PDA

View Full Version : Τελικά... Fifa 2008 ή Pro Evo 2008?



NIKOS
19-10-2007, 22:11
paidia as mas poun osoi exoun k ta 2 games
exw hdh to Fifa (den anteksa xwris podosfairaki) k de kserw an aksizei na parw k to pro

SPOWN
19-10-2007, 23:30
Fifa Paides....to Pro Pethane ....tou Kaname Kai Thn Khdeia...kala Oso Gia To 9.2 Tou Ign Paides Paizei Trelo Paraskinio....psoi Paretai To Moufa Pro 08 Tha To Deite....

NonBorn
19-10-2007, 23:34
Έβαλα ανοιχτό poll... Παρακαλώ ψηφίστε μόνοι όσοι έχετε παίξει και τα 2 στο ps3 για να είμαστε όσο πιο αντικειμενικοί μπορούμε, με τα ίδια πάντα κριτήρια... Να βγάλουμε και μία άκρη γιατί απλά να πούμε αυτό είναι ή το άλλο είναι με το έτσι θέλω ή επειδή θέλω να το πω έτσι κι αλλίως δε βγάζουμε κάτι :)

Ευχαριστώ!! :D

klepidas
20-10-2007, 00:17
Loipon simera epexa kai ego to pro(eutixos den to pira).......to paixnidi einai XALIA!!!!.......fifa kai pali fifa

Maximvs
20-10-2007, 10:46
klepidas...etsi legane kai gia to Pes6....kai se 1 mina to poly eixe eksafanistei apo ta rafia...opos kai extes alloste!!

sav
20-10-2007, 16:57
epe3a kai ta 2 se demo! to fifa einai akoma arcade podosferaki!
pro kai pali pro!

GedoGt
20-10-2007, 17:14
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά υπάρχει κάποιος άνω των 20 ετών που να προτιμάει το Fifa?

NonBorn
20-10-2007, 22:14
Το PES 2008 είναι σαφώς καλύτερο σε θέμα gameplay... Πλέον έχω ολοκληρωμένη αντίληψη! Το FIFA παρουσίασε μια αξιόλογη βελτίωση αλλά το PES αν και ίσως βιαστικά βγήκε έχει φοβερό gameplay και ταχύτητα που σκοτώνει, μουσική απίστευτη, γραφικά (εκτός από τους θεατές κλπ κλπ, οι παίκτες,οι φανέλες κλπ είναι πολύ μα πολύ καλύτερες απ' ότι περίμενα να δω και το πως τρέχει το παιχνίδι δεν έχει καμία σχέση με το πως είναι στο pc!! Κάνας με 360 να μας πει πως είναι εκει το PES ??

Από εμένα PES 2008 ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΝΙΑ!! Ετοιμαστείτε να λιώσουμε στο πρωτάθλημα!!!

tasioskis
20-10-2007, 23:03
παιδες πριν ψηφισετε καντε πρωτα install sto pro .

pantnick
21-10-2007, 01:15
Fifa Paides....to Pro Pethane ....tou Kaname Kai Thn Khdeia...kala Oso Gia To 9.2 Tou Ign Paides Paizei Trelo Paraskinio....psoi Paretai To Moufa Pro 08 Tha To Deite....


sta menu to pro exei to logo "IGN.COM" apolita fisiologiko to 9.2
par ola afta to pro einai kai fetos the winner...

tasoylix
21-10-2007, 13:24
..εγώ έπαξα και τα 2... με φίλουσ που παίζουμε πολυ καιρό ποδοσφαιράκι.... παίδεσ το fifa το βαρεθήκαμε στο πρώτο ημίχρονο... ίσώε είναι ότι παίζω πολλά χρόνια pro ..... και κάτι ακόμα...όποτε εβγαίνε καινούργιο pro μέχρι να το συνηθίσω έλεγα τη μούφα είναι αυτή.. αλλα μόλις το συνηθιζα δεν ξεκόλαγα...

MaRkUs_
21-10-2007, 13:54
εγώ αύριο θα έχω στα χέρια μου το pro.... δεν νομίζω να ξαναβάλω το φίφα στο tray :P

hudjw
21-10-2007, 13:55
προ για μένα χωρίς πολλά πολλά. απλά έχει το καλύτερο Gameplay Που λατρέψαμε όλοι , μπορεί να έχει κάποια μικροπροβλήματα αλλα συνηθίζονται......

blizard
21-10-2007, 14:28
Μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση το demo του fifa, αλλά το ξαναέβαλα αφού είχα παίξει αρκετά το PES2008 και δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία ότι θέλει ακόμα πάρα πολύ δουλειά.

jtout
21-10-2007, 19:38
to fifa opos panta sou deinei tin asthisi oti VLEPEIS podosairo...mexri ekei....antitheta to pro edo kai polla xronia sou deinei tin aisthisi oti PAIZEIS podosfairo......

stratisd
12-11-2007, 18:54
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά υπάρχει κάποιος άνω των 20 ετών που να προτιμάει το Fifa?

Χωρίς παρεξήγηση είμαι 30 χρονών, έχω στη κατοχή μου όλη τη σειρά των PES απο το ISS 2 στο PS2 μέχρι και το PES 2008, όπως επίσεις και τα περισσότερα Fifa. Στο Playstation 2, απλώς δέν υπάρχει σύγκριση, το PES φαίνεται, παίζεται και είναι κατα την προσωπική μου άποψη ανώτερο απο το Fifa.
Αυτά όσον αφορα το PS2, γιατι στο PS3 είναι ΑΛΛΗ ιστορία. Προσπαθούσα να αποφασίσω εδώ και δύο εβδομάδες για το ποιό ποδοσφαιράκι να επιλέξω και μετά απο 2 εβδομάδες συμβίωσης και με τα δύο ,μπορώ να πώ οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ για το PS3 μόνο το Fifa αξίζει για αγορά. Προσωπικά έκανα τα πάντα για να καταπιώ την μαλ#%%ια που έβγαλε φέτος η Konami. Δέν πειράζει λέω ας μήν βλέπω τα replays, ας έχει και λίγο framerate πότε πότε στον αγώνα, ας κόψω και τα όμορφα γήπεδα, ας μήν έχει γραμμές στο χορτάρι, ας μήν παίζω και online (ακόμη),να κάνω και install, ναι αλλά να δώσω κοντα 60 Ευρώ γιατί;;;;Για να λέω μέσα μου πώς το PES είναι καλύτερο, αλλά δέν το βλέπω...μπά μάλλον κοροιδεύομαι. Η αλήθεια είναι οτι αν δώσεις την ίδια προσοχή στο Fifa 08 καταλαβαίνεις την ανωτερότητά του απο όλες τις πλευρές, ακόμη -ακουσον άκουσον- και του gameplay, αρκεί να βγάλεις τις παρωπίδες του PES και να το δείς πιο αντικειμενικά χωρίς την προατάλυψη των προηγούμενων ετών που το Fifa κυριολεκτικά σερνόταν πίσω απο το PES.
Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και δέν το έχω μετανιώσει καθόλου που παίζω Fifa 08 με καταπληκτικά γραφικά, ομαλότατο gameplay, καινοτομίες όπως η κάμερα πρώτου προσώπου στο γήπεδο, πολύ καλό manager mode και επιλογή Be a pro που δέν υπάρχει σε άλλο ποδοσφαιράκι μέχρι τώρα και φυσικά σωστό online.
Αντί να χαιδεύουμε τα αυτιά της Konami και να λέμε έλα τώρα δεν πειράζει, δώστου μια ευκαιρία και άλλα τέτοια, ας της κρούσουμε τον κώδωνα μέσω των πωλήσεων, μπάς και ξυπνήσει και φτιάξει το PES 2009 έτσι όπως πραγματικά πρέπει να είναι ένα PES στο Playstation 3.
:wave:

BillyFlo81
12-11-2007, 19:04
Φιλοι και γω εχω πατησει τα 26 και τα Pes ολα τα ειχα original για ps2, ακομα
και το φετινο(το οποιο με απογοητευσε και το σκοτωσα μεσα σε μια βδομαδα)!
Το next gen FIFA ειναι πολυ πιο ανοτερο, οσο και αν ακουγεται καπως αυτο!Εχει
πολλες κινησει, η μπαλα οντως ειναι ξεχωριστη οντοτητα μες στο παιχνιδι και αν
βαλεις ολες τις ρυθμισεις στο manual, τοτε εχεις την αισθηση οτι παιζεις
πραγματικο ποδοσφαιρο!Που να δοκιμασετε και το be a pro online και θα
καταλαβετε τι εννοω...!
Ειναι η πρωτη χρονια που με απογοητευσε το pro και αυτο, οχι γιατι το pro
ειναι τοσο χαλια, αλλα επειδη το fifa ειναι πολυ καλυτερο!Το pes2008 δεν μου
προσεφερε τιποτα σαν next gen τιτλος!Λυπαμαι, αλλα ετσι ειναι τα πραγματα..!

PDS
12-11-2007, 19:41
Προσωπικά έκανα τα πάντα για να καταπιώ την μαλ#%%ια που έβγαλε φέτος η Konami. Δέν πειράζει λέω ας μήν βλέπω τα replays, ας έχει και λίγο framerate πότε πότε στον αγώνα, ας κόψω και τα όμορφα γήπεδα, ας μήν έχει γραμμές στο χορτάρι, ας μήν παίζω και online (ακόμη),να κάνω και install, ναι αλλά να δώσω κοντα 60 Ευρώ γιατί;;;;Για να λέω μέσα μου πώς το PES είναι καλύτερο, αλλά δέν το βλέπω...μπά μάλλον κοροιδεύομαι.

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες για τα λαθη κτλ,δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα.



Η αλήθεια είναι οτι αν δώσεις την ίδια προσοχή στο Fifa 08 καταλαβαίνεις την ανωτερότητά του απο όλες τις πλευρές, ακόμη -ακουσον άκουσον- και του gameplay, αρκεί να βγάλεις τις παρωπίδες του PES και να το δείς πιο αντικειμενικά χωρίς την προατάλυψη των προηγούμενων ετών που το Fifa κυριολεκτικά σερνόταν πίσω απο το PES.

Αντί να χαιδεύουμε τα αυτιά της Konami και να λέμε έλα τώρα δεν πειράζει, δώστου μια ευκαιρία και άλλα τέτοια, ας της κρούσουμε τον κώδωνα μέσω των πωλήσεων, μπάς και ξυπνήσει και φτιάξει το PES 2009 έτσι όπως πραγματικά πρέπει να είναι ένα PES στο Playstation 3.
:wave:

Το Fifa φετος σιγουρα ειναι πολυ καλο.Δεν εχω την τυχη να το παιξω αλλα απο αυτα που διαβαζω και αποψεις παιδιων που εμπιστευομαι,ειμαι βεβαιος οτι ειναι καλο.
Οταν λεω ατομα που εμπιστευομαι ,εννοω ατομα που ηταν πραγματικοι φαν του PES και τωρα λενε καλα λογια για το fifa.Bγαζω φυσικα τα κορακια που πιπιλαγαν το ιδιο τροπαριο εδω και και χρονια αλλα τωρα για μια χρονια τουλαχιστον τους ''εκατσε''.;)

Περα απο αυτα οι κοινη εντυπωση ολων ειναι οτι φετος το φιφα ειτε πλησιαζει το Pes ειτε ακομα και το ''περνα''.
Ωραια ως εδω και καμια αντιρρηση.
Πρεπει ομως να δωσουμε το ελαφρυντικο στην Κοναμι οτι ειναι η πρωτη της next-gen προσπαθεια(μην ακουσω pes6-360) Ενω η ΕΑ ειναι στην τριτη
Οριστε η πρωτη προσπαθεια της ΕΑ (FIFA 06: Road To FIFA World Cup ) Με Μ.Ο βαθμολογιων το 6.3...
http://xbox360.ign.com/articles/667/667601p1.html

Εδω θα πρεπει να γινει η συγκριση στην πραγματικοτητα.Αλλα σαν gamers ειναι λογικο να συγκρινουμε το τι υπαρχει τωρα στην αγορα.Δεκτο.

darknest83
12-11-2007, 20:02
Παιδιά ξέρετε πότε θα βγει το demo του pes 08 στο playstation store για να το παίξω;Έχω κατεβάσει ήδη το fifa 08 και ομολογώ ότι με ξάφνιασε ευχάριστα αν και μου φάνηκε λίγο βαρύ στο χειρισμό του θέλω να κατεβάσω και το pes 08 πριν αγοράσω κάποιο απο τα 2

BillyFlo81
12-11-2007, 20:07
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ξεγραψουμε το pes, απλα εχουμε απαιτησεις
απ αυτο!Και φετος μπορει να μη τα καταφερε στην πρωτη προσπαθεια της η
konami, αλλα στο 2009 δεν πρεπει να αποτυχει!
Απαιτησεις βεβαια θα χουμε και απ την ea για το fifa 09!Εγω προσωπικα θελω
και τα δυο ποδοσφαιρακια να ναι καλα για να ξεφευγω απ τη μονοτονια!Καλο
ειναι να υπαρχει συγκριση(που δεν υπηρχε τοσα χρονια), για να τα δινουν ολα
και οι δυο εταιριες!
Πιστευω πως στη konami ολοι ηταν υπερβολικα αισιοδοξοι οτι και φετος δεν
θα χαν αντιπαλο!Το κακο της υποθεσης ειναι οτι το pes ακομα πουλαει και
εφοσον συνεχιζει να πουλαει δεν προκειται να βελτιωθει.Το θεωρω λογικο......!
Οσο για το fifa εγω προσωπικα αναγνωριζω την φετινη προσπαθεια τους, ειναι
πολυ καλο αλλα θελει και αυτο καποια πραγματα για να βελτιωθει.Ειναι αδικο
ομως να φανατιζεται ο κοσμος και να τα χωνει ακομα στο fifa....!Ολοι μας pes
παιζαμε τοσα χρονια...!Και γω καποτε επαιζα kick off 2....αλλα οταν βγηκε το
sensible soccer επαιζα sensible και καμια φορα στο τοσο kick off για να
θυμηθω τα παλια!(Οι πιο παλιοι θα θυμουνται τα παλια ντερμπυ στην AMIGA!)

blizard
12-11-2007, 20:11
Παιδιά ξέρετε πότε θα βγει το demo του pes 08 στο playstation store για να το παίξω;Έχω κατεβάσει ήδη το fifa 08 και ομολογώ ότι με ξάφνιασε ευχάριστα αν και μου φάνηκε λίγο βαρύ στο χειρισμό του θέλω να κατεβάσω και το pes 08 πριν αγοράσω κάποιο απο τα 2
Κατέβασε το από το jap store... αν δεν ξέρεις κοίτα εδώ για νέο λογαριασμό.
http://www.ps3forums.gr/VB3/showthread.php?t=883
(και εμένα μου φαινόταν καλό το fifa ... μέχρι να πάρω το PES)

edit: είχα γράψει "κακό" αντί "καλό" ... κοίτα να δεις που πήγα και έκανα λάθος :)

stratisd
12-11-2007, 20:31
Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ξεγραψουμε το pes, απλα εχουμε απαιτησεις
απ αυτο!Και φετος μπορει να μη τα καταφερε στην πρωτη προσπαθεια της η
konami, αλλα στο 2009 δεν πρεπει να αποτυχει!
Απαιτησεις βεβαια θα χουμε και απ την ea για το fifa 09!Εγω προσωπικα θελω
και τα δυο ποδοσφαιρακια να ναι καλα για να ξεφευγω απ τη μονοτονια!Καλο
ειναι να υπαρχει συγκριση(που δεν υπηρχε τοσα χρονια), για να τα δινουν ολα
και οι δυο εταιριες!
Πιστευω πως στη konami ολοι ηταν υπερβολικα αισιοδοξοι οτι και φετος δεν
θα χαν αντιπαλο!Το κακο της υποθεσης ειναι οτι το pes ακομα πουλαει και
εφοσον συνεχιζει να πουλαει δεν προκειται να βελτιωθει.Το θεωρω λογικο......!
Οσο για το fifa εγω προσωπικα αναγνωριζω την φετινη προσπαθεια τους, ειναι
πολυ καλο αλλα θελει και αυτο καποια πραγματα για να βελτιωθει.Ειναι αδικο
ομως να φανατιζεται ο κοσμος και να τα χωνει ακομα στο fifa....!Ολοι μας pes
παιζαμε τοσα χρονια...!Και γω καποτε επαιζα kick off 2....αλλα οταν βγηκε το
sensible soccer επαιζα sensible και καμια φορα στο τοσο kick off για να
θυμηθω τα παλια!(Οι πιο παλιοι θα θυμουνται τα παλια ντερμπυ στην AMIGA!)
Συμφωνώ και επαυξάνω, όσον αφορα την αισιοδοξία της Konami, αλλά και τον υπεροπτικό της τρόπο. Άκουσον άκουσον, patch, λέει θα βγάλει μόνο για το online κομμάτι, δηλαδή κατα τα λεγόμενά της το offline είναι εντάξει...:fryingpan: έ δέν είναι σοβαρά πράγματα αυτά και μόνο αν πέσουν αισθητά οι πωλήσεις του PES 2008, θα πάρει χαμπάρι και θα στρώσει το κ#$% της κάτω για να ξαναβγάλει κανένα διαμάντι σαν το PES 5 που πραγματικά ίσως να είναι και το κορυφαίο της σειράς.
Όσο για την ΕΑ μέχρι τώρα έτρεχε και ερχόταν δεύτερη, φέτος αποφάσισαν να στρωθούν στη δουλειά και πραγματικά μπράβο τους για το αποτέλεσμα.:1appl:
Οψώμεθα για τη συνέχεια.:wave:

grscream
12-11-2007, 20:47
Για μένα μόνο Pes2008 και τίποτε παραπάνω,ούτε καν το συζητάω για fifa..

γνώμη μου,ότι θέλετε παίξτε.

MaRkUs_
13-11-2007, 14:15
Για μένα μόνο Pes2008 και τίποτε παραπάνω,ούτε καν το συζητάω για fifa..

γνώμη μου,ότι θέλετε παίξτε.

έπεσε πολύ το pro και με χάλασε πολύ! fifa είχα να παίξω απο το 97....το 80% του φίφα είναι καλύτερο του pro..και το online του φίφα απλά απίστευτο....αν δείτε το pro ούτε ένα πρωτάθλημα δεν έχει....είναι απογοήτευση το online κομάτι του pro και είναι κρίμα για το καλύτερο ποδοσφαιράκι να το κάνει αυτό η κονάμι:(

BillyFlo81
14-11-2007, 13:21
Για μένα μόνο Pes2008 και τίποτε παραπάνω,ούτε καν το συζητάω για fifa..

γνώμη μου,ότι θέλετε παίξτε.



Εννοειται πως ο καθενας παιζει οτι του αρεσει...!Δε το συζηταω αυτο...!
Αλλα τα φορουμς δεν υπαρχουν απ οσο γνωριζω για να πετας την
"ατακα" σου ετσι γιατι σου την καρφωσε!Ολα τα παιδια ειπαν τη γνωμη τους
και συ απλα ποσταρες για να ποσταρεις!
Συγνωμη, αλλα αυτη την εντυπωση μου δινεις!
Και να μαθαινεις να κρατας πισινη στη ζωη σου!Αν η konami αποφασισει αυριο
να σταματησει να βγαζει το pro ή αν η ea sports(ή οποιαδηποτε αλλη εταιρια)
βγαλει το super ποδοσφαιρακι, τι θα γυρισεις και θα πεις?
"Για μένα μόνο Pes2008 και τίποτε παραπάνω"?
Δεν στην λεω, απλα σ αυτο το σημειο θελω να σε διορθωσω!Και ολα αυτα απο
καποιον που σε καθε πρωτη μερα κυκλοφοριας του Pes ειχε 60 και 70 ευρω ο
κοσμος να χαλαει, για να το αποκτησει, οπως και φετος!Μονο που φετος το
στειλα.....με απογοητευε ολο και πιο πολυ οσο του εδινα ευκαιριες για να με
πεισει οτι ειμαι λαθος!Και δεν ειμαι μονο εγω.....!Ειναι τοσοι πολλοι σε τοσα
forums που εχω παρακολουθησει το θεμα και πλεον εχω πιστει οτι δεν μου την
εχει βιδωσει!Και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι μεχρι και τα μεγαλα sites
σαμποταρουν το φετινο fifa με τις βαθμολογιες τους(βλεπε ign.com), εκτος
απ το gamespot(το οποιο με δικαιωνει που υποστηριζω οτι ειναι το πιο
αντικειμενικο site στα video games)!
Σκεψου τα καλα ολα αυτα που σου ειπα και δε σε κατηγορω αν σ αρεσει
περισσοτερο το pes 2008!Γουστα ειναι αυτα.Απλα μη φανατιζεσαι με αυτο!
Εγω μεχρι περσι επαιζα pes, φετος παιζω fifa, του χρονου μπορει να παιζω
παλι pes!Σημασια για μενα παντα θα εχει πιο παιχνιδι προοδευει και ποια
εταιρια δεν μας κοροιδευει!Η αποψη μου για ολα τα παιχνιδια θα ειναι παντα
αντικειμενικη γιατι πληρωνω για να τ αποκτησω!Αν δεν ειχα κονσολα και ειχα
μονο Pc για να κατεβαζω, θα παιζα οτι να ταν(δηλαδη οτι βαθμολογουσε με
9 και πανω το ign.com)!

stratisd
14-11-2007, 16:41
:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

grscream
14-11-2007, 16:55
γνώμη σου BFmarvog (http://www.ps3forums.gr/VB3/member.php?u=402)..

το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα στο fifa είναι ότι δεν είχε και δεν έχει gameplay

όλα τα άλλα για μένα είναι λεπτομέρειες,γραφικά,ήχος και τα σχετικά,όταν παίζεις ποδόσφαιρο στο pes2008 δεν τα δίνεις σημασία.

μόνο στα ονόματα και τις φανέλες δίνω σημασία αλλά και από αυτά έχει αρκετά φέτος το pes2008 και δόξα το θεό έχει ένα καταπληκτικό αριθμό από ανθρώπους,μια φοβερή underground scene,μια κοινότητα που ασχολείται με το edit και έχεις και αυτά και άλλα πολλά που στο fifa δεν υπάρχουν.θυμάμαι κάποτε στο ps2 έπαιζα ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ σε γήπεδο που ήταν ολόιδιο με την τούμπα..όπως και ολόκληρο Ελληνικό πρωτάθλημα! (που θα το δούμε και φέτος,ας είναι καλά η Ελληνική wehellas team) άλλωστε μια από τις αιτίες για να αγαπήσεις τόσα χρόνια το pes είναι και η δυνατότητα editing.

εν τω μεταξύ το online θα διορθωθεί με patch σύντομα.

όσοι θέλετε λοιπόν παίξτε fifa αλλά την ένταση,την αγωνία και την πώρωση που προσφέρει το pes δεν μπορείτε να έχετε λόγω του ότι το παιχνίδι που διαλέξατε να παίξετε δεν κάνει καλά αυτό που θα έπρεπε κυρίως να κάνει,αυτό για το οποίο αγοράζουμε και θέλουνε να έχει ένα ποδοσφαιράκι: να προσφέρει ένα πωρωτικό και εθιστικό gameplay.

TopGunZ
14-11-2007, 17:01
Άντε ρε τραβάτε παίξτε Nintendo World Cup να δείτε τι θα πει διασκεδαστικό ποδοσφαιράκι, Πίπα 2012 και Ρούκι Εβολούσιον 2035 :P

Είπα να πω τη λαλακία της ημέρας, έχω ταλέντο σε αυτά!

BillyFlo81
14-11-2007, 17:07
γνώμη σου BFmarvog (http://www.ps3forums.gr/VB3/member.php?u=402)..

το μεγαλύτερο πρόβλημα στο fifa είναι ότι δεν είχε και δεν έχει gameplay

όλα τα άλλα για μένα είναι λεπτομέρειες,γραφικά,ήχος και τα σχετικά,μόνο στα ονόματα δίνω σημασία αλλά και από αυτά έχει αρκετά το pes2008



Ρε αγορινα, βαλε και τα δυο φετινα παιχνιδια στην κονσολα σου και
αποδειξε μου μετα αν το φετινο FIFA δεν εχει gameplay!Στηριξε με
επειχηρηματα τον λογο σου!
Ολα τα προηγουμενα fifa δεν ειχαν gameplay, ηταν αισχρα, ηταν μουφα
ή οτι αλλο θες!Στις Next gen εκδοσεις θεωρω οτι ειναι πασιφανες οτι η
konami εχει χασει την μπαλα και στο gameplay!Και αυτο δεν ειναι μονο
η δικη μου γνωμη.....

grscream
14-11-2007, 17:10
όταν κάνεις Quote ένα post να το κάνεις ολόκληρο.

κοίτα βαριέμαι να γράψω ολόλκρο κατεβατό,μου αρέσει το pro παίζω pro,σου αρέσει το fifa,πάιξε fifa βρε αδελφέ!

δηλαδή αν είχε γραφικά το pro δεν θα μιλούσε κανένας? :confused:

ProEvo
14-11-2007, 17:11
Στις Next gen εκδοσεις θεωρω οτι ειναι πασιφανες οτι η
konami εχει χασει την μπαλα και στο gameplay!Και αυτο δεν ειναι μονο
η δικη μου γνωμη.....

Καλά, μην τρελαθούμε κιόλας. Το gameplay του παιχνιδιού μια χαρά είναι αν εξαιρέσεις (προσωπική άποψη πάντα) την ταχύτητα (το ήθελα λίγο πιο αργό) και τους keeper. Το ότι το Fifa έχει βελτιωθεί σημαντικά είναι άλλη συζήτηση.
Τώρα ως αναφορά στα προβλήματα (lag , framedrop κτλ) μαζί σου. Συμφωνώ και επ' αυξάνω. Τουλάχιστον απαράδεκτη η konami.

BillyFlo81
14-11-2007, 17:14
όταν κάνεις Quote ένα post να το κάνεις ολόκληρο.

Sorry, αλλα δε το κανα εσκεμενα!!!Οριστε:


γνώμη σου BFmarvog (http://www.ps3forums.gr/VB3/member.php?u=402)..

το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα στο fifa είναι ότι δεν είχε και δεν έχει gameplay

όλα τα άλλα για μένα είναι λεπτομέρειες,γραφικά,ήχος και τα σχετικά,όταν παίζεις ποδόσφαιρο στο pes2008 δεν τα δίνεις σημασία.

μόνο στα ονόματα και τις φανέλες δίνω σημασία αλλά και από αυτά έχει αρκετά φέτος το pes2008 και δόξα το θεό έχει ένα καταπληκτικό αριθμό από ανθρώπους,μια φοβερή underground scene,μια κοινότητα που ασχολείται με το edit και έχεις και αυτά και άλλα πολλά που στο fifa δεν υπάρχουν.θυμάμαι κάποτε στο ps2 έπαιζα ΠΑΟΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ σε γήπεδο που ήταν ολόιδιο με την τούμπα..όπως και ολόκληρο Ελληνικό πρωτάθλημα! (που θα το δούμε και φέτος,ας είναι καλά η Ελληνική wehellas team) άλλωστε μια από τις αιτίες για να αγαπήσεις τόσα χρόνια το pes είναι και η δυνατότητα editing.

εν τω μεταξύ το online θα διορθωθεί με patch σύντομα.

όσοι θέλετε λοιπόν παίξτε fifa αλλά την ένταση,την αγωνία και την πώρωση που προσφέρει το pes δεν μπορείτε να έχετε λόγω του ότι το παιχνίδι που διαλέξατε να παίξετε δεν κάνει καλά αυτό που θα έπρεπε κυρίως να κάνει,αυτό για το οποίο αγοράζουμε και θέλουνε να έχει ένα ποδοσφαιράκι: να προσφέρει ένα πωρωτικό και εθιστικό gameplay.

Ρε αγορινα, βαλε και τα δυο φετινα παιχνιδια στην κονσολα σου και
αποδειξε μου μετα αν το φετινο FIFA δεν εχει gameplay!Στηριξε με
επειχηρηματα τον λογο σου!
Ολα τα προηγουμενα fifa δεν ειχαν gameplay, ηταν αισχρα, ηταν μουφα
ή οτι αλλο θες!Στις Next gen εκδοσεις θεωρω οτι ειναι πασιφανες οτι η
konami εχει χασει την μπαλα και στο gameplay!Και αυτο δεν ειναι μονο
η δικη μου γνωμη.....

grscream
14-11-2007, 17:15
ε μα τώρα αν διαβάζω ότι το pro έμεινε πίσω και σε gameplay τι να πω και να σκεφτώ ρε αδελφέ..τι καλύτερο δηλαδή έχει το fifa από το pro στο gameplay? γιατί θα λαλήσω στο τέλος :banghead:

BillyFlo81
14-11-2007, 17:19
όταν κάνεις Quote ένα post να το κάνεις ολόκληρο.

κοίτα βαριέμαι να γράψω ολόλκρο κατεβατό,μου αρέσει το pro παίζω pro,σου αρέσει το fifa,πάιξε fifa βρε αδελφέ!

δηλαδή αν είχε γραφικά το pro δεν θα μιλούσε κανένας? :confused:



Δε θελω να χαλασουμε τις καρδιες μας!Ο καθενας παιζει οτι γουσταρει!
Απλα θελω λιγη αντικειμενικοτητα, τιποτα αλλο...!Γι αυτο τρωει ο κοσμος
τις ωρες του στα forums, για να ενημερωνεται οσο πιο σωστα γινεται!Δεν
ειναι fifa vs pro!Ασ το τελειωσουμε εδω.....!

Φιλικα!
Bfmarvog

ProEvo
14-11-2007, 17:21
Δεν
ειναι fifa vs pro!Ασ το τελειωσουμε εδω.....!

Είναι fifa vs Pro!!! Δες τον τίτλο του thread! χα,χα!:)

Εντελώς φιλικά!:p

BillyFlo81
14-11-2007, 17:23
Είναι fifa vs Pro!!! Δες τον τίτλο του thread! χα,χα!:)

Εντελώς φιλικά!:p


Δε το κανουνε vs καλυτερα να παιξουμε λιγο μπαλα?:angry:

baphomet
14-11-2007, 17:25
πάντα προτιμούσα το Pes, αλλά φέτος είναι η χρονιά του δράκου, δηλαδή του FIFA :bgrin2:

ProEvo
14-11-2007, 17:27
Πάντως τώρα χωρίς πλάκα, για μένα κερδίζει 51-49 το pro και αυτό μόνο για το gameplay. Και να φανταστείς πριν ήμουν 99-1. Αλλά λυπάμαι, τέτοια προχειρότητα στην konami δε μπορώ να την συγχωρήσω με τίποτα.

BillyFlo81
14-11-2007, 17:34
Πάντως τώρα χωρίς πλάκα, για μένα κερδίζει 51-49 το pro και αυτό μόνο για το gameplay. Και να φανταστείς πριν ήμουν 99-1. Αλλά λυπάμαι, τέτοια προχειρότητα στην konami δε μπορώ να την συγχωρήσω με τίποτα.



Ξερεις γιατι φετος μ αρεσει το gameplay του fifa!Αν παιξεις be a pro online,
μερικες φορες θα πιστευεις οτι παιζεις αληθινο ποδοσφαιρο!Επεισης οι κινησεις
ειναι οι διπλασιες(μη πω παραπανω) απ το pes και πιο αληθοφανες!Τα χω λιωσει
και τα δυο, δε λεω λογια του αερα!Απλα οποιος δε το χει το παιχνιδι, ας το
νοικιασει και θα δει με τα ματια του, αυτα στα οποια αναφερομαι.Με λιγα λογια
θελω να πω οτι με ικανοποιει φετος το gameplay του Fifa γιατι δεν ειναι τοσο
arcade οπως του Pes!

ProEvo
14-11-2007, 17:39
Εμένα μου έχει φανεί πολύ "σφικτό" το gameplay του fifa. Τουλάχιστον στο 1p mode. Πολύ αργό και δύσκολο στη δημιουργία φάσεων. Έβγαινε ημίχρονο με 2 σουτ. Από την άλλη το pro πολύ γρήγορο. Χθες σε 2 online παιχνίδια, στο ένα ήρθα 5-5 και στο άλλο κέρδισα 6-3! και που; σε 10λεπτους αγώνες!Ε ήμαρτων! Αν πάρεις μπάρτσα οι επιθετικοί δεν κόβονται από κανέναν αμυντικό, κάθε επίθεση και φάση.

BillyFlo81
14-11-2007, 17:44
Με το Pro τα σουτ εχουν καταντησει οπως λες να ειναι
σουτ 3 ποντων!Υπαρχει τρομερη ευστοχια που με ξενερωνει!
Το fifa οντως ειναι αργο!Υπαρχουν ομως τα εκρηκτικα 10λεπτα
καθε ομαδας, που αν τα εκμεταλευτεις σωστα θα δεις γρηγορο
ποδοσφαιρο!Δεν ξερω αν σου ακουγεται καπως, πρεπει να
δοκιμασεις οσο εχεις δοκιμασει το pes για να τα δεις ολα αυτα!

blizard
14-11-2007, 18:08
Το demo δεν είναι αντιπροσωπευτικό ? και πόσο λές ότι πρέπει να το μάθεις ?
Εμένα μου φαίνεται πολύ καλή η ταχύτητα και ο ρεαλισμός του fifa, αλλά σαν να μην κάνει ότι πρέπει η μπάλα... σαν να είναι πιο "fixed" οι κινήσεις όλων, όχι απόλυτα responsive και δείχνει πολύ πιο καλά από την πραγματική αίσθηση που έχεις όταν παίζεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω και καλά, ίσως είναι και θέμα συνήθειας... αλλά πραγματικά κάτι μου φαίνεται να μην πάει καθόλου καλά στο gameplay του fifa.

BillyFlo81
14-11-2007, 18:18
Το demo δεν είναι αντιπροσωπευτικό ? και πόσο λές ότι πρέπει να το μάθεις ?
Εμένα μου φαίνεται πολύ καλή η ταχύτητα και ο ρεαλισμός του fifa, αλλά σαν να μην κάνει ότι πρέπει η μπάλα... σαν να είναι πιο "fixed" οι κινήσεις όλων, όχι απόλυτα responsive και δείχνει πολύ πιο καλά από την πραγματική αίσθηση που έχεις όταν παίζεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω και καλά, ίσως είναι και θέμα συνήθειας... αλλά πραγματικά κάτι μου φαίνεται να μην πάει καθόλου καλά στο gameplay του fifa.

Την ιδια εντυπωση αρχικα ειχα και γω με το demo του fifa!
Και μενα το demo μου φαινοταν καπως!Αλλα λεω, οκ θα παρω το fifa
επειδη ειναι καλο φετος μεχρι να βγει το pes 2008!Αλλα κοιτα τι παιχτηκε στο
τελος και ειμαστε εδω σημερα και τα λεμε!
Νοικιασε το fifa και λιωστο!Δειξ του επιεικια, δωσ του ευκαιριες και μετα γυρνα
παλι πισω στο Pes και βγαλε τα συμπερασματα σου!Εδω θα ειμαστε να τα
συζητησουμε!

PDS
14-11-2007, 18:21
Εχω ακουσει οτι το demo του fifa ειναι χειροτερο απο την τελικη εκδοση.Θα το δοκιμασω και εγω καποια στιγμη.

stratisd
14-11-2007, 18:36
Την ιδια εντυπωση αρχικα ειχα και γω με το demo του fifa!
Και μενα το demo μου φαινοταν καπως!Αλλα λεω, οκ θα παρω το fifa
επειδη ειναι καλο φετος μεχρι να βγει το pes 2008!Αλλα κοιτα τι παιχτηκε στο
τελος και ειμαστε εδω σημερα και τα λεμε!
Νοικιασε το fifa και λιωστο!Δειξ του επιεικια, δωσ του ευκαιριες και μετα γυρνα
παλι πισω στο Pes και βγαλε τα συμπερασματα σου!Εδω θα ειμαστε να τα
συζητησουμε!
Συμφωνώ απόλυτα, έκανα το εξής έβαλα και έπαιξα έναν αγώνα Milan - Inter στο Fifa 08 και μετά το έκλεισα και στο καπάκι έβαλα τον ίδιο αγώνα στο PRO 2008, (σημ. έπαιζα διπλό με φίλο) πραγματικά δέν βλεπόταν το PES, σάν να βλέπεις καρτούν ποδόσφαιρο έμοιαζε:rofl::rofl:.
Λυπάμαι για την τροπή που πήρε η σειρά και ελπίζω του χρόνου να ξαναγυρίσω στο PES, έτσι για να μην τα σπρώχνω στα αμερικανάκια της ΕΑ πάλι.:prayer:
Α να σημειώσω οτι ο φίλος μου που παίζαμε μαζί, πορωμένοι και οι δύο με το PRO εδώ και χρόνια, μου έλεγε πρίν παίξουμε -Τί Fifa και μαλ#$@%ς βάλε να λιώσουμε στο PRO (δέν το είχε δεί ακόμη:blush:), μετά αφού παίξαμε και τα δύο παιχνίδια μου λέει -Πραγματικά είχες δίκιο :( το Fifa είναι καλύτερο, λίγο δύσκολο (αλλά τι να σου κάνει 5 χρόνια με το PRO είναι αυτά), αλλά καλύτερο.

stratisd
06-12-2007, 18:09
Η δικαίωση ήρθε για το Fifa08 και δέν άργησε και πολύ, όποιος έχει ακόμη την απορία για το ποιό απο τα δύο είναι καλύτερο μπορεί να κάνει ενα search στο google και να συγκρίνει τις τιμές τους. Το PRO 2008 το χαρίζουν στα 30 Ευρώ σε όλη την ευρώπη, ενώ το Fifa 08 σταθερό στη τιμή που πουλιόταν όταν πρωτοξεκίνησε (πρίν απο το PRO σημειωτέων). Ακόμη και στα top 10 το βγάζουν πάνω απο το PRO. Ίσως του χρόνου Konami, άν αλάξεις τακτική και σεβαστείς τους καταναλωτές σου.

urquattros
06-12-2007, 18:11
xaxa sostos o stratisd
eimai poli lipimenos poy tha po oti pro einai katotero apo to fifa08

stratisd
06-12-2007, 18:27
μην νομίζεις και εγώ με μαύρη καρδιά το γράφω. το Ps3 το αγόρασα για το Pro (πρίν βγεί και το παίξω).

Akolov
06-12-2007, 22:03
Πωπω μιλάμε όντως για τα πιο πεταμέτα 70 ε που έδωσα...εδώ μιλάμε το homecourt το έπαιξα περισσότερο...!!

MaRkUs_
06-12-2007, 22:25
όντος το fifa Πολύ καλύτερο....η κονάμι απλά ήξερε ότι θα τα πάρει τα φράγκα της απ'ολους τους τενεκέδες...και εγώ μέσα:Ρ γ'αυτο κ δεν είχε βγάλει demo:P λακαμάδες είναι να έβλεπαν πως θα ήταν το παιχνίδη??!!!

Akolov
06-12-2007, 22:40
To demo το βγάλαν στην παραγωγή δεν κατάλαβες...απλά το βαφτίσαν PRO 2008 και θα βασιστούν πάνω του για το 2009 !!!! ΜΟυυυυ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ !!!

SeLanmere
07-12-2007, 04:10
το προβλημα ειναι οτι στο προ προσπαθουν γινουν σαν το φιφα και το αντιθετο.αυτο ειναι σιγουρο πως θα ειχε αρνητικες συνεπειες για το προ και θετικες για το φιφα...

Donald
07-12-2007, 05:17
Μ αυτά που διαβάζω αισθάνομαι ή ότι δεν ξέρω που μου'παν τα 4 ή ότι έχω παίξει λάθος παιχνίδια...

Η αποψή μου είναι ότι το προ 2008 παρόλα τα προβλήματα και τις προχειροτητές του είναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο απολαυστικό και εθιστικό προ που έχω παίξει. Το φίφα από το ένα άκρο της αθλιότητας "παίρνω τον τερματοφυλάκα περνάω 11 αντιπάλους και κερδιζω 20-0" πέρασε στο επόμενο στάδιο εξέλιξης " μ.ο. 2 τελικές σε κάθε ματς".

Διάβασα και κάτι άλλο καλό από υπέρμαχο του φίφα,ότι το καλύτερο προ ήταν το 5 και κουφάθηκα, το θεωρώ το ΜΟΝΑΔΙΚΟ προ που ήταν χειρότερο από τον προκάτοχο του. Οπότε όπως ξαναείπα ή άλλα παιχνίδια παίζω ή δεν ξέρω τι μου γίνεται :banghead::banghead:

stratisd
07-12-2007, 09:22
Η αποψή μου είναι ότι το προ 2008 παρόλα τα προβλήματα και τις προχειροτητές του είναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο απολαυστικό και εθιστικό προ που έχω παίξει. Το φίφα από το ένα άκρο της αθλιότητας "παίρνω τον τερματοφυλάκα περνάω 11 αντιπάλους και κερδιζω 20-0" πέρασε στο επόμενο στάδιο εξέλιξης " μ.ο. 2 τελικές σε κάθε ματς".

Διάβασα και κάτι άλλο καλό από υπέρμαχο του φίφα,ότι το καλύτερο προ ήταν το 5 και κουφάθηκα, το θεωρώ το ΜΟΝΑΔΙΚΟ προ που ήταν χειρότερο από τον προκάτοχο του. Οπότε όπως ξαναείπα ή άλλα παιχνίδια παίζω ή δεν ξέρω τι μου γίνεται :banghead::banghead:

Σε πληροφορώ οτι το Fifa 08 έχει περισσότερες απο 2 τελικές σε κάθε μάτς. Συγκεκριμένα επειδή παίζω online (Ξέρεις αυτό που προσπαθεί να κάνει η Konami να δουλέψει:rofl:), χωρίς κανένα lag και τα παιχνίδια λίγουν αρκετές φορές 2-2, 3-1, 1-4 με αρκετές τελικές. Εκεί που χολένει λίγο είναι στις κάθετες μπαλιές αλλά αν το γυρίσεις στο manual (και δόξα το θεό απο ρυθμίζεις σκίζει το Fifa 08, έχει άπλετες) και προπονηθείς λειτουργεί μια χαρά.
Προπόνηση θέλει λιγάκι.

Σημείωση οτι όσον αφορά το online κομμάτι απλώς δέν υπάρχει σύγκριση, κάτι σαν να συγκρίνεις πύραυλο με τυρόπιτα:giggle:. Το Fifa 08 έχει συνεχώς update όλων των live αθλητικών γεγονότων που συμβαίνουν στο πλανήτη, έχει ραδιοφονικές live εκπομπές, και όλα αυτά ενώ βρίσκεσαι σε οποιοδήποτε menu του παιχνιδιού, χωρίς να καταλαβαίνεις το παραμικρό delay. Άπειρα στατιστικά που ανανεώνονται live και γενικά είναι άλλο παιχνίδι όταν συνδεθείς online. Απο παρουσίαση σκίζει, και ας μήν αναφερθούμε στα mode του παιχνιδιού (Chalenges, Leagues, Cups, Be A Pro, Tournaments, Manager, 5x5 κ.α.) που φτάνουν για να παίζεις χρόνια, όχι σαν το ξεπεσμένο master league που είναι το ίδιο εδώ και 4 χρόνια.

Μάλλον παίζεις λάθος παιχνίδι και αυτό όπως πρανέφερα το δείχνουν ξεκάθαρα οι πωλήσεις και πολιτική τιμών που ακολουθεί το PRO.

Όσο για το καλύτερο PRO μάλον ψηφίζω το 6. Περασμένα μεγαλεία διηγώντας τα να κλαίς:tiphat:.

georgios
07-12-2007, 12:13
ego to fifa den to exo peksi poli. pos eksigis omos to gegonos oti oli i europi ke idika i elada pezi kirios pro? osoi kserun apo podosfero diladi

akoma ke osoi psarosan ligo me ta grafika tu fifa tora arxizun na to pulane gia na parun pro. ase pu se grafika fatson ke sto animation ine isaksio to pro, an oxi kalitero

idika tora pu bike to proto patch arxisan na girnane ke oi teleuteoi pistoi tu fifa sto pro. to frame drop ine elaxisto ke ta replay ine mia xara. se ligo tha ftiaxti ke to online opos ftiaxtike ke to sto 6


Σε πληροφορώ οτι το Fifa 08 έχει περισσότερες απο 2 τελικές σε κάθε μάτς. Συγκεκριμένα επειδή παίζω online (Ξέρεις αυτό που προσπαθεί να κάνει η Konami να δουλέψει:rofl:), χωρίς κανένα lag και τα παιχνίδια λίγουν αρκετές φορές 2-2, 3-1, 1-4 με αρκετές τελικές. Εκεί που χολένει λίγο είναι στις κάθετες μπαλιές αλλά αν το γυρίσεις στο manual (και δόξα το θεό απο ρυθμίζεις σκίζει το Fifa 08, έχει άπλετες) και προπονηθείς λειτουργεί μια χαρά.
Προπόνηση θέλει λιγάκι.

Σημείωση οτι όσον αφορά το online κομμάτι απλώς δέν υπάρχει σύγκριση, κάτι σαν να συγκρίνεις πύραυλο με τυρόπιτα:giggle:. Το Fifa 08 έχει συνεχώς update όλων των live αθλητικών γεγονότων που συμβαίνουν στο πλανήτη, έχει ραδιοφονικές live εκπομπές, και όλα αυτά ενώ βρίσκεσαι σε οποιοδήποτε menu του παιχνιδιού, χωρίς να καταλαβαίνεις το παραμικρό delay. Άπειρα στατιστικά που ανανεώνονται live και γενικά είναι άλλο παιχνίδι όταν συνδεθείς online. Απο παρουσίαση σκίζει, και ας μήν αναφερθούμε στα mode του παιχνιδιού (Chalenges, Leagues, Cups, Be A Pro, Tournaments, Manager, 5x5 κ.α.) που φτάνουν για να παίζεις χρόνια, όχι σαν το ξεπεσμένο master league που είναι το ίδιο εδώ και 4 χρόνια.

Μάλλον παίζεις λάθος παιχνίδι και αυτό όπως πρανέφερα το δείχνουν ξεκάθαρα οι πωλήσεις και πολιτική τιμών που ακολουθεί το PRO.

Όσο για το καλύτερο PRO μάλον ψηφίζω το 6. Περασμένα μεγαλεία διηγώντας τα να κλαίς:tiphat:.

BillyFlo81
07-12-2007, 12:37
Μ αυτά που διαβάζω αισθάνομαι ή ότι δεν ξέρω που μου'παν τα 4 ή ότι έχω παίξει λάθος παιχνίδια...

Η αποψή μου είναι ότι το προ 2008 παρόλα τα προβλήματα και τις προχειροτητές του είναι ΜΑΚΡΑΝ το πιο απολαυστικό και εθιστικό προ που έχω παίξει. Το φίφα από το ένα άκρο της αθλιότητας "παίρνω τον τερματοφυλάκα περνάω 11 αντιπάλους και κερδιζω 20-0" πέρασε στο επόμενο στάδιο εξέλιξης " μ.ο. 2 τελικές σε κάθε ματς".

Διάβασα και κάτι άλλο καλό από υπέρμαχο του φίφα,ότι το καλύτερο προ ήταν το 5 και κουφάθηκα, το θεωρώ το ΜΟΝΑΔΙΚΟ προ που ήταν χειρότερο από τον προκάτοχο του. Οπότε όπως ξαναείπα ή άλλα παιχνίδια παίζω ή δεν ξέρω τι μου γίνεται :banghead::banghead:



Φιλε μου, εχω την εντυπωση με αυτα που μας λες οτι δεν εχεις παιξει το
FIFA 08 και εχεις μεινει στους προηγουμενους τιτλους της σειρας!Ολοι μας
εδω μεσα ειμαστε fan του Pro Evolution Soccer και ειναι ενας λογος που
περνουμε playstation, για να το ευχαριστιωμαστε καλυτερα!Φετος ομως το
Pes 2008 εχει χασει την μαχη, δυστυχως για ολους μας...!Παρολα αυτα δεν
δηλωνω κολλημενος και θα στηριξω την προσπαθεια της ΕΑ που εστρωσε
κολο και μας εδωσε ενα next gen ποδοσφαιρακι!Και γω το αγορασα το pes 2008
και το στειλα αμεσως, οπως πολλοι εδω μεσα(ακομη και οι X360 users που δεν
ειχαν ιδιαιτερα προβληματα)!Και γω οπως ειπε ο φιλος μου παραπανω, εχω παιξει
περισσοτερο το nba street homecourt απο το pes 2008!
Παρολα αυτα, δεν ξεγραφω το pes, θα περιμενω του χρονου να μας δικαιωσει
παλι!Αλλα μεχρι τοτε, δεν θα καθωμαι με σταυρωμενα τα χερια.Το fifa 08
αξιζει να ασχοληθεις μαζι του και οσο μας ποναει αυτο που θα πω παρακατω,
ειναι η μεγαλη αληθεια:
το pes 2008 δεν ειναι χειροτερο του fifa 08, απλα το fifa 08 βελτιωθηκε και
εγινε καλυτερο του pes 2008(το οποιο για εμενα δεν βελτιωθηκε ποτε)!!!!!

Και ολα αυτα απο καποιον pro evo fan.........

stratisd
07-12-2007, 12:40
Συμφωνώ απόλυτα φίλε BFmarvog, ακριβώς το ίδιο πιστεύω και εγώ.

georgios
07-12-2007, 13:09
apla, iste miopsifia. ta poll sto forum mas ke se oli tin europi to apodikniun. ta pola logia ine fotxia lipon. ego beno online ke vlepo PSN's pu pezun pro. kanena PSN me fifa

BillyFlo81
07-12-2007, 13:25
apla, iste miopsifia. ta poll sto forum mas ke se oli tin europi to apodikniun. ta pola logia ine fotxia lipon. ego beno online ke vlepo PSN's pu pezun pro. kanena PSN me fifa


Ρε φιλαρακο, μη τα παραλες!Δεν υποστηριζω κανεναν, κοιταω το
συμφερον μου!Αν απετυχαν φετος στην konami, τοτε καλυτερα για να τα δωσουν ολα
του χρονου!Και κατι τελευταο:
οταν πηρα το fifa 08 μου αρεσε και ειπα super, φετος θα εχω δυο
γαματα ποδοσφαιρακια και θα λιωνω!Ελα που ομως η konami μας
απογοητευσε για πρωτη φορα φετος!Το fifa eιναι πολυ καλο, θελει
και αυτο βελτιωση, αλλα μη το ριχνεις γιατι αν σου αρεσει το
ποδοσφαιρο σε συμφαιρει να υπαρχει ανταγωνισμος για να βλεπουμε
μεγαλα πραγματα στο μελλον!Ελπιζω του χρονου να αξιζουν το ιδιο
και τα δυο!Ειπα οτι το αγορασα το Pes και φετος, αλλα με απογοητευσε για
πρωτη φορα!
Και τα reviews σε ολα τα sites(αν εξαιρεσεις το πληρωμενο ign.com), λενε
αλλα απ οτι λεει το poll εδω μεσα.....!

urquattros
07-12-2007, 13:28
PANTA PRO

georgios
07-12-2007, 14:11
ti na ta kano ta review otan olos o kosmos pezi pro?! ego ksekinao agona ke mirizo xortari me to pes08

kalos o antagonismos ala i EA pote den voithise gia tin ekseliksi enos pexnidiu. i konami tin travai ke tin anagazi na veltiothi. ine amerikanakia ke den kserun apo podosfero. edo thelun na katargisun to off side


Το fifa eιναι πολυ καλο, θελει
και αυτο βελτιωση, αλλα μη το ριχνεις γιατι αν σου αρεσει το
ποδοσφαιρο σε συμφαιρει να υπαρχει ανταγωνισμος για να βλεπουμε
μεγαλα πραγματα στο μελλον!Ελπιζω του χρονου να αξιζουν το ιδιο
και τα δυο!Ειπα οτι το αγορασα το Pes και φετος, αλλα με απογοητευσε για
πρωτη φορα!
Και τα reviews σε ολα τα sites(αν εξαιρεσεις το πληρωμενο ign.com), λενε
αλλα απ οτι λεει το poll εδω μεσα.....!

BillyFlo81
07-12-2007, 14:22
ti na ta kano ta review otan olos o kosmos pezi pro?! ego ksekinao agona ke mirizo xortari me to pes08

kalos o antagonismos ala i EA pote den voithise gia tin ekseliksi enos pexnidiu. i konami tin travai ke tin anagazi na veltiothi. ine amerikanakia ke den kserun apo podosfero. edo thelun na katargisun to off side



Εν μερη εχεις δικιο!Οντως το fifa βελτιωνεται για να γινει pro, αλλα φετος
εχουν κανει πολυ καλη προσπαθεια!Η konami πιστευω ειναι σιγουρη πως
θα πουλησει οτι και να κανει και αυτο μας το δειξε φετος!Εγω πιστευω απλα
οτι αξιζουν και οι δυο τιτλοι(εχουν και οι δυο τα υπερ και τα κατα τους).Φετος
στηριζω fifa επειδη εγινε μια πολυ καλη προσπαθεια και για να ξεφυγω απ τα συνιθισμενα και η αληθεια ειναι οτι με απογοητευσε και λιγο το Pes!Δεν θελω να λεω συνεχεια
τα ιδια!Οτι προτιμα ο καθενας, απλα φετος δε αξιζει τον ορολογια "μουφα" που
ειχε τα προηγουμενα χρονια το fifa!
Σε καταλαβαινω φιλε μου και γω προσπαθω να γινωμαι αντικειμενικος!Ολα τα
Pes τα χω γνησια, εκτος απο το φετινο που το πουλησα!:angry:

georgios
07-12-2007, 14:45
otan exis ola ta pro den boro na katalavo giati apogoiteutikes apo auto. panta ta pro itan ligo kalitera apo ta proigumena. to idio isxii ke tora. perimenate na dite thaumata ke apogoiteutikate. ta provlimata ftiaxnonte me patch. ute i metavasi apo ps1 se ps2 itan foveri. etsi ine ke tora.

skopos ine na exume parea na pezume to podosferaki me to kalitero gameplay

ke mono i prosthiki tu voice chat sto online ine arketi gia mena. ke sintoma tha to ftiaksun na pezi kala ke online, opote, mia xara!

Donald
07-12-2007, 18:16
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με όλα όσα είπε ο georgios στα τελευταία του μηνύματα. Επιτέλους ένας άνθρωπος που με έκανε να νομίζω ότι δεν είμαι γκαβός με όλα αυτά που διαβάζω γιά τα γραφικά του φίφα. Εγώ (και το λέω ειλικρινά) παίζοντας φίφα 08 δυσκολευόμουν να ξεχωρίσω τον Ετό από τον Ανρύ κ το Ροναλντίνιο,όλοι ίδιοι μου φαίνονται αν είναι στο replay. Τουλάχιστον στο προ είναι όλοι ευδιάκριτοι,στη σωματοδομή και το ύψος τους,αντίθετα με το φίφα.

Ωραία και όλα τα άλλα που λέτε για online & modes & presentation όμως τι να το κάνω αν το παιχνίδι δεν παίζεται? Ακόμη και σήμερα το Tehkan world cup & to Sensible Soccer πιό πολύ με διασκεδάζουν από αυτό το φιφα. Και για να μπω στο πνεύμα του φίλου είναι σα να συγκρίνεις Ferrari F50 με Κια Piccanto. Μπορεί στο online (όπως και στο χιόνι) η Ferrari να χάνει από τη δυναμή της, όμως το Κία εξακολουθεί να είναι Κία,επομένως δεν αποτελεί επιχείρημα ανωτερώτητας.

Θέλετε να πείτε ότι το προ έχει παραλλείψεις,ελλειψεις,προβλήματα & προχειρότητες ? Δε θα το αμφισβητήσει κανείς. Όχι όμως να μας βγάζετε το φίφα καλύτερο παιχνίδι,αυτό δεν το φαντάστηκέ ούτε ο j.R. Tolkien. Ακόμη και οι σχεδιαστές του φίφα πίνουν μπάφους και παίζουν προ :angry:

BillyFlo81
07-12-2007, 20:27
Δεν ειπε κανεις οτι το Fifa ειναι καλυτερο!Απλα καποιοι τονιζουν οτι φετος
δε συμβαινει ουτε το αντιθετο.Τελος παντων, δεν βγαινει ακρη απ αυτη τη
κουβεντα!Ειναι σα να προσπαθω να πεισω ενα βαζελο οτι ο γαυρος εχει
καλυτερη ομαδα απ αυτον!Στα forums σπανια θα βρεις αποψεις βασισμενες
σε επιχειρηματα....οι πιο πολλοι πετανε την ατακα τους και αυτο ηταν...!
Τελος παντων θα πω και γω την ατακα μου και τελος:
το φετινο Pes θυμιζει πιο πολυ tekhan.Με ενα παικτη παιρνας ολους τους
αλλους, θυμιζει φλιπερακι η ταχυτητα του, η μπαλα κολαει στα ποδια και
τα σουτ του Adriano εχουν την αξια του σουτ που ειχε ο Larry Bird, στο
Jordan vs Bird!
Ειληκρινα, ετσι γινεται κουβεντα ρε παιδια.Νομιζετε οτι θελουμε να ριξουμε
το Pes?Το χω ξανατονισει οτι ολοι οι λατρεις του PLAYSTATION ειμαστε και
λατρεις του pes!Μονο που φετος πολλους απο μας μας ξενερωσε!Αλλους οχι και καλα κανουν....!
Φιλικα παιδες, θελω πιο πολυ απο εσας ενα καλυτερο pes!

ProEvo
07-12-2007, 20:34
Ειναι σα να προσπαθω να πεισω ενα βαζελο οτι ο γαυρος εχει
καλυτερη ομαδα απ αυτον!

Μα δεν έχει, πως να τον πείσεις; :rofl::rofl:

Σοβαρά τώρα συμφωνώ απόλυτα με το post σου. Είμαι τρελός με το pro αλλά το τελευταίο είναι απογοητευτικό. Ταχύτητα, άμυνες, online κτλ. Έχει γίνει πιο arcade και εύχομαι του χρόνου να επιστρέψει εκεί που το γνωρίσαμε και το αγαπήσαμε όλοι. Αν ήσουν καλός παίκτης σε προηγούμενα pro και έπαιζες με έναν άλλο καλό παίκτη κέρδιζες ακόμα και ματς Ιαπωνία-Βραζιλία. Τώρα απλά δε γίνεται.

seven77
07-12-2007, 20:39
ασχετο.....βρε παλιοπαππου BFmarvog που το θυμηθηκες αυτο το μπασκετ??????
α ρε κοντρες ποθ ειχα κανει στον comodore 64!!!:blush::blush:

BillyFlo81
07-12-2007, 20:40
Μα δεν έχει, πως να τον πείσεις; :rofl::rofl:

Σοβαρά τώρα συμφωνώ απόλυτα με το post σου. Είμαι τρελός με το pro αλλά το τελευταίο είναι απογοητευτικό. Ταχύτητα, άμυνες, online κτλ. Έχει γίνει πιο arcade και εύχομαι του χρόνου να επιστρέψει εκεί που το γνωρίσαμε και το αγαπήσαμε όλοι. Αν ήσουν καλός παίκτης σε προηγούμενα pro και έπαιζες με έναν άλλο καλό παίκτη κέρδιζες ακόμα και ματς Ιαπωνία-Βραζιλία. Τώρα απλά δε γίνεται.

Μακαρι ProEvo να διορθοσουν καποια πραγματα εκει στη konami και να μη το
μαλακισουν και του χρονου!Μακαρι να εξελιξουν και το fifa ακομη περισσοτερο!
Μακαρι να βγαλει και η 2k ενα ποδοσφαιρακι και να λιωσουμε στην μπαλα!!!:bgrin2:

BillyFlo81
07-12-2007, 20:44
ασχετο.....βρε παλιοπαππου BFmarvog που το θυμηθηκες αυτο το μπασκετ??????
α ρε κοντρες ποθ ειχα κανει στον comodore 64!!!:blush::blush:


Μπα και αλλος παππους στο Forum?:angry:
Comodore 64, chase HQ, Equilizer, kick off και Αγιος ο Θεος!
Αυτες ηταν εποχες......!
Εγω με εναν ATARI 65XE μεγαλωσα,comodore και amiga 500 plus!

ProEvo
07-12-2007, 20:46
Μπα και αλλος παππους στο Forum?:angry:
Comodore 64, chase HQ, Equilizer, kick off και Αγιος ο Θεος!
Αυτες ηταν εποχες......!
Εγω με εναν ATARI 65XE μεγαλωσα,comodore και amiga 500 plus!

Μόνο εγώ είχα spectrum τελικά; Αυτό με την κασσέτα...ξέρετε! χαχα!
Sorry για το offtopic

ProEvo
07-12-2007, 21:00
Παιδιά πολύ καλή και υγιής σύγκριση νομίζω. Για διαβάστε και πείτε μου γνώμη.
Συμφωνώ σε αρκετά πράγματα νομίζω.

http://blogs.contra.gr/Blogs/TabulaRasa/178631

seven77
07-12-2007, 21:24
εγω παντως τον φιλο μου με τη γομολαστιχα(spectrum ZX) τον
δουλευα:rofl::rofl::rofl:
BF ποσο χρονων εισαι?
...αααχεμ...pro evo παιδια .αν και οντως ειναι σαν να παιζεις φλιπερακι..ε οι αγαπες δεν 3εχνιουνται!και αν το FIFA ειναι καλυτερο μεχρι να το παραδεχτω
νομιζω οτι 8α ειμαστε στο FIFA 2010

BillyFlo81
07-12-2007, 22:33
εγω παντως τον φιλο μου με τη γομολαστιχα(spectrum ZX) τον
δουλευα:rofl::rofl::rofl:
BF ποσο χρονων εισαι?
...αααχεμ...pro evo παιδια .αν και οντως ειναι σαν να παιζεις φλιπερακι..ε οι αγαπες δεν 3εχνιουνται!και αν το FIFA ειναι καλυτερο μεχρι να το παραδεχτω
νομιζω οτι 8α ειμαστε στο FIFA 2010


26 ειμαι!Στεκομαι ακομα.....!
Οντως οι παλιες αγαπες δεν ξεχνουνται!Ακομα αν βρω ευκαιρια, ριχνω κανα sensible
και kick off 2!Μου αρεσουν πολυ τα ποδοσφαιρακια!Αν κατσω και σου πω τιτλους
σαν το empire soccer, sierra soccer, John Barnes, Man Und(το οποιο κυκλοφορησε
οταν απεκλεισε η Manchnster τον Αθηναικο στο uefa), το Gazza(Gazcoigne),
Lothar Mathaus Football,Goal του Dino Dini(kick off 2), football glory(το χαν φτιαξει κατι
Κροατες, στυλ sensible),το Italy 90....σου θυμησα
πολλα?Ειχα και αλλα ποδοσφαιρακια....!Τωρα βγαινουν 2 με 3 το πολυ.Αλλαξαν οι
καιροι....!Anyways......!
Πολυ καλη η συγκριση αυτη στο contra, ProEvo!Πανω κατω αυτα που λεμε εδω, λενε
παντου...!

SeLanmere
07-12-2007, 22:35
νομιζω οτι οσοι δεν τους αρεσει το προ παιζουν χωρις να πατανε ποτε R2, και ο νοων νοειτω...

BillyFlo81
07-12-2007, 22:45
νομιζω οτι οσοι δεν τους αρεσει το προ παιζουν χωρις να πατανε ποτε R2, και ο νοων νοειτω...


Στο playstation 2 καποτε ειχα 2 μοχλους!Στο ενα ειχε χαλασει το R1 και οταν
επαιζα με φιλους, επαιρνα εγω αυτο τον μοχλο συνεχεια....!Πως πιστευεις οτι
υπαρχει καποιος εδω μεσα που δεν ξερει ολες τις κινησεις στο Pes!
Ρε παιδια, τα ειπαμε και πιο πανω...!Δεν ειναι σωστο να πεταμε μια ατακα και
ολα ok!
Φιλικα(again....)!

SeLanmere
07-12-2007, 23:02
αλλο να τις ξερει και αλλο να παιρνει το ροναλντινιο και να τρεχει
Λετε για το μαστερ λιγκ οτι δε σας αρεσει, εχετε δοκιμασει να παιξετε ποτε μαστερ λιγκ με original players σε δυσκολια τοπ πλειερ?και μη μου πειτε οτι αμα ειναι να παιξω ενα παιχνιδι στο δυσκολο επιπεδο για να το ευχαριστηθω γιατι:
1. μιλαμε για μπαλλα που η δυσκολια ειναι κατι σχετικο αναλογα και με τις ομαδες και με την ποδοσφαιρικη ιδεολογια του καθενος
2. η δυσκολια του προ εναλλασεται ομαλοτατα με διαφορες στην αμυνα και επιθεση του αντιπαλου(καθε φορα αυτο που αυξανεται ειναι ο βαθμος αντιδρασης του Α.Ι. στις κινησεις που κανεις) ενω στο φιφα η εναλλαγη ειναι βουνο.
και οσο για ολο αυτα τα <<extra>> (Chalenges,Be A Pro,Manager, 5x5 κ.α.) δε μου λενε τιποτα γιατι τοσα χρονια την ξερουμε την ΕΑ, καθε μλκια που νομιζουν οτι θα τραβηξει κοσμο στα παιχνιδια της την στριμωχνει στο πακετο.και αν καποιος πηρε φιφα για να παιζει αυτα μετα τι να πω... Μπραβο!

BillyFlo81
07-12-2007, 23:30
Και τι να κανει ρε αγορινα!Να παρει Pes για να παιξει Master league?
Ο κοσμος πλεον εχει internet, θελει On line εμπειριες και next gen
καταστασεις.Και εισαι λαθος που πιστευεις οτι εχει τις super κινησεις
το pes!Οτι διατηρει το καλο gameplay, ναι το διατηρει.
Τελος παντων, αφου διαφωνουμε και δεν βγαζουμε ακρη, ας το
αφησουμε καλυτερα!Παντως μη εισαι απολυτος με αυτα που λες!
Αυτο που εχω παρατηρισει στο Pes ειναι οτι οσοι λενε πολλα,στη
πραξη(στο διπλο εννοω) χανουν την μπαλα...!Δεν μας λες κατι
καινουριο...!Αυτα που μας λες υπηρχαν στα τελευταια Pes!Και προς
Θεου δεν θελω να χαλασουμε τις καρδιες μας βραδυατικα!Απλα
εγω βαζω κατα τα συν και τα πλιν και των δυο παιχνιδιων, ενω εσυ
μονο τα συν του pes!Τελος παντων.....!

stratisd
07-12-2007, 23:45
Η ουσία είναι μία, οτι αρέσει στο καθένα παίζει. Εγώ προτιμώ το Fifa 08 για φέτος τουλάχιστον και όσοι προτιμούν το PRO είναι τυχεροί καθώς κοστίζει γύρω στα 30 Ευρώ στο εξωτερικό και μπορούν να το προμηθευτούν καινούριο σε εξευτελιστική τιμή για παιχνίδι PS3.
Happy Gaming to everyone.

SeLanmere
08-12-2007, 00:01
Και τι να κανει ρε αγορινα!Να παρει Pes για να παιξει Master league? Ας το δοκιμασει τουλαχιστον γιατι πολυ φοβαμαι οτι γενικα κανενας δεν καθεται να ασχοληθει με το μαστερ λιγκ και δεν ξερουν τι χανουν.


Ο κοσμος πλεον εχει internet, θελει On line εμπειριες και next gen
καταστασεις.Ο κοσμος δεν ξερει τι θελει, High Definition του λενε παιρνει τηλεοραση,Blue Ray του πλασαρουν παιρνει PS3 (και του εαυτου μου συμπεριλαμβανομενου).Το θεμα ειναι να μπορεις ναδιακρινεις μεσα στο καταναλωτικο χαος τι ειναι αυτο που γουσταρεις και να μπορεσεις να το αγορασεις χωρις να μειωνεις τον ανταγωνιστικο προιον για να επιβεβαιωσεις τον εγωισμο σου οτι εκανες τη σωστη αγορα.


Και εισαι λαθος που πιστευεις οτι εχει τις super κινησεις
το pes!Δεν πιστευω οτι το προ εχει σουπερ κινησεις , πιστευω οτι εχει ρεαλιστικες κινησεις που εξαρτωνται απο την ικανοτητα των παιχτων, βεβαια με τους αστερες το εχουνε παρακανει αλλα η διαφορα αυτη υπαρχει και στην πραγματικοτητα.


Τελος παντων, αφου διαφωνουμε και δεν βγαζουμε ακρη, ας το
αφησουμε καλυτερα!Το οτι διαφωνουμε καλο ειναι , αμα συμφωνουσαμε σε ολα θα ηταν το προβλημα...


Αυτο που εχω παρατηρισει στο Pes ειναι οτι οσοι λενε πολλα,στη
πραξη(στο διπλο εννοω) χανουν την μπαλα...!Τωρα αυτο που το βασιζεις δε ξερω αλλα μπορεις να μου το αποδειξεις στην πραξη εκτος αμα σε τρομαζει λιγο lag... μουχαχαχαχαχα!

Συγνωμη αν εγινα σπαστικος με το μουλτι κουοουτ αλλα πιστευω οτι ηταν ο καλυτερος τροπος για να εκφρασω τις αποψεις μου γυρω απο το παιχνιδι που σιγουρα εχω ασχοληθει τον περισσοτερο χρονο σε ολες τις κονσολες...

BillyFlo81
08-12-2007, 00:21
Οκ φιλε μου, τωρα αρχιζουμε καπως να καταλαβαινωμαστε.....!Ξερεις οτι εχω λιωσει και
το master league, αλλα αυτα πλεον δε με συγκινουν..!Προτιμω να παιξω football manager!Εκει ο Henry δεν ερχεται στα 28 του στην Ελλαδα ;)
Δεν επιβεβαιωνω ομως τον εγγωισμο μου, αφου απεκτησα και τα δυο παιχνιδια, αλλα ειδα
διαφορετικα πραγματα απ αυτα που περιμενα να δω.Το τραγικο της καταστασης ειναι οτι
πουλησα το pes, ενω αρχικα πιστευα οτι θα πουλουσα το fifa!Γουστα ειναι ολα αυτα.....!
Το ξανατονιζω...μακαρι να βελτιωσουν και τα δυο ποδοσφαιρακια του χρονου να
λιωσουμε....!Αυτο και τιποτα αλλο!Ας βγαλει καποιος κατι super και ας ειναι προγραμματιστης γεννημενος στην Γκανα.Για μενα το αποτελεσμα μετραει παντα και
οχι το ονομα, η εταιρια, αν ειναι κολοαμερικανοι ή κολοκινεζοι!

ngiatras
22-12-2007, 21:05
Μετά από 5 -6 ή 7 χρόνια pro (έχουμε χάσει και τα χρόνια)

Be a pro ............και τα μυαλά στα κάγκελα.

ngiatras
23-12-2007, 20:04
σορρυ για την μάλλον ηλίθια ερωτηση μου,αλλά γιάτι όταν παίζω φιλικό στο φίφα 2008 οι κερκίδες είναι άδειες.εχω ψάξει τα μενού αλλα δεν βρίσκω τπτ.

vadergr
26-12-2007, 03:18
Παιδια τελικα ισχυει οτι τα σιντακια του pro evo 2008 μπορουν να κανουν ζημια στο ps3?
Eχει διορθωθει αυτο (αν υπηρξε βεβαια ποτε) με καποιο firmware upgrade η καποιο patch/fix για το παιχνιδι?

cocous
26-12-2007, 22:01
εγω παντως τα βλεπω σαν δυο στρατοπαιδα. τοσα χρονια ανηκω σε ενα απο τα δυο και δεν γινομαι προδοτης. Pro Evolution και τα μυαλα στα καγκελα.

klepidas
26-12-2007, 22:56
σορρυ για την μάλλον ηλίθια ερωτηση μου,αλλά γιάτι όταν παίζω φιλικό στο φίφα 2008 οι κερκίδες είναι άδειες.εχω ψάξει τα μενού αλλα δεν βρίσκω τπτ.

i tileorasi fteei gia auto kai emena kati tetoia mou ekane prin tin rithmiso

DarkAvengerGR
16-01-2008, 17:50
Μετά από τσεκάρισμα και λιώσιμο των δυο παιχνιδιών,κατέληξα ότι το FIFA08 έχει κάνει τεράστια άλματα μπροστά και κατάφερε να γίνει ανταγωνιστική.Πρόσφερε ένα ολοκληρωμένο game,πολύ καλύτερο από τα προηγούμενα εγχειρήματά της και έβαλε βάσεις για κάτι καλύτερο στο μέλλον.
Το PES2008 με απογοήτεψε γιατί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο,πιο εξεληγμένο και ολοκληρωμένο.Αντί αυτού είδα κάτι πρόχειρο,με πολλά κολλήματα και γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι βγήκε άρων άρων για να χτυπήσει τον αντίπαλο και όχι να κρατήσει τους fan του.Δυστυχώς η ΚΟΝΑΜΙ έσπασε τα μούτρα της αλλά ποτέ δεν είναι αργά,αρκεί να σηκώσει τα μανίκια και να μας δώσει πολλές συγκινήσεις στο μέλλον με έναν τίτλο αντάξιο να λέγεται PES.

touristas
16-01-2008, 19:15
re paidia parte to xampari epitelous.kai to xeirotero pro einai poli kalitero apo to fifa.entaksi exei kapoia provlimata sto online simantika alla san paignidi einai klaseis anotero.teloss!

ngiatras
16-01-2008, 19:58
παιξε be a pro στο Φιφα με φίλους σου και μετά τα ξαναλέμε.

BillyFlo81
16-01-2008, 20:02
re paidia parte to xampari epitelous.kai to xeirotero pro einai poli kalitero apo to fifa.entaksi exei kapoia provlimata sto online simantika alla san paignidi einai klaseis anotero.teloss!


Οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουμε Next gen κονσολα, για να παιζουμε next gen
παιχνιδια!Αν αναφερεσαι ακομα για τις εκδοσεις στο Ps2, τοτε μαζι σου....!

MaRkUs_
16-01-2008, 20:10
re paidia parte to xampari epitelous.kai to xeirotero pro einai poli kalitero apo to fifa.entaksi exei kapoia provlimata sto online simantika alla san paignidi einai klaseis anotero.teloss!

εδώ είπες οτι σου άρεσε το nba live 08 περισσότερο απο το 2κ8 το nba live δεν συγκρίνεται ούτε με το 2κ7...ένα έλεος είναι ....όπως και το pro φέτος....δυστηχώς....γιατί δεν μου κάνει κέφι να το παίξω...και το τελευταίο φίφα που έπεξα και είπα μου άρεσε ήταν το 97! απλά το pro φέτος είναι πίσω...μόνο λόγια...και το Online και να μην ήταν με lag...πάλη το να παίξω ένα rank ματς και ένα friednli Που έχει για επιλογές ....δεν νομίζω να με κρατούσε......:Χ

LAZAGR76
16-01-2008, 20:20
και γω το τελευταιο φιφα που ειχα παιξει ηταν το φιφα 2000 που ειχαι σχολιασμο σωτηρακοπουλο οχι οτι ηταν καλο ετσι να το δω απο το 97 και μεχρι το προ 6 τα προ ηταν κορυφη αλλα φετος το φιφα ειναι η πρωτη φορα που ειναι κατα πολυ καλητερο σε ολους τους τομεις απο το προ ...ελπιζω του χρονου νανε καλητερο γιατι βλεπω να το χανει το παιχνιδι στο τελος εντελος

MaRkUs_
16-01-2008, 20:30
και γω το τελευταιο φιφα που ειχα παιξει ηταν το φιφα 2000 που ειχαι σχολιασμο σωτηρακοπουλο οχι οτι ηταν καλο ετσι να το δω απο το 97 και μεχρι το προ 6 τα προ ηταν κορυφη αλλα φετος το φιφα ειναι η πρωτη φορα που ειναι κατα πολυ καλητερο σε ολους τους τομεις απο το προ ...ελπιζω του χρονου νανε καλητερο γιατι βλεπω να το χανει το παιχνιδι στο τελος εντελος

λίγο ταχύτητα να έχει παραπάνω....! είναι λίγο αργό ...αλλά απο την άλλη είναι υπερβολικά γρήγορο....

LAZAGR76
16-01-2008, 20:34
λίγο ταχύτητα να έχει παραπάνω....! είναι λίγο αργό ...αλλά απο την άλλη είναι υπερβολικά γρήγορο....


συμφωνω marcus για το φιφα ενω στο προ τρεχουν μετα την αναβαθμισει λες και ειναι πανω σε μηχανακια:rofl:

kapellakis
19-01-2008, 15:39
FIFA: 1.περισσότερο ρεαλιστικό απ'το pro
2.τεχνικά καλύτερο απ'το pro
3.περισσότερα πρωταθλήματα..
PRO :
1.περισσότερα εφε
2.καλύτερη ανταπόκριση στο gameplay
3.περισσότερες επιλογές στο edit
pro και fifa είναι εξίσου πολύ καλά παιχνίδια, δεν μπορείς να διακρίνεις το καλύτερο..απλά προσωπικά επειδή το pro το παίζω χρόνια δε γίνεται να συνιθίσεις εύκολα αλλο game για αυτο ψηφίζω pro!:)

Carpe_Diem_Rj
20-01-2008, 13:30
Re paidia agorasa to pro prin 2-3 meres. To paixnidi einai polu xalia.....DEn xerw an to kanei mono s emena alla polles fores kolaei thn wra pou paizw ...de kolaei teliws alla kanei kapoia kolimatakia kata thn diarkia .Alles fores paei polu grigora. Exw katevasei to update alla tpt...

christos79
20-01-2008, 17:13
αν και το έφτιαξαν χάλια το Pro φέτος στο Ps3 εγώ το ψηφίζω με 1000

kapellakis
20-01-2008, 17:40
i alithia einai oti prepei to pro na ftiaxtei kurios sto texniko kommati tou!

BillyFlo81
20-01-2008, 19:34
FIFA: 1.περισσότερο ρεαλιστικό απ'το pro
2.τεχνικά καλύτερο απ'το pro
3.περισσότερα πρωταθλήματα..
PRO :
1.περισσότερα εφε
2.καλύτερη ανταπόκριση στο gameplay
3.περισσότερες επιλογές στο edit
pro και fifa είναι εξίσου πολύ καλά παιχνίδια, δεν μπορείς να διακρίνεις το καλύτερο..απλά προσωπικά επειδή το pro το παίζω χρόνια δε γίνεται να συνιθίσεις εύκολα αλλο game για αυτο ψηφίζω pro!:)



Πολυ σωστα τα κρητηρια σου και αντικειμενικα!Μονο στο τελος θα διαφωνισω μαζι
σου....Και γω καποτε επαιζα fifa(δεν υπηρχε κατι καλυτερο μετα την εποχη της
amiga) μεχρι που βγηκε το ISS στο Psone και μου φαινοταν μεγαλο παλουκι, αλλα
επειδη ηταν παιχνιδαρα ειπα θα κατσω να το μαθω!Αργοτερα στο ps2, δεν εμεινα
χωρις pro καμια χρονια!Στο Ps3 κατεληξα σε fifa παλι, δυσκολευτηκα να το
συνηθισω, αλλα τωρα που το συνιθισα το pes2008(και το τονιζω, μονο το φετινο Pes2008), φενεται γελοιο για να θεωρειται next gen παιχνιδι και ο κοσμος το
καταλαβε πολυ αργα(γι αυτο εκτοξευθηκαν οι πωλησεις το Fifa πολυ αργα)!Ειναι
χαζο να το υπρασπιζομαστε και φετος, αλλα μπορουμε να συνεχιζουμε να ελπιζουμε οτι η
konami μπορει να ανακαμψει την ολη εις βαρος της κατασταση με το επομενο pes!


Re paidia agorasa to pro prin 2-3 meres. To paixnidi einai polu xalia.....DEn xerw an to kanei mono s emena alla polles fores kolaei thn wra pou paizw ...de kolaei teliws alla kanei kapoia kolimatakia kata thn diarkia .Alles fores paei polu grigora. Exw katevasei to update alla tpt...


Κανε και το install που θα βρεις στα options menu και αν παλι δεν εισαι
ευχαριστημενος κανε αυτο που κανε πολυς κοσμακις....!:angry:
:hide:

Carpe_Diem_Rj
20-01-2008, 22:09
τι εκανε πολυς κοσμακης δλδ?

BillyFlo81
20-01-2008, 22:13
Ειτε συμβιμβαστηκε με αυτα τα προβληματακια, ειτε το γυρισε φετος στο fifa!

geodlord7
30-01-2008, 16:59
Καλυτερα αυτο το παιχνιδι να το αποσυρουν απο την αγορα μην την παταν και αλλοι.Και να παν να αγορασουν και κανα license μπας και παιξουμε αληθινο ποδοσφαιρο με κανονικες ομαδες και παιχτες.

NonBorn
30-01-2008, 18:04
Καλυτερα αυτο το παιχνιδι να το αποσυρουν απο την αγορα μην την παταν και αλλοι.Και να παν να αγορασουν και κανα license μπας και παιξουμε αληθινο ποδοσφαιρο με κανονικες ομαδες και παιχτες.

Μήπως έχεις δει ποιο thread είναι αυτό με τα περισσότερα views και replies στο forum??

Αυτός ο τίτλος έδωσε μαθήματα για το τι θα πει simulation στο ποδόσφαιρο και τουλάχιστον αξίζει κάποιον σεβασμό, ανεξάρτητα από τα προβλήματα που είχε η τελευταία του έκδοση...

Οπότε αυτά που λες μάλλον αδικούν εσένα περισσότερο παρά το PES!

geodlord7
30-01-2008, 20:04
Kαι τι θα πει αυτο??Επειδη εχει τα περισσοτερα views ειναι και το καλυτερο?Δυστηχως στην Ελλαδα ολοι εχουν κολλησει με το pro.Οποτε οσο χαλια και αν ειναι θα το παιζουν μονο και μονο γιατι "παιζω μπαφους και παιζω pro".Eχει γινει παραδοση.Φετος το fifa 08 ειναι πολυ καλυτερο.(και ολα τα αλλα πολυ καλα ηταν)

NonBorn
30-01-2008, 20:29
Kαι τι θα πει αυτο??Επειδη εχει τα περισσοτερα views ειναι και το καλυτερο?Δυστηχως στην Ελλαδα ολοι εχουν κολλησει με το pro.Οποτε οσο χαλια και αν ειναι θα το παιζουν μονο και μονο γιατι "παιζω μπαφους και παιζω pro".Eχει γινει παραδοση.Φετος το fifa 08 ειναι πολυ καλυτερο.(και ολα τα αλλα πολυ καλα ηταν)

Δε θα συνεχίσω στο fifa vs. pes...

ΥΓ: Καλό fifa είχε να βγάλει η ΕΑ από το 98........

gavrosdr
30-01-2008, 20:46
ειναι λαθος η συγκριση αυτη. το προ ειναι καλυτερο απο φιφα...τωρα για το πατς 1.2 εμενα το online εφτιαξε αισθητα απο την προηγουμενη εκδοση.

MR3
30-01-2008, 21:11
ειναι λαθος η συγκριση αυτη. το προ ειναι καλυτερο απο φιφα...τωρα για το πατς 1.2 εμενα το online εφτιαξε αισθητα απο την προηγουμενη εκδοση.



λες απλα ειναι καλυτερο...που το στηριζεις δλδ αυτο??και γτι ειναι λαθος η συγκριση??ελεος....

gavrosdr
30-01-2008, 21:16
καλυτερο οσον αφορα το gameplay...και στο κατω κατω φαινεται και απο το ενδιαφερον που υπαρχει για αυτο ποιο ειναι το καλυτερο...τεσπα ο καθενας μπορει να εχει τη δικη του γνωμη.

jorgedept
30-01-2008, 23:20
FIFA pwnd :)

geodlord7
30-01-2008, 23:23
Fifa rulezz.

obione
31-01-2008, 00:55
Δε θα συνεχίσω στο fifa vs. pes...

ΥΓ: Καλό fifa είχε να βγάλει η ΕΑ από το 98........
kai polu kala tha kaneis mate!!!!! ta vs einai entelws upokeimenika...to oti to fifa einai aparadekto game se sxesh me to pro..den exei na kanei me kapoious pou tous aresei autou tou eidous fotbaal sim..!!!

WolfRathmA
31-01-2008, 03:08
Εγω τουλαχιστον για φετος υποστιριζω το fifa. Πολυ πιο καλυτερο απο το pro αν και χανει αρκετα λιγο στο χειρισμο του. Συνηθεια ειναι.

Αν και ειμαι Pro fan ψηφισα fifa.

bouzk77
31-01-2008, 13:58
oi faseis pou ginontai sto pes den ginontai sto fifa.
sto fifa pezeis ena matsaki kai to efxaristiese logo atmosfairas.
sto pes paizeis ena matsaki kai... kolas!
an paroun dikaiomata kai frontisoun ligo ta gipeda kai tin atmosfaira den tha yparxei thema sigriseis.
An eisai fanatikos me tin balla perneis pes. allios perneis fifa.

ngiatras
31-01-2008, 14:41
Nα πώ και γώ την απόψη μου.Στο Fifa παίζεις εσύ την ομάδα και δείχνεις τη ξέρεις στο γήπεδο σε άντίθεση με το pro που παίζεις συνεχώς με το ιδιο τρόπο.(
Προσώπική άποψη ενός που τόσα χρόνια έπαιζε pro και φέτος παίζει Fifa.)