Results 1 to 8 of 8

Thread: Surround System + ps3

  1. #1
    Member Razgriz's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    51
    PSN ID
    Esteriol

    Default Surround System + ps3

    Σκεφτομαι να αγορασω συντομα μια νεα τηλεοραση και εφοσον εχω τα ηχεια Logitech Z-5500 τα οποια διαθετουν optical out εχω ως κριτηριο
    να εχει αναλογη εισοδο η TV.

    Αυτη τη στιγμη ειναι συνδεδεμενα μεσω optical cable στο ps3.

    Αυτο για το οποιο δεν γνωριζω ειναι εαν συνδεοντας τα ηχεια στην TV,
    θα ειναι δυνατο ο ηχος που θα ερχεται απο το ps3 ( hdmi ) να μεταφερεται/μετατρεπεται οπως και πριν σε surround 5.1 'η θα υπαρχει καποιο Conflict καπου αναμεσα ?

  2. #2
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Αν έχει η tv σου οπτική έξοδο ήχου τότε θα έχεις και πάλι 5.1 ήχο αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις κοιτάμε να παρεμβάλλονται όσο το δυνατών λιγότερες συσκευές από την πηγή (στην προκειμένη περίπτωση το ps3) μέχρι τα ηχεία.

    Άρα απλά σύνδεσε οπτικά το ps3 με τα z5500,είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις βάση των συσκευών σου. Αν συνδέσεις τα ηχεία στην tv δεν θα έχεις conflict αλλά απ`την μια είναι ανούσιο (και "μπακαλίστικο") και απ`την άλλη το πιο πιθανό είναι να έχεις χειρότερο ήχο μόνο και μόνο από τα κακής ποιότητας κυκλώματα ήχου που διαθέτουν (κατά κανόνα) οι τηλεοράσεις.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  3. #3
    Member Razgriz's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    51
    PSN ID
    Esteriol

    Default

    Μαλιστα, ευχαριστω.

    Ο κυριος λογος για τον οποιο θελω τα ηχεια πανω στην TV ειναι γιατι θα προτιμουσα και surround απο την TV ( οσο ειναι δυνατο ) αλλα και διοτι εκτος του Ps3 υπαρχει και το xbox ( fat ) το οποιο συνδεοντας το με hdmi δεν μου δινει optical out ( χρειαζομαι τις εισοδους της TV για HD-AV ).

    Και φυσικα θα προτιμουσα να μην αλαζω καλωδια περα δωθε οποτε αλλαζω κονσολα.

  4. #4
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Razgriz View Post
    Σκεφτομαι να αγορασω συντομα μια νεα τηλεοραση και εφοσον εχω τα ηχεια Logitech Z-5500 τα οποια διαθετουν optical out εχω ως κριτηριο
    να εχει αναλογη εισοδο η TV.
    ΤV με optical out δεν εχω δει, αν και δεν το αποκλειω να υπαρχει καποια high end

    Αυτο για το οποιο δεν γνωριζω ειναι εαν συνδεοντας τα ηχεια στην TV,
    θα ειναι δυνατο ο ηχος που θα ερχεται απο το ps3 ( hdmi ) να μεταφερεται/μετατρεπεται οπως και πριν σε surround 5.1 'η θα υπαρχει καποιο Conflict καπου αναμεσα ?
    χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, αλλα 99% αυτο που λες δεν γινεται, εσυ θελεις η τηλεοραση να κανει ενα ειδους pass-through αλλα σε διαφορετικα προτοκολα (hdmi - optical) βασικα δεν ξερω αν ακομα και ακριβοι ενισχυτες μπορουν να κανουν κατι τετοιο.

    Βασικα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να αφησεις ως εχει ps3 με ηχεια, και εαν τα ηχεια σου εχουν αναλογικη εισοδο (διπλο RCA) και αναλογη εξοδο η TV σου τα συνδεεις ετσι για να ακους και TV απο τα ηχεια , με αυτο το setup (ετσι το εχω κανει εγω) εχεις σιγουρα πολυ καλυτερο ηχο απο την τηλεοραση , αλλα δεν θα εχεις 5.1

  5. #5
    PS4forums Fanatic modecris's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Πάτρα
    Posts
    4,474
    PSN ID
    modecris
    Name
    Χρήστος

    Default

    Για να μην μπερδευόμαστε,τα z5500 έχουν optical in και όχι out.
    ΤV με optical out δεν εχω δει, αν και δεν το αποκλειω να υπαρχει καποια high end
    Όχι ρε συ,η δικιά μου έχει και είναι 2.5 χρονών.


    Γενικά όσο αυξάνουν οι συσκευές που θέλουμε να συνδέσουμε,τόσο η λύση του ενισχυτή AV αποτελεί μονόδρομο.

    _____________________________________________
    Οι άνθρωποι δεν σταματούν να παίζουνε επειδή γερνάνε.
    Γερνάνε επειδή σταματούν να παίζουνε.

    __________________________________________________

  6. #6
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by modecris View Post
    Γενικά όσο αυξάνουν οι συσκευές που θέλουμε να συνδέσουμε,τόσο η λύση του ενισχυτή AV αποτελεί μονόδρομο.
    αν ειναι μεχρι δυο συσκευες βεβαια υπαρχει φτηνη λυση παιρνεις και 2 ακομα οπτικες ινες με παρομοιο κοστος με το Τ και κανεις την δουλεια σου

  7. #7
    PS4forums Addict nickolas82's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα(προς το παρόν)
    Posts
    1,438
    PSN ID
    nickolas82
    Name
    Νίκος

    Default

    Παιδιά υπάρχει ταφ για HDMI γιατί το ηχοσύστημά μου έχει HDMI in και out (και optical) αλλά άμα συνδέσω το PS3 στο ηχοσύστημα και το ηχοσύστημα στην τηλεώραση δεν έχω 3D (η τηλεώραση είναι 3D) και πρέπει να είναι απευθείας συνδεδεμένο το PS3 με την τηλεώραση για 3D.Από την άλλη όμως άμα συνδέσω το PS3 και το ηχοσύστημα με optical χάνω λίγο σε ήχο.Έχετε κάτι να προτείνετε;

  8. #8
    Elite Starlord's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    ΠΡΕΒΕΖΑ
    Posts
    602
    PSN ID
    STARMICHAEL
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αν κάνεις μια αναζήτηση στο google για hdmi splitter θα βρεις πολλές προτάσεις (και στα ελληνικά).


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •