Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 20 of 132

Thread: Final Fantasy X/X-II HD Collection

  1. #1
    Our Japanese Translator PS4forums Addict Avenger_Seraphim's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Athens/Tokyo
    Posts
    2,227
    PSN ID
    Jim_13
    Name
    Ted

    Default Final Fantasy X/X-II HD Collection

    Ανακοινώθηκε χθές στο pre-TGS show της Σόνυ οτι το Final Fantasy X θα επανακυκλοφορήσει σε HD έκδοση για PS3 και PSvita! Περισσότερα νέα αύριο στην press conference της Square Enix φαντάζομαι!

    μέχρι τότε...

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=ow4xq9ehHSo&feature=related"]Tidus' Laugh - YouTube[/ame]

    Spoiler!

  2. #2
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Σε πρωτη φαση δεν με ψηνει αν και το X ειναι το αγαπημενο μου ff.
    Αν εχει γινει καλη δουλεια βεβαια μπορει και να αλλαξω γνωμη.
    Θα προτιμουσα σιγουρα το XII να παρει HD upgrade.


  3. #3
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Και μένα είναι το αγαπημένο μου FF.
    Καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην το πάρω day1...
    Bασικά αν είναι διαθέσιμο για preorder το παραγγέλνω και τώρα!Χαχα!

  4. #4

    Default

    Σιγουρα θα το παρω.
    Λετε να εχει και τροπαια?? Για να παρεις πχ την πλατινα θα πρεπει να νικησεις ολα τα dark aeons
    Εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε αλλα ακομα θυμαμαι αυτα που τραβηξα για να τα νικησω . Μαλιστα ειχα χρησιμοποιησει και τον Yojimbo δινοντας του 4000000 gil για να νικησω ενα aeon

  5. #5
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Και μενα με ειχε ξεφραγκιασει ο μπαγασας.


  6. #6

    Default

    Νομιζε οτι θα με ξεφραγκιαζε.....
    Απλα νικησα το τελευταιο, ουτε καν θυμαμαι ποιο ειναι, και μετα εκανα load για να παρω πισω τα gil μου, που με τοσο κοπο και ιδρωτα ειχα κερδισει

  7. #7

    Default

    Από την άλλη, αν τα πάει αυτό καλά, ίσως η Square αρχίσει να σκέφτεται αντί για HD remaster κανένα ολικό remake όπως FF 7, 8. Όχι ότι θα με χαλούσε και ένα 12 HD. Τώρα που το σκέφτομαι το 12 είναι τα καλύτερα γραφικά στο ps2 και θα μπορούσε να γίνει καλή δουλειά με HD

  8. #8
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by AgentPrinny007 View Post
    Σιγουρα θα το παρω.
    Λετε να εχει και τροπαια?? Για να παρεις πχ την πλατινα θα πρεπει να νικησεις ολα τα dark aeons
    Εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε αλλα ακομα θυμαμαι αυτα που τραβηξα για να τα νικησω . Μαλιστα ειχα χρησιμοποιησει και τον Yojimbo δινοντας του 4000000 gil για να νικησω ενα aeon
    Για να παρεις την πλατινα θα πρεπει να αποφυγεις/dodge 200+ lighting bolts....MUHAHAHA.....

    PS.Αν βαλουν κατι τετοιο προβλεπω πολυ rage απο τους τροπαιοφαγους .
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  9. #9
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ ομολογώ οτι δεν το έχω παίξει (μόνο 30 mins στην αρχή) οπότε ευκαιρία θα είναι με το hd remake.

    @nikolaszax: Τα Rpg γενικά δεν φημίζονται ως παιχνίδια για τροπαιοφάγους και αυτό κυρίως γιατί χρειάζονται ΠΟΛΥ χρόνο. Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να δεις κάποιον τροπαιοφάγο να παίζει RPG για τα τρόπαια. Αν το παίζει θα είναι γιατί γουστάρει πραγματικά. Οπότε αν γουστάρει πραγματικά δεν θα κολλήσει σε αυτό...

  10. #10
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Εγώ ομολογώ οτι δεν το έχω παίξει (μόνο 30 mins στην αρχή) οπότε ευκαιρία θα είναι με το hd remake.

    @nikolaszax: Τα Rpg γενικά δεν φημίζονται ως παιχνίδια για τροπαιοφάγους και αυτό κυρίως γιατί χρειάζονται ΠΟΛΥ χρόνο. Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να δεις κάποιον τροπαιοφάγο να παίζει RPG για τα τρόπαια. Αν το παίζει θα είναι γιατί γουστάρει πραγματικά. Οπότε αν γουστάρει πραγματικά δεν θα κολλήσει σε αυτό...

    There is your problem XD.
    Το συγκεκριμενο με τους κεραυνους πρεπει να ειναι απο τα χειροτερα,αν οχι το χειροτερο minigame ever το οποιο μαλιστα ειναι απαραιτητο αν θελεις να παρεις τα best οπλα για καποιους χαρακτηρες.
    Πρεπει να αποφυγεις 150+(δεν θυμαμαι ακριβες νουμερο αλλα ηταν υπερβολικο) κεραυνους στην σειρα,χωρις να σε χτυπησει ουτε ενας αλλιως ακυρωνεται το μετρημα και με τους κεραυνους να χτυπανε σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα(καποιες φορες και απανωτα).Και με αποφυγεις δεν εννοω να τρεχεις γυρω γυρω αλλα qte(παταω το κουμπι dodge λιγο πριν χτυπησει ο κεραυνος).Και ολα αυτα χωρις να μπορεις να κανεις save ενδιαμεσα .....
    Οποτε καταλαβαινεις γιατι το λεω ειρωνικα αμα το εχει σαν τροπαιο (ειτε αυτο ή να βρεις ολα τα best οπλα) .
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  11. #11
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ομολογώ οτι δεν κατάλαβα :$ Πρέπει να τους αποφύγεις χωρίς dodge? How?
    Είναι εντελώς τύχη;
    Κανα link με videaki μπας και καταλάβω σοφέ γέροντα των RPGs?

  12. #12
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    @ enstikto:

    Θα ειναι δυσκολο να αντεξεις το κακιστο voice acting στις μερες μας (ηταν το πρωτο FF που ειχε voice acting), ομως αν το ξεπερασεις αυτο, τοτε θα δεις οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα και συγκινητικοτερα final fantasy που βγηκαν ποτε.

  13. #13
    PS4forums Fanatic nikolaszax's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2,548
    PSN ID
    SOLIDUS-NICK-GR

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Ομολογώ οτι δεν κατάλαβα :$ Πρέπει να τους αποφύγεις χωρίς dodge? How?
    Είναι εντελώς τύχη;
    Κανα link με videaki μπας και καταλάβω σοφέ γέροντα των RPGs?
    Οχι,dodge κουμπι εχεις και ειναι και ο σκοπος αλλωστε.Απλα δεν μπορεις να κανεις το κλασσικο "αργουν να πεσουν οποτε τρεχω γυρω γυρω και τους αποφευγω" που εχουν αλλα παιχνιδια.Αμα ειναι να πεσει κεραυνος θα πεσει παντα πανω σου εκτος αν κανεις dodge πατωντας εκεινο το κουμπι εκεινη την χρονικη στιγμη .

    Video δεν μπορεσα να βρω....γιατι αυτα που ειχε ηταν με ενα "bug" που υπαρχει ωστε να βαραει ο κεραυνος παντα στο ιδιο σημειο κανοντας το dodge πανευκολο.Αμα θες να το δεις ομως τοτε be my guest.

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=9bzI_sbsTXI"]FFX Lightning Dodging - YouTube[/ame]

    εκεινο το σημειο που κανει ενα jump προς τα πισω ειναι οταν παταει το dodge κουμπι.
    http://www.ps3forums.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=1588&dateline=1225298  939

  14. #14
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν φαίνεται ιδιαίτερα δύσκολο αλλά είμαι σίγουρος οτι θα είναι πολύ εκνευριστικό να έχεις φτάσει 100+ και να φας κεραυνό στη μάπα και reset (Nooooo goooood noooooo! )
    Thanks for the video btw

    @Val: Το έχω ακούσει απο πολλούς οτι έχει απο τα καλύτερα stories που έχουν βγει σε παιχνίδι και αυτός είναι και ο λόγος που θα ήθελα να το παίξω. Ελπίζω μόνο να αντέξω και να μην ματώσουν τα αυτιά μου απο αυτά που θα ακούω

  15. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σου το λεω ειναι κακιστο το voice acting. κακιστο. Ηταν η πρωτη προσπαθεια της Square. Αλλα αν το δεις καθαρα σαν ιστορια ειναι πραγματικα πολυ καλο και οπως ειπα πολυ πολυ συγκινητικο.

    οσον αφορα στο παιχνιδι με τους κεραυνους, πραγματικα οτι πιο σπαστικο εβερ.... το ειχα κανει φυσικα καθως σε ολα τα FF εχω την ταση να μαξαρω χαρακτηρες και εξοπλισμους.

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σου το λεω ειναι κακιστο το voice acting. κακιστο. Ηταν η πρωτη προσπαθεια της Square
    ?!
    Εγώ που το έπαιξα και σχετικά πρόσφατα στο international version δεν μου φάνηκε καθόλου κακό. Ιδικά την φωνή του Tidus την έκανε ο Ichigo !

  17. #17
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Το επαιξες με Ιαπωνικο dub να υποθεσω φιλε μου, γι'αυτο.
    Το Αγγλικο voice acting ειναι τραγικο, οπως λεει και ο Valkyre.
    ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟ


  18. #18
    Our Japanese Translator PS4forums Addict Avenger_Seraphim's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Athens/Tokyo
    Posts
    2,227
    PSN ID
    Jim_13
    Name
    Ted

    Default

    Ναι γιατι το ιαπωνικο που έβαλα πιο πάνω ήταν διαφορετικο; Εμενα και τα 2 δεν μου αρεσαν...

    ΥΓ: τον tidus τον εκανε ο ηθοποιος που κανει και τον Ratchet...
    Spoiler!

  19. #19
    PS3forums Fanatic desperate_gamer's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4,384
    PSN ID
    Desperate_Gamer

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Σου το λεω ειναι κακιστο το voice acting. κακιστο.
    Τι εννοείς, δε σε καταλαβαίνω.

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=-5FTJxfV3pc"]Tidus and Yuna laugh...out loud? - YouTube[/ame]



    Εγώ θυμάμαι ότι αυτό με τους κεραυνούς το είχα ΚΑΝΕΙ!!! Αυτό που δεν είχα καταφέρει είναι το sidequest για το σπαθί του Tidus με κάτι chocobo.... πρέπει να το διέγραψα από τη μνήμη μου λόγω τραυμάτων.

  20. #20
    PS4forums Fanatic Giannis7's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Athens
    Posts
    3,200
    PSN ID
    Soldius7
    Name
    Γιάννης

    Default

    Και μένα το αγαπημένο μου FF, μάλλον θα το πάρω.
    "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that."

    Bill Shankly

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •