Page 456 of 458 FirstFirst ... 356406446452453454455456457458 LastLast
Results 9,101 to 9,120 of 9148

Thread: Xbox One

  1. #9101

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Τα ΑΑΑ της ms ηταν ολα διαθέσιμα στην πρωτη τριετία της κονσόλας.
    Αλλα στο launch αλλα αργότερα αλλα ολα νωρίς στη γενιά.
    Και το Halo
    Και το Gears of War
    Και το Forza motorsport
    Και το Forza Horizon
    Και φυσικα πολλα αλλα εξαιρετικά games τύπου crackdown, dead rising , sunset overdrive killer instinct, quantum break κλπ.
    Η αληθεια ειναι οτι το one ηταν πολυ πιο πλήρης κονσόλα απο άποψη τίτλων τα πρωτα χρονια αλλα τοτε ηταν στη μόδα το resolutiongate -και εν αντιθέσει με τωρα- τοτε μετρούσαν τα specs.
    Μπορω να δεχθώ πολυ ευκολα οτι ο κόσμος του playstation περίμενε πολλα και καλα παιχνίδια τα επόμενα χρονια οπως και εγινε.
    Οχι ομως να κανουμε το άσπρο μαύρο και να λεμε οτι ειχε και καλύτερο lineup τα πρωτα χρονια.
    Τι ειχε η Sony απέναντι;
    Το Drive club, το κάρα milked Killzone που ευτυχως σταμάτησαν και άφησαν τη Guerilla να δουλέψει εκει που εχει ταλέντο;
    To the order που κανεις δεν κατάλαβε τι ακριβως παιχνίδι ηταν;
    Το infamous ισως;
    Τι ακριβως;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    κοιταξε, εγω δε πολυδιαφωνω μαζι σου, ναι η ms εβγαλε τα παιχνιδια της στην αρχη, αλλα δε συγκλονιστηκε κανενας απο αυτα... Το halo επεσε πολυ με το που το ανελαβε η 343(ριξε μια ματια στο user score του 5), το ιδιο συνεβη και με το gears οταν το ανελαβε η coalition...Για τα ραλακια δε μπορω να πω τιποτα.
    Παντως για μενα οτι καλυτερο exclusive κυκλοφορησε η ms , ήταν απο third party...το tomb rider, το titan fall και το sunset overdrive...Τετοιου ειδους συμφωνιες κοπηκαν μαχαιρι τα επομενα χρονια...αντε και το quantum break, που αντι να βγαλουν το alan wake 2, βγαλαν αυτο για να προωθησουν το media center που ηθελε η ms στις αρχες...

    Απο την αλλη το last of us εκανε τις περισοτερες πωλησεις του στο ps4...Το blooborne ειναι παιχνιδαρα αλλα απευθυνοταν σε μικροτερο κοινο, killzone, infamous, littlebigplanet δεν ημουν fan, το driveclub μου αρεσε. Αλλα οντως το μεγαλο σερι της sony, αρχισε απο το 2016 με το uncharted,persona 5, last guardian, ratchet κτλ...Για αυτο ουσιαστικα η διαφορα στις πωλησεις των κονσολων αρχισε να γέρνει φουλ υπερ της σονι τελος του 2015...

    Οπως και να χει, το point μου ηταν οτι τα στουντιος της sony, ειναι πολυ πιο μπροστα αυτη τη περιοδο...Δηλαδη το horizon 2 και το sequel το god of war ειναι πολυ πιο ευκολα παιχνιδια στη δημιουργια τους...ετοιμα στουντιο, ετοιμες μηχανες...

  2. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    Giannis1979 (28-03-2020)

  3. #9102
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Να ρωτησω κατι, κρίνεις ενα game αν ειναι ΑΑΑ απο τη βαθμολογία του η απο την επιρροή του στη gaming κοινότητα ; Δηλαδη αν αυριο βγει ενα κακο uncharted η αν το lou2 πάρει κακή βαθμολογία θα υποβαθμιστεί ως game ?

    Εχω την εντυπωση οτι το μοναδικο κριτηριο για ΑΑΑ ή ΑΑ ειναι τα production values, οχι η ποιοτητα ή η επιρροη.

    Η βαθμολογια δειχνει ποιοτητα. Δεν θα υποβαθμιστoυν τα προηγουμενα TLOU αν το επομενο βγει κακο, αλλα το συγκεκριμενο. Αν αυτο λες.

    Η επιρροη γενικα ειναι κατι διαφορετικο. Ακομα και απο την ποιοτητα διαφερει. Δηλαδη για μενα το πρωτο Uncharted: Drake's fortune ειχε μεγαλυτερη επιρροη στο gaming σε συγκριση με ολα τα επομενα παιχνιδια της ND. Αλλα το αμεσως επομενο παιχνιδι της ND (Uncharted 2) ηταν ανωτερο ποιοτικα απο Drake's fortune.
    To ιδιο ισχυει και για το πρωτο Halo. Ακομα και αν βγει καλυτερο στο μελλον.
    .

  4. #9103

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    κοιταξε, εγω δε πολυδιαφωνω μαζι σου, ναι η ms εβγαλε τα παιχνιδια της στην αρχη, αλλα δε συγκλονιστηκε κανενας απο αυτα... Το halo επεσε πολυ με το που το ανελαβε η 343(ριξε μια ματια στο user score του 5), το ιδιο συνεβη και με το gears οταν το ανελαβε η coalition...Για τα ραλακια δε μπορω να πω τιποτα.
    Παντως για μενα οτι καλυτερο exclusive κυκλοφορησε η ms , ήταν απο third party...το tomb rider, το titan fall και το sunset overdrive...Τετοιου ειδους συμφωνιες κοπηκαν μαχαιρι τα επομενα χρονια...αντε και το quantum break, που αντι να βγαλουν το alan wake 2, βγαλαν αυτο για να προωθησουν το media center που ηθελε η ms στις αρχες...

    Απο την αλλη το last of us εκανε τις περισοτερες πωλησεις του στο ps4...Το blooborne ειναι παιχνιδαρα αλλα απευθυνοταν σε μικροτερο κοινο, killzone, infamous, littlebigplanet δεν ημουν fan, το driveclub μου αρεσε. Αλλα οντως το μεγαλο σερι της sony, αρχισε απο το 2016 με το uncharted,persona 5, last guardian, ratchet κτλ...Για αυτο ουσιαστικα η διαφορα στις πωλησεις των κονσολων αρχισε να γέρνει φουλ υπερ της σονι τελος του 2015...

    Οπως και να χει, το point μου ηταν οτι τα στουντιος της sony, ειναι πολυ πιο μπροστα αυτη τη περιοδο...Δηλαδη το horizon 2 και το sequel το god of war ειναι πολυ πιο ευκολα παιχνιδια στη δημιουργια τους...ετοιμα στουντιο, ετοιμες μηχανες...
    Γενικα συμφωνω μαζι σου .
    Εγω δεν ειπα οτι συγκλονίστηκε κανένας. Ειπα απλα οτι το xbox one τα πρωτα χρονια ειχε (αρκετά) καλύτερο game lineup απο το playstation 4.
    Αυτο .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (28-03-2020)

  6. #9104
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Γενικα συμφωνω μαζι σου .
    Εγω δεν ειπα οτι συγκλονίστηκε κανένας. Ειπα απλα οτι το xbox one τα πρωτα χρονια ειχε (αρκετά) καλύτερο game lineup απο το playstation 4.
    Αυτο .
    Μπορει να το δεχτει καποιος σαν προτιμηση σου, αλλα γενικα προκυπτει οτι ισχυει το αναποδο. Σε ποικιλια, production values, κριτικες, awards, indies, προτιμηση κοσμου
    Για αυτο σου ειπα οτι μπορεις να βαλεις οτι αστερισκο θελεις. Το αποτελεσμα ειναι ξεκαθαρο.
    Ο μονος αστερισκος που δεν μπορει καποιος να ''αντιμετωπισει'' ειναι η ''προτιμηση'' ή καποιου ειδους ''bias''(δεν μιλαω για σενα, γενικοτερα, για μενα για ολους)
    .

  7. #9105

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μπορει να το δεχτει καποιος σαν προτιμηση σου, αλλα γενικα προκυπτει οτι ισχυει το αναποδο. Σε ποικιλια, production values, κριτικες, awards.
    Δεν ειναι θεμα προτιμησης κάποια πράγματα δεν ειναι γνωμες αλλα απλα αληθεια.
    Anyway, Εγω εχω πει πολλάκις οτι το παιχνίδι που απόλαυσα όσο κανενα σε αυτη τη γενιά ειναι το Horizon Zero Dawn.
    Εχω γράψει ύμνους.
    Η διαφορα ειναι φιλε μου οτι εγω μπορω να απολαύσω ολα τα games ανεξαρτήτως συστήματος .
    Αυτο ειναι προτέρημα.
    Ειπες πριν οτι δεν ειχα τοτε bloodborne.
    Ειχα ρε συ απλα το συγκεκριμενο δεν ηταν για μενα.
    Δεν μου αρεσε.
    Εσυ ειχες Forza Motorsport? (η μηπως εχεις τωρα κατι αντίστοιχο);
    Δεν στο λεω σε offensive mode.
    Απλα μιλας με κάποιον που οτιδηποτε του αρεσει το εχει.
    Κ ας εχει την ταμπέλα Sony απάνω .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #9106
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Δεν ειναι θεμα προτιμησης κάποια πράγματα δεν ειναι γνωμες αλλα απλα αληθεια.
    Αυτο ακριβως λεω. Την αληθεια στην παρεθεσα (δεν ειναι δικη μου, η γνωμη μου, ειναι η πραγματικοτητα)
    Aν δεν την δεχεσαι ειναι θεμα προτιμησης μετα.

    Οπως και για το Bloodborne που εγραψες. Ουτε εμενα με τρελαινει. Αλλα η πραγματικοτητα λεει οτι ειναι παιχνιδαρα. Οπως και το Halo που δεν με τρελαινει επισης.
    .

  9. #9107

    Default

    γιαννη εγω στο ξαναλεω συμφωνω μαζι σου, 2014-2015 το lineup του xbox ηταν λιγο καλυτερο κυριως λογω των συμφωνιων με third parties+ραλακια...Αλλα και παλι με καμια πλευρα να μην εχει system sellers το βαρος επεσε στα multiplatform...Απο το 2016 και επειτα, τα studio της Sony κυριαρχησαν...

  10. #9108
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Το xbox ήταν καλύτερο στο launch, είχε περισσότερα ΑΑΑ exclusives τα πρώτα 2 χρόνια, μέσα σε αυτά και κάποια third party όπως το titanfall πχ και απο εκεί και πέρα η Sony κυριάρχησε απόλυτα. Επίσης η Sony είχε το κορυφαίο exclusive όλων εκείνη την εποχή, το bloodborne.
    Τα πράγματα είναι μάλλον απλά, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση κουβέντα...
    Last edited by kostasb13; 28-03-2020 at 20:43.

  11. #9109
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ηταν λοιπον για σενα το Lou του ps3 το καλύτερο παιχνίδι αυτής της γενιάς;
    Ευχάριστω πολυ για την πληροφορία γιατι καταδεικνύει σε μεγαλο βαθμό αυτο που λεω απο την αρχη για το rating.
    Δεν γινεται η βαθμολογία ενός παιχνιδιού να ορίζει τη δυναμική ολοκλήρου του franchise και δε μπορούμε να συζηταμε με βάση το rating!
    Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ακριβώς θελεις να πεις. Εαν ενα παιχνίδι ειναι για 10, οταν πάει σε άλλη πλατφόρμα θα σταματήσει να είναι για 10?
    Για κάτσε και σκέψου γιατι το Shadow of colossus έχει την ίδια βαθμολογία για ps2/ps3/ps4 ?

  12. #9110
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Το xbox ήταν καλύτερο στο launch, είχε περισσότερα ΑΑΑ exclusives τα πρώτα 2 χρόνια, μέσα σε αυτά και κάποια third party όπως το titanfall πχ και απο εκεί και πέρα η Sony κυριάρχησε απόλυτα. Επίσης η Sony είχε το κορυφαίο exclusive όλων εκείνη την εποχή, το bloodborne.
    Τα πράγματα είναι μάλλον απλά, δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση κουβέντα...
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post670943
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post670964


    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    γιαννη εγω στο ξαναλεω συμφωνω μαζι σου, 2014-2015 το lineup του xbox ηταν λιγο καλυτερο κυριως λογω των συμφωνιων με third parties+ραλακια...
    εγω δεν βλεπω πως προκυπτει αυτο.
    .

  13. #9111

    Default

    μιλαμε για exclusives με impact...

    xbox
    2013
    dead rising, forza
    2014
    titan fall,forza,sunset overdrive
    2015
    ori,forza,tomb raider,halo


    sony
    2013
    killzone, resogun
    2014
    infamous, little big planet 3, driveclub(αυτο εχει πολλα προβληματα στο launch, το φτιαξανε πολυ καλο, αλλα αργοτερα)
    2015
    bloodborne, the order, tearaway, until dawn

    για μενα του xbox ειναι πιο πανω... μη ξεχναμε οτι η sony ειχε κλεισει την προηγουμενη γενια παρα πολυ δυνατα, ειχε god of war, last of us, pupeteer, ni no kuni, beyond two souls ολα τη τελευταια χρονια της κονσολας.

  14. The Following User Says Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    hakoo (28-03-2020)

  15. #9112
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Νομιζω οτι το κλειδι ειναι το τελευταιο που λες. Γιατι σαν παιχνιδια ειναι ιδιου επιπεδου αν οχι ανωτερου στο PS4.


    πχ Αφησα αυτα που ειναι απο ΑΑ προς ΑΑΑ.
    Quote Originally Posted by PDS View Post
    XBOXOne
    Forza motorsport 6 - 87
    Titanfall - 86
    Killer instinct 85
    Halo 5 - 84
    Forza horizon 2 - 86
    Sunset Overdrive - 81
    Forza Motorsport 5-79
    DEAD RISING 3 - 77


    PS4
    The Last of Us - 95
    Bloodborne - 92
    Journey - 92
    MLB 14: The Show - 84
    inFamous: Second Son - 80
    Tearaway Unfolded - 81
    MLB 15: The Show - 80
    LittleBigPlanet 3 - 79
    Until Dawn - 79
    Kαι οι δυο κονσολες εχουν cross gen.
    Αλλα συνολικα και παλι ειχε ανωτερο sotfware το PS4 το 13-14-15.
    .

  16. #9113

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Νομιζω οτι το κλειδι ειναι το τελευταιο που λες. Γιατι σαν παιχνιδια ειναι ιδιου επιπεδου αν οχι ανωτερου στο PS4.


    πχ Αφησα αυτα που ειναι απο ΑΑ προς ΑΑΑ.


    Kαι οι δυο κονσολες εχουν cross gen.
    Αλλα συνολικα και παλι ειχε ανωτερο sotfware το PS4 το 13-14-15.
    το last of us και το journey ειναι ps3 τιτλοι, ασε με, με το mlb(αφορα μια εντελως συγκεκριμενη αγορα, που δεν ειμαστε εμεις). Το tomb raider ηταν time exclusive εγω θα τους το εδινα...Αν θες πες οτι κρινω με υποκειμενικα κριτηρια...Και σιγουρα δε μιλησα για μεγαλες διαφορες οπως ο γιαννης...

  17. #9114
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αναφέρθηκα στα ΑΑΑ exclusives. Πολλα απο αυτά που έβαλες στη λίστα πρώτη φορά τα ακούω...και αρκετοί άλλοι νομίζω. Επιπλεον όσον αφορά το σύνολο των παιχνιδιών με τα multi μεσα ο βαθμος στο metacritic δεν μπορεί να είναι ο απολυτος οδηγός. Το ίδιο παιχνίδι μπορεί να έχει διαφορετική βαθμολογία στις κονσόλες και αυτό να οφείλεται είτε σε διαφορετικούς reviewers είτε στο σύνολο αυτων, πχ στο ps4 να έχει 80 reviews και στο xbox 30.
    Last edited by kostasb13; 28-03-2020 at 21:59.

  18. The Following User Says Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    Giannis1979 (28-03-2020)

  19. #9115
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by kostasb13 View Post
    Αναφέρθηκα στα ΑΑΑ exclusives. Πολλα απο αυτά που έβαλες στη λίστα πρώτη φορά τα ακούω...και αρκετοί άλλοι νομίζω. Επιπλεον όσον αφορά το σύνολο των παιχνιδιών με τα multi μεσα ο βαθμος στο metacritic δεν μπορεί να είναι ο απολυτος οδηγός. Το ίδιο παιχνίδι μπορεί να έχει διαφορετική βαθμολογία στις κονσόλες και αυτό να οφείλεται είτε σε διαφορετικούς reviewers είτε στο σύνολο αυτων, πχ στο ps4 να έχει 80 reviews και στο xbox 30.
    Πανω κατω ιδιες βαθμολογιες εχουν οι One και PS4 versions σε ενα μ.ο στις διαφορετικες κονσολες. Μια λιγο πιο πανω μια λιγο πιο κατω, δεν αλλαζει η γενικη εικονα. Δεν ειναι οτι θα εχουν επιλεξει μαζικα για καποιο λογο στο One να δωσουν μικροτερες βαθμολογιες για παραδειγμα. Οποτε παλι η διαφορα ηταν τεραστια υπερ του PS4 στο software τα 2 πρωτα χρονια. 173 vs 119 παιχνιδια πανω απο 75 ειναι πολυ μεγαλη διαφορα.

    Ακομα και στα ΑΑΑ exclusives να πας παλι το ιδιο πραγμα βλεπω. Μπορεις να πεις οτι ειναι ισαξιας ποιοτητας. Να το δεχτω(αν και διαφωνω).

    Ο λογος που επιμενω ειναι ενας. Για να δουμε το ποσο ευκολο ειναι να διαστρευλωθει η αισθηση μας για την πραγματικοτητα οταν εμπλεκονται χ μεταβλητες. Για παραδειγμα το εντυπωσιακο finish του PS3, ηταν ικανο να κανει τον κοσμο να βλεπει πολυ διαφορετικα το start του PS4.
    .

  20. #9116
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Xbox One

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    μιλαμε για exclusives με impact...

    xbox
    2013
    dead rising, forza
    2014
    titan fall,forza,sunset overdrive
    2015
    ori,forza,tomb raider,halo


    sony
    2013
    killzone, resogun
    2014
    infamous, little big planet 3, driveclub(αυτο εχει πολλα προβληματα στο launch, το φτιαξανε πολυ καλο, αλλα αργοτερα)
    2015
    bloodborne, the order, tearaway, until dawn

    για μενα του xbox ειναι πιο πανω...
    Η παραπανω λιστα για μενα ειναι η πιο ενδεικτικη οταν μιλαμε για major exclusives και τα πρωτα 2 χρονια. Πολυ σωστα τα εβαλες. Εννοειται οτι το δέχομαι και το σεβομαι καποιος να προτιμαει την πρωτη, απλα τοσο ποιοτικα οσο και ποσοτικα δεν βλεπω μεγαλες διαφορες, απο κει και περα ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα. Καταλαβαινω να λεει καποιος προτιμω το line up του xbox τη δεδομενη περιοδο, δεν ισχυει ομως οτι το ps4 δεν ειχε καποια αξιολογα παιχνιδια.
    Προσωπικα θα διαλεγα Infamous και Bloodborne απο Halo και Forza any day, δεν τιθεται καν συγκριση. Αλλα αυτο ειναι το προσωπικο μου γουστο, δεν ακυρωνω το lineup του xbox επειδη δεν μου αρεσει εμενα.
    Και κατι ακομα γιατι εχει ξεφυγει λιγο το θεμα, για μενα το στοιχημα της MS με τα exclusives σε αυτη τη γενια θα επρεπε να ειναι περα απο το να ανεβασει την ποιοτητα, να συνεχισει την υποστηριξη καθολη τη διαρκεια της γενιας. Ακομα και το 360 που ηταν η μεγαλη της επιτυχια σταματησε νωρις να το υποστηριζει με major exclusives. Με το σταγονομετρο απο ενα σημειο και μετα, τα ιδια και με το one. Παιζει μεγαλο ρολο στη συνειδηση του καταναλωτη να ξερει οτι κανει μια επενδυση που θα υποστηριχθει σε βαθος χρονου.


  21. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    PDS (28-03-2020),Slay (28-03-2020)

  22. #9117
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    μιλαμε για exclusives με impact...
    Πως ακριβώς το μετρας το Impact? πιάνομαι κυρίως απο το sunset overdrive που ήταν το μόνο παιχνίδι που ζήλεψα απο το Xbox την προηγουμενη γενια. Οπως ειχα προβλέψει το παιχνίδι βγήκε στην λαθος κονσόλα, και τελικά πέρασε και δεν ακούμπησε στο Xbox.


  23. #9118

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Πως ακριβώς το μετρας το Impact? πιάνομαι κυρίως απο το sunset overdrive που ήταν το μόνο παιχνίδι που ζήλεψα απο το Xbox την προηγουμενη γενια. Οπως ειχα προβλέψει το παιχνίδι βγήκε στην λαθος κονσόλα, και τελικά πέρασε και δεν ακούμπησε στο Xbox.
    ΑΑ,ΑΑΑ παραγωγες με καλη και πανω κριτικη αποδοχη...δεν εννοουσα πωλησεις...

    μαζι σου, για το sunset overdrive, btw εχουν πει τιποτα για συνεχεια?Πλέον ανηκει στη sony το franchise, αν και μαλλον θα ασχοληθουν με το spiderman και το ratchet στο προσεχες μελλον...Αν εχουν καλες ιδεες ισως μετα να το ξαναπροσπαθησουν...
    Αυτο και το time exclusivity του tomb raider ηταν τα μονα που με πειραξανε...

  24. #9119
    PS4forums Fanatic kostasb13's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Γλυφάδα
    Posts
    3,268
    PSN ID
    kostasb13
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Η παραπανω λιστα για μενα ειναι η πιο ενδεικτικη οταν μιλαμε για major exclusives και τα πρωτα 2 χρονια. Πολυ σωστα τα εβαλες. Εννοειται οτι το δέχομαι και το σεβομαι καποιος να προτιμαει την πρωτη, απλα τοσο ποιοτικα οσο και ποσοτικα δεν βλεπω μεγαλες διαφορες, απο κει και περα ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα. Καταλαβαινω να λεει καποιος προτιμω το line up του xbox τη δεδομενη περιοδο, δεν ισχυει ομως οτι το ps4 δεν ειχε καποια αξιολογα παιχνιδια.
    Προσωπικα θα διαλεγα Infamous και Bloodborne απο Halo και Forza any day, δεν τιθεται καν συγκριση. Αλλα αυτο ειναι το προσωπικο μου γουστο, δεν ακυρωνω το lineup του xbox επειδη δεν μου αρεσει εμενα.
    Και κατι ακομα γιατι εχει ξεφυγει λιγο το θεμα, για μενα το στοιχημα της MS με τα exclusives σε αυτη τη γενια θα επρεπε να ειναι περα απο το να ανεβασει την ποιοτητα, να συνεχισει την υποστηριξη καθολη τη διαρκεια της γενιας. Ακομα και το 360 που ηταν η μεγαλη της επιτυχια σταματησε νωρις να το υποστηριζει με major exclusives. Με το σταγονομετρο απο ενα σημειο και μετα, τα ιδια και με το one. Παιζει μεγαλο ρολο στη συνειδηση του καταναλωτη να ξερει οτι κανει μια επενδυση που θα υποστηριχθει σε βαθος χρονου.
    Το βασικότερο είναι αυτό που λες. Οτι και στο 360 και στο One η ms ξεκίνησε καλά, είχε exclusives και από ένα σημείο και μετά το παράτησε. Πολύ πιο γρήγορα στο One, τον τελευταίο 1-1,5 χρόνο στο 360. Σε αντίθεση με την Sony που το πάει μέχρι τελος καθε φορά και αυτό ισχύει και τώρα με τα TLoU 2 και Ghost of Tsushima.
    Έχει σημασία λοιπόν όχι μόνο να δίνεις exclusives αλλά να είσαι συνεπής σε βάθος χρόνου. Μεγαλο στοίχημα αυτό για την ms και την επόμενη γενιά, αν θα βελτιωθεί ή θα κάνει μια από τα ίδια.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to kostasb13 For This Useful Post:

    gRim (29-03-2020),Slay (29-03-2020)

  26. #9120

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •