Page 2 of 17 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 21 to 40 of 332

Thread: The Elder Scrolls V: Skyrim.Tips and misc.

  1. #21
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Πως να κλεβεις χωρις να σε παιρνει κανεις χαμπαρι....

    Εκλασα στο γελιο εντελως ομως!! χαχαχα πολυ τραγικο!!

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=rt5aUdijAN8"]How to steal in Skyrim - YouTube[/ame]



    Μακαρι να μπορουσα να παιξω...

  2. #22
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    LoL... τρελό γέλιο. Απίστευτο... καλά αυτός που το σκέφτηκε και εν τέλει το δοκίμασε (γιατί απλό σαν σκέψη αλλά πάντα λες, σιγά μωρέ μην γίνεται αυτό) θα πρέπει να είχε πέσει κάτω από τα γέλια για κάνα τρίωρο μέχρι να μπορέσει να συνεχίσει να παίζει σαν τον άνθρωπο.

  3. #23
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Εγω παντως παιδια θα βολευτω προσωρινως και χωρις σπιτι, αλλα που θα μου παει θα το αγορασω. Οταν με το καλο(αν και τωρα μ φτανουν τα λεφτα) σε ποια πολη λετε;

    Υ.Γ. Και κατι ακομα, ειμαι στους Companion. Αν αφησω items / armor / weapons σε κανενα ντουλαπι , υπαρχει περιπτωση να μην μου τα παρουν; Δλδ μπορω να ειμαι σιγουρος οτι θα τα βρω εκει και μετα απο πολλες ωρες παιχνιδιου; Γιατι αν μπορω να ειμαι σιγουρος, δεν πολυψηνομαι για αγορα σπιτιου. Τι λετε;

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  4. #24
    Advanced Member giotios's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    440
    PSN ID
    giotios
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Κατι σχετικο λεει και ενα loading screen και το "επιβεβαιωνω" (λεμε τωρα) και απο αλλον που λεει και οτι στο αναφερει και στο manual.

    On the loading screens and even in the manual (manual gives you a WARNING) only your house is safe.

    Επισης στο wiki λεει το εξης για τα σπιτια
    Houses in Skyrim are buildings in which the player may sleep and safely store items in non-respawning containers
    http://elderscrolls.wikia.com/wiki/Houses_(Skyrim)

    Εγω παντως το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να επενδυσω στο Whiterun ενα πεντοχιλιαρο να χω το κεφαλι μου ησυχο
    Last edited by giotios; 21-11-2011 at 17:24. Reason: addition

  5. #25
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Nαι, 5k μονο το σπιτι, τα υπολοια ειναι extras. 500 gold (septims λεγονται? λολ) για alchemy lab, και τα υπολοιπα του σπιτιου κουζινικα, bedroom stuff κτλ πωλουνται σε πακετα.
    Κι εγω αγορασα σπιτι στο whiterun και ηρθε και μου κατσικωθηκε μια ντοπια που θελει ντε και καλα to assist me και δεν μπορω να την ξεφορτωθω. Η τυπισσα πηρε και δωματιο στο σπιτι, το διακοσμησε κιολας, κι εγω ειμαι μεσα στις αραχνες.
    Bitch please.
    +rep κλαίω απ'τα γέλιααααα
    Μου θύμισε 'Adoring Fan' καταστάσεις...

    Quote Originally Posted by nikolaszax View Post
    Hahahhahah.Η Lydia ειναι ε?Εκει θα μενει γιατι ειναι bodyguard σου μιας και εισαι thane πλεον.Απο οσες εχω δει μεσα στο παιχνιδι μεχρις στιγμης,μονο αυτη και μια ακομα bodyguard σου ειναι good looking οπτικα .
    Επισης ειναι κινητο tank,ειδικα στην αρχη.Ειχα προβλημα με κατι δυσκολα τερατα(πχ αρκουδες) και εκεινη τα εριχνε για πλακα.Plus χρησιμευει και σαν κινητη αποθηκη,οποτε ειναι ιδανικη αμα πας σε dungeon με πολυ loot(ή πεσεις πανω σε δρακο και δεν εχεςι χωρο για scales κτλ).Και οτι τις δινεις το εξοπλιζει αμα ειναι καλυτερο απο τα default της.
    Την εχω αφησει ομως πλεον μολις βρηκα το shrine που ανεβαζει το encumberance +κατι items ,γιατι καλη ,χρυση αλλα ειναι σπαστικο μετα απο λιγο να μην μπορεις να πας καπου χωρις να εχεις τον φοβο μηπως χαθει αυτη στην πορεια της και χασει κανα καλο item που εχεις πανω της,να μην μπορεις να ανεβεις σε υψωμα γιατι αυτοι(followers) δεν κανουν jump και επειδη ορμανε με το παραμικρο.Plus αλλο πραγμα να εισαι μεσα σε ενα ταφο με τερατα μονος και αλλο με εναν παρεα .

    Γενικα οσα σπιτια μπορεις να αγορασεις,αμα υπαρχει και quest να γινεις Thane της πολης τοτε θα σου δινουν παντα ενα bodyguard(υποθετω καθως εχω την lydia και στην αλλη την πολη βορεια του χαρτη(που ειναι το blue palace).

    EDIT:Ασχετο αλλα αμα θες να την ξεφορτωθεις ο μονος τροπος ειναι να την σκοτωσεις νομιζω .Το wait here δεν θα πιασει καθως δεν θα μεινει οπου και να την αφησεις για παντα αλλα μετα απο ενα διαστημα θα βαρεθει και αθ γυρισει μονη της σπιτι.
    Οι 'bodyguards' παιδιά είναι όπως στο Fallout? Βασικά εξηγήστε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε την διαδικασία απόκτησης ενός bodyguard, πόσους μπορείς να έχεις ταυτόχρονα, αν γίνεται να αφήσεις έναν σε 'standby' για να πάρεις κάποιον άλλο αλλά να μπορείς να τον ξαναπάρεις τον πρώτο όποτε θες, το 'standby' σημείο τους είναι σε εσωτερικό χώρο(γιατί στο fallout ο dogmeat περίμενε έξω απ'το vault ο κόπρος και τον έτρωγαν οι albino Radscorpions συνέχεια...Βέβαια στο pc υπήρχε mod (και φυσικά το έβαλα όταν το πήρα χαμπάρι) να τον στέλνεις εσύ σε ένα από τα σπίτια σου (μέσω 'διαλόγου') χωρίς τον φόβο μήπως και την κοπανίσει...
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

  6. #26
    PS4forums Addict personGR's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Ξάνθη
    Posts
    2,248
    PSN ID
    personGR

    Default

    Δεν είναι τρομερά spoilers, αλλά για καλό και κακό...

    Dark Brotherhood:


    -Breaching Security

    Spoiler!


    Γενικά, κάντε τις αποστολές έτσι, ώστε να πάρετε και τα bonuses. Είναι απείρως χρήσιμα.

    Main Quest

    -Diplomatic Immunity

    Spoiler!


    College of Winterhold

    -Τελευταία Αποστολή

    Spoiler!
    soul gems/Azura's Star.

    MISC

    -Βρείτε το Mehrunes Razor νωρίς. Είναι απίστευτα βοηθητικό άμα είσαι στριμωγμένος στη γωνία.

    -Για αυτούς με ανεβασμένη Destruction: DUAL IMPACT. Τέλος.

    -Για αυτούς με ανεβασμένη Restoration και Block: ΤΟ PERK ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΚΑΙ STAMINA ΑΜΑ HEAL-ΆΡΕΙΣ. Tέλος ξανά.

    -Άμα είσαι 30lv, φοράς Heavy Armour και δεν έχεις ένα σετ της προκοπής (εγώ ήμουν με Orcish Armour, Dwarven τα υπόλοιπα και Shield of Solitude), κάνε την αποστολή του Boethiah. Βοηθάει. Δε χρειάζεται να πω πως.

    Κάποια στιγμή θα μου έρθουν κι'άλλα, αυτά προς το παρόν...

  7. #27
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by Zeichef View Post
    Οι 'bodyguards' παιδιά είναι όπως στο Fallout? Βασικά εξηγήστε όσο πιο αναλυτικά μπορείτε την διαδικασία απόκτησης ενός bodyguard, πόσους μπορείς να έχεις ταυτόχρονα, αν γίνεται να αφήσεις έναν σε 'standby' για να πάρεις κάποιον άλλο αλλά να μπορείς να τον ξαναπάρεις τον πρώτο όποτε θες, το 'standby' σημείο τους είναι σε εσωτερικό χώρο(γιατί στο fallout ο dogmeat περίμενε έξω απ'το vault ο κόπρος και τον έτρωγαν οι albino Radscorpions συνέχεια...Βέβαια στο pc υπήρχε mod (και φυσικά το έβαλα όταν το πήρα χαμπάρι) να τον στέλνεις εσύ σε ένα από τα σπίτια σου (μέσω 'διαλόγου') χωρίς τον φόβο μήπως και την κοπανίσει...
    Υπαρχουν πολυ διαφορετικοι followers.
    Υπαρχουν οι mercenaries που θελει να τους πληρωσεις και αμα τους πεις να φυγουν πρεπει να τους ξαναπληρωσεις αμα θες να τους προσλαβεις ξανα.
    Υπαρχουν οι bodyguards που σου τους δινουν αμα γινεις thane.
    Υπαρχουν διαφοροι αλλοι ειτε απο quests ή αμα γινεις αφεντικο ενος guild.
    Γενικα εχει πολλους διαφορετικους και σε κανα wiki θα δεις ποιοι ειναι και που γιατι με καμια δεν τους βρισκεις ολους .

    Μπορεις να εχεις μονο μεχρι 1 active follower,και ενα pet μαζι σου(βρηκα προχθες ενα σκυλο αλλα τον αφησα τελικα γιατι ....σκυλι σε dungeons με zombie? ).Αμα ο follower σου αντικατασταθει απο καποιον αλλο ειτε forced απο quest ή απλα τον πεις "φυγε" τοτε πηγαινει στην δουλεια που εκανε πριν(guild members στα guild τους,mercenarys στα inn κτλ που τους βρηκες,bodyguards στο σπιτι στο οποιο τους εχει αναθεσει ο Jarl-το σπιτι σου δηλαδη σε καθε πολη).
    Τωρα αμα εισαι στην ακρη του πουθενα και τους πεις φυγε....παλι γυρνανε εκει που πρεπει αλλα δεν ξερω πως ...πανε με τα ποδια ή κανουν teleport?Θα σε γελασω XD.


    Γενικα εχει πολυ ψαξιμο.Πριν λιγο εκανα ενα quest που μου εδωσε permanent skill +10% και,στο restoration XD.Με κανει να θελω να ψαξω να βρω γρηγορα και αλλα τετοια permanent rewards.

    Μονο σπασιμο συνεχιζει να ειναι το random loot και το scaling συγκεκριμενων item.Εκανα πχ το final quest των companions και μου εδωσαν μια εξαιρετικη ασπιδα με health+magic resistance και ειδα οτι οσο πιο μετα το κανεις τοσο παραπανω σε δινει σε αυτα....και πριν απο λιγο μου εδωσαν μια ασπιδα σαν thane που εγινα που μου δινει ακριβως τα ιδια :/.Δεν προλαβα να την χρησιμοποιησω πανω απο μια ωρα την προηγουμενη....Να το ξερα δεν θα το εκανα τοσο γρηγορα...
    Για αυτο προταση να τα κανετε αυτα οσο πιο μετα γινεται(ειδικα το thieves guild που δινει ενα φοβερο reward απο οτι διαβαζω αλλα αμα το κανεις νωρις δεν σου δινει οτι καλυτερο θα μπορουσε).
    Μου φαινετε δεν μαθαν μετα απο τοσες διαμαρτυριες για το ρημαδο scaling στα loot.Φτιαξαν λιγο με τα τερατα το scaling αλλα με τα items το γραψαν κανονικα....Ε ειναι αισχος να ανοιγω ενα κιβωτιο μετα απο ενα δυσκολο dungeon και να μην εχει τιποτα ενδιαφερον μεσα που να μην βρω καπου αλλου,να κανω reload και ξαφνικα να εχει το κιβωτιο κατι απολυτα χρησιμο.
    Last edited by nikolaszax; 21-11-2011 at 22:24.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  8. #28
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default

    Τι είναι ο Thane και πως γίνεσαι, τι πλεονεκτήματα, αρμοδιότητες έχεις αν γίνεις?

    Ξέρω guys θα μπορούσα να μπω να τα βρω όλα αυτά στο wiki αλλά μου αρέσουν οι προσωπικές σας ιστοριούλες απτο game που συνοδεύουν πάντα την επεξήγησή σας
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

  9. #29
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by Zeichef View Post
    Τι είναι ο Thane και πως γίνεσαι, τι πλεονεκτήματα, αρμοδιότητες έχεις αν γίνεις?

    Ξέρω guys θα μπορούσα να μπω να τα βρω όλα αυτά στο wiki αλλά μου αρέσουν οι προσωπικές σας ιστοριούλες απτο game που συνοδεύουν πάντα την επεξήγησή σας
    Thane : person of great importance ουσιαστικα,αναγνωρισιμος σε ολη την πολη και πιο ευνοουμενος απεναντι στους guard.Ουσιαστικα περα απο το να μην βλεπουν καποια crimes που κανεις οι φρουροι(και αυτο δεν ισχυει παντα νομιζω) δεν εχει αλλο ρολο,παρα διακοσμητικο.
    Συνηθως γινεσαι οταν μιλησεις στον Jarl(αφεντη δηλαδη) μιας πολης/χωριου (αφου πιθανως εχεις κανει κανα quest σημαντικο για αυτους) ο οποιος σου αναθετει να βοηθησεις τους χωριανους/πολιτες και αν κρινω απο τη 2η μεγαλη πολη ,να αγορασεις και κατοικια στην περιοχη.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  10. #30
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Εξαρταται φιλε Zeichef απο την πολη.Ουσιαστικά γινεσαι ενας τοπικος ηρωας!Ολοκληρωνεις μια σειρα απο quests pου σου δινει ο τοπικος αρχοντας και μετα σε σεβονται ολη στην πολη αυτή.Σε αποκαλουν Dragonborn ή Thane και εχεις καποια ιδιαιτερη αντιμετωπιση (No spoilers in this part ) αν αναγνωρισει καποιος οτι εισαι ο Thane! Επισης σου δινει και bodyguard o αρχοντας αν θελεις να εχεις.Φανταζομαι σε καθε πολη μπορεις να εχεις.

    Αυτο που βλεπω στο παιχνιδι ειναι οτι γινεται της υπερ-κοριολης (δεν ειπα την αλλη λεξη αλλα χρησιμοποιησα λιγο φυσική )...Ακομα και master να γινεις σε ενα school of magic που ασχολουμαι, εχει και συνεχεια.Μην τα παρατατε οι κολλημενοι με τη μαγεια εχει παντα κατι παραπανω!
    Για την ωρα φτιαχνω ακομη το χαρακτηρα μου και μετα θα αρχισω τα quests σοβαρα.Οποτε, πιστευω, πανω σε αυτο που λεει ο nikolaszax να βρεθω κερδισμενος.46 level και παω να κανω τα perks στα μαγικα max, για να παιξω μπαλιτσα μετα!Απλα ειναι λιγο τρομακτικο οσο ανεβαινεις λεβελ...σου πεταει κατι πραματα....μα κατι πραματα...σταματαω να ταξιδευω βραδυ καταρχην, διοτι δεν εχω ορατοτητα και θελω να εχω ετοιμο το spell αλλιως παω για βρουβες σε χρονο dt.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  11. #31
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default

    Αυτό με την ιδιαίτερη μεταχείριση ακολουθούμενο από spoiler warning πολύ σεξουαλικό ακούστηκε LOL.

    Γενικά εγώ δεν το έκανα αυτό που λες (να περιμένω να γίνω X level ή να ανεβάσω το Y skill πριν προχωρήσω σε κάτι [quest, επόμενη πόλη κλπ]) στο oblivion/fallout δηλαδή δεν είχα κάποιο πλάνο πορείας, πήγαινα σε μια πόλη έβλεπα τι quests μου προσφέρει και το κανόνιζα έτσι ώστε με ένα πήγαινε-έλα σε μέρος που πρέπει να πάω για τα quest να κάνω 1-2 quests με την μια αλλά μπορεί στο επόμενο μέρος να έπαιρνα και από κει κάποιο quest το οποίο με έστελνε λιιγο παραπέρα οπότε επέλεγα να κάνω και αυτό προτού επιστρέψω στην πόλη από όπου ήρθα ειδικά αν "και καλά" το εν λόγω quest ήταν επείγων για τον quest-giver (πχ να βρω τον άντρα μιας κακομοίρας που τον ψάχνει από 'χτες'). Γενικά τα έπαιζα με πολύ φαντασία και role-playing και περιττό να πω πως σιχαίνομαι το fast travel για αυτό 'έγραψα' και 500 ώρες στο oblivion και 200 ώρες fallout 3.

    Βάσει αυτών που είπε ο Νικόλας ίο πάνω για τα scaling items θα χάσω πολλά αν παίξω έτσι?
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

  12. #32
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Zeichef View Post
    +rep κλαίω απ'τα γέλιααααα
    Μου θύμισε 'Adoring Fan' καταστάσεις...

    Τhanks, επρεπε να δεις τη φατσα μου οταν ανακαλυψα τι ειχε κανει η τυπισσα. Μονο γυναικα npc θα μπορουσε να το ειχε κανει αυτο, το μονο σιγουρο.

    Παιδια εγω δεν εχω καταλαβει τι γινεται με το smithing, που κανω?
    Ουτε με alchemy εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, εχω παρει τον ρολο μου σαν caster πολυ σοβαρα


  13. #33
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Οχι ενταξει δεν μουχει τυχει κατι σεξουαλικο.Ασε που αν παντρευτω θα ειναι καλη ευκαιρια για να κανω πανω της practice τις shouts και κανα καλο spell . H ιδιαιτερη αντιμετωπιση εξεφουρνιστηκε απο τον nikolaszax παραπανω!Δεν ειναι κανα spoiler της προκοπης απλα ετσι για ναχαμε να λεγαμε δεν το ειπα εγω αμεσως!χαχα μπορει να κανει κανας φρουρος τα στραβα ματια αραια και που....αυτο.Για την ωρα δλδ...μπορει και τελικα να τα φτιαξεις την ακολουθο σου Θα δειξει!

    Μωρε καλά θα κανεις να παιξεις οπως σου αρεσει.Γουσταρεις να εισαι τυχοδιωκτης και να γυρνας απο πολη σε πολη μαζευοντας quests και μετα να προχωρας?καντο.Ενας τυχοδιωκτης δεν θα κατσει να σκασει για ενα ζευγαρι μποτες που αντι 15% fire resistance παρει 300 gp ή μποτες που εχουν +3% στο sneak, ετσι δεν ειναι?
    Αυτο που κανω εγω ας πουμε ειναι καθαρα ανωμαλια.Απειρες ωρες γυρνωντας σαν το χαρο να ρωταω καθε καρυδιας καρυδι αν θελει να μου κανει training...τρεχα γυρευε!Και κανω και κανενα quest να παω απο την θεωρια στην πραξη!Οτι γουσταρει ο καθενας.Και γω fast travel δεν κανω συνηθως.Εντελως rpg παιζω γιατι δινει αλλη φαση στο παιχνιδι.
    Και μια μικρη συμβουλη: ακομα και σε dungeon να μπειτε μην ριχνετε στο ψαχνό...εκαψα μια κακομοιρα και εχασα ακομα ενα quest.Ελαμπε απο μακρια και λεω κανα φαντασμα θα ειναι και βαραω.Μου εβγαλε μνμ ταδε quest failed.Τρομερος μαγος ε?μυαλωμενος πανω απολα!
    Satan has left his killing floor
    PS4

  14. #34
    PS4forums Addict Zeichef's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,220
    PSN ID
    zeichef
    Name
    Νίκος

    Default

    ^^Έλεος ρε παιδιά τόσα χρόνια στο φόρουμ ούτε στο funny thread δεν έχω ρίξει τέτοιο γέλιο σε διάστημα 10 post. Αν είναι δυνατόν. Majere θα σε χρωστάω +rep είσαι πολύ τυπάρας
    Welcome back, Zeichef, there have been 90,595 posts and 2,345 threads since your last visit at 16:40, 06-10-2010

    Spoiler!

  15. #35
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Your speechcraft has increased, Zeichef.You should rest and meditate on what you have learnt. χαχα εχει τρελη φαση το παιχνιδι ...ποτε θα παω στο περιπτερο και θα περιμενω να μου βγαλει το βελακι στον περιπτερα για rumors δεν ξερω.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  16. #36
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post

    Τhanks, επρεπε να δεις τη φατσα μου οταν ανακαλυψα τι ειχε κανει η τυπισσα. Μονο γυναικα npc θα μπορουσε να το ειχε κανει αυτο, το μονο σιγουρο.

    Παιδια εγω δεν εχω καταλαβει τι γινεται με το smithing, που κανω?
    Ουτε με alchemy εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, εχω παρει τον ρολο μου σαν caster πολυ σοβαρα
    Το smithing ειναι οτι πιο imba για power leveling .
    Υπαρχουν τα ores και τα skins.Τα ores τα μετατρεπεις σε ingots μεσω του smelter ενω τα skins σε leather και εκεινα σε stripes μεσω του skinner(ολα υπαρχουν στην blacksmith του whiterun).Εχει και ενα spell transmute που μετατρεπει τα ore σε αλλο ore (τα iron σε steel και τα steel σε gold νομιζω) αμα θες συγκεκριμενα ores).
    Μετα πας με τα υλικα αυτα στο αμονι και βλεπεις τι μπορεις να φτιαξεις και τι υλικα θελει για να τα φτιαξεις.Simple as that.
    Οτι πανοπλια ή οπλο εχεις μετα(ειτε made ειτε found) μπορεις να πας sto τραπεζι του blacksmith(ή στον τροχο για οπλα) και να τα αναβαθμισεις,παλι ξοδευοντας υλικα.Μπορεις να αναβαθμισεις σχεδον τα παντα εκτος απο τα magical items(οσα εχουν enchantments δηλαδη).Το σημαντικο ομως ειναι οτι 1ο) το ποσο που θα αυξηθει(armor ή damage αναλογα με το τι αναβαθμιζεις) εξαρταται απο το ποσο level εχεις το smithing και 2ον)να εχεις παρει το perk για το ειδος armor/weapon που πας να ανεβασεις(οποτε μην περιμενεις ανεβασμα μεγαλο-μαλλον μηδαμινο- σε glass items αν δεν εχεις glass smithing ή σε daedra αν δεν εχεις daedra smithing κοκ).
    Στα lvl 60 smithing σου δινει την δυνατοτητα να κανεις upgrade και magical items perk που ειναι εξαιρετικα χρησιμο.Τελος εχω την ταση να χρησιμοποιω και κανα blacksmith potion απο πριν κανω upgrade καθως μπορει να δωσει παραπανω armor/damage(αν οχι τοτε κανω reload)

    Φαινομενικα ακουγεται δυσκολο να ανεβασεις το smithing καθως τα ores δεν ειναι και σε αφθονια και τοσο ευκολα να τα βρεις.....τα leather ομως ειναι.
    Seriously.1 leather και 2 leather stripes φτιαχνουν ενα leather bracers.1 τετοιο σε ανεβαζει δραματικα το smithing σε σημειο που να θες 2 τετοια για level up του(μεγαλωνει ο αριθμος που απαιτειται οσο ανεβαινεις αλλα αν αναλογιστεις οτι να βρεις 4 λυκους,2 αρκουδες στον δρομο εχεις αυτοματα 4+8=12 leather ετσι απλα....ε βλεπεις ποσο ευκολα ανεβαινεις μεχρι να αρχισει να ανεβαινει πιο αργα).Οποτε ταχυτητα ανεβαζεις level στο smithing ,αποκτας προσβαση σε καλα items και την δυνατοτητα να τα αναβαθμισεις καθως και xp για ευκολα level up.Σαν να μην εφτανε αυτο εχει κολπακια για να κανεις απλα items(steel daggers) ,στην συνεχεια enchant με συγκεκριμενα enchantments(paralysis,absorb health) που ανεβαζουν την τιμη του αντικειμενου τοσο πολυ που στο τελος βγαζεις και κερδος απο πανω XD.

    Επειδη ομως ειναι καπως να αποκτας τοσο γρηγορα level ups και προσβαση σε τετοια items αυτο που κανω ειναι να κανω power level στο smithing ανα Χ αριθμο levels(παραδειγμα ειμαι level 15?Οταν παω 20 level γενικο, θα παω στα dwarven items το smithing,οταν ειμαι 25 στα steel,οταν 30 στα orcish,35 ebony κοκ.).

    As for alchemy εκει δεν δινω τοσο thought οσο να κανω το απλο πραγμα : Ανακατευω items μεχρι να βρω τα επιμερους στοιχεια τους και απλα ανεβαινει.Αμα δεν ασχοληθεις με αυτο σε perks τοτε τα potions που θα φτιαχνεις θα ειναι meh.Παρολα αυτα υπαρχουν συγκεκριμενα ingredients(που τα βλεπεις ειτε απο τις συνταγες ποια ειναι ή απλα κανοντας ανακατεμα μεχρι να τα πετυχεις) που προσφερουν σημαντικα potions ακομα και αν ειναι μικρο ποσοστο.Paralysis potions?Yes please,ακομα και αν ειναι για 10 δευτερα ,that's 10 seconds that can determine whether i die or not.heavy armor fortify?One hand fortify?Block more damage?freakin invisibility? κτλ κτλ.
    Το σπασιμο ειναι πως το ρημαδο inventory ειναι για τον μπιπ και τα βαζει αλφαβητικα τα items ετσι θα ψαχνεις ποση ωρα οταν θα αρχιζεις να γεμιζεις potions μεχρι να βρεις το ρημαδι που θες.Με εκνευριζει,δεν μπορουσαν να τα χωρισουν σε κατηγοριες?Ή τουλαχιστον να τα βαζεις οπως θες εσυ?

    Ακομα και στα favourites ειναι σπασιμο νευρων αυτο,ειδικα αμα εχεις sword,shield ,bow,εναλλακτικο sword λογω enchantment,3 shouts,4 magical spells κτλ σαν favourites.Υπαρχει τιποτα πιο σπαστικο πχ απο το σπαθι να ειναι τερμα κατω,η ασπιδα πανω πανω,το τοξο επισης κτλ?Πανω κατω,πανω κατω ολη την ωρα...Καταλαβαινω οτι δουλευει για τις κονσολες εν μερει,αλλα σαν pc gamer i am offended που δεν εχουν ρημαδο hotkeys για τα favourites στην pc version.Αφου σκεφτομαι να κανω enchant τα items μου με αχρηστα πραγματα μονο και μονο για να τα κανω rename σε ονοματα που μπαινουν με την αλφαβητικησειρα που θελω(Absolute sword,Big shield ή οτι ακυρο name ).
    Δεν βοηθα που ειναι και item drop-list το inventory(imo απο τα πιο σπαστικα inventories το list ειδος)και χανεσαι μεσα στα γραμματα μεχρι να βρεις αυτο που θελεις,ειδικα αμα δεν εχει και ενα μικρο icon διπλα του το καθε item.Grid based inventory for life XD.
    Last edited by nikolaszax; 22-11-2011 at 10:39.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  17. #37
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το αντιστοιχο του leather bracers για το power level του smithing ειναι το iron dagger. 1 iron ingot θελει και 2 leather stripes (παμφθηνα απο τους ιδιους τους smithers)

    Ανεβαινει για πλακα....

    Επισης οπως λεει και ο Νικολας ειναι οτι πιο ΙΜΒΑ υπαρχει για melee based χαρακτηρα παντως ειδους. Αυτην την στιγμη ειμαι lvl 32 και μπορω να φταιξω μεχρι και ebony armor... λιγο ακομα και θα μπορω να φτιαξω Dragon armor.

    Επισης οι βελτιωσεις που βαζεις στο armor σου ειναι ραγδαιαες... εγω τωρα φτιαχων απλο steel armor σε τετοιο επιπεδο που ειναι μακραν καλυτερο απο τα base Dragon Armor.

    Anyway αν μπορουσα να παιξω αξιοπρεπως το παιχνιδι καλα θα ηταν λολ!

  18. #38
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Καποια pics απο τον χαρακτηρα μου(μην σχολιασει κανεις που ειναι female,βαρεθηκα να παιζω μπουνταλαδες στα πρηγουμενα και φου για πρωτη φορα μπορουσα να κανω good looking people,might as well create one that is pleasing to look at ).
    Spoiler!
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  19. #39
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Ωραιος ρε συ!Ονομα εχει?Η την λες "female"?
    Satan has left his killing floor
    PS4

  20. #40
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by MajereMP44 View Post
    Ωραιος ρε συ!Ονομα εχει?Η την λες "female"?
    Loraine πρεπει να την ειχα ονομασει(μετα απο 60 ωρες και χωρις mention μεσα στο παιχνιδι ή χρηση του ονοματος ειναι καπως θολα τα πραγματα XD).
    Χθες βρηκα και ενα easter egg
    mild,easter egg spoilers
    Spoiler!

    XD.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

Page 2 of 17 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •