digimon στο psp

    [youtube]OISX93OKcv8[/youtube]
    Last edited by geogoku; 24-05-2012 at 16:06.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  4. #4
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για εμενα η απολυτη εκφραση της ιαπωνικης κουλτουρας ηταν παιχνιδια οπως το Final Fantasy, Breath of Fire, Dark Cloud, Xenogears κλπ κλπ.

    Ειναι παιχνιδια τα οποια με εκαναν να θεωρω τον εαυτο μου κι εγω λατρη των ιαπωνικων παιχνιδιων.

    Αν παρατηρησατε ο χρονος που χρησιμοποιησα ειναι παρελθοντικος... δυστυχως για εμενα πλεον η Ιαπωνικη κουλτουρα εχει κατα ενα τεραστιο ποσοστο χαθει εντελως απο τις εν λογω εταιρειες. Η απογοητευση απο την Squarenix και την Capcom ειναι πολυ, μα παρα πολυ βαρια για εμενα. Τοσο που πλεον δυτικοποιηθηκα σχεδον ολοκληρωτικα κι εγω. Τα ιαπωνικα στουντιο απο εκει που τα προσκυναγε ολος ο κοσμος δυστυχως σε αυτην την γενια εχουν κατρακυλησει τοσο πολυ, που πλεον ακομα και τα αμιγως ευρωπαικα στουντιο τα εχουν ξεπερασει κατα την ταπεινη μου αποψη.

    Ευχομαι στο μελλον να συνηδειτοποιησουν οι ιαπωνες οτι ο λογος που τα παιχνιδια τους τα ερωτευτηκαμε, ηταν η κουλτουρα τους και οχι η δυτικη κουλτουρα. Ευχομαι στο μελλον να μοιαζουν τα παιχνιδια τους περισσοτερο ιαπωνικα απο οτι αμερικανικα...

    Αυτην την στιγμη δεν μπορω να σκεφτω ενα ιαπωνικο παιχνιδι που περιμενω πως και πως να παιξω (ηταν το Last Guardian αλλα πλεον και αυτο δεν εχουμε ιδεα τι γινεται ετσι οπως καταντησαν τα πραγματα). Ποιος, εγω, που στο παρελθον εμπαινα και εψαχνα ολο το ιντερνετ απλα για να μαθω τι χρωμα μαλλια θα εχει ο πρωταγωνιστης του επομενου παιχνιδιου της Square....

    sad :/ Sorry για το οχι και τοσο θετικο ποστ, ωραιο θρεντ!

  5. #5
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    δυστυχως περναει την χειροτερη της φαση η συγκεκριμενη βιομηχανια...θελω να ελπιζω ομως οτι θα ερθει ο "δυτικος κορεσμος" κ θα γινουν κινησεις ωστε να επανελθει καπως η κατασταση αν οχι στα παλια επιπεδα, τουλαχιστον να δουμε καποια ανοδο.

    εγω βασικα απο games περιμενω

    yakuza 5
    tales of graces F
    tales of xillia
    και φυσικα το Ni no kuni το οποιο δεν ξερω κ για πιο λογο το εσπρωξαν ενα χρονο μετα.

    αν ξερει κανενας καμια επισημη ημερομηνια κυκλοφοριας για ευρωπη ή αμερικη ας τα ποσταρει
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    Star Ocean 4 κ ηδη μετα την μετρια πρωτη εντυπωση μετραει 70+ ωρες στο σκληρο δισκο του PS3 μου.

    πολύ υποτιμημένος τίτλος, τον προτείνω άνετα (japanese dub included) ! αλλά πάσχει από το μεγαλύτερο πρόβλημα της ιαπωνέζικης βιομηχανίας αυτή την γενιά: έριξαν την πρόκληση σε αστεία επίπεδα. ή τουλάχιστον πρέπει να προχωρήσεις τρομερά πολλές ώρες για να φτάσεις σε σημείο με κάποιο ενδιαφέρον

    τα ιαπωνέζικα παιχνίδια πάντα είχαν πολύ trial and error και στρατηγική ακόμα και τα rpg όπως τα shin megami tenshei. σήμερα όλα αυτά τα εγκατέλειψαν

    αυτό τον καιρό παίζω digital devil saga και final fantasy 6. μέρα με την νύχτα η δυσκολία με τα σημερινά παιχνίδια

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    yakuza 5
    tales of graces F
    tales of xillia
    +1, ειδικά το tales of graces και επίσης περιμένω το type-0 σαν λόγο αγοράς του PSVita !

  7. #7
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    geogoku απο psp εχεις να προτεινεις τιποτα?Λεω να αγορασω για το vita μερικα rpgs.
    .

  8. #8
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Metalgearfan σε καταλάβαινω απολυτα τι λες.παρ'ολα αυτα μου δινει ενα nostalgia feeling...το οτι το εχω στο japanese dub εννοειται....εδω games που εχουν σχετικα καλο english voice over κ τα βαζω στο japanese....

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    geogoku απο psp εχεις να προτεινεις τιποτα?Λεω να αγορασω για το vita μερικα rpgs.
    το psp εχει παααααρα πολλα J-rpg.

    FFVII : Crisis core
    Valkyria chronicles 2
    kingdom Hearts
    Lunar Silver star story
    persona (τα remakes)
    τα τρομερα star ocean 1-2
    tales of eternia

    επισης αν εισαι fan των strategy rpg (γιατι εγω δεν ειμαι με εξαιρεση το Valkyria Chronicles...μην βαρατε...!)

    Final Fantasy tactics
    Tactics Ogre: Let Us Cling Together
    Disgea
    Jeanne D'Arc

    για τα παραπανω παιρνει την ευθυνη ο Μανθος aka Agentprinny που του δανεισα το PSP μου κ μου τα εκθειασε...αυτα μου ερχονται σαν πρωτη σκεψη.θα κανω κ μια γυρα να θυμηθω κ αλλα κ θα κανω edit.με εχεις μπερδεψει ομως...στο psvita θα τα παιξεις ή αν ξερω καποια για το psvita???

    για να ειμαι κ αντικειμενικος κ το ds εχει πολυ καλα Jrpg....
    Last edited by geogoku; 24-05-2012 at 16:52.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  9. #9

    Default



    Μεγάλη προσμονή. Το έχω σχεδόν σίγουρο για το vita μιας και η psp game αγορά δεν είναι και πολύ δυνατή έξω από την ιαπωνία.

    http://playstationlifestyle.net/2011...antasy-type-0/

    PlayStation LifeStyle’s Final Score

    + My favorite ending in the Final Fantasy series caps off a good story.

    + Bosses and regular combat amazing for different reasons.

    - Lacks serious exploration almost as much as it lacks good ally A.I.

  10. #10
    PS4forums Fanatic tnf50's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    アテンス
    Posts
    2,466
    PSN ID
    tnf50
    Name
    Γιώργος

    Default

    Ας δωσω και γω το παρων! Προσωπικα παιζω και δυτικα και ιαπωνικα παιχνιδια για τον απλο λογο οτι και οι δυο πλευρες εχουν υπερ και κατα. Τα δυτικα απο τη μια ειναι πολυ ''ρηχα'' και δεν πρωτοτυπουν, ενω τα ιαπωνικα εχουν πολλες αηδιες τυπου dating games...

    Απο ιαπωνικους τιτλους ξεχωριζω τα kingdom hearts, τα naruto ultimate ninja series και ολα τα τρελα games τυπου devil may cry, bayonetta, metal gear rising κλπ

  11. #11
    PS4forums Fanatic tnf50's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    アテンス
    Posts
    2,466
    PSN ID
    tnf50
    Name
    Γιώργος

    Default

    Ας δωσω και γω το παρων! Προσωπικα παιζω και δυτικα και ιαπωνικα παιχνιδια για τον απλο λογο οτι και οι δυο πλευρες εχουν υπερ και κατα. Τα δυτικα απο τη μια ειναι πολυ ''ρηχα'' και δεν πρωτοτυπουν, ενω τα ιαπωνικα εχουν πολλες αηδιες τυπου dating games...

    Απο ιαπωνικους τιτλους ξεχωριζω τα kingdom hearts, τα naruto ultimate ninja series και ολα τα τρελα games τυπου devil may cry, bayonetta, metal gear rising κλπ

  12. #12
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by MetalGearFan View Post

    Μεγάλη προσμονή. Το έχω σχεδόν σίγουρο για το vita μιας και η psp game αγορά δεν είναι και πολύ δυνατή έξω από την ιαπωνία.
    μακαρι....θεωρω οτι αν βγει εκτος ιαπωνιας μονο για psvita θα βοηθησει κ πολυ στις πωλησεις του hardware.βεβαια πολυ θα κραξουν την Sony....
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  13. #13
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    με εχεις μπερδεψει ομως...στο psvita θα τα παιξεις ή αν ξερω καποια για το psvita???
    Εννοω να τα κατεβασω για vita.Να παιξω παιχνιδια του psp στο vita

    Τhanks για την λιστα ,καποια απο αυτα τα εχω παιξει
    .

  14. #14

    Default

    βασικά είναι και πως στους ιάπωνες τους κόλλησε η ιδέα ότι έξω από την ιαπωνία θέλουμε εύκολα παιχνίδια, και πολλοί developers την γενιά αυτή την ξεκίνησαν με το 360 την κυρίως αμερικανοδυτική κονσόλα οπότε έριξαν τρομερά την πρόκληση βασισμένοι σε αυτή την υπόθεση και προφανώς δεν τους βγήκε μιας και κανένα απολύτως studio δεν έμεινε με το 360

    για αυτό περιμένω το type-0 λιγο περισσότερο μιας και φτιάχτηκε για πιο ιαπωνοκεντρική κονσόλα

    edit:

    Μιας και μιλάμε για δημιουργούς που επενδύουν στα αφηγηματικά παιχνίδια, για αυτή την γενιά οι αγαπημένες μου ιστορίες ήταν

    Guns of the Patriots
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=P6V0JDyHoAU"]Metal Gear Solid 4 Trailer - YouTube[/ame]
    FF XIII
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=fUyAPNzRa2E"]Final Fantasy 13 XIII - Opening Credits (HD 720p) - YouTube[/ame]
    NIER
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=qBk-u8nuFvY&feature=related"]Nier Launch Trailer - YouTube[/ame]
    Last edited by MetalGearFan; 24-05-2012 at 18:15.

  15. #15
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εννοω να τα κατεβασω για vita.Να παιξω παιχνιδια του psp στο vita

    Τhanks για την λιστα ,καποια απο αυτα τα εχω παιξει
    βρηκα κ μια λιστα που εχει μπολικα αν θες ριξε κ μια ματια.εχει κ για αλλα format.

    http://www.digitpress.com/forum/show...he-PSP-(rpgpsp)
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  16. #16
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    εγω τρελαθηκα με το Eternal Sonata.ειλικρινα αυτο το παιχνιδι αν ειχε sidequests κ δεν ηταν τοσο linear θα πηγαινε πολυ καλυτερα.κ θεωρω οτι για την εποχη του ηταν αρκετα challeging μεχρι ενος σημειου βεβαια...
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  17. #17

    Default

    Quote Originally Posted by geogoku View Post
    εγω τρελαθηκα με το Eternal Sonata.ειλικρινα αυτο το παιχνιδι αν ειχε sidequests κ δεν ηταν τοσο linear θα πηγαινε πολυ καλυτερα.κ θεωρω οτι για την εποχη του ηταν αρκετα challeging μεχρι ενος σημειου βεβαια...
    δεν είμαι σίγουρος αλλά θυμάμαι πως και αυτό έπρεπε να το βγάλεις μια φορά για να ξεκλειδώσει δυσκολία


  18. #18

    Default

    Μπορουν να λειπουν τα prinny απο ενα τετοιο θρεντ ??? οχι βεβαια

    Αν και εχω παρει τη δοση μου για jrpg φετος απο δυο εξαιρετικα παιχνιδια, το Xenoblade και το Tactics Ogre: Let Us Cling Together, ομολογω οτι θα ηθελα κατι εξισου καλο και στο PS3.

    Μετα απο ανταλλαγη παιζω και το FFXIII-2, το οποιο ειναι ναι μεν αρκετα καλυτερο απ οτι περιμενα ( τουλαχιστον στο gameplay ) αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πολυ ροζουλινι για τα γουστα μου

    To Catherine αν και λιγο ιδιαιτερο, μου αρεσει . Βεβαια οι γριφοι ειναι λιγο δυσκολοι ωρες ωρες, αλλα σε ενα μικρο παιχνιδι οπως και αυτο μεσα στο προγραμμα ειναι.

    Περιμενω να μου ερθει και το Disgaea 4 για να ολοκληρωσω την jrpg πανδαισια απο παιχνιδια

  19. #19

    Default

    Ο λόγος που αντάλλαξα το Xbox360 για PS3 ήταν τα Ιαπωνικά παιχνίδια. Μεγάλος fan των παιχνιδιών απο την Ιαπωνία απο εποχές PS1. Επίσης είμαι μεγάλος fan των jRPG (και ας μην μου αρέσει η σειρά FF (με εξαίρεση 2 FF).

    Αγαπημένες εταιρίες? Μμμμ...Capcom πρώτη πρώτη (και δεν ακούω τίποτα!) & Atlus.
    Quote Originally Posted by Rob Bricken
    And then there's Hope -- oh, Hope, shown below, the 13-year-old boy who could give Evangelion's Shinji a run for mopiness.

  20. #20
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Μπορουν να λειπουν τα prinny απο ενα τετοιο θρεντ ??? οχι βεβαια

    Αν και εχω παρει τη δοση μου για jrpg φετος απο δυο εξαιρετικα παιχνιδια, το Xenoblade και το Tactics Ogre: Let Us Cling Together, ομολογω οτι θα ηθελα κατι εξισου καλο και στο PS3.

    Μετα απο ανταλλαγη παιζω και το FFXIII-2, το οποιο ειναι ναι μεν αρκετα καλυτερο απ οτι περιμενα ( τουλαχιστον στο gameplay ) αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι πολυ ροζουλινι για τα γουστα μου

    To Catherine αν και λιγο ιδιαιτερο, μου αρεσει . Βεβαια οι γριφοι ειναι λιγο δυσκολοι ωρες ωρες, αλλα σε ενα μικρο παιχνιδι οπως και αυτο μεσα στο προγραμμα ειναι.

    Περιμενω να μου ερθει και το Disgaea 4 για να ολοκληρωσω την jrpg πανδαισια απο παιχνιδια
    και τα σκυλακια στην υπογραφη σου ροζουλινια ειναι αλλα μια χαρα σου αρεσουν....LOL
    Last edited by geogoku; 24-05-2012 at 21:14.
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

Page 1 of 18 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •