View Poll Results: Ψηφιστε το Παιχνιδι της Χρονιάς 2011

Voters
95. You may not vote on this poll
  • Assassin’s Creed: Revelations

    4 4.21%
  • Batman: Arkham City

    6 6.32%
  • Battlefield 3

    7 7.37%
  • Call of Duty: Modern Warfare 3

    4 4.21%
  • Crysis 2

    0 0%
  • Dark Souls

    6 6.32%
  • Dead Space 2

    1 1.05%
  • Deus Ex: Human Revolution

    4 4.21%
  • Fifa 12

    2 2.11%
  • Football Manager 2012

    1 1.05%
  • Forza Motorsport 4

    0 0%
  • Gears of War 3

    0 0%
  • Infinity Blade II

    0 0%
  • Killzone 3

    0 0%
  • LittleBigPlanet 2

    2 2.11%
  • L.A. Noire

    4 4.21%
  • Mario Kart 7

    0 0%
  • NBA 2K12

    1 1.05%
  • The Elder Scrolls V: Skyrim

    10 10.53%
  • The Legend of Zelda: Ocarina of Time 3D

    0 0%
  • The Legend of Zelda: Skyward Sword

    1 1.05%
  • The Witcher 2: Assassins of Kings

    2 2.11%
  • Total War: Shogun 2

    1 1.05%
  • Uncharted 3: Drake's Deception

    37 38.95%
  • Xenoblade Chronicles

    2 2.11%
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 40 of 82

Thread: Game Of The Year 2011

  1. #21
    Elite Spiros20's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    952
    PSN ID
    SpirosLP
    Name
    Σπύρος

    Default

    Ψήφισα Uncharted 3 γιατι είναι παιχνίδαρα και ακόμα μετα το Platinum που του πήρα ασχολούμαι καθημερινά μαζι του στο Multiplayer κομμάτι του.


  2. #22
    PS4forums Fanatic antoniss's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost in Space
    Posts
    2,711
    PSN ID
    auber002b
    Name
    Αντώνης

    Default

    Uncharted 3 και από εμένα , με αυτό το game δεν χρειάζεται να πω καν το γιατί ! χαχα

    *αν και δεν έχω παίξει 2 games από τα υποψήφια ακόμα , αλλά όσο καλά και να είναι (που είναι όντως) δεν νομίζω να μου αλλάξουν γνώμη!

  3. #23
    Advanced Member grosso7's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    467
    PSN ID
    kaktos1983

    Default

    Xαλαρα Uncharted 3: Drake's Deception ...Δεν υπαρχουν λογια..

  4. #24
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Arkham City.

    Σαφώς καλύτεροι μηχανισμοί από το Uncharted3, κοιτάει τη γραμμικότητα του δεύτερου και γελάει και τα γραφικά του απόδειξη ότι ένα ταλαντούχο studio μπορεί να κάνει παπάδες ακόμα και με μια μη In-house μηχανή. +multiplat

  5. #25
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν τα έχω δει όλα τα παιχνίδια αλλά από αυτά που έχω δει θα δώσω την ψήφο μου στο Uncharted 3.

  6. #26
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ το uncharted δεν ειχε ποτε ως στοχο να ειναι μη γραμμικο... και πολυ καλα κανει. Αλλο το ενα στυλ και αλλο το αλλο. Και σιγουρα το arkham city και οι δημιουργοι του δεν κοιτανε το uncharted και γελανε γιατι και οι ιδιοι παραδεχθηκαν οτι οταν εφτιαχναν το παιχνιδι τους, επηρεαστικαν απο αυτο σε μεγαλο βαθμο.

    ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα εντελως. Ξαφνικα η συνταγη/γραμμικοτητα uncharted εγινε για γελια μετα απο 3 παιχνιδια...

  7. #27
    Elite stavros88's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Afghanistan
    Posts
    910
    PSN ID
    ocelot14gr

    Default

    Εγω θα πω AC Revelations και κραξτε με οσο θελετε... χαχα πορωμενος

  8. #28
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ το uncharted δεν ειχε ποτε ως στοχο να ειναι μη γραμμικο... και πολυ καλα κανει. Αλλο το ενα στυλ και αλλο το αλλο. Και σιγουρα το arkham city και οι δημιουργοι του δεν κοιτανε το uncharted και γελανε γιατι και οι ιδιοι παραδεχθηκαν οτι οταν εφτιαχναν το παιχνιδι τους, επηρεαστικαν απο αυτο σε μεγαλο βαθμο.

    ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα εντελως. Ξαφνικα η συνταγη/γραμμικοτητα uncharted εγινε για γελια μετα απο 3 παιχνιδια...
    Ξεχνάς βέβαια ότι σαν ανθρώπινο ον με γνώμες, προτιμώ τα χαρίσματα του Arkham City έναντι του Uncharted, και συνεπώς το θεωρώ παιχνίδι μου προσέφερε περισσότερη διασκέδαση, εξού και η πολύ μικρή επιβράβευση που μπορώ να το δώσω.

    Και ναι, εκνευρίστικα πάρα πολύ που στην αρχή του Uncharted 3 δε μπορούσα σε σημεία να κινήσω τον Drake κανονικά λόγω "κινηματογραφικότητας". Παίζω παιχνίδι και χέστηκα για τη θόλωση της γραμμής gameplay/interactive movie. Η Naught Dog έχει όραμα, και μπράβο της γι'αυτό, μόνο που το U3 είναι ένα βήμα προς την τελειοποίηση του όχι η καθαυτώ τελειοποίηση, και στην τελική προτιμώ περισσότερο την προσπάθεια της Rocksteady να μου δώσει μέσω του παιχνιδιού της το feeling που μου δίνει μια καλή ταινία (είτε έβλεπα τις ταινίες του Νολαν, είτε έπαιζα το AC ήταν το ίδιο), και όχι να περιορίσει το παιχνίδι της για να μοιάσει τεχνικά με interactive ταινία. Που και πάλι σου δίνει ότι σου δίνει μια καλή ταινία, αλλά μειώνει τα καλά ενός κορυφαίου παιχνιδιού.

  9. #29
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    οχι δεν ξεχναω καθολου το προσωπικο γουστο του καθενος. οταν ομως καποιος συντασει με τετοιο τροπο μια προταση

    "το arkham city κοιταει την γραμμικοτητα του uncharted 3 και γελαει"

    σιγουρα απεχει πολυ απο κλασσικη διατυπωση προσωπικης αποψης και θυμιζει περισσοτερο γενικευμενη δηλωση. Αρθρογραφεις κιολας οποτε θεωρω καταλαβαινεις μια χαρα τι εννοω και πως διαβαζεται αυτο που εγραψες οπως το εγραψες...

    Δεν εχω προβλημα να βγει και να πει καποιος οτι προτιμαει το Hana montana. Γνωμη του. Αλλα χωρις να την γενικευει και να την παρουσιαζει με αυτον τον τροπο.

  10. #30
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    οχι δεν ξεχναω καθολου το προσωπικο γουστο του καθενος. οταν ομως καποιος συντασει με τετοιο τροπο μια προταση

    "το arkham city κοιταει την γραμμικοτητα του uncharted 3 και γελαει"

    σιγουρα απεχει πολυ απο κλασσικη διατυπωση προσωπικης αποψης και θυμιζει περισσοτερο γενικευμενη δηλωση. Αρθρογραφεις κιολας οποτε θεωρω καταλαβαινεις μια χαρα τι εννοω και πως διαβαζεται αυτο που εγραψες οπως το εγραψες...

    Δεν εχω προβλημα να βγει και να πει καποιος οτι προτιμαει το Hana montana. Γνωμη του. Αλλα χωρις να την γενικευει και να την παρουσιαζει με αυτον τον τροπο.
    Μα ισχύει αυτό που έγραψα. Είναι ένα παιχνίδι με στοιχεία stealth και που απαιτεί τακτική. Η Rocksteady θα μπορούσε πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσει τα παραπάνω σα δικαιολογία για να χτίσει ένα γραμμικό παιχνίδι (που θα ήταν και πιο εύκολο εδώ που τα λέμε), αλλά εξέλιξε τη φόρμουλα του AA και μεγάλωσε και άλλο την κλίμακα του παιχνιδιού της. Μην ξεχνάς επίσης ότι είναι βασισμένο σε ένα κόμικ που έχει πολλάκις μεταφερθεί και στον κινηματογράφο και στην τηλεόραση, και αντί να πατήσουν εκεί οι άνθρωποι της εταιρίας και να δημιουργήσουν κάτι αντίστοιχο, επέλεξαν το δύσκολο δρόμο, και μάντεψε: δούλεψε άψογα. Επιπλέον δε μπορώ να πιστέψω ότι η ND δεν είχε το budget ή το ταλέντο να ξανοίξει λιγουλάκι του u3 - δε σου λέω να το κάνει sandbox ή κάτι τέτοιο, θα μπορούσε όμως να δίνει απίστευτα μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων στο εκάστοτε επίπεδο (btw, δεν το έχω τερματίσει ακόμα) - όμως επέλεξε την εξέλιξη του παιχνιδιού σε πολύ στενά όρια. Καλή προσέγγιση για να δοθεί η αίσθηση του "Indy Jones των παιχνιδιών", απαρχαιωμένη όμως για το έτος 2011, πόσο μάλλον για μια εταιρία όπως η ND, που και 2 προσπάθειες είχε να δοκιμάσει νέα πράγματα και απίστευτα ταλαντούχα είναι.

    ΥΓ: Η ενασχόληση μου με το game20 είναι ένα εντελώς άλλο θέμα. Το τι πιστεύω και το πως το διατυπώνω εδώ και εκεί είναι ξεχωριστά πράγματα και σε παρακαλώ να μην αναφέρεις ξανά αυτήν την ιδιότητα, τουλάχιστον όχι όσο έχουμε μια διαφωνία.

  11. #31
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by personGR View Post
    Μα ισχύει αυτό που έγραψα. Είναι ένα παιχνίδι με στοιχεία stealth και που απαιτεί τακτική. Η Rocksteady θα μπορούσε πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσει τα παραπάνω σα δικαιολογία για να χτίσει ένα γραμμικό παιχνίδι (που θα ήταν και πιο εύκολο εδώ που τα λέμε), αλλά εξέλιξε τη φόρμουλα του AA και μεγάλωσε και άλλο την κλίμακα του παιχνιδιού της. Μην ξεχνάς επίσης ότι είναι βασισμένο σε ένα κόμικ που έχει πολλάκις μεταφερθεί και στον κινηματογράφο και στην τηλεόραση, και αντί να πατήσουν εκεί οι άνθρωποι της εταιρίας και να δημιουργήσουν κάτι αντίστοιχο, επέλεξαν το δύσκολο δρόμο, και μάντεψε: δούλεψε άψογα. Επιπλέον δε μπορώ να πιστέψω ότι η ND δεν είχε το budget ή το ταλέντο να ξανοίξει λιγουλάκι του u3 - δε σου λέω να το κάνει sandbox ή κάτι τέτοιο, θα μπορούσε όμως να δίνει απίστευτα μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων στο εκάστοτε επίπεδο (btw, δεν το έχω τερματίσει ακόμα) - όμως επέλεξε την εξέλιξη του παιχνιδιού σε πολύ στενά όρια. Καλή προσέγγιση για να δοθεί η αίσθηση του "Indy Jones των παιχνιδιών", απαρχαιωμένη όμως για το έτος 2011, πόσο μάλλον για μια εταιρία όπως η ND, που και 2 προσπάθειες είχε να δοκιμάσει νέα πράγματα και απίστευτα ταλαντούχα είναι.

    ΥΓ: Η ενασχόληση μου με το game20 είναι ένα εντελώς άλλο θέμα. Το τι πιστεύω και το πως το διατυπώνω εδώ και εκεί είναι ξεχωριστά πράγματα και σε παρακαλώ να μην αναφέρεις ξανά αυτήν την ιδιότητα, τουλάχιστον όχι όσο έχουμε μια διαφωνία.
    Η ιδιοτητα σου και το χομπυ σου καθοριζουν εν μερει την διαφωνια αυτην. Οπως αντιστοιχα και εμενα.

    Οταν λοιπον μου λες οτι το Μπατμαν ειναι αμεσα συγκρισιμο με το Uncharted και οτι ισχυει αυτο που λες, εγω δεν μπορω παρα να σου πω οτι σαν παιχνιδια δεν εχουν ουδεμια σχεση. Πορτοκαλια με λεμονια.

    Και για να εξηγηθω. Συμφωνα με την παραπανω λογικη σου επειδη η Rocksteady επελεξε τον "δυσκολο δρομο" (αληθεια... τι ειναι πιο δυσκολο να χρησιμοποιεις μια Unreal engine 3 ή να φτιαχνεις κατι απο το μηδεν...και να εχεις και multiplayer portion....εκτος και αν αυτα δεν υπολογιζονται στην developing δουλεια), αρα και το Akrham Asylum επρεπε να ειναι το παιχνιδι της χρονιας το 2009 σωστα? Απολυτα σεβαστο να ηταν για εσενα δεν το συζητω, ομως αλλος πηρε 200 βραβεια και προφανως ο "ευκολος" δρομος που ακολουθησε ηταν αντικειμενικα (καθοτι 200+ βραβεια) ο πιο σωστος.

    Τοσο που επηρεαστηκε σχεδον ολη η βιομηχανια.

    Το Uncharted δεν επελεξε την γραμμικοτητα επειδη βαριοταν οι δημιουργοι του... πως μπορεις να το λες αυτο? Αμα ειναι να καταργησουμε ολα τα γραμμικα παιχνιδια και να τα κανουμε open world ή σεμι open world ειδαλλως ειναι τεμπελιδες οι δημιουργοι. Που κολλαει το gameplay του Μπατμαν με αυτο του Uncharted? Το ενα εστιαζει σε comic superhero δραση με stealth gadjets fighting storytelling, το αλλο εστιαζει σε adventure treasure hunting με shooting, storytelling, characters, platforming, fighting, stealth (με αυτην την σειρα). Παντελως αλλο υφος το ενα απο το αλλο. Προσωπικες γνωμες αλλα η γραμμικοτητα του uncharted ειναι στοιχειο απαραιτητο για το storytelling του. Φανταζεσαι να ηταν το Uncharted στυλ Arkham City και να πηγαινοερχεται ο Drake στα ιδια μερη κανοντας sidequests? Ε συγνωμη αλλα οχι, θα ηταν εντελως ακυρο με το υφος του. Αλλιως στηθηκε εξαρχης το concept του Uncharted και αλλιως αυτο του Μπατμαν. Γιατι δηλαδη να αλλαξει καποιο απο αυτα? για να λεμε οτι δεν επιλεξανε τον ευκολο δρομο οι δημιουργοι του?

    Η συνοχη του Uncharted στο story ειναι πολυ πιο αρμονικη απο αυτην του Αrkham City (που προσωπικα για εμενα ηταν και ψιλοαδιαφορη σαν ιστορια -προσωπικα παντα-). Κοντολογοις εαν μπορει καποιος να πει:

    "το μπατμαν κοιταει την γραμμικοτητα του Uncharted και γελαει" (ευθυς εξαρχης σχολιο που ανετα συγκαταλεγεται στο flamebait material btw)

    τοτε καλλιστα θα μπορουσε να πει καποιος και

    "Το Skyrim κοιταει το open world του Μπατμαν και ξεκαρδιζεται..." το οποιο φυσικα ειναι εξισου λαθος.

    Αποψη μου οτι το Uncharted πρεπει να ειναι Uncharted το Μπατμαν Μπατμαν και το Skyrim Skyrim (αρκει να δουλευει λολ ). Κανενα δεν πρεπει να γινει απαραιτητως κατι, το οποιο ειναι καποιο αλλο. Καθενα στο ειδος του. Τωρα αν δεν μας ταιριαζει ή αρεσει ενα συγκεκριμενο υφος/επιλογη δημιουργων, αυτο ειναι απολυτα κατανοητο, λογικο και θεμιτο. Οχι ομως να το γενικευουμε και να το κανουμε κανονα.
    Last edited by Valkyre; 03-12-2011 at 21:43.

  12. #32
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    74-53, μεχρι στιγμης το σκορ μεταξυ skyrim - uncharted, πολυ κοντα ειναι και το pro 2012 παροτι υπαρχει σαν επιλογη μονο στο wehellas με 73 ψηφους.
    επισης Όλα τα δώρα του Level 1 έχουν εξαντληθεί. Μπορείτε να δηλώσετε μόνο συμμετοχή για το Playstation 3 και ένα από τα δώρα του Level 2. Παρακαλούμε μην συμπεριλάβετε στο e-mail οποιοδήποτε από τα παρακάτω δώρα του Level 1, διότι θα λάβουμε υπόψη μόνο το αίτημά σας για τα δώρα των άλλων levels.

  13. #33
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Οταν λοιπον μου λες οτι το Μπατμαν ειναι αμεσα συγκρισιμο με το Uncharted και οτι ισχυει αυτο που λες, εγω δεν μπορω παρα να σου πω οτι σαν παιχνιδια δεν εχουν ουδεμια σχεση. Πορτοκαλια με λεμονια.

    Και για να εξηγηθω. Συμφωνα με την παραπανω λογικη σου επειδη η Rocksteady επελεξε τον "δυσκολο δρομο" (αληθεια... τι ειναι πιο δυσκολο να χρησιμοποιεις μια Unreal engine 3 ή να φτιαχνεις κατι απο το μηδεν...και να εχεις και multiplayer portion....εκτος και αν αυτα δεν υπολογιζονται στην developing δουλεια), αρα και το Akrham Asylum επρεπε να ειναι το παιχνιδι της χρονιας το 2009 σωστα? Απολυτα σεβαστο να ηταν για εσενα δεν το συζητω, ομως αλλος πηρε 200 βραβεια και προφανως ο "ευκολος" δρομος που ακολουθησε ηταν αντικειμενικα (καθοτι 200+ βραβεια) ο πιο σωστος.

    Τοσο που επηρεαστηκε σχεδον ολη η βιομηχανια.

    Το Uncharted δεν επελεξε την γραμμικοτητα επειδη βαριοταν οι δημιουργοι του... πως μπορεις να το λες αυτο? Αμα ειναι να καταργησουμε ολα τα γραμμικα παιχνιδια και να τα κανουμε open world ή σεμι open world ειδαλλως ειναι τεμπελιδες οι δημιουργοι. Που κολλαει το gameplay του Μπατμαν με αυτο του Uncharted? Το ενα εστιαζει σε comic superhero δραση με stealth gadjets fighting storytelling, το αλλο εστιαζει σε adventure treasure hunting με shooting, storytelling, characters, platforming, fighting, stealth (με αυτην την σειρα). Παντελως αλλο υφος το ενα απο το αλλο. Προσωπικες γνωμες αλλα η γραμμικοτητα του uncharted ειναι στοιχειο απαραιτητο για το storytelling του. Φανταζεσαι να ηταν το Uncharted στυλ Arkham City και να πηγαινοερχεται ο Drake στα ιδια μερη κανοντας sidequests? Ε συγνωμη αλλα οχι, θα ηταν εντελως ακυρο με το υφος του. Αλλιως στηθηκε εξαρχης το concept του Uncharted και αλλιως αυτο του Μπατμαν. Γιατι δηλαδη να αλλαξει καποιο απο αυτα? για να λεμε οτι δεν επιλεξανε τον ευκολο δρομο οι δημιουργοι του?

    Η συνοχη του Uncharted στο story ειναι πολυ πιο αρμονικη απο αυτην του Αrkham City (που προσωπικα για εμενα ηταν και ψιλοαδιαφορη σαν ιστορια -προσωπικα παντα-). Κοντολογοις εαν μπορει καποιος να πει:

    "το μπατμαν κοιταει την γραμμικοτητα του Uncharted και γελαει" (ευθυς εξαρχης σχολιο που ανετα συγκαταλεγεται στο flamebait material btw)

    τοτε καλλιστα θα μπορουσε να πει καποιος και

    "Το Skyrim κοιταει το open world του Μπατμαν και ξεκαρδιζεται..." το οποιο φυσικα ειναι εξισου λαθος.

    Αποψη μου οτι το Uncharted πρεπει να ειναι Uncharted το Μπατμαν Μπατμαν και το Skyrim Skyrim (αρκει να δουλευει λολ ). Κανενα δεν πρεπει να γινει απαραιτητως κατι, το οποιο ειναι καποιο αλλο. Καθενα στο ειδος του. Τωρα αν δεν μας ταιριαζει ή αρεσει ενα συγκεκριμενο υφος/επιλογη δημιουργων, αυτο ειναι απολυτα κατανοητο, λογικο και θεμιτο. Οχι ομως να το γενικευουμε και να το κανουμε κανονα.

    Παρακαλώ;

    Μπορεί το u3 να δίνει πιο πολύ έμφαση στο platforming από το ac, αλλά όσον αφορά το beat 'em up κομμάτι, συγκλίνουν τόσο πολύ στην ίδια κατηγορία που είναι αδύνατον να λες λεμόνια v πορτοκάλια.

    Τώρα το να σου απαντήσω σχετικά με το πιο studio έριξε την περισσότερη δουλειά, δε νομίζω να χρειάζεται, όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά επειδή δεν ξέρουμε τι ακριβώς έγινε κατά την παραγωγή, οπότε υπάρχει κίνδυνος αερολογίας. Πάντως, να σου θυμίσω πως η nd είναι ένα 1st party studio που πρακτικά είχε την πλήρη στήριξη της Sony μετά τις χλιαρές πορείες των LBP2/Motorstorm3/Killzone 3 κλπ.

    Όντως το στορυ του uncharted είναι πολύ δυνατό, και δεν είπα ποτέ να υπάρχουν sidequests, το μόνο που ήθελα (και θέλω) είναι να δω περισσότερη ελευθερία κινήσεων, α-λα mgs4. Να διαλέγω εγώ πως θα προσεγγίσω το στόχο, να επιλέγω εγώ τη διαδρομή που θα ακολουθήσω κλπ. Εγώ, ο παίκτης, ότι το studio.

    Eπιπλέον, δε θυμάμαι να έγραψα πως οι developers βαρέθηκαν να κάνουν τα παραπάνω, απλά δεν το επέλεξαν. Περισσότερος όγκος εργασίας, λόγω τελειοποίησης του multi ίσως, ή, ακριβώς επειδή το u2 κατέκτησε 200+ βραβεία επέλεξαν να ακολουθήσουν την ίδια ακριβώς συνταγή χωρίς να δοκιμάσουν νέα πράγματα. Το θέμα με τις ίδιες συνταγές όμως είναι, ότι αν υπάρχει μόλις 2 χρόνια κενό μεταξύ των κυκλοφοριών, τις θυμάσαι, και μάλιστα έντονα. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο εγώ δε μπορώ να πω ότι το u3 δε με μάγεψε όπως το 2. Είναι κάτι που έχω ξαναδεί πρόσφατα.

  14. #34
    Elite jimbour's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    794
    PSN ID
    jimbour13
    Name
    Nick

    Default

    Mάλλον Uncharted θα ψηφίσω, περιμενω να παιξω λίγο και το Batman για να είμαι σίγουρος.

    Να σχολιάσω όμως λίγο την λίστα και να πω αδικαιολογητη η απουσία του Portal 2, το οποίο και μάλλον θα ψηφιζα αν υπήρχε.

  15. #35
    Elite Aphelian's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Piraeus
    Posts
    866
    PSN ID
    Aphelian
    Name
    Γιώργος

    Default

    Xenoblade Chronicles για εμένα, καιρό είχα να δω τέτοιο RPG.

  16. #36
    perama7's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    9
    PSN ID
    Medusakias1993
    Name
    Μάρκος

    Default

    Uncharted 3 γιατι απλα ειναι απιστευτο ...

  17. #37

    Default

    Quote Originally Posted by Aphelian View Post
    Xenoblade Chronicles για εμένα, καιρό είχα να δω τέτοιο RPG.
    θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, σιγουρα το καλυτερο ιαπωνικο παιχνιδι ρολων αυτης της γενιας

  18. #38

    Default

    Uncharted 3..
    Εκπληκτικο παιχνιδι που τα συνδιαζει ολα και κυριως σε διασκεδαζει αφανταστα..

  19. #39
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,247
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by personGR View Post
    Παρακαλώ;

    Μπορεί το u3 να δίνει πιο πολύ έμφαση στο platforming από το ac, αλλά όσον αφορά το beat 'em up κομμάτι, συγκλίνουν τόσο πολύ στην ίδια κατηγορία που είναι αδύνατον να λες λεμόνια v πορτοκάλια.

    Τώρα το να σου απαντήσω σχετικά με το πιο studio έριξε την περισσότερη δουλειά, δε νομίζω να χρειάζεται, όχι για κανέναν άλλο λόγο, απλά επειδή δεν ξέρουμε τι ακριβώς έγινε κατά την παραγωγή, οπότε υπάρχει κίνδυνος αερολογίας. Πάντως, να σου θυμίσω πως η nd είναι ένα 1st party studio που πρακτικά είχε την πλήρη στήριξη της Sony μετά τις χλιαρές πορείες των LBP2/Motorstorm3/Killzone 3 κλπ.

    Όντως το στορυ του uncharted είναι πολύ δυνατό, και δεν είπα ποτέ να υπάρχουν sidequests, το μόνο που ήθελα (και θέλω) είναι να δω περισσότερη ελευθερία κινήσεων, α-λα mgs4. Να διαλέγω εγώ πως θα προσεγγίσω το στόχο, να επιλέγω εγώ τη διαδρομή που θα ακολουθήσω κλπ. Εγώ, ο παίκτης, ότι το studio.

    Eπιπλέον, δε θυμάμαι να έγραψα πως οι developers βαρέθηκαν να κάνουν τα παραπάνω, απλά δεν το επέλεξαν. Περισσότερος όγκος εργασίας, λόγω τελειοποίησης του multi ίσως, ή, ακριβώς επειδή το u2 κατέκτησε 200+ βραβεία επέλεξαν να ακολουθήσουν την ίδια ακριβώς συνταγή χωρίς να δοκιμάσουν νέα πράγματα. Το θέμα με τις ίδιες συνταγές όμως είναι, ότι αν υπάρχει μόλις 2 χρόνια κενό μεταξύ των κυκλοφοριών, τις θυμάσαι, και μάλιστα έντονα. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο εγώ δε μπορώ να πω ότι το u3 δε με μάγεψε όπως το 2. Είναι κάτι που έχω ξαναδεί πρόσφατα.
    Αλλα λεμε αλλα καταλαβαινομαστε?

    Οταν καποιος λεει οτι η ND επελεξε τον ευκολο δρομο τι υπονοοει εμμεσως πλην σαφως? Οτι βαριοντουσαν να κανουν κατι πιο πολυπλοκο. Εγω και νομιζω οποιοσδηποτε αλλος ετσι θα το εκλαμβανει. Γραπτος λογος ισως εκει να πλεχτηκε το θεμα, δεκτον.

    Τωρα ομως αμα γυρνας και μου λες οτι η εμφαση του Μπατμαν στο melee ειναι ιδια με αυτην του Uncharted με κανεις να σκεφτομαι πιο απο τα 2 παιχνιδια δεν εχεις παιξει...

    το βασικο element εξουδετερωσης εχθρων στο Μπατμαν ειναι το melee...στο Uncharted ειναι το shooting και το melee ειναι απλα ενα συμπληρωματικο element. Αν δεν συμφωνουμε τουλαχιστον σε αυτο το οποιο για εμενα ειναι περα για περα προφανες, δεν μπορουμε να συνεχισουμε την κουβεντα διοτι αντιλαμβανομαστε (ανεξαρτητα απο τις προτιμησεις ετσι, εννοειται αυτο) το gaming γενικοτερα παντελως διαφορετικα.

    Επισης μιλας για την επιλογη στο uncharted οσον αφορα τον στοχο. Αυτην την επιλογη την εχεις. Εχεις την επιλογη αν θα εξουδετερωσης τον εχθρο σου με shooting, με melee ή με stealth. Μαλλον ηθελες να πεις επιλογη στην διαδρομη προς τον στοχο. Ομως και εδω εγω δεν συμφωνω. Το Uncharted ειναι ενα μπλοκμπαστερικο action adventure που εστιαζει πολυ στα set pieces και impossible situations. Αν του αφαιρεσεις αυτο το στοιχειο, του αφαιρεις και τα 200 goty βραβεια που κερδισε πριν 2 χρονια...

    Αυτο ηταν που εκανε την διαφορα στο uncharted και που κανενα αλλο παιχνιδι δεν εχει καταφερει μεχρι σημερα ακομα και αυτα που προσπαθησαν (μαζι και το Μπατμαν). Τα set pieces του Uncharted ειναι αξεπεραστα. Αυτο ομως οντως στενευει τα περιθωρια των δημιουργων γιατι δεν μπορει ο παικτης να γυρνοβολαει απο την μια ακρη στην αλλη και να εχεις και set pieces μαζι.

    Και εξου και η διαφορα του με το Μπατμαν. Το Μπατμαν σκοπο εχει να σε κανει να νιωσει Μπατμαν και πολυ καλα το κανει. Το Uncharted προσπαθει να σε κανει κυνηγο θησαυρων σε μια ασταματητη και απιστευτη περιπετεια. Και επισης το κανει πολυ καλα.

    Δεν μπορεις να παντρεψεις το pacing της δρασης ενος παιχνιδιου uncharted με το semi open world του Μπατμαν. Δεν πρεπει να υπαρχει "loading" στο uncharted... διαλυει εντελως την εμπειρια, σε βγαζει απο την ταινια απο την ροη της δρασης. Ειναι παιχνιδι που σκοπο εχει μολις πιασεις το χειρηστηριο να μην το αφησεις κατω μεχρι να τελειωσει.

    Ενιγουεη δεν υπαρχει συγκριση για εμενα, παντελως διαφορετικα concept και παντελως διαφορετικη εκτελεση. Και τα 2 λειτουργουν. Τωρα σε καποιους δεν αρεσει αυτη η εμφαση στην κινηματογραφικοτητα και νιωθουν οτι στερει τον ελεγχο απο τον παικτη. Δεκτον και κατανοητον, το καταλαβαινω απολυτα. Ομως η πλειοψηφια γι αυτο αγαπησε το uncharted, γι αυτο το βραβευσε και ετσι πρεπει να παραμεινει και οχι να γινει κατι που δεν ειναι. Αλλιως αν εφαρμοζαμε αυτην την τακτικη τοτε θα καταληγαμε σε ενα συνολο παιχνιδιων που πανω κατω θα ηταν το ιδιο ακριβως στυλ.

    να πω για την ιστορια παντως οτι εμενα φετος τα βραβεια ειναι με την ακολουθη σειρα προτιμησης:

    Uncharted 3
    Batman Arkham City

    Πρωτο στην λιστα μου πανω και απο το Uncharted θα ηταν το Skyrim...αν δεν ηταν ενα αισχρο δειγμα developing ικανοτητων και απαραδεκτης συμπεριφορας απο πλευρας Bethesda. Ξερω οτι το Uncharted 3 δεν προκειται να κερδισει το βραβειο της χρονιας και ειναι λογικο, μιας και οκ τα κερδισε ολα το 2009. Ελπιζω λοιπον για να ειμαι ειλικρινεις να κερδισει το GOTY το Μπατμαν και αυτο γιατι δεν θελω με τιποτα να επιβραβευτει η αμελεια, η αδιαφορια και ο επιδεικτικος σταρχιδισμος της Bethesda σε ενα μεγαλο μερος καταναλωτων.

    Οποτε Forza Arkham City
    Last edited by Valkyre; 04-12-2011 at 11:14.

  20. #40
    Member dinos1986's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    31
    PSN ID
    Ntinos_1986
    Name
    Ντίνος

    Default

    Batman Arkham City

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •