• [ΟΔΗΓΟΣ] Ευκολο Καθάρισμα του PS4



    Καλησπερα σας, εδω και αρκετο καιρο η κονσολα μου εκανε σαν αεροπλανο, λιγα λεπτα αφοτου ειχα αρχισει καποιο παιχνιδι. Ολο το αφηνα και το αφηνα, οσπου τελικα σημερα πηρα την αποφαση να αφιερωσω λιγο (οπως αποδειχτηκε) χρονο και να καθαρισω καλυτερα την κονσολα για να της δωσω και μεγαλυτερη ζωη με αυτον τον τροπο.


    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

    Η συγκεκριμενη διαδικασια παροτι δεν θα σας παρει πανω απο 5-10 λεπτα, θα ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙ την εγγυηση σας, οποτε οποιος εχει κονσολα ή οποια εχει ακομη εγγυηση , να ξερει οτι με αυτη την διαδικασια θα την χασει. Να πω εδω οτι εχω καθαρισει αρκετες φορες τις γριλιες της κονσολας, ειτε με ηλεκτρικη σκουπα παλιοτερα, έιτε με σπρει πεπιεσμενου αερα πιο προσφατα. Παρόλα αυτα ομως αυτο δεν ειναι αρκετο, οπως θα δειτε απο τις φωτογραφιες, αν και ειχε και τωρα λιγη σκονη στις γριλιες δεν δικαιολογουσε τις υψηλες στροφες του ανεμιστηρα, φαινομενο που εχει να κανει καθαρα με την συσωρευση σκονης στα πτερυγια και την ψυκτρα.



    ΥΛΙΚΑ

    Για την επισκευη θα χρειαστείτε ενα κατσαβιδι torx Νο9 αν και εχω διαβασει οτι μπορει να ανοιξει και με το Νο8, και ειτε ενα blower είτε ενα σπρεί περιεσμενου αέρα. Εαν χρησιμοποιήσετε το σπρεί, καλο ειναι μετα το ξεσκονισμα να περιμενετε περιπου 15 λεπτα μεχρι να στεγνωσει εντελως , ετσι ωστε να μην παγιδευτει υγρασια μεσα στην κονσολα. Για τους πολυ τελειομανεις με το καθαρισμα, επειδη οι παραπανω μεθοδοι δεν αφαιρουν 100% την σκονη, μπορειτε να βοηθησετε με ενα μαλακο πινελο, και ξανα αερα μετα για να φυγει και το παραμικρο καταλοιπο.



    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

    Αφου αποσυνδεσετε ολα τα καλωδια, γυριζετε την κονσολα αναποδα και φερνετε το πισω μερος να κοιτα προς τα εσας, δηλαδη βλεπετε τις γρυλιες του τροφοδοτικου. Παίρνετε ενα μαχαιρι/χαρτοκόπτη ή ακομα και το νυχι σας εαν μπορειτε , και ξεκολατε τα 3 αυτοκολητα που ειναι σημειωμενα. Μολις το κανετε αυτο ειστε εκτος εγγύησης.



    Ακριβως πισω ειναι οι 3 βιδες τις οποιες πρεπει να ξεβιδωσετε, οταν το κανετε αυτο γυρνατε την κονσολα 180 μοιρες και με απαλες κινησεις ξεθυληκωνετε το κατω μερος του πλαστικου. Καπου εδω με πουλησε το κινητο μου, και ενω εβγαλα φωτογραφιες με το πριν και το μετα, για καποιο λογο δεν αποθηκευτηκαν. Ενω υπηρχε αρκετη μεν σκονη, δεν ειναι οτι χειροτερο εχω δει, θα ελεγα οτι για 2 χρονια χρησης και λίγη ηταν, ομως αυτη η ποσοτητα ηταν ικανη να κανει τον ανεμιστηρα να δουλευει υπερωριες. Οταν βγαλετε λοιπον το καπακι, θα βρεθειτε να κοιτατε αυτο.



    Οπως βλεπετε η sony φροντισε να ειναι repair friendly η κονσολα, και ετσι εχετε τοσο ευκολα προσβαση στον ανεμιστηρα. Εγω αυτο που κανω παντα οταν ξεσκονιζω ανεμιστηρα, ειναι να χωνω ενα κατσαβιδι αναμεσα στα πτερυγια, ετσι ωστε να μην περιστρεφεται οταν το χτυπησει ο αέρας, και ετσι δημιουργηθει επαγωγικο ρευμα. Το καθαρισμα ειναι πανευκολο με αυτη την προσβαση, το μονο που θελει λιγο προσοχη, είναι να μην φυσηξετε με αερα μεσα στο drive, και οδηγησει στο να μπει σκονη μεσα. Αφου τελειωσετε το ξεσκονισμα, βαζετε πισω το καπακι (πρωτα το μπροστα μερος, και μετα κουμπωνει πισω) βιδωνετε, και πλεον εχετε μια ποιο καθαρη και υσηχη κονσολα.
    This article was originally published in forum thread: [ΟΔΗΓΟΣ] Ευκολο Καθάρισμα του PS4 started by Slay View original post
  • Διαφημίσεις

  • Συνεργασιες