Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 35 of 35

Thread: Pen & Paper RPGs Official Thread

  1. #21
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Σιγουρα ενα απο τα πολυ βασικα στελεχη ειναι ο DM αλλά οσο αρχαριος και να ειναι η ομαδα τον ανεβαζει.Διαθεση να υπάρχει.Μαλλον δεν το ζουσατε.Θελει νασαι ηθοποιος!Δεν ειναι και οτι το πιο ευκολο και δεν ειναι κ πολυ διασκεδαστικο αν το παίζεις απολυτως με τους κανονες.Εννοω με φαντασία (και οχι κολλημενος μονο στα ζαρια και στα τυπικά) και να σπρωξεις τον DM να αρχισει να σκεφτεται.Συνηθως τα επιτραπέζια τα εχουμε συνηθισει με καρτουλες, ανθρωπακια κλπ Το pen&paper ειναι ολη η φαση στο μυαλό οπως ειδες.Οπότε αν δεν το βαλεις να δουλεψει με καταλληλο τρόπο δεν θα το ευχαριστηθεις.Ενα απο τα προβλήματα που ειχα στην αρχη ηταν οτι ηθελε ατελειωτη ωρα να στρωσεις με την ομάδα.Δλδ παιζει ο πρωτος μηνας να εφυγε ετσι χωρις να εχουμε προχωρησει το main quest.Και γω τοτε ειχα βαρεθει αρκετα.Δωστου αλλη μια ευκαρια αν εχεις χρονο κ διαθεση.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  2. #22
    Elite Starlord's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ΠΡΕΒΕΖΑ
    Posts
    602
    PSN ID
    STARMICHAEL
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Από χαρακτήρες είχα διάφορους αλλά τίποτα πολύ δουλεμένο καθώς έπαιζα DM συνήθως. Η αγαπημένη μου φάση ήταν να βάζω τους παίκτες σε ηθικά διλήμματα και να διχάζεται το party από τις συζητήσεις. Δε λέω έπεφτε και το σχετικό ξυλίκι αλλά επικεντρωνόμουν κυρίως σε γρίφους / συλλογή στοιχείων παρά σε μάχες.

    Όποτε δεν έφτιαχνα υλικό για την ομάδα, δούλευα πάνω σε ένα δικό μου κόσμο space sci-fi τον οποίο έχω τελειοποιήσει αλλά δυστυχώς δεν ασχολήθηκα ποτέ ιδιαίτερα με το θέμα "σύστημα" και έψαχνα να βρω κάποιον που να του αρέσει για να το προχωρήσω.

  3. #23
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ένα άλλο πράγμα που μου άρεσε να κάνω με τους χαρακτήρες μου ήταν να λαμβάνω υπόψη πολύ τα attributes που έχω και να τα χρησιμοποιώ στο ξεδίπλωμα του personality του και το πως φέρετε.
    Για παράδειγμα ένας νάνος fighter που είχα (ad&d 2nd edition) και είχε τραγικό Charisma (3 παρακαλώ, είχα ρολάρει 5 και με το -2 που πέρνουν οι νάνοι φυλετικά πήγε στο 3! - καταραμένε DM!). Ε ο τυπάς ήταν ότι χειρότερο υπήρχε. Οι προτάσεις που έλεγε ήταν εντελώς ασύντακτες (χειρότερος από Yoda) οπότε δεν γινόταν εύκολα κατανοητός (ας είναι καλά ο μάγος με το υψηλό intelligence), τα έλεγε όλα χύμα (εντελώς, κανένα απολύτως τακτ), και φυσικά από τίτλους κτλ δεν σκάμπαζε τίποτα. Είτε μιλούσε στο ζητιάνο της γειτονιάς είτε στο βασιλιά το ίδιο και το αυτό... Εντωμεταξύ ήταν και από τους λίγους νάνους που είχαν κόμπλεξ με το ύψος τους αλλά δεν ήθελε να το παραδεχτεί.
    Από ένα σημείο και μετά οι άλλοι της παρέας τον έκρυβαν για να μη δημιουργεί διπλωματικά επεισόδια. Το είχε καταφέρει πλάκα πλάκα και αυτό (διπλωματικό επεισόδιο). Ένας λόρδος μας είχε στείλει emissaries για να ζητήσουμε βοήθεια από κάποιον άλλο λόρδο και όταν ο χαρακτήρας άνοιξε το στόμα του για να μιλήσει στον 2ο μίλησε τόσο άσχημα που ο άλλος θεώρησε οτι ο 1ος μας είχε στείλει από έλλειψη σεβασμού για να τον κοροϊδέψουμε και όντως δημιουργήθηκε διπλωματικό επεισόδιο.
    Βέβαια ήταν από τις πρώτες περιπέτειες που είχαμε παίξει οπότε δεν είχαν μάθει οι άλλοι τι έστι ¶ααργκα (ναι έτσι τον λέγαν τον χαρακτήρα - πολύ χαρισματικό ε; ). Μετά απο αυτό το σκηνικό το μάθαν πολύ καλά! Πάλι καλά που γλιτώσαμε και δεν μας κρέμασε

  4. #24
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι η σωστή ενσάρκωση του χαρακτήρα σύμφωνα με τα στατιστικά του, δίνει μοναδικό χρώμα στο παιχνίδι. Οι ιδιαιτερότητες του καθενός μπορούν να απογειώσουν ή να κατακρημνίσουν το παιχνίδι. Φυσικά ο DM από τη μεριά του θα πρέπει να ανταμείβει τους παίκτες με σωστό role playing δίνοντας περισσότερα xp το οποίο είναι και κίνητρο για τους υπόλοιπους που τυχόν βλέπουν μόνο γράμματα και αριθμούς στο φύλλο χαρακτήρα.
    Να θυμηθώ και εγώ παρθένα sorceress που έπρεπε να διατηρηθεί έτσι για να μη χάσει τις δυνάμεις της, cleric από ψαροχώρι που βρωμούσε ψαρίλα και την πείραζε όλος ο κόσμος, halfling rogue με αδυναμία σε halfling weed μονίμως ζαλισμένος αλλά με μεγάλη επιδεξιότητα σε κλειδαριές και παγίδες κλπ κλπ.

  5. #25
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ΠΡΟΤΑΣΗ: Ψήνεστε να φτιαχτεί μία rpgομάδα μέσα απο το forum;
    Ήδη 3 άτομα ψηνόμαστε (εγώ, roselyn, majere) αλλά θα πρέπει να βρεθεί κάποιος DM αρχικά. Το ιδανικό κατα τη γνώμη μου είναι 5 άτομα + DM (6) και θα πρέπει να μπορέσουμε να βρούμε και μία ωρα μέσα στη βδομάδα που να τους βολεύει όλους (λογικά σουκου) και προτείνω να παίζουμε 2 φορές το μήνα τουλάχιστον...

  6. #26
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Ζητείται DM , έμπειρος, με προϋπηρεσία, λευκό ποινικό μητρωο, κατά προτίμηση άγαμος, με ελαφρώς πειραγμένο εγκέφαλο, για μερική απασχόληση.Μισθός 200 GP το session και δωρεάν τυρόπιτα.
    Satan has left his killing floor
    PS4

  7. #27
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    DM εχω, αλλα εχουμε σταματησει κι εμεις το δικο μας adventure γιατι περιμενουμε να δουμε πως θα πανε τα προγραμματα με τις δουλειες μας και αν βολευει. Εαν τελικα δεν γινει αυτο, τοτε ισως συμμετασχω κι εγω. Ακομα ομως οπως ειπα δεν ξερω γιατι δεν θελω να κρεμασω τον κολλητο μου DM.

  8. #28
    Elite kabamaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Here
    Posts
    817
    Name
    Apostolos

    Default

    Μεγαλος ερωτας τα RPG...

    Ξεκινησα με 2nd edition στο New(!) Dungeon And Dragons. Οταν εγινε η μεταβαση σε AD&D επιλεξαμε Dragonlance δαγκωτο και με βαση τους κανονες του κοσμου αυτου, ο θεομουρλος DM μας εφτιαξε δικο του κοσμο που πηρε και βραβειο σε πανελληνιο διαγωνισμο της Καισσα. Ριξαμε καψιμο, κρυφτηκαμε σε υπογεια της σχολης, μας πιασαν, μας κατηγορησαν για σατανισμο και αλλα πολλα ωραια.

    Τελευταιο παιχνιδι ειχα για χαρακτηρα εναν αθεο Dwarf Cleric ο οποιος μαλωνε συνεχεια με ολους τους θεους, ενω ειμαι αυτος που πηγε να πουλησει γιλεκα στον Gruumsh στο παιχνιδι που ανεφερε ο Majere. Συνηθως παιζω Chaotic Neutral μαγο, αλλα εχω δοκιμασει ολα τα Classes.

    Aναπολω τα παλια χρονια που βαζαμε και καμια κασσετα με Powerιες για να μας δωσει ατμοσφαιρα.

    Επιπροσθετα παιζω, αλλα χωρις δικιες μου μινιατουρες γιατι ειμαι κουλος, Warhammer 40000.

    Relax, I'll get it...

  9. #29
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by kabamaru View Post
    Μεγαλος ερωτας τα RPG...

    Τελευταιο παιχνιδι ειχα για χαρακτηρα εναν αθεο Dwarf Cleric ο οποιος μαλωνε συνεχεια με ολους τους θεους..
    Και σε ποιον προσευχόταν να πάρει spell?

    Ξεκίνησε η σαιζόν και για μένα με συνδυασμό που πρώτη φορά δοκιμάζω: dwarf fighter. Παίζουμε σε έναν κόσμο του Pathfinder ο οποίος φαίνεται ενδιαφέρον. Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσω
    Dragonlance δεν έχω παίξει. Μόνο Forgotten Realms, Ravenloft και Greyhawk (2-3 sessions)

  10. #30
    Elite kabamaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Here
    Posts
    817
    Name
    Apostolos

    Talking

    Quote Originally Posted by Kane View Post
    Και σε ποιον προσευχόταν να πάρει spell?

    Ξεκίνησε η σαιζόν και για μένα με συνδυασμό που πρώτη φορά δοκιμάζω: dwarf fighter. Παίζουμε σε έναν κόσμο του Pathfinder ο οποίος φαίνεται ενδιαφέρον. Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσω
    Dragonlance δεν έχω παίξει. Μόνο Forgotten Realms, Ravenloft και Greyhawk (2-3 sessions)
    Eδω ειναι που ειχαμε τις διαφωνιες μας με τον DM ) Ο νανος μου, εχοντας κατανοησει τη δραση των θεων στον κοσμο, αντλουσε δυναμη απο την ιδια την δυναμη των θεων που "απορροφηθηκε" απο τα ζωα, τα φυτα, τη γη, απαξιωνοντας τους ολους.
    Οι θεοι, δρωντας για εκατομμυρια χρονια εχουν αφησει υπολειμματα θεικης δρασης και απο αυτα αντλει δυναμη ο μικρος, τρελος, νανος.
    Η ιδεα μου ηρθε απο dragonlance, απο κατι παρομοιο που εκανε η goldmoon, οταν η Takhisis εκλεψε τον Krynn απο τους θεους.

    Bεβαια, οσο λογικο κι αν ακουγεται αυτο )), ο DM μου το επετρεψε για 2 λογους:

    - Ειχαμε χαβαλε
    - Ημουν DM σε αλλο παιχνιδι που παιζαμε και ηθελε να περασει κι αυτος καποια δικα του πραματα. :Ρ

    Relax, I'll get it...

  11. #31
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Αν είναι DM's ruling (και ανταλλαγή εκδουλεύσεων) πάω πάσο...
    Γιατί όπως ξέρεις πρέπει να υπάρχει μια θεότητα η οποία προσφέρει τη δυνατότητα στους ιερείς της να κάνουν divine spells για την προάσπιση και προώθηση της ιδεολογίας. Για αυτό το λόγο αν κάποιος ιερέας παραβεί την ιδεολογία της θεότητας του αποκόπτεται από αυτή τη δυνατότητα και μετά χρειάζεται atonement.
    Αλλά όπως προείπα ο DM κάνει κουμάντο και αυτό είναι το καλό σε αυτό το παιχνίδι Και ωραία κίνηση που έβαλες και κάτι άλλο μέσα στο παιχνίδι για περισσότερο role playing.

  12. #32
    Elite kabamaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Here
    Posts
    817
    Name
    Apostolos

    Default

    Kοιταξε, με το role playing το ειχαμε ρημαξει λιγο... Σε μια φαση βαλαμε και τους Monty Python στο παιχνιδι να καλπαζουν χτυπωντας καρυδες. Απ τη μια ο εμπορος δε μου πουλουσε 2 μετρα παραπανω σχοινι (γιατι δεν εβγαινε το παζαρι), απ την αλλη κολλουσαμε αφροδισια.... Σουρρεαλισμος.

    Relax, I'll get it...

  13. #33

    Default

    Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κανείς απο Πάτρα που ασχολείται με d&d ?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #34
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τι τρελό necrobump ήταν αυτό;

  15. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    CookingSkull (15-01-2021)

  16. #35

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τι τρελό necrobump ήταν αυτό;
    Χαχαχα είπα να κάνω αναβίωση




    Sent from my iPhone using Tapatalk

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •