View Poll Results: Αυτή η σειρά παιχνιδιών πρέπει να πεθάνει επιτέλους!

Voters
50. You may not vote on this poll
  • Assassins Creed

    6 12.00%
  • Call of Duty

    32 64.00%
  • Devil May Cry

    3 6.00%
  • Final Fantasy

    9 18.00%
  • God of War

    7 14.00%
  • Grand Theft Auto

    3 6.00%
  • Metal Gear Solid

    3 6.00%
  • Ninja Gaiden

    2 4.00%
  • Resident Evil

    8 16.00%
  • Silent Hill

    6 12.00%
  • Sports franchises (FIFA, PES, NBA κτλ)

    11 22.00%
  • Tomb Raider

    1 2.00%
  • Uncharted

    2 4.00%
  • Dynasty Warriors

    15 30.00%
  • Sonic

    6 12.00%
Multiple Choice Poll.
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 38 of 38

Thread: Die franchise die!!!!

  1. #21
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    @Val:

    Για τα γραφικά θα συμφωνήσω. Προσωπικά θεωρώ τον τεχνικό τομέα των COD το σημαντικό τους μειονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

    Για τα υπόλοιπα, πάλι δεν μου είπες για ποια COD αναφέρεσαι. Αν μιλάς για τα Modern Warfare, σίγουρα υπάρχει κάποια επανάληψη, αλλά όχι περισσότερη από τα λοιπά shooters. Στα συν φυσικά, μιας και μιλάμε για τα υπόλοιπα, οι χαρακτήρες του.

    Στα της Treyarch, καμία σχέση με τα άλλα (όσο φυσικά δεν έχουν σχέση και τα άλλα shooters μεταξύ τους, είπαμε).

    Δεν ξέρω σε ποια αναφέρεσαι συγκεκριμένα όμως δεν νομίζω ότι κάποιος που παίζει όλα τα COD δεν είδε μία διαφορετικότητα ανάμεσα στα MW2,3 και στο Black Ops που βγήκε ενδιάμεσα. Και μιλάω κυρίως για το SP, η επιτυχία των παιχνιδιών στο MP είναι δεδομένη (αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί λίγες ώρες παίζω online).

    Επίσης αντιλαμβάνεσαι ότι συγκρίνουμε (και γω δηλαδή που το είπα πρώτος) κάτι πολύ διαφορετικό, ένα rpg και ένα shooter που από την φύση του είναι πολύ πιο απλοικό από την άποψη του κόσμου που πρέπει να δημιουργηθεί. Βέβαια, από άποψη παραγωγής είπα ότι είναι η ίδια περίπτωση, ότι είναι εντελώς διαφορετικά παιχνίδια (από την Treyarch).

    Τέλος, δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω έδωσε πχ το Killzone 3 για παράδειγμα στο franchise αυτό σε σύγκριση με το τι δίνουν τα Modern Warfare (όχι φυσικά ότι θα το ψήφιζα, ούτε καν). Για το Black Ops δεν έχουμε αντίστοιχη σύγκριση, γιατί είναι ένας και μοναδικός τίτλος (μέχρι το 2 φυσικά που απ' ότι φαίνεται θα έχει πολλές καινοτομίες).


    @MajereMP44:

    Πρέπει να φύγω, εν συντομία να σου πω, δεκτό φυσικά, η έλλειψη ρεαλισμού εσένα σε ενοχλεί, εμένα όχι, οκ. Πράγματι η σειρά κυρίως στοχεύει να σε εντυπωσιάσει με αυτά που γίνονται στην οθόνη, με τις ατελείωτες εκρήξεις κ.λπ. (έχοντας και άλλες ξεχωριστές missions φυσικά), και όχι με τον ρεαλισμό της ας πούμε.
    Ξαναματαλεω. Το gameplay του COD ειτε προερχεται απο Treyarch ειτε απο IW ειναι πανομοιοτυπο. Αυτο και μονο για εμενα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι το παιχνιδι βγαινει ΚΑΘΕ χρονο, αρκουν για να με κανουν να πω οτι ειναι ωρα να παει στα σκουπιδια το franchise ή τουλαχιστον να εξαφανιστει καμμια 3ετια.

    Φυσικα και το ΚΖ3 δεν διαφερει ιδιαιτερα σε θεμα gameplay απο το ΚΖ2. Δεν θα διαφωνησω. Ομως εχουν βγει μολις 2 ΚΖ (το ΚΖ3 φαντασου δεν το εχω παρει) στο PS3 ενω εχουν βγει 6-7? εχω χασει τον λογαριασμο πλεον, COD στο ιδιο διαστημα και ερχεται και αλλο.

    Ε ... δεν εχει καμμια σχεση. Ουτε με ΚΖ γιατι το ΚΖ εχει διαφορετικο gameplay και το ΚΖ δεν βγαινει (ακομα) καθε χρονο. Ασε που και με το ΚΖ3 ακομα δεν συγκρινεται γιατι το ΚΖ3 βελτιωσε τα γραφικα απο το ΚΖ2 σε μεγαλο βαθμο και προσφερε και αλλαγες στο gameplay σε σχεση με τον πορκατοχο του. Τελος δεν ανεφερα εγω την συγκριση βρε συ με το Final fantasy εσυ το σχολιασες και το εκανες! Και εγω απλα σου ειπα οτι τα final fantasy ειναι εξολοκληρου διαφορετικα παιχνιδια μεταξυ τους. Απο την ιστορια το συστημα μαχης κλπ κλπ.

    Το COD εχει κουρασει. Εμενα με εχει κουρασει και μονο να ακουω για την επομενη κυκλοφορια του...
    Last edited by Valkyre; 04-05-2012 at 16:09.

  2. #22
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Να 'μαι πάλι

    Να πω κάτι γενικό (που το είπε και ο PDS πάνω κάτω). Δεν λέω ότι τα COD είναι τα καλύτερα παιχνίδια που κυκλοφορούν, ούτε καν τα καλύτερα shooters κάθε χρονιάς. Φέτος ας πούμε προσωπικά περισσότερο απ' όλα μάλλον με κέρδισε το R3 που είχε και τον χειρότερο τεχνικό τομέα. Πέρυσι ίσως να ήταν το Black Ops στην κορυφή για μένα. Δεν έχει σημασία. Αλλά θεωρώ ότι είναι μια χαρά παιχνίδια. Και χωρίς προσωπικά να λαμβάνω ιδιαίτερα υπόψη μου το online τους, που χαρίζει ατελείωτες ώρες σε τόσα εκ. κόσμο. Τέλος, θα ήθελα κάποια στιγμή να ξεκαθαριστεί αυτό το "κάθε χρόνο νέο COD". Οκ έτσι είναι αν το πάρουμε τυπικά, αλλά ουσιαστικά βγαίνουν κάθε δύο χρόνια.

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Να σου πω επισης οτι στο pc παιζω το MW 3, επαιξα και το 2 στο play.ΔΛδ ειναι απο τις σειρες που τις πιανω στα χερια μου χωρις να το κραζω μονο.Απλα εχει αλλαξει.Δεν μου εδωσε κατι πραγματικα να πω, μπραβο για την προσπαθεια. Για το killzone 3 εχουμε πολλα να πουμε.Διχαζει σαν παιχνιδι (ειδικα τους βετερανους του 2).Προσεθεσε ομως νεα στοιχεια (περα απο τρομερα γραφικα που οπως και να το κανεις ειναι το Νο1 που κοιτας).Εβαλε μαχες με τους exo και με τα jetpacks.Και φυσικα δεν βγαινει καθε χρονο.Δεν πιστευω δλδ οτι κουραστηκαμε να ακουμε για το killzone σε καθε εκθεση και με ελαχιστες αλλαγες.Οταν θα γινει κιαυτο, καλα να ειμαστε και θα το δηλωσουμε οτι πρεπει να σταματησει να βγαινει διοτι καταντησε αηδια.χαχα
    Τα είπα και πιο πάνω φίλε Majere, και τα COD ρε συ κάθε δύο χρόνια βγαίνουν ουσιαστικά. Όπως και το Killzone 2 με το 3. Δεν εννοώ τίποτα παραπάνω με αυτό, απλά τα γεγονότα λέω. Για τα γραφικά εννοείται ότι συμφωνώ, για τις μάχες, και τα COD προσθέτουν τέτοιες χαζομαρίτσες σε κάθε τίτλο βέβαια.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Προσωπικα δεν ειδα τιποτα διαφορετικο σε gameplay γραφικα.Καθαρο expansion για μενα.
    Διαφορα ειδα στο σεναριο και σε μερικες ιδεες(ειδικα το black ops θα αρεσε και στον Val ).
    Oπως και να χει,κανενα cod δεν ειναι κακο παιχνιδι.
    Για την διαφορετικότητα πάντως εννοούσα τα MW (μαζί) σε σχέση με το Black Ops που βγήκε ενδιάμεσα, όχι μεταξύ τους. Πράγματι τα MW σαν συνέχειες είναι, και ειδικά στο τεχνικό τομέα όπως το είπες σαν expansion. Από το 3 σε σχέση με το 2, και γω περισσότερα περίμενα γενικά (ή για την ακρίβεια ήθελα περισσότερα).

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το killzone2 σε συγκριση με το 1 ,ηταν η μερα με την νυχτα.Και σε συγκριση με αλλα fps ηταν πολυ διαφορετικο.
    Το Killzone 3 σε συγκριση με το 2 βελτιωσε τα γραφικα σε ολους τους τομεις και μεγαλωσε τους χωρους κατα πολυ.Επισης αλλαξε αρκετα τον χειρισμο(για μη πω οτι βαζοντας την επιλογη του move ειναι αλλο παιχνιδι) σε φαση που πολλοι το μισησαν σε συγκριση με το 2 και πολλοι το λατρεψαν.
    Το 1 δεν το έχω παίξει, γι' αυτό είπα για το 3 κατευθείαν. Κατά τ' άλλα οk, τα πρόσθεσε αυτά, φτάνουν όμως; Θέλω να πω, ότι τέτοιες αλλαγές γίνονται παντού, δεν τις αμφισβητώ. Δεν άλλαξε άρδην το παιχνίδι. Αν συγκρίνουμε πχ το Black Ops με το World At War - που δεν θα έπρεπε -, έχουμε δύο εντελώς διαφορετικά παιχνίδια έτσι κι αλλιώς. Δύο χρόνια διαφορά έχουν και αυτά. Στα MW έχουμε λιγότερες αλλαγές, συμφώνησα και πιο πάνω.

    @Val, και γω ξαναματαλέω ότι τα COD βγαίνουν κάθε δύο χρόνια, όχι κάθε χρόνο. Για το FF εξήγησα και πριν πως έκανα την "σύγκριση" σε σχέση με το πρώτο σου ποστ, ότι όπως θεωρείς τα FF διαφορετικά παιχνίδια έτσι θα έπρεπε να θεωρείς και τα COD από τις δύο εταιρείες. Και μετά κάνε κριτική ελεύθερα για την κάθε εταιρεία ξεχωριστά. Τέλος, προφανώς κανένα COD δεν έχει κουράσει γενικά, όταν κάθε χρόνο γίνεται τέτοιος χαμός!


  3. #23
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Το 1 δεν το έχω παίξει, γι' αυτό είπα για το 3 κατευθείαν. Κατά τ' άλλα οk, τα πρόσθεσε αυτά, φτάνουν όμως; Θέλω να πω, ότι τέτοιες αλλαγές γίνονται παντού, δεν τις αμφισβητώ. Δεν άλλαξε άρδην το παιχνίδι. Αν συγκρίνουμε πχ το Black Ops με το World At War - που δεν θα έπρεπε -, έχουμε δύο εντελώς διαφορετικά παιχνίδια έτσι κι αλλιώς. Δύο χρόνια διαφορά έχουν και αυτά. Στα MW έχουμε λιγότερες αλλαγές, συμφώνησα και πιο πάνω.
    Tο killzone3 αλλαξε οσο χρειαζοταν ,οσο δηλαδη αλλαξε και το uncharted 2 απο το 1,οσο αλλαζουν ολα τα παιχνιδια μετα απο 2-3 χρονια δουλειας.
    Τα COD ειναι ολα ιδια,σε σημειο που νομιζω οτι δεν εχουν προσθεσει ουτε ενα animation παραπανω τοσα χρονια.
    Ειναι πολυ ασχημο να μην βλεπεις καμια αλλαγη,εστω μια προσπαθεια για αλλαγη.
    Εγω δεν μπορω να διακρινω καμια δυστυχως και ειναι η μοναδικη σειρα που δεν βλεπω ποτε βελτιωση στο gameplay/γραφικα.

    Το θεωρω κοροιδια,αλλα αυτο απεχει πολυ απο το να υποστηριξω οτι ειναι κακα παιχνιδια.


    http://www.metacritic.com/game/plays...dern-warfare-3
    Oι users του εχουν βαλει 2.9/10 και πραγματικα λυπαμαι που εχει παρει τοσες καλες βαθμολογιες απο τους reviewers.Εγω στο ενα κομματι του παιχνιδιου που ειναι τα γραφικα και η προοδος,θα εβαζα 3/10.
    Ελπιζω το Black ops 2 να ειναι η αρχη για ανανεωση,γιατι ακομα και παιχνιδι του 10/10 να δωσουν σε ολα τα αλλα,για μενα θα πεσει στο 8/10 συνολικα.
    Last edited by PDS; 04-05-2012 at 22:16.
    .

  4. #24

    Default

    silent hill σίγουρα

  5. #25
    PS4forums Addict grip's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    1,223
    PSN ID
    griparoring
    Name
    Σπύρος

    Default

    Ωραιότατο poll.
    Χαλαρά θα ψηφίσω cod.Το γιατί, με καλύπτει και με το παραπάνω στα λεγόμενά του ο Val.
    My ps3 games:Kάμποσα άλλα μετά το crash του forum βαριέμαι να τα γράψω...
    psn id:griparoring
    xbox360 id:griparoring

  6. #26
    PS4forums Addict minaras_tio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Patra,Lamia
    Posts
    1,801
    PSN ID
    kostas_tio

    Default

    Εγω νομιζω οτι ολο αυτο σκηνικο με τα COD και ο πολεμος που δεχεται η σειρα, ειναι λιγο αδικος.
    Δε διαφωνω οτι ειναι επαναλαμβανομενα αλλα σε παααααααρα πολλους (αναμεσα σε αυτους και σε εμενα) φτανουν οι νεοι χαρτες, ή εστω οι λιγες αλλαγες που γινονται καθε χρονο, ωστε να το αγορασω. Απλα το γουσταρω.
    Οπως καποιοι γουσταρουν τα ποδοσφοραικια (επισης επαναλαμβανομενα), ετσι και οι cod fans γουσταρουν τα cod.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Cannondale trail sl5 2013...

  7. #27

    Default

    ^ακριβώς, το cod όπως και τα αθλητικά παιχνίδια κινούνται σε άλλους ρυθμούς. επικεντρώνονται στο ανταγωνιστικό σκέλος ενός παιχνιδιού. ειδικά σε τέτοια shooter (όπως και στο crysis) οι κονσόλες είναι που κρατάνε τα γραφικά πίσω και δεν υπάρχουν μεγάλα άλματα στο PC.

    Για μένα, από τη λίστα τα μόνα παιχνίδια που έχουν βγει τελευταία και δεν αξίζουν σε καμία περίπτωση το όνομα τους είναι τα Silent Hill. Σε δεύτερη θέση προτιμώ το Devil May Cry να τελειώσει στο 4 αντί να δω teen heartthrob για πρωταγωνιστή σε linkin park σκηνικό με gow μάχη.

  8. #28
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    Να 'μαι πάλι

    Να πω κάτι γενικό (που το είπε και ο PDS πάνω κάτω). Δεν λέω ότι τα COD είναι τα καλύτερα παιχνίδια που κυκλοφορούν, ούτε καν τα καλύτερα shooters κάθε χρονιάς. Φέτος ας πούμε προσωπικά περισσότερο απ' όλα μάλλον με κέρδισε το R3 που είχε και τον χειρότερο τεχνικό τομέα. Πέρυσι ίσως να ήταν το Black Ops στην κορυφή για μένα. Δεν έχει σημασία. Αλλά θεωρώ ότι είναι μια χαρά παιχνίδια. Και χωρίς προσωπικά να λαμβάνω ιδιαίτερα υπόψη μου το online τους, που χαρίζει ατελείωτες ώρες σε τόσα εκ. κόσμο. Τέλος, θα ήθελα κάποια στιγμή να ξεκαθαριστεί αυτό το "κάθε χρόνο νέο COD". Οκ έτσι είναι αν το πάρουμε τυπικά, αλλά ουσιαστικά βγαίνουν κάθε δύο χρόνια.



    Τα είπα και πιο πάνω φίλε Majere, και τα COD ρε συ κάθε δύο χρόνια βγαίνουν ουσιαστικά. Όπως και το Killzone 2 με το 3. Δεν εννοώ τίποτα παραπάνω με αυτό, απλά τα γεγονότα λέω. Για τα γραφικά εννοείται ότι συμφωνώ, για τις μάχες, και τα COD προσθέτουν τέτοιες χαζομαρίτσες σε κάθε τίτλο βέβαια.



    Για την διαφορετικότητα πάντως εννοούσα τα MW (μαζί) σε σχέση με το Black Ops που βγήκε ενδιάμεσα, όχι μεταξύ τους. Πράγματι τα MW σαν συνέχειες είναι, και ειδικά στο τεχνικό τομέα όπως το είπες σαν expansion. Από το 3 σε σχέση με το 2, και γω περισσότερα περίμενα γενικά (ή για την ακρίβεια ήθελα περισσότερα).



    Το 1 δεν το έχω παίξει, γι' αυτό είπα για το 3 κατευθείαν. Κατά τ' άλλα οk, τα πρόσθεσε αυτά, φτάνουν όμως; Θέλω να πω, ότι τέτοιες αλλαγές γίνονται παντού, δεν τις αμφισβητώ. Δεν άλλαξε άρδην το παιχνίδι. Αν συγκρίνουμε πχ το Black Ops με το World At War - που δεν θα έπρεπε -, έχουμε δύο εντελώς διαφορετικά παιχνίδια έτσι κι αλλιώς. Δύο χρόνια διαφορά έχουν και αυτά. Στα MW έχουμε λιγότερες αλλαγές, συμφώνησα και πιο πάνω.

    @Val, και γω ξαναματαλέω ότι τα COD βγαίνουν κάθε δύο χρόνια, όχι κάθε χρόνο. Για το FF εξήγησα και πριν πως έκανα την "σύγκριση" σε σχέση με το πρώτο σου ποστ, ότι όπως θεωρείς τα FF διαφορετικά παιχνίδια έτσι θα έπρεπε να θεωρείς και τα COD από τις δύο εταιρείες. Και μετά κάνε κριτική ελεύθερα για την κάθε εταιρεία ξεχωριστά. Τέλος, προφανώς κανένα COD δεν έχει κουράσει γενικά, όταν κάθε χρόνο γίνεται τέτοιος χαμός!
    φιλε μου το κομματι οπου σου λεω οτι το gameplay ειναι πανομοιοτυπο σε ολα τα cod ειτε λεγονται treyarch ειτε infinity ward οι δημιουργοι δεν το προσεξες καθολου; Μιλαμε για ολοιδιο χειρισμο, ολοιδιο feeling πως το λεμε. Αυτο και μονο το καθιστα παντελως ασχετο σε συγκριση με ενα Final fantasy που εκτος του οτι δεν βγαινει καθε ετος , ταυτοχρονα ειναι και εντελως διαφορετικο το συστημα μαχης απο παιχνιδι σε παιχνιδι καθιστωντας το ολοκληρωτικα μια τελειως διαφορετικη εμπειρια.

    Πως ειναι δυνατον τωρα να θεωρησω οτι τα Cod δεν βγαινουν καθε χρονο, αλλα βγαινουν καθε 2 επειδη το ενα εχει διαφορετικο τιτλο απο το αλλο και διαφορετικο story arc? Γιατι μονο αυτο το διαφορετικο εχουν μεχρι στιγμης... κατα τα αλλα το ιδιο gameplay ΑΚΡΙΒΩΣ, τα ιδια γραφικα κλπ κλπ , ε δεν θα το θεωρησω και διαφορετικο παιχνιδι επειδη χρησιμοποιει αλλο τιτλο και διαδραματιζεται σε αλλη περιοδο... το βασικοτερο ολων σε μια σειρα και το αν εχει κουρασει ή οχι ειναι το gameplay. Και το COD εδω και πολλαααααα παιχνιδια εχει παρει μια συνταγη και την ξαναματαδινει στον κοσμο σε πανακριβη τιμη (να θυμησουμε οτι τα cod ειναι τα πιο ακριβα παιχνιδια τιμολογικα) το ιδιο παιχνιδι με αλλη γαρνιτουρα... ε αυτο ειναι κοροιδια και θεωρω οτιμια χαρα θα διασκεδαζαν ολα αυτα τα εκατομυρρια αν εβγαιναν καθε 2 χρονια τα Cod τα δουλευαν λιγο περισσοτερο και ειχε περισσοτερη αξια η επενδυση του κοσμου ολου. 60αρες και 70αρες καθε χρονο για νεους χαρτες + 1245732 dlc ειναι ο ορισμος της κοροιδιας και της ξεφτυλας του gaming για εμενα προσωπικα παντα.

    ναι κανενας δεν με αναγκαζει να τα αγορασω , μην αναλωθουμε στο επιχειρημα αυτο γιατι ειναι ασχετο. Ρωτηθηκα τι θεωρω οτι πρεπει να ψοφησει και αυτο απαντω για τους λογους που ειπα.
    Last edited by Valkyre; 05-05-2012 at 13:04.

  9. #29
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Ψηφισα COD για ΟΛΟΥΣ τους λογους που εχουν αναφερει τα παιδια παρανω + γιατι εχει shooterοποιησει την βιομηχανια. Μετα τις πωλησεις που κανει, οι περισσοτεροι developers πανε να το αντιγραψουν και ΓΙΑ ΑΥΤΟ εχουμε γεμισει shooters.

    Επισης, ψηφισα god of war, γιατι το story νομιζω εχει τελιωσει, στο gameplay δεν περιμενω πολλες διαφορες, ενω τα γραφικα του III ηταν απο μονα τους jaw dropping. Τωρα καινοτομιες σαν το multiplayer, να μου λειπουν...

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  10. #30
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Έριξα και εγώ τις ψήφους μου και θα ήθελα να αναφερθώ σε κάθε franchise που ψήφισα ξεχωριστά...

    Assassin's Creed: Δεν θέλω στην πραγματικότητα να πεθάνει το franchise. Θέλω όμως να σταματήσει το milking. Θέλω περισσότερους τίτλους που έχουν νουμεράκι στο τέλος και λιγότερα expansions του τύπου acb και acr τα οποία είχαν ενδιαφέρον μεν σαν gameplay αλλά θεωρώ οτι ιστορικά (και σαν story αλλά και σαν history) δεν μπορούν να συγκριθούν με τα 1 και 2...

    Call of Duty: ΒΑΡΕΘΗΚΑ! Τα ίδια και τα ίδια...Κάτι είπε το black ops πριν 2 χρόνια αλλά και πάλι το franchise δεν παύει να είναι "milk the golden cow". Καμμία εξέλιξη σε γραφικά και χειρισμό, και ΠΟΛΥ μικρή διάρκεια στο sp. Για το multi 0 is the amount of f@cks i give....

    Final Fantasy, Resident Evil και Silent Hill: Τα βάζω και τα 3 αυτά μαζί γιατί τα ψήφισα για τον ίδιο λόγο. Πρέπει να σταματήσουν να τα βγάζουν καινούργια επεισόδια γιατί με την δυτικοποίηση έχουν καταφέρει να κάνουν σειρές οι οποίες ήταν αγαπημένες απο πολύ κόσμο να είναι δείγματα μετριοτητας. They should stop before they detroy the name of the franchises (δείτε το καημένο τον Larry πως κατέντησε...).

    Sports: Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια.... Die already FFS!

    Dynasty Warriors: Όταν ένα franchise έχει βγάλει πάνω απο 10 συνέχειες και με ελάχιστες αλλαγές στο gameplay τους νομίζω ότι ήρθε η ώρα να τραβήξουμε τον διακόπτη...

    Metal Gear Solid: Το MGS4 για μένα έδωσε απάντησε σχεδόν σε όλα τα ερωτήματα που με απασολούσαν όσον αφορά τη σειρά και την έληξε με έναν αριστουργηματικό τρόπο. Τι άλλο να μας πει πια; Το revengeance δεν το θεωρώ μέρος της σειράς οπότε δεν θα πω την γνώμη μου εδώ. Η ένσταση μου είναι σε ένα official MGS5 το οποίο πραγματικά δεν ξέρω τι θα έχει να προσθέσει στην ιστορία του metal gear....

    God of War: Όπως το MGS4 έτσι και το Gow 3 τελείωσε για μένα την ιστορία του Kratos (όχι με αριστουργηματικό τρόπο imo αλλά όπως και να έχει την τελείωσε). Ότι και να βγεί απο εδώ και πέρα είναι milking και δεν νομιζω πως έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο στον μύθο του Kratos. Once again I give 0 f@cks for the multiplayer...

  11. #31
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ καλα μιλαμε εσυ επρεπε να μας πεις τι ΔΕΝ ψηφισες λολ...οχι τι ψηφισες.... χαχαχαχα!

  12. #32
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Είχα προειδοποιήσει ότι θα ειμαι...
    ...Serial killer

  13. #33
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Assassin's Creed - πρέπει κάποια στιγμή να μπει ένα τέλος στην όλη υπόθεση του Desmond πριν αρχίσει να ξεχειλώνει η όλη κατάσταση. Σίγουρα με την πείρα που έχουν και την απίστευτη δουλειά που κάνουν μπορούν να αναπτύξουν νέο IP, είτε στο ίδιο ακριβώς στορι με άλλο κεντρικό ήρωα, είτε κάτι εντελώς διαφορετικό. Πριν αρχίσει να κουράζει και χάσουμε το ενδιαφέρον.

    Call of Duty - άσχετα αν υποτίθεται ότι κάθε χρόνο είναι από άλλη εταιρεία και με διαφορετικό στόρι, η αλήθεια είναι ότι η επανάληψη χτυπάει ταβάνι. Μπορεί οι σκηνές να είναι κινηματογραφικές, αλλά το walkthrough ακόμη και με διαφορετική χρονολογία και υπόθεση είναι σχεδόν το ίδιο σε κάθε παιχνίδι και σου προκαλεί θέματα deja vu. Το single επαναλαμβάνεται και κάθε φορά διαρκεί λιγότερη ώρα, ενώ είναι και λιγότερο προκλητικό από άποψη δυσκολίας. Το χειρότερο είναι ότι εδώ και πόσα παιχνίδια 6? χρησιμοποιούν την ίδια μηχανή, τα ίδια μοντέλα, το ίδιο storyline, τα ίδια εφέ και απλά κάνουν σταδιακά ένα μικρό ρετούς στα γραφικά και τις όποιες λεπτομέρειες. Το multi προσθέτει κάποια πραγματάκια αλλά και εκεί νομίζω η επανάληψη είναι διακριτή. Καλύτερα να έβγαζαν για μία διετία DLCs για όποιον ενδιαφέρεται και ανά διετία - τριετία ένα καλό single - μεγάλο και χορταστικό για τους υπολοίπους.

    Devil May Cry - Δεν έχω άποψη.

    Final Fantasy - Δεν μπορώ να πω ότι ανήκει στην ίδια κατηγορία με τα υπόλοιπα. Μπορεί το νούμερο δίπλα στον τίτλο να σου προκαλεί ζαλάδα, αλλά νομίζω ότι γενικά είναι ανεξάρτητες ιστορίες σε άλλους κόσμους, με άλλους χαρακτήρες κλπ. Σίγουρα πατάνε στον τίτλο για να πουλήσουν και στις γνωστές τακτικές - πρακτικές, αλλά δεν μπορώ να τα κρίνω όπως άλλα. Πάντως θα μπορούσαν να αλλάξουν όνομα σε κάθε σειρά, ώστε να ανεξαρτητοποιούν τις ιστορίες και να μην γίνεται αριθμητικός πανικός, έτσι θα μπορούσαν να έχουν περισσότερα IPs.

    God of War - Κάποια στιγμή τελειώνουν και οι Θεοί και οι θνητοί και τα τέρατα και μένεις μόνος σου στον πλανήτη, αφού τα έχεις κατακρεουργήσει όλα. Ίσως είναι ώρα λοιπόν να ξεκουραστείς και εσύ τι λες; Δεν νομίζω ότι έχει κουράσει τόσο, άλλωστε έχει 1~2 τίτλους ανά γενιά - πλατφόρμα, αλλά η ιστορία του χαρακτήρα έχει μία αρχή, μία μέση και ένα τέλος, νιώθω ότι έχουμε περάσει από όλα αυτά τα στάδια.

    Grand Theft Auto - Μία από τα ίδια με το Final Fantasy, μόνο το νούμερο προκαλεί εντυπώσεις, το κάθε παιχνίδι νομίζω ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα και το GTA4 βγήκε πριν καιρό. Μόνη διαφορά σε αυτή την περίπτωση είναι ότι μπορεί να διατηρήσει και τον τίτλο GTA, ίσως επειδή δεν έχω ασχοληθεί με όλα τους, ενώ συνάμα ήταν και διαφορετικό είδος να μην νιώθω την ανάγκη παύσης ούτε καν του τίτλου.

    Metal Gear Solid - Δεν τέλειωσε ακόμη; Εγώ αυτή την εντύπωση είχα... κρίμα που συνεχίζουν να χρησιμοποιούν τον τίτλο και το σύμπαν απλά για να πουλήσουν. Πρέπει να τους αφήσουμε να ξεκουραστούν πια, ότι είχαν να πουν το είπαν με τον καλύτερο τρόπο, πλέον το μόνο που μπορούν να προσφέρουν είναι να καταστρέψουν τον θρύλο που έχτισαν.

    Ninja Gaiden - Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

    Resident Evil - Τον ατέλειωτο; Ώρες - ώρες εύχομαι να γίνουμε όλοι ζόμπι να ξεμπερδεύουμε μια και καλή αυτή η υπόθεση. Μπορεί το RE5 να το χάρηκα, αλλά πρέπει να μπει και ένα τέρμα πια.

    Silent Hill - Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

    Sports - ίσως οι μόνοι τίτλοι που απαιτείται η ύπαρξη τους και η ανανέωση τους σε ετήσιο ουσιαστικά ρυθμό. Δεν θεωρώ απαραίτητο όμως κάθε χρόνο να βγαίνει νέο δισκάκι. Κάντε ένα update με τους νέους παίκτες, ομάδες, κλπ και νομίζω πάει καλά. Σοβαρές αλλάγές ανά διετία - τριετία που γίνονται συνολικά, βγάζουν και ουσιαστικά νέο παιχνίδι. Βεβαίως, σε αυτούς τους τίτλους η τιμή απόκτησης νομίζω είναι χαμηλή, ή έστω θα πρέπει να είναι χαμηλή, εφόσον μιλάμε για updates και όχι ξεχωριστά παιχνίδια από το μηδέν.

    Tomb Raider - Το reboot μου έχει προξενήσει τεράστιο ενδιαφέρον και ενώ ίσως σε άλλη περίπτωση να έλεγα ότι πρέπει να μπει ένα τέλος, στην περίπτωση της Lara απλά δεν την χορταίνω. Προσφέρεται για ανεξάρτητους τίτλους υπό τον ίδιο τίτλο και με την ίδια κεντρική ηρωίδα, καθώς κάθε περιπέτεια της είναι αυτόνομη και ανεξάρτητη. Κουράζει και αυτό, αλλά όχι με τον ίδιο ρυθμό, καθώς τα TR έχουν αλλάξει στην πορεία του χρόνου.

    Uncharted - πρέπει να μπει ένα φρένο και να ξεκουραστεί λίγο ο Drake, μπορεί να είναι στην ίδια κατηγορία με την Lara Croft, αλλά τρεις τίτλοι (διαμάντια) σε μία γενιά, νομίζω ότι είναι αρκετοί. Θα ήθελα όμως με τα χίλια έναν νέο Drake στην επόμενη γενιά, αν και ίσως να μην μεταπηδήσω σε αυτήν, σίγουρα ο Nate είναι ένας σοβαρός λόγος για να αναθεωρήσω.

    Dynasty Warriors - Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

    Sonic - Αγαπημένος ήρωας, αλλά το να εμφανίζεται σε κάθε άσχετο τίτλο μπορούν να φανταστούν, από κάποια στιγμή αρχίζει να κουράζει. Οι αγάπες και οι αναμνήσεις, καμιά φορά έχουν μεγαλύτερη αξία όταν τους αφήνουμε στο παρελθόν ώστε να μην αλιωθούν στο μυαλό και την καρδιά μας από το συνεχές milking τους, αλλά και για να αφήσουν χώρο στην δημιουργία νέων χαρακτήρων. Το να βγει ένας καλός Sonic μετά από 5 ή 8 χρόνια, είναι ένα ξεχωριστό συναίσθημα... το να ξεφυτρώνει σαν μαϊντανός δεξιά και αριστερά και σε χωράφια που βρωμάνε, ε κάποια στιγμή χάνει την γεύση του και δεν ξανατρώς χόρτα (ή κουτόχορτα).


    Σας κούρασα;

    Υ.Γ.: death έτσι, πολύ βαρύ σαν τίτλος...
    Ξέχασα να βάλω το FF, θα ήθελα αλλαγή του ονόματος του και παύση της χρήσης του franchise, αν μπορεί να προστεθεί και εκεί μία ψήφος μου καλώς, αλλιώς δεν χαλάει και ο κόσμος.
    Last edited by Nek_Food; 08-05-2012 at 12:06.

  14. #34
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εμένα δεν με κούρασες Το χάρηκα πολύ το post σου

    ΥΓ. Προστέθηκε μία ψήφος στο FF (δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω να φαίνεται το όνομά σου δίπλα αλλά το counter ανέεβηκε κατα 1).

  15. #35

    Default

    Για να είμαστε ακριβείς, στα FF πάνω στο brand πατήσανε/εκμεταλλεύτήκαν για τα online ΧΙ & XIV.

    Εκτός αυτού όμως δεν βρίσκω κανένα λόγο να εγκαταλείψουν τον τίτλο. Ο κόσμος θέλει VII, οπότε έκαναν καταπληκτική sequel ταινία και πάρα πολύ καλό prequel για το PSP. Αυτό είναι επιπρόσθετο καινούργιο υλικό και όχι milking. Σε αυτό το σημείο αντί να κατακεραυνώνουμε νοσταλγώντας ίσως θα έπρεπε να δούμε την γενικότερη εικόνα: πως το παλιό καλό turn based j rpg gameplay έχει προ πολλού πεθάνει, σαν ανταγωνιστικός εμπορικά παίχτης.

    Το ξαναείπα, κατά την ταπεινή μου άποψη, όταν λέμε να σταματήσουν τα CoD είναι σαν να λέμε να σταματήσουν τα Pro & Fifa. Από την στιγμή που οι servers είναι full κάθε φορά θα τους έλεγα ηλίθιους αν το σταματούσαν.

    edit

    Από την άλλη θα επιμείνω πως Silent Hill & DmC τα κάνανε σούργελα. Ίσως και RE αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από το 6.
    Last edited by MetalGearFan; 19-05-2012 at 18:29.

  16. #36

    Default

    Dynasty Warriors
    Call of Duty
    Final Fantasy
    God of War
    Tomb Raider
    Quote Originally Posted by Rob Bricken
    And then there's Hope -- oh, Hope, shown below, the 13-year-old boy who could give Evangelion's Shinji a run for mopiness.

  17. #37
    Member nickem7's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    66

    Default

    fifa11 είχα, πήρα και το 12 και πάνω κάτω τα ίδια είναι.Γραφικά περίπου τα ίδια...
    Αν είχαν κανένα update με 3-4 ευρώ για τους παίχτες μόνο κάθε ομάδας δε θα χρειαζόταν κάτι παραπάνω

  18. #38
    Member nickem7's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Athens
    Posts
    66

    Default

    fifa11 είχα, πήρα και το 12 και πάνω κάτω τα ίδια είναι.Γραφικά περίπου τα ίδια...
    Αν είχαν κανένα update με 3-4 ευρώ για τους παίχτες μόνο κάθε ομάδας δε θα χρειαζόταν κάτι παραπάνω


Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •