Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 81 to 100 of 102

Thread: FINAL FANTASY XIV: A Realm Reborn

  1. #81
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Εντυπώσεις έχουν γραφτεί πιό πάνω. Εν συντομία, το παιχνίδι έχει πολύ όμορφους κόσμους και πολύ καλές μάχες (αφού ανέβεις μερικά επίπεδα, στην αρχή είναι λίγο βαρετές). Αυτό που με χαλάει εμένα είναι η ιστορία που είναι βαρετή όπως και οι περισσότεροι χαρακτήρες που συναντάς, καμία σχέση με άλλα Final Fantasy παιχνίδια. Τους περισσότερους διαλογους τους προσπέρασα χωρίς να τους διαβάσω, πολύ μπλα-μπλα, βαρετό και ανούσιο. Βαρετά και ανούσια είναι και μερικά quest (π.χ. άντε εκεί, μίλα με τρεις τύπους και γύρνα να πάρεις την ανταμοιβή σου...).

    Αυτό που κάνει το παιχνίδι να αξίζει όμως είναι τα dungeons. Εκεί το παιχνίδι σε βάζει σε ομάδες 4 ή 8 παικτών ενάντια σε δύσκολους εχθρούς. Εκεί φαίνεται όλο το μεγαλείο και η ισοροπία του παιχνιδιού. Στα πολύ θετικά επίσης είναι οτι άμα θέλεις να αλλάξεις τον ρόλο το χαρακτήρα σου (π.χ. από μαύρος μάγος να γίνεις λευκός μάγος ή μονομάχος ή τοξότης κλπ) δεν χρειάζεται να φτιάξεις δεύτερο χαρακτήρα και να ξαναπαίξεις το παιχνίδι απ' την αρχή, ο ίδιος χαρακτήρας μπορεί να μάθει όλους τους ρόλους και να αλλάζει με το πάτημα ενός κουμπιού.

    Από κόσμο έχει πολύ, πάνω από 2 εκατομύρια παίχτες σε PS4, PS3 και PC. Ότι ώρα και να μπείς θα έχει ζωή το παιχνίδι. Ο χειρισμός με το dual shock είναι άψογος, πολύ καλά σχεδιασμένος αν σκεφτεί κανείς πόσα κουμπιά χρειάζεσαι για να παίξεις ένα τέτοιο παιχνίδι.

  2. #82
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    Quote Originally Posted by MarVell View Post
    Εντυπώσεις έχουν γραφτεί πιό πάνω. Εν συντομία, το παιχνίδι έχει πολύ όμορφους κόσμους και πολύ καλές μάχες (αφού ανέβεις μερικά επίπεδα, στην αρχή είναι λίγο βαρετές). Αυτό που με χαλάει εμένα είναι η ιστορία που είναι βαρετή όπως και οι περισσότεροι χαρακτήρες που συναντάς, καμία σχέση με άλλα Final Fantasy παιχνίδια. Τους περισσότερους διαλογους τους προσπέρασα χωρίς να τους διαβάσω, πολύ μπλα-μπλα, βαρετό και ανούσιο. Βαρετά και ανούσια είναι και μερικά quest (π.χ. άντε εκεί, μίλα με τρεις τύπους και γύρνα να πάρεις την ανταμοιβή σου...).

    Αυτό που κάνει το παιχνίδι να αξίζει όμως είναι τα dungeons. Εκεί το παιχνίδι σε βάζει σε ομάδες 4 ή 8 παικτών ενάντια σε δύσκολους εχθρούς. Εκεί φαίνεται όλο το μεγαλείο και η ισοροπία του παιχνιδιού. Στα πολύ θετικά επίσης είναι οτι άμα θέλεις να αλλάξεις τον ρόλο το χαρακτήρα σου (π.χ. από μαύρος μάγος να γίνεις λευκός μάγος ή μονομάχος ή τοξότης κλπ) δεν χρειάζεται να φτιάξεις δεύτερο χαρακτήρα και να ξαναπαίξεις το παιχνίδι απ' την αρχή, ο ίδιος χαρακτήρας μπορεί να μάθει όλους τους ρόλους και να αλλάζει με το πάτημα ενός κουμπιού.

    Από κόσμο έχει πολύ, πάνω από 2 εκατομύρια παίχτες σε PS4, PS3 και PC. Ότι ώρα και να μπείς θα έχει ζωή το παιχνίδι. Ο χειρισμός με το dual shock είναι άψογος, πολύ καλά σχεδιασμένος αν σκεφτεί κανείς πόσα κουμπιά χρειάζεσαι για να παίξεις ένα τέτοιο παιχνίδι.
    κάτσε είναι cross-platform?? ( ίδιοι servers PC-PS4-PS3? )

  3. #83
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Ναι, όλοι μαζί παίζουν.

  4. The Following User Says Thank You to MarVell For This Useful Post:

    dlevel (05-06-2014)

  5. #84
    Senior Member dimagic's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    athens
    Posts
    145
    PSN ID
    dimagic
    Name
    Αντρεας

    Default

    marvell να σε ρωτήσω και εγώ κάτι μια που το έχεις προχωρήσει πιο πολυ το παιχνίδι.....
    πρωτον ειμαι στο 22 level conjurer και θέλω να μάθω πως αλλαζεις ρολους......
    materia ποτε αρχίζεις και βαζεις στα όπλα?
    limit break εχει?

  6. #85
    Cool Member MarVell's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    163
    PSN ID
    MarVell

    Default

    Για να αλλάξεις ρόλους/classes είναι πολύ απλό. Πήγαινε στο αντίστοιχο guild για να σου δώσουν το πρώτο όπλο του ρόλου. Μετά αλλάζεις με το να αλλάζεις τί όπλο κρατάς (equipped). Μπορείς να σώσεις τί όπλα/εξοπλισμό έχει ο κάθε ρόλος και να τα αλλάζεις με το πάτημα ενός κουμπιού.

    Limit break έχει μόνο όταν είσαι σε party, δεν έχει ατομικό. Όταν είσαι σε party και είναι έτοιμο το limit break μπορεί να το χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε μέλος της ομάδας.

    Με materia δεν έχω ασχοληθεί, πρέπει να ασχοληθείς με αλχημεία κλπ για να βάζεις materia το οποίο το βρίσκω βαρετό. Όταν χρειάστηκα να βάλω materia σε ένα όπλο σε ένα προχωρημένο quest, βρήκα εναν αλχημιστή που το έκανε για μένα.

    Αλήθεια, σε ποιον server παίζεις; Ως βετεράνος Conjurer, νομίζω οτι είναι ο πιο ενδιαφέρων ρόλος του παιχνιδιού. Ανέβασε και τον Arcanist σε επίπεδο 15 για να μπορέσεις να γίνεις White Mage και ανέβασε και τον Thaumaturge σε επίπεδο 26 για να μπορείς να χρησιμοποιείς το Swiftcast για να κάνεις άμεσο Raise σε μάχες αργότερα

  7. #86
    PS4forums Addict dlevel's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,940
    PSN ID
    dlevel

    Default

    http://www.ebay.com/itm/Final-Fantas...item19eecf255d

    λοιπόν βρήκα αυτό ( ps3 collectors με 11 ευρώ μαζί με μεταφορικά, PAL απο UK ), θα το πάρω λογικά διότι σύμφωνα με αυτό: http://eu.finalfantasyxiv.com/pr/ps4/ps3_users/ μέχρι τέλος του χρόνου κάνεις upgrade σε ps4 έκδοση for free. Του έστειλα και μήνυμα και έχει και τις 30 μέρες subscription μέσα κανονικά.

  8. #87
    Senior Member dimagic's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    athens
    Posts
    145
    PSN ID
    dimagic
    Name
    Αντρεας

    Default

    Quote Originally Posted by MarVell View Post
    Για να αλλάξεις ρόλους/classes είναι πολύ απλό. Πήγαινε στο αντίστοιχο guild για να σου δώσουν το πρώτο όπλο του ρόλου. Μετά αλλάζεις με το να αλλάζεις τί όπλο κρατάς (equipped). Μπορείς να σώσεις τί όπλα/εξοπλισμό έχει ο κάθε ρόλος και να τα αλλάζεις με το πάτημα ενός κουμπιού.

    Limit break έχει μόνο όταν είσαι σε party, δεν έχει ατομικό. Όταν είσαι σε party και είναι έτοιμο το limit break μπορεί να το χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε μέλος της ομάδας.

    Με materia δεν έχω ασχοληθεί, πρέπει να ασχοληθείς με αλχημεία κλπ για να βάζεις materia το οποίο το βρίσκω βαρετό. Όταν χρειάστηκα να βάλω materia σε ένα όπλο σε ένα προχωρημένο quest, βρήκα εναν αλχημιστή που το έκανε για μένα.

    Αλήθεια, σε ποιον server παίζεις; Ως βετεράνος Conjurer, νομίζω οτι είναι ο πιο ενδιαφέρων ρόλος του παιχνιδιού. Ανέβασε και τον Arcanist σε επίπεδο 15 για να μπορέσεις να γίνεις White Mage και ανέβασε και τον Thaumaturge σε επίπεδο 26 για να μπορείς να χρησιμοποιείς το Swiftcast για να κάνεις άμεσο Raise σε μάχες αργότερα

    Αργησα λιγο να σου απαντησω
    ειμαι στον phoenix αλλα απο οτι θυμαμαι εσυ ησουν σε αλλο κοσμο σωστα?
    κριμα παντως που δεν εχει limit break.....

  9. #88
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Final Fantasy XIV PS4/PS3 Free Trial Now Available for Everyone; Invites You All With Festive Trailer

    Until today, only PlayStation Plus subscribers could take advantage of the free trial on PS4 and PS3 of Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. The restriction has now been lifted, and even those that don’t have PlayStation’s premium online service can have fun in the lovely and perilious lands of Eorzea.
    The free trial lasts for 14 days, and has a level cap of 20, but there’s still plenty of content to enjoy. You can find the PS4 version here, and the PS3 version here.
    http://www.dualshockers.com/2014/12/...stive-trailer/

    Δε ξερω αν το εχετε ηδη δει, αλλα μπορειτε να κατεβασετε την trial εκδοση για 15 μερες για το ps4 απο εδώ : https://store.sonyentertainmentnetwo...XIVFREETRIAL00

  10. #89
    Cool Member Arikoc's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Καβάλα
    Posts
    168
    PSN ID
    Arikos88
    Name
    Άρης

    Default

    Καλησπέρα και καλή χρονιά. Έχω κατεβάσει το trial του παιχνιδιού και όταν το ανοίγω μου έχει μόνο την επιλογή currently posses square enix account. Πάω να κάνω login με το square enix account μου λοιπόν και μου βγάζει πως είναι λάθος το id or password. Πάω να κάνω recovery το password και μου λέει πως δεν υπάρχει λογαριασμός για αυτό το εμαιλ. Στη σελίδα της square enix έχω κανονικά το λογαριασμό, έχω κάνει link και το psn μου... Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι σκτ πρέπει να κάνω. Είχε κανείς κάνα παρόμοιο πρόβλημα?

  11. #90
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Final Fantasy XIV’s free trial loses its 14 day time restriction

    Το κατέβασα, να δω πότε θα το παίξω κι αυτό.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #91
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #92
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  14. #93
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default




    In the first video in our three-part series, we tell the story of how the 1.0 version of FINAL FANTASY 14 came to be. How FINAL FANTASY 11 inspired its design, the ways in which the game fell short and how Square-Enix and the development team reacted to its failure.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #94
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    In the second video in our three-part series, we talk to the team at Square Enix about the incredible decision to spend over a year patching the 1.0 version of the game, only to destroy it. Forever.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  16. #95
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  17. #96
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Final Fantasy XIV tops 14 million cumulative players

    Although the original Final Fantasy XIV failed to meet expectations, through the support of people in the media, the companies we have worked with, and of course our dedicated players, we were able to launch A Realm Reborn in 2013. Final Fantasy XIV was indeed reborn, and over the course of these past five years, it has grown to become the title that we all know and love today. I cannot thank you enough.

    We in the development and operations teams have been working at full capacity ever since the launch of A Realm Reborn, and while we have made our share of missteps along the way, the Warriors of Light continue to spur us onward.




    There are many new gaming experiences and epic tales that we wish to share with you all. We will be working harder than ever to expand the world of Final Fantasy XIV, where players form lasting bonds with one another through their adventures.


    Final Fantasy XIVis the result of everyone’s passion and commitment, including all of you Warriors of Light, and I hope you will continue to support us as we build this world together.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  18. #97
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Μου ήρθε μήνυμα από Square Enix, το οποίο με ενημέρωσε ότι το Starter Edition δίνεται δωρεάν έως τις 26 Μαΐου ως Free to Keep και αν κατάλαβα καλά το παιχνίδι είναι συνδρομητικό αλλά σου δίνει 1 μήνα δωρεάν στο πακετάκι. Όσοι πιστοί προσέλθετε... .

  19. #98
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Ανακοίνωσαν σήμερα ότι θα βγει το patch 5.3 στις 11 Αυγούστου, το οποίο θα κάνει streamline το A Realm Reborn για να βγαίνει πιο εύκολα και πιο γρήγορα.

    Επίσης το A Realm Reborn και το Heavensward θα μπορούν να ολοκληρωθούν πλέον χωρίς συνδρομή, μόνο με το free trial.

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    Nek_Food (23-07-2020)

  21. #99
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Final Fantasy XIV online patch 5.3 Live tomorrow with major updates for newcomers




    Κυκλοφόρησε το 5.3 patch.

    Πλέον το βασικό παιχνίδι και το πρώτο expansion είναι playable για όλους όσους έχουν free trial, ενώ έχουν μειώσει το grind που χρειάζεται κάποιος για να τελειώσει το βασικό παιχνίδι.

    Αν το σκέφτεται κάποιος είναι πολύ καλή ευκαιρία να ξεκινήσει χωρίς να πληρώσει απολύτως τίποτα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. #100
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Final Fantasy 14 will be playable on PS5 via backwards compatibility

    Producer and director Naoki Yoshida said when you play the PlayStation 4 version of the MMO on PS5, you'll be able to use the in-game PS4 Pro display settings (FF14 on PS4 Pro lets you choose between a 4K mode and a performance mode), and the PS5 will "ensure quick load times". The hope is FF14 on PS5 will run in 4K at 60 frames per second.

    The announcement came as part of the reveal of Patch 5.4, dubbed Futures Rewritten. This is due out early December 2020 and adds a raft of new features, including a new Explorer Mode that lets players traverse Shadowbringers dungeons without the danger of enemies in order to take screenshots.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

Page 5 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •