• PlayStation VR - Εντυπώσεις απο τον Sutorcen

    Γεια σας φίλοι και φίλες

    Πριν ξεκινήσω μια γρήγορη αναδρομή στην ιστορία μας όχι για να ευλογήσω τα γένια μου αλλά για να καταλάβετε την βαρύτητα των εντυπώσεων - απαιτήσεων που θα διαβάσετε.

    Ασχολούμαι με τα video games από το 1981 και με τους υπολογιστές και την τεχνολογία από το 1995 και έχω δική μου εταιρία video game development. Το πρώτο VR Headset το φόρεσα το 1996 στο SEGA Center στο Τροκαντερό στο Λονδίνο. Ήταν ένα απλό first person shooter με πράσινα Vector Graphics. Από τότε περίμενα 20 χρόνια για την επιστροφή του VR.

    H αρραβωνιαστικιά μου, η Λιλά, παίζει παιχνίδια από το 1995 και έχει παίξει σχεδόν τα πάντα από τα πρώτα Civiliztion, Baldours Gate, μέχρι Unreal Tournament και LOL. Diablo 2 είχε φτάσει lvl 100+ και στο WOW ήταν class leader επί πολλά έτη σε μεγάλο hardcore guild. Πέρα από hardcore gamer είναι γραφίστρια και φωτογράφος.

    Και οι δύο έχουμε δει τα υπόλοιπα heaadsets και από χτες είμαστε χαρούμενοι κάτοχοι ενός PS VR.

    Θα μπω κατευθείαν στο ψητό. Για όσους δεν έχουν όρεξη να διαβάσουν μεγάλες αναλύσεις παραθέτω την παρακάτω περίληψη.

    Το PS VR είναι μια καταπληκτική συσκευή VR που την κρατάει πίσω το PS4. Απαράμιλλη ποιότητα κατασκευής, είναι πάρα πολύ ελαφρύ και άνετο στο κεφάλι. Δεν είναι τόσο άνετο με τα γυαλιά όσο διαφημίζεται αλλά είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο σε σχέση με τα Oculus και Vive. Τα ακουστικά που δίνουν δεν είναι και πολύ καλά με κύριο πρόβλημα το ότι είναι κοντά, προτιμήστε αυτά του PS Vita ή άλλα. Οι φακοί θέλουν πολύ συχνά καθάρισμα, για να μην βλέπεις θολούρα και γυαλάδες, αλλά αυτό ισχύει και για τα υπόλοιπα headsets. Καμία ζαλάδα σε κανένα από τα παιχνίδια και demo, πλην ενός, που δοκιμάσαμε εγώ και η Λίλα η οποία ζαλίζεται πολύ εύκολα στα μέσα μεταφοράς. Η ποιότητα απεικόνισης του PS VR είναι low res δυστυχώς. Τα PS Move επιτέλους βρήκαν το σπίτι τους και λειτουργούν άψογα. Το PS VR δεν θα είναι άνετο το καλοκαίρι με την ζέστη. Αν έχετε 400€ αγοράστε το PS4 Pro όταν βγεί και αργότερα το PS VR, εκτός αν είστε gadget-άκιας. Αγοράστε ή βρείτε κάπου να παίξετε το Arkham VR είναι απλά απίστευτο. Τέλος αν είσαι σε σπίτι με άλλους ανθρώπους μοιράσου την εμπειρία του PS VR. Δεν είναι εμπειρία να την ζεις μόνος σου. Κυρίως γιατί το headset έχει αυτόματα την ιδιότητα να αποξενώνει και αυτόν που το φοράει αλλά και αυτόν που δεν το φοράει, με αποτέλεσμα να αισθάνονται όλοι περίεργα. Αν βάλεις όμως και τους άλλους στην εμπειρία, θα περάσετε όλοι καλά.

    Πάμε να τα δούμε πιο αναλυτικά.

    Σύνδεση headset.

    Από την ώρα που ανοίγεις το κουτί μέχρι την ώρα που θα παίξεις δεν σου παίρνει πάνω από 15 λεπτά. Οι οδηγίες είναι κατατοπιστικότατες αλλά και χωρίς αυτές είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις ποιο καλώδιο πάει που. Μιλώντας για καλώδια, με μια στοιχειώδη τακτικότητα μαζεύονται και δεν γίνετε μεγάλος χαμός πάνω στο έπιπλο, μιας και όλα πλην ενός, αυτό του headset, είναι πίσω από την κονσόλα και την Μονάδα Επεξεργασίας. Κατά την διάρκεια παιχνιδιού δεν αντιμετώπισα σχεδόν ποτέ πρόβλημα με τα καλώδια, δηλαδή να τα πατήσω ή να μπερδευτώ και πιστέψτε με πήγαινα βόλτα στο σαλόνι παίζοντας.

    To USB καλώδιο που βγαίνει από μπροστά για το PS VR δεν προκαλεί καμία οπτική ενόχληση. Ναι, θα ήταν καλύτερα και πιο σωστό να υπήρχε μία θύρα πίσω, αλλά και έτσι είναι απλά άλλο ένα USB καλώδιο που έχεις συνδέσει στο PS4 σου. Αυτό που είναι κακό, είναι ότι σου καταλαμβάνει μία θύρα, και με τρεις ή τέσσερις συσκευές που θέλουν φόρτιση ( 2 dualshock + 2 PS Move) αυτό είναι πρόβλημα όταν ξεμένεις μόλις με άλλη μία USB θύρα.

    H PS Camera, η original και όχι η νέα, είχε τοποθετηθεί πάνω από την τηλεόραση και σε ύψος περίπου 1.60μ με ελαφριά κλίση προς τα κάτω της εστίασης της.

    Ανάβοντας τις συσκευές. Επίπεδα θορύβου.

    Πρώτα άναψα την TV. Μετά το PS4 και μετά το PS VR το οποίο έκανε το γνωστό πλέον Beep και άναψε το φωτάκι του. Εκεί καταλαβαίνεις ότι είναι αδερφάκια, κυρίως με το original PS4. Έχουν ακουστεί διάφορα για την την φασαρία που κάνει το Processing Unit. Από την εμπειρία που είχα δεν έκανε ιδιαίτερο θόρυβο, μπορώ να πω ότι χανόταν στους ήχους τους περιβάλλοντος. Αυτό που έκανε θόρυβο ήταν το PS4 το οποίο ήταν φανερό ότι λειτουργούσε στο τέρμα για να αναπαράγει τα γραφικά για το VR.

    Φορώντας το headset.

    Η τοποθέτηση του headset ήταν λίγο… περίεργη στην αρχή αλλά μετά από τις πρώτες δύο, τρεις φορές, έπιασα τον εαυτό μου να βάζει και να βγάζει το κράνος χωρίς θέμα. Το καλώδιο καλό είναι να τα περνάτε πίσω στην πλάτη και κάτω από τη μασχάλη. Τα ακουστικά της συσκευασίας είναι πολύ κοντά σε μήκος για το εύρος κινήσεων που απαιτείται, με αποτέλεσμα πολύ συχνά να τραβιούνται και να βγαίνουν από τα αυτιά, με όποια λαστιχάκια και αν έβαλα. Προτιμήστε του PS Vita ή άλλα ενσύρματα ακουστικά με μακρύτερο καλώδιο, δεν θα μπλεχτούν με το σώμα σας.

    Καλό θα ήταν να έχετε πλύνει το πρόσωπο σας για να μην συσσωρευτεί λιπαρότητα στις λαστιχένιες επιφάνειες της συσκευής. Οι βλεφαρίδες μας πολλές φορές ακούμπαγαν τους φακούς του headset και παρόλο που είχαμε πλύνει και οι δύο τα πρόσωπα μας τους βρόμιζαν ελάχιστα, με αποτέλεσμα αρκετά συχνά, παραπάνω από ότι θα ήθελα, να χρειάζεται να καθαρίσω τους φακούς. Συμβουλή, δεν βάζουμε, σαπούνια, Αζαξ ή αλκοολούχα διαλύματα στους φακούς. Είναι από πλαστικό και ενδέχεται είτε να τους γρατζουνίσουμε είτε να τους θαμπώσουμε. Μαλακό πανάκι με την άχνα μας ή βρεγμένο με λίγο σκέτο νερό.

    Τα γυαλιά όρασης.

    Φοράω γυαλιά και όταν φόρεσα το headset ήμουν πολύ άνετα. Αλλά παρουσιάστηκαν άλλα θέματα. Αν τα γυαλιά δεν είναι καθαρισμένα στην εντέλεια, οποιοδήποτε ίχνος σκόνης, λίπους, θολούρας που υπήρχε στα γυαλιά, μεγεθυνόταν μέσα στο headset. Επίσης στο πρώτο ίχνος stress μέσα στο EVE Valkyrie με έκανε να ανεβάσω παλμούς και αναπόφευκτα θερμοκρασία σώματος (δεν είναι κακό αυτό, νορμάλ αντίδρασή του οργανισμού) με αποτέλεσμα να θολώσουν τα γυαλιά μου. Αν αυτό συμβαίνει με θερμοκρασία δωματίου στους 20, φανταστείτε τι έχει να γίνει το καλοκαίρι με 35+. Σε αυτό βέβαια φταίει ότι είναι λίγο μεγάλα τα γυαλιά μου. Με γυαλιά τύπου Silhuette που δεν έχουν καθόλου σκελετό δεν υπήρξε πρόβλημα. Αλλά ήταν παλιά συνταγή και δεν μπορούσα να συνεχίσω, για τον παρακάτω λόγο.

    Δοκίμασα χωρίς τα γυαλιά. Τέλεια αίσθηση αλλά μυωπία και αστιγματισμός (έστω και λίγος) κάνουν την χρήση του headset αδύνατη. Δεν εστιάζεις με τίποτα αν η όραση σου δεν είναι κοντά στο 20/20. Το αποτέλεσμα ήταν να βάλω φακούς επαφής και όλα ήταν τέλεια από εκεί και πέρα. Οι φακοί δεν ξεράθηκαν ούτε μία στιγμή. Δεν αισθάνθηκα ζέστη από τη συσκευή και γενικά τα προβλήματα με το headset σταμάτησαν εκεί.

    PS VR Update

    Ναι ακόμα και το PS VR ήθελε software update πριν μπορέσω να το χρησιμοποιήσω. Το update ήταν πολύ μικρό και μέσα σε δύο τρία λεπτά ήταν έτοιμο προς χρίση.

    Σύνδεση των PS Move

    Αφού συνδέσετε το headset καλό είναι να “παντρέψετε” και τα PS Move με το PS4. H διαδικασία είναι απλή και το μόνο που χρειάζετε να κάνετε είναι να κρατήσετε τα PS Move στο σημείο που σας ζητάει το PS4 και μετά να τα τραβήξετε προς τα πίσω. Σημείωση πως όλα κάνουν login στον χρήστη του PS4 όπως και το dualshock. Για αυτό πάνω αριστερά, στο Home, θα βλέπετε τα εικονίδια του Headset των δύο PS Move αλλά και του Dualshock με την ένδειξη φόρτισης της μπαταρίας για κάθε συσκευή. Πολύ βολικό, γιατί βλέπεις με μια ματιά τι χρειάζεται φόρτιση.

    Τα PS Move που ήταν τα original από το PS3 απέδωσαν πάρα πολύ καλά σε όλα τα παιχνίδια, αλλά θα τα αναλύσω ανά παιχνίδι παρακάτω.

    Πριν από κάθε παιχνίδι το σύστημα σου ζητάει να τοποθετήσεις το κεφάλι σου στο κέντρο της κάμερας, κάτι σαν recalibration, αλλά ακόμα και αν είσαι λίγο πιο δίπλα ή πιο κάτω δεν επηρεάζει καθόλου το tracking του. Αντιθέτως αυτά που πρέπει να είναι πολύ καλά ρυθμισμένα, δηλαδή να έχεις υπολογίσει που θα παίζεις και να τα ρυθμίσεις εκεί, είναι τα PS Move.


    Screen capture από το VR

    Πρώτη εντύπωση.

    Θα είμαι ειλικρινής και θα πω πως η πρώτη εντύπωση μου ήταν αρνητική. Όταν αντίκρισα για πρώτη φορά την Home οθόνη και είδα πόσο εμφανή ήταν το λεγόμενο «πιξέλιασμα» η αλήθεια είναι ότι πάγωσα. Δεν περίμενα κάτι τέτοιο έχοντας δει και τα υπόλοιπα headsets. Κάπου εκεί καταλαβαίνεις ότι το PS4 δεν έχει την ιπποδύναμη να σηκώσει τα γραφικά για VR.

    Αυτό επίσης που ήταν παραπάνω αισθητό από ότι θα έπρεπε ήταν τo fringing effect ή αλλιώς χρωματική εκτροπή ή χρωματική παραμόρφωση. Είναι ένα φαινόμενο που προκύπτει από την διασπορά του φωτός όταν υπάρχει αποτυχία ενός φακού να εστιάσει όλα τα χρώματα στο ίδιο σημείο σύγκλισης. Αυτό συμβαίνει επειδή οι φακοί έχουν διαφορετικούς δείκτες διάθλασης για διαφορετικά μήκη κύματος του φωτός. Η χρωματική εκτροπή εκδηλώνεται ως «θολούρα» του χρώματος κατά μήκος των ορίων που διαχωρίζουν σκοτεινά και φωτεινά μέρη της εικόνας, επειδή κάθε χρώμα στο οπτικό φάσμα, δεν μπορεί να επικεντρωθεί σε ένα μόνο κοινό σημείο. Εμείς αυτή τη «θολούρα» την αντιλαμβανόμαστε σαν να χύνεται το ένα χρώμα μέσα στο άλλο. Είναι αυτό που βλέπετε στις άκρες των γράμματων στο Home όσοι έχετε PS VR. Με άλλα λόγια οι φακοί μέσα στο headset δεν είναι και οι καλύτεροι δυνατοί.

    PSN Party Chat - Voice Operation

    Για όσους έχουν απορία, το headset έχει ενσωματωμένο μικρόφωνο το οποίο λειτουργεί άψογα στο party chat αλλά και για την λειτουργία του PS4 με φωνητικές εντολές.

    Εντυπώσεων συνέχεια

    Η αρνητικές εντυπώσεις συνεχίστηκαν όταν έτρεξα το PS VR Demo Disc (North America). Η σκέψη “πολύ «πιξέλιασμα»” ήταν συνέχεια στο μυαλό μου. Ήταν το lobby του Demo Disc οπότε επέλεξα να το αγνοήσω. Με μεγάλη προσοχή επέλεξα την πρώτη μου VR Gaming εμπειρία, δεν είχα όρεξη για άλλη απογοήτευση. Επέλεξα να δω το Demo του EVE Valkyrie.

    EVE Valkyrie (Demo)

    Η αγωνία είχε χτυπήσει κόκκινο στο loading screen. Τι θα δω και ας μην είναι μάπα…. pleaseeee. To loading screen φεύγει και βρίσκομαι στο cockpit του σκάφους. Κάτι χαζά μηνύματα από reviews κάνουν pop-up μπροστά μου (αίσχος). Ξαφνικά κοιτάω αριστερά και βλέπω το φτερό του σκάφους με το όπλο και μένω κάγκελο…(θα τα πω όπως τα είπα) "Μ......... τι μεγάλο που είναι;;;;;" Κάπου εκεί ξεχάστηκε και το «πιξέλιασμα» και το fringing. Στο παιχνίδι με έκαναν εκτίναξη στο διάστημα και εγώ ακόμα χάζευα τον περίγυρο. Κάτι φώναζαν στα ακουστικά μου αλλά δεν με ένοιαζε γιατί οι φρεγάτες και τα destroyers τριγύρω μου ήταν απλά… τεράστια. Ήμουν εκεί. Πάνω που μόλις άρχιζα να μπαίνω για τα καλά στο κλίμα τέλειωσε το Demo. Απαράδεκτο, ούτε καν 5 λεπτά με το ρολόι και δεν το λέω γιατί ήθελα και άλλο, το λέω γιατί δεν προλαβαίνεις να μπεις στο κλίμα καν.

    Γρήγορα γρήγορα το ξαναφόρτωσα. Λέω δεν μπορεί, χάζεψα έτσι επειδή ήταν η πρώτη φορά. Ε, λοιπόν και τη δεύτερη φορά το ίδιο δέος αισθάνθηκα. Και την τρίτη. Στην τέταρτη αποφάσισα να πετάξω και λίγο… και εκεί… έμεινα έκπληκτος με το πόσο οικία αισθάνθηκα, λες και πέταγα χρόνια. Στην ουσία χρόνια πετάμε στα παιχνίδια αλλά δεν περίμενα στο VR να είναι τόσο... φυσιολογικό. Μπορεί να κάθεσαι σε μια καρέκλα η καναπέ (ο καναπές είναι καλύτερος, πιο ρεαλιστικός λόγω κλίσης και ύψους) αλλά τα ζεις όλα, ειδικά όσο περνάει ο χρόνος το μυαλό σου περνάει από την πραγματικότητα σε αυτή του παιχνιδιού όλο και περισσότερο.

    Τα γραφικά στο EVE Valkyrie απλά κάνουν τη δουλειά τους. Δεν υπάρχει anti-aliasing ούτε για πλάκα. Γενικά ή όλη αίσθηση ήταν πολύ low res. Αλλά όταν αρχίζεις να πετάς και κυνηγάς τον άλλον πίστεψε με δεν τα βλέπεις. Μπορεί κάποιος να κολλήσει με τα low res γραφικά και να χαλαστεί με την όλη εμπειρία αλλά για μένα μην το κάνετε, δεν είναι εκεί το νόημα.

    Επιφυλάσσομαι για μεγαλύτερη ανάλυση με την retail έκδοση του.

    2η Γνώμη (Λίλα in cockpit)

    Θα περίμενε κανείς, άτομο που ζαλίζεται με το παραμικρό σε όποιο μέσο μεταφοράς και να βρίσκεται να τα δει όλα στο cockpit του EVE. Λάθος. Όχι μόνο έκανε barrel rolls και γέλαγε, αλλά δεν αισθάνθηκε ούτε ίχνος ζαλάδας, παρά μόνο όταν έκανε κάτι τρελούς ελιγμούς. Το περιέγραψε σαν να επηρεαζόταν από τα G (που δεν υπάρχουν εκεί στο διάστημα ή στο VR αλλά καταλαβαίνεται τι εννοώ). Το μυαλό της πίστεψε ότι πέταγε. Και από εκείνη το μόνο παράπονο ήταν τα low res γραφικά αλλά και τα low res textures που ως γραφίστας και φωτογράφος τα είδε με την μία.

    ΟΚ η πίστη μας στο VR επέστρεψε. Αλλά αυτό ήταν πιλοτάρισμα, αναμενόμενη εμπειρία. Στα άλλα τι γίνεται;



    VR Worlds - Ocean Decent (Demo)


    Πίσω στην ξενέρα που είναι το lobby του Demo Disc. Επόμενος σταθμός ο βυθός της θάλασσας. Μετά από ένα σχετικά μεγάλο loading βρέθηκα σε μία στρογγυλή αίθουσα με θόλο και κολώνες αρχαιοελληνικού στύλ γύρω μου. Ανάμεσα στις κολόνες ήταν αγάλματα που έδειχναν τα περιεχόμενα του PS VR Worlds. Μπροστά μου υπήρχε μία φωτεινή σφαίρα από σωματίδια με την οποία είχες διαδραστικότητα, χαμογέλασα, πολύ καλό. Πρώτο καλό δείγμα του 1on1 tracking του Dualshock αλλά και των δύο PS Move. Αφού έπαιξα λίγο με την σφαίρα επέλεξα το Ocean Decent και όλα γέμισαν νερό γύρω μου και η σφαίρα μπροστά μου έγινε υδάτινη.

    Μετά από λίγο βρέθηκα κάτω από τη θάλασσα σε ένα κλουβί με το σκάφος να βρίσκεται από πάνω μου, οι ακτίνες του ήλιου να διαπερνούν τα κύματα και το νερό να έχει τη σωστή θολούρα. Σαν πιστοποιημένοι δύτες και οι δύο μέχρι τα 21 μέτρα, μπορώ να σας πω ότι η εμπειρία ήταν πραγματικά τέλεια. Τα πάντα ήταν σωστά, το νερό θόλωνε όπως έπρεπε ανάλογα το βάθος, τα Manta Rays που κολυμπούσαν τριγύρω ήταν άψογα… και το μόνο που αμαύρωνε την εμπειρία ήταν το «πιξέλιασμα» και το τρελό fringing όποτε υπήρχε κάτι φωτεινό σε σκούρο φόντο. Αλλά πραγματικά αυτό το ξεχνάς σε κλάσματα του δευτερόλεπτου γιατί είσαι εκεί… και το νιώθεις, το ζείς. Επειδή έχω τρέλα με τον βυθό μπορεί να πάρω το VR Worlds μόνο και μόνο για το Ocean Decent, απλά υπέροχο. Τo demo ευτυχώς είχε τη σωστή διάρκεια, αρκετό για να σε βάλει στο κλίμα ώστε να θέλεις και άλλο ή όχι.

    Σημείωση: Ήταν η πρώτη μας όρθια VR εμπειρία και ήταν πολλή καλή. Περπατάς μια χαρά με το PS VR όπως και στο Vive. Η διαφορά με το Vive είναι ότι η PS Camera δεν έχει τρόπο να σε κάνει track πίσω από την πλάτη σου και έχει μικρότερο εύρος ανίχνευσης. Κατά τα άλλα η αίσθηση και η ελευθερία κίνησης (όχι η απόσταση που μπορείς να διανήσεις, για να μην παρεξιγηθώ) είναι ολόιδια με αυτή του Vive. Αν για κάποιο λόγο απομακρυνθείς πολύ από την κάμερα ή πας να βγείς απο το οπτικό της πεδίο, κάνει fade out η οθόνη στο headset για να σε προειδοποιήσει ότι βγαίνεις εκτός εμβέλειας. Πολύ καλό, απλό και διακριτικό.

    2η γνώμη (Λίλα στον βυθό)

    Δεν υπήρξε διαφορετική αντίδραση, αντιθέτως άρχισε να αναγνωρίζει και είδη ψαριών...lol. Μετά από αυτό ήμασταν σίγουροι ότι το PS VR έχει να μας δώσει καταπληκτικές εμπειρίες.


    Wayward Sky (Demo)

    Τρίτο στη σειρά ήταν μία διαφορετική εμπειρία και η πρώτη φορά που χρησιμοποιήσαμε τα PS Move. Ένα παιχνίδι όπου ζεις την περιπέτεια από διάφορες οπτικές γωνίες, ακόμα και πρώτου προσώπου. Αλλά την περισσότερη ώρα την περνάς σε μια οπτική …. Θεού… Η εμπειρία που σου δίνει το Wayward Sky είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα για το πως είναι οι VR ταινίες. Βλέπεις τον κόσμο από ψηλά και καθοδηγείς την ηρωίδα με το να δείχνεις με το PS Move που θα πάει. Όταν είναι κοντά σε γρίφο η ηρωίδα, η κάμερα γυρνάει σε πρώτο πρόσωπο όπου τα PS Move γίνονται τα χέρια σου (πολύ πειστικά) και πρέπει να χειριστείς διάφορα αντικείμενα προκειμένου να λύσεις γρίφους. Και πάλι το demo είχε τη σωστή διάρκεια ώστε να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

    2η Γνώμη

    Της Λίλας που το δοκίμασε πρώτη, της άρεσε πάρα πολύ το γεγονός ότι αλλάζεις συνέχεια κάμερες και το βλέπεις σαν θεός. Τον χειρισμό του point and click σε VR περιβάλλον το God perspective τα βρήκε ιδανικά σαν την πρώτη εμπειρία κάποιου στο VR. Σε μια φάση μάλιστα είχε σκύψει τόσο κοντά στην ηρωίδα και την κοίταζε γύρω γύρω που μπορούσε να δει την κάθε της λεπτομέρεια. Οκ εντυπωσιάστηκα και εγώ.

    Job Simulator (Demo)

    Το πρώτο παιχνίδι όπου ο όρος VR πραγματικά υλοποιείται 100%. Δεν έχω λόγια για αυτό το παιχνίδι. Μιλάμε για τρελό γέλιο, μπορείς να πιάσεις και να παίξεις με τα πάντα τριγύρω σου. Τα PS Move γίνονται τα χέρια σου και το συνηθίζεις άμεσα. Δεν είναι όμως όλα τέλεια. Ενώ μέχρι στιγμής κανένα παιχνίδι δεν ζήτησε κάτι ιδιαίτερο από πλευράς χωροταξίας, το Job Simulator ήταν το πρώτο που απαιτούσε να είσαι 2.5 με 3 μέτρα μακρυά από την κάμερα, αλλιώς δεν μπορούσες να φύγεις από το αρχικό setup menu και να ξεκινήσεις να παίζεις. Μόλις πήγαμε στην σωστή απόσταση, μπορέσαμε και μπήκαμε στο παιχνίδι. Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού τα PS Move έτρεμαν λίγο στην οθόνη και πολλές φορές τα χάσαμε, επειδή έμπαινε το σώμα μας μπροστά αλλά τα έβρισκε αμέσως μόλις η κάμερα έβλεπε τα φωτάκια τους. Αυτό δεν είναι θέμα του PS VR αλλά του γεγονότος ότι η PS Camer θέλει να έχει line of sight με αυτά που κάνει track και είχαμε ρυθμίσει τα PS Move για παίξιμο καθιστοί και όχι όρθιοι. Μόλις όμως μάθεις που είναι τα όρια, η εμπειρία σου είναι απρόσκοπτη με το παιχνίδι, το οποίο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

    2η γνώμη.

    Εντυπωσιακό το πόσα πράγματα μπορείς να κάνεις με τα αντικείμενα γύρω σου. Μπορείς να πειράξεις, τα πάντα που βρίσκονται στην σκηνή. Εντυπωσιακό και η καλύτερη χρίση του VR, μετά το EVE και το Ocean Descent.

    Allumette (VR Movie)

    Αφού είδαμε παιχνίδια είπαμε να δούμε και τι λέει μία VR Ταινία. Η αρχικές εντυπώσεις ήταν πολύ καλές και η εμπειρία έμοιαζε με αυτή του Wayward Sky αλλά χωρίς interaction. Τα προβλήματα άρχισαν να γίνονται αισθητά με το που άρχισε να παίζουν τα 3D κομμάτια της ταινίας όπου το frame rate ήταν άθλιο (τι έγινε εδώ Sony?). Το motion sickness δεν άργησε να έρθει και η Λίλα της οποία ήταν η σειρά να δει πρώτη κάτι, βγήκε στην κυριολεξία νοκ άουτ από τη ζαλάδα. Δεν έβγαλε το φαγητό της αλλά ήταν αρκετό να μην θέλει να κάνει κάτι για καμιά ώρα. Να φανταστείτε ότι δεν το είδε για πάνω από 2 λεπτά. Περιέγραψε το motion sickness σαν να της έχουν τραβήξει μπουνιά στα μάτια συνοδευόμενο από μια γενική δυσχέρεια. Το Allumette είχε patch από ότι είδαμε μετά. Αλλά ήταν ένα καλό μάθημα για το πόσο σημαντικό είναι το frame rate και πόσο καλή δουλειά έχει κάνει η Sony σε γενικές γραμμές στους υπόλοιπους τίτλους.

    Από εδώ και πέρα τα υπόλοιπα τα είδα μόνος μου.

    Driveclub VR (Demo)

    Driving σε VR ακούγεται σαν το ιδανικό σενάριο, έτσι δεν είναι; Έτσι είναι, αλλά όχι στο Driveclub VR ή μάλλον για να είμαι δίκαιος όχι στο Driveclub VR στο PS4. Τα low res γραφικά και textures εδώ έχουν την τιμητική τους. Μπορεί το να βλέπεις το αμάξι από κοντά να είναι μία πολύ ωραία εμπειρία αλλά όταν όλα τα υπόλοιπα γύρω σου είναι σε τόσο χαμηλή ανάλυση… η εμπειρία κάπου χαλάει και χαλάει πολύ. Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή. Το demo έχει τρία αυτοκίνητα και δύο πίστες, μία race και μία time trial. Τα αυτοκίνητα μπορείς να τα δεις από κοντά πριν από κάθε αγώνα ή στα μενού επιλογής οχήματος. Τα βλέπεις από κοντά με το να τηλεμεταφέρεσαι γύρω τους ή και στην θέση του οδηγού. Κοιτάς εκεί που θέλεις να πας και σου εμφανίζεται το σήμα του Square, το πατάς και σε πάει εκεί το παιχνίδι. Απλό. Η απογοήτευση είναι πως τα αυτοκίνητα είναι ένα μείγμα high res και low res λεπτομέρειών. Για παράδειγμα, ενώ κάθεσαι στο εσωτερικό μιας Ferrari (εδώ ο καναπές προσφέρει τα μέγιστα στην πειστικότητα) και κοιτάς δεξιά σου και βλέπεις ολοκάθαρα τις ραφές του καθίσματος, γυρνάς και κοιτάς το ταμπλό και είναι … θαμπό… και low res. Κάπου εκεί σου χαλάει την ψευδαίσθηση ότι είσαι εκεί. Ναι τόσο γρήγορα και τόσο απλά.

    Στο τομέα του αγώνα τώρα. Αν δεν έχετε τιμονιέρα μην το αγοράσετε ακόμα και αν έχετε το season pass και θεωρήσετε ότι τα 20€ είναι λίγα. Δεν υπάρχει πιο άκυρη εμπειρία από το να οδηγείς αμάξι σε VR με χειριστήριο. Όχι δεν έχει καμία σχέση με το να παίζεις Driveclub σε πρώτο πρόσωπο, στην οθόνη, με χειριστήριο. Καμία απολύτως. Πέρα από αυτό όμως, τα αντικείμενα στο βάθος την ώρα του αγώνα είναι παρα πολλής χαμηλής ανάλυσης. Πραγματικά δεν μπορώ να σας το δείξω γιατί τα screenshots που τραβάει είναι από το frame buffer και εκεί είναι στα 1080 και με anti aliasing. Πολλές φορές δεν μπορείς να καταλάβεις τι έρχεται προς το μέρος σου. Δεν με πειράζει που τα μισά εφέ έχουν φύγει αλλά έχουν θυσιάσει τόσα πολλά ώστε το παιχνίδι να έχει το σωστό frame rate που το οπτικό αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό. Το Driveclub VR είναι ένα παιχνίδι που φωνάζει ότι χρειάζεται την δύναμη του PS4 Pro. Παρόλα αυτά κανένα motion sickness όμως και σε αυτό τους βγάζω το καπέλο. Δοκιμάστε πριν το αγοράσετε.

    Thumber (Demo)

    Έκπληξη. Έχω διαβάζει διθυραμβικά reviews για αυτό το παιχνίδι αλλά δεν είχα πιστεί και είναι πραγματικά πολύ καλό. Δεν βρίσκω άλλο χαρακτηρισμό. Εθιστικό μέχρι αηδίας, ωραίος κόσμος, καλή μουσική και εφέ, ψυχεδέλεια χωρίς να σε κουράζει, καλό gameplay, αλλά πολύ ακριβό. Ειδικά γνωρίζοντας σαν developer ο ίδιος ότι η δημιουργία παιχνιδιών για VR δεν έχει διαφορά σε κόστος, τα 19,90€ είναι λίγο τσιμπημένα. To demo έχει αρκετή διάρκεια για να αποφασίσεις αν σου αρέσει ή όχι.

    Rez Infinite (Demo)

    Όπως το περίμενα, φανταστικό. Το Rez πραγματικά είναι λες και είχε φτιαχτεί για VR από την αρχή. Μαρκάρεις τους εχθρούς είτε με τον μοχλό είτε με το κεφάλι σου. Τρελοί cyber κόσμοι, με την γνωστή μουσική του Rez. Μαζί με το Thumber είναι υπόδειγμα arcade gaming στο VR. Και εδώ τo demo έχει αρκετή διάρκεια για να αποφασίσεις αν σου αρέσει ή όχι. Εδώ τα 29,90€ είναι πολύ τσιμπημένα.

    Rezident Evil - Kitchen (Demo)


    Αχαχαχαχαχα. Ναι. Καταρχάς μην μπερδευτείτε και παίξετε το ήδη υπάρχων demo περιμένοντας να γυρίσει σε VR όπως έκανε εγώ. Το demo είναι το Kitchen. Στο οποίο μέσα στα πρώτα λεπτά, σκοτώνουν κάποιον μπροστά σου, σε καρφώνουν στο μπούτι και σου κολλάει στη μούρη μια τύπισσα που τις τρέχουν μαύρα ζουμιά από το στόμα και είναι και κακάσχημη…. μέχρι εκεί άντεξα... Καταπληκτική ατμόσφαιρα. Αλλά θέλει να έχεις τα υπογλώσσια από δίπλα… Θα το ξαναπροσπαθήσω…. κάποια στιγμή.

    Hatsune Miku - VR Future Live (Demo)

    Βρίσκεσαι σε ένα στάδιο όπου τραγουδάει η Hatsune και πρέπει να εξιτάρεις τα πλήθη (εσύ) μέσα από διάφορα mini games, ενώ παράλληλα μπορείς να δεις την παράσταση από διάφορα σημεία του σταδίου. Ενδιαφέρον concept αν σας αρέσει η Hatsune.

    Playroom VR

    Ίσως η καλύτερη εφαρμογή που μπορείς να δείξεις σε κάποιον. Καθαρά φτιαγμένο για να το βιώσεις με παρέα. Φοβερή αξία για κάτι που σου το δίνει δωρεάν η Sony που απορείς γιατί το PS Worlds κοστίζει τόσα πολλά. Δεν το είδα πολύ καθώς ήμουν μόνος, αλλά έχει 5 κόσμους να δεις και από ότι φαίνεται θα έχει πολύ πλάκα. Επιφυλλάσομαι για εντυπώσεις μόλις το δω με παρέα.



    Invasion (VR Movie)

    Αφού είχαμε την απογοήτευση με το Allumette τόλμησα να δω το Invasion. Υπερβολικά σύντομο, ζήτημα αν η διάρκεια του ήταν 4 λεπτά. Ζεις μια σκηνή μέσα από τα μάτια ενός CGI κούνελου. Ένας άλλος κούνελος έρχεται από το βάθος και σε περιεργάζεται, το οποίο έχει πλάκα γιατί βλέπεις ένα 3D CGI καρτούν από κοντά. Γενικά είσαι στάσιμος, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πέρα από το να κοιτάς τριγύρω, καθώς η σκηνή εκτυλίσσεται γύρω σου. Ενδιαφέρων concept για το πως θα μπορούμε να βλέπουμε ταινίες σαν τα Minions στο μέλλον. Τίποτα περισσότερο


    VR Ταινίες - Εφαρμογές

    Προσπάθησα να δω VR ταινίες μέσω των διαφόρων εφαρμογών (Within, VRideo κτλ) αλλά είχαν όλες τρισάθλια ανάλυση, κολλούσαν στο buffering συνέχεια παρόλο που έχω καλή γραμμή και γενικά ήταν όλες τους… χάλια. Θα τις ξαναδώ, αλλά ήταν τρομακτικά απαράδεκτη η ποιότητα εικόνας ακόμα και των μενού σε όλες αυτές τις εφαρμογές. Πραγματικά ελπίζω να μην είναι αυτή η κανονική ποιότητα τους γιατί σε αυτή την περίπτωση πιο πολύ ζημιά κάνουν στο VR παρά καλό.

    Προσπάθησα να δω επίσης VR Porn (έπρεπε να το δοκιμάσω) αλλά δεν υπάρχει WebGL στον browser και δεν μπήκα στην διαδικασία να κατεβάσω ταινία, γιατί δεν καιγόμουν, πιο πολύ περιέργεια είχα και έχω. Από ότι είδα πάντως τα πιο πολλά είναι τύπου POV. Αν κρίνω από τις άλλες low res VR ταινίες που είδα, θα είναι καλό το immersion.

    Screen Mode

    Τo Screen Mode δεν είναι κάτι που ενεργοποιείς, αλλά στην ουσία είναι αυτό που βλέπεις πρώτο όταν συνδεεις το headset στο PS4, είναι η virual οθονη σου. Εκεί βλέπεις το μένου του PS4 και μπορείς να κάνεις ότι και στην κανονική σου TV αλλά χωρίς την υψηλή ευκρίνεια που έχεις συνηθήσει. Η χαμηλή ανάλυση του σήματος που φτάνει στο headset καθιστά το Screen Mode σχεδόν άχρηστο. Στο μικρότερο μέγεθος της προσομοιμένης οθόνης τα πράγματα απλά δεν βλέπονται, λόγω της χαμιλής ανάλυσης. Στο μεσαίο μέγεθος είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα και στο μεγαλύτερο μέγεθος αρκετά καλά αλλά εκεί πλέον δεν χωράει η οθόνη στο βλέμμα σου.

    Τα προβλήματα δεν σταματάνε εκεί, καθώς κάθε τρεις και λίγο χάνει τον προσανατολισμό το headset και πρέπει να επαναφέρεις την οθόνη μπροστά σου κρατώντας πατημένο το Options, πράγμα παράξενο γιατί στα παιχνίδια αυτό δεν συνέβη ούτε μία φορά. Ένα άλλο παράξενο που συμβαίνει είναι το γεγονός ότι το software μοιάζει να παλεύει να κρατήσει την οθόνη μπροστά σου ανεξαρτήτως το πού κοιτάς, με αποτέλεσμα η virtual οθόνη να τρέμει συχνά όταν κουνάς το κεφάλι σου. Φαντάζομαι πως σε κάποιο μελλοντικό firware update θα το διορθώσουν.

    Για να δεις σύντομα YouTube videos ή σειρές και ταινίες χωρίς εφέ είναι καλά έως ανεκτά. Για οτιδήποτε με εφέ όμως όχι, καλύτερα η HDTV σου, εκτός αν είναι τρομερά μικρή η TV που έχεις οπότε ναι, το screen mode μπορεί να σου αρέσει. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το απολαμβάνεις μόνος σου. Είδα το Last Week Tonight και τα Pacific Rim και Cosmos (εννοείτε πως όχι ολόκληρα αλλά από μερικά λεπτά). Γενικά κρίμα όμως, γιατί είχε ενδιαφέρον να έχεις μια 100άρα οθόνη μπροστά σου.



    και ερχόμαστε στο highlight του VR και για μένα το killer app, έως τώρα.

    Batman - Arkham VR

    Πραγματικά δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο φοβερή εμπειρία είναι αυτό το παιχνίδι, χωρίς να σας κάνω spoilers. Οι άνθρωποι της Rocksteady έχουν κάνει εκπληκτική δουλειά. Ένα θα σας πω. Σε κάποια φάση μπορείς να δεις έναν ήρωα από κοντά, από όλες τις μεριές. Τόσο κοντά που βλέπεις τις ραφές από τη στολή του ή τις τρίχες από τα γένια του… χωρίς pixels ή low res textures σαν να είναι μπροστά σου και σε κοιτάει στα μάτια. Δεν περιγράφεται αυτό που έζησα. Είσαι πραγματικά ο Batman, αν δεν είχα τον καναπέ να μου θυμίζει συχνά πυκνά ότι είμαι σπίτι μου θα είχα χαθεί εντελώς στον κόσμο του. Συμβουλή μου, καθαρίστε τον χώρο γύρω σας, αν δεν θέλετε κάτι να σας το χαλάσει (που δεν χαλάει αλλά λέμε τώρα). Είναι όλα τόσο φυσικά που σε κάποια φάση εντελώς μηχανικά απάντησα σε κάτι που με ρώτησαν. Τα PS Move είναι άψογα για άλλη μια φορά και οι κινήσεις που κάνεις εντός παιχνιδιού νιώθουν φυσιολογικές. Πραγματικά δεν βλέπω την ώρα να ξαναμπώ στα παπούτσια του Batman. Αν είχε έστω και λίγο anti-aliasing θα ήταν πραγματικά τέλειο. Αφού το τελειώσεις μπορείς να το ξαναπαίξεις για να βρεις
    τους 30 γρίφους που σου έχει αφήσει ο Riddler, ώστε να ξεκλειδώσεις εξτρά χαρακτήρες και οχήματα. Το πρώτο playthrough πρέπει να μου πήρε ένα δίωρο+ νομίζω και τολμώ να πω πως είναι πολύ κουραστικό να είσαι ο Batman με 2ώρες+ ορθοστασία. Απορώ γιατί το έχουν τόσο χαμηλά στα reviews, είναι μακράν ότι καλύτερο μπορείτε να βιώσετε στο VR, είναι ότι καλύτερο μπορείτε να βιώσετε… γενικά. Άσχετα αν σου αρέσει ο Batman ή όχι το immersion είναι σε άλλα επίπεδα σε αυτό παιχνίδι. Απλά αψεγάδιαστο και τα καλύτερα 20€ που έχω ξόδεψει ποτέ.

    Τι παιχνίδια να αγοράσω για το VR μου;

    Με όσα έχω δει μέχρι τώρα; Το Batman Arkham VR οπωσδήποτε. Μετά δες demo για τα τρία μεγάλα Batllezone, EVE Valkyrie και RIGS και δες τι σου αρέσει. Για μένα όμως καλύτερα να πάρεις τα μικρά παιχνίδια. Job Simulator (οπωσδήποτε), Thumber, Rez, Keep Talking and Nobody Explodes (επίσης απαραίτητο αν έχεις παρέα) αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου. Εγώ πάντως θα απέφευγα το Driveclub και το Harmonix Music VR.

    Eν κατακλείδι...

    Το PS VR φαίνεται ότι είναι φτιαγμένο για το PS4 Pro ή να το πω πιο σωστά: Το PS4 Pro είναι φτιαγμένο για το PS VR και όχι τόσο για το 4K. Αξιοσέβαστη η προσπάθεια της Sony να κυκλοφορήσει το PS VR και στο PS4 αλλά θα πρέπει να πάρει κάποιους developers από το χέρι αν θέλει να βγούν αξιόλογοι τίτλοι. Η χαμηλή ανάλυση των τίτλων είναι deal breaker για μένα και είναι πραγματικά τίτλοι σαν το Driveclub να πέφτουν σε τέτοιο επίπεδο. Όσο παίζεις κάτι και σε κάνει να αποζητάς καλύτερη ανάλυση ή anti aliasing τόσο σου θα χαλάει το immersion. Γνωρίζοντας ότι δεν είναι θέμα ανάλυσης της οθόνης αλλά δύναμης της κονσόλας (βλέπε Batman: Arkham VR), είμαι αισιόδοξος για το PS VR στο PS4 Pro. Το μέλλον είναι λαμπρό για το PS VR αν ξεκινάμε από αυτή τη βάση. Καθαρά και μόνο λόγω άνεσης και κόστους, χίλιες φορές PS VR + PS4 αντί Oculus και Vive σε PC. Από εκεί και πέρα, για μένα, αν δεν είσαι τρελός gadget-άκιας κράτα τα χρήματα σου και πάρε καλύτερα το PS4 PRO όταν βγεί και αγόρασε αργότερα το PS VR. Ακόμα δεν έχει τόσα πολλά και καλά παιχνίδια για να χάνεσαι σε αυτά και από αυτά που υπάρχουν τα πιο πολλά είναι σε νηπιακό στάδιο ή tech demos. Αν πάλι τα σκάσεις, τουλάχιστον διαβάζοντας αυτό το post θα ξέρεις τι παίρνεις.Τέλος να επαναλάβω πως αν είσαι σε σπίτι με άλλους ανθρώπους μοιράσου την εμπειρία του PS VR. Δεν είναι εμπειρία να την ζεις μόνος σου. Κυρίως γιατί το headset έχει αυτόματα την ιδιότητα να αποξενώνει και αυτόν που το φοράει αλλά και αυτόν που δεν το φοράει, με αποτέλεσμα να αισθάνονται όλοι περίεργα. Αν βάλεις όμως και τους άλλους στην εμπειρία, θα περάσετε όλοι καλά.

    Σύντομα η 2η μέρα δοκιμών...

    This article was originally published in forum thread: PlayStation VR - Virtual Reality Headset (Launch 13/10/16) started by odytsak View original post
  • Διαφημίσεις

  • Συνεργασιες