PDA

View Full Version : Πάροχοι και Τεχνολογίες Ευρυζωνικότητας (ADSL, VDSL, FFTC/H κ.ά.)



Pages : [1] 2 3

|WISE|
24-04-2011, 23:15
Καλησπερα παιδες.Εχω netone και με ενημερωσε οτι θα κλεισει..ημουν παρα πολυ ικανοποιημενος απο την εταιρια και τις παροχες της.Τωρα αναγκαστικα πρεπει να ψαξω για νεο παροχο.Τι με συμβουλευετε;παιζει καμια καλη προσφορα;πειτε καμια ιδεα!

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Maximvs
24-04-2011, 23:23
σε ποια περιοχη εισαι?...μπες στο http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=4 και κοιταξε ο εκαστοτε παροχος τι ποιοτητα υπηρεσιων εχει στην περιοχη σου.

karakaxas
24-04-2011, 23:26
εγω θα σου προτεινα την σιγουρη λυση ΟΤΕ
4 χρονια τωρα απολυτος κανενα προβλημα
ενω φιλαρακι μου εχει αλλαξει 2 εταιριες
λογω σοβαρων προβληματων HOL και τωρα εχει CYTA
του πουλουσαν 24αρα συνδεση και με το ζορι επιανε 3-4 mbps.

|WISE|
24-04-2011, 23:34
Αμπελοκηπους αθηνας μενω..ειμαι κοντα σε dslam (αν το λεω και σωστα) οποτε δεν νομιζω γενικα να χω προβλημα..
Οσο για τον ΟΤΕ,τι προγραμμα υπαρχει και σε ποια λεφτα για 24αρα εννοειται..;
Δεν ξερω γιατι αλλα θεωρω τον οτε λιγο κλεφτακο


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Maximvs
24-04-2011, 23:44
προσωπικα εχω 6 χρονια forthnet στην Νεα Σμυρνη και μετα στη Δαφνη...Εχει κανει ελαχιστες διακοπες (3-4) αυτα τα 6 χρονια της ταξεως των 5-15 λεπτων για συντηρηση και απο ταχυτητες εχω μονιμα σε download απο 1,2 ΜΒ - 1,6 ΜΒ.Εχω κανει το πακετο μαζι με την Νοva και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες τους.

|WISE|
25-04-2011, 00:57
προσωπικα εχω 6 χρονια forthnet στην Νεα Σμυρνη και μετα στη Δαφνη...Εχει κανει ελαχιστες διακοπες (3-4) αυτα τα 6 χρονια της ταξεως των 5-15 λεπτων για συντηρηση και απο ταχυτητες εχω μονιμα σε download απο 1,2 ΜΒ - 1,6 ΜΒ.Εχω κανει το πακετο μαζι με την Νοva και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις υπηρεσιες τους.

Ισως προς φορθνετ να συνεκλινα και γω αλλα τι πακετο εχει;
αστικα-υπεραστικα και λοιπα εννοω.
το connx τι λεει;
Να μην αγγιξω vodafone?


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Maximvs
25-04-2011, 01:06
forthnet εχει αστικα - υπεραστικα απεριοριστα δωρεαν και 1 ωρα σε κινητα δωρεαν.Συνδεση εως και 24Mbps αναλογα την περιοχη και το κυριοτερο την αποσταση απο το τηλεφωνικο κεντρο της περιοχης σου.Αν δεν εχει προβλημα η forthnet εκει που εισαι εγω θα σου ελεγα να την προτιμησεις.

tonybsg
25-04-2011, 01:09
Κολ, το Conn-x είναι ΟΤΕ, και αν θυμάμαι καλά είναι κλασικά γύρω στα 45Ε/μήνα έως 24Mbps, απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, 60 λεπτά προς κινητά + wifi router. Με Connx TV πρέπει να πηγαίνει στο 60άρι/μήνα αλλά πρέπει να το ψάξουμε αυτό.

Forthnet πρέπει να έχει κλασικά το δικό μου, τα ίδια με ΟΤΕ αλλά με 39.90, με Nova δεν ξέρω.
Την έχω από την αρχή που πρόσφερε υπηρεσίες 2play εγώ, στην αρχή κατέβαζα φουλ και με 2mb/s όσο περνάει ο καιρός παρουσιάζονται προβληματάκια (τώρα κατεβάζω 1-1.3 max). Γενικά πάντως τρώει κολλήματα ωρών που σέρνεται, ειδικά με τα sites εξωτερικού. Αν δεις τα τελευταία δύο χρόνια, στο αντίστοιχο θεματάκι στο insomnia έχει φάει πολύ κράξιμο (σε μένα δεν είναι τόσο τραγική η κατάσταση βέβαια). Θα τα δω αύριο αν είναι.

Με τις άλλες δεν έχω ιδέα, ούτε με την Cyta που ήρθε τώρα.
Να τσεκάρουμε μπας και έχουν καμιά προσφορά αυτόν τον καιρό WISE

|WISE|
25-04-2011, 01:22
maximvs αυτα που γραφει ο tony απο κατω φοβαμαι με την φορθνετ..αλλα βγαζοντας εξω φορθνετ και κονεξ,περιοριζονται δραματικα οι επιλογες..:/
Τονυ πρεπει να κοιταξουμε προσφορες.
Ο οτε ειναι ακριβουτσικος..αν σκεφτεις οτι εδινα 38 ευρω στην netone


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

dspug7
25-04-2011, 03:40
επειδη με ενδιαφερει κι εμενα το θεμα, θα σας πω τον πονο μου.

Στο σπιτι που νοικιαζω στο Μεσολογγι εχω connex 2MB, με αποσταση απο το κτηριο του ΟΤΕ περι τα 500 μετρα σε ευθεια γραμμη, και το download δουλευει αριστα στα 200kbps.
Στο σπιτι μου στην Κερατεα εχω βαλει παλι Connex 24ΜΒ, με αποσταση γυρω στα 100 μετρα απο το κουτι, αλλα εχω παλαβες αυξομειωσεις και συχνες αποσυνδεσεις. π.χ. εχτες ειχα 800-900 kbps download και τωρα εχω 50kbps!!!
ολα αυτα τα χαζα αρχισαν απο τοτε που εγινε η ''περιφημη'' αναβαθμιση.( ειχα 8αρα συνδεση.) επειδη εχω κουραστει να τους παιρνω τηλεφωνο για να κανω παραπονα, και επειδη απο Ιουλιο θα επανεγκατασταθω μονιμα στην Κερατεα αρχιζω να σκεφτομαι την λυση καποιου εναλλακτικου παροχου για καλυτερη αξιοπιστια. ποιου ομως;;;

Maximvs
25-04-2011, 11:22
Aυτο λεω παιδια..ειναι καθαρα θεμα περιοχης...Οντως η Forthnet εχει καποιες στιγμες κοληματα με youtube πιο πολυ αλλα μπροστα στην σταθεροτητα της σε βαθος χρονου δεν με ενοχλει προσωπικα.Δηλαδη ας μην δω ανετα ενα youtube video στα 720p εκεινη την ωρα του κοληματος.Ταυτοχρονα ομως απο torrent οι ταχυτητες της ειναι σταθερα 1,2-1,6 ΜΒ.

george13gr
25-04-2011, 11:31
OTE γιατί τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ ΚΑΜΜΙΑ ιδιωτική εταιρεία δεν έχει δική της εγκατάσταση οπότε και μένω εκεί.
Να τονίσω πως αρχικά είχα πακέτο conn-x 2mbps και με την αναβάθμιση πήγε 4..
τώρα παίζω από 2.8-3.7download και 0.40-0.80 upload και όλα αυτά χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις..Μια χαρά δηλαδή.

sacram73gr
25-04-2011, 13:16
hol να μην πας ειναι απατεωνες μου αλλαξανε με λαθος το παγιο τους απο προσφορα σε πακετο 25 ευρω χωρις καν το δωρεαν χρονο vodafone λεω μακρυα δεν θα σε ακουσει ανθρωπος ποτε ασε που για το ιντερνετ θα σε στελνουν hol και θα σου ξηλωσουν το χαλκινο καλωδιο και θα θελεις 50 ευρω για εγκατασταση ξανα τα ιδια και η wind ...
cyta μιας και εισαι απο νετονε γιατι δινει δωρεαν εξοδα συνδεσηε ενα μηνα παγιο και αμα παει οπως η η νετονε νομιζω ειναι αριστη την ειχε ο αδερφος μου και κανενα προβλημα παρα μονο μια φορα που ειχε κοπει για 24 ωρες το τηλ λογω υντηρησης αλλα κατεβασμα οχι hol στυλ ολο αποσυνδεσεις ...
απο παθων και μαθων συνιστω hol vodafone wind μακρυα ακομα και απο τις προσφορες τους ειναι απατεωνες....
περιμενω ναδω τι προστιμο θα αρπαξουν και και αυτοι οπως ο γερμανος με τα παιχνιδια σε προσφορα οταν ειχα κανει την καταγγελια 1520

Ixor24
25-04-2011, 13:48
εγω ειχα con-x για κανα 3χρονο περιπου(αρκετα σταθερο ιντερνετ αλλα και αρκετα ακριβο) τωρα εβαλα forthnet σε συνδιασμο με nova.κανει καποια κολληματα αλλα σε οχι τοσο συχνο βαθμο οσο τα πρωτα χρονια.αμα εχεις nova αξιζει η fothnet. Ψαξε και σε cyta αμα θες ειναι αρκετα φτηνή,αλλα αμα παρει αρκετους πελατες δεν ξερω για το ποσο γρήγορη θα ειναι

|WISE|
25-04-2011, 14:05
θενκς για τις απαντησεις σας παιδια!γραψτε και κανεναν αριθμο ομως να ξερω τις προσφορες του καθενος.μου χει χαλασει το πισι και μ ναι λιγο δυσκολο να ψαξω απο το αιποντ.
δυστυχως δεν εχω νοβα.χωρις νοβα στα 24 ποσο ειναι το παγιο στη φορθνετ;
παντως και γω μακρυα απο αυτες της κινητης..η προοπτικη του κονεξ τιβι ισως να αξιζε.αληθεια ο οτε ποσο το χει με και χωρις το κονεξ τιβι;
για cyta,αν και νωρις,εχω ακουσει πολλα καλα λογια.απο λιγους που εχουν.το θεμα με την netone ειναι οτι τοσα χρονια δεν ειχα ουτε disconnect.
Για χωστε καναν τιμοκαταλογο μαζι με τις εμπειριες σας!


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Chill
25-04-2011, 14:26
39,90 είναι η 24άρα forthnet+τηλέφωνο (απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, 800 λεπτά προς συγκεκριμένους προορισμούς του εξωτερικού, 60 λεπτά προς κινητά).

Η forthnet είναι gtp όσον αφορά τις συνδέσεις με το εξωτερικό. Αρκετά συχνά έχουμε θέματα στα οποία σέρνεται το σύμπαν. Πριν κάμποσους μήνες το φαινόμενο ήταν τραγικά συχνό τώρα έχει καιρό να παρουσιαστεί αλλά προσωπικά δεν θα την εμπιστευόμουν. Θέλω εδώ και καιρό να την αλλάξω αλλά βαριέμαι να μπω στην διαδικασία και αφετέρου περιμένω να καλυτερέψουν τα οικονομικά μου προκειμένου να επιστρέψω στον ΟΤΕ.

Αν σε ενδιαφέρει δε το gaming μην τολμήσεις να πας FORTHNET. Μακράν τα χειρότερα pings.

Αντί να κάνουν επενδύσεις στα δίκτυα μου βάλανε τα λεφτά τους στην Nova......αν είναι δυνατόν. Είμαι συνδρομητής τους από το 2004, ανυπομονώ να τους κουνήσω μαντήλι. Forthnet? Naaaaa FAILnet ταιριάζει καλύτερα!!!!!

|WISE|
25-04-2011, 15:20
39,90 είναι η 24άρα forthnet+τηλέφωνο (απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, 800 λεπτά προς συγκεκριμένους προορισμούς του εξωτερικού, 60 λεπτά προς κινητά).

Η forthnet είναι gtp όσον αφορά τις συνδέσεις με το εξωτερικό. Αρκετά συχνά έχουμε θέματα στα οποία σέρνεται το σύμπαν. Πριν κάμποσους μήνες το φαινόμενο ήταν τραγικά συχνό τώρα έχει καιρό να παρουσιαστεί αλλά προσωπικά δεν θα την εμπιστευόμουν. Θέλω εδώ και καιρό να την αλλάξω αλλά βαριέμαι να μπω στην διαδικασία και αφετέρου περιμένω να καλυτερέψουν τα οικονομικά μου προκειμένου να επιστρέψω στον ΟΤΕ.

Αν σε ενδιαφέρει δε το gaming μην τολμήσεις να πας FORTHNET. Μακράν τα χειρότερα pings.

Αντί να κάνουν επενδύσεις στα δίκτυα μου βάλανε τα λεφτά τους στην Nova......αν είναι δυνατόν. Είμαι συνδρομητής τους από το 2004, ανυπομονώ να τους κουνήσω μαντήλι. Forthnet? Naaaaa FAILnet ταιριάζει καλύτερα!!!!!

Φιλε μου chill τωρα περιπλεκονται τα πραγματα..μαυτα που εχω ακουσει απο μερικους που εχουν ποσταρει,με αποτρεπουν απο την φορθνετ..παρολο που ειναι οικονομικη σχετικα..
Οταν λες gaming βαζεις και το online του ps να φανταστω..αυτο με ενδιαφερει 100% !!!
Κατα τα αλλα κατεβασμα ταινιων και καθημερινη χρηση ιντερνετ..(σκεψου οτι οταν φτιαξω το πισι θα εχω πισι,λαπτοπ,ps καρφωμενα)


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

dspug7
25-04-2011, 15:35
OTE γιατί τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ ΚΑΜΜΙΑ ιδιωτική εταιρεία δεν έχει δική της εγκατάσταση οπότε και μένω εκεί.
Να τονίσω πως αρχικά είχα πακέτο conn-x 2mbps και με την αναβάθμιση πήγε 4..
τώρα παίζω από 2.8-3.7download και 0.40-0.80 upload και όλα αυτά χωρίς διακοπές και αποσυνδέσεις..Μια χαρά δηλαδή.

εσυ δεν θα επρεπε κανονικα να εχεις 24αρα; δεν υπαρχει καποια αλλη, 24αρα και 2αρα μονο. το μονο που αναβαθμιστηκε την τελευταια φορα ηταν το upload, και φθηνηνε η 2αρα ενω ολες οι αλλες γιναν 24αρες.

|WISE|
25-04-2011, 16:15
εσυ δεν θα επρεπε κανονικα να εχεις 24αρα; δεν υπαρχει καποια αλλη, 24αρα και 2αρα μονο. το μονο που αναβαθμιστηκε την τελευταια φορα ηταν το upload, και φθηνηνε η 2αρα ενω ολες οι αλλες γιναν 24αρες.


Και ποσο ειναι η 24αρα;

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Chill
25-04-2011, 16:29
Φιλε μου chill τωρα περιπλεκονται τα πραγματα..μαυτα που εχω ακουσει απο μερικους που εχουν ποσταρει,με αποτρεπουν απο την φορθνετ..παρολο που ειναι οικονομικη σχετικα..
Οταν λες gaming βαζεις και το online του ps να φανταστω..αυτο με ενδιαφερει 100% !!!
Κατα τα αλλα κατεβασμα ταινιων και καθημερινη χρηση ιντερνετ..(σκεψου οτι οταν φτιαξω το πισι θα εχω πισι,λαπτοπ,ps καρφωμενα)


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Έχω να παίξω πολλούς μήνες online στο ps3 μιας και δεν με ενδιαφέρει αλλά στο pc τα pings είναι άθλια συνεπώς φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για το ps3. Δεν θα την πρότεινα για gaming ούτε στον εχθρό μου, έχω πολλές δυσάρεστες αναμνήσεις από online gaming+failnet. Σου δίνουν την δυνατότητα να πας σε fast path αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μιας και μειώνεται το speed του download.

|WISE|
25-04-2011, 16:46
Έχω να παίξω πολλούς μήνες online στο ps3 μιας και δεν με ενδιαφέρει αλλά στο pc τα pings είναι άθλια συνεπώς φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και για το ps3. Δεν θα την πρότεινα για gaming ούτε στον εχθρό μου, έχω πολλές δυσάρεστες αναμνήσεις από online gaming+failnet. Σου δίνουν την δυνατότητα να πας σε fast path αλλά δεν το έχω δοκιμάσει μιας και μειώνεται το speed του download.


Χμμ..αρα προτεινεις κονεξ ε;

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Starlord
25-04-2011, 18:43
Το βασικό είναι αυτό που σου είπαν από τα πρώτα post. Ρώτησε στη γειτονιά τι παίζει με κάθε εταιρεία!!!
Εδώ που είμαι εγώ Forthnet και ξερό ψωμί γτ είναι η σταθερότερη παρά την πτώση ταχύτητας κατά περιόδους ενώ και στο online με το PS3 δεν έχω δει τραγικές υστερήσεις. Σε άλλη πόλη/γειτονιά σίγουρα ισχύουν διαφορετικά δεδομένα!

|WISE|
25-04-2011, 18:54
Το βασικό είναι αυτό που σου είπαν από τα πρώτα post. Ρώτησε στη γειτονιά τι παίζει με κάθε εταιρεία!!!
Εδώ που είμαι εγώ Forthnet και ξερό ψωμί γτ είναι η σταθερότερη παρά την πτώση ταχύτητας κατά περιόδους ενώ και στο online με το PS3 δεν έχω δει τραγικές υστερήσεις. Σε άλλη πόλη/γειτονιά σίγουρα ισχύουν διαφορετικά δεδομένα!


Τι εννοεις;;να βγω να χτυπαω κουδουνια; :p

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Starlord
25-04-2011, 18:58
Ναι, συγγνώμη εμένα μου φαίνεται απλό καθότι έχω εγκατασταθεί μόνιμα επαρχία αλλά Αθήνα ίσως δεν είναι τόσο εύκολο.
Τουλάχιστον αν μένεις σε πολυκατοικία δεν μπορεί, κάποιον θα ξέρεις ή ρίξε μια ματιά στους λογαριασμούς που έρχονται να δεις τι εταιρείες παίζουν και εν ανάγκη χτύπα και κανένα κουδούνι, μια ευγενική ερώτηση δεν νομίζω ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα.

george13gr
25-04-2011, 19:13
εσυ δεν θα επρεπε κανονικα να εχεις 24αρα; δεν υπαρχει καποια αλλη, 24αρα και 2αρα μονο. το μονο που αναβαθμιστηκε την τελευταια φορα ηταν το upload, και φθηνηνε η 2αρα ενω ολες οι αλλες γιναν 24αρες.θεωρητικά ναι 24άρα αλλά από ότι μου είπαν λόγω παλαιότητας των γραμμών στη περιοχή μου (PSTN) πάνω από 4 θα δω του Αγίου Τάδε..πάντως μια χαρά είναι και επίσης πολύ σταθερή σύνδεση με άκρως ικανοποιητικό ping (24-32 ms).:a036:

dspug7
25-04-2011, 19:16
θεωρητικά ναι 24άρα αλλά από ότι μου είπαν λόγω παλαιότητας των γραμμών στη περιοχή μου (PSTN) πάνω από 4 θα δω του Αγίου Τάδε..πάντως μια χαρά είναι και επίσης πολύ σταθερή σύνδεση με άκρως ικανοποιητικό ping (24-32 ms).:a036:

α μπραβο. κι εγω πριν που ειχα την 8αρα επιανα φουλ ταχυτητα, αλλα οταν μου την εκαναν 24αρα δεν παει πανω απο 6 για τους ιδιους λογους με εσενα, συν το ανεβασμα στο upload.

george13gr
25-04-2011, 19:22
α μπραβο. κι εγω πριν που ειχα την 8αρα επιανα φουλ ταχυτητα, αλλα οταν μου την εκαναν 24αρα δεν παει πανω απο 6 για τους ιδιους λογους με εσενα, συν το ανεβασμα στο upload.

Στο ελλάντα ζούμε αδερφέ.Ταχύτητες τρελές θα δείς μόνο μέσα σε πανεπιστήμιο μιλάμε για 150mbps και άνω..Και το ίντερνετ κατά την ταπεινή μου άποψη θα πρέπει να είναι ελεύθερης πρόσβασης για όλους αλλά στο βωμό του κέρδους είναι είδος πολυτελείας δυστυχώς.

|WISE|
25-04-2011, 19:37
Ναι, συγγνώμη εμένα μου φαίνεται απλό καθότι έχω εγκατασταθεί μόνιμα επαρχία αλλά Αθήνα ίσως δεν είναι τόσο εύκολο.
Τουλάχιστον αν μένεις σε πολυκατοικία δεν μπορεί, κάποιον θα ξέρεις ή ρίξε μια ματιά στους λογαριασμούς που έρχονται να δεις τι εταιρείες παίζουν και εν ανάγκη χτύπα και κανένα κουδούνι, μια ευγενική ερώτηση δεν νομίζω ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα.

Ενδιαφερον το σκεπτικο σου αλλα δεν ασψολουμαι ουτε και ξερω κανεναν απο την πολυκατοικια..ασε που ο μεσος ορος ηλικιας ειναι 67..
το θεμα ειναι οτι θελω συγκεκριμενα πραγματα.δηλαδη ενα καλο ονλαιν (ασυρματο) gaming για το ps και καμια ταινιουλα..τωρα για utube και browsing ολες καλες θαναι


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

overclocker
26-04-2011, 04:00
Αν σε ενδιαφέρει το online gaming πρώτη σου επιλογή είναι ο ΟΤΕ.
Είναι ακριβότερος από τις άλλες εταιρείες αλλά έχει και το πιο σταθερό δίκτυο με τα λιγότερα προβλήματα.
Μετά θα έβαζα στην ίδια μοίρα την Forthnet και την HOL γιατί εξαρτάται πολύ από την περιοχή στην οποία είσαι. Αλλού δουλεύουν ικανοποιητικά και αλλού σε γυρνάνε σε εποχές αναλογικού δικτύου με 28αράκια μόντεμ.
Έχω δει 24άρες και τις μιας και τις άλλης να κατεβάζουν με 50kb/s και streaming στο youtube σε 480p να μην λέει να φορτώσει επί 5 λεπτά, για ping και online δεν συζητάμε...επιστημονική φαντασία.

|WISE|
26-04-2011, 05:35
Αν σε ενδιαφέρει το online gaming πρώτη σου επιλογή είναι ο ΟΤΕ.
Είναι ακριβότερος από τις άλλες εταιρείες αλλά έχει και το πιο σταθερό δίκτυο με τα λιγότερα προβλήματα.
Μετά θα έβαζα στην ίδια μοίρα την Forthnet και την HOL γιατί εξαρτάται πολύ από την περιοχή στην οποία είσαι. Αλλού δουλεύουν ικανοποιητικά και αλλού σε γυρνάνε σε εποχές αναλογικού δικτύου με 28αράκια μόντεμ.
Έχω δει 24άρες και τις μιας και τις άλλης να κατεβάζουν με 50kb/s και streaming στο youtube σε 480p να μην λέει να φορτώσει επί 5 λεπτά, για ping και online δεν συζητάμε...επιστημονική φαντασία.

Οκ..βγαζοντας εξω τον οτε,δευτερη «καλυτερη» τελειως εμπειρικα,ποια μπορουμε να θεωρησουμε;απο ο,τι εχει ακουσει/ζησει ο καθενας..
η μαγκια στη netone οταν ειχα πρωτοπαει,ηταν οτι σου χε τον πρωτο μηνα δοκιμαστικο..αν δεν σε καλυπτε απλα δεν συνεχιζες..χωρις κανενα κοστος..


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

FotisGRC
07-05-2011, 20:35
Ζωγράφου μένω και έχω forthnet και είμαι υπερευχαριστημένος!

adok13
09-05-2011, 11:27
τα καλυτερα ping τα εχει η on.

blizard
09-05-2011, 16:04
Και εγώ παιδιά προτείνω On... την είχα για περίπου 3 χρόνια (μαζί με οτενετ για κάποιο διάστημα στην δεύτερη γραμμή) και ήταν γενικά πολύ καλύτερη και σταθερότατη.
Τώρα την άλλαξα με forthnet και τα προβλήματα είναι όπως τα ακούς , παρότι γλυτώνω αρκετά λόγο nova, μάλλον θα επιστρέψω ΟΝ σε 2-3 μήνες που κλείνει ο χρόνος.

Nek_Food
09-05-2011, 16:32
Αυτό περί youtube κλπ με download speeds / sites και gaming δεν ξέρω αν σχετίζονται άμεσα. Εμένα κάποιες φορές καθυστερεί στο youtube, αλλά στα sites πάει καλά, ενώ μπορεί να κατεβάζει και με 1.500kbps torrentάκι στο καπάκι σαν έλεγχο ταχύτητας. Στο παιχνίδι μέσω XBL/PSN (ποιο PSN τέλος πάντων) γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα και παίζω και wireless. Forthnet - Κεραμεικός το DSLAM μου, πέρασα και κάμποσα φεγγάρια από HoL αλλά έφυγα επειδή με είχαν VoIP και δεν είχα ουσιαστικά τηλέφωνο τις μισές ώρες της ημέρας.

Ρωτάς, γνωστούς φίλους της περιοχής (που εντάσσονται στο ίδιο κέντρο) και εάν δεν, μπορείς να πάρεις λίγο μάτι στο adslgr.com. Γενικά πάντως, όλες οι γνωστές εταιρείες είναι λίγο πολύ στα ίδια επίπεδα. Δεν θεωρώ ότι ο ΟΤΕ παρέχει τίποτε παραπάνω, όταν για παράδειγμα όλα περνάνε από τα ίδια καλώδια και όποια εταιρεία και να έχεις έρχεται το ίδιο συνεργείο. Αν βρέξει και τον πιει (κυριολεκτικά) το καφάο, γιατί να δουλεύει του ΟΤΕ και των άλλων όχι; Επίσης, τα περί εγγύησης λειτουργίας είναι όνειρο απατηλό, στον ΟΤΕ από πάντα η μητέρα μου, την άφησαν πάνω από 2 εβδομάδες χωρίς τηλέφωνο και δεν μένει σε καμιά σπηλιά ούτε έχει η καημένη internet/DP/κλπ.

|WISE|
09-05-2011, 16:50
Γαμωτο πολυ περισσοτερο μπερδευομαι τωρα...
Κοιταξα και στο adsl αλλα παλι αλλοι λενε καλα και αλλοι οχι..
Προς cyta μαλλον παω..εχει ακουσει κανεις τπτ;τα pings με ενδιαφερουν κυριως..



Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Starlord
10-05-2011, 00:44
Οι χρόνοι απόκρισης (κν ping) είναι άλλο θέμα όπου υπεισέρχονται περισσότεροι παράγοντες από το εύρος της σύνδεσης (bandwidth). Ο βασικότερος είναι ο αριθμός δρομολογητών (routers) μεταξύ του υπολογιστή σου και του διακομιστή. Άρα η ταχύτητα της όποιας εταιρείας από μόνη της δε λέει και πολλά αλλά εξαρτάται και από τη διαδρομή και τις ταχύτητες των δικτύων που μεσολαβούν. Λόγω της φύσης του διαδικτύου όπου τα πακέτα μπορούν να δρομολογούνται μέσω διαφορετικών διαδρομών κάθε φορά το ping μπορεί να μεταβληθεί ανά πάσα στιγμή και ακόμα χειρότερα το δίκτυο της εταιρείας γενικά να πάει «σφαίρα» αλλά για το server που σε ενδιαφέρει η διαδρομή να είναι τέτοια που το ping να είναι χάλια. Πληροφορίες μπορείς να έχεις με την εντολή traceroute (tracert στα Windows) από γραμμή εντολής αλλά γενικά είναι δυναμικό το νούμερο. Αν κάνεις «πρωταθλητισμό» σωστά αναζητάς το καλύτερο ping αλλά πολύ οφβάμαι ότι για εγγυημένα χαμηλό ping πρέπει να καταφύγεις σε επαγγελματικές λύσεις (και δεν εννοώ τα επαγγελματικά πακέτα των παρόχων).

blizard
10-05-2011, 02:05
Σε γενικές γραμμές όταν το bandwith μιας εταιρίας με κάποια περιοχή του εξωτερικού δεν φτάνει για να εξυπηρετήσει τους χρήστες της, όλα πάνε χειρότερα, και μαζί τους και τα ping.

Χωρίς να είμαι ειδικός και βασιζόμενος στην αστάθεια της forthnet τον ένα σχεδόν χρόνο (και προβλήματα γενικά όχι μόνο τοπικά) σε σχέση με την σταθερότητα τις ΟΝ τα 3 προηγούμενα, πιστεύω ότι η μία δεν μπουκώνει ποτέ από έλλειψη bandwith σε αντίθεση με την άλλη. ( οτενέτ κάπου στην μέση)

Γενικά η forthnet δίνει 24αρα γραμμή σε όλους και είναι αναμενόμενο για κάποια διαστήματα να τερματίζει ... συνολικά δεν είναι τόσο σοβαρό πρόβλημα αλλά αν πέσεις και σε τιγκαρισμένο τοπικό βρόνχο(ή πως τα λένε τα dslam) μπορεί να πολλαπλασιαστεί.
(επίσης θεωρητικά θα φοβόμουν τα dslam του Οτε και λόγο connex tv για ώρες αιχμής , αλλά δεν έχω το έχω παρακολουθήσει... το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις και κάνα γείτονα αν μπορείς.)

Επίσης το serfing είναι γενικά καλύτερο στην ον για τα sites του εξωτερικού , αλλά πολύ χειρότερο στα ελληνικά ... εκεί είναι πολύ καλύτεροι otenet - forthnet.

nikos9321
10-05-2011, 02:34
connx...δεν εχω κανενα παραπονο

|WISE|
10-05-2011, 04:37
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια για τις πολυτιμες συμβουλες/προτασεις/πληροφοριες..
απο,τι καταλαβα απλα πρεπει νασαι κωλοφαρδος ωστε να μην εχεις προβλημα..
κριμα ρε γμτ γιατι τοσα χρονια με την netone δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα..
ισως το πιο σωστο,οντως,να ειναι το να ρωτησω εδω στην περιοχη..αλλα εκτος απο τους κολλητους μου και τα ξαδερφια μου,δεν ξερω που αλλου να ρωτησω..και ειναι λιγο δυσκολο...


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

kiil-instict
11-05-2011, 11:27
vale conex giati se vlepw na pezeis ping pong sto telos..

|WISE|
11-05-2011, 16:43
vale conex giati se vlepw na pezeis ping pong sto telos..


Ισχυει...αλλα στο σπιτι δεν γουσταρουμε καθολου τον οτε...:)

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

djpar
11-05-2011, 19:52
καλο θα ηταν να κοιταξετε και στο www.adslgr.com (http://www.adslgr.com) εκει εχουν και στην καθε εταιρια ειδικο μερος και σιγουρα θα δειτε και speedtest αποτελεσματα απο τον καθε παροχο φτιαγμενα απο προγραμματακι που τεσταρει αρκετα πραγματα,οπως ταχυτητα εσωτερικο-εξωτερικο και pingtest εσωτερικο-εξωτερικο-gaming servers.

Vicarious
15-05-2011, 18:04
Να σας εξομολογηθώ κι εγώ την εμπειρία μου..

εγώ παιδιά δεν χρησιμοποιώ καθόλου σταθερό.
Έτσι έβαλα HOL στο σπίτι, το πρόγραμμα ADSL plus που δίνει 24mbps ίντερνετ, άλλα σε χρεώνει κανονικά αστικά/υπεραστικά κτλ. Δεν έχω συνδέσει τηλέφωνο πάνω στο ρούτερ μιας και δεν το χρειάζομαι.
Ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα για να κάνω την αίτηση μου είπε ότι τελική τιμή έχει 20 ευρώ το μήνα (19,κάτι), με τους 3 πρώτους μήνες δωρεάν.
Επειδή δεν είχα γραμμή το κόστος γραμμής και σύνδεσης ήταν γύρω στα 85 ευρώ.

Τους 3 πρώτους μήνες δεν ήρθε λογαριασμός, μόνο το κόστος συνδεσης κτλ.
Τον επόμενο ήρθε 19 ευρώ.
Και τώρα μου ήρθε 25 ευρώ!
Κοίταξα στον αναλυτικό και δεν υπάρχουν κλήσεις (λογικό), αλλά μόνο το πάγιο + το φπα.

Τους παίρνω λοιπόν τηλ. και τους λέω ότι εγώ συμφώνησα για την σύνδεση, με τελικό κόστος 20 ευρω το μήνα, και όχι 25.
Επίσης ότι ο πρώτος μήνας ήρθε 19, και τώρα ήρθε 25.
Και μου είπαν ότι ο πρώτος μήνας δεν χρεώθηκε ολόκληρος, αλλά ο δεύτερος χρεώθηκε ολόκληρος.

Έτσι τους ζήτησα να μου στείλουν ένα έγγραφο με τα πάγια το οποίο να έχω υπογράψει, και μόνο τότε θα πληρώσω την διαφορά.

Δεν είναι τα 5 ευρώ παραπάνω, είναι το ότι αισθάνομαι κορόιδο.

Τι άλλο μπορώ να κάνω? Δεν είναι λάθος του υπαλλήλου να μου πει ότι η χρέωση είναι 20 ευρώ ενώ είναι 25? Μπορώ να κάνω διακοπή πριν την ολοκλήρωση χρόνου και να βάλω άλλη εταιρία? Και αν ναι ποια εταιρία δίνει παρόμοιες τιμές? (μόνο για ιντερνετ ενδιαφέρομαι)

Υπάρχει τρόπος να βρω τις προσφορές που έδινε η HOL πριν κάποιους μήνες? (Αρχές Νοεμβρίου)

Σε γενικές γραμμές δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το ιντερνετ, αφού το ρούτερ συγχρονίζεται μεν στα 16mbps αλλά εγώ πιάνω μέχρι 12, ενώ σε ώρες αιχμής ίσως φτάσω τα 3mbps.

djpar
15-05-2011, 18:07
ρωτα στo adslgr.com εκει λογικα θα ξερουν,επισης για το οτι η HOL σερνεται το ξερω και προσωπικα μιας και εχω στο μαγαζι hol

blizard
16-05-2011, 08:51
πιο κατω υπάρχει ενημερωμένο νέο ποστ

Μιας και σχεδόν πέρασε ο χρόνος τους συμβολαίου forthnet , το έψαξα να δω τι παίζει ...

Τα έχουν λίγο μπερδεμένα με τις προσφορές και τα πάγια ενεργοποίησης οπότε τα έγραψα και έβγαλα μέσο όρο τι θα δίνω για τους 12 μήνες που διαρκεί το συμβόλαιο όλων.
Επίσης πολύ σημαντική είναι η έκπτωση που κάνουν σε όσους έχουν nova ή κινητό με πάγιο, ενώ πρέπει να προσθέσετε και τα τηλεφωνήματα που κάνετέ όπου δεν είναι δωρεάν.


Ο Οτέ είναι πολύ ακριβός ενώ το φτηνότερο είναι το WIND Double Play S και το hol double-play lite που έχει και δωρεάν περίπου τα τηλέφωνα που κάνω το μήνα.
Υπάρχουν και άλλα πακέτα, έβαλα όσα βρήκα και μου προκάλεσαν το ενδιαφέρον, αν υπάρχει και κάποιο άλλο φτηνό ας μου πείτε ....


ΟΝ telecoms double play (http://www.on.gr/el/products/residential/double_play/on_double_play.html?category=double_play) - μέσος όρος 20,70 ευρώ το μήνα - 8/1 Μbps
(15,17 για 6 μήνες μετά 20,23 , ενεργοποίηση 36,07 , σύνολο 248,47 το χρόνο)
- Δωρεάν τηλέφωνα σε ΟΝ


ΟΝ telecoms double play plus (http://www.on.gr/el/products/residential/double_play/on_double_play_plus.html?category=double_play) - μέσος όρος 24,60 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(18,52 για 6 μήνες μετά 24,70 , ενεργοποίηση 36,07 , σύνολο 295,39 το χρόνο)
- Δωρεάν σε ΟΝ


ΟΝ telecoms double play 8GR (http://www.on.gr/el/products/residential/double_play/on_double_play_8gr.html?category=double_play) -μέσος όρος 26,40* ευρώ το μήνα - 8/1 Μbps
(20,07 για 6 μήνες μετά 26,86 , ενεργοποίηση 36,07 , σύνολο 317,05 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες*


ΟΝ telecoms triple play (http://www.on.gr/el/products/residential/triple_play/on_triple_play.html?category=triple_play) -μέσος όρος 34,57* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(27,06 για 6 μήνες μετά 36,08 , ενεργοποίηση 36,07 , σύνολο 414,91 το χρόνο)
- Δωρεάν Συνδρομητική Τηλεόραση* και decoder για digea-ert , Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες*


--------------------------------------------------------------------------


forthnet adsl (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179) - μέσος όρος 28.23 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(25,74 το μήνα , 29,90 ενεργοποίηση σύνολο 338,78 το χρόνο)
- Αν έχεις nova fullpack γλυτώνεις 17.53 ευρώ το μήνα ΜΟ = 10.69 ευρώ


Forthnet 2play Economy (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960) - μέσος όρος 34,05* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(24,90 για 4 μήνες , 34,90 μετά , 29,90 ενεργοποίηση σύνολο 408,7 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες*
- Αν έχεις nova fullpack γλυτώνεις 18.75 ευρώ το μήνα ΜΟ = 15.3 ευρώ


--------------------------------------------------------------------------


hol double-play lite (http://www.hol.gr/default.asp?pid=225&la=1&itmid=101&ct=37&prd_st=4) - μέσος όρος 21,51* ευρώ το μήνα - 6/1 Mbps
(3 μήνες δωρεάν 24,70 μετά , ενεργοποίηση 35,90 , σύνολο 258,2 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές* αξίας 5,7 ευρώ δωρεάν , προς κινητά* αξίας 3,3 ευρώ δωρεάν
- Αν έχεις vodafone με συνδρομή γλυτώνεις 5 ευρώ από το πάγιο τηλεφωνίας το μήνα ΜΟ = 17,76 ευρώ


hol adsl plus (http://www.hol.gr/default.asp?pid=225&la=1&itmid=140&ct=77&prd_st=4) - μέσος όρος 21,51 ευρώ το μήνα - 24/1 Mbps
(3 μήνες δωρεάν , 24,70 μετά , ενεργοποίηση 35,90 σύνολο 258,2 το χρόνο)
- Αν έχεις vodafone με συνδρομή γλυτώνεις 5 ευρώ από το πάγιο τηλεφωνίας το μήνα ΜΟ = 17.76 ευρώ


hol double-play GR (http://www.hol.gr/default.asp?pid=225&la=1&itmid=139&ct=75&prd_st=4) - μέσος όρος 28,5 ευρώ το μήνα - 24/1 Mbps
(3 μήνες δωρεάν , 34,00 μετά , ενεργοποίηση 35,90 σύνολο 341.9 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες*
- Αν έχεις vodafone με συνδρομή γλυτώνεις 9 ευρώ από το πάγιο τηλεφωνίας το μήνα ΜΟ = 21,75 ευρώ


--------------------------------------------------------------------------


Conn-x 2 (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39) - μέσος όρος 32,31 ευρώ το μήνα - 2 Μbps/384 Kbps
(15,25 (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-pstn-/-/prodnew_pstn_connection.html)+17,06 το μήνα , ενεργοποίηση δωρεάν , σύνολο 387 το χρόνο)


Conn-x 24 (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39) - μέσος όρος 34,33 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(15,25 (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-pstn-/-/prodnew_pstn_connection.html)+ (14,90 για 6 μήνες , 23,26 μετά) , ενεργοποίηση δωρεάν , σύνολο 411,96 το χρόνο)


Conn-x Internet + Ομιλία 2 (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=147) - μέσος όρος 34,50* ευρώ το μήνα - 2 Μbps/384 Kbps
(34,50 το μήνα , ενεργοποίηση δωρεάν , σύνολο 414 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές* αξίας 5,1 ευρώ δωρεάν , προς κινητά* αξίας 3,3 ευρώ δωρεάν


Conn-x Internet + Ομιλία 24 (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=147) - μέσος όρος 45,50* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(45,50 το μήνα , ενεργοποίηση δωρεάν , σύνολο 546 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες* , προς κινητά* αξίας 10 ευρώ δωρεάν


--------------------------------------------------------------------------


WIND Double Play S (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx#WindDB) - μέσος όρος 17,93 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(3 μήνες δωρεάν , και 9 μήνες 19,90 , ενεργοποίηση 36,17 , σύνολο 215,27 το χρόνο)
-Αν έχεις wind με συνδρομή γλυτώνεις 5,17€ στο λογαριασμό του κινητού ΜΟ = 12,76 ευρώ


WIND Double Play Μ (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx#WindDB) - μέσος όρος 28,51* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(3 μήνες δωρεάν , και μετά 34,00 , ενεργοποίηση 36,17 , σύνολο 306,00 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες*
-Αν έχεις wind με συνδρομή γλυτώνεις 10,33€ στο λογαριασμό του κινητού ΜΟ = 18,18 ευρώ


WIND Double Play L (http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx#WindDB) - μέσος όρος 33,94* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(3 μήνες δωρεάν , και μετά 41,24 , ενεργοποίηση 36,17 , σύνολο 371,16 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες* , προς σταθερά 48* χωρών δωρεάν , προς κινητά* αξίας 10 ευρώ δωρεάν
-Αν έχεις wind με συνδρομή γλυτώνεις 10,33€ στο λογαριασμό του κινητού ΜΟ = 23,61 ευρώ

--------------------------------------------------------------------------


Cyta2play 4Mbps (http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1) - μέσος όρος 18,5 ευρώ το μήνα - 4Μbps/512kbps
(16,00 το μήνα , ενεργοποίηση 30,00 , σύνολο 222,00 το χρόνο)


Cyta2play 4Mbps + (http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1) - μέσος όρος 21,5* ευρώ το μήνα - 4Μbps/512kbps
(19,00 το μήνα , ενεργοποίηση 30,00 , σύνολο 258,00 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές* αξίας 5,7 ευρώ δωρεάν , προς κινητά* αξίας 3,3 ευρώ δωρεάν
(για αττική)


Cyta2play 24Mbps (http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1) - μέσος όρος 25,5 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(23,00 το μήνα , ενεργοποίηση 30,00 , σύνολο 306,00 το χρόνο)



ΥΓ
Ολα έχουν δωρεάν modem.

dspug7
16-05-2011, 10:43
πολυ καλη δουλεια, θα μου χρειαστει κι εμενα αυτη η λιστα σε λιγο καιρο. μια διευκρινηση μονο, οι παραπανω τιμες στους εναλλακτικους ισχυουν μονο αν ειναι εντος ιδιοκτητου δικτυου της εκαστοτε εταιριας, αν οχι ειναι +15 ευρω το μηνα για γραμμη οτε.

blizard
16-05-2011, 19:41
thanks ... διόρθωσα και το μικρό λαθάκι στις τιμές της wind, τώρα πρέπει να είναι οκ.
Πάντως η προσφορά τους - σχεδόν τα μισά από το φτηνότερο του ΟΤΕ - είναι σωστά.

Επίσης νομίζω ότι αν δεν σε καλύπτει το δίκτυο κάποιας εταιρίας δεν έχεις καθόλου δυνατότητα να πάρεις αυτά τα πακέτα τους... αν δεν κάνω λάθος μόνο παλιά μπορούσες με forthnet στην ίδια τιμή και μέχρι να βάλουν δικές τους γραμμές (αλλά με ιντερνετ 2-8 mbps /384kbps)

|WISE|
05-07-2011, 22:02
παιδια τελικα εβαλα cyta.8αρα ταχυτητα καθως δεν την ξεπερναω τις περισσοτερες φορες.αρα σκεφτηκα προς το παρον να μην πληρωσω για 24αρα.αν δω οτι καιει καρβουνο την ανεβαζω.
πολυ καλα τα πραγματα μεχρι στιγμης.η ενεργοποιηση εγινε σε 20 μερες.την μερα που μου ειχαν πει.το μονο θεμα ειναι οτι το παλιο τομσον της νετουαν δεν κλειδωνε με την συτα,ετσι χρειαστηκε ναρθει τεχνικος και να μου το αντισκαταστησει με ενα δικο τους.το χω γυρω στη μια βδομαδα και ολα κομπλε μεχρι στιγμης..
η τεχνικη υποστηριξη ειναι γτπ αλλα ελπιζω να στρωσει καθως ειναι σχετικα νεα εταιρια

WolfRathmA
25-10-2011, 01:02
Παιδια εχει κανει Cyta να μας πει εντυπωσεις; Απο Αθηνα ομως...

|WISE|
25-10-2011, 19:37
Παιδια εχει κανει Cyta να μας πει εντυπωσεις; Απο Αθηνα ομως...

Εγω εχω φιλε..απο netone.
ουτε ενα disconnect μεχρι στιγμης.εβαλα 8αρα γιατι και με netone δεν επιανα λογω γραμμης πανω απο 10 και πλεον κλειδωνω στα 8.
και online παιχνιδι μεσω wifi (αρκετα μακρυα απο το ρουτερ) απροβληματιστα!!
το μονο κακο ειναι η εξυπηρετηση των τεχνικων.δεν επαρκει.τουλαχιστον τοτε..οταν πρωτοεβαλα εγω cyta ηταν απο τις αρχες που ειχε ερθει αθηνα.ελπιζω μετα απο τοσους μηνες να εφτιαξε και αυτο το κομματι..


Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

sacram73gr
25-10-2011, 19:45
Παιδια εχει κανει Cyta να μας πει εντυπωσεις; Απο Αθηνα ομως...

εχω εγω την 4 αρα με τα 16 ευρω μια χαρα ειναι απλα προσοχη σε ποιο ρουτερ θα σας δωσουν εμενα αλλαξαμε ρουτερ κατι ηθελε τα πορτ στρικτ και αλλα που αγνουσα τωρα ολα οκ ..
παιχνιδια παιζει μια χαρα το κατεβασμα ειναι λιγο χλωμο αλλα η τιμη σωστη νομιζω ...
α ειμαι αθηνα οποτε ισως επαρχια να παιζει κατι αλλο...μην παρασυρω και κανεναν,,,

aiakos81
25-10-2011, 20:19
Παιδια μακρια απο cyta...Ο κολλητος μου μενει Αθηνα-Νικαια, εβαλε cyta και το σκεφτεται σοβαρα να το αλλαξει...Εχει μεγαλο προβλημα με το ιντερνετ ( καθε 3 και λιγο του κοβεται), μεγαλο προβλημα με την εξυπηρετηση πελατων(20'+ αναμονη) και αν και εχει ερθει 2 φορες τεχνικος, το προβλημα εξακολουθει να υφισταται...Ρουτερ δεν ξερω αν του το εχουν αλλαξει και αμφιβαλλω αν εχει αλλαξει ρυθμισεις ή port...Θα του τα πω (να τα πει του τεχνικου), μπας και...
Επισης, η αδερφη μου Τρικαλα μια απο τα ιδια...Κοβεται συχνα το ιντερνετ και συνηθως κακη ποιοτητα ηχου...Πολυ συχνα αποσυνδεεται η γραμμη (βεβαια εκει φταινε τα ανιψακια μου που τραβανε ή μασανε τα καλωδια:makefun: και οχι η εταιρια)...Για τη forthnet ειχα ακουσει καλα λογια...Τα καλυτερα βεβαια για τον ακριβοτερο (Οτε)..Οπως ειπε φιλος πιο πανω, τσεκαρετε ειδικα site...Προσωπικα προτεινω, ΟΤΕ αν και με διαφορα ο ακριβοτερος...

djpar
25-10-2011, 20:55
μα το τηλεφωνο δεν ειναι voip?...ε καλη τυχη τοτε,δεν πας σε καμια αλλη πχ Wind με 15 τον μηνα?(ιντερνετ ή 32 νομιζω φουλ πακετο)

WolfRathmA
26-10-2011, 03:50
Οκ! Ευχαριστω πολυ!

|WISE|
26-10-2011, 04:14
εχω εγω την 4 αρα με τα 16 ευρω μια χαρα ειναι απλα προσοχη σε ποιο ρουτερ θα σας δωσουν εμενα αλλαξαμε ρουτερ κατι ηθελε τα πορτ στρικτ και αλλα που αγνουσα τωρα ολα οκ ..
παιχνιδια παιζει μια χαρα το κατεβασμα ειναι λιγο χλωμο αλλα η τιμη σωστη νομιζω ...
α ειμαι αθηνα οποτε ισως επαρχια να παιζει κατι αλλο...μην παρασυρω και κανεναν,,,

Και σε μενα παντως που δεν συγχρονιζε το παλιο το ρουτερ με τη cyta,μια χαρα ηρθε και μου δωσε αλλο τουμπανιαρικο!


Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

blizard
02-12-2011, 07:15
Ενημερωμένο το προηγούμενο ποστ, μάλλον τελευταία αφού για ένα χρόνο τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρει το θέμα :)
Προσωπικά έχω wind και είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν , πριν είχα forthnet 1 χρόνο και παρά την καλή εξυπηρέτηση το ιντερνετ τους ήταν ασταθέστατο κατά περιόδους και μου έσπασε τα νεύρα.
Πριν από αυτό είχα 2-3 χρόνια ΟΝ και το ιντερνετ ήταν άψογο , σταθερότατο πάντα .... από εξυπηρέτηση (στην αρχή είχα χάλια γραμμή) είναι πολύ πίσω , μου έβγαλαν το λάδι για να την φτιάξουν.
(με εντυπωσίασε πάντως όταν τους ρώτησα τον αριθμό βρόνχου για να αλλάξω πάροχο, και με πήραν αμέσως στο κινητό να μου τον πούν χωρίς να με ζαλίσουν)


-----------------------------------------------
Μιας και πέρασε ο χρόνος του συμβολαίου μου (dsl και βασική τηλεφωνία) , το έψαξα να δω τι παίζει.

Τα έχουν λίγο μπερδεμένα με τις προσφορές και τα πάγια ενεργοποίησης για αλλαγή παρόχου ,οπότε τα έγραψα και έβγαλα τι θα πληρώσω και με μέσο όρο στους 12 μήνες που διαρκεί το συμβόλαιο όλων (μαζί με την αποσύνδεση για την ON).

Πολύ σημαντική είναι η έκπτωση που κάνουν σε όσους έχουν nova ή κινητό με πάγιο, ενώ πρέπει να προσθέσετε και τα όποια τηλεφωνήματα κάνετε , όπου δεν είναι δωρεάν.

--------------------------------------------------------------------------

ΟΝ telecoms double play - ('http://www.on.gr/el/products/residential/double_play/on_double_play.html?category=double_play') μέσος όρος 22.75 ευρώ το μήνα - 8/1 Μbps
(16,17 για 6 μήνες , μετά 20,23 , 36,07 ενεργ. 19,42 αποσύνδεση , σύνολο 273,42 το χρόνο)
- Δωρεάν τηλέφωνα σε ΟΝ , Διεθνείς Κλήσεις με Αστική Χρέωση


ΟΝ telecoms double play plus - ('http://www.on.gr/el/products/residential/double_play/on_double_play_plus.html?category=double_play')μέσ ος όρος 26,84 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
( 19,74 για 6 μήνες , μετά 24,70 , 36,07 ενεργ. 19,42 αποσύνδεση , σύνολο 322,22 το χρόνο)
- Δωρεάν τηλέφωνα σε ΟΝ , Διεθνείς Κλήσεις με Αστική Χρέωση


ΟΝ telecoms double play 8GR - ('http://www.on.gr/el/products/residential/double_play/on_double_play_8gr.html?category=double_play')μέσο ς όρος 27,95* ευρώ το μήνα - 8/1 Μbps
(19,90 για 6 μήνες , μετά 26,76 ,36,07 ενεργ. 19,42 αποσύνδεση, σύνολο 335.46 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες* , Διεθνείς Κλήσεις με Αστική Χρέωση


ΟΝ telecoms triple play - ('http://www.on.gr/el/products/residential/triple_play/on_triple_play.html?category=triple_play')μέσος όρος 39,68* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
( 28,86 για 6 μήνες, μετα 36,08 , 67,18 ενεργ. 19,42 αποσύνδεση , σύνολο 476,24 το χρόνο)
- Δωρεάν Συνδρομητική Τηλεόραση* ('http://www.on.gr/el/tv.html') και decoder για digea-ert
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες* , Διεθνείς Κλήσεις με Αστική Χρέωση


--------------------------------------------------------------------------


Προπληρωμένο Forthnet ADSL ('http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012165') - μέσος όρος 20.39 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(προπληρωμένα 17,9 ευρώ επι 12μήνες , 29,90 ενεργοποίηση , σύνολο 244.70 το χρόνο)


Forthnet adsl ('http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179') - μέσος όρος 28.23 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(25,74 το μήνα , 29,90 ενεργοποίηση σύνολο 338,78 το χρόνο)
- Αν έχεις nova fullpack γλυτώνεις 17.53 ευρώ το μήνα.


Forthnet 2play Economy ('http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10012960') - μέσος όρος 34,05* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(24,90 για 4 μήνες , 34,90 μετά , 29,90 ενεργοποίηση σύνολο 408,7 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες*
- Αν έχεις nova fullpack γλυτώνεις 18.75 ευρώ το μήνα.


--------------------------------------------------------------------------


hol double-play lite ('http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay/Pages/ProductsCompare.aspx?pf=1&m_id=6') - μέσος όρος 21,51* ευρώ το μήνα - 6/1 Mbps
(3 μήνες δωρεάν 24,70 μετά , ενεργοποίηση 35,90 , σύνολο 258,2 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές* αξίας 5,7 ευρώ δωρεάν , προς κινητά* αξίας 3,3 ευρώ δωρεάν
- Αν έχεις vodafone κινητό ('http://www.hol.gr/gr/home/Pages/holvodafoneterms.aspx') , γλυτώνεις 5 ευρώ από το πάγιο τηλεφωνίας ('http://www.hol.gr/GR/home/vodafone/Pages/default.aspx') το μήνα.


hol adsl plus ('http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay/Pages/ProductsCompare.aspx?pf=1&m_id=6') - μέσος όρος 21,51 ευρώ το μήνα - 24/1 Mbps
(3 μήνες δωρεάν , 24,70 μετά , ενεργοποίηση 35,90 σύνολο 258,2 το χρόνο)
- Αν έχεις vodafone κινητό ('http://www.hol.gr/gr/home/Pages/holvodafoneterms.aspx') , γλυτώνεις 5 ευρώ από το πάγιο τηλεφωνίας ('http://www.hol.gr/GR/home/vodafone/Pages/default.aspx') το μήνα.


hol double-play GR ('http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay/Pages/ProductsCompare.aspx?pf=1&m_id=6') - μέσος όρος 28,5* ευρώ το μήνα - 24/1 Mbps
(3 μήνες δωρεάν , 34,00 μετά , ενεργοποίηση 35,90 σύνολο 341.9 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες*
- Αν έχεις vodafone κινητό ('http://www.hol.gr/gr/home/Pages/holvodafoneterms.aspx') , γλυτώνεις 9 ευρώ από το πάγιο τηλεφωνίας ('http://www.hol.gr/GR/home/vodafone/Pages/default.aspx') το μήνα.


--------------------------------------------------------------------------


Conn-x 2 ('http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39') - μέσος όρος 28.64 ευρώ το μήνα - 2 Μbps/384 Kbps
(15,25 Πάγιο ('http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-/prodnew_pstn_connection.html') + 9.90 για 6 μήνες, 17,06 μετά, ενεργ. δωρεάν , σύνολο 343.76 το χρόνο)


Conn-x 24 ('http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=39') - μέσος όρος 33.33 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(15,25 Πάγιο ('http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-/-/prodnew_pstn_connection.html') + 12,90 για 6 μήνες, 23,26 μετά, ενεργ. δωρεάν , σύνολο 399,96 το χρόνο)


Conn-x Internet 2 + Ομιλία ('http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=147') - μέσος όρος 33.3* ευρώ το μήνα - 2 Μbps/384 Kbps
(30,90 ευρώ για 4 μήνες και 34,50 μετά, ενεργοποίηση δωρεάν , σύνολο 399,60 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές* αξίας 5,1 ευρώ δωρεάν , προς κινητά* αξίας 3,3 ευρώ δωρεάν


Conn-x Internet 24 + Ομιλία ('http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=147') - μέσος όρος 45* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(43,90 ευρώ για 4 μήνες και 45,50 μετά , ενεργοποίηση δωρεάν , σύνολο 539,6 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες* , προς κινητά* αξίας 10 ευρώ δωρεάν


--------------------------------------------------------------------------


WIND Double Play S ('http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/wind-double-play-s/?planID=1289') - μέσος όρος 18,18 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(15,17 για 12 μήνες - μετά 23,67, ενεργοποίηση 36,17 , σύνολο 218,21 το χρόνο)
-Αν έχεις wind με συνδρομή γλυτώνεις 5,17€ στο λογαριασμό του κινητού


WIND Double Play Μ ('http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/wind-double-play-m/?planID=1288') - μέσος όρος 26,81* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(23,80 ευρώ για 12 μήνες - μετά 34,00 , ενεργοποίηση 36,17 , σύνολο 321.77 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες*
- Αν έχεις wind με συνδρομή γλυτώνεις 10,33€ στο λογαριασμό του κινητού.


WIND Double Play L ('http://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/wind-double-play-l/?planID=1287') - μέσος όρος 36* ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(32,99 για 12 μήνες - μετά 41,24 , ενεργοποίηση 36,17 , σύνολο 432.05 το χρόνο)
- Αστικές & Υπεραστικές απεριόριστες* , προς σταθερά 48* χωρών δωρεάν , προς κινητά* αξίας 10 ευρώ δωρεάν
- Αν έχεις wind με συνδρομή γλυτώνεις 10,33€ στο λογαριασμό του κινητού.


--------------------------------------------------------------------------


Cyta2play 4 ('http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1') - μέσος όρος 18,5 ευρώ το μήνα - 4Μbps/512kbps
(16,00 το μήνα , ενεργοποίηση 30,00 , σύνολο 222,00 το χρόνο)
- (voip τηλεφωνία)


Cyta2play 4+ ('http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1') - μέσος όρος 21.5* ευρώ το μήνα - 4Μbps/512kbps
(19,00 το μήνα , ενεργοποίηση 30,00 , σύνολο 222,00 το χρόνο)
- Δωρεάν 200 λεπτά αστικά (αξίας 5,7ευρώ)
- (voip τηλεφωνία)


Cyta2play 8 ('http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1') - μέσος όρος 21,5 ευρώ το μήνα - 8/1Mbps
(19,00 το μήνα , ενεργοποίηση 30,00 , σύνολο 258,00 το χρόνο)
- (voip τηλεφωνία)


Cyta2play 24 ('http://www.cyta.gr/index.php?ID=2_play_home#anch1') - μέσος όρος 25,5 ευρώ το μήνα - 24/1 Μbps
(23,00 το μήνα , ενεργοποίηση 30,00 , σύνολο 306,00 το χρόνο)
- (voip τηλεφωνία )


--------------------------------------------------------------------------

ΥΓ
Ολα έχουν δωρεάν modem , αλλά οι πιο πολλές εταιρίες θεωρητικά έστω ζητάνε επιστροφή του μετά το τέλος της συνδρομής.
πχ HOL : Χρέωση εξοπλισμού (router) σε περίπτωση μη επιστροφής του στη hol 59,90 € εφάπαξ


Υπάρχουν και άλλα πακέτα, έβαλα όσα βρήκα και μου προκάλεσαν το ενδιαφέρον, υπάρχει περίπτωση να έχω λάθη και μικρές παραλήψεις ....

|WISE|
07-12-2011, 01:05
Ευχαριστουμε φιλε για τον κοπο σου!
Θα βοηθησει τους αναποφασιστους!


Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

Giannis7
13-10-2012, 04:30
Ξεθάβω το thread γιατί θέλω βοήθεια στο να επιλέξω πάροχο ίντερνετ. Έχω ON Telecoms triple play και πλέον η τηλεόραση μου είναι σχεδόν άχρηστη, αφού έβγαλαν και το foxlife που παρακολουθούσα κυρίως.

Γενικά θέλω πολύ χαμηλό ping και upload speed από 2 mbps και πάνω. Η τηλεόραση δεν με πειράζει ιδιαίτερα, αλλά και να υπάρχει στο πακέτο δεν έχω πρόβλημα.

Τα φώτα σας. :)

PDS
13-10-2012, 04:46
Θες nova ή ΟΤΕ tv?

Giannis7
13-10-2012, 04:53
Δεν έχω πρόβλημα σ'αυτό. Απλά αυτή την στιγμή δίνω στην ON 45-50 ευρώ τον μήνα και πιστεύω ότι με τα ίδια λεφτά σίγουρα υπάρχει κάτι καλύτερο. Κυρίως θέλω χαμηλό Ping (για Online gaming) και καλό upload speed (τουλάχιστον 2 mbps).

PDS
13-10-2012, 04:57
Με γυρω στα 50 με 55 μπορεις να εχεις nova ή OTE tv με τους αναλογους παροχους.

Nikoladim
13-10-2012, 05:47
Έχω μια εντύπωση πως εξαρτάται άμεσα και από την περιοχή που βρίσκεσαι. Πχ. εγώ και η κοπελία έχουμε HOl. Στη Νέα Ιωνία που βρίσκομαι φτάνω τα 6mbs ενώ αυτή στη Νίκαια τα 12.

overclocker
13-10-2012, 06:09
2 mbps upload δίνει μόνο η Forthnet εκτός από την ON και προϋπόθεση είναι να έχεις static ip, δηλαδή +8 euro τον μήνα απ' ότι θυμάμαι.
Άλλη λύση είναι η CYTA που δίνει VDSL από το τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής σου (αν αυτό το υποστηρίζει) αλλά θα πρέπει να έχεις το πολύ 1 km απόσταση από αυτό αλλιώς δεν δουλεύει, οπότε πάρτους τηλέφωνο να δεις τι παίζει.
Για καλύτερα pings μπορείς να πας ΟΤΕ αλλά θα πρέπει να συμβιβαστείς με 1 mbps upload μέχρι να ξεκινήσει και ο ΟΤΕ να δίνει VDSL.

Giannis7
13-10-2012, 17:58
^ Σκέφτομαι να το γυρίσω σε ΟΤΕ, που κάποια στιγμή θα δώσει και VDSL. Στα θετικά είναι ότι έχουν και πρόγραμμα για φοιτητές.

Δεν είμαι και 100% σίγουρος για την Cyta.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

djpar
13-10-2012, 20:58
καλυτερα ΟΤΕ! κ με ΟΤΕTV και πιατο μια χαρα σε βλεπω

Giannis7
15-10-2012, 23:55
^

Ναι, κι εγώ αυτό σκέφτομαι. Προς το παρόν θα βάλω μόνο ίντερνετ-τηλέφωνο, αλλά μπορεί στο μέλλον να βάλω και TV.

enstikto
22-10-2012, 11:21
Καμμιά καλή προσφορά για double play παιδιά (internet/τηλέφωνο);
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η τηλεόραση... Και απο Internet το up speed δεν με χαλάει να είναι μεγάλο αλλά κυρίως με ενδιαφέρει το download speed...

djpar
22-10-2012, 11:54
κοιτα hol,wind αυτες ειναι οι 2 πιο φτηνες κ η cyta αν κ δεν ξερω τι παιζει ακουω καλα λογια αλλα για vdsl

adok13
22-10-2012, 13:21
Καμμιά καλή προσφορά για double play παιδιά (internet/τηλέφωνο);
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η τηλεόραση... Και απο Internet το up speed δεν με χαλάει να είναι μεγάλο αλλά κυρίως με ενδιαφέρει το download speed...
φιλε εγω πιστευω οτι τα καλυτερα ping αν σε ενδιαφερει το online gaming τα εχει η on (φυσικα μετα τον οτε).εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος,εχω 8Mbps ιντερνετ και απεριοριστη τηλεφωνια σε ελλαδα με 27 ευρω το μηνα.

enstikto
22-10-2012, 13:34
Σας ευχαριστώ και τους 2 για το ενδιαφέρον
@Djpar: Είναι καλές οι συγκεκριμένες όμως;

@adok13: To 8mbps μου φαίνετε λίγο ρε γμτ....
Θέλω 24άρα standart γιατί θα μου κακοφαίνετε....
Επίσης ξέρει κανένας πόσο καιρό θα πάρει περίπου να γίνει/ενεργοποιηθεί σύνδεση σε νέο σπίτι;

adok13
22-10-2012, 14:17
24mbps εχει 30ευρω.:d055:

enstikto
22-10-2012, 15:17
Λοιπόν παιδια η εταιρία που δουλεύω μου παρέχει 25% έκπτωση αν κλείσω με τη hol οπότε θα με ενδιέφερε να μάθω απο κάποιον που εχει hol τις εμπειρίες του κτλ...

zapee995
22-10-2012, 15:50
Είμαι Λάρισα. Εχω hol τρία χρόνια αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πότε δεν σκέφτηκα να παω σε άλλη εταιρία. Πρόγραμμα ίντερνετ και τηλέφωνο (χωρίς δωρεάν λεπτά) 24 ευρώ το μήνα. Τώρα εχει αλλάξει και στο ίδιο πρόγραμμα εχει πάλι 24άρα γραμμή και χρόνο ομιλίας. Στο κατέβασμα πιάνω max 15 μια φορά το μήνα και αυτό σε τορρεντ. Το ανέβασμα είναι κομπλέ, 920 σταθερά.

Τους είχα κάνει φασαρία γιατί στην αρχη έπιανα κατι λιγότερο από δέκα. Το έφτιαξαν και το πήγαν στα δεκαπέντε αλλά όπως είπα πολύ σπάνια πιάνω τόσο. Εδώ και 7 μήνες περιμένω κάποιον τεχνικό τους να με πάρει τηλέφωνο αλλά κάθε φορά που τους το υπενθυμίζω μου λενε ότι αυτοί περιμένουν τηλέφωνο από εμένα ενώ η συμφωνία ήταν να με καλέσουν όποτε μπορούν. Οπότε θα σου έλεγα, 7/10 για τις online υπηρεσίες της και 4/10 για την υποστήριξη της. Ακούω όμως πολύ καλά λόγια για την cyta.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

enstikto
22-10-2012, 16:02
Χμμμ αυτο ειναι αρνητικό γμτ...
Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! :)

djpar
22-10-2012, 16:27
η cyta απο ping παει καλα αλλα θελεις και fastpath κιολας,εγω βεβαια με interlaved ειμαι μια χαρα...

zapee995
22-10-2012, 19:34
Ξέχασα να πω για το ping!! Σε speedtest βγάζει 28-35 ms. Στο battlefield 3 (pc) ο χαμηλότερος σέρβερ που εχω συναντήσει εχει απόκριση 65 ms.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

djpar
23-10-2012, 09:59
το speedtest.net κανει ping απο σενα στην vodafone hellas...ρε παιδια ενταξει δεν ειναι αυτο pingtest αν θελετε σοβαρα πραγματα πρεπει να κατεβασετε το qspeedtest που εχουν φτιαξει απο αυτο το forum,επισης εδω θα βρειτε τι gbps και τι συνδεσεις εχουν κανει οι εταιριες http://www.adslgr.com/forum/threads/14462-T%CE%B1-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%87%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%C F%8C

zapee995
24-10-2012, 00:17
Δεν κανει μόνο στη Vodafone. Αθήνα εχει Vodafone και κάποια άλλη, νομίζω ontelecoms. Εχει και Θεσσαλονίκη Cosmote/ote. Το θέμα είναι ότι βγάζεις άκρη τι γίνεται.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

djpar
24-10-2012, 09:56
μα δεν βγαζεις ακρη γιατι η κινηση παει μεσω grix και θα ειναι απο 15-30 ms κανε μια ενα check σε εναν αγγλικο μονο σου να δεις τα 90ms.

zapee995
24-10-2012, 18:13
Καλά αυτό εννοείται. Και Αμερική που χτυπάω για να δω, πολλές φορές παίζει περισσότερο από 550ms. Απλά κάνω σύγκριση με τον ΟΤΕ που εχω στο χωριό που εκεί εχω 18ms.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Nikoladim
01-11-2012, 18:25
djpar για Online gaming Ποιό πάροχο θα προτιμούσες? Εκτός από ΟΤΕ.

djpar
01-11-2012, 19:13
όλοι ίδιοι είναι...απλά στη wind,cyta μπορείς να βάλεις fastpath

δες εδω www.adslgr.com/forum/threads/14462-Tα-δίκτυα-των-Παρόχων-στην-Ελλάδα-και-προς-το-Εξωτερικό

Nikoladim
01-11-2012, 20:05
θνξ Πάρ. +ρεπ

nikon
16-11-2012, 08:38
Παιδιά πληρώνω στην On 24αρα αλλά δεν έχω πάνω από 6-7 (σύμφωνα με το speedtest) και σκέφτομαι να πάω στον ΟΤΕ αφού η διαφορά είναι μόνο 4 ευρώ τον μήνα το θέμα είναι αξίζει ή και εκεί θα πληρώνω 24 και θα έχω 6;;;;

Nikoladim
16-11-2012, 09:31
Δεν τους ρωτάς πρώτα πόσο θα πάει η ταχύτητα?Συνήθως ανεβαίνει η ταχύτητα. Παλιότερα στην ίδια γραμμή, εγώ από Forthnet που είχα 5-6 mbs όταν πήγα στον ΟΤΕ πήγε στα 6-7.

nikon
16-11-2012, 09:54
Αυτό ρωτάω πριν ρωτήσω και τους ίδιους αν είναι όμως να ανέβει 1-2mbs όπως στην περίπτωση σου δεν νομίζω ότι αξίζει.

overclocker
16-11-2012, 11:07
Το modem σου στα πόσα κλειδώνει και τι Downstream Attenuation (dB) και SNR Margin ή Noise Margin έχεις;

nikon
16-11-2012, 11:57
Βοήθησε με λίγο γιατί σαν βρισιά μου φάνηκαν αυτά που με ρωτάς.....αυτά τα βλέπω από την σελίδα του modem;;;;......και τι ρόλο παίζουν στο αν είναι καλύτερα στον ΟΤΕ;;;

Sorry που ρωτάω αλλά είμαι λίγο άσχετος με αυτά.

overclocker
16-11-2012, 12:44
Ναι, αυτά θα τα δεις στην σελίδα του modem σου, αν δεν τα βρίσκεις πες μου τι μοντέλο είναι να σου πω που να ψάξεις.
Με βάση τα νούμερα που εμφανίζονται θα μπορέσω να καταλάβω αν η ταχύτητα που κλειδώνεις τώρα είναι το θεωρητικό μέγιστο που μπορείς να έχεις και την απόσταση σου από το τηλεφωνικό κέντρο της περιοχής σου.

nikon
16-11-2012, 13:18
Πιστεύω να έχω βρει τα σωστά (πήγα ADSL->Status):

Attenuation Upstream:17 Downstream:32

Noise Margin Upstream:8 Downstream:8

djpar
16-11-2012, 14:50
με snr 8 αντε το πολυ να κερδισεις 1-2 mbps,βαλε και αλλα 2 αν πας οτε(λογικα αυτο δεν το λεω στα σιγουρα)...Γενικα ομως η on δεν φημιζεται πχ στο ιδιο εμπορικο κεντρο απεναντι μαγαζι ο ενας επιανε 22 με wind και ο αλλος 6 με on

adok13
16-11-2012, 16:12
παιδια εχει βγαλει η forthnet μια προσφορα με dp economy(απεριοριστα για ελλαδα και 24 mbps internet) + δορυφορικο (το start pack μαζι μονο με το super sport 1) ολα μαζι 30 ευρω για παντα.εγω το ψηνω να βαλω.δεν την εχει ανεβασει ακομα στο site αλλα αν παρετε τηλ. θα σας ενημερωσουν.

nikon
16-11-2012, 16:15
Συνολικά να κερδίσω 4mbs;;;;;.....μια χαρά θα είναι αν είναι και σταθερό γιατί έχω και κάτι βουτιές αρκετά συχνά δεν το συζητώ.

Περιμένω και τον overclocker να δω τι θα μου πει.

ΕDIT: adok τι μας κάνεις τώρα ρε c άλλα μας βάζεις στην κεφάλα;;;;

Nikoladim
16-11-2012, 16:33
Φοβερή η προσφορά. Για τον πρώτο χρόνο δεν είναι Αντοκ? Μετά πόσο πάει?

adok13
16-11-2012, 17:03
Φοβερή η προσφορά. Για τον πρώτο χρόνο δεν είναι Αντοκ? Μετά πόσο πάει?
για παντα ειναι φιλε.απλα δεν την εχουν ανεβασει στο site.παρε τηλ. και ρωτα η περιμενε απο δευτερα μαλλον θα την ανεβασουν.

ασε nikon κιεγω εχω οτεtv αλλα θα βαλω και αυτη τη προσφορα.αφου και τωρα 30 ευρω δινω στην on για 8αρα γραμμη,με τα ιδια λεφτα θαχω 24αρα,και το supersport1 και τα ντοκυμαντερ της nova.δε με χαλαει.το supersport1 βεβαια δεν δειχνει και τα καλυτερα ματς αλλα τα πιο πολλα ντερμπυ τα δειχνει.απλα τους αγωνες του οσφπ στο ch.l. τους δειχνει το 2.

djpar
16-11-2012, 17:50
το θεμα ειναι αν τα θελουν μπροστα τα λεφτα,αν οχι αξιζει αλλα OTE TV με 19 ευρω ειναι καλυτερα πιστευω

overclocker
16-11-2012, 17:54
Πιστεύω να έχω βρει τα σωστά (πήγα ADSL->Status):

Attenuation Upstream:17 Downstream:32

Noise Margin Upstream:8 Downstream:8


Με βάση τα νούμερα που βλέπω και λαμβάνοντας υπόψη τον θεωρητικό τύπο Cable Loss (db/km): 13.81 db, δηλαδή 13.81 db εξασθένισης αντιστοιχούν σε 1 km απόστασης από το DSLAM (Τηλεφωνικό Κέντρο) έχεις απόσταση περίπου στα 2,3 km.
Αυτό θεωρητικά πάντα σημαίνει ότι η γραμμή σου μπορεί να κλειδώσει από 8 έως 14 mbit/s στο πρωτόκολλο ADSL2+.
Δυστυχώς κανένας, ούτε ο ίδιος ο ΟΤΕ, δεν μπορεί να σου πει με ακρίβεια σε τι ταχύτητα θα συγχρονίσει το modem σου και αυτό λόγο του ότι παρεμβάλλονται διάφοροι παράγοντες στην συμπεριφορά της γραμμής σου, χωρίς δυστυχώς εσύ να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα από την πλευρά σου.
Από την εμπειρία μου μπορώ να σου πω ότι σίγουρα θα κερδίσεις από 2 έως 4 mbit/s. Τώρα αν νομίζεις ότι αξίζει τα παραπάνω χρήμα είναι δικό σου θέμα.

Τα παραπάνω μπορείς να δεις χονδρικά και στο παρακάτω γράφημα:

http://imageshack.us/photo/my-images/713/adsl2l.jpghttp://img713.imageshack.us/img713/1955/adsl2l.jpg

Ελπίζω να βοήθησα!

djpar
16-11-2012, 18:05
εγω σπιτι μου επρεπε να πιανω 22 πιανω 14 με 6snr ολα αυτα ειναι στην θεωρια

overclocker
16-11-2012, 18:59
Ο πίνακας που βλέπεις πιο πάνω αποτελεί την επεξεργασία στοιχείων από ADSL2+ χρήστες που έδωσαν τα ADSL στατιστικά της σύνδεσής τους.
Το αναφέρω εξάλλου και στο κείμενο μου ότι η θεωρία από την πράξη έχει διαφορά και είναι απρόβλεπτη.

nikon
16-11-2012, 19:41
overclocker βοήθησες παραπάνω απ'όσο ήθελα..... thanx.;)

djpar
16-11-2012, 19:46
κατσε ρε δηλαδη εγω δεν βοηθησα...οκ...

nikon
16-11-2012, 19:51
Nαι βρε ok και εσύ βοήθησες......thanx και τον Πάρη λοιπόν.

djpar
16-11-2012, 20:17
πλάκα κάνω βρε

nikon
17-11-2012, 08:09
Ε την άλλη φορά βάλε και καμία φατσούλα γιατί δεν είμαι και ο Χορταρέας. (http://nikosxortareas.blogspot.gr/2011_02_01_archive.html)

djpar
17-11-2012, 09:07
παντός ο ΟΤΕ έχει μακράν στο καλύτερο ping

djpar
26-11-2012, 15:10
και η Wind απο σημερα δινει VDSL στα 50mbps/10mbps up με 10 ευρω + στο παγιο. Δινει μονο μεσω Αστικου κεντρου αλλα συντομα θα δωσει (βασει ΕΕΤΤ οπως ολες λογικα) και μεσω καφαο.

Giannis7
10-12-2012, 17:39
Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για VDSL. Σκέφτομαι να βάλω ΟΤΕ, αλλά θέλω να ακούσω και την γνώμη σας.

Κυρίως θέλω να έχω καλό upload speed και χαμηλό ping.

djpar
11-12-2012, 20:22
ΟΤΕ εκτος αν βαλεις wind και ζητησεις fastpath αλλα...βαλε οτε σιγουρα

Giannis7
12-12-2012, 19:38
Οκ, ευχαριστώ.

Πήγα σήμερα για το 30άρι και η πλάκα είναι ότι μόλις γύρισα σπίτι με πήραν από τον ΟΤΕ για να με ενημερώσουν ότι πλέον ο ΟΤΕ διαθέτει συνδέσεις VDSL.

lol

ps4
12-12-2012, 19:47
Ναι, μόνο ποΥ δεν λένε ότι πρέπει να είσαι καμία 500αρια μέτρα από το καφαο για να έχεις αυτές τις ταχύτητες. Ψαξτο. Δεν λέω να μην πας ΟΤΕ απλά λέω να το ψάξεις πολύ πριν αποφασίσεις.

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

FotisGRC
12-12-2012, 19:49
Δηλαδή εγώ που έχω καφάο του ΟΤΕ ακριβώς μπροστά στο σπίτι μου να το ψάξω?

Χωρίς πλάκα, παίζει τόσο ρόλο..?

Giannis7
12-12-2012, 19:54
Ναι, μόνο ποΥ δεν λένε ότι πρέπει να είσαι καμία 500αρια μέτρα από το καφαο για να έχεις αυτές τις ταχύτητες. Ψαξτο. Δεν λέω να μην πας ΟΤΕ απλά λέω να το ψάξεις πολύ πριν αποφασίσεις.

Στάλθηκε από το SK17i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Από το κατάστημα που πήγα μου είπε ότι θα με πάρει τηλέφωνο για να με ενημερώσει. Αν μου πει ότι δεν με πιάνει, λογικά δεν θα βάλω OTE.

Leon_DiZ
12-12-2012, 19:58
Δηλαδή εγώ που έχω καφάο του ΟΤΕ ακριβώς μπροστά στο σπίτι μου να το ψάξω?

Χωρίς πλάκα, παίζει τόσο ρόλο..?

Ναι παιζει ρολο αλλα στην παρουσα φαση οχι και τοσο μεγαλο. Δεν ειναι τοσο το που ειναι το καφαο (ολοι εχουμε καφαο κοντα στα σπιτια μας), ειναι και το να εχουν γινει εργα στα καφαο τις περιοχης σου.

εμενα ας πουμε η forthnet εχει βαλει VDSL αλλα μου ειπε οτι θα επαιρνα internet απο το Α/Κ (αστικο κεντρο) που ειναι 1000 μετρα (800 μετρα ειναι το μεγιστο για να σου δωσουν VDSL) οποτε δεν.

επισης δεν ειναι αρκετα ξεκαθαρο το πως δινει ο καθενας VDSL, ποιοι παροχοι εχουν δικο τους δικτυο ή ποιοι δανειζονται του ΟΤΕ. νμζ οτι η Cyta εχει αρχισει να κανει δικο της (μπορει να λεω και μπουρδες, ψαξτε το) αλλα πουθενα δεν εχω δει κατι ξεκαθαρο.

οποιος θελει να το ψαξει προτεινω να ρωτησει και στο adslgr.com, εκει εχει πολλα παιδια που ασχολουνται με αυτο το θεμα και θα σας πουν καλυτερα τι πρεπει να προσεχετε. τελος, εχουν και πολλες μετρησεις για να συγκρινετε.

djpar
12-12-2012, 21:56
η wind εχει δικο της αλλα δινει κ μεσο οτε με 15 ευρω ενεργοποιηση...σιγα

djpar
28-12-2012, 13:35
ρε μαγκες εχει κανεις οτε εδω μεσα connx 24 σκετο, αν ναι ποσο πληρωνεις συνολο?

Kane
07-02-2014, 14:14
Σκέφτομαι να φύγω από τον ΟΤΕ λόγω κόστους. Επειδή δεν με ενδιαφέρει το τηλέφωνο έχω αποκλείσει τη Cyta και θέλω να διαλέξω μεταξύ των HOL & Forthnet οι οποίες έχουν τα φθηνότερα προγράμματα (16 € κ 15 € αντίστοιχα). Έχω ένα mini Dslam, ή καφαο ή όπως αλλιώς λέγεται δεν είμαι σίγουρος, που έβαλε πριν 2 χρόνια ο ΟΤΕ στα 40m από το σπίτι μου (Καρέας). Έχω τηλεφωνική διαβεβαίωση και από τις δύο αυτές εταιρίες ότι θα πιάνω τις ίδιες ταχύτητες που έχω τώρα. Αυτό που με ανησυχεί είναι τίποτα "μυστήριες" χρεώσεις, δυσκολία στην επικοινωνία για τυχόν προβλήματα και γενικά θέματα αξιοπιστίας των εταιριών αυτών. Έχει κανείς κάποια άποψη;

djpar
07-02-2014, 14:21
εγω ειμαι forthnet και γενικα την θεωρω καλη,πλεον εχει και 120Gbps για εξωτερικο ιδια με ΟΤΕ ενω η HOL εχει 50 αν δεν κανω λαθος

dlevel
07-02-2014, 14:27
εγώ έβαλα την χριστουγενιάτικη προσφορά forthnet με την nova στο καινούριο σπίτι και είναι πολύ καλή μέχρι στιγμής, πάντως τώρα έβαλα και σε ένα φίλο VDSL 50αρα με full OTE-tv και σταθερά και είναι στα 55 ευρώ προσφορά, πολύ καλή τιμή ( για όσους υποστηρίζει vdsl η περιοχή. )

mihalis13
07-02-2014, 14:47
Εδω και 2 χρονια εχω HOL και ειμαι υπερευχαριστημενος και μου εχει κανει αποσύνδεση 1-2 φορες μόνο.
Πιο πριν είχα forthnet και εκει δεν είχα πρόβλημα κανενα αλλα είχα πιο συχνές αποσυνδεσεις.
Ο ΟΤΕ δεν μου εχει λείψει καθολου εδω και 5 χρονια.

Viper
07-02-2014, 14:52
Αυτό που με ανησυχεί είναι τίποτα "μυστήριες" χρεώσεις, δυσκολία στην επικοινωνία για τυχόν προβλήματα και γενικά θέματα αξιοπιστίας των εταιριών αυτών. Έχει κανείς κάποια άποψη;

Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να σου πει με σιγουρια. Εγω πχ ειμαι ευχαριστημενος με HOL (εξυπηρετηση-ταχυτητες), αλλος μπορει να σου πει τα χειροτερα.

Slay
07-02-2014, 14:52
H forthnet σαν ταχυτητες καλη ειναι, αλλα σαν support δεν εχω καθολου καλη εμπειρια, 2 εβδομαδες για να μου αποκαταστησουν βλαβη , στο διαστημα αυτο δεν ειχα ουτε internet Ουτε τηλεφωνο.

djpar
07-02-2014, 14:54
ναι να πουμε οτι φταιει και το dslam στην περιοχη σου,αλλα τωρα που το σκεφτομαι η forthnet δεν θα παρει απο το καφαο του ΟΤΕ μονο η hol, η forthnet θα σε παει μεσο Α/Κ

Kapa
07-02-2014, 14:57
Κι εγω forthnet εχω εδω και μια 12ετια.

Εχω αντιμετωπισει 2 φορες προβλημα το οποιο το ενα λυθηκε αμεσα και το δευτερο κρατησε μια βδομαδα(βλαβη) αλλα δεν εμεινα χωρις υπηρεσιες.

Παλιοτερα η forthnet ειχε ισως ενα απο τα χειροτερα τμηματα εξυπηρετησης πελατων. Πλεον τα πραγματα εχουν βελτιωθει.

Kane
07-02-2014, 15:21
Δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να σου πει με σιγουρια. Εγω πχ ειμαι ευχαριστημενος με HOL (εξυπηρετηση-ταχυτητες), αλλος μπορει να σου πει τα χειροτερα.

Ο καθένας γράφει την εμπειρία του, όποια και αν είναι αυτή. Δες το σαν ένα άτυπο γκάλοπ για να πάρω μια ιδέα.

mihalis13
07-02-2014, 15:31
Για μένα παντως εχει σημασία ας πούμε και τι άλλες υπηρεσίες θα χρησιμοποιήσεις.
Αν εχει πχ κινητο σε Vodafone/wind βάλε Hol/wind αντίστοιχα
Αν πχ θες να βλέπεις nova βάλε forthnet
Νομίζω πως πλεον ολοι οι πάροχοι ειναι αξιόπιστοι.

Kane
07-02-2014, 23:48
@mihalis13
Μιχάλη έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Στην περίπτωση μου όμως δεν με ενδιαφέρει κάποια άλλη υπηρεσία, ούτε καν απεριόριστες κλήσεις, μιας και καλύπτομαι από το εταιρικό κινητό μου.

@psx3
Έκανα έλεγχο διαθεσιμότητας στο site της HOL και δεν παρέχει VDSL στη διεύθυνση μου. Μπορεί να μην έχει ενημερωθεί για την προσθήκη του miniDSLAM. Θα πάω σε μαγαζί Vodafone να τα συζητήσω από κοντά να δω αν τελικά μπορούν και αν με συμφέρει.

mihalis13
07-02-2014, 23:52
@Kane
Τότε πάω πάσο.Πιστεύω σε όποια και απο τις 2 να πας οτι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Desmond
08-02-2014, 00:37
Άσχετο, αλλά κάθε φορά που βλέπω να συζητάτε για vdsl με πιάνουν τα διαόλια μου γ@μώ την Ιωνία κ την Καλογρέζα μου μέσα!:a122:

djpar
08-02-2014, 09:37
και η wind το κανει απο τα καφαο του οτε απλα στο site δεν εχουν τετοια επιλογη πρεπει να το ψαξεις παραπανω και στο καταστημα δεν ξερω αν "οντως" γνωριζουν ή θα σου πουν βλακεια.

dinospao
29-04-2014, 16:49
εχω εδω και 10 χρονια connx 2 mbps. γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το ιντερνετ μιας και κολληματα δεν ειχα ουτε διακοπες. αλλα μαζι με το ιντερνετ και τα απεριοριστα αστικα δινω το 2μηνο 65-70 ευρω.
με πηραν απο τη forthnet για το πακετο 3play. 24αρα γραμμη (και οτι θα πιανω 15-16 μιας και εχουν βαλει οπτικες ινες οπως μου ειπε), απεριοριστα αστικα, κινητα με αστικη χρεωση και nova με start pack. μου ειπε τελικη τιμη 29,90 το μηνα. εγκατασταση και εξοπλισμος δωρεαν. επειδη οι γονεις μου γκρινιαζουν για τις τιμες του οτε εχω αρχισει και το σκεφτομαι.

ποια η γνωμη σας για το πακετο; αυτο που με ενδιαφερει ειναι το ιντερνετ να μην εχει κολληματα και το οnline gaming να μην εχει προβληματα.

Kapa
29-04-2014, 17:16
Γενικα το θεμα "καλη γραμμη" ειναι συνθετο. Παιζουν ρολο πολλες παραμετροι και οποιος επιχειρησει να σου πει οτι δεν θα εχεις αποσυνδεσεις ή οτι θα κλειδωνεις στα "τοσα" mbps ή οτι το ping σου θα ειναι 10ms, το σιγουρο ειναι οτι θα πεσει καπου εξω.

Αν θες τη γνωμη μου, πιστευω οτι σε κλεβει ο ΟΤΕ. Νετα-Σκετα.

Προσωπικα εχω Forthnet πανω απο μια 10ετια και δεν εχω σκοπο να αλλαξω. Σε ολα αυτα τα χρονια ειχα 1-2 προβληματα που λυθηκαν σχεδον αμεσα.

toninio
29-04-2014, 19:26
Mετά από αρκετά χρόνια στον Οτέ, πέρυσι είπα να αλλάξω και πήγα σε Forthnet, λόγω καλύτερης τιμής. Δεν είχα πρόβλημα με την ταχύτητα (είμαι σε καλή για ίντερνετ περιοχή, κοντά σε σταθμό του Οτέ. Μιλάω για Χανιά Κρήτης, πληροφοριακά...), ενώ και η εξυπηρέτηση, ειδικά στο τηλέφωνο, ήταν πολύ καλή. Παρομοίως με τον Slay όμως, παραπάνω, κάποια στιγμή πέρυσι παρουσιάστηκε βλάβη στη γραμμή μου και πέρασαν σχεδόν 20 μέρες για να φτιαχτεί το θέμα, γιατί η Forthnet ειδοποιεί τον Οτέ για βλάβη και ο Οτέ στέλνει τεχνικούς να το δουν, αλλά αυτοι προγραμματίζουν συγκεκριμένες μέρες για βλάβες των άλλων δικτύων. Σε εμένα έρχονταν πάντα Πέμπτη, οπότε από Πέμπτη σε Πέμπτη, ώσπου να λυθεί το πρόβλημα, δεν είχα κανονική λειτουργία τηλέφώνου και ίντερνετ κοντά ένα μήνα. Δεν είναι ευθύνη της Forthnet η καθυστέρηση, απλά όταν είσαι σε εταιρεία που παίρνει γραμμές από τον Οτέ (νομίζω όλοι από τον Οτέ παίρνουν), πρέπει να είσαι έτοιμος για όλα.
Ωστόσο ο Οτέ πλέον κάνει καλές προσφορές κι έχει χαμηλώσει τις τιμές, αν δεν κάνω λάθος. Εδώ και καιρό είχα αποφασίσει να επιστρέψω εκεί, και μέσα στις γιορτές με πήραν στο τηλέφωνο για μία προσφορά, με πακέτο τηλέφωνο-ίντερνετ (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες πακέτου, αλλά είναι καλό) στα 25 ευρώ μηνιάιως, με 24άρα ίντερνετ εννοείται, συν για ένα χρόνο Ote TV με δωρέαν τον εξοπλισμό, για δέκα ευρώ επι πλέον. Δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορά και το πήρα. Το αναφέρω, μπάς κι ενδιαφέρει και άλλους φίλους.......

nikon
29-04-2014, 20:07
^^Α γι'αυτό βρίσκω κάθε μέρα 5-6 κλήσεις από το 13888 έχουν βγάλει προσφορά;;;;.....αν είναι η γνωστή προσφορά για τους πρώτους 6 μήνες και μετά σου βγαίνει o κούκος αηδόνι ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Τη τελευταία φορά με είχαν πάρει για κάτι τέτοιο και αφού της είπα στα μούτρα ότι όποιο πακέτο και να μου προτείνει θα είναι οι πιο ακριβοί στο τέλος λέω ότι θα συνεχίσω στη forthnet μέχρι να μου δώσουν απεριόριστα,24αρι ίντερνετ και κάποια κανάλια με 30 ευρώ ή πιο κάτω......"εεεεεεε ναι εεεεεεε εντάξει σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας" και το κλείσαμε.

Leon_DiZ
29-04-2014, 20:45
εχω εδω και 10 χρονια connx 2 mbps. γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο το ιντερνετ μιας και κολληματα δεν ειχα ουτε διακοπες. αλλα μαζι με το ιντερνετ και τα απεριοριστα αστικα δινω το 2μηνο 65-70 ευρω.
με πηραν απο τη forthnet για το πακετο 3play. 24αρα γραμμη (και οτι θα πιανω 15-16 μιας και εχουν βαλει οπτικες ινες οπως μου ειπε), απεριοριστα αστικα, κινητα με αστικη χρεωση και nova με start pack. μου ειπε τελικη τιμη 29,90 το μηνα. εγκατασταση και εξοπλισμος δωρεαν. επειδη οι γονεις μου γκρινιαζουν για τις τιμες του οτε εχω αρχισει και το σκεφτομαι.

ποια η γνωμη σας για το πακετο; αυτο που με ενδιαφερει ειναι το ιντερνετ να μην εχει κολληματα και το οnline gaming να μην εχει προβληματα.

Πληρώνεις πάαααρα πολλά για πάρα πολύ λίγα. 2 Mbps είναι ελάχιστα πλέον. Επίσης, δεν ξέρω πως και τι εννοούσε ο τύπος αλλά 14-15 με οπτική ίνα.... πάει καλά; Η οπτική ίνα που είναι; Στην θάλασσα και εσύ στο βουνό; Εγώ έχω 17 χωρίς οπτική ίνα.

george13gr
12-05-2014, 19:55
Εμενα με ενοχλησαν απο την cyta και μου ειπαν πως ξεκινανε τα πακετα απο 15/μηνα για 1play 4αρα ταχυτητα ...αξιζει ?εχει κανενας σας?(δε με νοιαζει το σταθερο)

Kapa
12-05-2014, 20:10
^^ 18 ευρο εχει η Forthnet την 24αρα.

george13gr
12-05-2014, 20:32
Δυστυχως η φορθνετ εδω εχει κακη φημη..Εγω προς το παρον τον τελευταιο χρονο που μετακομισα βολευομαι με το φτηνοτερο της αγορας...ΤΟ ΓΕΙΤΟΝΕΤ λολ..:a050:

Lefteris_X
29-05-2014, 14:16
έτσι για να πάρουμε χαμπάρι την ΤΕΡΑΣΤΙΑ εκμετάλλευση που ζούμε στην Ελλάδα, με μισθούς πείνας, υπηρεσίες πανάκριβες και ταυτόχρονα του ΚΩΛΟΥ.

http://arstechnica.com/business/2014/05/what-ars-writers-pay-our-internet-providers-and-what-we-think-about-them/

δείτε μόνο τιμές, παροχές και ταχύτητες.

είμαστε ΕΜΕΤΟΣ.

Τα "συγχαρητήριά" μου στις ελληνικές (ή πολυ-εθνικές με ελληνικό μπουρδελέ παράρτημα) εταιρείες - εγκληματίες των άθλιων υπηρεσιών και απαράδεκτων τιμών.

Ezio
20-06-2014, 10:52
Είμαι στον ΟΤΕ με adsl και δωρεάν λεπτά ομιλίας, αλλά επειδή είναι μεγάλο το ποσό που πληρώνω κάθε μήνα, λέω να πάω σε άλλο πακέτο του ΟΤΕ ή να πάω σε άλλη εταιρεία.
Με ενδιαφέρει μόνο το adsl έως 24 mgbps, χωρίς δωρεάν λεπτά ομιλίας ή κάτι άλλο.
Το adsl το θέλω για να μπαίνω στο internet, να κατεβάζω και να παίζω βιντεοπαιχνίδια online.
Θέλω επίσης να διατηρήσω το νούμερο που μου έδωσε ο ΟΤΕ.
Η περιοχή που θα βάλω adsl είναι το Ρέθυμνο.
Οι επιλογές μου:
Forthnet: 17,90 ευρώ το μήνα (15 με προπληρωμή, αλλά δεν ξέρω αν θα το κάνω) και σου δίνει δωρεάν router (νομίζω).
Cyta: 18 ευρώ το μήνα και δωρεάν router.
Hol: 16 ευρώ το μήνα, αλλά δεν ξέρω αν δίνει δωρεάν router.
Wind: 20,15 ευρώ το μήνα και δωρεάν router.
ΟΤΕ: 23,25 ευρώ το μήνα (έχω ήδη router από ΟΤΕ).

Ποια εταιρεία μου προτείνετε;

mihalis13
20-06-2014, 11:06
Hol και Forthnet σίγουρα δίνουν δωρεάν router μιας και είχα και τις 2.Πρώτα forthnet και τώρα Hol.
Και με τις 2 αρκετά ευχαριστημένος και δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα αντίθετα με τον ΟΤΕ πριν φύγω είχα ενα σοβαρό πρόβλημα οπου ήμουν 2-3 βδομάδες χωρίς ιντερνετ χωρίς να μου εξηγούν τι έχει γίνει και πάρα πολλά προβλήματα με το conn-x tv (οπως λεγόταν τότε) που ζήτημα να έπαιζε 10 μερες το μήνα.
Τελικά έκανα καταγγελία για να διακόψω το συμβολαιο και πήγα forthnet.
Γενικά σε όποια εταιρεία και να πας δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με το ιντερνετ.
Η Hol τώρα επειδη έκανα αιτηση φορητότητας για το κινητο μου(Vodafone) μου έριξε την τιμή στα 15 ευρώ το μήνα(24mbps και απεριόριστα σταθερά)
Για μένα κοίτα και που έχεις το κινητο σου(αν έχεις συμβολαιο) για να έχεις επιπλέον εκπτώσεις.

Ezio
20-06-2014, 11:40
Hol και Forthnet σίγουρα δίνουν δωρεάν router μιας και είχα και τις 2.Πρώτα forthnet και τώρα Hol.
Και με τις 2 αρκετά ευχαριστημένος και δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα αντίθετα με τον ΟΤΕ πριν φύγω είχα ενα σοβαρό πρόβλημα οπου ήμουν 2-3 βδομάδες χωρίς ιντερνετ χωρίς να μου εξηγούν τι έχει γίνει και πάρα πολλά προβλήματα με το conn-x tv (οπως λεγόταν τότε) που ζήτημα να έπαιζε 10 μερες το μήνα.
Τελικά έκανα καταγγελία για να διακόψω το συμβολαιο και πήγα forthnet.
Γενικά σε όποια εταιρεία και να πας δεν νομίζω να έχει πρόβλημα με το ιντερνετ.
Η Hol τώρα επειδη έκανα αιτηση φορητότητας για το κινητο μου(Vodafone) μου έριξε την τιμή στα 15 ευρώ το μήνα(24mbps και απεριόριστα σταθερά)
Για μένα κοίτα και που έχεις το κινητο σου(αν έχεις συμβολαιο) για να έχεις επιπλέον εκπτώσεις.
Εγώ με τον ΟΤΕ δεν είχα κάποιο τεχνικό πρόβλημα.
Δεν έχω συμβόλαιο στο κινητό.
Όσο για το ότι ίσως δεν θα έχω πρόβλημα με το internet σε όποια εταιρεία και να πάω, άλλοι λένε καλά λόγια για μια εταιρεία, άλλοι κακά. Ίσως πάει ανάλογα με την περιοχή. Αν και για την hol θυμήθηκα ότι λένε ότι δεν είναι καλή για να παίζεις βιντεοπαιχνίδια online.

mihalis13
20-06-2014, 11:42
Εγώ με τον ΟΤΕ δεν είχα κάποιο τεχνικό πρόβλημα.
Δεν έχω συμβόλαιο στο κινητό.
Όσο για το ότι ίσως δεν θα έχω πρόβλημα με το internet σε όποια εταιρεία και να πάω, άλλοι λένε καλά λόγια για μια εταιρεία, άλλοι κακά. Ίσως πάει ανάλογα με την περιοχή. Αν και για την hol θυμήθηκα ότι λένε ότι δεν είναι καλή για να παίζεις βιντεοπαιχνίδια online.

Τι να σου πώ, εγώ δεν συνάντησα προβλήματα με καμία.Δεν έχω παράπονο.Online βέβαια μόνο Fifa παίζω και δεν έχω πρόβλημα.
Αλλά και άλλα παιχνίδια που έχω παίξει παλιότερα (Last Of Us) μια χαρά ήμουν με το Online.
Παλιά ίσως να είχαν θέμα οι εταιρείες, πλέον δεν νομίζω..

Ezio
20-06-2014, 12:48
Θα τις καλέσω λοιπόν αυτές που ανέφερες και θα ρωτήσω για προσφορές. Ευχαριστώ.

odytsak
20-06-2014, 13:28
Πήγα από 24άρα Forthnet σε 24άρα Cyta και μάλιστα με λιγότερα χρήματα
και από 900kbps που κατέβαζα στην Forthnet πήγα στο 1.7 με Cyta.

Παλιά κάπου τόσο κατέβαζα και με Forthnet αλλά σαν να έχει μπουκώσει λιγάκι από συνδρομητές ή απλά πλέον κόβουν επίτηδες το bandwidth.

geogoku
20-06-2014, 13:41
Πήγα από 24άρα Forthnet σε 24άρα Cyta και μάλιστα με λιγότερα χρήματα
και από 900kbps που κατέβαζα στην Forthnet πήγα στο 1.7 με Cyta.

Παλιά κάπου τόσο κατέβαζα και με Forthnet αλλά σαν να έχει μπουκώσει λιγάκι από συνδρομητές ή απλά πλέον κόβουν επίτηδες το bandwidth.

αυτο που λες το εχω παρατηρησει κ γω επισης που ειμαι στην Forthnet.

ειχα ξεκινησει πριν 4 χρονια με 5.5 maximum ταχυτητα κ εχω πεσει στα 4.5 με 4.8 το πολυ, τα τελευταια 2 χρονια

mihalis13
20-06-2014, 15:09
Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση, τα modem τι ρόλο παίζουνε στην ταχύτητα wi-fi κλπ;;;
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και επειδή ετυχε εχθες στο πλαίσιο να χαζεύω πετυχα ενα ραφι με modem και με τιμες από 30 ευρώ εώς 200-250 αν θυμάμαι καλα.
Ποιος ο λογός να δώσει κάποιος 100 και 200 ευρώ για ένα modem αφού έχει δωρεάν αυτό από την εταιρεία του;;;

Kapa
20-06-2014, 15:48
Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση, τα modem τι ρόλο παίζουνε στην ταχύτητα wi-fi κλπ;;;
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και επειδή ετυχε εχθες στο πλαίσιο να χαζεύω πετυχα ενα ραφι με modem και με τιμες από 30 ευρώ εώς 200-250 αν θυμάμαι καλα.
Ποιος ο λογός να δώσει κάποιος 100 και 200 ευρώ για ένα modem αφού έχει δωρεάν αυτό από την εταιρεία του;;;

Cloud δυνατοτητες, usb, QOS δυνατοτητες, Dual-Band, abgn πρωτοκολλα, ταχυτητες μεταδοσης. Ειναι πολλα εκεινα που κανουν ακριβο ενα modem/router.

Η ερωτηση ειναι "αξιζει να δωσει καποιος 200 ευρο για οικιακο modem/router?", η απαντηση ειναι OXI.

Με ταβανι τα 100 ευρο κανεις παπαδες στο οικιακο σου δικτυο.

Ezio
20-06-2014, 20:02
Λέω να πάω στην cyta, αλλά αφού υπολόγισα το ποσό που θα δώσω στον ΟΤΕ για να φύγω πριν τον χρόνο, βγαίνει το ίδιο είτε φύγω τώρα είτε τον Οκτώβριο. Οπότε ίσως είναι καλύτερα να περιμένω τον Αύγουστο ή τον Σεπτέμβριο για κάποια φοιτητική προσφορά.

Snk
20-06-2014, 22:29
Πήγα από 24άρα Forthnet σε 24άρα Cyta και μάλιστα με λιγότερα χρήματα
και από 900kbps που κατέβαζα στην Forthnet πήγα στο 1.7 με Cyta.

Παλιά κάπου τόσο κατέβαζα και με Forthnet αλλά σαν να έχει μπουκώσει λιγάκι από συνδρομητές ή απλά πλέον κόβουν επίτηδες το bandwidth.


αυτο που λες το εχω παρατηρησει κ γω επισης που ειμαι στην Forthnet.

ειχα ξεκινησει πριν 4 χρονια με 5.5 maximum ταχυτητα κ εχω πεσει στα 4.5 με 4.8 το πολυ, τα τελευταια 2 χρονια


Μια από τα ίδια κι εγώ. Από τα 8 έχω πέσει στα 5 και καμιά φορά συνδέομαι και στα 4. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες ειδικά, έχω φάει και πολλές αποσυνδέσεις

Είμαι 15 χρόνια συνδρομητής της forthnet, από το 1999, αλλά όπως πάει με βλέπω να τους αφήνω για cyta ή ΟΤΕ

geogoku
23-06-2014, 18:15
δυστυχως αυτο που με κραταει προς το παρον ειναι η NOVA και δεν θα φυγω ακομα...αντιθετως τα χριστουγεννα που τελειωνει η συμφωνια που ειχα κανει θα το παλεψω για VDSL μπας κ δω προκοπη...

WolfRathmA
18-11-2014, 18:33
Τρεχουν τον τελευταια καιρο τρελες προσφορες απο τους παροχους, ισως να σας εχουν παρει τηλεφωνο απο διαφορους παροχους τηλεφωνιας και προσφορες.

Με εχουν παρει μεχρι τωρα απο την Hol και τη Forthnet και η τελευταια εχει τρελη προσφορα που συμφερει. Εχει το Full Pack της Nova με απεριοριστα τηλεφωνα, εως 24 ιντερνετ και κλησεις προς κινητα με αστικη χρεωση, ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, με δωρεαν εγκατασταση εξοπλισμου απο τεχνικο για το nova, δωρεαν ρουτερ και δωρο ενα ταμπλετ στην τιμη των 49 ευρω.

Δεν υπηρχε καν δευτερη σκεψη πιστευω για να το κανω. Αφου αν σκεφτει κανεις οτι τωρα στη Wind δινω 25 ευρω το μηνα μονο για ιντερνετ χωρις απεριοριστα τηλεφωνα και 45 ευρω στη Nova.

Πιστευω να μην εχω θεματα με το online gaming στη forthnet. Πως παει το τελευταιο καιρο; Πριν 3 η 4 χρονια ειχα τελευταια φορα Forthnet.

Kapa
18-11-2014, 18:44
Πιστευω να μην εχω θεματα με το online gaming στη forthnet. Πως παει το τελευταιο καιρο; Πριν 3 η 4 χρονια ειχα τελευταια φορα Forthnet.

Οταν θα ενεργοποιηθει η γραμμη σου, θα παρεις τηλ στην εξυπηρετηση πελατων και θα τους ζητησεις να μπει σε Fastpath.

Αυτη τη στιγμη ping-αρω στο google στα 18ms.

WolfRathmA
18-11-2014, 18:45
Οταν θα ενεργοποιηθει η γραμμη σου, θα παρεις τηλ στην εξυπηρετηση πελατων και θα τους ζητησεις να μπει σε Fastpath.

Αυτη τη στιγμη ping-αρω στο google στα 18ms.

Ναι, το ειχα κανει και στη Wind που ειμαι τωρα αυτη τη στιμγη σε Fastpath. Αν δω οτι αλλαξει θα τους παρω τηλεφωνο ;)

Kapa
18-11-2014, 18:51
Θα αλλαξει ετσι κι αλλιως. Γυρναει σε default(interlaced) οταν αλλαζεις παροχο ή οταν σου κανουν reset τη γραμμη(σε περιπτωση βλαβης) η ιδια η εταιρια.

Lefteris_X
18-11-2014, 19:32
interlaced; άμα το γυρίσει σε αυτό, τότε η γραμμή του θα προβάλλει ΕΡΤ/ΥΕΝΝΕΔ σε PAL/SECAM.

interleaved θες να πεις :P

WolfRathmA
18-11-2014, 19:47
ΧΑΧΑΧΑ.. Ενταξει ρε Λευτερη μου. Ενα λαθος εκανε το παιδι ;)

Desmond
18-11-2014, 20:01
Wolf, εμενα στην wind μου το ριξανε στα €17.

Lefteris_X
18-11-2014, 20:13
ναι ρε χαβαλέ κάνω, εξ ου και το emoticon!

ilias78
18-11-2014, 21:36
Οταν θα ενεργοποιηθει η γραμμη σου, θα παρεις τηλ στην εξυπηρετηση πελατων και θα τους ζητησεις να μπει σε Fastpath.

Αυτη τη στιγμη ping-αρω στο google στα 18ms.


τι ειναι αυτο το fastpath?

Kapa
18-11-2014, 21:51
Το Fastpath επιτρεπει στο ρουτερ να εχει μικροτερα ping times αλλα με περισσοτερα packet loss/errors.

Το κερδιστε χανοντας το ξερεις? :P

Βασικα ειναι must για καποιον που ασχολειται με Online Gaming. Αν δεν ασχολειται τοτε δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος.


Υ.Γ Interlaced :P....ενα λαθος καναμε....

WolfRathmA
18-11-2014, 22:04
Wolf, εμενα στην wind μου το ριξανε στα €17.

16 Ειναι εμενα, με τα τηλεφωνο που κανει η μανα μου ομως παει στα 25 το μηνα. χαχα.

mihalis13
18-11-2014, 22:20
Εγω τπ Φλεβάρη ειχα κανει αίτηση για να παω wind στο κινητο και η Vodafone εκτός απο προσφορά για κινητο μου εκανε για τη Hol ( που ημουν ήδη συνδρομητής) και μπυ έριξε 50% το πάγιο για απεριόριστα σταθερά και Ίντερνετ και πληρώνω πλεον 14.5€ το μήνα.

Leon_DiZ
19-11-2014, 02:03
Άκυρο αλλά επειδή λέτε για Forthnet... τις τελευταίες δύο μέρες έχει γ*&$#ει το σύμπαν. Γενικά έχω πρόβλημα το τελευταίο διάστημα (μάλλον λόγω ping - δεν είμαι και σίγουρος βέβαια) οπότε αύριο θα πάρω να δω τι παίζει.

Kapa
19-11-2014, 02:28
Εγω μια φορα ειχα μονο προβλημα με τη Forthnet, τεραστια ping, αποσυνδεσεις ανα 5 λεπτα, χαμηλος συνχρονισμος γραμμης.

Τι εφταιγε? Καποιος ειχε βγαλει το ενα απο τα δυο καλωδια που καταληγουν στο καφαο. :P

Christos33
19-11-2014, 05:01
Εγω παλι με την 4net εχω καλυτερη ταχυτητα.....βεβαια η hol μου εδινε την εντυπωση οτι ειχε βαλει οριο και εκοβε ταχυτητα.

FotisGRC
19-11-2014, 15:07
Σήμερα πήρα την Forthnet και ζήτησα fastpath.Δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλα αν ειναι να παίζουμε ακόμα πιο άνετα online, γιατί όχι? Θα έχω θέμα κάπου αλλού ή δεν επηρεάζει τίποτα τo fastpath?

Πριν σε speedtest που έκανα ειχα 24ms Ping. Επειδή είμαι ολίγον άσχετος, εκεί θα φανεί η διαφορά?

Kapa
19-11-2014, 15:17
Σήμερα πήρα την Forthnet και ζήτησα fastpath.Δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλα αν ειναι να παίζουμε ακόμα πιο άνετα online, γιατί όχι? Θα έχω θέμα κάπου αλλού ή δεν επηρεάζει τίποτα τo fastpath?

Πριν σε speedtest που έκανα ειχα 24ms Ping. Επειδή είμαι ολίγον άσχετος, εκεί θα φανεί η διαφορά?

Θα δεις διαφορα στο παιχνιδι σου ναι. Οχι τρελα πραγματα.

Μη μετρας Ping σε Speedtest. Γενικα μη κανεις τιποτα σε Speedtest, ειναι ακυρα.

Το μονο προβλημα που θα εχεις ειναι στο packet loss. Τι σημαινει αυτο?

Αν σερφαρεις στο δικτυο και πατησεις αν ανοιξει μια σελιδα, μπορει να αργησει να την ανοιξει για 2-3 δευτερολεπτα, αν κατεβαζεις οτιδηποτε μπορει να πεσει αποτομα η ταχυτητα σε πολυ χαμηλα επιπεδα και να επανελθει μετα απο 2-3 δευτερολεπτα. Βεβαια αυτο δεν γινεται συνεχεια αλλα θα το συναντησεις κατα τη διακρεια της μερας σου.

FotisGRC
19-11-2014, 15:21
Ευχαριστώ Γιώργο! Κατάλαβα.. Πάντως πριν προλάβω να δω το post σου, μπήκα speedtest και το ping ήταν 8! Τεσπα, δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα στο online, αλλα ότι κερδίζουμε καλό ειναι! ;)

nikon
20-11-2014, 11:07
Mετά από πρόβλημα που είχα με το online του COD ΑW και αφού κατάλαβα ότι δεν φταίει το παιχνίδι γιατί έβαλα και το Ghosts το οποίο έπαιζε online αλλά τώρα μου βγάζει error και αυτό πήρα τη Forthnet και εγώ σήμερα και μου έβαλαν fastpath, το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα δω αν άλλαξε κάτι αλλιώς θα αλλάξει ο ίδιος ο πάροχος, επιστροφή στον ΟΤΕ σκέφτομαι.

dismal
20-11-2014, 11:17
Καλημέρα, με το fast προφίλ ενδέχεται να έχετε αποσυνδέσεις ειδικά αν δεν έχετε καλή γραμμή..

nikon
20-11-2014, 11:23
Αυτός μου είπε από τα 10 που βλέπει ότι έχω θα πάω στα 8-9 αν είναι να έχω και disconnect έφυγα χθες για ΟΤΕ.

dismal
20-11-2014, 11:27
Πες του να σε βάλει σε φαστ προφίλ 8mbps και λογικά θα σαι μια χαρα

Kapa
20-11-2014, 13:47
Γι'αυτό κι εγώ αγόρασα ρουτερ που ρυθμίζεις μόνος σου το snr.

Αυτή τη στιγμή κλειδωνω στα 18mbps με fastpath χωρίς καμία αποσύνδεση.

@Nikon και ΟΤΕ να βάλεις πάλι στα ίδια θα είσαι. Ίδιες γραμμές είναι. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης στο σπίτι σου ή κανένα βραχυκύκλωμα στο καφαο.

FotisGRC
20-11-2014, 13:48
Εγω πριν το fast path ειχα 7.5 ταχυτητα με 24ms ping.

Μετα την ενεργοποιηση μου εβγαλε λιγο χαμηλοτερη ταχυτητα και 8ms ping.

nikon
20-11-2014, 13:50
Γι'αυτό κι εγώ αγόρασα ρουτερ που ρυθμίζεις μόνος σου το snr.

Αυτή τη στιγμή κλειδωνω στα 18mbps με fastpath χωρίς καμία αποσύνδεση.

@Nikon και ΟΤΕ να βάλεις πάλι στα ίδια θα είσαι. Ίδιες γραμμές είναι. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης στο σπίτι σου ή κανένα βραχυκύκλωμα στο καφαο.

Λες ε;;;....είπα επειδή όλοι παίρνουν μέσω ΟΤΕ το να πάρεις κατευθείαν από ΟΤΕ θα είναι πιο καλά.

Για δώσε λεπτομέρειες για το ρουτερ μπας και το πάρουμε και εμείς και σωθούμε, είναι εύκολες αυτές οι ρυθμίσεις που λες για έναν άσχετο;;;

WolfRathmA
20-11-2014, 14:25
Γι'αυτό κι εγώ αγόρασα ρουτερ που ρυθμίζεις μόνος σου το snr.

Αυτή τη στιγμή κλειδωνω στα 18mbps με fastpath χωρίς καμία αποσύνδεση.

@Nikon και ΟΤΕ να βάλεις πάλι στα ίδια θα είσαι. Ίδιες γραμμές είναι. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα καλωδίωσης στο σπίτι σου ή κανένα βραχυκύκλωμα στο καφαο.


Που βρισκεσαι περιπου; Γιατι και εγω συνδεομαι στο αστικο κεντρο του Κορυδαλλου αλλα κλειδωνω στα 13. Παντως η γραμμη μου παντα ηταν μια χαρα με οποιονδηποτε παροχο και αν ημουν.

Για πες για ρουτερ...

Kapa
20-11-2014, 14:34
Λες ε;;;....είπα επειδή όλοι παίρνουν μέσω ΟΤΕ το να πάρεις κατευθείαν από ΟΤΕ θα είναι πιο καλά.

Για δώσε λεπτομέρειες για το ρουτερ μπας και το πάρουμε και εμείς και σωθούμε, είναι εύκολες αυτές οι ρυθμίσεις που λες για έναν άσχετο;;;

Ολοι εκτος απο τη CYTA. Ιδιες γραμμες ειναι και τις δανειζονται απο τον ΟΤΕ.

Το ρουτερακι που ηθελα πολυ καιρο να παρω ειναι το Netgear DGN2200 (http://www.netgear.com/home/products/networking/dsl-modems-routers/dgn2200.aspx) που με Custom Firmware γινεται αυτο που ειπα προηγουμενως.

Μου εδωσε και καλυτερη συνολικη ταχυτητα. Πριν το αγορασω ειχα ενα TP-LINK απο τα πρωτα Ν series και κλειδωνα στα 13mbps μονιμα με Fastpath.

Με το που εβαλα το Netgear πηγε στα 18,5mbps χωρις Fastpath, εβαλα Fastpath και μου το εριξαν στα 16mbps, εριξα το SNR και ανεβηκα στα 18mbps σταθερα μεχρι σημερα που μιλαμε.

- - - Updated - - -


Που βρισκεσαι περιπου; Γιατι και εγω συνδεομαι στο αστικο κεντρο του Κορυδαλλου αλλα κλειδωνω στα 13. Παντως η γραμμη μου παντα ηταν μια χαρα με οποιονδηποτε παροχο και αν ημουν.

Για πες για ρουτερ...

Βρισκομαι στην Αθηνας κατω απο Πλατεια Ελευθεριας. Φαντασου βρισκομαι 1200 μετρα περιπου μακρια απο το Α/Κ.

WolfRathmA
20-11-2014, 14:58
Α... Εισαι πιο κοντα εσυ. Εγω ειμαι πανω απο τη Πλατεια Ελευθεριας στο Δημαρχειο κοντα. Παρα 200 μετρα δηλαδη δε μπορεις να βαλεις VDSL ε; ΧΑΧΑ!

Christos33
20-11-2014, 15:00
πως βλεπουμε αν εχουμε fastpath6132

WolfRathmA
20-11-2014, 15:10
πως βλεπουμε αν εχουμε fastpath6132


Απο το router σου θα το δεις αυτο στο ADSL STATUS, θα δεις εκει καπου θα αναφερει "Line Status" και θα το λεει εκει.

Kapa
20-11-2014, 15:17
Α... Εισαι πιο κοντα εσυ. Εγω ειμαι πανω απο τη Πλατεια Ελευθεριας στο Δημαρχειο κοντα. Παρα 200 μετρα δηλαδη δε μπορεις να βαλεις VDSL ε; ΧΑΧΑ!

Αν εδιναν απο καμπινα θα ειχα κανονικα. Αλλα δεν δινουν. Μονο απο Α/Κ δινουν.

Καλα μη νομιζεις οτι καιγομαι για περισσοτερο Down. Πιο πολυ για Up. Δηλαδη αν ειχα την επιλογη που μου δινει η Cyta, θα εβαζα 30αρα-35αρα με 3mbps up.


πως βλεπουμε αν εχουμε fastpath6132

Συνηθως οτι ειναι κατω απο 30ms ειναι Fastpath αλλα επειδη μπορει να βρισκεσαι πολυ κοντα στο Α/Κ και να ειναι ηδη χαμηλα, το τσεκαρεις απο τα Statistics του ρουτερ σου. Παρεα με ολα τα noise margin, line attenuation, κτλ θα γραφει και Fast καπου. Αν εχει νουμερα εκει εισαι σε Fastpath.

WolfRathmA
20-11-2014, 16:12
Ηταν να παρω ρουτερ και τελικα μαλλον θα παρω αυτο που λες. Ημουν αναμεσα σε αυτο και σε ενα D-Link.

nikon
21-11-2014, 09:58
Ούτε με fastpath λύθηκε το πρόβλημα μου αντίθετα σε 3-4 test που έκανα στο ps4 μου έδειχνε από 4+ μέχρι 7+ ταχύτητα μεγάλη αστάθεια δηλαδή, θα τους πάρω να το βγάλουν αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εκτός από το να αλλάξω εταιρεία.

nikon
22-11-2014, 14:44
Tελικά το πρόβλημα μου είναι εντελώς κουφό και δεν μπορώ να δώσω λογική εξήγηση, ότι παιχνίδι και να βάλω μπαίνω κανονικά online εκτός από το CoD AW και CoD Ghosts (στο οποίο παλιά έμπαινα) οπότε δεν νομίζω να φταίει η γραμμή μου ή η Forthnet αν και δεν παίρνω όρκο γιατί δεν είμαι ειδικός.

Ότι και να φταίει πάντως χθες το απόγευμα τους πήρα τηλέφωνο και μετά από 8 λεπτά αναμονή τη πρώτη και 5 τη δεύτερη κατάφερα να μιλήσω με κάποιον για να του πω να βγάλει το fastpath που μου έβαλαν την προηγούμενη μέρα αφού δεν είδα καμία διαφορά και μου είπε ότι η γραμμή μου είναι μια χαρά κλπ κλπ και ότι θα έδινε εντολή για να με πάρει τεχνικός να μου πει τι να κάνω ξέρετε άνοιξε/κλείσε το ρούτερ, βάλε/βγάλε τη πρίζα, πες μια προσευχή στα Ρώσικα και άλλα τέτοια ωραία.

Μέχρι τώρα σχεδόν 20 ώρες μετά δεν με έχει πάρει κανείς αλλά εδώ και 2 ώρες έχουν χάσει έναν πελάτη, τώρα πια δεν περιμένω τεχνικό αλλά να με πάρουν για να μου κάνουν προσφορά να μη φύγω.

dismal
22-11-2014, 14:53
Γιατί να βγάλεις το fastpath;

nikon
22-11-2014, 14:57
Γιατί δεν έλυσε το πρόβλημα μου και εκτός αυτού σε test στο ps4 είδα μέχρι και 4+ που δεν είχα δει ποτέ.

WolfRathmA
22-11-2014, 16:02
Κανενα αλλο ρουτερ εχεις να δοκιμασεις απο περιέργεια; NAT TYPE μπορεις να δεις τι σου βγαζει; Μπορεις να μας πεις και τι ρυθμισεις εχεις στο ρουτερ; Εισαι PPPoE η PPPoA; MTU κτλ...

Christos33
22-11-2014, 16:12
Δεν το βρισκω (fastpath) μαλλον δεν το λεει εχω το παλιο ρουτερ την 4νετ (Thomson TG585 v7)

Kapa
22-11-2014, 16:54
Γιατί δεν έλυσε το πρόβλημα μου και εκτός αυτού σε test στο ps4 είδα μέχρι και 4+ που δεν είχα δει ποτέ.

Καλα κι εσυ μετρας τη γραμμη σου απο το PS4? Αν μετρουσα τη γραμμη μου απο το PS4 θα επρεπε να την ειχα ηδη αλλαξει...

Οτι η γραμμη θα επεφτε σε ταχυτητα οταν αλλαζεις σε Fastpath ειναι απολυτως λογικο και κανονικα πρεπει να σε ενημερωσουν.

Τωρα στο θεμα σου δεν μπορω να βρω λυση. Αληθεια....

Και Strict να ησουν στο NAT πρεπει να σε βαλει κανονικα.

Στη θεση σου θα εκανα μια ενοικιαση το ιδιο παιχνιδι. Να εβλεπα αν συνεχιζει το ιδιο προβλημα και με Retail.

Επισης θα εριχνα ενα Clear Cache και αν και παλι δεν διορθωνοταν τοτε Rebuild Database.

Αν συνεχιζε ακομα, επικοινωνια με το Support της Sony.

Βεβαια μπορει να εχεις κανει ολα τα παραπανω και να συνεχιζει να στο κανει. Αν ναι τοτε μην ξανασχοληθεις με cod.... :P

nikon
22-11-2014, 18:40
Κανενα αλλο ρουτερ εχεις να δοκιμασεις απο περιέργεια; NAT TYPE μπορεις να δεις τι σου βγαζει; Μπορεις να μας πεις και τι ρυθμισεις εχεις στο ρουτερ; Εισαι PPPoE η PPPoA; MTU κτλ...NAT type 2 έχω και PPPoE.....θα ζήσω;;;;:P


Καλα κι εσυ μετρας τη γραμμη σου απο το PS4? Αν μετρουσα τη γραμμη μου απο το PS4 θα επρεπε να την ειχα ηδη αλλαξει...Όχι αλλά το είδα και το αναφέρω ως κάτι που μου έκανε εντύπωση μετά το fastpath.


Οτι η γραμμη θα επεφτε σε ταχυτητα οταν αλλαζεις σε Fastpath ειναι απολυτως λογικο και κανονικα πρεπει να σε ενημερωσουν.Μου το είπαν από 10 θα πάει 7-8 γι'αυτό μου φάνηκε ακόμη πιο περίεργο το 4+.


Στη θεση σου θα εκανα μια ενοικιαση το ιδιο παιχνιδι. Να εβλεπα αν συνεχιζει το ιδιο προβλημα και με Retail.Αυτό το σκέφτηκα αλλά και το ότι έβαλα άλλα παιχνίδια και έμπαινα κανονικά με κάνει να πιστεύω ότι ίσως και με το retail θα έμπαινα.

μην ξανασχοληθεις με cod.... :PMε το multi το έχω κόψει εδώ και πολύ καιρό απλά ήθελα έτσι για να δω πως είναι.

Δεν ξέρω τι να πω είναι λες και έχω φάει ban από τα CoD αφού ούτε στο Ghosts στο ps3 που έμπαινε ο γιος μου και έπαιζε δεν με έβαλε όταν έκανα τη δοκιμή και βέβαια ούτε στη ps3 έκδοση του AW.:frusty::frusty::frusty::frusty:

WolfRathmA
24-11-2014, 19:23
NAT type 2 έχω και PPPoE.....θα ζήσω;;;;:P

Λοιπον... Τελευταια εχω και εγω το ιδιο προβλημα. Βασικα απο εχτες το βραδι παρουσιαζει αυτο το προβλημα αφου κολλησε το παιχνιδι ξαφνηκα εκει που επαιζα και αναγκαστηκα να το κλεισω. Τωρα καθε φορα που παω να μπω πρεπει να πατησω δυο φορες... Τη πρωτη φορα επειδη παραξενευτικα πατησα μεσο του μενου κατω κατω που λεει να παω στο PS Store, οπως και μου ανοιξε. Μετα πατησα το Play Online και μπηκε κανονικα.

Καποιο θεμα ειναι σιγουρα απο αυτους παντως. Αλλα εγω θα σου προτεινα να αλλαξεις απο PPPoE σε PPPoA, δε ξερω αν υποστηριζει ο παροχος σου και τα δυο πρωτοκολλα. Επισης δοκιμασε να βαλεις OPEN DNS μεσα στις ρυθμισεις του ρουτερ... κανε μια αλλαγη ρε παιδι μου :P. Που μενεις; :P

nikon
24-11-2014, 20:00
Έκανα αλλαγή......πήγα στον ΟΤΕ.:P

WolfRathmA
24-11-2014, 20:19
Έκανα αλλαγή......πήγα στον ΟΤΕ.:P

Ενταξει... τωρα δε θα μπορεις να συνδεθεις ΟΥΤΕ στα υπολοιπα παιχνιδια. ΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!


http://fc00.deviantart.net/fs71/i/2012/184/f/f/haired_troll_face_by_budakurosaki-d55s6qc.jpg

Kapa
24-11-2014, 20:20
Σε βλεπω για αλλαγη παλι και να πηγαινεις Forthnet.... :P

Η μλκια ειναι οτι πληρωνεις αλλαγη φορητοτητας...

nikon
25-11-2014, 09:18
Ζηλεύετε γι'αυτό τα λέτε ε;;;:makefun:.....η αλήθεια είναι ότι τελικά δεν πρέπει να έφταιγε η σύνδεση μου και η Forthnet για το πρόβλημα που είχα αλλά επειδή ήμουν στο τσακ να πάω ΟΤΕ αφού με 7 ευρώ παραπάνω θα έχω και ΟΤΕ tv (ΝΒΑ και Motogp :a049:) βρήκα την ευκαιρία να τα ρίξω σ'αυτούς.:a050:

Πιστεύω ότι αν όχι τα ίδια ή καλύτερα χειρότερα από θέμα internet δεν θα είμαι, πάντως σε 2 Γερμανούς που ρώτησα μου είπαν ότι θα έχω σίγουρα γρηγορότερο τώρα αν το είπαν για να πουλήσουν (ο ένας δεν νομίζω γιατί είχα ήδη κάνει την αλλαγή όταν τον ρώτησα) θα δείξει.

WolfRathmA
25-11-2014, 14:08
Πιστεύω ότι αν όχι τα ίδια ή καλύτερα χειρότερα από θέμα internet δεν θα είμαι, πάντως σε 2 Γερμανούς που ρώτησα μου είπαν ότι θα έχω σίγουρα γρηγορότερο τώρα αν το είπαν για να πουλήσουν (ο ένας δεν νομίζω γιατί είχα ήδη κάνει την αλλαγή όταν τον ρώτησα) θα δείξει.


Εχει εναν "κομβο" ο οτε, το "OTE GLOBAL" που γινεται η δρομολογηση πολυ πιο γρηγορα απο καποιους αλλους παροχους. Δηλαδη για να σου δωσω να καταλαβεις, αν ενας παροχος για να φτασει σε ενα "προορισμο" θελει να περασει απο 15 κομβους (τα ονομαζω ετσι για να καταλαβεις τι εννοω) ο οτε θελεις 10. Οποτε θα εχεις χαληλοτερο MS (καθυστερηση) απο οτι ειχες πριν. Χειροτερα σιγουρα δε θα εισαι, καλυτερα σιγουρα ναι!

nikon
25-11-2014, 14:24
Στον Γερμανό μου είπε ότι οι άλλοι δίνουν πχ σε 5 πελάτες από 1 γραμμή ενώ στον ΟΤΕ πάει γραμμή και πελάτης anyway και αυτό που λες εσύ και αυτό που μου είπε στον Γερμανό το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουν και ελπίζω να το δω στη πράξη.

Christos33
25-11-2014, 14:42
Εγω εκανα αιτηση στην 4νετ για Fastpath πιστευω να ειναι καλυτερα, γιατι καμια φορα αν σκαλιζεις αυτα που δουλευουν την πατας :D.

WolfRathmA
25-11-2014, 14:43
Ενταξει μωρε. Οτι και να γινει μια χαρα θα εισαι παντως. Call of Duty παντως δε θα μπορεις να παιξεις ετσι κι αλλιως οπου και να πας :P

nikon
25-11-2014, 14:48
Aυτό είναι το μόνο σίγουρο.:P

WolfRathmA
25-11-2014, 15:02
Ρε μπας και σε κανανε ban; χαχαχα

Christos33
25-11-2014, 15:17
χαχαχα πλακα εχετε.....εμενα παντος μπαμ μπαμ εγινε η μετατροπη για να δουμε ;).

nikon
25-11-2014, 15:18
Ρε μπας και σε κανανε ban; χαχαχαΕμένα θα κάνουν ban;;;;....θα ξεσηκωθούν όλοι μετά......ποιος θα ανεβάζει τα στατιστικά των αλλών;;;;

Christos33
25-11-2014, 15:31
Σαν να ανεβηκε το upload (ο καθενας με τον πονο του )
http://www.speedtest.net/result/3936535535.png

WolfRathmA
25-11-2014, 16:42
Η forthnet 1mbps δε δινει upload;

Kapa
25-11-2014, 16:54
Η forthnet 1mbps δε δινει upload;

Περιμενεις το speedtest να γραψει 1mbps? Ποτε...

WolfRathmA
25-11-2014, 16:56
Απο το speedtest οχι, απλα θελω να κλειδωνω τουλαχιστον το 1mbps. Με τη wind δεν εχω κανενα θεμα. Ανεβαζω σταθερα με 100kbps/sec ισως και λιγο παραπανω.

Kapa
25-11-2014, 17:02
Απο το speedtest οχι, απλα θελω να κλειδωνω τουλαχιστον το 1mbps. Με τη wind δεν εχω κανενα θεμα. Ανεβαζω σταθερα με 100kbps/sec ισως και λιγο παραπανω.

1021 κλειδωμενα στο ρουτερ.

WolfRathmA
25-11-2014, 17:10
1021 κλειδωμενα στο ρουτερ.

Ωραια. Καπου εκει κλειδωνω και εγω. Στη HOL οταν ειχα παει μου το ειχαν ριξει στα 768 οι γυφτοι!

Την αλλη εβδομαδα θα ενεργοποιηθει μαλλον η γραμμη μου.

litanies
30-11-2014, 13:05
Δίνουμε όσοι θέλουμε λίγη ταχύτητα για ελεύθερο wifi από τον ΟΤΕ.....

http://www.otemywifi.gr/?gclid=CJn9s_6JosICFQrpwgodnH8A0w

Viper
30-11-2014, 15:32
Να δω πως θα πιασω εγω wifi στο δρομο, οταν το router που μοιραζει ειναι στον 4ο οροφο. Εδω μεσα στο σπιτι πολλες φορες δεν πιανει καλα το wifi.

litanies
30-11-2014, 15:46
^υποτίθεται ότι όσοι πιο πολλοί δίνουν όλο και κάποιον στο ισόγειο θα πετύχεις για να βρεις wifi ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να έχουν σκεφτεί :)

Viper
30-11-2014, 15:57
Ποιο το νοημα τοτε να δωσω εγω το wifi μου, που μενω στον 3ο-4ο-5ο οροφο? Δεν προκειται να φτασει ποτε το σημα στον δρομο.

Εγω μενω στον 1ο οροφο, το router βρισκεται σε δωματιο που κοιταει στον δρομο, αλλα με το ζορι πιανω 1 γραμμη οταν ειμαι στην πιλοτη.

Kapa
30-11-2014, 16:25
Δηλαδη ο ΟΤΕ δεν μπορει να βαλει Wifi Hotspots και ρωταει εμας που ηδη πληρωνουμε μια υπηρεσια, να "πληρωσουμε" δικα του Wifi Hotspots με το να μοιρασουμε Bandwith. Αμ δε...

By the way...


Επηρεάζεται η ταχύτητα της σύνδεσής μου αφού μοιράζομαι μέρος αυτής;


Όχι, καθώς δεν «χάνεις» για πάντα το μέρος της σύνδεσης που διαμοιράζεσαι. Η μόνη περίπτωση κατά την οποία πιθανώς να αντιληφθείς χαμηλότερη downlink ταχύτητα είναι όταν 2 επισκέπτες είναι συνδεδεμένοι ταυτόχρονα και κάνουν απαιτητική χρήση (π.χ. file downloading, video streaming). Στην περίπτωση αυτή, η μέγιστη δυνατή ταχύτητα downlink που μπορεί ανά στιγμές να έχει ο κάθε επισκέπτης είναι 1Mbps, ενώ ο μέγιστος αριθμός ταυτόχρονα συνδεδεμένων επισκεπτών/χρηστών σε ένα WiFi Spot είναι 2.

litanies
30-11-2014, 16:40
νομίζω έχει σαν βάση αυτό: http://corp.fon.com/en

Kapa
30-11-2014, 17:35
νομίζω έχει σαν βάση αυτό: http://corp.fon.com/en

Το αναφερει κιολας...


Ο ΟΤΕ σε συνεργασία με τη Fon, το μεγαλύτερο WiFi δίκτυο στον κόσμο, έφερε στην Ελλάδα, αποκλειστικά για όσους έχουν ΟΤΕ Double Play την πρωτοποριακή υπηρεσία ΟΤΕ My WiFi, για να συνδέεσαι εντελώς δωρεάν στο Internet κι έξω από το σπίτι!

litanies
30-11-2014, 17:40
^και έλεγα μου φαίνεται γνωστό το όνομα χεχε
anyway, το θέμα είναι πόσοι είναι διατεθειμένοι να το κάνουν...
ας μας έδινε καμιά έκπτωση ο ΟΤΕ αν το κάνεις να δεις πόσοι θα το δοκιμάζανε :)

Kapa
30-11-2014, 17:50
fixed!

ας χαμηλωνε τις τιμες του VDSL ο ΟΤΕ, να δεις πόσοι θα το δοκιμάζανε :)

litanies
30-11-2014, 18:09
^είναι ακόμα στον θεό οι τιμές του VDSL?

Kapa
30-11-2014, 18:18
^είναι ακόμα στον θεό οι τιμές του VDSL?

10-15 ευρο το μηνα περισσοτερα απο τον ανταγωνισμο. Δεν ειναι στο θεο αλλα για την εποχη μας ειναι αρκετα σεβαστο ποσο.

litanies
30-11-2014, 18:22
10-15 ευρο το μηνα περισσοτερα απο τον ανταγωνισμο. Δεν ειναι στο θεο αλλα για την εποχη μας ειναι αρκετα σεβαστο ποσο.

μάλιστα...δεν έχω ασχοληθεί με vdsl...με είχαν πάρει τηλέφωνο για να αλλάξω μιας και το υποστηρίζει εδώ η περιοχή...αλλά θα έπρεπε να αλλάξω και router οπότε θα ήθελα ένα 100άρικο στο νερό να πάρω δικό μου router που θέλω.

WolfRathmA
04-12-2014, 13:32
Ενεργοποιηθηκε εχτες η γραμμη μου στη Forthnet. Κλασσικα, πραγματα. Δεν ειχα τηλεφωνο και ιντερνετ στην αρχη μολις σχολασα απο τη δουλεια και πηγα σπιτι. Δε μπορουσαν να με παρουν τηλεφωνο ενω εγω τουλαχιστον μπορουσα να καλεσω κανονικα. Ιντερνετ δεν υπηρχε, ενω συγχρονιζε κανονικα η γραμμη δε μπορουσα να παρω IP και οταν επαιρνε δε κατεβαινε τιποτα... Αναμονη στη γραμμη για 15 λεπτα περιπου για τεχνικη υποστηριξη. Κλειδωνω στα 13.500 κοντα. Μια χαρα, αλλα θα το κατεβασω για να ειναι πιο σταθερη η γραμμη γιατι τωρα ειμαι οριακα με SNR 6.1. To upload οπως ηταν και πριν.

Αφου μιλησα με τη τεχνικη υποστηριξη, το ειδαν και απο εκει το προβλημα και επιλυθηκε.

Πρωτες εντυπωσεις απο tracert που εκανα (κανω συνηθως σε Γερμανια και Αγγλια στο k-play.de και k-play-goki.co.uk) οπου εχω περιπου στο 60-65ms. Αρκετα ικανοποιητικα θα ελεγα για τα γουστα μου. Επαιξα και λιγο Call, οπου σαφως και διαπιστωσα καλυτερη αποδοση.

Μια χαρα προς ωρας.

nikon
04-12-2014, 14:52
Εσύ πήγες εγώ περιμένω να φύγω, από το Σάββατο 22/11 έγινε η αίτηση και ακόμα τίποτα, βέβαια μου είπε καμιά 10ρια μέρες ο Γερμανός.

ary4022
06-12-2014, 00:40
να πω και εγω τον πονο μου,οτι απο τοτε που εφυγα απο την conn x πριν περιπου 8 χρονια εμπλεξα με την forthnet..απο τον Μαιο (2014) εχω συνεχεια αποσυνδεσεις περιπου 70 με 100 την ημερα. τα μαστορια μου επνιξαν την γραμμη για να εχω σταθερο ιντερνετ με αποτελεσμα καθε φορα που με επερναν τηλ.σταθερο ιντερνετ γιοκ,μολις εβαζα το τηλ. στην ασυρματη βαση ξαναεπιανε.μου ελεγαν οτι το ρουτερ δεν ειναι τοσο καλο και επρεπε να το αλλαξω και ετσι εκανα εβγαλα το Netgear DGN 2200 που ειχα και αγορασα το TP Link AC 1200 D5 δεν ξερω εαν ειναι καλο αλλα το πηρα σε σουπερ τιμη 85 euro . το αποτελεσμα ειναι να εχω 10 αποσυνδεσεις καθε μερα.Πεμπτη 4/12/2014 ηρθε τεχνικος στο σπιτι μου μετα απο απειλες και εκανε καθαρισμο στην γραμμη με αποτελεσμα να μου πει οτι εχω αρκετα καλη γραμμη που φτανει στα 19 αλλα δεν ξερει γιατι γινονται τοσες αποσυνδεσεις..στο speedtest.net μου εβγαλε 18download 0.95 upload και 40ms ping.ειπε οτι θα στειλει το προβλημα στον ΟΤΕ.
και λεω εγω θα κανει τιποτα ο οτε ή θα πει forthnet ηθελες καλα να παθεις?
εγω δεν ξερω απο συνδεσεις ρουτερ κλπ εγω ξερω να πω οτι πληρωνω για κατι και δεν εχω τιποτα απο αυτα..και αυτο ειναι που με στελνει αδιαβαστο.αυτα για τη forthnet

Kapa
06-12-2014, 01:20
Εχουν κανει μλκια στο καφαο. Εγγυημενα πραγματα. Κατι βραχυκυκλωνει και ριχνει τη γραμμη.

Δεν ειναι θεμα εταιριας, ουτε θεμα ρουτερ.

Αληθεια εμενα αν μου ελεγαν οτι το DGN 2200 δεν ειναι καλο ρουτερ, θα αλλαζα επιτοπου εταιρια.

Οχι γιατι θα εβλεπα καλυτερα αποτελεσματα αλλα γιατι ειναι "κακο" να εισαι ανιδεος και να το διαφημιζεις σε πελατη.

Ενημερωτικα να σου πω οτι ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα που εχεις και εσυ. Ακριβως ομως. Ηρθαν 2 διαφορετικοι τεχνικοι σπιτι.

Ο ενας ειπε οτι δεν βλεπω κατι, ο αλλος ειπε οτι καποιος ειχε αποσυνδεσει ενα καλωδιο με αποτελεσμα να ειχε πεσει στο μισο η γραμμη και βαρουσε αποσυνδεσεις συνεχως.

Απλα υπαρχει καποιος που γνωριζει τι κανει και καποιος που ειχε θειο καποιο διοικητικο στελεχος και τον εβαλε στη δουλεια.

Καλα ξεμπερδεματα σου ευχομαι...

dismal
06-12-2014, 01:26
10 αποσυνδέσεις τη μέρα είναι πάρα πολλές, πρέπει να μπεις σε πιο σταθερό προφίλ, να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να κοιτάξει την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και λογικά να σου αλλάξουν όριο στο dslam.

ary4022
06-12-2014, 01:45
10 αποσυνδέσεις τη μέρα είναι πάρα πολλές, πρέπει να μπεις σε πιο σταθερό προφίλ, να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να κοιτάξει την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού και λογικά να σου αλλάξουν όριο στο dslam.

δεν υπαρχει προβλημα στο σπιτι φιλε μου απλα αυτα που λεει και ο φιλος kapa.δεν τους νοιαζει οταν εγω ομως θα παω την δευτερα για να τους πω ciao παω ΟΤΕ τοτε να τα δω τα γατακια

nikon
16-12-2014, 19:34
To πρωί μήνυμα από ΟΤΕ ότι το αίτημα για μεταφορά έγινε δεκτό και το απόγευμα τηλέφωνο από Forthnet για 24αρι ίντερνετ+απεριόριστα σταθερά+κλήσεις σε κινητά με αστική χρέωση+full pack nova με 40 ευρώ για πάντα!!!!!.....τους λες τώρα γιατί περιμένατε να φύγω για να μου κάνετε την προσφορά ή δεν τους λες;;;.....σαν καλό παιδί είπα απλά ευχαριστώ και ότι θα το σκεφτώ.

Kapa
16-12-2014, 22:55
Οταν σε εχουν ηδη πελατη δεν σου κανουν καμια προσφορα.

Οταν δουν την αιτηση φορητοτητας τοτε παιρνουν τηλ.

nikon
17-12-2014, 15:29
Είπαμε να πάρουν αλλά όχι και έτσι, χθες 3-4 τηλέφωνα και σήμερα άλλα τόσα με άλλες προσφορές, πλέον βαρέθηκα και σταμάτησα να τους απαντάω.

ary4022
18-12-2014, 12:13
Είπαμε να πάρουν αλλά όχι και έτσι, χθες 3-4 τηλέφωνα και σήμερα άλλα τόσα με άλλες προσφορές, πλέον βαρέθηκα και σταμάτησα να τους απαντάω.
λες να κανω και εγω το ιδιο αλλα για να φυγω απο την forthnet και να παω στον ΟΤΕ.?
Για να δω εαν μου δωσουν κανα καλυτερο πακετο προσφορας

nikon
18-12-2014, 12:45
Κοίτα από τη Forthnet όταν του είπα ότι μου τα λέτε τώρα που έχω υπογράψει στον ΟΤΕ μου είπε ότι δεν με δεσμεύει η υπογραφή που έβαλα αν και φοβάμαι ότι τα ψιλά γράμματα άλλα θα λένε και αν ήταν τόσο απλό θα το έκαναν όλοι.....τι να σου πω αν θες δοκίμασε.

tonybsg
18-12-2014, 13:29
Ισχύει, δικαιούσαι υπαναχώρηση εντός 15 ημερών, το λέει και στο συμβόλαιο λογικά που υπέγραψες.

Τουλάχιστον αυτό είχα κάνει εγώ σε αίτηση φορητότητας δικιάς μου από Cosmote σε Vodafone πριν από λίγους μήνες, υπήρχε παράγραφος που το έλεγε καθαρά, οπότε το χρησιμοποίησα και επέστρεψα στην Cosmote (απλά το καθυστέρησαν στην Vodafone για 4-5 μέρες, ενώ από την Cosmote μου έλεγαν ότι είναι αδικαιολόγητη αυτή η καθυστέρηση).

nikon
18-12-2014, 14:06
Ωραία θα το έχω υπόψη όταν θα λήγει το συμβόλαιο με τον ΟΤΕ, στο χέρι μας είναι τελικά να τους κάνουμε να ρίχνουν τις τιμές.

le_71
18-12-2014, 22:29
Οι παρακάτω εικόνες είναι πριν και μετά την αλλαγή από Interleave σε Fast Path σε ΟΤΕ (ΠΑΝΤΑ) με ανταπόκριση στο αίτημά μου μέσα σε μερικά λεπτά. Μπορεί να πληρώνεις κάτι παραπάνω, αλλά όπως έχω πεί και σε άλλο νήμα, το "ακριβό" είναι κάτι σχετικό.

6330

6331

Kapa
18-12-2014, 22:59
Καλα το να τσεκαρουμε γραμμη απο speedtest εχουμε πει οτι ειναι ατοπο.

Αυτο που ειναι τραγικο ειναι οτι ενω εβαλες Fastpath, η γραμμη αυξηθηκε σε ταχυτητα. Κατι το οποιο δεν ισχυει για κανενα λογο.

dismal
19-12-2014, 08:24
To speedport έχεις;

le_71
19-12-2014, 10:05
Καλα το να τσεκαρουμε γραμμη απο speedtest εχουμε πει οτι ειναι ατοπο.

Αυτο που ειναι τραγικο ειναι οτι ενω εβαλες Fastpath, η γραμμη αυξηθηκε σε ταχυτητα. Κατι το οποιο δεν ισχυει για κανενα λογο.

Δεν τσέκαρα γραμμή. Τσέκαρα διαφορά πριν και μετά.


To speedport έχεις;

http://www.tp-link.com/gr/products/details/?categoryid=3788&model=TD-W9980

πολύ ευχαριστημένος

WolfRathmA
19-12-2014, 10:11
Καλα το να τσεκαρουμε γραμμη απο speedtest εχουμε πει οτι ειναι ατοπο.

Αυτο που ειναι τραγικο ειναι οτι ενω εβαλες Fastpath, η γραμμη αυξηθηκε σε ταχυτητα. Κατι το οποιο δεν ισχυει για κανενα λογο.


Αυτο ακριβως. Επισης η διαφορα στη ταχυτητα οφειλεται γιατι εχει δοκιμασει με διαφορετικους servers απο οτι βλεπω κατω δεξια.

Παιδια το καλυτερο που εχετε να κανετε ειναι traceroute στο k-play.co.uk ή k-play.de μεσο cmd, αυτα δοκιμαζω εγω τουλαχιστον.

le_71
19-12-2014, 10:13
Δεν με απασχολεί η ταχύητητα. Για το ping τα ανέβασα.

alan sirer
19-12-2014, 10:34
ο ιδιος ο οτε σε βαζει να κανεις τεστ στο speedtest http://athens-ote.speedtest.net/ και το ξερω διοτι μολις προχθες μιλουσα για προβλημα και οταν τους ειπα οτι καποιοι το θεωρουν αναξιοπιστο μου ειπαν αστους να λενε,το οτι το ρουτερ δινει μια τιμη δεν ισχυει,εμενα ειναι λιγο παρακατω απο τα 15000 αλλα σε καμια περιπτωση δεν βγαζω αυτο που λεει,στο speedtest μου δινει την πραγματικη τιμη.

dismal
19-12-2014, 10:38
Speedtest.otenet.gr για να έχεις ίδιο σερβερ.

WolfRathmA
19-12-2014, 10:51
Οταν δουλευα στον ΟΤΕ, προτειναμε αυτο εδω στους πελατες http://speedtest.ftp.otenet.gr/

Θα σου δωσει ακριβως την ταχυτητα στο κατεβασμα που πιανει η γραμμη σου.

alan sirer
19-12-2014, 11:00
το ftp το δινουν για να δεις με ποσο κατεβαζεις το δευτερολεπτο και το αλλο που ποσταρα για να δεις την συνολικη ταχυτητα που πιανεις.
εγω οπως ειπα στο ρουτερ βγαζω 14937 kbps / 861 kbps στο speedtest 12.79/0,76 και στο ftp το max ειναι στο 1,6 αλλα ο Μ.Ο. 1,3

dinospao
01-01-2015, 18:27
Εχω χρονια τηλεφωνο και ιντερνετ στον οτε. Αλλα αυτη τη στιγμη το ποσο που δινω γι αυτα που μου προσφερει ειναι πολλα. Δινω 70 ευρω το διμηνο για 2αρα γραμμη με απεριοριστα αστικα υπεραστικα. Ναι μεν δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα ουτε στο ιντερνετ ουτε στο τηλεφωνο. Αλλα θελω να αλλαξω πακετο για κατι πιο καλο και σε καλυτερη τιμη. Εσεις τι προτεινετε; Εδω στη Χιο μονο ο οτε ειναι καλος αντε και η forthnet.
Με πηραν απο τον οτε για την 4αρα γραμμη διοτι η 2αρα καταργηθηκε αλλα με αλλαγη τιμης και τους ειπα οχι. Και απο τοτε που μου εδωσαν το ρουτερ το zte παρατηρω πως η ταχυτητα δεν ειναι οπως παλια.

nikon
02-01-2015, 09:43
Με την μέχρι τώρα εμπειρία μου να προλάβω όσους έχουν σκοπό να πάνε στον ΟΤΕ να ΜΗΝ πάνε μέσω Γερμανού, από τις 22/11/14 που έκανα την αίτηση και λόγω ενός παλιού υπολοίπου που υπήρχε για το οποίο μέχρι να μου πουν να το πληρώσω και να τους στείλω την πληρωμή (λες και δεν μπορούσαν να δουν ότι πληρώθηκε) και αφού στον Γερμανό που το είδε μου είπε δεν πειράζει γιατί αφορά άλλο τηλέφωνο έφτασε 22/12/14 για να έρθει τεχνικός για το τηλέφωνο και το internet και από τότε περιμένω τον τεχνικό του Γερμανού για ΟΤΕ tv.

Το αστείο είναι, επειδή πήγα στον ΟΤΕ και ρώτησα τι γίνεται, στη καρτέλα μου το ΟΤΕ tv φαίνεται ενεργό και αυτό λέει για να ισχύει η προσφορά.....δηλαδή ενώ περιμένω 2 εβδομάδες τώρα για να έρθει κάποιος και να μου βάλει ΟΤΕ tv το σύστημα τους δείχνει ότι έχω και βλέπω.

Με λίγα λόγια η συνεργασία ΟΤΕ και Γερμανού είναι για γέλια και για κλάματα.

dinospao
10-01-2015, 14:21
Παιδια εβαλα στον οτε 24αρα γραμμη. Ενεργοποιηθηκε αμεσα. Αλλα ενω κλειδωνει στα 11 Μbps εγω κατεβαζω αρχεια με 1,1mbps. Πηρα στην υποστηριξη το ελεγξανε μετα με πηρε ο τεχνικος και μου λεει πιανεις σωστα. Το download τοσο θα ειναι. δεν θα κατεβαζεις με 11 mbps. Τα 11 μεταφραζονται σε 1,1 στο download. Πλακα μας κανουν ή δεν ξερω εγω κατι;

Kapa
10-01-2015, 16:15
Κανονικα ειναι η ταχυτητα σου.

Υπαρχει διαφορα μεταξυ Mb(megabit) και MB(megabyte).

1 MB = 8 Μb

Οποτε για να κατεβασεις ενα αρχειο 1MB σε ενα δευτερολεπτο χρειαζεσαι 8mbps ταχυτητα.

Εσυ μπερδευτηκες και νομιζες οτι μπορουσες να κατεβαζεις 11MB το δευτερολεπτο.

Kapa
27-03-2015, 14:03
Μαλλον ηρθε η στιγμη για να παω σε VDSL. Μιας και θα πληρωνω ακριβως τα ιδια με τωρα που εχω ADSL.

Η μοναδικη εταιρια που σκεφτομαι και με καλυπτει ειναι η CYTA και σε ταχυτητα 35/3.

Υπαρχει καποιος που να εχει παει σε CYTA VDSL και να εχει θεματα στη ποιοτητα των υπηρεσιων?

Με εχει ριξει σε τραγικα επιπεδα η Forthnet και μαλλον μετα απο 10+ χρονια θα χωρισουν οι δρομοι μας.

panos74gr
27-03-2015, 15:07
Και εγω εχω forthnet 24άρα και τελευταία μου κάνει πολλά νερά. Νομιζω οτι απο τοτε που άρχισαν να παρέχουν VDSL έχουν ρίξει την ταχύτητα στις υπόλοιπες γραμμές.


Εκτός αυτού, εχω και αρκετα προβλήματα του τύπου να ξυπνάω το πρωι και εχει κανει disconnect η σύνδεση και να χρειάζεται reboot ή να με κάνει disconnect οταν κατεβάζω πολλά πραγματα μαζι.

Είναι αυτά θέματα router ή πιο πολυ παρόχου; Θέμα γραμμής δεν νομιζω οτι ειναι γιατί κλειδώνει στα 20-21mbps σταθερά και δεν πέφτει το DSL. Ακόμα και οταν με κάνει disconnect, η γραμμή δείχνει να ειναι up στο router μου.