Page 12 of 15 FirstFirst ... 289101112131415 LastLast
Results 221 to 240 of 282

Thread: Τhe Evil Within

  1. #221
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    δεν είδα το παραπάνω βίντεο, αλλά η ομάδα του Digital Foundry άλλα είδε: ότι ο τίτλος είναι τεχνικά άθλιος με κουρεμένη ανάλυση ΚΑΙ στις δύο κονσόλες, στα δικά της πλαίσια δύναμης βέβαια έκαστη PS4 1920x768 / Xbone 1600x640 και από πλευράς fps, ναι μεν είναι κλειδωμένα τα 30 καρέ (δήθεν)...

    όμως δε-------> σκαμπανεβάσματα σε PS4/Xbone, το τελευταίο έχει τα περισσότερα, ενώ μάλιστα συμβαίνει και το εξής κουλό (στο Xbone). Ο renderer είναι εκτός "sync" με το παιχνίδι, δηλαδή ενώ η τεχνική μέτρηση δείχνει ότι σε δεδομένες σκηνές το screen update είναι στα 30 fps, στην ουσία ο χειρισμός και η ροή γραφικών είναι σε λιγότερα και με αρκετό "σπάσιμο" στην κίνηση (stutter). Αυτό το φαινόμενο, του out-of-sync-render, δεν υπάρχει στο PS4, αλλά όπως προανέφερα, ακόμα και σε αυτό το frame rate είναι με πτώσεις συχνά - πυκνά.

    ε, όταν λέμε προγραμματισμός με @@.........κρατήστε το @@ σκέτο. ή εναλλακτικά πείτε το αντίστροφο: @@ προγραμματισμός.

    εύγε C(r)apcom.
    Η Capcom τι σχέση έχει πάλι;



    Anyway... το παιχνίδι ναι σίγουρα έχει τεχνικά θέματα πολλά αλλά γιατί να κολλάμε τόσο πολύ σε αυτά από τη στιγμή που το art direction, η μουσική, το gameplay και γενικά αυτό το οποίο προσφέρει είναι καλό;
    Δε καταλαβαίνω αυτή την εμμονή πλέον που υπάρχει για τα υπεργραφικά, fps, αναλύσεις κλπ κλπ κλπ.... Παίζω το παιχνίδι... αν αυτό που μου προσφέρει είναι καλό δε με ενδιαφέρουν τα περαιτέρω... Θα μπορούσε να ήταν καλύτερο ναι αλλά
    μη λέμε πως είναι και απαράδεκτο το παιχνίδι.

  2. #222
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Θα συμφωνήσω με τον Flynn, το παιχνίδι δεν το εχω παίξει εχω ήδη ομως λιγο την αρχή του και μπορω να πω πως μπυ φαίνεται αρκετα ενδιαφέρον.
    Τωρα αν τεχνικά ειναι τόσο χαλια που καταντάει unplayable τοτε παω πάσο, αλλα απο αυτό που εχω δει στο YouTube μου φαίνεται μια χαρα.
    Spoiler!

  3. #223
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Άλλο το αν το παιχνίδι έχει τεχνικά θέματα και άλλο το αν είναι ενδιαφέρον.
    Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Ο Λευτέρης έθιξε τον τεχνικό τομέα μόνο, νομίζω.
    Για μένα πάντως πρέπει να υπάρχουν και κάποια standards όσο προχωράμε μπροστά.

  4. The Following User Says Thank You to teras1 For This Useful Post:

    Nikoladim (16-10-2014)

  5. #224
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Η Capcom τι σχέση έχει πάλι;

    Anyway... το παιχνίδι ναι σίγουρα έχει τεχνικά θέματα πολλά αλλά γιατί να κολλάμε τόσο πολύ σε αυτά από τη στιγμή που το art direction, η μουσική, το gameplay και γενικά αυτό το οποίο προσφέρει είναι καλό;
    Δε καταλαβαίνω αυτή την εμμονή πλέον που υπάρχει για τα υπεργραφικά, fps, αναλύσεις κλπ κλπ κλπ.... Παίζω το παιχνίδι... αν αυτό που μου προσφέρει είναι καλό δε με ενδιαφέρουν τα περαιτέρω... Θα μπορούσε να ήταν καλύτερο ναι αλλά
    μη λέμε πως είναι και απαράδεκτο το παιχνίδι.
    Δεν ειναι εμμονη, ειναι λογικη απαιτηση.

    Οποιος πιστευει οτι τα γραφικα δεν παιζουν κανενα ρολο, ε ας παει να παιξει NES και Pong.

    Υπαρχουν καποιες λογικες απαιτησεις οταν δινω λεφτα για hardware νεας γενιας. Εαν εγω σαν καταναλωτης δεν θεσω υψηλα στανταρτς και αγοραζω οτι προχειροδουλεια βγαινει, ειναι σαν να ενισχυω την πρακτικη για προχειροδουλειες στο μελλον. Και δεν θελω επουδενι να το κανω αυτο το χατηρι στους devs. Περιμενω ενα προιον, αναλογο των απαιτησεων και των στανταρτς της εποχης. Αν ειναι να παρω ενα παιχνιδι στο 400/500 ευρω μηχανημα μου, το οποιο ειναι cross gen με μπαρες πανω κατω και να τρεχει με 20 frames per second, οχι. Δεν θα το κανω. Τσαπατσουλικα πραγματα δεν θα τα πληρωσω 50 και 60 ευρω. Και κυριως οπως ειπα δεν θα ενισχυσω την πρακτικη αυτη για το μελλον.

    Δεν ειναι θεμα υπεργραφικων, ειναι θεμα ποιοτικου προιοντος. Και αλλα παιχνιδια στο PS4 δεν εχουν "υπεργραφικα" ομως τουλαχιστον ειναι solid products και τρεχουν απροβληματιστα.

    Απαραδεκτο δεν ειπε κανεις οτι ειναι το παιχνιδι.... μην λεμε αλλα αντι αλλων. Απαραδεκτος ειναι ο τεχνικος του τομεας, ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι ειναι cross gen, οτι βασιζεται στην μηχανη της rare (η οποια ειναι μαλιστα optimized για να λειτουργει στα 60 frames) και οτι δεν δειχνει να ειναι τιποτα ιδιαιτερο απο αποψης graphical fidelity για να τρεχει ετσι ΚΑΙ εχει και μπαρες πανω-κατω...

  6. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Godweeder (16-10-2014),psx3 (16-10-2014),spyke333 (16-10-2014),teras1 (16-10-2014)

  7. #225
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Οι μπάρες και εμενα μου φαίνονται κάπως.
    Εδω στις ταινίες μου την σπάνε, ποσο μάλλον στα παιχνίδια.
    Το συγκεκριμένο παιχνίδι θελω να το παίξω αλλα θα προβώ σε αγορα του οταν πέσει η τιμη του σε πιο προσιτά επίπεδα.
    Spoiler!

  8. #226
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν ειναι εμμονη, ειναι λογικη απαιτηση.

    Οποιος πιστευει οτι τα γραφικα δεν παιζουν κανενα ρολο, ε ας παει να παιξει NES και Pong.

    Υπαρχουν καποιες λογικες απαιτησεις οταν δινω λεφτα για hardware νεας γενιας. Εαν εγω σαν καταναλωτης δεν θεσω υψηλα στανταρτς και αγοραζω οτι προχειροδουλεια βγαινει, ειναι σαν να ενισχυω την πρακτικη για προχειροδουλειες στο μελλον. Και δεν θελω επουδενι να το κανω αυτο το χατηρι στους devs. Περιμενω ενα προιον, αναλογο των απαιτησεων και των στανταρτς της εποχης. Αν ειναι να παρω ενα παιχνιδι στο 400/500 ευρω μηχανημα μου, το οποιο ειναι cross gen με μπαρες πανω κατω και να τρεχει με 20 frames per second, οχι. Δεν θα το κανω. Τσαπατσουλικα πραγματα δεν θα τα πληρωσω 50 και 60 ευρω. Και κυριως οπως ειπα δεν θα ενισχυσω την πρακτικη αυτη για το μελλον.

    Δεν ειναι θεμα υπεργραφικων, ειναι θεμα ποιοτικου προιοντος. Και αλλα παιχνιδια στο PS4 δεν εχουν "υπεργραφικα" ομως τουλαχιστον ειναι solid products και τρεχουν απροβληματιστα.

    Απαραδεκτο δεν ειπε κανεις οτι ειναι το παιχνιδι.... μην λεμε αλλα αντι αλλων. Απαραδεκτος ειναι ο τεχνικος του τομεας, ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι ειναι cross gen, οτι βασιζεται στην μηχανη της rare (η οποια ειναι μαλιστα optimized για να λειτουργει στα 60 frames) και οτι δεν δειχνει να ειναι τιποτα ιδιαιτερο απο αποψης graphical fidelity για να τρεχει ετσι ΚΑΙ εχει και μπαρες πανω-κατω...
    Δε νομίζω πως υπάρχει άνθρωπος ο οποίος λέει πως τα γραφικά δεν παίζουν κανένα ρόλο. Από την άλλη όταν φέρνουμε παραδείγματα τύπου PONG νομίζω πάει η κατάσταση προς την υπερβολή και δε μπορούμε να επιχειρηματολογήσουμε ουσιαστικά.
    Για μένα τα υψηλά standards πχ μιας και το θέτεις έτσι είναι να δω ένα παιχνίδι που έχει ψυχή, που έχει άψογο και όσο το δυνατόν πρωτότυπο art direction, που καταφέρνει να μου περάσει την ατμόσφαιρα που θέλει.
    Αυτό το The Evil Within το καταφέρνει περίφημα πράγμα που λίγα παιχνίδια το κάνουν πλέον. Τώρα αν η μηχανή γραφικών μπορούσε να τρέξει καλύτερα και γω θα ήμουν ακόμη περισσότερο ευχαριστημένος.
    Δε θα κολλήσω όμως μόνον εκεί και θα πάω άντε πάμε για άλλα από τη στιγμή που το gameplay του λειτουργεί μια χαρά και δε δημιουργεί προβλήματα. Αυτό όμως για να μπορέσει κάποιος να το εκτιμήσει ή όχι θα πρέπει να ασχοληθεί και λίγο με το παιχνίδι και τον κόσμο του και
    όχι να εκφέρει γνώμη βάση των όσων βλέπει από reviews και βίντεο. Το Silent Hill Downpour το έπαιξε αλήθεια κάποιος ή κόλλησε στο ότι είχε frame drops και στα μέτρια (κατάφορα άδικα reviews). Μακάρι να μη τα είχε αλλά ακόμη και έτσι ήταν παιχνιδάρα από τις λίγες... Ένα απλό παράδειγμα έφερα.
    Μαζί σου στο ότι έχουμε μηχανήματα "νέας" γενιάς, ότι θέλουμε παιχνίδια που να προσφέρουν τα μέγιστα δυνατά αλλά μην είμαστε και αφοριστικοί χαρακτηρίζουμε προχειροδουλειά κάτι το οποίο δεν έχουμε "τριφτεί" μαζί του.
    Για μένα ξέρεις τι παίζει ρόλο; Να μπουτάρει το παιχνίδι και να με κάνει να παρακάμπτω όλα τα θέματα που σωστά αναφέρεις. Όχι επειδή εθελοτυφλώ αλλά επειδή ο κόσμος του είναι τόσο ισχυρός που σε συνδυασμό με το σωστό gameplay του με ρουφάει μέσα.
    Όλα τα άλλα είναι λέξεις και αριθμοί.

  9. The Following 4 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Απαραδεκτος (16-10-2014),chronohill (16-10-2014),Nikoladim (16-10-2014),VoleMaulder (16-10-2014)

  10. #227
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Εγω ξερεις τι δεν καταλαβαινω?

    Εγω δεν βγηκα να σου πω εσενα ή οποιου αλλου αγορασε το παιχνιδι, οτι κακως το αγορασε. Δεν βγηκα να σχολιασω ή να πω "γιατι πηρατε αυτο το παιχνιδι".

    Ειπα απλα την γνωμη μου και οτι εμενα προσωπικα αυτα που διαβασα και ειδα απο την ερευνα που εκανα δεν με επεισαν και δεν συμφωνουν με τα δικα μου στανταρτς για να αγορασω το παιχνιδι.

    Και ηρθες εσυ και σχολιασες αυτην την προσωπικη αποψη μου με τροπο που εμεσσως πλην σαφως εμοιαζε σαν να μου λες οτι εχω εμμονες και οτι κοιταω τα υπεργραφικα κλπ κλπ. Συν τοις αλλοις ειπες οτι βαφτισαμε το παιχνιδι απαραδεκτο, πραγμα που δεν εκανε κανεις.

    Γιατι?

    Ειναι τοσο ενοχλητικο που εμενα προσωπικα τα στανταρτς μου εινια υψηλοτερα σε καποια τεχνικα σημεια απο τα δικα σου και απο μερικα αλλα παιδια? Ειναι τοσο ενοχλητικο που εγω δεν δεχομαι να πληρωσω 50-60 ευρω για ενα -και παλι κατα την γνωμη μου- τσαπατσουλικα φτιαγμενο παιχνιδι?

    Εχω αγορασει παιχνιδια με μετρια γραφικα. Αλλα τουλαχιστον ετρεχαν καθωσπρεπει. Και επειδη ετρωγα στην μαπα μια ζωη framedrops με το PS3 , δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτω να φαω framedrops στο PS4 για ενα crossgen game. Να ηταν ενα next gen παιχνιδι που πιεζε την κονσολα απιστευτα, ναι εκει να φαω τα framedrops.

    Ενιγουεη, ειναι αποψη μου. Και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να υπαρχει καποιο ποστ οπου θα γυρισει και θα πει οτι εχω εμμονες με υπεργραφικα... Το διασκεδαζεις εσυ το παιχνιδι? Οκ, ασε με εμενα να "χασω" που δεν θα το παιξω. My loss, your win.

    ΥΓ: Εαν πρεπει να ασχοληθω με ΚΑΘΕ παιχνιδι που βγαινει ενδελλεχως πριν βγαλω μια αψογη, συνολικη εικονα γι αυτο, θα επρεπε να αγοραζω ΚΑΘΕ παιχνιδι που κυκλοφορει... ε οχι... δεν το κανω αυτο. Μπορω και ξερω να ενημερωνομαι με βαση το γουστο μου, επαρκως για καποια παιχνιδια, διαβαζοντας βλεποντας, ακουγοντας.

    ΥΓ2: Οσο για την υπερβολη του Pong ηταν φυσικα στοχευμενη απαντηση στο οτι εγω εχω εμμονες με υπεργραφικα... το ιδιο υπερβολη ηταν και αυτο.
    Last edited by Valkyre; 16-10-2014 at 13:33.

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Nikoladim (16-10-2014)

  12. #228
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Αγαπητέ, για να πιάσουμε τα πράγματα απο την αρχή δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικώς όταν ξεκίνησα και έλεγα πως κάποιοι έχουν εμμονές με αριθμούς, γραφικά, κλπ. Ούτε καν quote σε δικό σου μήνυμα δεν ηταν. Αλλα για να μη παρεξηγηθώ ΚΑΙ απο το άλλο παιδί το ότι έκανα quote και μίλησα για εμμονές πάνω στο δικό του μήνυμα δε παει να πει πως αναφερομαι προσωπικά και σε εκείνον.

    Έτσι λοιπόν ούτε και γω αν έχεις καταλάβει ορθά μεχρι τώρα κριτίκαρα εσένα που δεν έχεις πάρει το παιχνίδι σαν χρήστη.
    Αυτό το οποίο κριτίκαρα ειναι μια τάση γενικότερα όπου στέκεται μόνο σε αριθμούς και ορολογίες. Θες να εισαι μέρος αυτής της τάσης; Δικό σου θέμα και δικαίωμα. Εγώ ΔΕΝ ειμαι, ευτυχώς δε γνωρίζω τόσα τεχνικά χαρακτηριστικά και κρίνω τα παιχνιδια βάση του σκεπτικού που παρέθεσα παραπανω.

    Τώρα, αν τα δικά σου στάνταρντς ειναι υψηλότερα από τα δικά μου, του παραδίπλα και παει λέγοντας ειναι κατι το οποίο ούτε μπορώ να αντικρούσω, ούτε θέλω αλλα και στη τελική δε μπορείς να το ξέρεις και να εισαι τόσο κατηγορηματικός για αυτό.

    Έξυπνο παιδί εισαι, έξυπνος θεωρώ και γω πως ειμαι... You made your point που λένε, I made mine επισης...

    Απο κεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογες...

    Απλα ψυχραιμία... Και δε γυρνάνε όλα γύρω απο μας...

  13. #229
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    6,5 χρόνια στο φόρουμ, σχεδόν όλοι γνωρίζουν ότι ασχολούμαι με τα τεχνικά, τους αριθμούς (που είναι εργαλεία αξιολόγησης τεχνικών αποδόσεων / επιδόσεων) και σπανίως αναφέρομαι με προσωπική κρίση "γούστου" και "αίσθησης" που λαμβάνω από ένα παιχνίδι........γιατί πολύ απλά είναι ΚΑΘΑΡΑ υποκειμενικός τομέας. Οι αριθμοί ΔΕΝ είναι υποκειμενικοί, ούτε αντικειμενικοί.......είναι αριθμοί σκέτο. Και λίαν περιγραφικοί ως εργαλεία τεχνικής αξιολόγησης / κριτικής.

    Περί γούστου λοιπόν, σπανίως ποστάρω, αλλά όταν το κάνω γράφω συνήθως δοκίμια: βλέπε ένα παλιό μου ποστ για το Red Dead Redemption, το οποίο εκθείασα, αν και μέτριο στον τεχνικό τομέα και παράλληλα, ελαφρώς υποδεέστερο της έκδοσης για Xbox360.

    το λοιπόν, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα (ή ουδείς λόγος, έχει δύο αναγνώσεις το ρητό), όμως τα τεχνικά στοιχεία και στα οποία αναφέρομαι επί του συγκεκριμένου τίτλου, είναι αναμφισβήτητα και εντελώς άκυρα για προσέγγιση με χαρακτήρα κριτικής γούστου ή/και αίσθησης.

    ελπίζω να ήμουν σαφής και πλήρως κατανοητός. (και όχι δεν παρεξηγήθηκα, απλώς διασαφήνισα το προηγούμενο ποστ μου)

  14. #230
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τώρα, αν τα δικά σου στάνταρντς ειναι υψηλότερα από τα δικά μου, του παραδίπλα και παει λέγοντας ειναι κατι το οποίο ούτε μπορώ να αντικρούσω, ούτε θέλω αλλα και στη τελική δε μπορείς να το ξέρεις και να εισαι τόσο κατηγορηματικός για αυτό.
    Συμφωνω. Απλα δεν καταλαβαινω εσυ πως πιστευεις τοσο κατηγορηματικα πραγματα οπως:

    Αυτό το οποίο κριτίκαρα ειναι μια τάση γενικότερα όπου στέκεται μόνο σε αριθμούς και ορολογίες.
    διοτι απο οσο γνωριζω, δεν νομιζω να υπαρχει ουτε ενα ατομο εδω μεσα που να ασχολειται μονο με αριθμους και ορολογιες και να απορριπτει ετσι παιχνιδια. Ποσο μαλλον "ταση".

    Οπως δεν αγοραζω το AC:U λογο της υποκρισιας της Ubisoft.
    Οπως δεν αγοραζω το Driveclub για την πολλαπλων επιπεδων κοροιδια της εταιρειας.

    Ψηφιζω με το πορτοφολι μου. Καποιες φορες λαθος, καποιες φορες σωστα. Καποιες φορες μπορει και να στερηθω ενα παιχνιδι που θελω κατα τα αλλα να παιξω, διοτι δεν συμφωνω με την πρακτικη που ακολουθει ο κατασκευαστης. Γι αυτο εριξα ακυρο στο GT6 και το αρμεγμα του Ascension και αρκετα αλλα.

    Ειναι ρηχο να πιστευεις οτι υπαρχει ταση εμμονης για γραφικα. Ταση εμμονης για ποιοτικα προιοντα, εγω ειλικρινα ευχομαι να υπαρχει. Παντα και απο ολους. Γιατι βελτιωνει το χομπυ μας.

    ΥΓ: Τελος, αυτα:

    Απλα ψυχραιμία... Και δε γυρνάνε όλα γύρω απο μας...
    Δεν βοηθανε.
    Last edited by Valkyre; 16-10-2014 at 14:21.

  15. #231
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Φίλε ότι είχα να πω το είπα από την αρχή. Μη το κάνω περισσότερο σούπα το θέμα.
    Σου είπα το δικό μου σκεπτικό για τα παιχνίδια. Και γω έχω αγοράσει τίτλους που καλύτερα να μη το είχα κάνει,
    δε θεωρώ πως κατέχω όμως ούτε την απόλυτη αλήθεια ούτε και πως τα δικά μου κριτήρια είναι ψηλότερα άλλων.

    Επίσης, ας μη θεωρούμε σωστή και τη λογική της κριτικής (απαξίωσης - απόρριψης) για κάτι το οποίο δεν έχουμε δοκιμάσει με τα ίδια μας τα μάτια και χέρια (και βέβαια δε μπορούμε να αγοράζουμε όλα τα παιχνίδια),
    αλλά σε αυτή τη περίπτωση ας κρατήσουμε και μια πισινή σχετικά με την αρχική μας άποψη είτε θετική είτε αρνητική και
    μιλάω για περιπτώσεις τίτλων που παίρνουν από αρκετά υψηλές μέχρι μέτριες κριτικές.

    Και τέλος για να καταλάβω... Είναι ρηχό να πιστεύω πως υπάρχει μια τάση εμμονής για τα γραφικά;
    Μιλάς γενικά ή μιλάς για τον εαυτό σου; Διότι αν μιλάς για τη γενικότερη κατάσταση είναι υπερβέβαιο η υστερία που επικρατεί σχετικά με το θέμα graphics.
    Αν το θέτεις επί προσωπικού σαν Valkyre δε με ενδιαφέρει καν φίλε μου. Δεν απευθύνομαι σε σένα σου λέω από την αρχή.

    Βαρέθηκα κομμάτι...

    Μπορείς να απαντήσεις όπως πιστεύεις...
    Να ανταπαντήσω δε θα γίνει.

    Θα ξαναγράψω στο σχετικό νήμα όταν έχω να γράψω κάτι σχετικό με το παιχνίδι.
    Last edited by Error Flynn; 16-10-2014 at 15:44.

  16. #232
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Sorry αν περιμενεις οτι θα σου "χαριστω" οταν πετας τετοια σχολια:

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    δε θεωρώ πως κατέχω όμως ούτε την απόλυτη αλήθεια ούτε και πως τα δικά μου κριτήρια είναι ψηλότερα άλλων.
    ...κανεις λαθος. Ποτε ακριβως διατυπωθηκε καποια αποψη εδω μεσα σαν η μια παγκοσμια αληθεια? Δεν το καταλαβα? Ποτε σου ειπε κανεις οτι τα κριτηρια καποιου ειναι καλυτερα απο τα δικα σου? (ψηλοτερο κριτηριο σε καποιον τομεα ειναι διαφορο του ψηλοτερου κριτηριου γενικοτερα...) Εχεις την ταση να βαζεις λογια στο στομα των αλλων ενω εσυ εισαι αυτος ο οποιος εξαρχης σχζολιασε την αποψη καποιων χρηστων για τα τεχνικα τερτιπια του παιχνιδιου με αποτελεσμα να φυγει το θρεντ. Κατηγορεις τους αλλους για απολυτες αληθειες ενω παρουσιαζεις μετα απολυτες δηλωσεις ο ιδιος οπως:

    Μιλάς γενικά ή μιλάς για τον εαυτό σου; Διότι αν μιλάς για τη γενικότερη κατάσταση είναι υπερβέβαιο η υστερία που επικρατεί σχετικά με το θέμα graphics.
    Με χαρακτηρισμους οπως "εμμονες", "υστεριες" και γενικα βαζοντας ταμπελες σε ανθρωπους δεν θα αναπτυξεις υγιη και φυσιολογικο διαλογο.

    Ειπωθηκαν καποια σχολια για το τεχνικο κομματι που καποιους τους απωθει η δουλεια που εχει γινει. Ουτε ειπαν οτι η αποψη τους ειναι η καλυτερη ολων, ουτε εκριναν αλλους για τις επιλογες τους. Αυτα ειναι αποκλειστικοτητα δικη σου. Εσυ εβγαλες πορισμα οτι ο κοσμος εχει εμμονες με υπεργραφικα, εσυ εβγαλες οτι καποιοι εκφραζουν την αποψη τους σαν την απολυτη αληθεια και οτι ειναι υστερικοι με τον τομεα αυτον.

    Αν βαρεθηκες μια, μην καθεσαι και κανεις 3 παραγραφους κειμενο, πεταγοντας στον επομενο το μπαλακι για την δηθεν καταστροφη του θρεντ. Σορρυ κιολας.

  17. #233
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    δεν είδα το παραπάνω βίντεο, αλλά η ομάδα του Digital Foundry άλλα είδε: ότι ο τίτλος είναι τεχνικά άθλιος με κουρεμένη ανάλυση ΚΑΙ στις δύο κονσόλες, στα δικά της πλαίσια δύναμης βέβαια έκαστη PS4 1920x768 / Xbone 1600x640 και από πλευράς fps, ναι μεν είναι κλειδωμένα τα 30 καρέ (δήθεν)...

    όμως δε-------> σκαμπανεβάσματα σε PS4/Xbone, το τελευταίο έχει τα περισσότερα, ενώ μάλιστα συμβαίνει και το εξής κουλό (στο Xbone). Ο renderer είναι εκτός "sync" με το παιχνίδι, δηλαδή ενώ η τεχνική μέτρηση δείχνει ότι σε δεδομένες σκηνές το screen update είναι στα 30 fps, στην ουσία ο χειρισμός και η ροή γραφικών είναι σε λιγότερα και με αρκετό "σπάσιμο" στην κίνηση (stutter). Αυτό το φαινόμενο, του out-of-sync-render, δεν υπάρχει στο PS4, αλλά όπως προανέφερα, ακόμα και σε αυτό το frame rate είναι με πτώσεις συχνά - πυκνά.

    ε, όταν λέμε προγραμματισμός με @@.........κρατήστε το @@ σκέτο. ή εναλλακτικά πείτε το αντίστροφο: @@ προγραμματισμός.

    εύγε C(r)apcom.
    Δεν εχει καμια σχεση η crapcom με το εν"λογο παιχνιδι λευτερη.http://en.wikipedia.org/wiki/Shinji_...010-present.29
    Last edited by spartan; 16-10-2014 at 16:32.

  18. #234
    Editor Kapa's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Κορυδαλλος
    Posts
    4,126
    PSN ID
    NMExK4PAS
    Name
    Γιωργος

    Default

    Εχει σχεση ο Mikami με την Capcom εποχες RE.

  19. #235
    PS4forums Addict teras1's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Athens
    Posts
    2,129
    PSN ID
    Panos_GRE
    Name
    Πάνος

    Default

    Βασικά καλό θα είναι να διαχωρίσουμε λίγο τα πράγματα όσον αφορά τις απαιτήσεις των gamers στην εποχή μας όσον αφορά τις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ κονσόλες.

    Όταν βγάζουν στην αγορά καινούργιες κονσόλες, είναι λογικό ο κόσμος να περιμένει περισσότερα πράγματα από αυτές σε σχέση με τις προηγούμενες. Κανείς δεν θα επενδύσει στο PS4, αν δεν περιμένει καλύτερα παιχνίδια από αυτά που έπαιζε στο PS3. Δεν θα είχε λογική. Όταν το buzz word της γενιάς αυτής είναι το "next gen" και σου ζητάνε 400-500€ για να σου πουλήσουν αναβαθμισμένο hardware, πρέπει να μπορούν και να θέλουν να σου προσφέρουν αναβαθμισμένο software.

    Ένα παιχνίδι δεν το κάνουν μόνο τα γραφικά, αλλά είναι και ο μόνος τομέας στον οποίο υπάρχει εμφανής βελτίωση στο γυμνό μάτι. Εγώ, το δίλλημα που λέγεται γραφικά ή gameplay, το θεωρώ ψευδές. Θέλουμε και τα δύο. Τουλάχιστον θα έπρεπε να το θέλουμε.

    Το πρόβλημα λοιπόν που έχει δημιουργηθεί, είναι ότι οι developers/publishers, δεν θέλουν ή δεν μπορούν ανάλογα με την περίπτωση να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της νέας γενιάς κονσολών κυρίως λόγω του πολυ υψηλού κόστους ανάπτυξης των ΑΑΑ παιχνιδιών. Δεν βοηθάει και το γεγονός ότι κυρίως η MS και σε λιγότερο βαθμό η Sony περιόρισαν το hardware των κονσολών τους για κρατήσουν σχετικά χαμηλή την τιμή πώλησης τους.

    Αποτέλεσμα αυτού όπως το βλέπω εγώ είναι η ύπαρξη στοχευμένης παραπληροφόρησης από μεγάλη μερίδα των media και της βιομηχανίας του gaming ως προς τις λογικές απαιτήσεις μας από το hardware ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ!
    Παρουσιάζουν τους gamers σαν έναν όχλο από ηλίθιους που φωνάζουν 1080p@60fps. Λες και είναι too much το να ζητάς η ανάλυση του παιχνιδιού στην καινούργια σου κονσόλα να ματσάρει την native 1080p τηλεόραση που αγόρασες πριν από τρία χρόνια. Ξαφνικά δεν έχει καμία σημασία η ανάλυση. Μας κολλάνε ταμπέλες τύπου "ENTITLED", μας λένε κλαψιάρικα παιδάκια όταν ζητάμε από τους devs να χρησιμοποιήσουν όλες τις δυνατότητες του hardware που αγοράσαμε, αντί να μας πετάξουν ένα port στο όνομα του parity και τέλος.

    Οπότε, αντί να βλέπετε αριθμολαγνία και υπερβολικές απαιτήσεις σκεφτείτε ότι δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να αγοράσουμε νέες κονσόλες αν δεν περιμέναμε μια αναβάθμιση των standards στα παιχνίδια η οποία καλώς ή κακώς εκφράζεται κυρίως από τον οπτικό τεχνικό τομέα.

    Όλα αυτά τα πουλάκια των media, οι λευκοί ιππότες καβάλα στα άλογά τους θα κελαηδούσαν πολύ διαφορετικά αν α) οι δύο κονσόλες μπορούσαν να πιάσουν άνετα τα 1080p/60fps και β) το κόστος ανάπτυξης των παιχνιδιών ήταν μικρότερο με αποτέλεσμα οι devs να έφταναν τους στόχους τους άκοπα και γρήγορα χωρίς να αμελήσουν το καλό optimization της κάθε πλατφόρμας.

  20. The Following 2 Users Say Thank You to teras1 For This Useful Post:

    gonzalez (19-10-2014),Valkyre (16-10-2014)

  21. #236

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post


    Και επειδη ετρωγα στην μαπα μια ζωη framedrops με το PS3 , δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτω να φαω framedrops στο PS4 για ενα crossgen game. Να ηταν ενα next gen παιχνιδι που πιεζε την κονσολα απιστευτα, ναι εκει να φαω τα framedrops.
    ν
    amen to that sir!!!!!!! κ 'γω δεν μπορω να το βλεπω αυτο στο ps4 γι'αυτο κ ξενερωσα λιγο με το παιχνιδι. αν δεν ειχε αυτο το θεματακι θα ηταν τελειο το game παιδια,να τα λεμε κ αυτα.ειμαι στο 11 chapter κ μπορω να πω με σιγουρια οτι σε βυθιζει σ'ενα σκοτεινο,αγωνιωδης,horror κ αιματηρο κλιμα- ανετοτατα.αν δεν ειχε το θεμα με τα frames θα ηταν 9+ απο 'μενα.

  22. #237
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Δεν εχει καμια σχεση η crapcom με το εν"λογο παιχνιδι λευτερη.http://en.wikipedia.org/wiki/Shinji_...010-present.29
    most appreciated για την ενημέρωση/διόρθωση!

    σόρρυ για το λάθος - τα κάνω αυτά που κ' που

  23. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    spartan (17-10-2014)

  24. #238
    Cool Member flyawaygr's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    196
    PSN ID
    FlyawayGR
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by christos-sonyboy View Post
    amen to that sir!!!!!!! κ 'γω δεν μπορω να το βλεπω αυτο στο ps4 γι'αυτο κ ξενερωσα λιγο με το παιχνιδι. αν δεν ειχε αυτο το θεματακι θα ηταν τελειο το game παιδια,να τα λεμε κ αυτα.ειμαι στο 11 chapter κ μπορω να πω με σιγουρια οτι σε βυθιζει σ'ενα σκοτεινο,αγωνιωδης,horror κ αιματηρο κλιμα- ανετοτατα.αν δεν ειχε το θεμα με τα frames θα ηταν 9+ απο 'μενα.
    Ερώτηση, αξίζει κατά την γνώμη σου κάποιος που το αρέσει το είδος του παιχνιδιού να μην παίξει το παιχνίδι για κάποια frame drops και γιατί έχει μπάρες πάνω κάτω όπως πολλοί το κράζουνε;
    Last edited by flyawaygr; 16-10-2014 at 18:57.

  25. #239

    Default

    Quote Originally Posted by flyawaygr View Post
    Ερώτηση, αξίζει κατά την γνώμη σου κάποιος που το αρέσει το είδος του παιχνιδιού να μείνει παίξει το παιχνίδι για κάποια frame drops και γιατί έχει μπάρες πάνω κάτω όπως πολλοί το κράζουνε;
    κοιτα εμενα μ'αρεσει αυτο το ειδος κ κατι τετοια τα παιρνω με κλειστα ματια.απλα στην αρχη θα φας ενα ξενερωματακι που θα το συνηθισεις βεβαια στη πορεια.εγω το παιζω ευχαριστα τωρα.στην αρχη λιγο χαλαστηκα γιατι περιμενα masterpiece αλλα μετα που προχωρησα το παιχνιδι κ εγκληματιστηκα,αρχισε να μου αρεσει πολυ.
    σχετικα με τις μπαρες που λες δε με ενοχλησαν να σου πω την αληθεια.
    τι να σου πω φιλε μου,γνωμη μου ειναι αν εισαι του ειδους...απλα παρτο!!! τωρα απο 'κει κ περα ειναι στο χερι σου το τι θα κανεις....

  26. The Following User Says Thank You to christos-sonyboy For This Useful Post:

    flyawaygr (17-10-2014)

  27. #240
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,550
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	The Evil Within_20141017013120.jpg 
Views:	94 
Size:	293.9 KB 
ID:	5804Click image for larger version. 

Name:	The Evil Within_20141017013940.jpg 
Views:	94 
Size:	231.0 KB 
ID:	5805 Και δυο screenshots από ένα κομμάτι του παιχνιδιού το οποίο σε βάζει να παίξεις για λίγο σε μαυρόασπρο... Απλά εξαιρετικό... με τα προβλήματά του αλλά εξαιρετικό! Παλιό καλό survival horror... Και όταν λέμε horror μιλάμε για horror... Όποιος έχει φτάσει 5ο chapter καταλαβαίνει... Προς flyawaygr... Γνώμη μου... μην αφήσεις να περάσει έτσι αυτό το διαμάντι... Αν σου άρεσε το Resident Evil 4 τότε το The Evil Within θα σου αρέσει ιδιαίτερα. Πρόσθεσε στη συνταγή και λίγο από αισθητική Silent Hill και έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
    Last edited by Error Flynn; 17-10-2014 at 02:31.

  28. The Following 4 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    chronohill (17-10-2014),flyawaygr (17-10-2014),spartan (17-10-2014),tonybsg (20-10-2014)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •