PDA

View Full Version : Dolby TrueHD - PCM 5.1



Alex
19-10-2007, 01:17
Το PS3 μου για να αναπαράγει ήχο το έχω συνδεδεμένο με τον ενισχυτή μου(7.1 κανάλια)μέσω οπτικής ίνας(o ενισχυτής δεν έχει hdmi).Παιδιά έβαλα να δώ το Spiderman 3 σε Blue-Ray και ενώ η ταινία υποστηρίζει ήχο Dolby TrueHD και PCM 5.1,στον ενισχυτή μου τον PCM μου τον "βγάζει" δικάναλο και ο Dolby TrueHD δεν παίζει καν.Μόνο με σύνδεση HDMI 1.3 μεταξύ PS3-Ενισχυτή μπορεί να παίξει αυτά τα φορμά;Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό;:witsend:

Slackie_XL
19-10-2007, 01:23
Είμαι σχεδόν σίγουρος πως δε σου παίζει TrueHD διότι πολύ απλά δεν το υποστηρίζει ο ενισχυτής σου. Εγώ που έχω συνδέσει τον ενισχυτή μου με hdmi και πάλι δεν μπορώ να ακούσω TrueHD (τον έχω λιγότερο από χρόνο). Eίναι νέο forma στον ήχο και το έχουν οι πολύ καινούριοι ενισχυτές.



Το PS3 μου για να αναπαράγει ήχο το έχω συνδεδεμένο με τον ενισχυτή μου(7.1 κανάλια)μέσω οπτικής ίνας(o ενισχυτής δεν έχει hdmi).Παιδιά έβαλα να δώ το Spiderman 3 σε Blue-Ray και ενώ η ταινία υποστηρίζει ήχο Dolby TrueHD και PCM 5.1,στον ενισχυτή μου τον PCM μου τον "βγάζει" δικάναλο και ο Dolby TrueHD δεν παίζει καν.Μόνο με σύνδεση HDMI 1.3 μεταξύ PS3-Ενισχυτή μπορεί να παίξει αυτά τα φορμά;Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό;:witsend:

iraklis
19-10-2007, 02:21
TrueHD δεν μπορείς να πάρεις μέσω οπτικής ίνας.Μόνο μέσω HDMI

Slackie_XL
19-10-2007, 09:14
Αυτό λέω και γω...πως εφόσον δεν έχει καν hdmi θύρα ο ενισχυτής δεν θα μπορεί να υποστηρίξει TrueHD...


TrueHD δεν μπορείς να πάρεις μέσω οπτικής ίνας.Μόνο μέσω HDMI

Alex
19-10-2007, 10:44
Slackie Υπάρχει μεγάλη διαφορά όταν ακούς ασυμπίεστο PSM 5.1 έναντι του Dolby Digital 5.1;Έχω τον ενισχυτή pioneer vsx ax5i{4 χρόνια περίπου).Έχει και θύρα iLink(firewire)αλλά πάλι δεν πιστεύω να που δώσει PCM 5.1 μέσω αυτής.
Μου φαίνεται τελικά θα μας κάνουν να αλλάξουμε και ενισχυτή.:banghead:

Slackie_XL
19-10-2007, 15:41
Φίλε Alex η διαφορά είναι η εξής: Το PCM σήμα είναι τελείως ασυμπίεστο σε σχέση με το Dolby Digital, και αυτό όπως καταλαβαίνεις έχει μεγάλη διαφορά στην τελική ποιότητα.
O δικός μου ενισχυτής είναι ο DENON AVR 2807 http://www.denon.co.uk/site/frames_main.php?main=prod&ver=&MID=3&sub=1&action=detail&Pid=237

Παρόλο που υποστηρίζει τα πάντα σε σχέση με σήματα HD και γενικά ότι υπάρχει μέχρι σήμερα σε σήματα εικόνας και ήχου υστερεί στα τελευταία φορμά TrueHD. Οι νέοι αυτοί ενισχυτές ξεκινούν σε τιμές πάνω από τα 1.800 ευρώ γιατί με ενδιαφέρει και το έχω ψάξει. Για όποιον ενδιαφέρεται να πω πως τον δικό μου τον πουλάω 700 ευρώ και είναι σε άψογη κατάσταση. H τιμή αγοράς του αυτή τη στιγμή είναι στα 1.200 ευρώ. Αναλυτικά χαρακτηριστικά θα δείτε στο πιο πάνω link.

Σόρυ για την πλάγια αγγελία αλλά το έφερε το θέμα.

Οτιδήποτε άλλο θες να ρωτήσεις και μπορώ να απαντήσω shoot it που λένε.




Slackie Υπάρχει μεγάλη διαφορά όταν ακούς ασυμπίεστο PSM 5.1 έναντι του Dolby Digital 5.1;Έχω τον ενισχυτή pioneer vsx ax5i{4 χρόνια περίπου).Έχει και θύρα iLink(firewire)αλλά πάλι δεν πιστεύω να που δώσει PCM 5.1 μέσω αυτής.
Μου φαίνεται τελικά θα μας κάνουν να αλλάξουμε και ενισχυτή.:banghead:

vasses
19-10-2007, 16:25
Φίλε Alex η διαφορά είναι η εξής: Το PCM σήμα είναι τελείως ασυμπίεστο σε σχέση με το Dolby Digital, και αυτό όπως καταλαβαίνεις έχει μεγάλη διαφορά στην τελική ποιότητα.

Οτιδήποτε άλλο θες να ρωτήσεις και μπορώ να απαντήσω shoot it που λένε.

Oso pio asympiestos einai o ixos toso kaliteri poiotita exei to akoustiko apotelesma opos kai ayxisi tou megethous pou pianei sto disko ,
Den exo parei ps3 to perimeno tin triti , tygxainei na exo kai ego av 7 kanalo sta blu ray disc den exoun epiloges ixou gia aplo DD i DTS pera apo to true HD sound?

bros400pgm
19-10-2007, 17:29
Ολα τα blu-ray disc εχουν και συμπιεσμενο ηχο, aka dolby digital και Dts.

Alex
19-10-2007, 18:04
Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω τον Onkyo TX-SR875.ο ενισχυτής είναι κορυφαίος,πανίσχυρος.Φυσικά υποστηρίζει όλα τα σύγχρονα φορμά εικόνας και ήχου. Τον είδα στο νέο τεύχος του περιοδικού "Ήχος Εικόνα".Έψαξα στο δίκτυο και διάβασα τα καλλίτερα για αυτόν.η τιμή του στην Ελλάδα σύμφωνα με το περιοδικό ανέρχεται στα 2.200 ευρώ περίπου.Η καλλίτερη τιμή που έχω βρεί για αυτόν είναι απο μαγαζί στην Γερμανία με 1390 Ευρώ συμπεριλαμβανομένων και τών εξόδων αποστολής.Τον έχουν παραγγείλει αρκετοί Έλληνες απο έκει χωρίς κανένα πρόβλημα.

http://www.schlauershoppen.de/product_info.php?products_id=263498

Slackie_XL
19-10-2007, 21:33
Έχω σκεφτεί και γω αρκετές φορές να αγοράσω κάτι από το εξωτερικό, αλλά λέω μια στις χίλιες αν συμβεί κάτι τότε τι κάνω; Σε ποιόν απευθύνομαι;

Ο Onkyo δείχνει πολύ δυνατός και futureproof...Εύχομαι να τον αποκτήσεις σύντομα αν το αποφασίσεις.



Εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω τον Onkyo TX-SR875.ο ενισχυτής είναι κορυφαίος,πανίσχυρος.Φυσικά υποστηρίζει όλα τα σύγχρονα φορμά εικόνας και ήχου. Τον είδα στο νέο τεύχος του περιοδικού "Ήχος Εικόνα".Έψαξα στο δίκτυο και διάβασα τα καλλίτερα για αυτόν.η τιμή του στην Ελλάδα σύμφωνα με το περιοδικό ανέρχεται στα 2.200 ευρώ περίπου.Η καλλίτερη τιμή που έχω βρεί για αυτόν είναι απο μαγαζί στην Γερμανία με 1390 Ευρώ συμπεριλαμβανομένου και τών εξόδων αποστολής.Τον έχουν παραγγείλει αρκετοί Έλληνες απο έκει χωρίς κανένα πρόβλημα.

http://www.schlauershoppen.de/product_info.php?products_id=263498