Page 292 of 458 FirstFirst ... 192242282288289290291292293294295296302342392 ... LastLast
Results 5,821 to 5,840 of 9148

Thread: Xbox One

  1. #5821
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Μέχρι στιγμής δεν τα πάει πολύ καλά το Xbox One στην Κίνα... 100,000 πωλήσεις σε δύο εβδομάδες κυκλοφορίας. Ο εκτιμώμενος λόγος:
    μαλλον δεν ειδες ποσα πουλησε στην Ιαπωνια, που πληρωνουν τα παιχνιδια τους, μια χαρα ειναι οι 100.000. Βεβαια ειναι πωλησεις σε καταστηματα, και οχι σε χρηστες, αλλα και παλι...



    Zhang Dazhong, chairman of E-Home Entertainment Development Company, Xbox’s most important promoter in China, announced recently that the number of Xbox One consoles moved had reached 100,000.
    Στην Αμερική τα πάει κάπως καλύτερα, αναλυτές της αγοράς σημείωσαν πως για τον Σεπτέμβριο ξεπέρασε επιτέλους το PS4 σε πωλήσεις:
    ηθελα να ηξερα επιτηδες το κανεις? μισο να διορθωσω το κειμενο σου με τι πραγματικα λενε τα αρθρα που κανεις link.
    Στην Αμερική τα πάει κάπως καλύτερα, ενας αναλυτής της αγοράς εκτιμησε πως για τον Σεπτέμβριο περιμένει να περάσει το PS4 σε πωλήσεις:
    επισης συγνωμη που θα στην σπασω, αλλα ο συγκεκριμενος δεν εχει και το καλυτερο track record στις προβλεψεις.

    - PREDICTION: November 2008, Pachter insisted that not only would "Assassin's Creed 2" be set in the 17th Century, and involve the French Revolution, but that Altair would be set to star in the game, somehow transporting a few hundred years forward in time.
    - PREDICTION: March 2009, Pachter dubs the era of PS3, Wii, and Xbox 360 as the "last generation of consoles," saying there will be no new consoles...ever.
    - PREDICTION: March 2009, and Jul 2009, Pachter predicts "Grand Theft Auto 5" will arrive in 2010, and 2011, respectively. In December 2010, after noticing we were no closer to a "GTAV" release date, Pachter predicts "GTAV" would rear its head by 2012.

  2. #5822
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post


    Στην Αμερική τα πάει κάπως καλύτερα, αναλυτές της αγοράς σημείωσαν πως για τον Σεπτέμβριο ξεπέρασε επιτέλους το PS4 σε πωλήσεις:



    http://venturebeat.com/2014/10/13/xbox-one-outsold-ps4/
    https://bgr.com/2014/10/14/xbox-one-vs-ps4-sales/


    Άντε να δούμε και καμμιά αντίδραση από τη Sony μέχρι τα Χριστούγεννα
    lol αυτο θα ειναι απολαυστικο....

    550,000 το PS4 τον Σεπτεμβρη στην Αμερικη, γυρω στα 280,000 το ΟΝΕ. Τα 550,000 ειναι οι δευτερες καλυτερες πωλησεις ολων των εποχων για τον μηνα σεπτεμβριο, πισω μονο απο το Wii της προηγουμενης γενιας.

    http://venturebeat.com/2014/10/16/se...y-a-free-game/

    “Thanks to the support from fans and the overwhelming popularity of the limited-edition Destiny PS4 bundle, PlayStation 4 won the month of September, with PS4 nearly tripling its August sales,” said Longworth.


    ΔΙΑΝΑ επεσε παλι ο Pachter!!

    Φαντασου τι γινεται στην ευρωπη...

    Και ναι αδιαφορω για τις πωλησεις, αλλα γελασα μολις ειδα τα νουμερα επειδη θυμηθηκα 1-2 βδομαδες πριν που καναμε ολοκληρο ζητημα τις τρομερες και απειλιτικες πωλησεις του ΟΝΕ στην Αγγλια... για μια εβδομαδα... ε ειχα δει και το ποστ αυτο για τον ασχετιδη τον Pachter που "δειχνει να τα πηγαινει καλυτερα στην αμερικη" και οταν ειδα οτι πουλησε 2 φορες παραπανω το PS4 απο το ΟΝΕ, ε δεν κρατηθηκα... γελασα λιγακι.

    ΚΛΑΙΩ (απο Gaf):

    Last edited by Valkyre; 17-10-2014 at 11:46.

  3. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    odytsak (17-10-2014)

  4. #5823
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Φαντασου τι γινεται στην ευρωπη...
    Φαντάσου και τι γίνεται στην Ελλάδα.

  5. #5824
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    550,000 είναι η εκτίμηση της Sony για πωλήσεις Σεπτεμβρίου, από το ίδιο άρθρο:

    Estimates put the PS4 at around 550,000 units sold in September.
    Η MS δεν έχει δώσει τις δικές της εκτιμήσεις. Έχει κανείς link όπου να φαίνονται τα NPD hardware sales;

    Γενικά το άρθρο βασίζεται στην εκτίμηση της Sony πως το PS4 είναι μπροστά σε πωλήσεις για να βγάλει συμπέρασμα. Πάντως ΙΜΗΟ περισσότερο ενδιαφέρον θα έχουν οι πωλήσεις Οκτωβρίου όπου συνυπήρχε στην αγορά και το bundle με το FIFA 15.

    Αυτό που κρατάω είναι πως το Destiny σύμφωνα με την NPD πούλησε περισσότερο στο One από ότι στο PS4.

    You’re probably not shocked that Destiny, from Halo developer Bungie, topped the sales list, but here’s something that might surprise you: It sold better on Xbox One than on PlayStation 4 (you can tell which version of a game sold better by looking at the order of the platforms in the parenthesis).
    Η είδηση είναι σημαντική αν λάβουμε υπόψιν πως πολλά αντίτυπα του παιχνιδιού αγοράστηκαν με το σχετικό bundle. Δεν έχουμε δει κάποια επίσημα στοιχεία περί αυτού, αλλά η δικιά μου εκτίμηση είναι πως αν ένας τίτλος που έγινε marketed αποκλειστικά σε μία πλατφόρμα τελικά πούλησε καλύτερα στην άλλη, το One έχει καλύτερο attach rate σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

    Θα πει κανείς βέβαια πως αυτό δεν μας ενδιαφέρει εμάς τους τελικούς χρήστες, ενδιαφέρει όμως ιδιαίτερα τους νυν και μελλοντικούς 3rd party developers

  6. #5825
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    550,000 είναι η εκτίμηση της Sony για πωλήσεις Σεπτεμβρίου, από το ίδιο άρθρο:



    Η MS δεν έχει δώσει τις δικές της εκτιμήσεις. Έχει κανείς link όπου να φαίνονται τα NPD hardware sales;

    Γενικά το άρθρο βασίζεται στην εκτίμηση της Sony πως το PS4 είναι μπροστά σε πωλήσεις για να βγάλει συμπέρασμα. Πάντως ΙΜΗΟ περισσότερο ενδιαφέρον θα έχουν οι πωλήσεις Οκτωβρίου όπου συνυπήρχε στην αγορά και το bundle με το FIFA 15.

    Αυτό που κρατάω είναι πως το Destiny σύμφωνα με την NPD πούλησε περισσότερο στο One από ότι στο PS4.



    Η είδηση είναι σημαντική αν λάβουμε υπόψιν πως πολλά αντίτυπα του παιχνιδιού αγοράστηκαν με το σχετικό bundle. Δεν έχουμε δει κάποια επίσημα στοιχεία περί αυτού, αλλά η δικιά μου εκτίμηση είναι πως αν ένας τίτλος που έγινε marketed αποκλειστικά σε μία πλατφόρμα τελικά πούλησε καλύτερα στην άλλη, το One έχει καλύτερο attach rate σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

    Θα πει κανείς βέβαια πως αυτό δεν μας ενδιαφέρει εμάς τους τελικούς χρήστες, ενδιαφέρει όμως ιδιαίτερα τους νυν και μελλοντικούς 3rd party developers
    Eαν διαβαζεις καθολου τα αναλογα θρεντ στο neogaf που ερχονται κατευθειαν απο πηγες θα καταλαβεις. Nα σου πω κατι περισσοτερο δεν μπορω, αλλα πιστεψε με οι πληροφοριες απο τα θρεντ αυτα του Gaf ειναι δια στοματος NPD pretty much και οχι αηδιες τυπου Pachter και VGCHARTZ...

    http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=913741

    Και τα νουμερα της Σονυ δεν ειναι "εκτιμηση". Εκτιμηση (και μαλιστα ως συνηθως αθλια) ηταν αυτη του Pachter. Σιγουρα το 550,000 δεν ειναι το ακριβες νουμερο... εξυπακουεται αυτο... ειναι απλα ενδεικτικο του που ακριβως βρισκεται ομως... μην περιμενεις δηλαδη το 550,000 να γινει 400,000.

    Επισης , για το Destiny, προσπαθησε να διαβαζεις ολοκληρωμενα κατι και οχι απλα αυτο που θελεις να ακουσεις.

    Sony had a Destiny bundle, and the NPD figures don’t consider software packed-in with a system in this chart.
    Last edited by Valkyre; 17-10-2014 at 12:34.

  7. #5826

    Default

    You’re probably not shocked that Destiny, from Halo developer Bungie, topped the sales list, but here’s something that might surprise you: It sold better on Xbox One than on PlayStation 4 (you can tell which version of a game sold better by looking at the order of the platforms in the parenthesis).
    Για καποιο λογο το NPD μετρησε το δωρεαν destiny που εδινε η MS μαζι με τη κονσολα αλλα οχι τα bundles του PS4.

  8. #5827
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Estimates = εκτιμήσεις

    Το thread στο Neogaf κάνει link απευθείας στο άρθρο του Venturebeat.

    Τώρα αν θέλεις εσύ να επιμένεις πως estimates για τη Sony σημαίνει fact και estimates για τους υπόλοιπους σημαίνει κάτι διαφορετικό, δεν θέλω και ούτε έχω όρεξη να σε μεταπείσω.



    Επίσης εντελώς ενημερωτικά, πολλά αντίτυπα του Destiny αγοράστηκαν με την προσφορά της MS για 1 επιπλέον τίτλο δωρεάν με αγορά της κονσόλας, άρα ούτε αυτά δεν μετρήθηκαν.

  9. #5828
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Estimates = εκτιμήσεις

    Το thread στο Neogaf κάνει link απευθείας στο άρθρο του Venturebeat.

    Τώρα αν θέλεις εσύ να επιμένεις πως estimates για τη Sony σημαίνει fact και estimates για τους υπόλοιπους σημαίνει κάτι διαφορετικό, δεν θέλω και ούτε έχω όρεξη να σε μεταπείσω.



    Επίσης εντελώς ενημερωτικά, πολλά αντίτυπα του Destiny αγοράστηκαν με την προσφορά της MS για 1 επιπλέον τίτλο δωρεάν με αγορά της κονσόλας, άρα ούτε αυτά δεν μετρήθηκαν.
    Καλα κατσε εσυ και ζησε τον υπνο του δικαιου.

    Στα προηγουμενα σου ποστ παρουσιαζεις εκτιμησεις "Τσαρλατανων" με περισσια βεβαιοτητα και χαρα

    αναλυτές της αγοράς σημείωσαν πως για τον Σεπτέμβριο ξεπέρασε επιτέλους το PS4 σε πωλήσεις:


    και τωρα που τρως χωμα απο επισημες πληροφοριες (απλα οχι τελικες) καθεσαι και λες "εκτιμησεις".

    Το κορυφαιο ολων? Η πηγη που εχεις χρησιμοποιησει ειναι ιδια ... το venturebeat.

    θυμιζεις misterxmedia. Αστεια πραγματακια.
    Last edited by Valkyre; 17-10-2014 at 12:44.

  10. #5829
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Δεν είπα πως ο Pratchett έχει δίκιο. Όταν έγραψα περί αυτού δεν είχαν βγει τα NPD και το δεύτερο άρθρο (από το ίδιο site).

    Η εκτίμηση είναι πως το PS4 πούλησε 550,000 σε retailers, τα υπόλοιπα είναι περιττά λόγια. Ζήτησα link για NPD hardware sales και προφανώς δεν υπάρχει ακόμα.

  11. #5830
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Pratchett...

    Ξερεις τι με προβληματιζει? Δεν εχω προβλημα να μην εχεις ΙΔΕΑ (κυριολεκτικα ομως) για την βιομηχανια των βιντεοπαιχνιδιων. Εχω προβλημα που επιμενεις να προσπαθεις να το παιξεις ξερολας χρησιμοποιωντας αποψεις τσαρλατανων ως ενδεικτικες και που γενικοτερα δειχνει οτι η ενημερωση σου στα τεκτενομενα πασχει. Το καταλαβαινεις οτι 9 στα 10 που λες εινια παραπληροφορηση? Επιθυμεις διακαως να ακουσεις κατι τωρα για το ΟΝΕ οτι ξεπερασε σε πωλησεις και εχεις βγει και εχεις παρει οτι ψιχουλα κυκλοφορουν εκει εξω προσπαθωντας διακαως να κανεις το ονειρο πραγματικοτητα...

    Το καλυτερα να μασας παρα να μιλας σου ειναι αγνωστο?

    Κι εγω ειμαι αστοιχειωτος για ενα καρο πραγματα, δεν θα βγω να το παιξω ειδικος σε τεχνικα θεματα, ουτε θα πεταω αποψεις ασχετων για να υποστηριξω κατι που απλα εγω επιθυμω διακαως να ακουσω/πιστεψω.
    Last edited by Valkyre; 17-10-2014 at 13:12.

  12. #5831
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Ναι, και σου λεει ο valkyre οτι οι "εκτιμησεις" στο neogaf εχουν πολυ μικρες αποκλισεις σε αντιθεση με τον Pachter που λεει ο,τι ναναι σαν αυθεντικη attention whore που ειναι. Το εχει πει και μονος του και γενικα δεν ειναι μυστικο οτι εχει καλες σχεσεις με την MS, το wishful thinking του καθενος δεν ειναι σοβαρη εκτιμηση αναλυτη.
    Προσωπικα δεν βλεπω την MS να ξεπερναει το ps4 ουτε με bundle, ουτε με 2 και 3 παιχνιδια δωρο. Γιατι πολυ απλα αυτοι δεν ειναι σοβαροι λογοι για να αγορασει καποιος την κονσολα. Μονο με τα exclusives θα ανεβασει τις πωλησεις, βασικα μονο με το Halo θα δει μεγαλο boost στην Αμερικη.


  13. #5832
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Pratchett...

    Ξερεις τι με προβληματιζει? Δεν εχω προβλημα να μην εχεις ΙΔΕΑ (κυριολεκτικα ομως) για την βιομηχανια των βιντεοπαιχνιδιων. Εχω προβλημα που επιμενεις να προσπαθεις να το παιξεις ξερολας χρησιμοποιωντας αποψεις τσαρλατανων ως ενδεικτικες και που γενικοτερα δειχνει οτι η ενημερωση σου στα τεκτενομενα πασχει. Το καταλαβαινεις οτι 9 στα 10 που λες εινια παραπληροφορηση? Επιθυμεις διακαως να ακουσεις κατι τωρα για το ΟΝΕ οτι ξεπερασε σε πωλησεις εχεις βγει και εχεις παρει οτι ψιχουλα κυκλοφορουν εκει εξω προσπαθωντας διακαως να κανεις το ονειρο πραγματικοτητα...

    Το καλυτερα να μασας παρα να μιλας σου ειναι αγνωστο?

    Κι εγω ειμαι αστοιχειωτος για ενα καρο πραγματα, δεν θα βγω να το παιξω ειδικος σε τεχνικα θεματα, ουτε θα πεταω αποψεις ασχετων για να υποστηριξω κατι που απλα εγω επιθυμω διακαως να ακουσω/πιστεψω.

    Το είδα πως το έγραψα λάθος, για κάποιο λόγο μου έχει μείνει ο συγγραφέας του Discworld

    Και φυσικά δεν ήταν παρά μία εκτίμηση για τις πωλήσεις Σεπτεμβρίου, που δημοσιεύτηκε από το ίδιο site που δημοσίευσε και το δεύτερο άρθρο που βασίζοταν τουλάχιστον σε κάποια στοιχεία. Προφανώς για να δημοσιεύεται το άρθρο κάποιοι θα τον έχουν σε εκτίμηση τον Pachter και τις αναλύσεις του, δεν νομίζω να τον δημοσίευσαν για clickbait και μόνο. Δυστυχώς σαν "άσχετος" εγώ όπως γράφεις, αλλά και πολλοί άλλοι, από τέτοια άρθρα περιμένω να ενημερωθώ.

    Προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει ποιά κονσόλα είναι μπροστά αρκεί η διαφορά τους να είναι μικρή. Το έχω ξαναγράψει, όσο υφίσταται ανταγωνισμός στην σχετική αγορά τόσο καλύτερες προσφορές και software θα βλέπουμε σαν τελικοί καταναλωτές. Το να έχει κάποιος bias προς την μία πλευρά ή προς την άλλη θα βγάλει μόνο τον ίδιο χαμένο, γι' αυτό και μου φαίνεται αρκετά παράξενο πως όταν γράφεται κάτι θετικό για το Xbox One στο συγκεκριμένο τόπικ, που αφορά το Xbox One, αμέσως θα υπάρχει σε χρόνο dt μία αντίδραση από πλευράς υποστηρικτών Sony.

    Γιατί το κάνετε στον εαυτό σας αυτό; Έχετε μετοχές στη Sony και φοβάστε μήπως πέσει έξω; Είστε και σχετικά μεγάλοι σε ηλικία, δεν νομίζω να το κάνετε για bragging rights και μόνο. Θα μου πεις τώρα στο ps4forums γράφεις, τι περίμενες, αλλά τόσο πολύ σας πειράζει που ανεβαίνει λίγο το One σε μερίδιο αγοράς και υπάρχει επιτέλους και λίγο κόντρα στις τιμές; Έναν χρόνο έχει στην αγορά το PS4 και δεν έχουμε δει price cut επειδή είναι μονίμως μπροστά στις πωλήσεις, τώρα που παίζει και το One στα ίδια επίπεδα τιμής δεν θα έπρεπε να δούμε και κάποια κίνηση από πλευράς Sony;

    Εγώ πάω στοίχημα πως τα Χριστούγεννα θα παίξουν καλές προσφορές εκατέρωθεν, αλλά ταυτόχρονα πιστεύω πως αν είχε απειληθεί νωρίτερα η Sony θα είχαμε και περισσότερα και καλύτερα exclusives για τις γιορτές (είχα αναφέρει σε άλλο post πως το μόνο αξιόλογο exclusive που βλέπω είναι το Last of Us Remastered... και όπως σωστά μου επισημάνθηκε αυτό κυκλοφόρησε τον Αύγουστο). Μην ξεχνάτε πως εξαιτίας του ανταγωνισμού έχουμε δωρεάν games κάθε μήνα με gold συνδρομή, επιπλέον δυνατότητες multimedia με firmware update και πολλά άλλα.

  14. The Following User Says Thank You to Narayan For This Useful Post:

    apoksilosi (17-10-2014)

  15. #5833
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ο ανταγωνισμός κάνει καλό μόνο όταν είναι υγιής.

    Mην ξεχάσεις να αγοράσεις το Unity, υποστήριξε τις πρακτικές της MS να μείνει η βιομηχανία στάσιμη.

  16. The Following 4 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    DJTaurus (17-10-2014),hakoo (17-10-2014),mihalis13 (17-10-2014),Slay (17-10-2014)

  17. #5834
    Advanced Member Narayan's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Nikea
    Posts
    534
    PSN ID
    Narayan64

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Ο ανταγωνισμός κάνει καλό μόνο όταν είναι υγιής.

    Mην ξεχάσεις να αγοράσεις το Unity, υποστήριξε τις πρακτικές της MS να μείνει η βιομηχανία στάσιμη.

    Θα αγοράσω 3 για καβάτζα LOL

    Μόλις υποστήριξες αυτό που λέω παραπάνω.

  18. #5835
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post

    Προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει ποιά κονσόλα είναι μπροστά αρκεί η διαφορά τους να είναι μικρή.
    Ελα ομως που οσο κι αν το στρογγυλευεις η διαφορα δεν ειναι μικρη, ειναι 2 προς 1 globally. Και ειναι και απολυτα φυσιολογικο οταν η μια εταιρεια πουλαει χειροτερο hardware πιο ακριβα και φιλοδοξει να αλλαξει ηθη και εθιμα που εχουν οι καταναλωτες ως safety net απο καταβολης βιομηχανιας.

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Το να έχει κάποιος bias προς την μία πλευρά ή προς την άλλη θα βγάλει μόνο τον ίδιο χαμένο, γι' αυτό και μου φαίνεται αρκετά παράξενο πως όταν γράφεται κάτι θετικό για το Xbox One στο συγκεκριμένο τόπικ, που αφορά το Xbox One, αμέσως θα υπάρχει σε χρόνο dt μία αντίδραση από πλευράς υποστηρικτών Sony.
    Συγνωμη κιολας αλλα εσυ εφευρισκεις ειδησεις και στατιστικα υπερ της MS, ποιον ακριβως κατηγορεις ως biased?

    O ανταγωνισμος σε τετοιες αγορες ειναι υγιες πραγμα, μονο που στην περιπτωση της MS δυστυχως οπως λεει και ο Οδυσσεας δεν ειναι υγιης. Αν εσυ εισαι διαθετειμενος να υποστηριξεις πρακτικες που ειναι ο ορισμος του αθεμιτου ανταγωνισμου μονο και μονο για να ειναι οι 2 κονσολες κοντα στις πωλησεις feel free to do so, μην ζητας ομως απο τους αλλους να κανουν το ιδιο. Και ασε τα περι μετοχων κατα μερος, καταλαβαινω οτι ειναι η ευκολη λυση μιας και δεν εχεις επιχειρηματολογια στην ουσια αλλα οι ταμπελες δεν θα σε βοηθησουν. Στο συγκεκριμενο fansite το κραξιμο που πεφτει στην Sony ειναι απειρο για διαφορα θεματα, αν συμμετεχεις και καπου αλλου στο φορουμ εκτος απο το να προσπαθεις να βρεις κατι θετικο να πεις για το Xbone δεν υπαρχει περιπτωση να μην το εχεις δει.


  19. #5836
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγώ θα ξαναπώ ότι η βιομηχανία δεν θα αλλάξει επειδή το ένα παιχνίδι βγαίνει καλύτερο στην Χ κονσόλα. Όσο κ να κραζουμε το Unity μια χαρά θα πουλήσει όπως πούλησε το Watchdogs όπως πουλάει κάθε χρόνο το cod κλπ. Η moneysoft πήγε να κάνει τη μαλακια με τα drm, kinect κλπ, πήρε τα 3 της κ από τότε έκανε στροφή 180 μοίρες κ κάνει κάποια πράγματα σωστά. Θα βγάλει Halo, quantum theory κ θα πάρει τα πάνω της. Δε νομίζω να ξεπεράσει το ps4 αλλά είναι δεδομένο ότι στην Sony ενώ βρήκαν το δρόμο ανοιχτό να ισοπεδωσουν την ms έχουν κάτσει στα αυγά τους κ κοιτάνε τα τοπία. Firmware updates ανυπαρκτα, το psn down πολλές φορές, το ps Plus από υπηρεσία υπόδειγμα έγινε τραγελαφος κ υπηρεσία για όσους θέλουν να παίζουν online κ μόνο κ όλα πάνε καλά. Όποιος είναι gamer κ έχει την οικονομική δυνατότητα παίρνει κ τις δύο κονσόλες ας σφαχτουν οι εταιρίες μεταξύ τους να κερδίσουμε εμείς στην τελική.

    Spoiler!

  20. The Following 4 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    Desmond (17-10-2014),Narayan (17-10-2014),Nek_Food (17-10-2014),Nerven (17-10-2014)

  21. #5837
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by Narayan View Post
    Το είδα πως το έγραψα λάθος, για κάποιο λόγο μου έχει μείνει ο συγγραφέας του Discworld

    Και φυσικά δεν ήταν παρά μία εκτίμηση για τις πωλήσεις Σεπτεμβρίου, που δημοσιεύτηκε από το ίδιο site που δημοσίευσε και το δεύτερο άρθρο που βασίζοταν τουλάχιστον σε κάποια στοιχεία. Προφανώς για να δημοσιεύεται το άρθρο κάποιοι θα τον έχουν σε εκτίμηση τον Pachter και τις αναλύσεις του, δεν νομίζω να τον δημοσίευσαν για clickbait και μόνο. Δυστυχώς σαν "άσχετος" εγώ όπως γράφεις, αλλά και πολλοί άλλοι, από τέτοια άρθρα περιμένω να ενημερωθώ.

    Προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει ποιά κονσόλα είναι μπροστά αρκεί η διαφορά τους να είναι μικρή. Το έχω ξαναγράψει, όσο υφίσταται ανταγωνισμός στην σχετική αγορά τόσο καλύτερες προσφορές και software θα βλέπουμε σαν τελικοί καταναλωτές. Το να έχει κάποιος bias προς την μία πλευρά ή προς την άλλη θα βγάλει μόνο τον ίδιο χαμένο, γι' αυτό και μου φαίνεται αρκετά παράξενο πως όταν γράφεται κάτι θετικό για το Xbox One στο συγκεκριμένο τόπικ, που αφορά το Xbox One, αμέσως θα υπάρχει σε χρόνο dt μία αντίδραση από πλευράς υποστηρικτών Sony.

    Γιατί το κάνετε στον εαυτό σας αυτό; Έχετε μετοχές στη Sony και φοβάστε μήπως πέσει έξω; Είστε και σχετικά μεγάλοι σε ηλικία, δεν νομίζω να το κάνετε για bragging rights και μόνο. Θα μου πεις τώρα στο ps4forums γράφεις, τι περίμενες, αλλά τόσο πολύ σας πειράζει που ανεβαίνει λίγο το One σε μερίδιο αγοράς και υπάρχει επιτέλους και λίγο κόντρα στις τιμές; Έναν χρόνο έχει στην αγορά το PS4 και δεν έχουμε δει price cut επειδή είναι μονίμως μπροστά στις πωλήσεις, τώρα που παίζει και το One στα ίδια επίπεδα τιμής δεν θα έπρεπε να δούμε και κάποια κίνηση από πλευράς Sony;

    Εγώ πάω στοίχημα πως τα Χριστούγεννα θα παίξουν καλές προσφορές εκατέρωθεν, αλλά ταυτόχρονα πιστεύω πως αν είχε απειληθεί νωρίτερα η Sony θα είχαμε και περισσότερα και καλύτερα exclusives για τις γιορτές (είχα αναφέρει σε άλλο post πως το μόνο αξιόλογο exclusive που βλέπω είναι το Last of Us Remastered... και όπως σωστά μου επισημάνθηκε αυτό κυκλοφόρησε τον Αύγουστο). Μην ξεχνάτε πως εξαιτίας του ανταγωνισμού έχουμε δωρεάν games κάθε μήνα με gold συνδρομή, επιπλέον δυνατότητες multimedia με firmware update και πολλά άλλα.
    Aσε μας ρε Νarayan που μας βγηκες και "αντικειμενικος". Και θα μιλησεις εσυ για μετοχες και φανμπουλικια.

    Κανες μας την χαρη και ζησε το ονειρο, τσαμπα ειναι.

    Ο ανταγωνισμος μια χαρα καλο κανει, αρκει να μην ειναι ο ανταγωνισμος εκεινος που ηθελε DRM, always online και αυτες τις καφριλες που πηγε να περασει στο gaming η MS. Δεν ξερω βεβαια ποσο πληροφορημενος εισαι για ολα αυτα...δεν περιμενω και ιδιαιτερα.

    btw εχω 360 παρολο που εχω μετοχες απο οτι φαινεται στην Σονυ. Ελαχιστες φορες εχω σχολιασει για πωλησεις στα αναλογα θρεντ και ο μονος λογος που μπηκα στην διαδικασια να το κανω ειναι επειδη εχω βαρεθει να βλεπω να παραπληροφορεις τον κοσμο με το wishful thinking σου και την ελλιπεστατη πληροφορηση σου.

  22. #5838
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Η moneysoft πήγε να κάνει τη μαλακια με τα drm, kinect κλπ, πήρε τα 3 της κ από τότε έκανε στροφή 180 μοίρες κ κάνει κάποια πράγματα σωστά.

    Εγω παλι δεν το παιρνω τοσο lightly το συγκεκριμενο θεμα. Το οτι εφαγε τα μουτρα της σε πρωτη φαση δεν σημαινει οτι δεν θα το ξαναδοκιμασει και εν τελει δεν εχω καμια εμπιστοσυνη σε μια εταιρεια που πηγε να μου γ@μησει το χομπι. Ο καθενας κανει τις επιλογες του, μπορει καποιος αλλος να το εχει ξεχασει ηδη η να μην τον νοιαζει τοσο πολυ, σεβαστο. Εγω θεωρω οτι η συγκεκριμενη εταιρεια εχει μια λαθος νοοτροπια κι αυτη ειναι οτι νομιζει πως μπορει να κατευθυνει την εκαστοτε βιομηχανια οπου γουσταρει η ιδια. Επειδη λοιπον η MS αποφασισε οτι θελει να εισχωρησει στο σαλονι των σπιτιων και να βγαλει ενα all around μηχανημα για TV κτλ και να σπρωξει και το πιο αχρηστο gadget ever (kinect) κυκλοφορησε ενα underpowered μηχανημα...τα DRM και τις λοιπες αηδιες ευκολα τις παιρνεις πισω, με το hardware τι θα γινει? Επειδη λοιπον τα σχεδια της MS ηταν αλλα, πρεπει ολοι μας να ζησουμε με τα multi κουτσουρεμενα, μιας και εχει φροντισει κιολας να κανει συμφωνιες για parity απο εδω και απο κει. Μαλιστα.
    Και πρεπει εγω τωρα να την υποστηριξω για χαρη του ανταγωνισμου.


  23. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Nek_Food (17-10-2014),Nerven (17-10-2014)

  24. #5839
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βρε hakoo κανείς δε σε υποχρεωνει να κάνεις τίποτα. Κ φυσικά όταν πάρω το One δε θα το πάρω λόγω ανταγωνισμού. Θα το πάρω γιατί θέλω να παίξω κάποια παιχνίδια. Με drm και kinect δεν το έπαιρνα τελεία κ παύλα. Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για τις πρακτικές της που εξαγοράζει τα πάντα αλλά όπως είπα κ σε αντίστοιχο θέμα βρίσκει κ τα κάνει. Για την γελοιοτητα του Unity η ευθύνη είναι της ubisoft αγαπητέ. Τα έχει κάνει πουτάνα κ έχει εξαγριωσει μια μερίδα gamer, όμως στην τελική τη δουλειά της θα την κάνει, θα πουλήσει που να χτυπιομαστε όλοι κάτω. Κ εγώ το λέω, το Unity used στα 20€ και θα το κάνω για μένα.

    Όμως δε μπορώ να μην παραδεχτώ ότι ζηλεύω την υποστήριξη mkv κάτι που μερικούς μήνες πριν θα λέγαμε ότι είναι φήμη κ ψέμα. Κ εμείς στο ps4 πρέπει να χαρούμε που βάζει υποστήριξη mp3 από USB. Δουλειά 30" για τους προγραμματιστες, γελαει ο κόσμος. Να τονίσω ότι δε με ενδιαφέρουν τα TV, social κλπ features αλλά όπως κ να το κάνεις κάποιοι τα θέλουν.

    Το ζουμί που το έχω πει δέκα φορές είναι ότι η βιομηχανία κινείται κ ζει από τους casual gamers όχι από εμάς του 50-100 "αρρωστους". Καλά κάνεις κ δεν αγοράζεις κάτι για ηθικους λόγους αλλά αυτό είναι μόνο για σένα η ms, η ubisoft και η Sony θα κάνουν αυτό που θέλουν. Εξαιρείται το φιάσκο του One προ release το οποίο δεν είχε προηγούμενο.

    Spoiler!

  25. The Following 4 Users Say Thank You to james9 For This Useful Post:

    apoksilosi (17-10-2014),Desmond (17-10-2014),Narayan (17-10-2014)

  26. #5840
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default



    Για να κλεισει το θεμα. Kαι για να φανει για τι "αναλυτες" μιλαμε...

    Last edited by Valkyre; 17-10-2014 at 15:53.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •