Page 11 of 12 FirstFirst ... 789101112 LastLast
Results 201 to 220 of 222

Thread: Castlevania: Lords of Shadow 2

  1. #201

    Default

    Quote Originally Posted by jim_nemesis View Post
    Τερματισα χθες το παιχνιδι κ μπορω να πω οτι δεν με ενθουσιασε σχεδον καθολου.Δεν ηταν τοσο ανατρεπτικο οσο το πρωτο,τα Boss δεν με δυσκολεψαν ιδιαιτερα και ολο το story μεχρι κ το τελος δεν με κερδισε καθολου.Μονο το gameplay ηταν καπως αξιολογο αλλα αυτο δεν αλλαζει την συνολικη εικονα που εχω για το παιχνιδι.Θα μπορουσαν να εχουν κανει καλυτερη δουλεια στο main story του ή να μην εφτιαχναν καποιο sequel μιας κ το πρωτο κερδισε αρκετο κοσμο κ προσωπικα για μενα ηταν μακραν το καλυτερο παιχνιδι που εχω παιξει στο PS3.Ελπιζω να δω κατι καλυτερο σε next gen consoles
    Ποση διαρκεια εχει το game?


  2. #202
    Cool Member jim_nemesis's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    205
    PSN ID
    jimdominic

    Default

    Με λιγο ψαξιμο για να βρω καποια gems κ γενικα να ψαξω λιγο το παιχνιδι γυρω στις 22 ωρες.Δεν εχω παρατηρησει μεσα στο game αμα λεει καπου την διαρκεια.

  3. The Following User Says Thank You to jim_nemesis For This Useful Post:

    Kkritikos (11-03-2014)

  4. #203
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ παιδιά το έπαιξα και το τερμάτισα και δεν μπορώ να πω ότι έχω την τόσο αρνητική γνώμη που έχουν τα reviews αν και σαφώς δεν είναι τόσο καλό όσο το προηγούμενο...
    Το story με κράτησε αρκετά και είχα ιδιαίτερο ενδιαφέρον να δω που θα φτάσει αν και το τέλος τέλος ήταν λίγο μιέ... Κάποια surprised δυστηχώς τα κατάλαβα πολύ πριν αποκαλυφθούν...
    Το combat gameplay ήταν για ακόμα μιά φορά πολύ καλό και ιδιαίτερα τα boss fights μου αρέσαν πολύ. Υπόψην ότι έπαιξα στο hard (όπως είχα και στο 1) και κάποια απο τα Bosses με δυσκόλεψαν αρκετά χωρίς όμως να μου σπάσουν τα νεύρα. Φαντάζομαι ότι σε χαμηλότερο επίπεδο δυσκολίας το παιχνίδι θα χάνει πολύ μιας και θα είναι too easy...
    Όσον αφορά το stealth gameplay που πολύς κόσμος αναφέρει εγώ έχω να πω ότι είναι περισσότερο puzzle (δηλαδή πρέπει να βρεις τι πρέπει να κάνεις) παρά stealth gameplay...Δεν με χάλασε ιδιαίτερα αλλά σίγουρα χαμηλώνει το pacing του παιχνιδιού και δεν θα μου έλειπε αν δεν υπήρχε...
    Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα challengers καθώς υπάρχει τρόπαιο να τα κάνεις στο very hard difficulty αλλά αν είναι fair δύσκολα θα γουστάρω πιστεύω...

    Γιώργο (τσακάλι) και Τόνυ παίξατε εσείς; εντυπώσεις;

  5. #204
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    ^^Δημήτρη δεν έχει έρθει ακόμη το παιχνίδι, εγώ ακύρωσα την Tomb που είχα από Ελλάδα και πήρα την Special από Amazon κι έτσι καθυστέρησε, άρα περιμένω εντός των ημερών για να το πιάσω.

    Ενθαρρυντικό αυτό που λες πάντως, γιατί κι εγώ ως true fan του Castlevania είχα απογοητευτεί λίγο από τα reviews.

  6. The Following User Says Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    enstikto (11-03-2014)

  7. #205
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Ούτε γω το ξεκίνησα ακόμη... προς το τέλος του μήνα θα το πιάσω και θα επανέλθω με εντυπώσεις!


  8. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    enstikto (11-03-2014)

  9. #206

    Default

    αν θα μπορουσα να δωσω 10/10 σε κατι ειναι στο box art του παιχνιδιου

  10. #207
    Member 6xXx6's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    raccoon city
    Posts
    79

    Default

    ωραίο παιχνίδι άλλα μην περιμένετε να ειναι σαν το πρώτο προσωπικά ψηλό απογοητευτηκα

  11. #208
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Καλησπέρα παιδια, μόλις ξεκίνησα το playthrough στο prince of darkness(που πεθανα περιπου 419 φορες στο turtorial).

    Προσωπικα το παιχνίδι μου αρεσε πάρα πολυ. Ηταν μεγάλο, η ιστορια του πολύ καλή με τις ανάλογες ανατροπές και τα wow moments, γραφικα κλπ λιγο πολυ ολοι τα ξερετε (αν και το pixel παραηταν εντονο σε κάποια σημεια με εντονο contrast χρωμάτων).

    Τα stealth scenes δεν τα βρήκα τόσο τραγικά όσο διάβασα στα reviews (με μόνη ενσταση πως κανονικά μετά απο καποιο σημείο επρεπε να μπαινεις και να τρως ζωντανους τους guards, Dracula εισαι αγορι μου) αν και ενα slow down στη ροη του παιχνιδιου υπήρχε.

    Μου αρεσε το open world/backtracking περισσότερο απο το πρωτο μερος που ηταν σε κεφάλαια, η δυσκολία ηταν "τοσο/οσο" στο normal που έπιαξα πρωτη φορά και τα bosses ηταν ΠΟΛΥ καλα σχεδιασμενα και μακρυα απο το smash smash smash strategy.

    Σε γενικες γραμμες πιστευω πως οι βαθμολογιες επιπέδου 5-6-7 το αδικουν πολυ το παιχνιδι, μπορει να εχει τα προβληματακια του αλλά το παιχνιδι ειναι πραγματικα πολυ καλο για τα δικά μουγούστα.

    Πάμε τωρα για τα challenges και ο Θεος βοηθός!

  12. #209
    Cool Member jim_nemesis's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    205
    PSN ID
    jimdominic

    Default


  13. #210
    Cool Member jim_nemesis's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    205
    PSN ID
    jimdominic

    Default

    Χθες κατεβασα κ τερματισα το DLC σαν φαν της σειρας.Ενδιαφερον ηταν κ σε σχετικα καλη τιμη αλλα αρκετα μικρο(2-3 ωρες με λιγο ψαξιμο).Αρκετα καλος ο νεος χαρακτηρας με νεες δυναμεις αλλα το story παραμενει ιδιο χωρις να αλλαζει τις εντυπωσεις για την κεντρικη ιστορια του παιχνιδιου.Οποιος εχει δει το τρειλερ του ειναι σαν να το εχει παιξει ηδη γι'αυτο αμα σας ενδιαφερει να το αγορασετε κ δεν εχετε δει το τρειλερ μην το δειτε.

  14. #211
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειπα να κανω ενα διαλειμμα απο το dark souls και το ενοικιασα παρολο που εχω διαβασει τα χειροτερα. Κ ειχαν δικιο. Αν κ δεν εχω προσφατο το πρωτο νομιζω οτι οπτικα το δευτερο ειναι κατωτερο. Αλλα οκ δεν ειμαι graphic whore και αφου το στορυ φαινοταν καλουτσικο συνεχισα. Ωσπου εφτασα στο πρωτο stealth κομματι. Ισως η πιο ηλιθια ιδεα στα χρονικα του διαγαλαξιακου gaming. Δηλαδη η ομαδα αναπτυξης καθοταν σε ενα τραπεζι κ ερχινε ιδεες για το gameplay οποτε ο διαλογος πηγαινε ως εξης.

    -Να βαλουμε κ stealth κομματια στο gameplay.
    -Oυοαου ναι φοβερο!
    -Ο Δρακουλας θα παιρνει τη μορφη ποντικιου που εχει κινητικα προβληματα και κινειται σε 4 κατευθυνσεις και θα εχει τη φοβερη ικανοτητα να περναει απο σχαρες.
    -Ουαου ναι φοβερο!
    -Ο Δρακουλας για οσο διαρκει το stealth section δεν θα μπορει να μπει σε μαχη, οποτε αν τον δουν θα χανει και θα ξεκιναει παλι απο το checkpoint μεχρι να σπασουν τα νευρα του παικτη !
    -Ουαου φοβερο!
    -Ο Δρακουλας ακομη και αν εχει αναβαθμισει τις ικανοτητες του κ επιζει σε μαχες με τεραστιους εχθρους και πλησιαζει στο τελος το παιχνιδι , δεν θα μπορει να νικησει με τιποτα αυτον τον τυπο εχθρου στο stealth section οποτε θα χανει παντα οταν τον εντοπιζει!
    -Ουαου ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΟ ΚΑΒΑΛΑ!

    Κ οχι μονο τα παραπανω αλλα καταστρεφεται κ ο ρυθμος που χτιζεται απο το ομολογουμενως πολυ καλο hack n slash. Πολλά combos ,experience, ωραιο συστημα levelling , ολα αψογα σε βαζουν να δοκιμασεις νεα πραγματα στην μαχη.

    Γενικα κατωτερο του πρωτου , σα να υπηρχαν δυο ομαδες στην αναπτυξη και η καθε μια εκανε τα δικα της.

    Spoiler!

  15. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    Nikoladim (21-10-2014)

  16. #212
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Ξεθαβω λιγο το Topic και εδω.. οποιος εχει το Game (και παιζει ακομα) εχω εναν κωδικο (Bonus)
    Oποιος τον θελει ας μου στειλει ενα PM
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  17. #213
    Elite Stefanos's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Greece
    Posts
    1,050
    Name
    Στέφανος

    Default

    Υπαρχει ακομα..

    [ Δοθηκε ]
    Last edited by Stefanos; 17-10-2014 at 02:44.
    " H ζωή είναι μικρή γι' αυτό γράφεται με τρία γράμματα "
    (By Stefanos to Simple People)


  18. #214
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Ευχαριστώ πολύ το Στέφανο για το dlc. Στέφανε θα επιβεβαιώσω σήμερα.

  19. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    Stefanos (17-10-2014)

  20. #215
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Αφού το φέρατε στην επικαιρότητα το θέμα και επειδή το έπαιζα αυτές τις ημέρες και έχω την όρεξη, γράφω δυο λογάκια παρόλο που έχει περάσει καιρός.

    Είχα λατρέψει το πρώτο παιχνίδι και το έλιωσα σε βαθμό κακουργήματος μαζί με τα DLC (από τις πρώτες πλατίνες ever στην κονσόλα). Τι να πει κανείς για τον Gabriel, τα γραφικά, τα locations, το σύστημα μάχης και τα skills, αλλά και την επική μουσική. Δεν γινόταν να μην το λατρέψεις. Μόλις τελείωσα το Lord of Shadow ήθελα κι άλλο. Για αυτό μόλις βγήκε το Mirror of Fate HD και παρά το ότι ήταν 2D, έτρεξα να το παίξω επειδή ήξερα ότι ήταν προάγγελος/γέφυρα στο story για αυτό που ερχόταν.

    Τα λέω αυτά ως μικρό πρόλογο, διότι ακολουθώ φανατικά το franchise από το NES/Gameboy classic και επίσης το Symphony of the Night με στιγμάτισε ως gamer στα νιάτα μου. Οι προσδοκίες μου από το Castlevania LOS ήταν ανέκαθεν στο ταβάνι. Τα reviews που στα κλεφτά είχα διαβάσει από ξένα και ελληνικά sites με είχαν απογοητεύσει γιατί μιλούσαν για broken game mechanics, για stealth sections που είναι απαράδεκτα, για κατακρεούργηση του lore κ.λπ. Επίσης, τα λίγα σχόλια που διάβασα από παιδιά εδώ, πάνω-κάτω δεν ήταν κολακευτικά κι έτσι…

    ενώ αγόρασα το Lords of Shadow 2 day 1, μπήκε στο ράφι.

    Το έπιασα τον προηγούμενο μήνα και κυριολεκτικά το ρούφηξα (no self-pun intended )

    Το story έχει κάποιες παραφωνίες αλλά το βρήκα φανταστικό. Τα τοπία και οι περιοχές είναι “oh my god those graphics” (αν και έπρεπε να βγει στο PS4 για να μας αφήσει με το στόμα ανοιχτό), αν και βέβαια τα urban περιβάλλοντα δεν κολακεύουν το Castlevania. H επική μουσική συνεχίζει να χαρίζει μικρούς οργασμούς στα αυτιά μας και το απίθανο battle system είναι παρών στο skill tree και τα abilities του Dracula, παραμένοντας εξαιρετικό παρά τα κάποια ελαττώματα ορισμένες φορές στο χειρισμό. Το Lords of Shadow 2 έχει αρκετά μειονεκτήματα. Παρόλα αυτά όμως, έχει πάρα πολλά πλεονεκτήματα και παραμένει ένα από τα πιο απολαυστικά παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ. Τα transformations του βασικού χαρακτήρα (για να αποφύγω τα spoilers) με ξένισαν η αλήθεια είναι, αλλά στην πορεία του παιχνιδιού διαπίστωσα ότι είναι ένα element που εντάχθηκε έξυπνα στο gameplay, αν και όχι με την καλύτερη υλοποίηση. Τέλος, τα stealth sections που ήταν και σημείο τριβής πολλών reviewers (πολλά sites στάθηκαν και σε ένα συγκεκριμένο boss) σίγουρα δεν ήταν απόλυτα σωστή επιλογή, όμως σε καμία περίπτωση δεν αλλοιώνουν αυτά που σου προσφέρει ως σύνολο το παιχνίδι.

    Το Lord of Shadow 2 συνεχίζει να είναι ένα εξαιρετικά εθιστικό παιχνίδι για αυτόν που θα κυνηγήσει να maxάρει τα skills, να παίξει τα challenges και να εξερευνήσει από άκρη σε άκρη τον κόσμο του. Να πω επίσης, ότι έπαιξα και το Revelations DLC στα καπάκια και γενικά το plot twist στο τέλος του LoS 2 (αν και το είχα καταλάβει από νωρίς) με εξέπληξε ευχάριστα, γιατί είδα να επιστρέφει σε αυτήν τη γενιά ένας γνώριμος χαρακτήρας από τα παλιά. Αν το δεις μάλιστα ως μέρος της τριλογίας (LoS1 – Mirror of Fate – LoS2), είναι ένα πολύ καλό closure σε αυτό το franchise.

    Να πω εδώ ότι είχα πάρει την collector’s έκδοση και το Relic Rune DLC pack που είχε μέσα, είναι για εμένα must have game changer όταν ξεκινάς το παιχνίδι για 1η φορά σε δύσκολο level. Χωρίς αυτό πραγματικά πρέπει να μεταλλάσσεται όλο το gameplay. Άρα αν με κάποιο τρόπο μπορείτε να το έχετε στα χέρια σας πριν παίξετε το παιχνίδι, βρείτε το.

    Κάνω ένα διάλλειμα για να αλλάξω παραστάσεις και μετά θα πάω για την πλατίνα και στο LoS 2.
    Ένα πράγμα είναι σίγουρο…θα το απολαύσω εξίσου, σαν να το παίζω για 1η φορά!

    Όσοι δεν το έχετε παίξει ακόμη και σας αρέσουν αυτά τα παιχνίδια, μην το αμελήσετε πριν περάσετε εξ'ολοκλήρου στη νέα γενιά!

  21. The Following 3 Users Say Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    Kane (18-10-2014),Stefanos (17-10-2014),tonybsg (22-10-2014)

  22. #216
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Εχω παίξει τώρα 3.5 ώρες στο Los2 και είπα να γραψω και εγω τις εντυπωσεις μου. Τα γραφικα είναι καλά, ανέβηκε η ανάλυση αλλά παρατηρείται έντονα το φαινόμενο των jaggies + ότι για κάποιο λόγο βλέπω τα textures να πιξελιάζουν(οχι μονο εγω εχει θεμα το παιχνιδι δειτε το df) !!! Οχι δεν σας κοροιδευω... All in all η αισθηση είναι καπως καλυτερη... αλλα! Η καλλιτεχνικη διευθυνση πηγε κατα διαολου. Απο τα παραμυθενια τοπια του 1, πηγαμε στα heavy metal/unreal tournament στο 2. Καποια τοπια πραγματικα ειναι πολυ ωραια, αλλα υπαρχουν ορισμενα που απλως δεν βλεπονται. Επισης αυτη η gorila που επικρατει προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου. Καλα... για τις στολες αλλα Ut 2004 των εχθρων στα εργαστηρια απλως δεν λεω τπτ. Τα stealth sections ειναι πραγματικα για τον λουτσο, κοβουν το pacing, δεν εξυπηρετουν απολυτως σε τπτ. Ακομη και καλα δομημενα να ηταν (στυλ mgs) παλι δεν εχουν νοημα... κακιστη επιλογη... Το combat ειναι εξαιρετικο και η ιστορια εξισου, ενω ευτυχως για ακομη μια φορα η μουσικη ειναι σε οργασμικα επιπεδα. Απομενει να δουμε στο επομενο xfiles ποιοι εξωγηινοι απηγαγαν τους δημιουργους του 1 και τους αντικατεστησαν με αυτους του 2.
    Last edited by Nikoladim; 21-10-2014 at 17:35.

  23. #217
    PS4forums Addict konstantinos's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Ιεραπετρα κρητη
    Posts
    1,911
    PSN ID
    kostantlnos

    Default

    Πάντως το zavvi έχει την Castlevania Lord Of Shadows 2: Draculas Tomb Premium Edition πάλι στα 29,45 και εγώ από κει την πήρα τσάμπα τιμή αν και την πήρα για το steelbook και το artbook.


    My Youtube Channel 'Show me the stuff inside' unboxing collectors editions videogames movies and more.

  24. The Following User Says Thank You to konstantinos For This Useful Post:

    Nikoladim (21-10-2014)

  25. #218
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Εννοειται! ευτυχως ειχα παρει πρεφα οτι το παιχνιδι θα ηταν μετριο και το τσιμπησα απο το πλαισο 65ε. Βεβαια μπροστα στα 30 κλαιν.

  26. #219
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    ^^Εντάξει, τα "σύγχρονα" levels είναι κρίση ταυτότητας δεν το συζητάμε. Δώστου χρόνο πάντως, γιατί κι εμένα στην αρχή στα πρώτα επίπεδα και πριν ουσιαστικά περάσω τις 8-10 ώρες gameplay μου είχε δώσει μια ψυχρολουσία. Πιο μετά φτιάχνουν πολύ και οι πίστες και η ατμόσφαιρα, εάν αφεθείς να σε απορροφήσει.

  27. The Following User Says Thank You to tsakali GR For This Useful Post:

    tonybsg (22-10-2014)

  28. #220
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Παιδια το παιχνιδι για μενα ειναι ενα τεστ υπομονης. Εφτασα στο σημειο που ημουν σε κατι ανσασερ... για ονομα του θεου και επρεπε να βρω ακουσον ακουσον διακοπτες για να δωσω ρευμα... Δηλαδη? για το θεο ρε γμτ ΠΟΣΗ ξενερα? Ο αρχοντας του σκοτους να το παιζει ηλεκτρολογος. Καλα δεν συζητω το κλιφχανγκερ και οτι να ναι σεναριακα με το αντιδοτο... καμια ελπιδα. ΚΡΙΜΑ
    update 2: ειμαι στο pieces of a mirror, που κρυβομαι απο τον τραγο. ΤΡΑΓΙΚΟ!
    Last edited by Nikoladim; 21-11-2014 at 01:28.

  29. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    Dragonpaul (20-11-2014)

Page 11 of 12 FirstFirst ... 789101112 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •