Results 1 to 11 of 11

Thread: myprojectmame blog

  1. #1

    Default myprojectmame blog

    Σε συνέχεια του thread που είχα ανοίξει εδώ πριν από 3+ χρόνια, μπορώ επιτέλους να σας παρουσιάσω τη δική μου ρετρο παιχνιδομηχανή.

    Πρόκειται για ένα χειροποίητο arcade που τρέχει MAME και που το έφτιαχνα όλο αυτόν τον καιρό, στον ελεύθερό μου χρόνο.

    Για να ολοκληρωθεί το project μένουν τα πλαϊνά αυτοκόλλητα της καμπίνας, τα οποία ακόμα τα σχεδιάζω. Κατα τ' άλλα το μηχανάκι είναι έτοιμο και λειτουργικότατο!



    Δείτε το τελικό αποτέλεσμα και όλη τη διαδικασία κατασκευής στο blog μου ΕΔΩ. Μπείτε και αφήστε σχόλια!


    http://myprojectmame.blogspot.com/

  2. The Following User Says Thank You to Ray Liotta For This Useful Post:

    Nikoladim (25-02-2014)

  3. #2
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πολυ καλο!! Μπραβο!

  4. #3

    Default

    Πωωωωω τι είπες τώρα.....αυτά είναι άμα πιάνουν τα χέρια σου παπάδες κάνεις.....μπράβο φίλε και καλό λιώσιμο.

    Πόσο θα ήθελα ένα τέτοιο όχι τίποτα άλλο αλλά να κάνω και απόσβεση τα λεφτά που μου έφαγαν τόσα χρόνια αυτά τα παιχνίδια του mame.


  5. #4
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Aπιστευτη κατασκευη και απολαυστικοτατο read.
    Φοβερο τελικο αποτελεσμα, μακαρι να ειχα κι εγω ενα τετοιο!
    +rep


  6. #5
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,277
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Εντάξει, ότι και να πω είναι λίγο για τη δουλειά! Συγχαρητήρια σε όσους ασχολήθηκαν με το project. Κάποια στιγμή στο μέλλον, όταν κατασταλλάξω κι εγώ κάπου θέλω να κάνω κάτι παρόμοιο. Αν δεν σου είναι κόπος βάλε και κανά βιντεάκι από boot μέχρι να παίξεις κάτι σε mame.

  7. #6

    Default

    Να 'στε καλά παιδιά.

    Το δύσκολο είναι να βρείτε την καμπίνα γιατί είναι ταλαιπωρεία να την φτιάξετε από το μηδέν (σε ξυλουργό κλπ). Κατα τ' άλλα χρειάζεστε ένα παλιό pc, μια crt tv και οι γνήσιοι ρετρο μοχλοί-κουμπιά (μαζί με την πλακέτα ipac που θα ενωθούν στη usb του pc), τα οποία τα βρίσκετε και στο ιντερνετ.

    1-2 χρόνια μου πήρε να το φτιάξω αλλά ευχαριστήθηκα τη διαδικασία! Για εμάς τους 30-40ρηδες τέτοια μηχανάκια ξυπνάνε πολλές αναμνήσεις...

    muku δεν υπάρχει επαφή του χρήστη/παίκτη με το λειτουργικό. Τα windows εμφανίζονται μόνο στο boot για λίγα δεύτερα και μετά σε πετάει κατευθείαν στη λίστα με τα παιχνίδια του mame για να επιλέξεις με τους μοχλούς και τα κουμπιά. Δεν χρειάζονται ποντίκια/πληκτρολόγια παρά μόνο για το αρχικό setup. Όλα γίνονται με το frontend που μεσολαβεί μεταξύ παίκτη και λειτουργικού (xp στη δική μου περίπτωση, με το mala frontend).

  8. #7

    Default

    Ξέχασα να πω ότι εκτός από mame το συγκεκριμένο μηχανάκι τρέχει και παιχνίδια του πρώτου playstation (PSX), με τον κατάλληλο emulator.
    Φυσικά μπορείτε να εγκαταστήσετε emulator για οτιδήποτε (παλιά κονσόλα, pc, κλπ).

  9. #8
    PS4forums Addict grip's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    1,223
    PSN ID
    griparoring
    Name
    Σπύρος

    Default

    Συγχαρητήρια. Καλό κάψιμο φυσικά στο retro gaming
    My ps3 games:Kάμποσα άλλα μετά το crash του forum βαριέμαι να τα γράψω...
    psn id:griparoring
    xbox360 id:griparoring

  10. #9
    Advanced Member aiakos81's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    In a daze with a haze
    Posts
    427
    PSN ID
    Achilleas_81

    Default

    επικη κατασκευη!!!! Ο,τι και να πω ειναι λιγο...Χιλια μπραβο και μακαρι να πιαναν και μενα τα χερια μου τοσο πολυ (και να ειχα βεβαια και τις αντιστοιχες ηλεκτρονικες γνωσεις)...Μπραβο φιλε, προσκυνω και σε ζηλευω...

  11. #10
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    AYTA EINAI

  12. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Ray Liotta View Post
    Για να ολοκληρωθεί το project μένουν τα πλαϊνά αυτοκόλλητα της καμπίνας, τα οποία ακόμα τα σχεδιάζω. Κατα τ' άλλα το μηχανάκι είναι έτοιμο και λειτουργικότατο!
    Μετά από άλλα 2 χρόνια αξιώθηκα να σχεδιάσω επίτέλους και τα πλαϊνά αυτοκόλλητα και σήμερα τα έδωσα για εκτύπωση στον γραφίστα. Το 3ήμερο μάλλον θα τα τοποθετήσω.
    Μέχρι τότε δείτε ένα 3D μοντέλο της καμπίνας, όπως θα φαίνεται ολοκληρωμένη...



    Click image for larger version. 

Name:	Solidworks28.jpg 
Views:	52 
Size:	43.1 KB 
ID:	4292


    myprojectmame.blogspot.gr

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •