• Πρώτες εντυπώσεις απο το Middle-earth: Shadow Of Mordor



    Μετά από ένα τριωράκι η πρώτη μου εντύπωση είναι πολύ θετική, το παιχνίδι φαίνεται να είναι πολύ πλούσιο και δουλεμένο.

    Φυσικά από ιστορία δεν μπορώ να κάτι, μιας και κλασικά κόβω βόλτες για την ώρα και μπαίνω σε μάχες!

    Νομίζω πως έχει ξαναειπωθεί, ότι είναι ένα κράμα Assassin's Creed (πχ σκαρφαλώνεις σε Πύργους ως Wraith και εμφανίζεις την περιοχή, τις αποστολές, τα collectibles κ.λπ.), Batman Arkham Series (στο σύστημα μάχης, στα combos, στην άμυνα κ.λπ.) αλλά και Red Dead Redemption (ή και Assassins Creed III) με challenges σχετικά με ζώα που σκοτώνεις (πχ αράχνες ή άλλα περίεργα) και κάποια ξέμπαρκα λουλούδια (με τα αντίστοιχα Middle Earth ονόματα τους φυσικά), τα οποία σου αναπληρώνουν και την ζωή.

    Btw, πράγματι δεν είναι και το πιο εύκολο τώρα στην αρχή, γενικά σκάνε πολλοί μαζί, ειδικά αν πας να βρεις Captain (θα επανέλθω αργότερα σε αυτό) μπορεί να γίνει χαμός. Βέβαια έχει πολλές αναβαθμίσεις (θα επανέλθω και σε αυτό).

    Έχει πράμα, ενδεικτικά ο χάρτης μετά από τις λίγες αυτές ώρες (πρακτικά δεν έχω κάνει τίποτα):

    Spoiler!


    Τα side missions έχουν να κάνουν με τα όπλα απ' ότι έχω καταλάβει (πρέπει να έκανα μία-δυο, τα λεγόμενα legends) και είναι του στυλ "Ελευθέρωσε τους σκλάβους" (μακάρι να έχει ποικιλία, θα επανέλθω). 10 για το κάθε όπλο είναι (sword, bow, dager). Μαζί βέβαια με αντίστοιχα challenges σε κάθε αποστολή, όπως να κάνεις 10 headshots, ή να μείνεις undetected.

    Στις κόκκινες αποστολές αντιμετωπίζεις Captains, πάλι και εκεί έχει challenges - αλλά όπως είπα δεν ξέρω τι άλλο έχει εκεί.

    Τώρα όσον αφορά τον χαρακτήρα έχει αbility upgrades και attribute upgrades, ενώ στα όπλα βάζεις runes, που δίνουν επιπλέον δυνατότητες.

    Spoiler!


    Ένα καθαρά καινούριο στοιχείο του παιχνιδιού είναι το λεγόμενο Nemesis System. Βασικά έχει μπόλικους πανκακάσχημους κακούς, και τους έχει κανονικά με τα ονοματάκια τους και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους. Εκτός αυτού, αν κάποιος σε σκοτώσει, παίρνει προαγωγή στο ranking των Orc/Uruk Hai ή αντιμετωπίζει κάποιο άλλο Orc για να του πάρει την θέση LOL

    Εντωμεταξύ, παίρνεις πληροφορίες από άλλα Orc σχετικά με αυτούς τους Captains πριν τους σκοτώσεις κάνοντάς τους Interrogate. Φαντάζομαι στην ιεραρχία θα υπάρχουν και άλλοι ανώτεροι!

    Spoiler!


    ΥΓ. Είπα να χρησιμοποιήσω το share button λίγο
    This article was originally published in forum thread: Middle-earth: Shadow Of Mordor started by hakoo View original post
  • Διαφημίσεις

  • Συνεργασιες