Results 1 to 19 of 19

Thread: HMZ-T1 Visor,the new 750-inch Sony's 3D OLED Headset

  1. #1
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default HMZ-T1 Visor,the new 750-inch Sony's 3D OLED Headset

    Looks like Sony’s 3D Visor will indeed release this year with a confirmed release date, price and some great features that will take 3D gaming and movies to a whole new level including the one that all gamers would love to have — the biggest screen on the block!

    The HMZ-T1 Visor is offcially confirmed and scheduled to be released in Japan on November 11th. The Visor changed slightly from its initial CES appearance, but the specs are definitely the same, including two 1280×720 0.7-inch OLED panels mounted in front of each eye which give the user a viewing of 750-inch screen from 20m away, as well as 5.1 surround sound from headphones integrated into the Head Mounted Display or (HDM). Sony’s HMZ-T1 visors are expected to be 60,000 yen ($783 US).

    While the price seems a bit expensive, this could in fact be the reason why Sony has stuck with 3D thus far — a real technology changer. what do you think? Will this change the way we watch our media and play video games? check out the press release below.

    [YOUTUBE]992Y_6B0DXc[/YOUTUBE]

    Ολόκληρο το δελτίο τύπου,εδώ:
    Spoiler!


    Με την πρώτη ματιά η τιμή φαίνεται τσιμπημένη αλλά ασφαλώς και είναι ο φτηνότερος συνδιασμός για 750 ίντσες και 5.1 ήχο!

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  2. #2
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Frag διαβάζω παντού θετικά σχόλια μέχρι και να το προσκυνάνε αλλά όταν βλέπεις την τιμή στο τέλος περί τα 550€ σου κάθεται στον λαιμό. Βέβαια για κάποιον που ψάχνει ένα καλό σετ ασύρματων ακουστικών για την κονσόλα του σε 5.1DD και μία λύση για φτηνό 3D σε συνδυασμό το να μην ενοχλεί τους γύρω του όταν παίζει π.χ. νύχτα που όλοι κοιμούνται, τότε σαφώς ξαφνικά φαντάζει σαν ένα fair price. Επίσης, από ότι λένε δεν είναι μόνο για την κονσόλα αλλά για κάθε είδους συμβατή συσκευή προβολής ταινιών κλπ, έτσι νομίζω τελικά είναι κάτι που θεωρητικά θα είναι και future compatible με μία νέα οποιαδήποτε κονσόλα ή consumer συσκευή. Αλλά πάλι αυτά τα >500€ σε πονάνε πολύ, ειδικά για κάτι νέο - ξεχωριστό - ίσως πειραματικό όχι τόσο ίσως για την τεχνολογία την ίδια, αλλά για σένα σαν χρήστη (φυσικά να σιγουρευτούμε και ότι δεν θα έχουμε προβλήματα υγείας από απλά π.χ.: πονοκεφάλους κλπ, έως πιο σοβαρά π.χ.: με τα μάτια μας, και μετά βουρ στον πατσά με το πρώτο καλό price drop.

  3. #3
    Cool Member alexxx711's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    155
    PSN ID
    husuris

    Default

    799€ η τιμη του απο την Σονυ Ελλας

    http://www.sony.gr/product/head-mounted-display/hmz-t1


    Πανάκριβο.... αλλα ειναι φαντασιωση καθε gamer να παιζει τα παιχνιδια του σε οθονη κινηματογραφου.


    Πιο portable το PS3 δεν γίνεται!!!
    Last edited by alexxx711; 01-09-2011 at 15:04.

  4. #4
    Elite Vicarious's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    963
    PSN ID
    Vicarious_GR
    Name
    Geo

    Default

    Θα πρέπει να έχεις και 3D τηλεόραση ή γίνεται και σε απλή?
    Κι αν θέλεις να δεις ταινία στο ps3 π.χ. το συνδέεις με το ps3 και έχεις την TV κλειστή?

  5. #5
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Δεν χρειάζεται τηλεόραση,τα γυαλιά αντικαθιστούν την τηλεόραση αλλά και τον ήχο .

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  6. #6

    Default

    Προσωπικά περίμενα χρόνια να βγάλει κάποιος επιτέλους γυλιά με ανάλυση πέραν του 320χ200.
    Έτσι θα μπορώ να παίζω ελεύθερα ενώ η γυναίκα μου θα βλέπει τον Εζέλ.

    Πέραν της πλάκας είναι πολύ καλή λύση αλλά δύσκολα θα προχωρήσει.
    Τα παλιά γυαλιά που είχαν ανάλυση 320χ200 δεν προχώρησαν ούτε τον καιρό που πρωτοβγήκαν. Άρα πιστεύω ότι θα είναι άλλο ένα γκατζετάκι για πολύ λίγους.

  7. #7
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Βασικα το παραπανω προιον ειναι μια μικρη gaming φαντασιωση μου αλλα δυστυχως η τιμη ειναι απαγορευτικη.


  8. #8
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    O μικροαστός που κρύβεται μέσα μου θα ήθελε πολύ να το δοκιμάσει...

  9. #9
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    ΟΚ, εγώ θα ήθελα να παίξω τον ρόλο του μεγαλοαστού και να μου το κάνω δώρο, αλλά η κυβέρνηση και η εφορία είχαν άλλη γνώμη. Σε λίγο παίζει να μην έχουμε και ρεύμα να παίζουμε, οπότε τί να τα κάνουμε τα 3D γυαλιά φίλε Desmond, να κουνάμε το ξερό μας δεξιά/αριστερά και να δείχνουμε σαν τον Ρέι Τσάρλς;

  10. #10
    Advanced Member etnica12345's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    NΓ*kaia, Attiki, Greece, Greece
    Posts
    410
    PSN ID
    etnica12345
    Name
    Χρήστος Καλογρίδης

    Default

    Συμφωνω σε ολα οσα λετε περι τιμης κ οτι ειναι απλησιαστο για εμας τους απλους θνητους! Αλλα....δεν υπαρχει σε κανενα τρελο καταστημα να το δουμε?? Σε καποιο official SONY η κατι τετοιο. Θα ηθελα παρα πολυ να το δω.....

  11. #11
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Πολύ φοβάμαι πως εγώ προσωπικά αν τα δω από κοντά θα κάνω το μου παξιμάδι για να τα αγοράσω. Ή έστω όταν πέσει κοντά στα 400Ε.
    Και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω: 3D σε 750 ίντσες από τα 20 μέτρα..! πρρρ!

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  12. #12
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Bump!
    To εβλεπα παλι χθες καπου randomly στο ιντερνετ και αναρωτιομουν αν το εχει κανεις απο εδω μεσα να μας πει εντυπωσεις.
    Γενικα ειμαι κατα των περιφερειακων και ειδικα αυτων που φαινονται over the top αλλα ειλικρινα το συγκεκριμενο ειναι νομιζω ο ορισμος της φαντασιωσης για καθε gamer.
    Αν ηταν πιο προσιτο μπορει και να το αγοραζα, εχουμε ιδεα ποσο κοστιζει τωρα?


  13. #13
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο...

    Από ebay το βρίσκεις γύρω στα $800, αλλά δεν ξέρω αν το τροφοδοτικό είναι universal (100-240V, 50-60Hz).

  14. #14
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Περα απο την τιμη εχω διαβασει στο neogaf που υπαρχει ξεχωριστο θεμα οτι δεν συνδεεται απ ευθειας με hdmi, πρεπει να το πας μεσω Λαμιας
    Γενικα δλδ μπλεκεις πολυ με καλωδια.
    Πραγματικα ειμαι πολυ περιεργος να το δοκιμασω παντως καποια στιγμη μιας και να το αγορασω δεν παιζει, ειναι πολυ ακριβο.
    Οπως ειπα και σε προηγουμενο post, προκειται για gaming φαντασιωση.


  15. #15
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Περα απο την τιμη εχω διαβασει στο neogaf που υπαρχει ξεχωριστο θεμα οτι δεν συνδεεται απ ευθειας με hdmi, πρεπει να το πας μεσω Λαμιας
    Δεν είναι τόσο πολύπλοκο.

    Απλά έχει έναν αποκωδικοποιητή πάνω στον οποίο συνδέεις το PS3 και το visor.

    Το HDMI δεν παρέχει τροφοδοσία, οπότε δεν γινόταν αλλιώς...

  16. #16
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Eνταξει δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη ( ) αλλα οσο να' ναι σου προσθετει αλλη μια συσκευη.
    Σε αυτο μαλλον αναφερεσαι




    Μακαρι να ηταν πιο προσιτο παντως ρε γμτ.


  17. #17
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Από ebay το βρίσκεις γύρω στα $800, αλλά δεν ξέρω αν το τροφοδοτικό είναι universal (100-240V, 50-60Hz).
    Τελικά είναι universal:

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=T_2gHoKnSk0"]Sony hmz t-1 110v on 220v - YouTube[/ame]

    Σπάνια βρίσκεις ηλεκτρονική συσκευή σήμερα χωρίς universal PSU... το ίδιο ισχύει και για το PS3.

  18. #18
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Πουλιέται πουθενα;
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  19. #19
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μόνο ebay, πουθενά στην Ελλάδα.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •