View Poll Results: Αυτή η σειρά παιχνιδιών πρέπει να πεθάνει επιτέλους!

Voters
50. You may not vote on this poll
  • Assassins Creed

    6 12.00%
  • Call of Duty

    32 64.00%
  • Devil May Cry

    3 6.00%
  • Final Fantasy

    9 18.00%
  • God of War

    7 14.00%
  • Grand Theft Auto

    3 6.00%
  • Metal Gear Solid

    3 6.00%
  • Ninja Gaiden

    2 4.00%
  • Resident Evil

    8 16.00%
  • Silent Hill

    6 12.00%
  • Sports franchises (FIFA, PES, NBA κτλ)

    11 22.00%
  • Tomb Raider

    1 2.00%
  • Uncharted

    2 4.00%
  • Dynasty Warriors

    15 30.00%
  • Sonic

    6 12.00%
Multiple Choice Poll.
Results 1 to 20 of 38

Thread: Die franchise die!!!!

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #19
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,256
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by tonybsg View Post
    @Val:

    Για τα γραφικά θα συμφωνήσω. Προσωπικά θεωρώ τον τεχνικό τομέα των COD το σημαντικό τους μειονέκτημα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

    Για τα υπόλοιπα, πάλι δεν μου είπες για ποια COD αναφέρεσαι. Αν μιλάς για τα Modern Warfare, σίγουρα υπάρχει κάποια επανάληψη, αλλά όχι περισσότερη από τα λοιπά shooters. Στα συν φυσικά, μιας και μιλάμε για τα υπόλοιπα, οι χαρακτήρες του.

    Στα της Treyarch, καμία σχέση με τα άλλα (όσο φυσικά δεν έχουν σχέση και τα άλλα shooters μεταξύ τους, είπαμε).

    Δεν ξέρω σε ποια αναφέρεσαι συγκεκριμένα όμως δεν νομίζω ότι κάποιος που παίζει όλα τα COD δεν είδε μία διαφορετικότητα ανάμεσα στα MW2,3 και στο Black Ops που βγήκε ενδιάμεσα. Και μιλάω κυρίως για το SP, η επιτυχία των παιχνιδιών στο MP είναι δεδομένη (αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί λίγες ώρες παίζω online).

    Επίσης αντιλαμβάνεσαι ότι συγκρίνουμε (και γω δηλαδή που το είπα πρώτος) κάτι πολύ διαφορετικό, ένα rpg και ένα shooter που από την φύση του είναι πολύ πιο απλοικό από την άποψη του κόσμου που πρέπει να δημιουργηθεί. Βέβαια, από άποψη παραγωγής είπα ότι είναι η ίδια περίπτωση, ότι είναι εντελώς διαφορετικά παιχνίδια (από την Treyarch).

    Τέλος, δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω έδωσε πχ το Killzone 3 για παράδειγμα στο franchise αυτό σε σύγκριση με το τι δίνουν τα Modern Warfare (όχι φυσικά ότι θα το ψήφιζα, ούτε καν). Για το Black Ops δεν έχουμε αντίστοιχη σύγκριση, γιατί είναι ένας και μοναδικός τίτλος (μέχρι το 2 φυσικά που απ' ότι φαίνεται θα έχει πολλές καινοτομίες).


    @MajereMP44:



    Πρέπει να φύγω, εν συντομία να σου πω, δεκτό φυσικά, η έλλειψη ρεαλισμού εσένα σε ενοχλεί, εμένα όχι, οκ. Πράγματι η σειρά κυρίως στοχεύει να σε εντυπωσιάσει με αυτά που γίνονται στην οθόνη, με τις ατελείωτες εκρήξεις κ.λπ. (έχοντας και άλλες ξεχωριστές missions φυσικά), και όχι με τον ρεαλισμό της ας πούμε.
    Ξαναματαλεω. Το gameplay του COD ειτε προερχεται απο Treyarch ειτε απο IW ειναι πανομοιοτυπο. Αυτο και μονο για εμενα σε συνδυασμο με το γεγονος οτι το παιχνιδι βγαινει ΚΑΘΕ χρονο, αρκουν για να με κανουν να πω οτι ειναι ωρα να παει στα σκουπιδια το franchise ή τουλαχιστον να εξαφανιστει καμμια 3ετια.

    Φυσικα και το ΚΖ3 δεν διαφερει ιδιαιτερα σε θεμα gameplay απο το ΚΖ2. Δεν θα διαφωνησω. Ομως εχουν βγει μολις 2 ΚΖ (το ΚΖ3 φαντασου δεν το εχω παρει) στο PS3 ενω εχουν βγει 6-7? εχω χασει τον λογαριασμο πλεον, COD στο ιδιο διαστημα και ερχεται και αλλο.

    Ε ... δεν εχει καμμια σχεση. Ουτε με ΚΖ γιατι το ΚΖ εχει διαφορετικο gameplay και το ΚΖ δεν βγαινει (ακομα) καθε χρονο. Ασε που και με το ΚΖ3 ακομα δεν συγκρινεται γιατι το ΚΖ3 βελτιωσε τα γραφικα απο το ΚΖ2 σε μεγαλο βαθμο και προσφερε και αλλαγες στο gameplay σε σχεση με τον πορκατοχο του. Τελος δεν ανεφερα εγω την συγκριση βρε συ με το Final fantasy εσυ το σχολιασες και το εκανες! Και εγω απλα σου ειπα οτι τα final fantasy ειναι εξολοκληρου διαφορετικα παιχνιδια μεταξυ τους. Απο την ιστορια το συστημα μαχης κλπ κλπ.

    Το COD εχει κουρασει. Εμενα με εχει κουρασει και μονο να ακουω για την επομενη κυκλοφορια του...
    Last edited by Valkyre; 04-05-2012 at 15:09.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •