Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 35

Thread: Pen & Paper RPGs Official Thread

  1. #1
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default Pen & Paper RPGs Official Thread

    Απορώ πραγματικά που δεν υπάρχει αυτό το thread ήδη....

    Για όσους δεν ξέρουν, τα RPGs που παίζουμε στις κονσόλες μας προέρχονται απο τα πρώτα role playing games τα οποία δεν είχαν καμμία σχέση με video games, τα Pen & Paper RPGs!

    Αυτά τα παιχνίδια παίζονται με παρέα και χρειάζονται μόνο λίγο χαρτί, κάποιο μολύβι, ζάρια, και έντονη φαντασία.
    Σε αυτά κάθε παίκτης δημιουργεί ένα χαρακτήρα (όπως δημιουργούμε και στα VG RPGs) και αναλαμβάνει να παίξει τον ρόλο του, ενώ ένας απο τους παίκτες αναλαμβάνει να δημιουργήσει μία ιστορία/περιπέτεια στην οποία θα πρωταγωνιστήσουν οι χαρακτήρες των άλλων παικτών ενώ ταυτόχρονα θα αναλάβει και να παίξει τους ρόλους όλων των υπόλοιπων χαρακτήρων/τεράτων που θα συναντήσουν κατα τη διάρκεια αυτής.

    Υπάρχουν πάρα πολλλά σετ κανόνων που μπορούμε να παίξουμε. Το πιο διαδεδομένο είναι το Dungeons and Dragons (D & D) το οποίο μάλλιστα έχει και πολλούς διαφορετικούς κόσμους στους οποίους μπορούν να ζωντανέψουν οι χαρακτήρες μας.

    Άλλα σετ κανόνων (και setting) που υπάρχουν είναι το Star wars, Vampire, Lord of the Rings και πολλά άλλα....



    Στο παρόν thread μπορούν οι P&P Rpgάδες να αναφέρουν με ποιό είδος ασχολούνται, να ποστάρουν τον τρέχοντα χαρακτήρα τους ή και να αναφέρουν κάποιο αστείο ή επικό σκηνικό απο κάποια περιπέτεια στην οποία λάβαν μέρος!
    Επίσης όσοι δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ μπορούν να κάνουν ότι ερωτήσεις θέλουν.

    ΥΓ. Κρατήστε το θέμα On topic!

  2. #2
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Παρα πολυ ωραιο θεμα.
    Προσωπικα, δεν εχω παιξει ποτα αλλα θα ηθελα παρα πολυ καποια στιγμη στο μελλον.Ξερω ελαχιστα πραγματα, ουτε καν ενα ''σετ κανονων''. Παντως,θα ηθελα να ασχοληθω, ειδικα τωρα το καλοκαιρι.
    Για να μην σας ζαλησω με τις ερωτησεις μου, θα κανω μια σημαντικη. Μπορειτε να μου εξηγησετε αυτο το ''σετ κανονων'';; Παρτε, για παραδειγμα, το σετ κανονων του D&D(που υπαρχει και σαν game)και,αν μπορειτε, εξηγηστε μου λιγους απο τους κανονες.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  3. #3
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    DnD 4th edition,

    Char Name: Valkyre (ha!)
    Race: Wood Elf lvl 22
    Class: Avenger (Censure of Unity)
    Deity: Ravenqueen

    @Messi

    Φιλε πραγματικα αδυνατον να εξηγηθουν "μερικοι κανονες"...το παιχνιδι αποτελειται απο ααααααπειρους κανονες, θελει να διαβασεις βιβλιο οπωσδηποτε. Μετα εκτος απο τους βασικους κανονες υπαρχουν οι κανονες της καθε εκδοσης (σκεψου τα σαν patch σε παιχνιδια που αλλαζουν πραγματα για να ειναι πιο ισσοροπημενα) Αν ξεκινησεις και βαριεσαι το διαβασμα καλο θα ηταν να το κανεις με καποιους εμπειρους παιχτες που θα σε βοηθησουν.
    Last edited by Valkyre; 06-07-2011 at 12:32.

  4. #4
    Elite Starlord's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ΠΡΕΒΕΖΑ
    Posts
    602
    PSN ID
    STARMICHAEL
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μπράβο χρειαζόταν ένα τέτοιο θέμα. Τώρα πια ελλείψει χρόνου και πρόθυμης παρέας δεν ασχολούμαι ενεργά.
    Στις "μέρες" μου ασχολούμουν συστηματικά με AD&D 2nd ed. και εννοείται Vampire ενώ έχω συμμετάσχει περιστασιακά ως παίκτης και σε άλλα συστήματα.

  5. #5
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παναγιώτη αυτό που ζητάς είναι πάρα πολύ δύσκολο. Σκέψου ότι υπάρχουν βιβλία και βιβλία με κανόνες, extra κανόνες κτλ. Το βασικό βιβλίο dnd για παράδειγμα που καλό είναι να ξέρουν οι παίκτες είναι γύρω στις 300 σελίδες ενώ ο αφηγητής (Dungeon Master στο dnd) πρέπει να ξέρει σαφώς περισσότερα.

    Σκέψου οτι υπάρχουν κανόνες για:
    - Πως να φτιάξεις χαρακτήρα (τι attributes, skills κτλ θα έχει)
    - Τι φυλές υπάρχουν και τι προσφέρει η καθεμία
    - Τι classes (professions ας πούμε) υπάρχουν και τι προσφέρει το καθένα
    - Πως γίνετε το leveling
    - Πως λειτουργούν τα skills
    - Πως γίνετε η μάχη
    κτλ κτλ....

    Εννοείτε πως δεν χρειάζετε να ξέρουμε τα πάντα απ έξω (αν και καλό είναι ο DM να έχει καλή γνώση του θέματος) για αυτό υπάρχουν και τα βιβλία αν χρειαστεί να ανατρέξουμε σε κάποιο κανόνα...

  6. #6
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Eυχαριστω πολυ παιδια για της απαντησεις.
    Καταλαβαινω οτι δεν γινετε να γραφτουν ολοι αυτοι οι κανονες. Μια ερωτηση. Μπορειτε να μου πειτε το Βιβλιο με τους κανονες για το D&D;; Ενα link αν μπορειτε να μου δωσετε ή μια πληροφορια για το που μπορω να το βρω ;;

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  7. #7
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για το 4th edition που είναι το τρέχον edition για D&D οι βασικοί κανόνες βρίσκονται σε αυτό το βιβλίο.
    Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με 4η έκδοση, στην 3.5 έμεινα γιατί δυστηχώς όπως και ο Starlord με τις αλλαγές στην καθημερινότητα του καθενος απο το group χαθήκαμε

    Όσο για το που μπορείς να το βρείς, σίγουρα σε online καταστήματα, σε τοπικά σίγουρα στην "Κάισσα", και μπορεί ακόμα και στο public...
    Κάισσα is your best bet though....

  8. #8
    PS4forums Fanatic MajereMP44's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Πετρουπολη
    Posts
    3,940
    PSN ID
    MajereMP44

    Default

    Φοβερό thread

    Κατι εχω παίξει κ γω πριν καιρό.Paladin με ονομα Sturm Brightblade.Clopy paste απο Dragonlance το ονομα! Φοβερές στιγμές, άκρως διασκεδαστική ασχολία!Οποιος εχει τασεις να γινει ηθοποός ας το δοκιμάσει!
    Ο κόσμος που εχω παίξει ηταν λίγο κουκουρουκου δημιουργια του DM!Το σετ κανονων δεν ειμαι σιγουρος 3rd μαλλον!
    Από σκηνικά σιγουρα ολοι εχουμε να διηγηθουμε πολλά!Να θυμηθω γρηγορα γρηγορα ενα: Μπροστά από τον Θεό "ταδε" σε μια αιθουσα ειμαστε ολο το party και παιρνει την πρωτοβουλία ο μαγος μας να βηξει για να σηκωσει το κεφαλι του ο Θεος (ο οποιος ειχε σκυμμενο το κεφαλι).Του λεει ο μαγος .Σπεερα Σηκωνει το βλεμμα ο Θεος ενω ταυτοχρονα ο μαγος συνεχιζει να λέει: Εχω κατι δερματινα γιλέκα , να σου πουλήσω κανενα φιλαρακι αν ενδιαφερεσαι! ΤΣΙΡΚΟ
    Satan has left his killing floor
    PS4

  9. #9
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    H 4η εκδοση ειναι η πιο balanced και ισορροπημενη κατα την αποψη μου και οχι μονο. Υπηρχαν στις προηγουμενες εκδοσεις κατι απιστευτα σπασιματα/exploits (crit range για παραδειγμα, οτι πιο αισχρο υπαρχει, τυπος μπορουσε να κανει crit αν εριχνε 11+ στο 20απλευρο... ελεος λολ) και γι αυτο τις παρατησαμε εμεις. Παντως 3.5 δεν ξερω δεν εχω ασχοληθει συγκεκριμενα.

  10. #10
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    δεν εχω παιξει ποτε, θα ηθελα να δω αγωνα,ΔΕΝ θα επαιζα ποτε γιατι δεν με τραβαει αλλα τα RPG μου αρεσουν απιστευτα...αυτα.Γαμω τα thread παντος

  11. #11
    PS4forums Fanatic Giannis7's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Athens
    Posts
    3,200
    PSN ID
    Soldius7
    Name
    Γιάννης

    Default

    Είχα πάρει κάποτε ένα dungeons and dragons μαζί με ένα φίλο μου, κάναμε κάποιες προσπάθειες να παίξουμε με το βιβλίο των κανόνων στο χέρι, αλλά κάθε φορά βρίσκαμε και κάτι καινούργιο που δεν το είχαμε προσέξει. Τελικά, το παιχνίδι αυτό έχει καταλήξει να βρίσκεται σε κάποιο ντουλάπι στο σπίτι του φίλου μου.

    Εκτός αυτού, έχω και μία αρκετά μεγάλη συλλογή από μινιατούρες (που τις είχα βάψει) lotr και κάποια από τα κτίρια της τριλογίας και παλιά έπαιζα αρκετά παιχνίδια (δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολους κανόνες). Έχω να ασχοληθώ μαζί τους αρκετά χρόνια και πλέον κοσμούν ένα ράφι της βιβλιοθήκης μου.
    Last edited by Giannis7; 06-07-2011 at 13:57.
    "Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that."

    Bill Shankly

  12. #12
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Η αλήθεια είναι οτι είναι αρκετά δύσκολο να ξεκινήσει να παίζει μία παρέα μέσα στην οποία είναι όλοι τελείως άσχετοι με το θέμα αλλά όχι ακατόρθωτο. Καλό είναι να υπάρχει τουλάχιστον 1 που να ξέρει πάντος...

  13. #13
    Forum GOD messi10's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,657
    PSN ID
    messi10ozil
    Name
    Παναγιωτης

    Default

    Eυχαριστω παρα πολυ για την πληροφοριες παιδια,ισως ασχοληθω στο μελλον.

    Big Ben, London, UK
    --------------------------------
    Science fiction
    Fight to live an other day or live to fight another day (messi10,Dragonborn)




  14. #14
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    2 ατομα χρειαζονται που να ξερουν. Ο ενας να ειναι φυσικα ο DM και ο αλλος ενας οποιοσδηποτε adventurer. Εγω ετσι μπηκα στο κολπο. Πηρε καιρο να μαθω αλλα δεν ηταν καθολου δυσκολο. Αποσαφηνηση κανονων παντα θα υπαρχει. Ακομα και ατομα που παιζουν χρονια εξακολουθουν να συμβουλευονται τους κανονισμους σε καποια θεματα με abilities κλπ. Ειναι φυσιολογικοτατο.

    ΥΓ: εν τω μεταξυ μονο εγω εγραψα για τον χαρακτηρα μου....

  15. #15
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Κατα τη γνώμη μου ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ είναι να ξέρει ένας, ο DM, απλά σε αυτή την περίπτωση είναι αρκετά πιο δύσκολο το έργο του (το χω κάνει και με άτομα που μετά μάθαν πολύ καλά σιγά σιγά). Σίγουρα καλύτερο είναι να ξέρουν παραπάνω άτομα γιατί στο τρέλος και ο DM θα τρελαθεί

    Εγώ όπως ανέφερα και πριν δυστηχώς έχω αρκετό καιρό να παίξω καθώς μιά δεν μπορούσε ο ένας μία δεν μπορούσε ο άλλος δεν προλαβέναμε να συναντιόμαστε με την παρέα μου οπότε χαθήκαμε.

    Ο τελευταίος χαρακτήρας που έπαιξα πάντος ήταν ένας Human μισός cleric της φωτιάς μισός μάγος (evoker) (είχα σκοπό να κάνω prestige στην κλάση που ανεβαίνουν και τα 2 μαζί - δεν θυμάμαι πως τη λένε) ο οποίος όπως καταλαβαίνετε είχε τρέλα με τη φωτιά και ήταν αρκετά χαοτικός.
    Πίστευε στην εξάγνιση μέσω φωτιάς και είχε μία τάση να καίει και τους εχθρούς του. Όχι πυρομανής βέβαια αλλά μερικά χωριουδάκια orcs τα είχε κάψει ολόκληρα
    Δυστηχώς δεν μπόρεσα να τον ανεβάσω πολύ

  16. #16
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω ειμαι οπως ειπα εδω και πολυυυ καιρο παιζω εναν Avenger. Ειναι στην ουσια striker class, αλλα το πιο πολυπλοκο striker class που υπαρχει. Μου αρεσει σαν RP ομως και γι αυτο τον διαλεξα. Ο Avenger ειναι στην ουσια αποστολος της εκαστοτε θεοτητας στην οποια πιστευει. Στην προκειμενη περιπτωση εγω ειμαι της Θεοτητας της Ravenqueen που -για οσους ξερουν- ειναι η θεα του θανατου. Με λιγα λογια ακουω στις προσταγες της Θεας του θανατου. Ειμαι ψιλοassassin φαση (παρολο που δεν ειμαι σε playstyle ασσασσινος, ειμαι με βαση το RP) κραταω ενα τεραστιο 2handed fullblade και φοραω μαυρο μανδυα απο Cloth (ναι cloth!! κουφο για striker αλλα η πηγη της δυναμης του Avenger ειναι divine δηλαδη προερχεται απο την θεοτητα.)

    Σε καθε θυμα αφηνω και ενα φτερο κορακιου, ως συμβολο οτι πεθανε με εντολη απο την ιδια την Θεα του θανατου. Οχι δεν ειμαι Evil, ειμαι Unalligned προς Good οσο περιεργο και αν ακουγεται!

    Επισης παροτι ειμαι Elf μισώ (σαν χαρακτηρας) τα Elves λογω του background της ιστοριας μου. Λιγομιλητος, κλειστος χαρακτηρας, που δεν εκφραζεται σχεδον ποτε αλλα με μια αρκετα ευαισθητη χροια για οποιον εχει την ορεξη να ασχοληθει! (και απο αυτο καταλαβαινετε τωρα πια γιατι συμπαθησα τοσο πολυ την Τζακ απο το ΜΕ2....γιατι μου θυμισε τον χαρακτηρα που εχω φτιαξει στο εν λογω RPG!! )

  17. #17
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^nice one. Μου αρέσει όταν οι χαρακτήρες έχουν background κ προσωπικότητα κ δεν είναι ένα σκέτο φύλλο χαρτί με στατς.
    Τι σου καναν τα elfs κ τα μισεις; Ρωταω τον val όχι το χαρακτήρα γιατί ο χαρακτήρας σιγά μη μου λέγε

  18. #18
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Oι γονεις μου ηταν merchants και επειδη ειχαν επαφες με μια κοντινη πολη με humans τα Elves τους αντιμετωπιζαν ρατσιστικα. Κοινως τους προσβαλαν και οι ιδιοι δεν εκαναν τιποτα γι αυτο επειδη τους βολευε που εβγαζαν λεφτα. Μεχρι που σιχαθηκα την συμπεριφορα και των Elves και των δικων μου που το ανεχονταν αυτο για χαρη του χρηματος και σηκωθηκα και εφυγα και πηγα σε ενα μοναστηρι οπου και εκπαιδευτικα και εγινα ακολουθος της Ravenqueen.

    Τωρα βεβαια τα εχω βρει με τους δικους μου, μετα απο καιρο, εχουν φυγει εντελως απο το δασος και τα elves με τα οποια ακομα τρεφω ασχημα συναισθηματα.

  19. #19
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Να μαι και εγώ. Μπράβο Μήτσο για το thread.

    Από το 2000 παίζω περίπου. Ξεκίνησα με 3rd edition και τώρα 3.5. 2nd edition μια ή δύο φορές έχω παίξει μόνο οπότε δεν έχω εμπειρίες από εκεί. Είχε πάντως τα πιο ωραία σχέδια.
    Έχω παίξει πολλούς χαρακτήρες ίσως γιατί το ποσοστό θνησιμότητας είναι υψηλό. 3 χρόνια περίπου έκανα και DM μέχρι που έπηξα τελείως και τώρα μόνο παίκτης. Ο κόσμος που παίζουμε είναι τα Forgotten Realms, ίσως γιατί τον ξέρουμε καλά όλοι οι παίκτες (6 στο σύνολο). Αγαπημένος μου χαρακτήρας ο Turin, human cleric of Kelemvor, God of Death. Τον είχα φτάσει 12ο level μέχρι που αποσύρθηκε στην εκκλησία που ίδρυσε αφού σταμάτησε το adventuring. Είχε πάρει το προσωνύμιο Ολύμπιος λόγω ηρωικής αντίστασης που προέβαλε εναντίον ενός golem όταν οι υπόλοιποι την είχαν κοπανήσει. Φανατικός εχθρός των undead, είχε κάνει σκοπό της ζωής του την εξολόθρευση τους.
    Άλλα rpg που έχω παίξει είναι Call of Kthulu (1 χρόνο συναπτό) και Cyberpank (1 session)

  20. #20
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Ρε γμτ, εγω μια φορα ειχα παιξει και σκυλοβαρεθηκα.... Ισως, βεβαια, φταιει που ο DM ηταν σχετικα αρχαριος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •