Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 37 of 37

Thread: PlayStation 1 (PS1) Unboxing Pics (Japanese Model)

  1. #21
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Play-Station eXperimental - ήτοι P-S X (όπως ακριβώς το έγραψα, με την παύλα ανάμεσα στις λέξεις Play και Station, εποχές 1992). Αυτή ήταν η 2η κωδική ονομασία που είχε βγάλει η Nin+Sony όταν ακόμα το project ήταν add-on για το SNES. Αργότερα έφυγε η παύλα και έμεινε ως PlayStation eXperiment (PSX). Και τέλος, έγινε σκέτο PlayStation, αλλά επειδή ΟΛΟΙ οι (σοβαροί ακόμα τότε) δημοσιογράφοι, αναφέρονταν από το 1991-92 έως και το 1995 στην κονσόλα συντομογραφικά ως PSX..........ε, απλά έμεινε έτσι ο σύντομος όρος: ή που έγραφες PlayStation (υποχρεωτικά με κεφαλαία τα P και S) ή που έγραφες PSX, για να είσαι σωστός.

    Όσο αφορά το μηχάνημα που αναφέρει ο nerven, όντως παρουσιάστηκε περί τον 1 χρόνο έπειτα της έλευσης του PS2 και ΜΟΝΟ για την αγορά της Ιαπωνίας.

    Μάλιστα το "PSX" του 2002, είχε για πρώτη φορά την XMB (Cross Media Bar), την οποία με την σειρά του την "δανείστηκε" από τις μεγάλες (πανάκριβες) ναυαρχίδες Sony BRAVIA της εποχής, οι οποίες την πρωτο-φόρεσαν.

    Εντούτοις, παγκοσμίως όταν λέμε "PSX" υπονοείται το PlayStation και όχι το PSX του 2002.



    Και δε νομίζω να αλλάξει αυτή η συνήθεια 20 περίπου ετών και μάλιστα για ένα μηχάνημα που βγήκε μόνο στην Ιαπωνία + ότι πήγε "άπατο". (20 έτη δεν είναι και λίγα τα χρονάκια εδώ που τα λέμε)

  2. #22
    Member Mr.Dododi's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Athens
    Posts
    84
    PSN ID
    MrDododi

    Default

    Makari na mi to eixa ''peiraxei''. Twra to exw se mia thiki metaforas ki apla otan to koitw anapolw tis stigmes pou evaza bloody roar kai wipeout 2097 stin old school tv Sony pou eixa... :-( Toulaxiston borw na ta paizw sto ps3 kai sto ps2! :-D
    Adododo!!!

  3. #23
    Getta Robo's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Athens - Kallithea City
    Posts
    3
    Name
    Νικόλας

    Default

    Quote Originally Posted by Daytime Dreamer View Post
    Λειτουργικά καμία. Εσύ θα είχες το SCPH-1002 (1000 το Ιαπωνικό, 1001 το Αμερικάνικο)

    Η ποιότητα των πλαστικών στα πρώτα-πρώτα Ιαπωνικά μοντέλα ήταν λίγο ανώτερη. Ήταν κάτι σαν "σαγρε" πλαστικό ενώ στο Αμερικάνικο και το Ευρωπαικό ήταν πιο λεία η επιφάνεια. Έχω πολλά κομμάτια PS1 (άλλα λειτουργούν και άλλα όχι) οπότε το έχω ψάξει πολύ
    Καλιο αργα παρα ποτε, το Ιαπωνικο 1001 τρεχει backups διχως mod και εχει απο πισω τα RCA οπου αφαιρεσαν σχεδον σε ολα τα μετεπειτα μοντελα.
    Εκπληκτικο μηχανημα το PS1 με πρωτη γνωριμια στα Teleclub & Console Club Καλλιθεας, 500.000δρχ τοτε και απλα το ζαχαρωναμε απο αποσταση. Πρωτο παιχνιδι οπου ειδα τοτε, το Motortoon 1 λιγοτερο απο μια εβδομαδα μετα την αρχικη του κυκλοφορια, και δευτερο το Tekken 1!


    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.


  4. The Following User Says Thank You to Getta Robo For This Useful Post:

    psx3 (24-01-2021)

  5. #24
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Getta Robo View Post
    Καλιο αργα παρα ποτε, το Ιαπωνικο 1001 τρεχει backups διχως mod και εχει απο πισω τα RCA οπου αφαιρεσαν σχεδον σε ολα τα μετεπειτα μοντελα.
    Εκπληκτικο μηχανημα το PS1 με πρωτη γνωριμια στα Teleclub & Console Club Καλλιθεας, 500.000δρχ τοτε και απλα το ζαχαρωναμε απο αποσταση. Πρωτο παιχνιδι οπου ειδα τοτε, το Motortoon 1 λιγοτερο απο μια εβδομαδα μετα την αρχικη του κυκλοφορια, και δευτερο το Tekken 1!
    Αυτό δεν το είχε αγοράσει ένας κοστουμαρισμένος γιάπης ή λάθος θυμάμαι;

    Πραγματικά απλησίαστο ποσό για την εποχή, εξού και πόσος κόσμος ξερογλειφόταν (τότε είχαν σχεδόν μυθικό status οι κονσόλες στην αγορά)... το πιτόγυρο δεν είχε πάνω από 150-200 δρχ. Old school scalping!!! Σαν να λέμε σημερινά €2500-3000.

    ΥΓ: Καλωσήρθες!

  6. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Getta Robo (25-01-2021)

  7. #25

    Default

    Console Club Καλλιθεας στη Γρυπαρη... τι να λεμε τωρα για οποιον θυμαται (92-97). Το ειχε ενας ψηλος μαλλιας 35-40ρης και τα χε κονομησει χοντρα απο πωλησεις ανταλλαγες μεχρι και ενοικιασεις, επισης επαιζες κιολας ειχε και κονσολες, χρεωνε ανα τεταρτο! Δεν ξεχναω ποτε τις γκριματσες του τυπα και την εκφραση σε απαντηση εφερες το SF2 για το SNES?? - ναι σε αμερικανικο με ανταπτορα,,,, -τιμη?? - Εεεε, 45 χιαααδες. Για οποιον θυμαται τον τυπο θα καταλαβει σιγουρα. Ειμασταν καθε μερε σχεδον εκει γιατι εμενα και κοντα τοτε, ειχε στον πανω οροφο απειρα κουτια απο παιχνιδια και επεφτε τρελο ψειρισμα σαν πιτσιρικια και μεις οτι μπορουσαμε καναμε ))) . Ειχε και κατι χαρτοκουτα με χυμα κασετες nes-game boy και κει τρελες τραμπες,,, μιλαμε αλλες εποχες που δεν θα ξαναρθουν δυστυχως!

  8. The Following User Says Thank You to trabakoulas For This Useful Post:

    Getta Robo (25-01-2021)

  9. #26
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ποιος ψηλός μαλλιάς 35-40άρης ρε παιδιά;

    λολ

    Ένας ψηλός (1.95 περίπου) υπήρχε εκεί, 20 ετών με Honda NSR 250 Gull Arm μηχανή, χωρίς μακριά μαλλιά και αυτός ήμουν εγώ.

    Ένας άλλος ήταν ο Παύλος Μελετίου (κι εκείνος κι εγώ ήμασταν Amiga άρρωστοι μέχρι το κόκκαλο, μάλιστα γνωριζόμασταν πολύ πιο πριν εργαστούμε μαζί στο Teleclub, μέσα από τα Amiga meetings).......και ο ιδιοκτήτης ήταν ο Βασίλης, όντως γύρω στα 30-35, αλλά κοντός, με κανονικό μαλλί.
    Επίσης, καμία σχέση, ο άνθρωπος προέρχονταν από οικογένεια χρυσοχόων.

    Ενοικιάσεις επίσημα ΔΕΝ κάναμε. Τουλάχιστον όχι έως το 1994-95.
    Ανταλλαγές κάναμε, έπεφτε τρελό παζάρι (κυρίως με εμένα).
    Στον επάνω όροφο..........πρέπει να γινόταν η μαλακία (ψείρισμα) μετά από εμένα, όταν είχα ήδη φύγει από το μαγαζί.................γιατί δεν άφηνα ΚΑΝΕΝΑΝ να πάει επάνω. (λόγω μεγάλης διαφοράς ύψους πολλά πιτσιρίκια κιόλας με φοβόντουσαν χααχχααχαχαχ).

    Για τις γκριμάτσες που αναφέρεις........μάλλον θα μιλάς για τον Παύλο, που ήταν κιόλας χεβιμεταλάς τρομάρα του.......και ήταν πολύ περίεργος άνθρωπος στην συμπεριφορά του. (για να το πω κομψά). Και ναι, ανάλογα τις ώρες απαντούσε ότι του κατέβαινε στο κεφάλι..........γιατί απλώς έτσι έκανε κέφι (είπα: περίεργος άνθρωπος). Άλλες στιγμές ήταν πολύ αυστηρός και σε έσφαζε σε τιμές γιατί έτσι του είχε σκαλώσει το κρανίο του εκείνη την στιγμή. Πολλές φορές είχαμε τσακωθεί για τον τρόπο που διαχειρίζεται τους πελάτες.

    Πάντως, γύρω στο 1994-95 δεν μας πολυένοιζαν τα cartridges των Megadrive-NES-SNES-GameBoy.........καθώς τα πολλά λεφτά ήταν στα Saturn, 3DO, PSX.

    Και ένα τελευταίο: το PSX δεν το χρεώσαμε ΠΟΤΕ 500.000. Ποτέ όμως. Πρώτη τιμή (import japan) ήταν στις 380.000 δρχ, λίγο πιο ακριβό από το japan import Saturn (320-350.000 δρχ ανάλογα τα κέφια της ημέρας).

    Πακετάκι Saturn + SEGA Rally + τιμονιέρα = 400.000 δρχ (ειδική προσφορά από εμένα / μου ήρθε φλασιά τώρα όπως τα γράφω).

  10. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dimitris_ (25-01-2021),Getta Robo (25-01-2021),nikosgnr (07-06-2022)

  11. #27
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το πακετάκι Saturn + SEGA Rally + τιμονιερα όπως επίσης και το πακετάκι playstation + time crisis +gcon, ήταν ονειρεμένα πακέτα! Το πρώτο πάντα το ήθελα, το δεύτερο το είχα!

  12. #28
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το δεύτερο πακέτο που λες είναι πολύυυυυυυυυ μετά = αναφέρεσαι στο 1996 (αν θυμάμαι καλά κάπου κοντά στο καλοκαίρι).

    Και έχεις δίκιο, ο κόσμος το αγόραζε σαν τρελός το 1996. (και περίπου 1 χρόνο μετά, καλοκαίρι 1997, τους έφερα το japanese GTurismo και έγινε ο χαμός του χαμού. Πόσα PSX πουλήθηκαν, πόσα τσιπάκια, πόσες memory cards και πόσες τιμονιέρες, ούτε που θυμάμαι!)
    Last edited by Lefteris_X; 25-01-2021 at 12:11.

  13. #29
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι πολυυυ μετά όντως.
    Το δεύτερο, εγώ προσωπικά το πήρα σε δύο δόσεις, μια την κονσόλα, κ μια το παιχνίδι με το όπλο το 97. Μετά είδα κάπου ότι το είχανε φτιάξει κ σαν πακέτο.
    Ήταν το απόλυτο arcade όνειρο σπίτι, και το πακέτο του sega rally, και αυτο του time crisis

  14. #30
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    Ρε συ Λευτέρη, επειδή είσαι πολύ amigakias κ χωμένος σε καταστήματα από ότι διαβαζω, μπας κ είχες-δούλευες στο κατάστημα "ΜΕΛΛΟΝ" στην Ηους στα Κάτω Πετράλωνα? Εποχή 93-95 Πρέπει να ηταν.
    Στημένα καμία 30αρια amiga που νοικιάζεις με το μισάωρο (Δεν έφτανε ούτε για ζητω. Κ δώστου οι ανανεώσεις) για video games. Ε ρε λιώσιμο στο kick off.

    Spoiler!

  15. #31
    Getta Robo's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Athens - Kallithea City
    Posts
    3
    Name
    Νικόλας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αυτό δεν το είχε αγοράσει ένας κοστουμαρισμένος γιάπης ή λάθος θυμάμαι;

    Πραγματικά απλησίαστο ποσό για την εποχή, εξού και πόσος κόσμος ξερογλειφόταν (τότε είχαν σχεδόν μυθικό status οι κονσόλες στην αγορά)... το πιτόγυρο δεν είχε πάνω από 150-200 δρχ. Old school scalping!!! Σαν να λέμε σημερινά €2500-3000.

    ΥΓ: Καλωσήρθες!
    Φιλτατε σε περιπτωση οπου ησουν και εσυ εκει μπροστα στο περιστατικο ηταν απο τα πιο απιστευτα πραγματα που ειχα δει και ζησει τοτε.
    Ανθρωπος ντυμμενος στην εντελεια, σαν να ηταν μεγαλοδικηγορο. Μετα απο πολυ συντομο διαλογο, ακουμπησε στο παγκο τα περισσοτερα πεντοχιλιαρα που ειχα δει ποτε στη ζωη μου, το πηρε και εφυγε. Εμεις κοιτουσαμε παγωμενοι.
    Καλως σας βρηκα!

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ποιος ψηλός μαλλιάς 35-40άρης ρε παιδιά;

    λολ

    Ένας ψηλός (1.95 περίπου) υπήρχε εκεί, 20 ετών με Honda NSR 250 Gull Arm μηχανή, χωρίς μακριά μαλλιά και αυτός ήμουν εγώ.

    Ένας άλλος ήταν ο Παύλος Μελετίου (κι εκείνος κι εγώ ήμασταν Amiga άρρωστοι μέχρι το κόκκαλο, μάλιστα γνωριζόμασταν πολύ πιο πριν εργαστούμε μαζί στο Teleclub, μέσα από τα Amiga meetings).......και ο ιδιοκτήτης ήταν ο Βασίλης, όντως γύρω στα 30-35, αλλά κοντός, με κανονικό μαλλί.
    Επίσης, καμία σχέση, ο άνθρωπος προέρχονταν από οικογένεια χρυσοχόων.

    Ενοικιάσεις επίσημα ΔΕΝ κάναμε. Τουλάχιστον όχι έως το 1994-95.
    Ανταλλαγές κάναμε, έπεφτε τρελό παζάρι (κυρίως με εμένα).
    Στον επάνω όροφο..........πρέπει να γινόταν η μαλακία (ψείρισμα) μετά από εμένα, όταν είχα ήδη φύγει από το μαγαζί.................γιατί δεν άφηνα ΚΑΝΕΝΑΝ να πάει επάνω. (λόγω μεγάλης διαφοράς ύψους πολλά πιτσιρίκια κιόλας με φοβόντουσαν χααχχααχαχαχ).

    Για τις γκριμάτσες που αναφέρεις........μάλλον θα μιλάς για τον Παύλο, που ήταν κιόλας χεβιμεταλάς τρομάρα του.......και ήταν πολύ περίεργος άνθρωπος στην συμπεριφορά του. (για να το πω κομψά). Και ναι, ανάλογα τις ώρες απαντούσε ότι του κατέβαινε στο κεφάλι..........γιατί απλώς έτσι έκανε κέφι (είπα: περίεργος άνθρωπος). Άλλες στιγμές ήταν πολύ αυστηρός και σε έσφαζε σε τιμές γιατί έτσι του είχε σκαλώσει το κρανίο του εκείνη την στιγμή. Πολλές φορές είχαμε τσακωθεί για τον τρόπο που διαχειρίζεται τους πελάτες.

    Πάντως, γύρω στο 1994-95 δεν μας πολυένοιζαν τα cartridges των Megadrive-NES-SNES-GameBoy.........καθώς τα πολλά λεφτά ήταν στα Saturn, 3DO, PSX.

    Και ένα τελευταίο: το PSX δεν το χρεώσαμε ΠΟΤΕ 500.000. Ποτέ όμως. Πρώτη τιμή (import japan) ήταν στις 380.000 δρχ, λίγο πιο ακριβό από το japan import Saturn (320-350.000 δρχ ανάλογα τα κέφια της ημέρας).

    Πακετάκι Saturn + SEGA Rally + τιμονιέρα = 400.000 δρχ (ειδική προσφορά από εμένα / μου ήρθε φλασιά τώρα όπως τα γράφω).
    Ο trabakoulas μιλαει για το console club, ο κυριος Ακης οντως ειχε μαλι παλαιοτερα, οχι και DeMaio φαση αλλα αρκετα μακρυ. Ενοικιασεις θυμαμαι μονο για το CD-i στα πρωτα 1-2 χρονια οπου λειτουργουσε το καταστημα και επειτα κοπηκαν. Δεν ειχα ανεβει ποτε στο παταρι του Teleclub, ηξερα πως ηταν προσβασιμο μονο για το προσωπικο με γραφεια κτλ, και στο υπογειο ειχε πει ο Παυλος πως ειχανε την αποθηκη και τα κουτακια απο τα εκατονταδες παιχνιδια που τους ειχανε κλεψει!
    Δεν θυμαμαι τιμη του PS1 στο Teleclub, το Ιαπωνικο του Console Club, Δεκεμβρης 1994 κοστιζε παντως 500.000δρχ. Μην ξεχνας επισης οτι εκει δεν ηταν καθολου σπανιο οι τιμες να βγαινουν με το ματι που λεγανε τοτε

    Quote Originally Posted by trabakoulas View Post
    Console Club Καλλιθεας στη Γρυπαρη... τι να λεμε τωρα για οποιον θυμαται (92-97). Το ειχε ενας ψηλος μαλλιας 35-40ρης και τα χε κονομησει χοντρα απο πωλησεις ανταλλαγες μεχρι και ενοικιασεις, επισης επαιζες κιολας ειχε και κονσολες, χρεωνε ανα τεταρτο! Δεν ξεχναω ποτε τις γκριματσες του τυπα και την εκφραση σε απαντηση εφερες το SF2 για το SNES?? - ναι σε αμερικανικο με ανταπτορα,,,, -τιμη?? - Εεεε, 45 χιαααδες. Για οποιον θυμαται τον τυπο θα καταλαβει σιγουρα. Ειμασταν καθε μερε σχεδον εκει γιατι εμενα και κοντα τοτε, ειχε στον πανω οροφο απειρα κουτια απο παιχνιδια και επεφτε τρελο ψειρισμα σαν πιτσιρικια και μεις οτι μπορουσαμε καναμε ))) . Ειχε και κατι χαρτοκουτα με χυμα κασετες nes-game boy και κει τρελες τραμπες,,, μιλαμε αλλες εποχες που δεν θα ξαναρθουν δυστυχως!
    Σπουδαιες αναμνησεις, ειχα παει πρωτη φορα το 1992-1993 οταν ειχε βαλει για πρωτη εβδομαδα τα Snes / Mega Drive και τελευταια φορα ελαχιστες μερες πριν κλεισει οριστικα και μετατραπει σε αποθηκη...... Οτι και να πω ειναι πολυ λιγο, εχω ζησει τοσες χιλιαδες ωρες εκει μεσα και δεν προκειται να ξεχαστουν ποτε!
    Υγ. Εμενα με ξερανε και ανεβαινα στο παταρι μεχρι που εχει κλειστει ο χωρος με την επεκταση του χωρου! 8)


    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.


  16. The Following User Says Thank You to Getta Robo For This Useful Post:

    psx3 (25-01-2021)

  17. #32
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Λολ, ναι ο Άκης (ο Τσιρδήμος που αναφέρω πιο πάνω)......με το Console Club, είναι το μαγαζί που επίσης αναφέρω στο προηγούμενο ποστ. Συνήθως ο Άκης "βαρούσε άγρια" στις τιμές, ενώ εμείς (ουσιαστικά εγώ έψηνα τον Βασίλη / ιδιοκτήτη του Teleclub) προτιμούσαμε να είμαστε πιο επιθετικοί στην αγορά με φθηνότερες τιμές (και μικρότερο περιθώριο κέρδους) αλλά αυξήσαμε την πελατεία κατακόρυφα = κι έτσι πουλούσαμε πολλάααα περισσότερα παιχνίδια και περιφερειακά (εκεί που είχαμε πολύ περισσότερο κέρδος δηλαδή).

    ΧΑαχαχαχαχ αντιγράφαμε ακόμα δισκέτες για Amiga (και CD) στο Teleclub.

  18. #33

    Default

    Ναι μιλάω για το console club και ο τύπος που αναφέρω είναι ο Άκης, βέβαια επειδή τον είχαμε κάνει χρυσό και μας ήξερε μας έκανε κ καλύτερες τιμές κ σε ανταλλαγές! Κ επειδή έψαξα κ ήθελα να δω τι κάνει κι αν είναι καλά ο άνθρωπος, δείτε παρακάτω! Μόλις είδα το πρόσωπο του ανατρίχιασα (με την καλή εννοια παντα) , βέβαια ο χρόνος είναι αμιλεικτος αλλά η φάτσα...φάτσα!

    https://www.vice.com/el/article/ywq3...th-binteoklamp

    Στάλθηκε από το Samsung Note20 Ultra

  19. #34
    Getta Robo's Avatar
    Join Date
    Jan 2021
    Location
    Athens - Kallithea City
    Posts
    3
    Name
    Νικόλας

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Λολ, ναι ο Άκης (ο Τσιρδήμος που αναφέρω πιο πάνω)......με το Console Club, είναι το μαγαζί που επίσης αναφέρω στο προηγούμενο ποστ. Συνήθως ο Άκης "βαρούσε άγρια" στις τιμές, ενώ εμείς (ουσιαστικά εγώ έψηνα τον Βασίλη / ιδιοκτήτη του Teleclub) προτιμούσαμε να είμαστε πιο επιθετικοί στην αγορά με φθηνότερες τιμές (και μικρότερο περιθώριο κέρδους) αλλά αυξήσαμε την πελατεία κατακόρυφα = κι έτσι πουλούσαμε πολλάααα περισσότερα παιχνίδια και περιφερειακά (εκεί που είχαμε πολύ περισσότερο κέρδος δηλαδή).

    ΧΑαχαχαχαχ αντιγράφαμε ακόμα δισκέτες για Amiga (και CD) στο Teleclub.
    Ετσι ακριβως! Ημουν μπροστα σε φοβερα σκηνικα οπου γινοτανε "μετρημα" των οικονομικων δυνατοτητων / πορωσης των πελατων με το ματι, ξεκινουσε απο δυσανασχεση και εφτανε στο διαπληκτισμο! Δεν ειχα ιδεα για αντιγραφα, οταν ειχα ρωτησει παντως για την Amiga 500 και δισκετες το 1992-1993 ο Παυλος μου ειχε πει οτι υπηρχαν μονο αυθεντικες.
    Παρεπιπτωντος, αυτο που γινοτανε λιγα χρονια αφου εφυγες, το να πωλουνται μεταχειρισμενοι τιτλοι για καινουργιοι δεν ηταν καθολου μα καθολου επαγγελματικη κινηση εκ μερους τους

    Quote Originally Posted by trabakoulas View Post
    Ναι μιλάω για το console club και ο τύπος που αναφέρω είναι ο Άκης, βέβαια επειδή τον είχαμε κάνει χρυσό και μας ήξερε μας έκανε κ καλύτερες τιμές κ σε ανταλλαγές! Κ επειδή έψαξα κ ήθελα να δω τι κάνει κι αν είναι καλά ο άνθρωπος, δείτε παρακάτω! Μόλις είδα το πρόσωπο του ανατρίχιασα (με την καλή εννοια παντα) , βέβαια ο χρόνος είναι αμιλεικτος αλλά η φάτσα...φάτσα!

    https://www.vice.com/el/article/ywq3...th-binteoklamp

    Στάλθηκε από το Samsung Note20 Ultra
    Χρυσο; Πλατινα και πανω! Χωρις υπερβολη ανοιγα καταστημα με τα χρηματα οπου ειχα επενδυσει στη Καλλιθεα και στα Πετραλωνα. Ειναι καλα, εχει κλεισει και το βιντεοκλαμπ και το εχει γυρισει σε κουλουραδικο παντως!


    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.


  20. #35
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Ακριβώς παρόμοιες κατάστασεις, με κονσόλες από Ιαπωνία, ενοικιάσεις, αντιγραφές κλπ γίνονταν επί χρόνια και στην περιοχή μου, Γλυφάδα, σε ορισμένα μαγαζιά. Υπήρχε και ένα ή Teleclub στη Γλυφάδα. Άραγε τα είχε ο ίδιος ή ήταν franchise? Εγώ πήγαινα σε ένα άλλο μαγαζί κοντά στο σπίτι μου που ήταν ίδια φάση. Games Club λεγόταν.

    Έχω μια απόρια. Εκείνη την εποχή, χωρίς ίντερνετ, χωρίς τις ευκολίες και τα μέσα που έχουμε σήμερα, πως έφταναν αυτές οι ιαπωνικές κονσόλες παραεισαγωγή στην Ελλάδα? Υπήρχε κάποιο μεγάλο δίκτυο/εισαγωγέας που έφερνε Ευρώπη για παράδειγμα και από εκεί έπαιρναν αυτά τα μικρά ελληνικά μαγαζιά? Η υπήρχε κάποιος από Έλλαδα που τις έφερνε από Ιαπωνία και τις έσπρωχνε στα μαγαζιά? Πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν κάποιος γνωρίζει.

  21. #36
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Του ίδιου ήταν το Teleclub Γλυφάδας.

    Ο δε Games Club, αν μιλάς μέχρι το 1999, σε κάποιο βαθμό έπαιρνε τα πειρατικά από εμένα (τον Λευτέρη εννοώ, όχι το Teleclub), λολ.

    Όσο αφορά τις παραεισαγωγές, έτσι λειτουργούσε το εμπόριο μέχρι κάποιο έτος (θα εξηγήσω παρακάτω) σε ΟΛΗ την Ελλάδα.

    Αν υπήρχε αντιπροσωπεία τότε είχαμε επίσημες τιμές (συνήθως πολύυυυυυ μεγαλύτερες από τις επίσημες τιμές εξωτερικού, because.......έτσι γουστάρουμε), οπότε ΠΑΡΑ πολλοί καταστηματάρχες επέλεγαν την παρεισαγωγή.
    Κάτι που ήταν νόμιμο.

    Και τσουπ, όλως τυχαίως (τονίζω: τυχαίως ε; ), μόλις το Πλαίσιο έγινε τεράστιο franchise, μόλις ο Γερμανός από ένα καταστηματάκι για μπαταρίες στο κέντρο της Αθήνας μεταμορφώθηκε σε υπερfranchise..........μόλις είχε έρθει το Praktiker και άλλα συναφή franchises, αποφάσισε η κυβέρνηση: "παραεισαγωγές απαγορεύονται από εδώ και πέρα, επιτρέπεται ΜΟΝΟ αγορά από την επίσημη αντιπροσωπεία".


    Όσο αφορά το "πως" γινόταν η παραεισαγωγή, εκεί έπαιζε ρόλο το πόσο "τσακάλι" ήταν ο μαγαζάτορας:

    - Είχε βρει παρα-προμηθευτή από Αγγλία; έπαιρνε σε τάδε χονδρικές τιμές.

    - Είχε βρει στη Γερμανία; δείνα τιμές.

    - Ήταν μεγάλο τσακάλι και είχε πάει μόνος του Ακιχαμπάρα και είχε κάνει τις παραγγελίες απευθείας; (κάποια μεγάλα τσακάλια το έκαναν αυτό συχνά) ακόμα καλύτερες τιμές.


    Κάποιος όμως που να τα έφερνε σωρηδόν και μετά να τα μοίραζε στα μαγαζιά, όχι δεν υπήρχε.

    Ο λόγος απλός: επειδή όλοι κινούνταν με νοοτροπία παραεισαγωγής........εκείνος ο μαγαζάτορας που "αφουγκραζόταν" ότι είχε παραγγείλει (τάδε αριθμό) κονσόλες από Τζαπάν, έλεγε στην "πιάτσα" : παιδιά (δηλαδή άλλοι μαγαζάτορες) μπορώ να σας δώσω χοντρική τόσες κονσόλες με την ΧΧΧ τιμή, θέλετε; Και παράλληλα πούλαγε χοντρική σε άλλα μαγαζιά αλλά και λιανική στους πελάτες του δικού του μαγαζιού.

    Ωραίες εποχές, υπήρχε η αίσθηση της ιδιοκτησίας και όχι του απρόσωπου franchise, υπήρχε η δύναμη των μετρητών και του "λέγειν" (αν διαθέτεις βέβαια) για να κάνεις παζάρια και να ρίξεις τιμές, αναπτύσσονταν φιλίες με άλλους πελάτες, οι μαγαζάτορες σου πρόσφεραν δουλειά αν σε έβλεπαν να έχεις "λέγειν" και παρουσιαστικό (με καλό μισθό κιόλας).....κλπ κλπ.

  22. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Getta Robo (29-01-2021),muku (28-01-2021),nikosgnr (07-06-2022),psx3 (28-01-2021)

  23. #37
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Και τσουπ, όλως τυχαίως (τονίζω: τυχαίως ε; ), μόλις το Πλαίσιο έγινε τεράστιο franchise, μόλις ο Γερμανός από ένα καταστηματάκι για μπαταρίες στο κέντρο της Αθήνας μεταμορφώθηκε σε υπερfranchise..........μόλις είχε έρθει το Praktiker και άλλα συναφή franchises, ...
    Τεχνικα η λεξη franchise αφορα την επεκταση μιας αλυσιδας χωρις ιδια κεφαλαια,

    τοτε ερχοντουσαν σε επαφη με ενδιαφερομενους οι οποιοι αγοραζαν τα δικαιωματα να εχουν στο μαγαζι τους το ονομα, λογοτυπο, προμηθευτες κλπ

    της αλυσιδας κ ετσι ο πχ κος Παναγοπουλος αποκτουσε τα δικαιωματα να εχει το καταστημα π.χ. Oneway της Λαρισας.

    Τα λεω αυτα γιατι το Πλαισιο δεν ηταν franchise αλλα ολα τα καταστηματα του ηταν τοτε (δεν ξερω για τωρα) ολα ιδιοκτητα.

    Αλυσιδες πληροφορικης που τοτε επεκταθηκαν (κ μετα βουλιαξαν λολ) με τη μεθοδο του franchise ηταν τα oneway, microland κλπ.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •