Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: RPG's - The Official Thread

  1. #1
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default RPG's - The Official Thread

    Το thread για ολους τους RPG αδες.
    Εδω, θα κανω μια λιστα απο ολα τα RPG που υπαρχουν στην κονσολα μας ή και αυτα που ερχονται, η οποια φυσικα θα ανανεονεται συνεχως. Αν ξεχασω κατι, εννοειται μου το λετε και το βαζω. Στα spoilers θα λεω καποια λογια για το αντιστοιχο παιχνιδι, ισως και με τρειλερς απο κατω. Δεν εχετε ομως να φοβηθητε καποιου ειδους σποιλεροσον αφορα την ιστορια.


    RPG's που εχουν ηδη βγει.

    Dark Souls
    Spoiler!



    Demon's Souls
    Spoiler!



    Dragon Age

    Spoiler!


    Spoiler!


    Dragon's Dogma
    Spoiler!


    [/spoiler]
    Dungeon Siege III
    Spoiler!



    Fallout 3
    Spoiler!


    Fallout New Vegas
    Spoiler!



    Final Fantasy XIII
    Spoiler!


    Kingdoms of Amalur: Reckoning
    Spoiler!


    Lord of the Rings War in the North

    Spoiler!





    Μass Effect
    Spoiler!





    Risen 2
    Spoiler!



    Sacred 2: Fallen Angel

    Spoiler!



    The Elder Scrolls
    Spoiler!


    Spoiler!



    Τwo Worlds
    Spoiler!


    Spoiler!


    White Knight Chronicles
    Spoiler!


    Spoiler!



    RPG's που ερχονται...

    South Park
    Spoiler!


    Final Fantasy Versus XIII
    Spoiler!


    Στην αναμονη... για την ανακοινωση.

    The Witcher 2 Assassins of Kings
    (κατα πάσα πιθανότητα πρόκειτε για ΦΙΑΣΚΟ!)
    Diablo III (άλλο ένα φιασκο. οι φήμες για αυτό εδώ και μήνες έχουν κοπάσει...)
    Last edited by messi10; 04-11-2012 at 09:51.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  2. #2
    Elite kabamaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Here
    Posts
    817
    Name
    Apostolos

    Default

    Παναγιωτη εχει αρκετα ακομα, πχ Dragon Age II και μερικα jap-style.

    Relax, I'll get it...

  3. #3
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Εννοειται πως δεν εβαλα επιτηδες πολλα παιχνιδια, τα οποια φυσικα θα μπουν με edit. Ακομα εχω να προσθεσω trailers, εικονες, και φυσικα πληροφοριες και για τα παιχνιδια που ερχονται.
    Εχουμε πολλα ακομα.

    edit: Αποστολη, εγραψα σαν να σου ειχα απαντησει. btw, το DA 2 το εβαλα.

    edit 2: μην με παρεξηγησετε, σταματησα να γραφω οχι επειδη ''υποτιμω'' τα αλλα, αλλα επειδη πιαστηκε το χερι μου. και επειδη δεν θελω να φοβαμαι μηπως ξαφνικα χασω το κειμενο μου(μου εχει συμβει πολλες φορες).
    Last edited by messi10; 29-01-2012 at 09:21.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  4. #4
    Forum GOD ilias78's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,515
    PSN ID
    ilias_78
    Name
    Ηλίας

    Default

    βαλε κ το fallout 3

    Spoiler!

  5. #5
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    ^ θα τα βαλω ολα, δεν τα ξεχασα. Εκτος απο το fallout εχω κι αλλα, οπως star ocean, new vegas, Dungeon Siege κ.τ.λ.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  6. #6

    Default

    Να αναφέρω:
    Resonance of Fate,
    Disgaea 3 & 4,
    Ar tonelico Qoga Knell of Ar Ciel,
    Atelier Rorona The Alchemists Of Arland,
    Hyperdimension Neptunia,
    Trinity Universe

    Upcoming: Tales of Graces F, Ni no Kuni

    Japan Only: Tales of Xillia, Monster Hunter Portable 3rd HD, Tales of Vesperia

    Και ένα-δύο σχόλια: "απογοητευσε τους fans. Δεν ηταν οτι ηταν κακο. Αλλα ''ξεφευγε'' απο τα παλια FF -" αυτή ήταν η κριτική του ΧΙΙ !!!

    Και το Demons το καταδίκαζαν πριν βγει ?

  7. #7
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    thanks για τα παιχνιδια, αν μπορεις πες και κατι για τα ''Ar tonelico Qoga Knell of Ar Ciel,
    Atelier Rorona The Alchemists Of Arland,
    Hyperdimension Neptunia'' γιατι τα τελευταια 2 ουτε καν που τα ξερω.

    Οσο για το FF δεν κανω/ γραφω κριτικη, δεν ειπα τιποτα απο τα θετικα οπως βλεπεις, αλλα αναφερω την αποψη των fans(την πλειοψηφια προφανως) ''συνδυαζοντας'' την με την δικη μου αποψη. Και στην πλειοψηφια ετσι ειναι. Κι οπως ειπα ''ηταν καλο παιχνιδι''.

    Οσο για το 2ο φυσικα και το ''καταδικαζαν'', περιμεναν ενα κακο παιχνιδι, και μαλιστα σε γνωστα forums.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  8. #8
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ειδες που οταν δε χαραμιζεις φαια ουσια για κρυα ανεκδοτα, μπορεις να φτιαχνεις χρησιμα threads?
    Kαλο ειναι αυτο, αφου κατα καιρους πολλοι ρωτουν να προτεινουμε RPGs. Αρκει, βεβαια, τωρα που το αρχισες να το συμπληρωσεις πληρως!!!!!!!!!

  9. #9

    Default

    Δεν το ήξερα πως υπήρχε αρνητικό κλίμα για το Demons, πίστευα πως ήρθε λίγο από το πουθενά ένα πράγμα. Και η άποψη κατά πόσο είναι της "πλειοψηφίας" (μερικά άτομα που φωνάζουν περισσότερο) επίτρεψε μου να την βάλω σε εισαγωγικά. Δεν θέλω να το υπερασπιστώ σαν το τρομερό παιχνίδι, αλλά ένα αντικειμενικό θέμα για το ΧΙΙΙ ήταν και η θρυλική γκρίνια που το συνόδεψε. Όπως είπα ακριβώς το ίδιο που έγραψες διάβαζα πολλάκις και για το ΧΙΙ.

  10. #10

    Default

    Για γίνω πιο κατανοητός, είναι λίγο πολύ κανόνας πως σε οποιοδήποτε franchise που γίνεται μεγάλο η γκρίνια και το δράμα του κάθε πέρσι και καλύτερα πάει πακέτο. Οι αρνητικές απόψεις - που επειδή είναι οι φωνακλάδικες είναι πλειοψηφία- βγαίνουν μπροστά. Ακόμα και ο Kojima (που δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα) να πει κάτι για metal gear τα πρώτα ποστ είναι: πάνε για άρμεγμα, πάνε για να χαλάσουν την σειρά κτλ Και όταν μια σειρά είναι όσο τεράστια όσο το FF η καταστροφολογία (κακο στο χειροτερο) γίνεται κάπως θρυλική. Και δεν υπάρχει έστω λεπτομέρεια που να περάσει χωρίς να χρησιμοποιηθεί ως "αντικειμενικό" επιχείρημα για να φέρει το απόλυτο τέλος του κόσμου. Παράδειγμα, εξαιρώντας τα online πότε ήταν στο "κακό" τα FF για να πάνε στο "χειροτερο" ? Πες μου πως αυτό ήταν γνώμη και όχι bitching. Οι NPC τι νομίζεις πως έκαναν στο X ?! Εξυπηρετούσαν την αφήγηση, αν είναι ένα πράγμα που χαρακτηρίζει το ΧΙΙΙ ήταν πως είναι αφηγηματικό. Πες μου πως αυτό ήταν γνώμη και όχι bitching.

    Η γκρίνια του γιατί δεν έγινε όπως θα το ήθελα >>>>>>>>> τα πραγματικά προβλήματα του ΧΙΙΙ

    Με άλλο λόγια το μακράν πιο ενοχλητικό σημείο του ΧΙΙΙ, ενοχλητικότερο από τα ίδια του τα προβλήματα.

    Συγνώμη αλλά ένα τρομερά μεγάλο κομμάτι των απόψεων είναι περί ανέμων και υδάτων: γιατί δεν ήταν έτσι και δεν ήταν αλλιώς, ότι θυμόταν ο καθένας από οποιοδήποτε FF και βασικά οποιοδήποτε RPG. Για τα υπαρκτά προβλήματα που είχε το ίδιο το παιχνίδι, μέσα, όταν παίζεις, όταν πατάς κουμπάκια, σπάνια. Όλοι μιλούσαν για ένα υποθετικό παιχνίδι που είχαν στο μυαλό τους. Παιχνίδι που ξεπέρασε τις προσδοκίες σε πωλήσεις της ίδιας της Square (που πιστεύω συμφωνούμε διαβάζει καλύτερα την αγορά από τις ψευτο-αναλύσεις του τύπου επιτυχία είναι μεγαλύτερες πωλήσεις από το VII 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ) και έχει κριτικές από τον τύπο κάπου στο 90% και σε metacritic κοντά στο 85% το βγάζουμε αποτυχία ! Κάποιος να μου πει πως αυτό δεν είναι bitching ! Θα ξαναπώ πως ΔΕΝ θέλω να υπερασπιστώ το παιχνίδι για μένα ήταν το πολύ για 75 % Αλλά αυτή η άποψη δεν έχει να κάνει με το ότι το XII είχε τρομερές πόλεις και το Witcher ήταν γαμάτο και VIII είχε καλύτερους χαρακτήρες και με το ότι μου λείπουν οι μάχες του ΙΧ που είναι ίδιες με το 90% των μαχών ιαπωνικών RPG και το ότι δεν είχε κάτι από εκείνο το rpg που έπαιξα κάπου, κάποτε.

    Δεν αντέχω αυτήν την γκρίνια !
    Αν λοιπόν θέλεις να μεταφέρεις ένα αντικειμενικό σχόλιο για το ΧΙΙΙ, είναι πως μαζί με την ευκολία και την μονοτονία, μερικοί φαν έβγαλαν την χολή τους και έπρηξαν τη δική μας.

  11. #11
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonpaul View Post
    Ειδες που οταν δε χαραμιζεις φαια ουσια για κρυα ανεκδοτα, μπορεις να φτιαχνεις χρησιμα threads?
    Kαλο ειναι αυτο, αφου κατα καιρους πολλοι ρωτουν να προτεινουμε RPGs. Αρκει, βεβαια, τωρα που το αρχισες να το συμπληρωσεις πληρως!!!!!!!!!
    Thanks, και εννοειται πως θα το συμπληρωσω πληρως. Αρκει να μου πουν τα παιδια και τι ξεχναω, τι κανω λαθος (γιατι J-RPG's δεν ξερω πολλα) και γενικα να ''βοηθησουν'' αν θελουν, και μπορουν, σε αυτην την ''προσπαθεια''. Οσο για τα ανεκδοτα μου, δεν δεχομαι μυγα στο σπαθι μου.... Θα επιστρεψω κι εκει.

    Quote Originally Posted by MetalGearFan View Post
    Δεν το ήξερα πως υπήρχε αρνητικό κλίμα για το Demons, πίστευα πως ήρθε λίγο από το πουθενά ένα πράγμα. Και η άποψη κατά πόσο είναι της "πλειοψηφίας" (μερικά άτομα που φωνάζουν περισσότερο) επίτρεψε μου να την βάλω σε εισαγωγικά. Δεν θέλω να το υπερασπιστώ σαν το τρομερό παιχνίδι, αλλά ένα αντικειμενικό θέμα για το ΧΙΙΙ ήταν και η θρυλική γκρίνια που το συνόδεψε. Όπως είπα ακριβώς το ίδιο που έγραψες διάβαζα πολλάκις και για το ΧΙΙ.
    Υπηρχε αρνητικο κλιμα για το Demon's Souls, οχι τοσο απο τα ΜΜΕ, αλλα κυριως απο τους gamers.


    Quote Originally Posted by MetalGearFan View Post
    Για γίνω πιο κατανοητός, είναι λίγο πολύ κανόνας πως σε οποιοδήποτε franchise που γίνεται μεγάλο η γκρίνια και το δράμα του κάθε πέρσι και καλύτερα πάει πακέτο. Οι αρνητικές απόψεις - που επειδή είναι οι φωνακλάδικες είναι πλειοψηφία- βγαίνουν μπροστά. Ακόμα και ο Kojima (που δεν έχει δώσει ποτέ δικαίωμα) να πει κάτι για metal gear τα πρώτα ποστ είναι: πάνε για άρμεγμα, πάνε για να χαλάσουν την σειρά κτλ Και όταν μια σειρά είναι όσο τεράστια όσο το FF η καταστροφολογία (κακο στο χειροτερο) γίνεται κάπως θρυλική. Και δεν υπάρχει έστω λεπτομέρεια που να περάσει χωρίς να χρησιμοποιηθεί ως "αντικειμενικό" επιχείρημα για να φέρει το απόλυτο τέλος του κόσμου. Παράδειγμα, εξαιρώντας τα online πότε ήταν στο "κακό" τα FF για να πάνε στο "χειροτερο" ? Πες μου πως αυτό ήταν γνώμη και όχι bitching. Οι NPC τι νομίζεις πως έκαναν στο X ?! Εξυπηρετούσαν την αφήγηση, αν είναι ένα πράγμα που χαρακτηρίζει το ΧΙΙΙ ήταν πως είναι αφηγηματικό. Πες μου πως αυτό ήταν γνώμη και όχι bitching.

    Η γκρίνια του γιατί δεν έγινε όπως θα το ήθελα >>>>>>>>> τα πραγματικά προβλήματα του ΧΙΙΙ

    Με άλλο λόγια το μακράν πιο ενοχλητικό σημείο του ΧΙΙΙ, ενοχλητικότερο από τα ίδια του τα προβλήματα.

    Συγνώμη αλλά ένα τρομερά μεγάλο κομμάτι των απόψεων είναι περί ανέμων και υδάτων: γιατί δεν ήταν έτσι και δεν ήταν αλλιώς, ότι θυμόταν ο καθένας από οποιοδήποτε FF και βασικά οποιοδήποτε RPG. Για τα υπαρκτά προβλήματα που είχε το ίδιο το παιχνίδι, μέσα, όταν παίζεις, όταν πατάς κουμπάκια, σπάνια. Όλοι μιλούσαν για ένα υποθετικό παιχνίδι που είχαν στο μυαλό τους. Παιχνίδι που ξεπέρασε τις προσδοκίες σε πωλήσεις της ίδιας της Square (που πιστεύω συμφωνούμε διαβάζει καλύτερα την αγορά από τις ψευτο-αναλύσεις του τύπου επιτυχία είναι μεγαλύτερες πωλήσεις από το VII 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ) και έχει κριτικές από τον τύπο κάπου στο 90% και σε metacritic κοντά στο 85% το βγάζουμε αποτυχία ! Κάποιος να μου πει πως αυτό δεν είναι bitching ! Θα ξαναπώ πως ΔΕΝ θέλω να υπερασπιστώ το παιχνίδι για μένα ήταν το πολύ για 75 % Αλλά αυτή η άποψη δεν έχει να κάνει με το ότι το XII είχε τρομερές πόλεις και το Witcher ήταν γαμάτο και VIII είχε καλύτερους χαρακτήρες και με το ότι μου λείπουν οι μάχες του ΙΧ που είναι ίδιες με το 90% των μαχών ιαπωνικών RPG και το ότι δεν είχε κάτι από εκείνο το rpg που έπαιξα κάπου, κάποτε.

    Δεν αντέχω αυτήν την γκρίνια !
    Αν λοιπόν θέλεις να μεταφέρεις ένα αντικειμενικό σχόλιο για το ΧΙΙΙ, είναι πως μαζί με την ευκολία και την μονοτονία, μερικοί φαν έβγαλαν την χολή τους και έπρηξαν τη δική μας.
    Σε καταλαβαινω, αλλα πρεπει να σεβομαστε και τις γνωμες των αλλων, εστω κι αν ειναι καπως παρατραβηγμενες. Εμενα, προσωπικα, δεν μου αρεσαν το οτι ηταν εξαιρετικα ευκολα, εξαιριτικα μονοτονο πολλες φορες, αλλα και το οτι ουσισαστικα ειτε μιλουσες στους NPC's, ειτε οχι, δεν θα αλλαζε κατι. Το απο το ''κακο στο χειροτερο'' βγαινει απο τα reviews που διαβαζα για το ιδιο, και γνωμες, προσωπικα πιστευω οτι τα παλιοτερα(ΧI, XII)ηταν πολυ καλα, αλλα θα επρεπε να γραψω και αυτα που ελεγαν οι κριτικες. Επισης, αυτο με τους NPC's δεν το λεω μονο εγω, αλλιως φυσικα δεν θα το εβαζα καν. Απο 'δω και περα λοιπον αρχιζει το bitching που λες, αφου νομιζω το ευκολο, μονοτονο, και το ''προβλημα'' με τους NPC's ηταν καθαρα αρνητικα του παιχνιδιου. Ομως σιγουρα αρνητικα οπως ''ηθελα να ηταν ετσι'' , ''δεν μου αρεσε επειδη δεν εμοιαζε με το ταδε''. Ε, ναι εκει ειναι bitching.

    Υ.Γ. Αν μπορεις πες καποιες πληροφοριες για τα παιχνιδια που σου ειπα, αν θες φυσικα.

    edit: Για να μην γινεται παραπληροφορηση, ισως προσθεσω κατω απο καθε παιχνιδι την βαθμολογια του στο metacritic.
    Last edited by messi10; 29-01-2012 at 18:50.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  12. #12
    PS4forums Fanatic tnf50's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    アテンス
    Posts
    2,466
    PSN ID
    tnf50
    Name
    Γιώργος

    Default

    Βαλε και το Final fantasy versus 13...αυριο-μεθαυριο βγαινει που λεει ο λογος...

  13. #13
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    ^ thanks, το ειχα ξεχασει!

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  14. #14
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Προσθεσα λγια λογια και για τα παιχνιδια που ερχονται στην κονσολα μας...

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  15. #15
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παναγιώτη μεγιά το thread! Πολύ καλή κίνηση.
    Μία πρόταση: Βάλε τα παιχνίδια αλφαβητικά. Ξέρω πως είσαι φαν του Skyrim κτλ αλλά όπως είναι το πρώτο post αυτή τη στιγμή είναι σχετικά δύσκολο για κάποιον να βρεί ένα παιχνίδι
    Μπράβο και πάλι πάντος!

  16. #16
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Χιλια ευχαριστω Δημητρη, να 'σαι καλα.

    ΟΚ, το κανω αμεσως.

    edit: εγινε!
    Last edited by messi10; 30-01-2012 at 11:06.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  17. #17
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Προστεθηκε το Risen 2 στα upcoming games.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  18. #18
    panos_samos's Avatar
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Samos Island
    Posts
    22
    PSN ID
    SKALKOS
    Name
    Παναγιώτης

    Default

    Ωραίο thread..εγώ περιμένω
    Kingdoms of Amalur: Reckoning
    και risen 2 α..και το patch του skyrim..χαχαχα

  19. #19
    Advanced Member Noobios's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Maui, Hawai
    Posts
    422

    Default

    Και εγω την Αμαλουρια περιμενω αλλα το φοβαμαι λιγο στην κονσολα μετα το φιασκο του skyrim. Το σκεφτομαι για υπολογιστη.

  20. #20
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    ^ Mην το φοβασε ΚΑΘΟΛΟΥ φιλε! Στο IGN το review εγινε στο PS3, και δεν συναντησαν το παραμικρο freeze.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •