• Review Resident Evil Origins Collection

    20 χρόνια σχεδόν μετά την κυκλοφορία του πρώτου Resident Evil για το Playstation έχουμε remaster έκδοση και για το Playstation 4 με τίτλο Resident Evil Origins Collection.
    Η Origins Collection αφορά την retail έκδοση του Resident Evil και Resident Evil Zero και κυκλοφόρησε στην Ευρώπη στις 22 Ιανουαρίου του 2016. Οι τίτλοι είχαν ήδη κυκλοφορήσει στα ψηφιακά καταστήματα (Γενάρη 2015 το Resident Evil και 19 Ιανουαρίου του 2016 το Zero). Οι δύο τίτλοι είχαν πρωτοκυκλοφορήσει το 2002 για το Gamecube της Nintendo. To Resident Evil σαν remake της πρώτης έκδοσης και το Zero σαν exclusive τίτλος. Αυτά τα 2 games ήταν για πολλούς fans της σειράς λόγος για να αγοράσουν την κονσόλα της Nintendo.
    Τα παιχνίδια ήταν άριστα για την εποχή τους και λατρεύτηκαν από το κοινό.
    Για να δούμε όμως αν το καταφέρνουν το ίδιο καλά και στην τρέχουσα γενιά.



    Developer: Capcom
    Publisher: Capcom
    Διάθεση: CD Media


    Βάζοντας το bluray μέσα και ακούγοντας από τα ηχεία μου Resident Evil ξύπνησαν εκατοντάδες αναμνήσεις από την παιδική μου ηλικία.
    Άρχισα με το Resident Evil και μόλις ξεκίνησε το αρχικό cutscene (το οποίο στη έκδοση του PS1 ήταν με κανονικούς ηθοποιούς αν θυμάστε) είχα αυτό το συναίσθημα της μελαγχολίας αλλά και της χαράς που θα ξαναπαίξω μετά από πολλά χρόνια έναν από τους πιο αγαπημένους μου gaming τίτλους.
    Αυτό όμως για τα πρώτα 10 λεπτά μιας και έπειτα δυσκολευόμουν με τον χειρισμό.
    Μετά από μία ώρα όμως που το συνήθισα χάθηκα στον κόσμο του Resident Evil. Απόλαυσα κάθε δευτερόλεπτο από τις 25 ώρες που χρειάστηκα για να ολοκληρώσω και τα δύο παιχνίδια.




    Να σημειώσω ότι ποτέ μου δεν είχα Gamecube οπότε δεν είχα και την τύχη να παίξω τους 2 συγκεκριμένους τίτλους. Και παίζοντας κατάλαβα πως η remake έκδοση του Gamecube είναι αρκετά διαφορετική από την έκδοση του Playstation 1 που είχα παίξει εγώ. Και δεν μιλάω μόνο για τα γραφικά αλλά και για τοποθεσίες και την εξέλιξη της ιστορίας.
    Πράγμα που μου άρεσε μιας και ένοιωσα σαν να έπαιζα τον τίτλο για πρώτη φορά.

    Ξεκινώντας το παιχνίδι τώρα.
    Στην αρχή επιλέγουμε ποιος θα είναι ο χαρακτήρας μας (Chris ή Jill). Με βάση τον χαρακτήρα που διαλέγουμε έχουμε άλλα όπλα, άλλη δυσκολία και διαφορετική ιστορία εν μέρει. Το οποίο δίνει έξτρα πόντους στο replayability του τίτλου (για τους trophy hunters ακόμα περισσότερο).
    Επίσης στον κάθε χαρακτήρα υπάρχουν και διαφορετικά endings ανάλογα με τις αποφάσεις που πήραμε στο παιχνίδι (μην φανταστείτε στο μέγεθος των παιχνιδιών του Cage, αλλά δίνει ένα έξτρα συν στον τίτλο).
    Στο παιχνίδι πέραν των εχθρών που έχουμε να αποφύγουμε ή να σκοτώσουμε θα χρειαστεί να λύσουμε και αρκετούς γρίφους. Γενικά έχουμε ένα περιορισμένο inventory (6 slots για τον Chris 8 για την Jill) το οποίο άμα είναι γεμάτο δεν μπορούμε να πάρουμε άλλα αντικείμενα. Οπότε όπως καταλαβαίνετε πρέπει με προσοχή να διαλέξουμε τα αντικείμενα που θα έχουμε πάνω μας. Έχουμε όμως σε διάφορα σημεία ένα stash όπου μπορούμε να αποθηκεύσουμε τα αντικείμενα μας. Για να σώσουμε την πρόοδο μας χρειάζεται να βρούμε μια γραφομηχανή και να έχουμε πάνω μας ink ribbons.




    Το Resident Evil Zero κινείται πάνω στους ίδιους μηχανισμούς με την σημαντική διαφορά πως δεν έχεις stash και χειρίζεσαι 2 χαρακτήρες που μπορείς μεταξύ τους να ανταλλάξεις τα αντικείμενα που κουβαλάνε. Επίσης ένα μεγάλο συν του Zero σε σχέση με το αρχικό, κατά τη γνώμη μου, είναι πως μπορείς να κάνεις drop οποιοδήποτε αντικείμενο από το inventory σου.
    Επίσης τερματίζοντας το παιχνίδι ξεκλειδώνεις ένα νέο mode όπου μπορείς να παίξεις σαν Wesker.
    Ιστορικά το Zero κινείται πριν το πρώτο Resident Evil ,άσχετα να βγήκε αρκετά χρόνια αργότερα, και μας διηγείται τα γεγονότα που συνέβησαν πριν από το συμβάν στην έπαυλη.
    Σε κάποια σημεία το βρήκα και πιο σκοτεινό από το πρώτο πράγμα που μου άρεσε.
    Η ιστορία του εξελίσσεται πολύ ωραία και βλέπουμε και γνώριμους χαρακτήρες ενώ ταυτόχρονα μας λύνονται πολλές απορίες που μας είχαν δημιουργηθεί από το πρώτο.
    Αυτά τα λίγα για τα σε περίπτωση που υπάρχει κόσμος που δεν γνωρίζει τίποτα για την σειρά ή έστω για τα αρχικά παιχνίδια (δεν θα επεκταθώ στο story μιας και θα γίνει πραγματικά τεράστιο το κείμενο).
    Ας δούμε πως στέκονται στην τρέχουσα γενιά όμως.



    Τα γραφικά, που συνήθως σε μια remaster έκδοση αυτό κοιτάμε πρώτα, είναι αρκετά ικανοποιητικά και κάνουν τέλεια τη δουλειά τους. Δεν μαζεύεις τα σαγόνια σου από το πάτωμα, αλλά είναι αξιοπρεπέστατα. Πράγμα που δεν περίμενα να το δω σε τόσο καλό βαθμό. Επίσης μου άρεσαν πάρα πολύ οι φωτισμοί του περιβάλλοντος.
    Του Zero τα γραφικά ένα κλικ καλύτερα, στο οποίο όμως τα cutscenes πρέπει να τα πήραν αυτούσια από την έκδοση του Gamecube και να τα πετάξανε χωρίς καμία επεξεργασία στην έκδοση του PS4. Θεωρώ πως έπρεπε να τα δουλέψουν έστω και λίγο.





    Για τον χειρισμό έχει γίνει προσπάθεια να έρθει πιο κοντά στα σημερινά δεδομένα και το έχουν καταφέρει εν μέρει.
    Δηλαδή παίζεις και κινείσαι άνετα με τον αναλογικό μοχλό αλλά κάποιες φορές όταν αλλάζει κάμερα βρίσκεσαι να κάνεις συνέχεια μπρος-πίσω. Πράγμα που στο Zero μου συνέβη μόνο 1-2 φορές ενώ στο Resident Evil πάρα πολλές. Ίσως στο Zero να το δουλέψανε καλύτερα αυτό το κομμάτι. Πάντως όποιος παίξει με tank controls τέτοια προβλήματα δεν θα συναντήσει.
    Θεωρώ όμως πως υπήρχαν περιθώρια βελτίωσης στο θέμα του χειρισμού.
    Οι «παλιοί» βέβαια δεν θα δυσκολευτείτε καθόλου, αλλά κάποιος πιο νέος ίσως να αποθαρρυνθεί από τον old school χειρισμό και να το εγκαταλείψει.
    Επίσης οι shooting μηχανισμοί του παιχνιδιού είναι αρχαίοι, αλλά δεν χαλάνε καθόλου την όλη εμπειρία. Η αλήθεια βέβαια είναι πως πολλές φορές πάτησα το L2 για να σημαδέψω και εν τέλει άνοιγα τον χάρτη του παιχνιδιού.


    Ο ήχος αν μη τι άλλο είναι σε κορυφαία επίπεδα, με εκπληκτική μουσική υπόκρουση που να σε βάζει στο κλίμα του τρόμου και της αγωνίας. Τον απόλαυσα και στα ηχεία μου και με τα ακουστικά και ήταν απίστευτος. Δεν περίμενα και κάτι λιγότερο μιας και σε αυτόν τον τομέα δεν χρειαζόταν να γίνει κάποια επεξεργασία. Ήταν ήδη άριστος από τις αρχικές εκδόσεις.
    Κλείστε τα φώτα, δυναμώστε τα ηχεία σας και απολαύστε.


    Κλείνοντας, θεωρώ πως μιλάμε για μια αρκετά καλή προσπάθεια από την Capcom και οι δύο τίτλοι στέκονται αξιοπρεπέστατα στις κονσόλες της τρέχουσας γενιάς.
    Η βελτίωση στον χειρισμό θα βοηθήσει τους νέους και υπομονετικούς να ζήσουν μια πραγματικά πανέμορφη gaming εμπειρία και να νοιώσουν τι σημαίνει Resident Evil.
    Σε εμάς που ζήσαμε τη σειρά στα καλύτερα της θα μας ξυπνήσει πολλές ευχάριστες αναμνήσεις και μια ελπίδα πως θα ξαναβγεί ένα πραγματικό Resident Evil.

    Επίσης μια συμβουλή σε όσους δεν έχουν ξαναπαίξει τα συγκεκριμένα παιχνίδια: Γνώμη μου είναι παίξετε πρώτα το Resident Evil και έπειτα το Zero παρόλο που διαδραματίζεται νωρίτερα.


    ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

    Επειδή αφορά remaster έκδοση 2 τίτλων θα βάλω 3 βαθμολογίες. Μία για τη remaster έκδοση και άλλες δύο bonus για τον κάθε τίτλο.

    Resident Evil Chronicles 8/10
    Resident Evil 10/10
    Resident Evil Zero 10/10
    This article was originally published in forum thread: Resident Evil Origins Collection started by mihalis13 View original post
  • Διαφημίσεις

  • Συνεργασιες