Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: PlayStation 1 (PS1) Unboxing Pics (Japanese Model)

  1. #1
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default PlayStation 1 (PS1) Unboxing Pics (Japanese Model)

    Είπα να το βάλω και εδώ για όποιον θυμάται και είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία

    ΤΟ μοντέλο είναι το πρώτο-πρώτο γιαπωνέζικο (SCPH-1000) που βγήκε τέλη του 1994

    Κάντε κλικ στο λινκ να δείτε τις pics



    PlayStation 1 Unboxing Pics

  2. #2

    Default

    Αυτά είναι! Μακάρι να είχα περισσότερο μυαλό και να είχα κρατήσει το κουτί όπως εσύ.
    Νομίζω πως είχα ένα από τα πρώτα ευρωπαϊκά μοντέλα αν θυμάμαι καλά.
    Να το χαίρεσαι το κόσμημα σου!

  3. #3
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Thanks φίλος!

  4. #4
    Member Mr.Dododi's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Athens
    Posts
    84
    PSN ID
    MrDododi

    Default

    Filaraki bravo!!! Kai g"$% ta kommatia!!! Prosfata to agorases ki an nai poso?

  5. #5
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Το αγόρασα το 2011 (μέσα του έτους) από Ιαπωνία γύρω στα 150 ευρώ. Είναι καινούργιο όμως

  6. #6
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    αυτό ήταν από τα πρώτα μοντέλα που φέρναμε import στο θρυλικό μαγαζί Teleclub Καλλιθέας, το οποίο ήταν ένα από τα καταστήματα που εργαζόμουν νεαρός τότε.

    Στην πιάτσα το λέγαμε "το γκρι PlayStation" και τα πρώτα ευρωπαϊκά είχαν βαπτιστεί ως "λευκά".

    Α, ρε εποχές "οδοντογλυφίδας" - το φθηνότερο modchip ever!

    και δεν θέλω σχόλια για το "για όποιον θυμάται και είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία"........ποιος είναι ο μεγάλος; μήπως εννοείς "αν δεν είναι πιτσιρικάς τώρα"; λολ

    άϊντε!

  7. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Getta Robo (24-01-2021)

  8. #7
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    αυτό ήταν από τα πρώτα μοντέλα που φέρναμε import στο θρυλικό μαγαζί Teleclub Καλλιθέας, το οποίο ήταν ένα από τα καταστήματα που εργαζόμουν νεαρός τότε.

    Στην πιάτσα το λέγαμε "το γκρι PlayStation" και τα πρώτα ευρωπαϊκά είχαν βαπτιστεί ως "λευκά".

    Α, ρε εποχές "οδοντογλυφίδας" - το φθηνότερο modchip ever!

    και δεν θέλω σχόλια για το "για όποιον θυμάται και είναι αρκετά μεγάλος σε ηλικία"........ποιος είναι ο μεγάλος; μήπως εννοείς "αν δεν είναι πιτσιρικάς τώρα"; λολ

    άϊντε!
    Αχ ... Teleclub ... πολυ cozy μαγαζακι. Μεγαλωσε γενιες και γενιες ...

    Και γω το import το "PSX" όπως το λέγανε τότε είχα πάρει από φίλο το 94

    Οδοντογλυφίδα, FMV skipping, στο πλάι το PS1 για να δουλεύει και άγιος ο θεός!

  9. #8
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    όπως το είχε ονομάσει η Nintendo: Play - Station eXperimental (PS-X, αργότερα σκέτο PSX και μετά PlayStation).

    ωραίες εποχές μέσα στο Teleclub.

    Και η φρενίτιδα της εποχής (βλέπε δανεικό χρήμα με πιστωτικές): μέσα σε ένα απόγευμα μόνο (καθώς το πρωί-μεσημέρι φοιτητής), πούλησα PSX - Saturn και games, αξίας 1,2 (ή 1,4 δεν θυμάμαι) εκατομμυρίων δραχμών. Ο ιδιοκτήτης μου φίλαγε πόδια + χέρια.

    Με τον συνάδελφο Παύλο Μελετίου, είχαμε ρίξει ΤΑ γέλια. Amiga-δες και οι 2 βλέπεις, μέχρι το κόκκαλο (προσωπικά μέχρι και σήμερα λολ).

    Ακόμα θυμάμαι, το tech-demo της Psygnosis, με τον πολυγωνικό δεινόσαυρο, στο demo cd που ερχόταν μαζί με το μηχάνημα. (τότε το να αποδοθεί δεινόσαυρος από μηχάνημα θεωρείτο κάτι το εξωπραγματικά βαρύ.......είχαμε και την φρέσκια μόδα με το Ιουρασικό Πάρκο του Σπήλμπερκγ, οπότε όλα δεινόσαυροι).

  10. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Getta Robo (24-01-2021)

  11. #9
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Ποια η διαφορά του συγκεκριμένου μοντέλου με το Ευρωπαϊκό (πλην των προφανών δηλαδή) και γινόταν ο διαχωρισμός γκρι και λευκού που αναφέρθηκε; Ρωτάω γιατί εμένα που προφανώς αγοράσθηκε από Ευρώπη αργότερα και το κουτί του είναι σαφώς διαφορετικό, από ότι βλέπω κατά τα άλλα είναι το ίδιο σε εμφάνιση και χρωματισμούς. Εκτός αν μιλάτε για το επόμενο μοντέλο το Playstation One (το μικρότερο με τις καμπύλες) αλλά αυτό βγήκε πολύ αργότερα και κάπου προς στο τέλος της γενιάς αυτής αν θυμάμαι καλά.

  12. #10
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Η πλάκα είναι ότι εγώ δεν είχα ποτε PS1. Είχα προτιμήσει το Ν64 τότε. Όχι ότι με χάλασε.... Απλα δεν είχα την πολυτέλεια -σα παιδι τότε- να έχω δυο κονσόλες, οποτε έχασα μερικά διαμάντια του PS1. Επαιξα αλλα, βέβαια, στο N64.

  13. #11
    Elite Daytime Dreamer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    London, UK
    Posts
    629
    PSN ID
    DaytimeDreamer

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Ποια η διαφορά του συγκεκριμένου μοντέλου με το Ευρωπαϊκό (πλην των προφανών δηλαδή) και γινόταν ο διαχωρισμός γκρι και λευκού που αναφέρθηκε; Ρωτάω γιατί εμένα που προφανώς αγοράσθηκε από Ευρώπη αργότερα και το κουτί του είναι σαφώς διαφορετικό, από ότι βλέπω κατά τα άλλα είναι το ίδιο σε εμφάνιση και χρωματισμούς. Εκτός αν μιλάτε για το επόμενο μοντέλο το Playstation One (το μικρότερο με τις καμπύλες) αλλά αυτό βγήκε πολύ αργότερα και κάπου προς στο τέλος της γενιάς αυτής αν θυμάμαι καλά.
    Λειτουργικά καμία. Εσύ θα είχες το SCPH-1002 (1000 το Ιαπωνικό, 1001 το Αμερικάνικο)

    Η ποιότητα των πλαστικών στα πρώτα-πρώτα Ιαπωνικά μοντέλα ήταν λίγο ανώτερη. Ήταν κάτι σαν "σαγρε" πλαστικό ενώ στο Αμερικάνικο και το Ευρωπαικό ήταν πιο λεία η επιφάνεια. Έχω πολλά κομμάτια PS1 (άλλα λειτουργούν και άλλα όχι) οπότε το έχω ψάξει πολύ

  14. #12
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    εγω θυμαμαι το εξης, ειχαν δανεισει στον αδελφο μου το psx με το nba jam t.e. και θυμαμαι οτι στο vs screen παταγω πανω,δεξια,κατω,αριστερα συνεχεια και επαιζες big head ενω αν παταγες δελτα,ομικρον,Χ,τετραγωνο εβγαζε mammoth head...πωωωωωωωωωω ρε εποχες. Εκεινη την εποχη ομως ημουν βλακας ελεγα τα pc τα σπανε κτλ μετα ηρθε το ps2 και παλι τα ιδια ελεγα μεχρι που βγηκε το nba street ε τοτε λεω σε εναν φιλο μου "ρε παπαρα γαμω τα pc ουτε 1 παιχνιδι δεν βγαζουν" κ ετσι πηρα τελος 3ης λυκειου το ps2...απο τοτε ειμαι φανατικος κονσολακια και δεν με νοιαζουν καν αν τα pc παιζουν με 8000Χ8000 αναλυση το μονο που με νοιαζει ειναι να βαζω μεσα το παιχνιδι κ να παιζει

  15. #13

    Default

    Επικές pics! Φοβερή κονσόλα και με διαφορά είναι η αγαπημένη μου. Εγώ είχα πάρει PS1 το 1997 ή 1998 (δε θυμάμαι ακριβώς). Δυστηχώς χάλασε το PS1 μου πριν λίγα χρόνια (όχι δε χάλασε απο μόνο του, έγω ο βλάκας έσπασα για την ακρίβει εκείνο το μαύρο πλαστικό που έχει γύρω του τις μικρές μπαλίτσες που βάζεις το cd). Το μόνο που μου έχει μείνει απο το PS1 που πήρα τότε είναι τα χειριστήρια, η memory card και ένα τσαντάκι PS1 που μας έδωσαν μαζί με την κονσόλα. Και τα 3 σε άριστη κατάσταση.
    Quote Originally Posted by Rob Bricken
    And then there's Hope -- oh, Hope, shown below, the 13-year-old boy who could give Evangelion's Shinji a run for mopiness.

  16. #14
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Η πιο αγαπημένη κονσόλα ever. Το δικό μου το είχα πάρει αθηνα απο το minion (δεν ξέρω άμα το λέω καλά) το 1996; κάπου εκεί, είχαν δίπλα δίπλα n64 και PS. Στο n64 θυμάμαι έπαιζε mario 64 στο ps νομίζω το wipeout. Προτίμησα το PS χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο σαν πιτσιρικάς τότε, από master system σε ps ήταν τρελή η διαφορά.
    Μετά όταν είχε βγει το PS2 την αγαπημένη μου κονσόλα την είχα δώσει σε φίλο δυστυχώς δίχως επιστροφή και το 1000 μετανιώνω τώρα, ήταν made in japan και είχε όλες της θύρες από πίσω ακριβώς ίδια σαν αυτήν που ανέβασε ο dreamer.
    To demo 1 που είχε μέσα το είχα λιώσει στην κυριολεξία!
    Σαν χθες τα θυμάμαι ένα προς ένα τα παιχνίδια, το δεινόσαυρο rex, και το απίστευτο manta στο νερό με την απίστευτη μουσική που έπαιζε, βλέποντας βιδεο στο youtube. Μνήμες που θα μείνουν για πάντα χαραγμένες όσα χρόνια και να περάσουν, ο ενθουσιασμός τότε ήταν θεϊκός.
    Νιώθω πολύ τυχερός που έζησα τέτοιες στιγμές
    Πλέον στην συλλογή μου έχω ένα PS από κουνιάδο που δεν έχει της έξτρα θύρες από πίσω και από αυτά που βγήκαν με dualshock μετέπειτα, το δικό μου ήταν χωρίς αναλογικούς.
    Αυτά =)
    Last edited by Nerven; 20-10-2013 at 16:52.

  17. The Following User Says Thank You to Nerven For This Useful Post:

    hakoo (20-10-2013)

  18. #15
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Quote Originally Posted by nerven View Post
    [...]
    Σαν χθες τα θυμάμαι ένα προς ένα τα παιχνίδια, το δεινόσαυρο rex, και το απίστευτο manta στο νερό με την απίστευτη μουσική που έπαιζε
    Οκ, με ταξίδεψες τώρα..!

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  19. The Following User Says Thank You to modecris For This Useful Post:

    Nerven (20-10-2013)

  20. #16
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by nerven View Post
    Η πιο αγαπημένη κονσόλα ever. Το δικό μου το είχα πάρει αθηνα απο το minion (δεν ξέρω άμα το λέω καλά) το 1996; κάπου εκεί, είχαν δίπλα δίπλα n64 και PS. Στο n64 θυμάμαι έπαιζε mario 64 στο ps νομίζω το wipeout. Προτίμησα το PS χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο σαν πιτσιρικάς τότε, από master system σε ps ήταν τρελή η διαφορά.

    Ιδια φαση περιπου σε ενα console club (τα θυμαστε???) ειχε psx και διπλα το εκπληκτικο για τα τοτε δεδομενα donkey kong country 3 (?)στο snes. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχε το DK σε μια TV και το psx ηταν στο menu μεχρι που ανοιγει ο τυπος το tray και βαζει μεσα ενα δισκακι. Φορτωνε σχετικα αργα κι εγω αδαης εννοειται να λεω απο μεσα μου μα ποσο πιο αργο απο το cartridge και κατι αλλα κουλα, φορτωνει το logo της naughty dog και ξαφνικα εμφανιζεται μπροστα μου το crash bandicoot. Στην αρχη νομιζα οτι δεν ειναι παιχνιδι, οτι προκειται για καποια ταινια η κατι τετοιο. Μετα το πηρε αυτος στα χερια του και αρχισε να παιζει την πρωτη πιστα και περιττο να πω οτι ηταν το πιο OMG moment που ειχα ever σαν gamer απο μικρο παιδακι. Ηταν unreal για τα δεδομενα, πραγματικα, το DK φαινοταν atari μπροστα του.


  21. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Nerven (21-12-2016)

  22. #17
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Εγώ, όπως εχω πει πιο πάνω, δεν είχα PSX. Το πρωτοειδα σε εναν φίλο και η πρώτη επαφή ηταν το Tekken. Groundbreaking experience!!!!!!!!!

  23. #18
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μεγάλη επιτυχία τα console clubs με τις τιμές που είχαν οι κονσόλες τότε, αναλογικά με τους μισθούς. Αν το καλοσκεφτούμε, πιο φτηνό είναι ένα PS4 σήμερα (136.000 δρχ) και χωρίς να υπολογίσω τον πληθωρισμό (ενδεικτικά: ένα πιτόγυρο είχε γύρω στις 200 δρχ).

    Ένα στην περιοχή μου είχε θησαυρίσει τα 90s με την χρονομίσθωση και αργότερα με τις αντιγραφές... τώρα έχει γίνει video club.

  24. #19
    PS4forums Fanatic Nerven's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Πρέβεζα
    Posts
    2,452
    PSN ID
    Nerven86
    Name
    Ιωάννης

    Default

    Guys είναι λάθος να λέμε το original Playstation PSX. Το psx είναι κάτι το τελείως διαφορετικό, είναι μια κονσόλα που νομίζω είχε κυκλοφορήσει μόνο στην Ιαπωνία και ήταν ένα PS2 που έπαιζε και games PS έκανε και παράλληλα και digital video recorder.


  25. #20
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Αν θυμαμαι καλα χρησιμοποιουσαν τον συγκεκριμενο ορο και για το original playstation σαν συντομογραφια πολυ πριν βγει το μοντελο αυτο που ποσταρες (εποχες αρκετα μετα το ps2).


Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •