Page 11 of 108 FirstFirst ... 7891011121314152161 ... LastLast
Results 201 to 220 of 2156

Thread: Nintendo Wii U

  1. #201
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    o dimitris ipe pola. ke ta perisotera den isxiun. gia pio ap ola les?

    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  2. #202
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    OK OK, εγώ φταίω που προσπαθώ να γράψω κάτι όσο το δυνατό κατανοητό με απλά λόγια, και μετά πετάγεται κάποιος που κατέχει περισσότερα απο το μέσο όρο του φόρουμ και λέει επιχειρήματα τα οποία μπορώ να αντικρούσω εύκολα, όχι γιατί είμαι ο Αινστάιν, αλλά γιατί τέτοιες κουβέντες έχουν γίνει άπειρες φορές 1996-1999, αλλά και μετά (προσωπικά το παράτησα το άθλημα του debate, γιατί η γενιά χρηστών απο το 2002 και μετά, δεν παίρνει απο λόγια, δεν γνωρίζει απο Ιστορία Τεχνολογίας, και ότι λέει το λέει αισθανόμενη ότι λέει τα σωστά. Επίσης σου πρήζει τα @@ σε κάθε τι που λες "έχεις λινκ;").

    Muku, πολύ ευχαρίστως να κάνουμε μια φωνητική κουβέντα.

    Έκθεση όμως ιδεών, τουλάχιστον 3 σελίδων Α4 (lol), δεν κάθομαι να γράψω, γιατί θα κουράσει τους πάντες (κι εμένα). Το ότι δεν γράφω όμως δεν σημαίνει ότι συμφωνώ, ή ότι είπες είναι λάθος.

    Απλά έχω διαφορετική άποψη, ίσως γιατί έφαγα με το κουτάλι από τα τέλη 70ς μέχρι και τις αρχές-μέσα 90ς τα Home Computers, κονσόλες και arcades και τις custom τεχνοτροπίες που είχαν και δεν μπορούσα να καταλάβω "τον ταραμά" που τρώνε οι PC users (απο τα 80ς που τους έτρωγαν κανονικά τα λεφτά για αναβαθμίσεις του κώλου).

    Ε, όταν σπούδασα οικονομικά και μαρκετινγκ, οι υποθέσεις που είχα γιατί συμβαίνει αυτή η μλκια στον κόσμο του PC, μετατράπηκαν σε γνώσεις και τότε, όλα είχαν την εξήγησή τους (οικονομική και power struggle μεταξύ εταιρειών και μόνο).

    Το λοιπόν, μια φωνητική κουβεντούλα θα σε πείσει (και θα δεις ότι σε αντικειμενικό επίπεδο δεν θα διαφωνήσουμε, απλά έχω προσωπικά διαφορετική υποκειμενική κριτική, στηριζόμενη σε ότι έχω ζήσει, δει και βιώσει).

    Αλλά κείμενο σόρρυ, δεν είναι εφικτό!

    Ας συνεχιστεί όμως η κουβέντα περί Wii U (και αν πραγματικά υπολείπεται το Wii U λόγω tessellation shaders, όπως το PS2 που δεν έβγαζε volumetric πηγές φωτός αλλά μέσω assembly έβγαλε, θα το δείξει η Ιστορία. Το Wii U και εν γένει το concept της Nintendo δεν έχει ανάγκη του είδους τις τεχνικές για να αποδώσει αυτό που λέμε αυθεντικό videogame. Τα παιχνίδια των Xbox360 και PS3, σόρρυ αλλά δεν είναι αυθεντικά games. Είναι movie-experience "games", άλλοτε είναι νουβέλες σεναριακές με ντύσιμο εκ. δολαρίων στην παραγωγή.......με λίγα λόγια απέχουν μακράν απο την έννια "παιχνίδι - παίγνιο = παιδί / η αίσθηση του παιδιού, που είναι το πραγματικό αυθεντικό videogame.)


    ΥΓ: περί Mac OS, δεν το προσπέρασα (ανάμεσα στους διάφορους υπολογιστές μου, είναι φυσικά και 2 Mac), απλά τα API της Apple, (τα Core αλλά και διάφορα άλλα), δεν καταφέρνουν να αποδώσουν ούτε καν τα Frame / s (σε ίδιο hardware) με τα Direct X. Η Apple πάντως, τους τελευταίους 10 μήνες έχει ρίξει περισσότερο βάρος στο τομέα των API γραφικών (εξ ου και κάποια updates στο Snow Leopard 10.6.2 με 10.6.6 στον τομέα της απόδοσης 3D γραφικών). Αλλά και πάλι, η ανάλυση ανήκει σε δοκίμιο σελίδων Α4. Κουβέντα νορμαλ και είμαστε ΟΚ.
    Last edited by Lefteris_X; 15-06-2011 at 13:01.

  3. #203
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,272
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Aυτο για εμενα δεν ειναι κακο (οτι τα παιχνιδια εχουν γινει κινηματογραφικα και εχουν χασει την αυθεντικη/αγνη τους μορφη που ξεραμε απο μικρα παιδια). Σιγουρα κι εγω μελαγχολω αλλα ειδικα τωρα που βγαινουν και παλια παιχνιδια σε PSN κλπ δεν εχω παραπονο. Και το λεω αυτο γιατι απο τοτε που επαιζα αυτα τα παιχνιδια, που ηταν αυθεντικα στο ειδος τους, τα παλια καλα videogames, απο μικρος λοιπον ελεγα ποσο θα ηθελα να ζησω κινηματογραφικες εμπειριες με αυτο το μεσο. Καθοτι φαν ταινιων δεν ηταν βεβαια δυσκολο για εμενα να θελησω κατι τετοιο.

    Ηθελα να δω σοβαρα παιχνιδια, κινηματογραφικα με εντυπωσιακες γωνιες καμερας και κανονικους ηθοποιους κι εγω να ειμαι μεσα στους κοσμους αυτους και μεσα στις ιστοριες αυτες και να τις επηρεαζω.

    Ειναι η πρωτη γενια αυτη που πραγματικα βυθιστικα οπτικοακουστικα στους κοσμους ορισμενων παιχνιδιων. Και λεω συγκεκριμενα οπτιοκοακουστικα γιατι και σε παλια παιχνιδια χωρις σπουδαιο τεχνικο τομεα και παλι βυθιζομουν αλλα εν μερει και μοναχα με βαση την συλληψη του κοσμου και το σεναριο. Τωρα μπορω να το βλεπω και να το ακουω, να το νιωθω ζωντανο οσο ποτε αλλοτε. Για εμενα αυτο ειναι κατι θετικο. Δεν θελω να εκλειψουν τα παλια καλα παιχνιδια και η αγνη μορφη τους, αλλα χαιρομαι που εχουμε κινηματογραφικες εμπειριες οπως τις φανταζομουν απο μικρο παιδι.

  4. #204
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,403
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Επισης γιατι αναφαιρεστε στο Uncharted 3 ως tech demo? Δεν ειναι καθολου tech demo ειναι real time cutscene οπως ειπε η Naughty Dog, και οπως ξερουμε οπως και στα 2 πρωτα παιχνιδια οι cutscenes χρησιμοποιουν τα ιδια ακριβως assets και μοντελα απο το Ingame και απλα εχουν μεγαλυτερο ΑΑ και καποια προσθετα εφφε φωτισμου.
    Mα ειπα ρε συ οτι και παλι αδικει το U3 η συγκριση,δλδ φαντασου να εβγαζε ενα tech demo σημερα τι θα βλεπαμε...
    .

  5. #205
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ακριβώς τα αντίθετα λέγαμε οι παρέες μου κι εγώ, όπως και τα ατόμα που συνομιλούσα στο εξωτερικό (συνήθως ίδιας ή μεγαλύτερης ηλικίας).

    Συγκεκριμένα (και το θυμάμαι σαν τώρα), λέγαμε: μακάρι να μην το μλκίσουν και κάνουν τα παιχνίδια τόσο φαντασμαγορικά (είχε ήδη βγει το Lost in the Dark και 7th Guest, που προειπαντούσαν το τι επέρχεται) που θα μοιάζουν με κινηματογραφικές παραγωγές. Αν θέλουμε να δούμε ταινία, πάμε στο σινεμά. Παιχνίδια παίζουμε για άλλο λόγο. Σκεφτόμασταν πόσο ΦΟΛΑ θα ήταν το Robocop 1 (το videogame) αν ήταν σε 1ο πρόσωπο (που να ξέραμε ότι τα FPS θα ήταν το στάνταρντ 10 χρόνια μετά), καθώς ήταν εξαιρετικό platform shooter.

    Μάλιστα λέγαμε, αν θέλω να το παίξω πρωταγωνιστής και θέλω να το βιώσω μέσω ενός videogame, τότε ας πάω να γίνω ηθοποιός, μοντέλο ή γλάστρα σε κανα club (Buzios, Fuzz, Αυτοκίνηση).

    Ή μήπως να πάω σινεμά καλύτερα και φθηνότερα και με παρέα (κι εκεί λιώναμε στα γέλια).

    Το ξαναλέω: χάσμα γενεών. Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο.

  6. #206
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,272
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σιγα το χασμα ρε Λευτερη...31 ειμαι δεν νομιζω οτι εχουμε τοσο μεγαλη διαφορα ωστε να ανηκω σε αλλη γενια. Παιζω games απο δημοτικο. Μπορει να μην το σπουδασα το αντικειμενο, αυτο ομως δεν σημαινει απαραιτητα οτι επειδη ηθελα να παιξω φαντασμαγορικα παιχνιδια, αυτοματως συγκαταλεγομαι σε αλλη γενια.

    Εγω μπορω να σκεφτω αλλον λογο, πολυ απλα ειναι θεμα γουστου. Εσυ βλεπεις την αγνη μορφη των παλιων games που ηταν καθαρα και μονο διασκεδαση με καρτουνιστικο, απλο στυλ, σαν τον ορισμο του τι πρεπει να ειναι ενα βιντεοπαιχνιδι, εγω βρισκω ενδιαφερον μια κινηματογραφικη εμπειρια οπου θα μπω στο πετσι του ρολου. Και οχι φυσικα δεν θελω να γινω ηθοποιος ή τραγουδιστης για να βιωσω τετοιες εμπειριες. Δεν θελω να το κανω επαγγελμα, να διασκεδασω θελω και αυτο με διασκεδαζει πραγματικα και αυθεντικα. Μου αρεσει να βλεπω ποση δουλεια εχει πεσει για να δημιουργηθει ενα παιχνιδι. Δεν ειναι ολα φρου φρου και αρωματα, θελω να πω οτι υπαρχει αυθεντικη δουλεια σε ορισμενα παιχνιδια και το συμπαν τους (βλεπε Elder Scrolls, Μass Effect) κλπ. Ναι δεν ειναι ενα απλο παιχνιδι οπως αυτα που νοσταλγουμε, αλλα σιγουρα ειναι προιον σκληρης, πολυ σκληροτερης για να ειμαστε δικαιοι, δουλειας.

    Ειναι απλα διαφορετικα γουστα ή απλα βλεπουμε διαφορετικα το πως πρεπει να ειναι ενα παιχνιδι. Αυτο ομως δεν εχει νομιζω να κανει με γνωσεις πανω στο αντικειμενο. Δεν χρειαζεται δηλαδη να εχω ολες τις γνωσεις ή να εχω σπουδασει καποια τεχνικα πραγματα ή την ιστορια για να ξερω τι μου αρεσει ή οχι. Στην ιδια γενια ανηκουμε Εγω θα παιξω και τα παλιας κοπης παιχνιδια, αλλα σιγουρα περιμενω πως και πως τις νεες δημιουργιες. Ισως μεγαλωνω και τα γουστα μου αλλαζουν
    Last edited by Valkyre; 15-06-2011 at 13:52.

  7. #207
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,403
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Noμιζω οτι αν εχεις ζησει εποχη atari 2600,8,16,32,64bit,ps2,ps3 γενια,τα εχεις ζησει σχεδον ολα και εχεις μια Α εμπειρια.
    Δεν ειναι πολλα αυτα που εχεις χασει.

    Ε σε αυτη τη φαση ειμαστε οι περισσοτεροι απο καποια ηλικια και μετα.
    .

  8. #208
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    to kiriotero provlima ine oti kapioi exun ksexasi poso simantiko ine to gameplay

    automatismoi sto platforming, sinematikes skines pu apla patas ena kubi grigora san na ine tilepexnidi ke atelioto pistolidi
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  9. #209
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    δέχομαι μόνο ότι έχουμε διαφορετικά γούστα.

    αλλά μπορεί να έχουμε 5 χρόνια διαφορά (31-36), με την τεράστια διαφορά ότι δεν έκανα ποτέ παρέα με παιδιά της ηλικίας μου, τουλάχιστον 3-4 χρόνια μεγαλύτερα, ενίοτε ακόμα μεγαλύτερα, απο μικρό παιδί. Συνεπώς, μεγάλωσα μαζί με την μεγαλύτερη γενιά απο εμένα (πχ. ταιριάζω με τα 70ς και 80ς, καθόλου με τα 90ς), και έχω την δική τους νοοτροπία σε αρκετά πράματα της ζωής μου (δεν εννοώ τα καφριλίκια φυσικά). Πχ. Δημοτικό, Γυμνάσιο, Λύκειο δεν είχα ποτέ παρέες απο το σχολείο (πχ. δεν έχω ως μεγάλος πάει σε κανένα reunion party, γιατί πολύ απλά δεν πήγαινα και στα πάρτυ των πιτσιρικάδων τότε άρα δεν ανέπτυξα και σχέσεις μαζί τους, διότι πήγαινα στα πάρτυ των "μεγάλων" των 20άριδων). ΈΤσι μπορεί να είμαι 36, αλλά στην πραγματικότητα, μου αρέσουν, μου άρεσαν αν θέλεις, είχα βιώματα και εμπειρίες συζητήσεων, μεταβίβασης γνώσεων, αλλά κυρίως ερεθίσματα πνευματικά και τι εστί "αστείο", ίδια σχεδόν με τις ηλικίες 40+ (και βάλε).

    Ακόμα και σήμερα, παρέα κάνω με μεγαλύτερους, με ίδιας ηλικίας, έχω πρόβλημα στην συμπεριφορά τους, στις ατάκες τους, και τα μυαλά τους.

    Ίσως ο συνδυασμός λοιπόν, διαφορετικού γούστου και γενιάς 31-41 στο περίπου, να αποτελούν το σημείο της διαφοράς μας, αλλά και με αρκετούς άλλους νεότερους ή ίδιας ηλικίας με εμένα. nuff said πιστεύω, ας εστιάσουμε στο Wii U.

  10. #210

  11. #211
    Forum GOD muku's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Tokyo
    Posts
    5,279
    PSN ID
    muku0-400
    Name
    Vladimir

    Default

    Λευτέρη έχεις ένα δίκιο η κουβέντα ξεφεύγει, δεν υπάρχει λόγος να γράψουμε για την ιστορία των γραφικών και των κονσολών. Απλά ίσως να πιάστηκες στο ποστ μου περί directx γι αυτό να ξεφύγαμε. Εγώ δεν θέλω να υποστηρίξω το DirectX της Microsoft έναντι του OpenGL. Έχω δουλέψει και τα 2 σε PC βάση και η αλήθεια είναι ότι το DirectX είναι πιο φιλικό στον developer. Προσωπικά προτιμώ OpenGL για portability λόγους βέβαια. Γενικά πάντως, το OpenGL είχε μείνει πολύ πίσω συγκριτικά με το DirectX, πάντα το κυνηγούσε τώρα τελευταία έρχονται στα ίσα τους αλλά και πάλι το DirectX φαίνεται να είναι ένα βήμα μπροστά και το OpenGL να αντιγράφει τα νέα features. Κλείνω την παρένθεση, ελπίζω οριστικά. (Από κοντά όντως θα ήταν καλύτερη η κουβέντα)

    Να μείνω στην τελευταία παράγραφο σου τώρα που αφορά και το θέμα. Ίσως να αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την έννοια games. Εγώ ένιωσα πραγματική απόλαυση από τα παιχνίδια της εποχής του ps1 και ps2. Στην τωρινή γενιά λίγα κατάφεραν να με συγκινήσουν και επίσης σπάνια παίζω online. Όμως εγώ και πιθανώς κι εσύ είμαστε μειοψηφία. Αυτό που θέλω να πω όμως με το Wii U, είναι ότι η nintendo κυκλοφορόντας και πάλι ένα μηχάνημα που λογικά δεν θα μπορεί να σταθεί στον ανταγωνισμό, αφήνει το hardcore μερίδιο εκτός και απευθύνεται σε μειοψηφίες. Χώρια για τα ήδη εξαπλωμένα XBLA και PSN, που θα είναι ένας σημαντικός λόγος ώστε οι gamers να μείνουν στο network τους, με το community που θα έχουν συνδεθεί ήδη.

    Οπότε ο developer, όταν θα δει μια κατάσταση ανάλογη του Wii 1 δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με το να κυκλοφορήσει το παιχνίδι του για το Wii U και να επενδύσει χρήμα σε custom τεχνικές για να δείξει αποτέλεσμα κοντά στα standards της εποχής όταν θα ξέρει ότι δεν θα αποδόσει κέρδος. Στο ps2 ήξεραν ότι ο κόπος τους θα πιάσει τόπο αφού όλος ο gaming κόσμος το είχε αποκτήσει. Και μέσα σε αυτούς τους developers που θα κοιτάξουν να βγάλουν άλλο ένα παιχνίδι carbon, θα υπάρχουν και οι ελάχιστοι devs που θα θέλουν να προσφέρουν κάτι διαφορετικό αλλά και πάλι θα κοιτάξουν να πιάσουν το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς αφήνοντας απ'έξω το Wii U.

    Για παράδειγμα, τώρα δουλεύω για ένα indie studio στη Γαλλία. Τα παιχνίδια που φτιάχνουμε δεν είναι απαιτητικά, παρόλα αυτά το Wiiware είναι εκτός πρώτων πλάνων, πλην ενός παιχνιδιού. Προφανώς γιατί ξέρουν ότι το Wii βρίσκεται στα σπίτια παιχτών που δεν θα ασχοληθούν με τέτοιου είδους παιχνίδια. Πιθανόν η κατάσταση να αλλάξει με το Wii U αλλά δεν το βλέπω με την πολιτική που επιλέγουν για το hardware. Οι τελευταίες δηλώσεις του Iwata πάντως για FPS που παρέθεσε ο Ezio παραπάνω δεν βλέπω να σε ικανοποιούν και πολύ

  12. #212
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,688
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    καταρχήν συγχαρητήρια (ειλικρινά) για την εργασιακή σου κατάσταση / status.

    επίσης, θα συμφωνήσω με τα παραπάνω, αλλά είναι τόσες οι ερωτήσεις - διευκρινήσεις που θέλω να σου κάνω (ώστε να κατανοήσω καλύτερα/βαθύτερα το ποστ σου), καθώς και οι προσθέσεις / συγκαταθέσεις σε αρκετά απο αυτά που λες, που πάλι θα ξεφύγω(-ουμε) .

    Ελπίζω σε κουβέντα!

  13. #213

  14. #214
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    eutixos. to arthro to topotheti ligo lathos. ine "good news"

    poso apla boris na riksis to kostos mias konsolas

    apla mathimata gia nautilomenous
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  15. #215
    Forum GOD the master's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,843
    PSN ID
    Kuromajo__
    Name
    リーナ

    Default

    καλα ρε συ ποσο πιο φθηνο θα ναι ?

    κερδος θελουν ,και αυτοι και ολοι τους...

  16. #216
    PS4forums Fanatic georgios's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    4,742
    PSN ID
    georgios78

    Default

    esi ti thelis apo tin konsola su? auto ine to thema

    edit:
    ego den tha dina ute 20euro. vasika ke tsaba na mu ti dinane tha tus elega vgalte to. kante ena pio aplo sistima
    Last edited by georgios; 15-06-2011 at 19:33.
    "EVERY GAME IS BETTER THAN NO GAME"

    from the book "Alien Interview", the words of the alien captured in area 51

  17. #217
    Forum GOD the master's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Athens
    Posts
    5,843
    PSN ID
    Kuromajo__
    Name
    リーナ

    Default

    εγω παιζω πιο πολυ για το online οποτε
    κλινω προς ps3 αλλα δεν θα με χαλαγε καθολου αν μπορουσα να δω και ταινιες,
    πχ τις προαλλες ειχα επισκεπτες και ειχαν και ενα dvd μου λεει βαλτο στο wii και γω λεω αστο δεν εχει ταινια σημερα!

    παντως σιγουρα δεν ειναι τπτ το εξτρα σημαντικο

  18. #218
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    4,000
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Quote Originally Posted by georgios View Post
    eutixos. to arthro to topotheti ligo lathos. ine "good news"

    poso apla boris na riksis to kostos mias konsolas

    apla mathimata gia nautilomenous
    Quote Originally Posted by georgios View Post
    esi ti thelis apo tin konsola su? auto ine to thema
    Ακριβώς, εγώ ας πούμε που ήθελα και bd player ουσιαστικά δεν δυσκολεύτηκα να επιλέξω το PS3. Από την στιγμή που μόνο αυτό είχε bd player (και πολύ καλό μάλιστα) η επιλογή του ήταν μονόδρομος (δεν είχα προηγούμενη κονσόλα, η απόφαση πάρθηκε με αντικειμενικά κριτήρια και αυτός ήταν σημαντικότατος λόγος).

    Τώρα το Wii U δεν έχει άλλο ένα χαρακτηριστικό που θα έκανε πελάτες σαν και μένα να σκεφτούν την αγορά του, επομένως μόνο αρνητικά μου ακούγεται αυτή η είδηση.


  19. #219
    Forum GOD Dragonpaul's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    13,925
    PSN ID
    Dragonpaul
    Name
    Παύλος

    Default

    Κοιτα... Ειναι λιγο δυσκολο στις μερες μας καποιος ο οποιος ασχολειται με ταινιες και τεχνολογια να μην εχει Blu Ray (για DVD δε το συζητω, καν). Ειδικα τωρα που μπορει κανεις να βρει πολυ ευκολα και με 100 ευρω. Οταν ειχε βγει το PS3 ηταν διαφορετικα τα πραγματα. Ηταν κατι νεο το Blu και ηταν ιδανικη ευκαιρια να το αποκτησει κανεις μαζι με μια next gen κονσολα.
    Συμφωνω, εν ολιγοις, να μην εχει τη δυνατοτητα το Wii U να αναπαραγει ταινιες. Χαμηλοτερο κοστος.
    Last edited by Dragonpaul; 15-06-2011 at 19:40.

  20. #220
    PS3forums Fanatic DarkUSS's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Athens
    Posts
    2,535

    Default

    Πάνω στην κουβέντα για τα APIs, νομίζω Lefteris_X είσαι λίγο προκατειλημμένος απέναντι στο DirectX, ειδικά από την στιγμή που ακόμα και ο Carmack παραδέχεται ότι το OpenGL είναι υποδεέστερο πλέον.

    Carmack: Direct3D is now better than OpenGL

    "Ι actually think that Direct3D is a rather better API today.' He also added that 'Microsoft had the courage to continue making significant incompatible changes to improve the API, while OpenGL has been held back by compatibility concerns. Direct3D handles multi-threading better, and newer versions manage state better.'
    Όσο για την κατάργηση των APIs, με τόσα διαφορετικά μοντέλα καρτών που κυκλοφορούν πιστεύω κάτι τέτοιο θα δημιουργούσε περιττούς πονοκεφάλους στους developers, θα ανέβαζε το κόστος και όπως είπε και ο muku θα επιμήκυνε τον χρόνο ανάπτυξης του κάθε τίτλου.

    Μπορεί όντως η κάθε κάρτα γραφικών στο PC να μην αξιοποιείται ποτέ στο 100% αλλά ο βασικότερος λόγος που τα γραφικά στα PC games δεν έχουν ξεφύγει σήμερα είναι εξαιτίας των PS3/Χ360. Δείτε τι έγινε με το Crysis 2 για παράδειγμα και θα καταλάβετε πολύ καλά τι εννοώ.

    Αυτό το tech demo, ήταν για να παρουσιάσουν τις δυνατότητες στην επόμενη γενιά συστημάτων. Αυτές θα είναι σύμφωνα με τις εκτιμήσεις τους και αυτό που λέω είναι ότι η απόκλιση δεν μπορεί να είναι τεράστια. Κάτι ξέρουν για να το λένε.

    Το DirectX 11 έχει μερικές σημαντικές διαφορές σε σχέση με τον προκάτοχο του. Μια από αυτές είναι ότι δίνονται tessellation shaders στους devs. Ο λόγος που ανέφεραν για την υποστήριξη DX11 στην Crytek, είναι για να δείξουν προς τα που θα κινηθεί η επόμενη γενιά. Οι δυνατότητες που τους δίνονται μέσα από την τεχνική, η οποία πλέον ειναι προγραμματίσιμη στο υλικό είναι τεράστιες και κάποια πράγματα που ήταν αδύνατα μέχρι τώρα θα αρχίζουν να γίνονται στάνταρντ τα επόμενα χρόνια. Νομίζω εκεί εστίαζε η δήλωση της Crytek και όχι στο να δείξει ότι απλά θα υπάρχει directx 11 κάρτα στο νέο xbox που όπως είπες βρίσκεις και με 30Ε. Προφανώς θα έχει κάτι αρκετά δυνατό που θα βασίζεται στο directx 11.
    Καταλαβαίνω τι λες. Εγώ απλώς είπα ότι επειδή η Crytek δήλωσε πως το νέο Xbox θα υποστηρίζει DX11 (που σιγά την δήλωση δηλαδή, εννοείται πως η MS θα κάνει κάτι τέτοιο για να σπρώξει το DX11 παρά έξω αφού οι περισσότεροι devs ακόμα είναι κολλημένοι στο DX9), αυτό από μόνο του δεν είναι αρκετό για να καταλάβουμε πόσο ισχυρό θα είναι το chip που θα έχει. Άσε που ποιος μου λέει εμένα ότι η GPU του Wii U δεν έχει tessellator units από την στιγμή που ακόμα και η παλιά GPU του 360 είχε αν δεν κάνω λάθος?

    Όσο για το Samaritan demo, ΟΚ είναι πολύ πιθανό να μπορούν να το τρέξουν οι κονσόλες, το θέμα είναι ότι δύσκολα θα το τρέχουν σε αυτήν την μορφή που είδαμε. Γι' αυτό ανέφερα παραπάνω τα 1080p60fps, ΑΑ και όλα τα σχετικά.

    Και για να μείνουμε on-topic, είπαμε πως είναι πάγια τακτική της Nintendo να μην πηγαίνει head-on-head κόντρα με τους υπόλοιπους δύο στα τεχνικά χαρακτηριστικά. Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεται να σκέφτεστε "μα τι θα γίνει με το Wii U όταν βγει το PS4...", το Wii δεν σας δίδαξε τίποτα σε αυτήν την γενιά?
    Last edited by DarkUSS; 15-06-2011 at 19:59.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •