PDA

View Full Version : ERT HD



Pages : [1] 2

odytsak
18-04-2011, 21:22
ΕΡΤ Υψηλής Ευκρίνειας (http://www.ps3forums.gr/index.php/eidiseis/politismos/45-eidiseis/662-2011-04-18-15-14-08.html)


http://www.ert.gr/images/stories/news/politismos/ert_building.jpg



Η μετάβαση της Δημόσιας Τηλεόρασης στην Ψηφιακή Εποχή συνεχίζεται, με την έναρξη πιλοτικών μεταδόσεων σε σύστημα υψηλής ευκρίνειας (High Definition). Η πρώτη απευθείας μετάδοση θα πραγματοποιηθεί με τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα, σε παράλληλη μετάδοση με τη ΝΕΤ. Για το σκοπό αυτό, δημιουργείται ένα νέο πιλοτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ, με την ονομασία ΕΡΤ HD. Εν τω μεταξύ, από τις 27 Μαΐου, η Ψηφιακή ΕΡΤ επεκτείνεται και στους νομούς Λάρισας, Καρδίτσας και Τρικάλων, από το Κέντρο Εκπομπής Δοβρουτσίου της Θεσσαλίας. Παράλληλα, στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης, η ΕΡΤ καθιερώνει το θεσμό του Συνηγόρου του Τηλεθεατή (http://www.ps3forums.gr/index.php/eidiseis/politismos/45-eidiseis/665-2011-04-18-15-58-19.html) για την καλύτερη εξυπηρέτηση του Πολίτη και, σταδιακά, ξεκινά σειρά από δράσεις (http://www.ps3forums.gr/index.php/eidiseis/politismos/45-eidiseis/665-2011-04-18-15-58-19.html) στον τομέα του Περιβάλλοντος, για να ευαισθητοποιηθούν οι πολίτες σε θέματα ανακύκλωσης.
Όλο το Ρεπορτάζ

Από την Τετάρτη 27 Απριλίου 2011, η ΕΡΤ ξεκινά πιλοτικές μεταδόσεις σε σύστημα υψηλής ευκρίνειας (High Definition – HD) με ελεύθερο σήμα στην επίγεια ψηφιακή εκπομπή. Η πρώτη απΆ ευθείας μετάδοση θα πραγματοποιηθεί με τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα, για την πρώτη σειρά ημιτελικών του Champions League, σε παράλληλη μετάδοση με τη ΝΕΤ.
Για να δοθεί η δυνατότητα μετάδοσης γεγονότων που παράγονται σε σύστημα υψηλής ευκρίνειας, θα δημιουργηθεί ένα νέο πιλοτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ με την ονομασία EΡΤ HD, το οποίο θα ενταχθεί στο δεύτερο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ, από κοινού με τα τηλεοπτικά προγράμματα ΝΕΤ, ΕΤ1 και ΕΤ3.
Το κανάλι της Βουλής, τη θέση του οποίου θα πάρει το πιλοτικό πρόγραμμα ΕΡΤ HD, θα μεταφερθεί στο πρώτο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ.
Ταυτοχρόνως, τα προγράμματα του σινε+ και του σπορ+ θα συγχωνευθούν και θα δημιουργηθεί ένα νέο ενιαίο πρόγραμμα, το σινε/σπορ +, με το περιεχόμενο του σπορ+ στην πρωινή ζώνη και του σινε+ στην βραδινή.

Τα δύο ψηφιακά μπουκέτα της ΕΡΤ, με τέσσερα τηλεοπτικά προγράμματα ανά ψηφιακό μπουκέτο, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (ΚΥΑ 21161/08), θα διαμορφωθούν ως εξής:

1ο Ψηφιακό Μπουκέτο:
- Βουλή Τηλεόραση
- σινε/σπορ+
- πρίσμα+
- ΡΙΚ Sat

2ο Ψηφιακό Μπουκέτο:
- ΝΕΤ
- ΕΤ1
- ΕΤ3
- ΕΡΤ HD

Η νέα διαμόρφωση των ψηφιακών μπουκέτων θα ξεκινήσει από την Τρίτη 26 Απριλίου 2011, μία ημέρα πριν από την πρώτη μετάδοση σε σύστημα υψηλής ευκρίνειας.
Η κωδικοποίηση του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου θα μετατραπεί εφεξής στο σύστημα MPEG 4. Το πρώτο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ θα συνεχίσει με κωδικοποίηση MPEG 2, για περιορισμένο χρονικό διάστημα.
Οι τηλεθεατές δε θα χρειαστεί να επανασυντονίσουν τους ψηφιακούς τους δέκτες για τη λήψη των νέων μπουκέτων. Στο πρώτο ψηφιακό μπουκέτο, στη θέση του σινε+ θα εμφανιστεί η Βουλή Τηλεόραση και στη θέση του σπορ+ θα εμφανιστεί το σινε/σπορ+. Το πρίσμα+ και το ΡΙΚ Sat θα παραμείνουν στις ίδιες θέσεις.
Στο δεύτερο ψηφιακό μπουκέτο ΝΕΤ, ΕΤ1 και ΕΤ3 θα παραμείνουν στη θέση τους και τη θέση του Βουλή Τηλεόραση θα πάρει το πιλοτικό πρόγραμμα ΕΡΤ HD.
Για τη θέαση του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου είναι απαραίτητη η ύπαρξη ψηφιακού δέκτη MPEG 4, είτε ενσωματωμένου στην τηλεόραση, είτε εξωτερικού.
Για τη λήψη του πιλοτικού προγράμματος ΕΡΤ HD είναι απαραίτητη η ύπαρξη τηλεόρασης με δυνατότητα HD και ενσωματωμένος ή εξωτερικός δέκτης MPEG 4 HD.
Ο ήχος του προγράμματος ΕΡΤ HD θα είναι στερεοφωνικός. Σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα, η ΕΡΤ θα είναι σε θέση να προσφέρει και ήχο Surround 5.1 στις μεταδόσεις HD.
Οι ζωντανές μεταδόσεις γεγονότων από την ΕΡΤ HD σε σύστημα υψηλής ευκρίνειας θα πραγματοποιούνται πάντοτε εκ παραλλήλου με τη μετάδοσή τους σε σύστημα κανονικής ευκρίνειας (Standard Definition – SD) από το αντίστοιχο πρόγραμμα της ΕΡΤ, που έχει τα δικαιώματα μετάδοσης του γεγονότος (ΝΕΤ, ΕΤ1, ΕΤ-3).

Σε συνέχεια της πρώτης μετάδοσης του αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα, στις 27 Απριλίου 2011, η ΕΡΤ προγραμματίζει παράλληλες μεταδόσεις και σε σύστημα υψηλής ευκρίνειας των παρακάτω γεγονότων:

- Ημιτελικός Champions League: Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σάλκε, στις 4/5/2011
- Final 4 Euroleague Basketball: 6 και 8/5/2011
- Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision 2011 (Ημιτελικοί και τελικός): 10, 12 και 14/5/2011
- Τελικός UEFA Champions League: 28/5/2011
- Τελική φάση τουρνουά τένις Roland Garros: 31/5/2011 – 5/6/2011

Επισημαίνεται πως η παράλληλη μετάδοση των ανωτέρω γεγονότων σε σύστημα υψηλής ευκρίνειας θα πραγματοποιηθεί χωρίς πρόσθετο κόστος για την ΕΡΤ, καθώς, τα γεγονότα αυτά, επειδή παράγονται σε HD, είναι διαθέσιμα στους κατόχους των δικαιωμάτων τόσο σε SD, όσο σε HD. Και, τέλος, η συγχώνευση των προγραμμάτων σινέ+ και σπορ+ θα δώσει τη δυνατότητα στην ΕΡΤ να μειώσει το λειτουργικό τους κόστος κατά το ήμισυ.

Με ανακοίνωσή του ο ΣΚΑΪ επιτίθεται εναντίον της ΕΡΤ, αναφέροντας μεταξύ άλλων ότι: «Με μια άκρως παράνομη ενέργεια η διοίκηση της ΕΡΤ επιχειρεί να εισάγει στην μετάδοση σήματος υψηλής ευκρίνειας (ΗD) τηλεοπτικά της προγράμματα. Η ενέργεια αυτή εκτός από παράνομη συνιστά ακραία παραβίαση των συνθηκών ανταγωνισμού, όπως ορίζονται από την Ευρωπαϊκή Ένωση, ενώ ταυτοχρόνως εγείρει θέματα χρηστής οικονομικής διαχείρισης από τη διοίκηση της ΕΡΤ και συγκεκριμένα από τους κυρίους Παπαγεωργίου και Ταγματάρχη».
Aπάντηση της ΕΡΤ στο ΣΚΑΪ


Η Διοίκηση της ΕΡΤ απαντώντας στα όσα μεταδίδει ο ΣΚΑΪ, με αφορμή την πιλοτική μετάδοση συγκεκριμένων διεθνών τηλεοπτικών γεγονότων με το σύστημα υψηλής ευκρίνειας, επισημαίνει τα ακόλουθα:

1. Σχετικά με την αναφορά σε «άκρως παράνομη ενέργεια» σημειώνουμε πως η ΕΡΤ προβαίνει στη μετάδοση ενεργώντας δυνάμει δικαιώματος που απορρέει από την άδεια παρόχου ψηφιακής εκπομπής που έχει νόμιμα χορηγηθεί από την ΕΕΤΤ και βάσει των νόμων 1730/87, 3592/07 και της ΚΥΑ 21161/08.

2. Σχετικά με τα περί «ακραίας παραβίασης των συνθηκών ανταγωνισμού» σημειώνουμε πως δεν συντρέχει στην προκείμενη περίπτωση καμία από τις απαιτούμενες από το Νόμο προϋποθέσεις αξίωσης για παράλειψη από την ΕΡΤ.

3. Σχετικά με τα περί «χρηστής οικονομικής διαχείρισης» σημειώνουμε πως οι εν λόγω μεταδόσεις της ΕΡΤ σε High Definition δεν παράγουν επιπρόσθετο κόστος για την ΕΡΤ. Αντιθέτως, επιτυγχάνεται σημαντική μείωση του λειτουργικού κόστους καθώς ενοποιούνται τα κανάλια ΣΙΝΕ+ και ΣΠΟΡ+.

4. Σε αντίθεση με τα όσα υποστηρίζει ο ΣΚΑΪ, η ενέργεια αυτή της ΕΡΤ, η οποία έχει πιλοτικό χαρακτήρα και αξιοποιεί τις νέες τεχνολογίες τηλεοπτικής μετάδοσης, όχι μόνο δεν επηρεάζει την ομαλή μετάβαση στην ψηφιακή εποχή, αντιθέτως καταξιώνει κατά τον καλύτερο τρόπο την εθνική προσπάθεια, στην οποία συμμετέχουν τόσο η ΕΡΤ όσο και οι ιδιωτικοί τηλεοπτικοί σταθμοί.

5. Τέλος, οι ενέργειες της ΕΡΤ είναι πάντα σύμφωνες με την κείμενη νομοθεσία. Ως εκ τούτου, συμμορφώνεται στις διατάξεις για κλείσιμο των αναλογικών συχνοτήτων σε περιοχές που εκπέμπει ψηφιακά, όταν αυτό επιβάλλεται από τη νομοθεσία.

πηγή
http://www.ert.gr/index.php/eidiseis/politismos/45-eidiseis/662-2011-04-18-15-14-08.html

Dragonpaul
18-04-2011, 21:27
+rep!!!!!!

Λοιπον... Για να καταλαβω τωρα. Εγω τι πρεπει να κανω για να δω σε HD? Να παω να αγορασω αυτο τον αποκωδικοποιητη που διαφημιζεται της Digea? Κατι λεει για mpeg 4 HD.

Desmond
18-04-2011, 21:40
Εγώ σκέφτομαι γι'αυτόν
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-X-HD-1000-Digital-Terrestrial-Receiver-HD-1000.htm

PDS
18-04-2011, 21:49
Αντε επιτελους...
Δλδ θελει αποκωδικοποιητη ε?

Dragonpaul
18-04-2011, 21:58
Εγώ σκέφτομαι γι'αυτόν
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-X-HD-1000-Digital-Terrestrial-Receiver-HD-1000.htm
Νικο, καλος φαινεται αυτος.


Αντε επιτελους...
Δλδ θελει αποκωδικοποιητη ε?
Δεν ειμαι σιγουρος ακομα βρε Βαγγελη. Μαλλον... Εμενα η δικη μου η TV εχει ενσωματωμενο mpeg2, αλλα λεει θελει mpeg4 HD. Εχω μπερδευτει λιγο.

PDS
18-04-2011, 22:03
Kαι εγω mpeg2 εχω.

Ισως λεω ανοησιες,αλλα μεσω Nova δεν θα μπορουσαμε να δουμε ΕΡΤHD(εφοσον φυσικα εχουμε τον HD αποκωδικοποιητη)?:p

odytsak
18-04-2011, 22:06
Παιδιά δεν θέλει τίποτα, όπως βλέπετε τα ψηφιακά μέχρι τώρα έτσι θα δείτε και την ΕΡΤ HD,
θα εκπέμπει εκεί που είναι τώρα η Βουλή,
απλά αντί για SD θα είναι HD.

Η μετάβαση σε mpeg4 όπως εκπέμπει ήδη η digea θα γίνει γιατί προσφέρει μεγαλύτερη συμπίεση από το mpeg2

Et3rn1tyGR
19-04-2011, 14:00
Αν εχεις τηλεοραση με Mpeg 4 δεν χρειαζεσαι τπτ.

Αν εχεις τηλεοραση με mpeg 2 θελει αποκωδικοποιητη. Προτεινω crystal audio μιας και εχει και αλλα καλουδια πανω + αρκετα καλη υποστηριξη.

Desmond
19-04-2011, 14:18
Αυτόν εδώ λες?
http://www.electrostudio.gr/product.asp?catid=2151&pcatid=3814

odytsak
19-04-2011, 14:59
Αν εχεις τηλεοραση με Mpeg 4 δεν χρειαζεσαι τπτ.

Αν εχεις τηλεοραση με mpeg 2 θελει αποκωδικοποιητη. Προτεινω crystal audio μιας και εχει και αλλα καλουδια πανω + αρκετα καλη υποστηριξη.

Αν το post σου είναι για να με διορθώσεις εννοούσα πως όποιος βλέπει ήδη digea
(με ενσωματωμένο ή έξωτερικό αποκωδικοποιητή δεν έχει σημασία)
θα βλέπει και ΕΡΤ HD.

edit: ο εξωτερικός θα πρέπει να έχει έξοδο HDMI για να δώσει HD ανάλυση.

PDS
19-04-2011, 15:07
Oποτε χρειαζομαι αποκωδικοποιητή για mpeg4.Oχι οτι δεν το περιμενα αλλα τεσπα.

odytsak
19-04-2011, 15:24
Δηλαδή μέχρι τώρα δεν έβλεπες digea και έβλεπες τα ιδιωτικά αναλογικά?

Προσοχή στον εξωτερικό αποκωδικοποιητή που θα πάρεις να έχει έξοδο HDMI,
με scart εννοείται πως δεν θα δεις ανάλυση HD.

PDS
19-04-2011, 15:56
Eβλεπα μεσω Nova ψηφιακα.Γι αυτο και ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση η ERT μεσω Nova HD να παιζει HD.

Eνταξει το δευτερο εννοειται.:p

sacram73gr
19-04-2011, 16:00
επιτελους η lg μου θα παιζει οπως και στα γερμανικα δορυφορικα δεν θα ξαναδω μουντιαλ και ευροβυζιον σε γερμανικη μεταφραση
αλες ιν ορντουνγκ.....

odytsak
19-04-2011, 16:08
Είδα χθες το βράδυ την ωραία διαφήμιση της NOVA...

Eχει High De-fi-ni-tion?

Εχεις ΕΡΤ?

:a050::a050::a050::hysterical::hysterical:

george13gr
19-04-2011, 17:53
σημειώστε πως οι τηλεοράσεις με ενσωματωμένο mpeg-2 συνήθως έχουν υποδοχή CI-CAM κάρτας στο πλάι ώστε να μετατρέπουν το σήμα σε mpeg-4.
επίσης να αναφέρω πως οι mpeg-2 πιάνουν κανονικά τα ψηφιακά αλλά χωρίς εικόνα και ακούγεται μόνο ο ήχος.Αυτά.

mobster21
19-04-2011, 18:06
δεν πανε να μαζεψουν τα λειτουργικα τους εξοδα, το HD τους μαρανε...

Dragonpaul
19-04-2011, 18:32
σημειώστε πως οι τηλεοράσεις με ενσωματωμένο mpeg-2 συνήθως έχουν υποδοχή CI-CAM κάρτας στο πλάι ώστε να μετατρέπουν το σήμα σε mpeg-4.
επίσης να αναφέρω πως οι mpeg-2 πιάνουν κανονικά τα ψηφιακά αλλά χωρίς εικόνα και ακούγεται μόνο ο ήχος.Αυτά.

Εμένα έχει τέτοια υποδοχή νομίζω. Δηλαδή αρκεί να τοποθέτησω μια τέτοια κάρτα;

odytsak
19-04-2011, 18:32
http://www.radio-link.gr/images1/ERT%20MPOYKETA%20DIGITAL%20TV.jpg

george13gr
19-04-2011, 20:07
Εμένα έχει τέτοια υποδοχή νομίζω. Δηλαδή αρκεί να τοποθέτησω μια τέτοια κάρτα;

oh yes:a020: βρες το μοντέλο της tv σου και ρώτα βάσει αυτού.
στην δική μου δουλεύει η ψηφιακή άψογα εδώ και σχεδόν ένα χρόνο με την καρτούλα.

Dragonpaul
19-04-2011, 20:10
oh yes:a020: βρες το μοντέλο της tv σου και ρώτα βάσει αυτού.
στην δική μου δουλεύει η ψηφιακή άψογα εδώ και σχεδόν ένα χρόνο με την καρτούλα.

Ελα ρε, δε το ηξερα αυτο. Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Μηπως γνωριζεις και που πρεπει να την ψαξω?

george13gr
19-04-2011, 20:19
Ελα ρε, δε το ηξερα αυτο. Σε ευχαριστω για την πληροφορια. Μηπως γνωριζεις και που πρεπει να την ψαξω?

http://www.plaisio.gr/search.aspx?keyword=ci%20module
πριν την πάρεις ρώτα για την τηλεόρασή σου,αν και η NEOTION αναφέρει πως είναι πλήρως συμβατή με όλες τις tv mpeg-2:yes:
rep please lol

Dragonpaul
19-04-2011, 20:24
Kατι τελευταιο... Η θυρα μοιαζει πολυ με αυτη:
http://i62.photobucket.com/albums/h89/david_stanley/Other%20photos/Sony.jpg

Αλλα λεει επανω "PC Card Slot Protector". Παιζει να μην ειναι αυτη?

PDS
19-04-2011, 20:33
Και η καρτα απο οτι βλεπω ειναι αρκετα ακριβη..

Τι να πω ρε γμτ ελπιζω η ERT HD να υπαρχει και στη Νοva.

Dragonpaul
19-04-2011, 20:37
Και η καρτα απο οτι βλεπω ειναι αρκετα ακριβη..

Τι να πω ρε γμτ ελπιζω η ERT HD να υπαρχει και στη Νοva.

Βαγγελη, λογικα θα υπαρχει. Το θεωρω λιγο κουλο να μην υπαρχει. Αλλα παλι, δεν ξερεις...

PDS
19-04-2011, 20:40
Ναι ρε συ,προσπαθω να σκεφτω καποιον λογο για να μην το κανουν αλλα δεν βρισκω.Ενταξει δεν γνωριζω και πολλα πραγματα γι αυτα τα θεματα,αλλα εφοσον ειναι ελευθερο το HD καναλι,γιατι να μην το εχει η ΝOVA και να γλυτωσουμε και τα εξοδα:p
Kαλυτερα να παω να παρω κανα παιχνιδι με αυτα τα χρηματα:ice:

Dragonpaul
19-04-2011, 20:43
Ναι ρε συ,προσπαθω να σκεφτω καποιον λογο για να μην το κανουν αλλα δεν βρισκω.Ενταξει δεν γνωριζω και πολλα πραγματα γι αυτα τα θεματα,αλλα εφοσον ειναι ελευθερο το HD καναλι,γιατι να μην το εχει η ΝOVA και να γλυτωσουμε και τα εξοδα:p
Kαλυτερα να παω να παρω κανα παιχνιδι με αυτα τα χρηματα:ice:
'Η να ενισχυσεις τον ερασιτεχνη που βουλιαζει. :silly:

WolfRathmA
19-04-2011, 21:45
Επιτελους! Πολυ ωραια νεα! =)

Εγω ειμαι ηδη ετοιμος! ΑΝΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ; LOL

george13gr
20-04-2011, 08:35
Και η καρτα απο οτι βλεπω ειναι αρκετα ακριβη..

Τι να πω ρε γμτ ελπιζω η ERT HD να υπαρχει και στη Νοva.

είναι αρκετά τσιμπημένη σε σχέση με αποκωδικοποιητή που κάνει 30-40 ευρώ...

george13gr
20-04-2011, 08:39
Kατι τελευταιο... Η θυρα μοιαζει πολυ με αυτη:
http://i62.photobucket.com/albums/h89/david_stanley/Other%20photos/Sony.jpg

Αλλα λεει επανω "PC Card Slot Protector". Παιζει να μην ειναι αυτη?

λογικά Παύλο το protector είναι μια ψεύτικη κάρτα που συνήθως έχουν οι bravia για να μην μπαίνει σκόνη στο slot!
PCI πρέπει να λεει..
και για να είσαι 100% σίγουρος από την στιγμή που έχεις ψηφιακό μενού αυτή τη δουλειά κάνει το slot!

adok13
20-04-2011, 13:19
φιλε αυτη η καρτα μετατρεπει το Mpeg4 σε mpeg2.οποτε και να δουλεψει η καρτα στο erthd που δεν νομιζω θα βλεπεις σε ποιοτητα sd.οποτε μην παρεις καρτα.παρε εναν αποδικοποιητη που θα εχει και pvr.

Ezio
20-04-2011, 13:42
Πολύ καλά τα νέα για το hd, να το ακολουθήσουν και τα άλλα κανάλια, αλλά ελπίζω να βελτιωθεί η ζώνη 15:00-16:30 της ET1, που όλο επαναλήψεις βάζει. Να έβαζε τουλάχιστον τίποτα της προκοπής. Από αυτά που έχει τώρα μόνο οι αντικαταστάτες αξίζουν. Και αυτό επανάληψη φυσικά.

zeus gr
20-04-2011, 13:58
Ας κανουμε υπομονη Το καλο ειναι οτι αρχιζουν σιγα σιγα καποιοι και προχωρανε σε καποια θετικα βηματα
Αντε να δουμε και λιγο μπαλιτσα σε HD
(για τα ελληνικα καναλια μιλαω ετσι ? γιατι εξω εχουν σε 3D πολλα καναλια )

Chill
20-04-2011, 14:00
Παιδιά το σήμα απλά θα αναβαθμιστεί......

Εκεί που βλέπαμε μπούρδες σε sd πλέον θα βλέπουμε μπούρδες σε hd. Το πρόγραμμα θα παραμείνει ακριβώς το ίδιο, οι ίδιοι κρατικοδίαιτοι ανίκανοι θα εξακολουθούν να τσεπώνουν τα φράγκα όλων μας.

Συγχαρητήρια ΕΡΤ για την "αναβάθμιση" τώρα δώσε την δυνατότητα σε μας που δεν μας ενδιαφέρουν οι μπούρδες σου κ η παρακολούθηση του μπιλοζιριού προγράμματος σου να απαλλαγούμε από το τέλος στους λογαριασμούς της ΔΕΗ. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει και όχι η αναβάθμιση σε "μπούρδες HD"......

zeus gr
20-04-2011, 14:07
Φιλε μου καλα τα λες, αλλα δεν ειδα και τα ιδιωτικα καναλια να εκπεμπουν ουτε καν σε 16:9 καδρο Που δηλαδη σε HD

Λοιπον απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο
Σαφως και ειμαι εναντια στο νταβατζιλικι της πληρωμης της ΕΡΤ

Chill
20-04-2011, 14:20
Τα ιδιωτικά δεν τα πληρώνω οπότε ας εκπέμπουν και σε ασπρόμαυρο αν θέλουν.

Αρνούμαι ωστόσο να πανηγυρίσω για κάτι που με υποχρεώνουν να πληρώσω. Η ΕΡΤ είναι gtp, ανέκαθεν, τώρα απλά θα είναι GTP HD......τεράστιο άλμα και εγώ ο μαλάκας που δεν την θέλω θα την πληρώνω.....και πάλι.

Desmond
20-04-2011, 14:41
Αν και πάει προς το offtopic και για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου χωρίς να διαφωνώ με τους προλαλήσαντες για το νταβατζηλίκι, να πω οτι κάποια προγράμματα όπως ο εξαιρετικός και πολυβραβευμένος Εξάντας του Γ.Αυγερόπουλου δεν θα μπορούσαν να παίζουν στα ιδιωτικά κανάλια.
Edit: Chill ποιος σου είπε οτι δεν πληρώνεις τα ιδιωτικά?

Chill
20-04-2011, 14:57
Desmond αδερφέ χέστηκα για τον Εξάντα. Είμαι ρηχός βλέπω μόνο τσόντες με έμφαση στο Anal, τίποτε άλλο!!!! Δεν με ενδιαφέρει αν θα είχε εκπομπή ο Αυγερόπουλος και ο κάθε Αυγερόπουλος πόσο δε μάλλον το που θα την είχε.

Σε αυτήν την χώρα ο τελευταίος τροχός της αμάξης - εμείς - πληρώνει τους πάντες, φαντάζομαι και τα ιδιωτικά μέσω επιχορηγήσεων, διαφημιστικής πίτας κλπ. Απροκάλυπτο τέλος όπως αυτός υπέρ της ΕΡΤ δεν υπάρχει ωστόσο για τα ιδιωτικά.

Ας μεταφέρει κάποιος mod την συζήτηση περί των αχρήστων σε άλλο topic, ας μείνει αυτό για..... πανηγύρια περί eurovision hd και περιγραφές Θεοφιλόπουλου με dts......

odytsak
20-04-2011, 17:25
Κατά τη χθεσινή του συνεδρίαση (Μ. Τρίτη, 19/4/2011), το Διοικητικό συμβούλιο της ΕΡΤ Α.Ε. έλαβε τις ακόλουθες αποφάσεις:

Τη σύσταση ομάδας εργασίας, στο πλαίσιο του διαλόγου με την ΠΟΣΠΕΡΤ, που θα εξετάσει όλα τα προβλήματα των εργαζομένων της εταιρείας και θα εισηγηθεί λύσεις.

Ακόμα, ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΕΡΤ Α.Ε. Χαράλαμπος Ταγματάρχης, ενημέρωσε τα μέλη του Δ.Σ. για την πιλοτική εκπομπή ψηφιακού σήματος υψηλής ευκρίνειας (High Definition - HD) από τη δημόσια τηλεόραση. Υπενθυμίζεται ότι η πρώτη απ’ ευθείας μετάδοση με το σύστημα HD θα πραγματοποιηθεί στις 27 Απριλίου με τον αγώνα Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα για την πρώτη σειρά ημιτελικών του Champions League, σε παράλληλη μετάδοση με τη ΝΕΤ. Θα ακολουθήσουν ο Ημιτελικός του Champions League (Man. United - Schalke, στις 4/5/2011), το Final 4 της Euroleague Basket (6 και 8/5/2011), ο Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision 2011 (Ημιτελικοί και Τελικός: 10, 12 και 14/5/2011), ο Τελικός του UEFA Champions League (28/5/2011) και η Τελική φάση του Τουρνουά Τένις Roland Garros (31/5/2011 - 5/6/2011).

Επίσης, ο κ. Ταγματάρχης ενημέρωσε το Δ.Σ. για την εκπομπή επίγειου ψηφιακού σήματος στις 27 Μαΐου από το κέντρο εκπομπής Δοβρουτσίου στην Κεντρική Θεσσαλία, που αφορά στους νομούς Λαρίσης, Καρδίτσας και Τρικάλων.


Πηγή
http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showprel?service=3&maindoc=9841495

odytsak
20-04-2011, 20:51
H ΕΡΤ θα είναι το «ελεύθερο» κανάλι που θα μεταδώσει τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στην AEK και τον Ατρόμητο στις 30 Απριλίου στο ΟΑΚΑ.
Μετά το ναυάγιο με τον ALPHA που προτιμά το Greek Idol
η ΕΡΤ θα μεταδώσει τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας αφού ήρθε σε συμφωνία με το Conn-X.
O ALPHA θυμίζουμε ότι πέρυσι είχε μεταδώσει τον τελικό, ωστόσο, το δυνατό ξεκίνημα που έκανε το “Greek idol” σε νούμερα τηλεθέασης, “ανάγκασαν” το κανάλι να μην θέλει να ρισκάρει με τον τελικό, από τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχουν δύο “μεγάλες” ομάδες αντίπαλοι και άρα το ενδιαφέρον του κοινού θα είναι μονόπλευρο και πιο περιορισμένο.
Έτσι η ΕΡΤ, που είχε δείξει ενδιαφέρον, συμφώνησε με το Conn-X και θα μεταδώσει και αυτή τον τελικό ανάμεσα στην AEK και τον Ατρόμητο που θα γίνει στο ΟΑΚΑ στις 30 Απριλίου.

Σύμφωνα με πηγές η παραγωγή του τελικού από το Conn-X θα γίνει σε ΗD.

Aρα κατά 99% θα δούμε τον τελικό κυπέλλου σε HD από την ΕΡΤ HD.

karakaxas
21-04-2011, 13:26
1-2 πραγματακια μιας και το κατεχω το αθλημα

1.χρειαζετε δεκτης MPEG-4 HD απαραιτητα
2.δεκτης MPEG-4 SD δλδ. ο δεκτης αυτος δεν εχει εξοδο HDMI και δεν βλεπεις το HD καναλι (εχει μονο ηχο και μαυρη εικονα)
3.δεκτης MPEG-2 ειναι για τα σκουπιδια
4.ολες η καρτες τηλεωρασεων που κανουν το MPEG-2 ΣΕ MPEG-4 επισεις ειναι αχρηστες(μαυρη εικονα)
5.τηλεωρασεις mpeg-4 με HD READY --- FULL HD --- HD δεν θα εχετε προβλημα

αυτα που σας αναφερω ειναι δοκιμασμενα απο τους δικους μου δεκτες.

μιας και ειμαι κατοικος θεσσαλονικης εδω και 2 μερες βλεπουμε το πρωτο
FULL HD καναλι,μια δοκιμαστικη εκπομπη ψηφιακου σηματος απο το τει θεσσαλονικης.
εχει μονο διαφημιστικα
δειτε και ενα βιντεακι
http://www.youtube.com/watch?v=s3X698XlTMw

odytsak
21-04-2011, 15:14
Eψαξα στο net και βρήκα ότι εκπέμπει στο κανάλι 69,
προσπάθησα να συντονιστώ χειροκίνητα αλλά εδώ δυτικά που είμαι δεν υπάρχει σήμα.

Που μένεις? μόνο στη Σίνδο πιάνει?
γιατί διάβασα ότι εκπέμπει από το ΤΕΙ και όχι πάνω από το Χορτιάτη.
http://www.voria.gr/index.php?module=news&func=display&sid=46812

Ezio
21-04-2011, 15:42
Θα χρειαστεί αλλαγή κεραίας για hd;

odytsak
21-04-2011, 15:53
Oχι, οι κεραίες παραμένουν ως έχουν,
το μόνο που χρειάζεται είναι τηλεόραση με ενσωματωμένο δέκτη mpeg-4
αν δεν έχει, παίρνεις έναν εξωτερικό δέκτη με έξοδο HDMI.

AlexandrosQV
21-04-2011, 16:17
Ευτυχως η δικια μου εχει (Bravia W4000).. αντε επιτελους να χαρουμε και λιγο για τα λεφτα που μας τρωει η κρατικη τηλεοραση.

Ezio
21-04-2011, 16:20
Ξέρουμε πότε περίπου θα αρχίσει να εκπέμπει σε hd σε όλη την Ελλάδα;

karakaxas
21-04-2011, 17:38
ειμαι απο νεαπολη
η κεραια κοιταει στον χορτιατη και φιλλιπειο
αυτην την στιγμη εχει δυνατο σημα 65%
κανε αυτοματη αναζητηση και εμενα η χειροκινητη δεν κατεβαζε το καναλι
ναι στην 69 συχνοτητα βγαινει και ειναι απο την σινδο
το προγραμμα για τους φιλους ειναι αυτο

DIGEA:
Λάρισα (Μάιος 2011)
Πάτρα (Ιούνιος 2011)
Ακαρνανικά (Σεπτέμβριος 2011)
Ηράκλειο (Οκτώβριος 2011)
Χανιά (Οκτώβριος 2011)

NOVA:
Αττική (Μάιος – Ιούνιος 2011)
Θεσσαλονίκη (Σεπτέμβριος 2011)

ΕΡΤ:
Λάρισα, Τρίκαλα (Μάιος 2011)
Πάτρα (Ιούνιος 2011)
Κορινθιακός Κόλπος (Ιούλιος 2011)
Ρόδος (Αύγουστος 2011)
Αιτωλοακαρνανία (Σεπτέμβριος 2011)
Ηράκλειο (Οκτώβριος 2011)
Χανιά (Οκτώβριος 2011)
Ιωάννινα (Οκτώβριος 2011)
Φλώρινα (Οκτώβριος 2011)
Μυτιλήνη (Νοέμβριος 2011)
Ναύπλιο, Τρίπολη (Νοέμβριος 2011)

εκει που λεει νοβα ναι και η νοβα θα μπει με τα καναλια
νοβασινεμα 1 και νοβασπορ 1
δυστηχως θα ειναι συνδρομιτικα
το πως θα γινει η συνδρομη και αν χρειαστει ειδικη καρτα θα το δουμε στο μελλον

odytsak
21-04-2011, 19:26
Χίλια ευχαριστώ, όντως με αυτόματη αναζήτηση το βρήκε!!!:a049:

http://img845.imageshack.us/img845/9328/imag02382.jpg (http://img845.imageshack.us/i/imag02382.jpg/)

Απίστευτη εικόνα!:a023:

Θα βγάλουμε γούστα την Τετάρτη στο τσου-λου (Ρεάλ-Μπάρτσα) με την ΕΡΤ HD
και τις Τρίτες θα μπινελικιάζουμε το ''μεγάλο'' (σε εισαγωγικά βεβαίως) κανάλι
όπως θέλουν να τo αυτοδιαφημίζουν εκεί στο mega!

karakaxas
21-04-2011, 19:39
ποιον δεκτη εχεις ?

odytsak
21-04-2011, 19:59
Ενσωματωμένος είναι, έχω μια 55' LED ψιλοκαινούρια,
τον Ιούνιο την πήρα για να βλέπω το μουντιάλ αναλογικά σε 4:3 τρομάρα μου.

Ευτυχώς που υπάρχουν τα matroska και έβγαλε τα λεφτά της (και το GT5 βεβαίως).

Vicarious
21-04-2011, 21:39
^^Μάλλον έχουμε την ίδια, εγώ την έχω σε 42"...!
¶ντε να έρθει και Αθήνα να δουμε το el classico σε HD!!!

odytsak
21-04-2011, 22:11
Στα κοντά είμαστε... 6 και σήμερα!

|WISE|
21-04-2011, 22:46
Τελεια!θα βλεπω μπιλιω τσουκαλα σε χαι ντεφινισιον!!


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

ilias73
21-04-2011, 23:05
Όλο έρχονται τα ψηφιακά και κάπου στη Αθηνών-Πατρών χάνονται...Από πέρυσι περιμένουμε...Τελικά αν δεν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη σε τρώει το SD!

Desmond
21-04-2011, 23:32
Μην μπερδεύεσαι Ηλία.Τα ψηφιακά είναι SD εκτός του ERTHD.Δεν αλλάζει κάτι.

sacram73gr
22-04-2011, 11:16
επιτελους η τολμη και γοητεια σε hd εζησα τοσα χρονια ....για να απολαυσω τη σειρα μου οπως της αξιζει....!!!

karakaxas
22-04-2011, 12:02
εισαι ατυχος ποτε δεν θα δεις την τολμη και γοητεια σε HD :makefun:
το ΕΡΤ HD θα κανει ελαχιστες μεταδωσεις το περισσοτερο καιρο θα εχει μπαρες

WolfRathmA
23-04-2011, 00:45
Μονο απο μπαλα παντως εχει να λεει κατι! Τα αλλα που εχει η ΕΡΤ ειναι.. γτπ! xD

odytsak
23-04-2011, 15:44
Παρακολουθώντας το κανάλι του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης διαπίστωσα πως το interlaced (1080i) έχει τα θεματάκια του στις γρήγορες σκηνές
(το γνωστό φαινόμενο interline flicker)

Shadowman
23-04-2011, 17:35
Odysea ksereis pote tha erthei h psifiakh(DIGEA) sthn Kefalonia?

Maximvs
23-04-2011, 17:37
τελικα πουθενα δε λεει αν θα ''σηκωσει'' τα HD της EΡΤ η Νοva....μαυρα μεσανυχτα!!

odytsak
23-04-2011, 18:01
Odysea ksereis pote tha erthei h psifiakh(DIGEA) sthn Kefalonia?

H Kεφαλλονιά δεν βρίσκεται στο πρόγραμμα για το 2011 ούτε της digea ούτε και της ΕΡΤ.

Αρα μέσα στο 2012 αφού με υποχρεωτική οδηγία της ΕΕ η ψηφιακή μετάβαση των καναλιών πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος του 2012
(η αναλογική τους εκπομπή θα σταματήσει υποχρεωτικά).

Shadowman
23-04-2011, 18:15
Palh oi rigmenoi ths istorias eimaste !!!
Euxaristw Odysea kai kalh Anastash..

karakaxas
23-04-2011, 18:37
τελικα πουθενα δε λεει αν θα ''σηκωσει'' τα HD της EΡΤ η Νοva....μαυρα μεσανυχτα!!
προς το παρον EPT HD μονο ψηφιακα στην NOVA στο απωτερο μελλον


H Kεφαλλονιά δεν βρίσκεται στο πρόγραμμα για το 2011 ούτε της digea ούτε και της ΕΡΤ.

Αρα μέσα στο 2012 αφού με υποχρεωτική οδηγία της ΕΕ η ψηφιακή μετάβαση των καναλιών πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος του 2012
(η αναλογική τους εκπομπή θα σταματήσει υποχρεωτικά).

σωστα τα λες με υποχρεωτική οδηγία της ΕΕ η ψηφιακή μετάβαση των καναλιών πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος του 2012 .
στοχος των Ελληνικων καναλιων αλλα και της Ελληνικης κυβερνησης
ειναι να τελειωνουμε αμεσα.
αλλα επειδη εδω ειναι Ελλαδα και τα παντα πανε με πολυ αργους ρυθμους
τελικα πηραμε αδεια εως το 2015 !
σημειωτεον στης περισσοτερες χωρες ηδη εχουν περασει στην ψηφιακη εποχη.

odytsak
24-04-2011, 22:57
Σε καλό δρόμο είμαστε αφού η ΝΕΤ συνέχεια προβάλει τον αγώνα της Τετάρτης τονίζοντας στο τέλος ότι θα είναι η πρώτη φορά που θα γίνει μετάδοση υψηλής ευκρίνιας.

Slay
25-04-2011, 15:55
Αφου θα ερθουν τα ψηφιακα και στην πατρα (επιτελους) τον ιουνιο, αρχισα λιγακι το ψαξιμο για δεκτη, μεχρι στιγμης δεν εχω βρει αυτο που θελω στο 100% ο κοντινοτερος σε αυτα που θελω (με την μεχρι τωρα ερευνα) ειναι ο gemini 4 hd , τι θελω λοιπον να κανει, και πειτε μου εσεις προτασεις εαν ξερετε.

Να ειναι HD
Να ειναι pvr και να εχει και timeshift
Να εχει οπτικη εξοδο για 5.1 (οχι coaxial)
Να γραφει σε δισκο fat32 (η και ntfs) χωρις να καταστρεφει το υπαρχον file system

υπαρχει καποιος τετοιος? αυτος που ανεφερα ποιο πανω εκπληρωνει τις 3 πρωτες απαιτησεις οχι ομως και την τεταρτη καθως γραφει σε δικο του FS.

karakaxas
25-04-2011, 17:45
F&U ΔΕΚΤΗΣ ΕΠΙΓΕΙΑΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ H264 MPEG4 DTR2205HDPVR

Πιστοποιημένο από την DIGEA.
Σύνδεση HDMI για ψηφιακή σύνδεση με την LCD/Plasma τηλεόραση σας και εικόνα υψηλής ανάλυσης όπου και όταν είναι διαθέσιμη.
Σύνδεση USB για PVR λειτουργίες με υποστήριξη εξωτερικού σκληρού δίσκου μέχρι 2ΤΒ και σύστημα αρχείων FAT32 ή exFAT*.
Υψηλή ποιότητα κατασκευής με μεταλλικό περίβλημα, πλήθος συνδέσεων και ισχυρό επεξεργαστή της NEC (Japan).
2 Συνδέσεις SCART. Μια για σύνδεση με την τηλεόραση και μια για σύνδεση με DVD Recorder ή VHS.
2 συνδέσεις Audio-Video (Composite & Component) για πλήρη κάλυψη των αναγκών σας!
Ψηφιακή ομοαξονική σύνδεση ήχου.
Δυνατότητα άμεσης εγγραφής (με ή χωρίς προεπιλογή χρόνου εγγραφής*) και προγραμματισμένης εγγραφής μέσω EPG.
Δυνατότητα παρακολούθησης άλλου καναλιού από την ίδια συχνότητα κατά τη διάρκεια εγγραφής*
Λειτουργία Time Shift* με δυνατότητα αποθήκευσης της εγγραφής σε οποιοδήποτε σημείο.
Multimedia Center με δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων avi, mp4 και υποστήριξη εξωτερικών Ελληνικών υπότιτλων*.

XORO HRT 7600 DVB-T HD AVC/H.264 MPEG-4 HDMI

Τύπος Επίγειου Ψηφιακού Δέκτη: HD/SD DVB-T με υποστήριξη AVC, H.264 MPEG-4 και MPEG-2.
Συνδεσιμότητα: 1 x HDMI 1.3 με HDCP 1.1, 2 x USB 2.0, 2 x Scart, Stereo (by Scart), Coaxial, IEC 169-2 Female.
Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: PVR Ready για εγγραφή προγραμμάτων σε εξωτερικό μέσο USB, θύρες USB 2.0 για αναπαραγωγή αρχείων πολυμέσων (εικόνα, ήχου), υποστήριξη 1080i, Fast Program Scan, Ελληνικό Electronic Program Guide (EPG), Ελληνικη υποστήριξη TELETEXT, Λειτουργία Videotext, Γραφικό περιβάλλον σε αγγλικό μενού και μετατροπή σε ελληνικό με μια εύκολη αναβάθμιση μέσω USB.

Turbo-X HD 1000

HD δεκτής επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης με υποστήριξη όλων των ψηφιακών καναλιών (ιδιωτικών και κρατικών).
Λεπτό και κομψό design που ταιριάζει σε κάθε χώρο
Αποκωδικοποίηση MPEG-2, MPEG-4/ H.264
Υποστήριξη λειτουργίας EPG / ελληνικού TELETEXT / Υποτίτλων
Θύρα USB 2.0 για ενημέρωση λογισμικού, αναπαραγωγή μουσικής, προβολή εικόνας και λειτουργία εγγραφής (PVR)
Ελληνικό μενού OSD3
Υποστήριξη LCN (Logical Channel Number)
Γονικό κλείδωμα
Λίστα αγαπημένων σταθμών
Χρονοδιακόπτης αφύπνισης ή απενεργοποίησης
Ψηφιακός ήχος μέσω οπτικής εξόδου (S/PDIF)
Συνδέσεις HDMI, USB, Optical out, Composite, Component, Scart
3 Παιχνίδια (Tetris, Othello, Sudoku) για να περάσετε ευχάριστα τις ελεύθερες ώρες σας.

Gemini 4 HD

ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ MPEG-2 KAI MPEG-4. ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΜΕ ΤΑ MPEG-4 ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΟΥ DIGEA KAI ΤΑ ΜPEG-2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ ΝΕΤ.
4000 ΚΑΝΑΛΙΑ, ΛΗΨΗ 174 - 862 ΜΗz
HIGH DEFINITION - HDMI OUT
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝU - ΕΛΛΗΝΙΚΟ EPG (ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ) - ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕLΕΤΕΧΤ - ΕΛΛΗΝΙΚΟ MANUAL
RF IN, RF OUT, 1 SCART, HDMI, RG11 PORT ΓΙΑ SOFTWARE UPDATE, ΟΠΤΙΚΗ ΕΞΟΔΟ ΗΧΟΥDOLBY DIGITAL, DISPLAY BOARD, ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 12 V

αυτοι ειναι η 4 καλυτεροι δεκτες αυτην την στιγμη
αλλα επειδη ξεκιναει σιγα σιγα και η ιδεα του HD λογικα
θα βγουν και καινουργια μοντελα.

κοιτα βασικα σε καταστηματα με δορυφορικα εκει θα βρεις τον δεκτη
ακριβως οπως τον θελεις.

messi10
25-04-2011, 18:10
Noμιζω η αρχη θα γινει την Τεταρτη με τον αγωνα Ρεαλ-Μπαρτσελονα στην NET.

Slay
25-04-2011, 18:41
αυτοι ειναι η 4 καλυτεροι δεκτες αυτην την στιγμη
αλλα επειδη ξεκιναει σιγα σιγα και η ιδεα του HD λογικα
θα βγουν και καινουργια μοντελα.

ευχαριστω κατ'αρχας, οι δυο πρωτοι ειναι με coaxial , ο τριτος αν και λεει οτι εχει optical out στις εικονες δεν δειχνει κατι τετοιο, αλλα παλι coaxial, και το τεταρτος ειναι αυτος που εχω βρει μεχρι στιγμης που τουλαχιστον καλυπτει βασικα το θεμα εξοδου.

odytsak
26-04-2011, 01:33
Με το που τελείωσε η ταινία στο Cine+ στο τσακ-μπαμ έγιναν και οι αλλαγές,
το Cine+ συγχωνεύτηκε στη συχνότητα του Sport+, έγινε δηλαδή ένα κανάλι με ονομασία Cine/Sport+
και στη θέση του μπήκε η ''Βουλή''
που με τη σειρά της παραχώρησε τη θέση της στην EΡΤ HD σε 1080i

Απο το μεσημεράκι και μετά σίγουρα θα κάνουν δοκιμαστική εκπομπή για να τεστάρουν ότι όλα θα είναι έτοιμα για Τετάρτη βράδυ.

http://img269.imageshack.us/img269/5835/imag0239v.jpg (http://img269.imageshack.us/i/imag0239v.jpg/)

Dragonpaul
26-04-2011, 15:13
Λοιπόν... Εγω πήρα έναν αποκωδικοποιητη ο οποίος είναι και media player. Είναι ένας Crypto με HDMI. Όλα καλα με τη σύνδεση και τα κανάλια, μόνο που στη θέση του EΡΤ HD λέει "Καμία πληροφορια" και, φυσικά, δε δείχνει τίποτα. Όσοι μπορείτε, πείτε μου τι βλέπετε στη θέση της ΕΡΤ HD.

odytsak
26-04-2011, 15:24
Από χθες στη 1 το βράδυ μέχρι και τώρα παίζει αυτή η καρτέλα που πόσταρα με screenshot.

Dragonpaul
26-04-2011, 16:50
Τότε θα έχω πρόβλημα. Είναι σα να μην έχω καλό σήμα. Το ίδιο και με την ΕΤ3.

EDIT: Συγκεκριμένα, το πρόβλημα υπάρχει με ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3 και ERT HD. Οι ενδείξεις "Ένταση" και "Ποιότητα" στο σήμα, είναι και στα 4 κανάλια 55% και 25% αντίστοιχα. Στην περίπτωση της ERT HD τα νούμερα αυτα αλλάζουν ταχύτατα.

odytsak
26-04-2011, 18:31
Παύλο τσέκαρε που κοιτάει η κεραία σου,
όλα αυτά είναι στο ίδιο ψηφιακό μπουκέτο άρα το πρόβλημα δεν αφορά αποκλειστικά την ΕΡΤ HD
αλλά όλα τα κανάλια της συγκεκριμένης συχνότητας.

Στη Θεσσαλονίκη που είμαι, στα συγκεκριμένα κανάλια
έχω ισχύ σήματος πάνω από 90%
και ποιότητα σήματος σταθερά χωρίς να πέφτει καθόλου στο 100%

Πληροφοριακά να αναφέρω πως μετά την μετάβαση από mpeg2 σε mpeg4 η ΕΤ1 έχει απίστευτη εικόνα
η ΝΕΤ κινείται στα ίδια επίπεδα με πριν όπως και η άθλια ΕΤ3 που μάλλον έχει πολύ χάλια μηχανήματα.

odytsak
26-04-2011, 18:42
Τελικά η κρατική τηλεόραση όχι μόνο οριοθετεί αλλά επισπεύει τις εξελίξεις.

Το star έχει γυρίσει σε 16:9

Dragonpaul
26-04-2011, 18:43
Παύλο τσέκαρε που κοιτάει η κεραία σου,
όλα αυτά είναι στο ίδιο ψηφιακό μπουκέτο άρα το πρόβλημα δεν αφορά αποκλειστικά την ΕΡΤ HD
αλλά όλα τα κανάλια της συγκεκριμένης συχνότητας.

Στη Θεσσαλονίκη που είμαι, στα συγκεκριμένα κανάλια
έχω ισχύ σήματος πάνω από 90%
και ποιότητα σήματος σταθερά χωρίς να πέφτει καθόλου στο 100%

Πληροφοριακά να αναφέρω πως μετά την μετάβαση από mpeg2 σε mpeg4 η ΕΤ1 έχει απίστευτη εικόνα
η ΝΕΤ κινείται στα ίδια επίπεδα με πριν όπως και η άθλια ΕΤ3 που μάλλον έχει πολύ χάλια μηχανήματα.
Eμενα, σε ολα τα καναλια -πλην ελαχιστων εξαιρεσεων- η "Ενταση" ειναι γυρω στο 55% και η "Ποιοτητα" καπου στο 56%. Υπαρχουν καναλια, οπως, πχ, ο ΑΝΤ1 που η Ενταση ειναι στο 55%, αλλα η Ποιοτητα στο 99%. Στην περιπτωση των καναλιων που δε βλεπω, η Ενταση ειναι παντα στο 25% και της ERT HD ανεβοκατεβαινει ολη την ωρα με φρενηρεις ρυθμους.
Οπως και να χει, το αποτελεσμα ειναι οτι δεν εχω εικονα. Τι να κανω δηλαδη? Να ανεβαινω στις ταρατσες για να κινω την κεραια οπως εκανα παλια? Ελεος, ρε γμτ. :help:

karakaxas
26-04-2011, 19:07
http://www.avclub.gr/forum/ δες αυτο το φορουμ τα παιδια ειναι ολα εξπερ.
οποτη θυμαμαι στην αθηνα η περιοχες που βλεπουν τον ημητο εχουν προβλημα με τα ψηφιακα εχει διαμαχη η ερτ με την digea.
επισεις αν εχεις τον δεκτη της funai dtr 2205 hd pvr μην σε απασχολουν τα νουμερα και εγω αυτον εχω και τα νουμερα που βγαζει ειναι ......

Dragonpaul
26-04-2011, 19:13
Σε ευχαριστω πολυ για το Link.
Εγω εχω αυτον. (http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003178)

odytsak
26-04-2011, 19:13
Ελεος ρε παιδιά μ'αυτή τη digea, ας κάνανε καμμιά μαγκιά στην ΕΡΤ στον Χορτιάτη
και θα πήγαινα εγώ ο ίδιος να τους ξηλώσω τις κεραίες.

karakaxas
26-04-2011, 19:22
τα χτυπηματα ερχονται για την digea και δεν ειναι ευχαριστα.
το αλτερ παει για κλεισιμω ξερεις τη σημαινει αυτο ?
περισσοτερα χρηματα θα πρεπει να βαλουν τα αλλα καναλια
ωστε να καλυφθει το κενο της αδειας,λιγοτερα εσοδα απο της
διαφημησης αφου θα ειναι -1 καναλι και προσεξε εντος του καλοκαιριου
βγαινει στην αθηνα πρωτα και τον σεπτεβριο στην θεσσαλονικη η nova
με novasport 1,novacinema 1 ,euronews και ενα καναλι ακομα το οποιο
δεν ξερουμε ποιο θα ειναι μεχρι στιγμης.

odytsak
26-04-2011, 20:04
Nαι κάπου την πήρε το μάτι μου αυτή την είδηση,
το τέταρτο κανάλι αν θυμάμαι καλά θα επιλέξει η ΕΡΤ ποιό θα είναι
αφού η επίγεια ψηφιακή εκπομπή θα είναι κοινή για ΝΟVA και ΕΡΤ.

Πάντως σε αντίθεση με την Αθήνα (λόγω διαμάχης ΕΡΤ-Digea),
η Θεσσαλονίκη είναι πανέτοιμη για την EΡΤ HD,
o Xορτιάτης δίνει φουλ σήμα και σε ισχύ και σε ποιότητα ακόμα και στα δυτικά της πόλης.

Dragonpaul
26-04-2011, 20:09
Τα πραγματα εγιναν ακομα χειροτερα σε εμενα. Εκει που η συχνοτητα του ERT HD φαινοταν στη λιστα των καναλιων -εστω κι αν δεν εδειχνε-, εκανα μια νεα αναζητηση καναλιων και τωρα δε το "βρισκει" καθολου. Ελεος, ρε γμτ!!!!!:doh:
Προφανως φταιει η κεντρικη κεραια της πολυκατοικιας, αλλα, απ' ο,τι μου ειπαν, "βλεπει" Υμηττο. Τι στον κορακα συμβαινει???????

odytsak
27-04-2011, 14:32
Eρωτήσεις και απαντήσεις για την πιλοτική μετάδόση της EΡΤ HD

1. Πότε θα ξεκινήσει η πρώτη πιλοτική εκπομπή υψηλής ευκρίνειας της EΡΤ HD;

H πρώτη μετάδοση του πιλοτικού προγράμματος EΡΤ HD ξεκινά την Τετάρτη του
Πάσχα, στις 27 Απριλίου 2011, με τη μετάδοση του ποδοσφαιρικού αγώνα Ρεάλ ‐
Μπαρτσελόνα, για την πρώτη σειρά των ημιτελικών του Champions League.
Mία ημέρα πριν, τα ξημερώματα της 26ης Απριλίου 2011, ώρα 01.00 π.μ.,
προηγήθηκε η ψηφιακή μετάβαση από MPEG2 σε MPEG4, ως προς την εικόνα,
ολόκληρου του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου της ΕΡΤ (ΝΕΤ, ΕΤ‐1, ΕΤ‐3, ΕΡΤ HD).

2. Τι χρειάζεται να έχω για να παρακολουθήσω την EΡΤ HD;

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να διαθέτουμε τηλεόραση με οθόνη ικανή να
προβάλλει σήμα υψηλής ευκρίνειας (Full HD ή HD Ready).
Αν η τηλεόρασή μας αυτή διαθέτει και ενσωματωμένο επίγειο ψηφιακό δέκτη
MPEG4 τότε δεν χρειαζόμαστε τίποτε άλλο (αυτές οι τηλεοράσεις κυκλοφόρησαν
στην ελληνική αγορά από τα τέλη του 2009).
Σε διαφορετική περίπτωση, εάν διαθέτουμε τηλεόραση Full HD ή HDReady με
ενσωματωμένο επίγειο ψηφιακό δέκτη MPEG2 ή χωρίς καθόλου ενσωματωμένο
ψηφιακό δέκτη, απαιτείται η αγορά ενός χαμηλού κόστους εξωτερικού επίγειου
ψηφιακού δέκτη MPEG4/HD και συνδεσμολογία HDMI μεταξύ εξωτερικού δέκτη και
της τηλεόρασης. Απαραίτητη είναι και η αγορά ενός καλωδίου με συνδετήρες HDMI
στα δύο του άκρα.

3. Πως μπορώ να ξεχωρίσω εάν ο εξωτερικός επίγειος ψηφιακός δέκτης που
διαθέτω ή προτίθεμαι να αγοράσω, υποστηρίζει HD;

Ο δέκτης θα έχει τη δυνατότητα να δείξει σήμα υψηλής ευκρίνειας (High Definition ‐
HD), εάν υποστηρίζει κωδικοποίηση Mpeg4/Η.264AVC και διαθέτει θύρα σύνδεσης
HDMI. Αυτοί οι δέκτες, στη συσκευασία αγοράς τους έχουν ευδιάκριτα
χαρακτηριστικά όπως: "HD DVB‐T Receiver ή Mpeg4/Η.264AVC ή MPEG4/HD HDMI
ή εμπεριέχουν το HD μέσα στον κωδικό μοντέλου.

4. Το πρόγραμμα EΡΤ HD από την επίγεια ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ θα είναι
ελεύθερης ή συνδρομητικής λήψης;

Θα είναι ελεύθερης λήψης, αποτελώντας το πρώτο ελεύθερο HD πρόγραμμα στην
επίγεια ψηφιακή τηλεόραση της χώρας μας.

5. Σε ποιες περιοχές της χώρας θα είναι διαθέσιμη η ΕΡΤ HD;

Μέσω του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου της ΕΡΤ, θα είναι αρχικώς διαθέσιμη στις
περιοχές της Αττικής (δίαυλος 52UHF από Υμηττό και Αίγινα), Θεσσαλονίκης ‐
Κεντρικής Μακεδονίας (δίαυλος 23UHF από Χορτιάτη και Φιλίππειο) και
νοτιοανατολικής Θράκης (δίαυλος 58UHF από την Πλάκα Αλεξανδρούπολης). Από
τις 27 Μαΐου 2011, θα είναι διαθέσιμη και στην ευρύτερη περιοχή της Κεντρικής
1Θεσσαλίας (δίαυλος 43 UHF από το Δοβρούτσι). Θα μεταδίδεται μαζί με τα
τηλεοπτικά προγράμματα ΝΕΤ, ΕΤ1, ΕΤ3 και τα πέντε ραδιοφωνικά της ΕΡΑ.
Σταδιακά θα εμφανίζεται και σε άλλες περιοχές της χώρας, σύμφωνα με το εθνικό
πρόγραμμα μετάβασης στην ψηφιακή τηλεόραση που συντονίζεται από το
Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και οφείλει να ακολουθήσει η ΕΡΤ.

6. Από την Πάρνηθα και το Πήλιο θα εκπέμπεται το ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ με
το πρόγραμμα ΕΡΤ HD;

Δυστυχώς όχι. Στη φάση αυτή η νομοθεσία έχει αποκλείσει τα δύο αυτά μεγάλα
κέντρα εκπομπής από την επίγεια ψηφιακή μετάδοση αναλογικών προγραμμάτων.
Οι προσπάθειες της ΕΡΤ στα αρμόδια όργανα για άρση του προβλήματος αυτού
ήταν μέχρι σήμερα ανεπιτυχείς.

7. Ποια θέση κατέλαβε η ΕΡΤ HD στην ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ;

Mε τη μετάβαση του δεύτερου ψηφιακού μπουκέτου στο MPEG4 (στις 26/04/11), η
ΕΡΤ HD αντικατέστησε το κανάλι της Βουλής, που με την σειρά του μετακινήθηκε
στο πρώτο ψηφιακό μπουκέτο της ΕΡΤ στην θέση του σινε+. Το σινε+ ενοποιήθηκε
με το σπορ+ σε ένα ενιαίο πρόγραμμα, το σινε/σπορ +.

8. Χρειάζεται οι τηλεθεατές να επανασυντονίσουν τους ψηφιακούς τους δέκτες;

Στη μεγάλη τους πλειονότητα όχι. Εν τούτοις σε έναν μικρό αριθμό ψηφιακών
δεκτών θα απαιτηθεί ένας απλός επανασυντονισμός των ψηφιακών
προγραμμάτων. Σε κάθε περίπτωση η ΕΡΤ HD θα εμφανιστεί στη θέση της Βουλής,
η Βουλή στη θέση του σινε+ και το σινε/σπορ + στη θέση του σπορ +. Τα υπόλοιπα
προγράμματα θα παραμείνουν στις θέσεις που κατελάμβαναν στους τηλεοπτικούς
δέκτες μας.

9. Ποια προγράμματα έχουν τα δύο νέα ψηφιακά μπουκέτα της ΕΡΤ από τις 26/4/11;

1o ψηφιακό μπουκέτο (σε κωδικοποίηση εικόνας MPEG 2 για περιορισμένο ακόμα
χρονικό διάστημα):
ΒΟΥΛΗ, σινε/σπορ +, πρισμα +, ΡΙΚSat
2o ψηφιακό μπουκέτο (σε κωδικοποίηση εικόνας MPEG 4):
ΝΕΤ, ΕΤ‐1, ΕΤ‐3, ΕΡΤ HD και 5 ραδιοφωνικά προγράμματα της ΕΡΑ.

10. Ποιο θα είναι το αρχικό πρόγραμμα μεταδόσεων της ΕΡΤ HD;

Tο αρχικό πρόγραμμα της ΕΡΤ HD θα περιλαμβάνει τις εξής ζωντανές μεταδόσεις
κατά χρονική σειρά:
• Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα (Ημιτελικός UEFA Champions League) στις
27/4/11.
2• Μαντσεστερ Γιουνάιτεντ – Σάλκε (Ημιτελικός UEFA Champions League) στις
4/5/2011.
• Final 4 Euroleague Basketball: 6 και 8/5/2011.
• Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision 2011 (Ημιτελικοί και τελικός): 10, 12 και
14/5/2011.
• Τελικός UEFA Champions League: 28/5/2011.
• Τελική φάση τουρνουά τένις Roland Garros: 31/5/2011 – 5/6/2011.

11. Οι ζωντανές μεταδόσεις γεγονότων θα είναι αποκλειστικά σε HD;

Οι πιλοτικές μεταδόσεις γεγονότων από την ΕΡΤ HD σε σύστημα υψηλής
ευκρίνειας, θα μεταδίδονται παράλληλα και σε σύστημα κανονικής ευκρίνειας
(Standard Definition – SD), από το αντίστοιχο πρόγραμμα της ΕΡΤ, που έχει τα
δικαιώματα μετάδοσης του γεγονότος (ΝΕΤ, ΕΤ‐1, ΕΤ‐3).

12. Από την ΕΡΤ HD θα μεταδίδονται μόνον τα τηλεοπτικά γεγονότα ή και οι
εκπομπές που θα τα εμπεριέχουν;

Θα μεταδίδονται και οι εκπομπές που θα τα εμπεριέχουν, αλλά μόνον η ζωντανή
μετάδοση του γεγονότος θα είναι σε πραγματικό HD. Το υπόλοιπο περιεχόμενο των
εκπομπών θα είναι σε ποιότητα standard definition αναβαθμισμένο ώστε να είναι
θεατό στους HD δέκτες.

13. Τις υπόλοιπες ώρες που δεν θα υπάρχουν προγραμματισμένες μεταδόσεις σε
HD, η ΕΡΤ HD τι θα δείχνει;

Θα δείχνει μια κάρτα με το λογότυπο ΕΡΤ HD ή τις γνωστές μπάρες. Το τηλεοπτικό
πρόγραμμα της ΕΡΤ HD είναι πιλοτικό και στη φάση αυτή θα ενεργοποιείται όταν
υπάρχουν διαθέσιμα σε HD τηλεοπτικά γεγονότα των οποίων η ΕΡΤ έχει τα
δικαιώματα μετάδοσης.

14. Ο ψηφιακός ήχος της ΕΡΤ HD θα είναι Surround 5.1;
Ο ήχος του προγράμματος ΕΡΤ HD θα είναι αρχικώς στερεοφωνικός, ενώ σε
σύντομο χρονικό διάστημα, η ΕΡΤ θα είναι σε θέση να προσφέρει και ήχο Surround
5.1 στις HD μεταδόσεις γεγονότων

πηγή: http://www.ert.gr/images/stories/FAQs_for_ERTHD.pdf (http://www.ert.gr/images/stories/FAQs_for_ERTHD.pdf)

WolfRathmA
28-04-2011, 05:20
Ειδα τον αγωνα και εχω να πω οτι η εικονα ηταν τελεια και πραγματικα ευχαριστιοσουν ποδοσφαιρο ρε παιδι μου!

george13gr
28-04-2011, 09:43
ολα καλά αλλά είδα σε άλλα κανάλια πως παραπονέθηκαν ότι η ΕΡΤ το παίζει κρατικό μονοπώλειο και δε σέβεται τον ανταγωνισμό..

odytsak
28-04-2011, 10:50
Ας αφήσουνε τις μπούρδες και τις ανακοινώσεις και ας γυρίσουν τουλάχιστον σε 16:9

Με την ευκαιρία...

Χθες μαζευτήκαμε παρέα σπίτι μου να δούμε HD το Ρεάλ-Μπάρτσα στην 55άρα.
Μετά από κανένα τέταρτο που άρχισε ο αγώνας πετάγεται ο πιό άσχετος με την τεχνολογία φίλος μου και λέει
''ε καλά η εικόνα ίδια είναι, όπως βλέπαμε και πριν, σιγά το χάι ντε-φι-νι-σιον!!''
το γυρίζω που λέτε καπάκι στο ΝΕΤ και λέει, χωρίς να προλάβει να μιλήσει κανένας άλλος
''χαλασμένο είναι το ΝΕΤ, σιγά μη βλέπαμε έτσι τόσα χρόνια, λες και έχουμε μυωπία''.

Ezio
28-04-2011, 14:14
Υπάρχουν εικόνες να κάνουμε την σύγκριση;

Desmond
28-04-2011, 15:09
Ezio, με τις εικόνες δεν θα έχεις ξεκάθαρη άποψη, λόγω του οτι μιλάμε για ένα αθλητικό γεγονός με γρήγορη κίνηση και ότι αυτό συνεπάγεται στο 1080i. Υπάρχει επίσης και ένα θεματάκι με τον ήχο.Πάντως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τις SD εκπομπές.Πρώτο test, κατά την ταπεινή μου άποψη, θετικό.

ΥΓ.Χρησιμοποίησα την Philips 42PFL7603D σε απόσταση 2m και τον HD αποκωδικοποιητή της crystal audio.

PDS
28-04-2011, 15:13
To ΗD της Nova 1080i δεν ειναι?

Dikakom
28-04-2011, 15:35
Καταπληκτιός ο χθεσινός αγώνας σε 1080i μπράβο στην ERT!

Ixor24
28-04-2011, 17:18
το EΡΤHD θα ερθει και στην νοβα ή θα πρεπει να εχουμε αποκωδικοποιητή mpeg-4?

ilias78
28-04-2011, 17:23
εγω θα πω οτι μακαρι ολα τα καναλια να δειχνουν ετσι.

blizard
28-04-2011, 20:26
Πολύ καλή εικόνα, και δουλεύει και το playtv(και σε pc) για όσους το έχουν.

Αντε έστω και έτσι να δει και ο απλός κοσμάκης με τα μάτια του τι είναι HD και να ξυπνήσει τελείως ... γιατί τόσα χρόνια βαρεθήκαμε να ακούμε πόσα ευρώ γλυτώνεις αν επιλέξεις xbox και dvd αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα.


ολα καλά αλλά είδα σε άλλα κανάλια πως παραπονέθηκαν ότι η ΕΡΤ το παίζει κρατικό μονοπώλειο και δε σέβεται τον ανταγωνισμό..
Νομίζω ότι περίπου έτσι είναι ... το κράτος έδωσε συχνότητες στα ιδιωτικά κανάλια (και στην Ερτ) μόνο για SD, δεν υπάρχει χώρος για HD στα επόμενα χρόνια , απλά η Ερτ έξυπνα ένωσε μερικά δικά της και εκμεταλλεύτηκε τον extra χώρο για HD.
Κέρδισε εντυπώσεις και καμιά ψήφο για το Κυβερνών κόμμα (μέσο της προπαγάνδας και της ψευδαίσθησης επενδύσεων για το HD), ενώ ουσιαστικά προσφέρει απλά δωρεάν λίγες αναμεταδόσεις χωρίς ούτε μια δικιά της HD κάμερα για το pre-game.

Πάλι καλά να λέμε, γιατί αλλιώς ποιος ξέρει πόσες HD τηλεοράσεις θα άλλαζαν μερικοί χωρίς να έχουν δει περιεχόμενο σε ψηλή ανάλυση :)


το EΡΤHD θα ερθει και στην νοβα ή θα πρεπει να εχουμε αποκωδικοποιητή mpeg-4?
Δεν έχω ακούσει κάτι για nova, είναι και διαφορετικό κανάλι τυπικά.

george13gr
28-04-2011, 20:43
To ΗD της Nova 1080i δεν ειναι?
:a045::a045::a045:
YouTube - HD = NOVA ? VREE TOYS....TI SKEFTONTAI !!!

Dragonpaul
28-04-2011, 21:19
To ΗD της Nova 1080i δεν ειναι?

Aσφαλως! Δε θα μπορουσε να ειναι παραπανω....

Ezio
29-04-2011, 19:58
Την Νετ σε hd (αν την βλέπεις σε hd), την βλέπεις αυτόματα ή πρέπει να κάνεις κάτι από την τηλεόραση; Για κάποιο λόγο μου φάνηκε αναβαθισμένη σήμερα η εικόνα της Νετ και είπα μήπως είναι σε hd.

george13gr
29-04-2011, 23:13
Την Νετ σε hd (αν την βλέπεις σε hd), την βλέπεις αυτόματα ή πρέπει να κάνεις κάτι από την τηλεόραση; Για κάποιο λόγο μου φάνηκε αναβαθισμένη σήμερα η εικόνα της Νετ και είπα μήπως είναι σε hd.
φίλε και εγώ το ίδιο πρέπει να το γύρισαν σε 16/9:a038::c055gfe:

odytsak
04-05-2011, 18:56
Ευτυχώς μας τελείωσε το Mega στο champions league,
τον αποψινό αγώνα και τον μεγάλο τελικό θα τους δούμε από την ΕΡΤ HD.

|WISE|
04-05-2011, 20:08
Ευτυχώς μας τελείωσε το Mega στο champions league,
τον αποψινό αγώνα και τον μεγάλο τελικό θα τους δούμε από την ΕΡΤ HD.


Πες τα χρυσοστομε!οχι επειδη με ενα HD γλειτωσε τα απειρα που χουν γινει σε περιγραφες η νετ αλλα επειδη γλειτωσα απο τους κουραστικοβαρετοτραγελαφικους σπυροπουλοσωτηρακοπουλους..δεν τους αντεχω αδερφε μου!

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

sacram73gr
04-05-2011, 20:08
hd παλι σημερα εγω δεν εβλεπα καν μπαλα και εχω δει ολο το περσινομουντιαλ απο την δορυφορικη μονο και μονο για το hd θα δω και τον αποψινο αγωνα
ε οχι και ιδιο xbox kai ps3 στα final fantasy αντε να μην ανοιξω το στομα μου τωρα που εγινε το παιχνιδακι μας ρεταλι για να χωραει στα τουβλα του μπιλ γκειτς...

odytsak
06-05-2011, 18:23
Εχει μπασκετάκι (final 4) σήμερα σε High Definition από την ΕΡΤ HD
στις 7 ο βάζελος με την Σιένα και στις 10 στον άλλο ημιτελικό η Μακάμπι με τη Ρεάλ.

nikon
07-05-2011, 08:42
Απίστευτη εικόνα χθες στο μπάσκετ λες και τον έβλεπες από bluray τον αγώνα μπράβο τους.:f045:

Vicarious
07-05-2011, 11:03
Όντως παιδιά. Φοβερή η εικόνα χτες.
Όλο τους τα χώνουμε για τα κερατιάτικα που πληρώνουμε, αλλά αν δεν τους επαινούμε για κάτι καλό που κάνουν είμαστε εμπαθείς. Οπότε μπράβο τους.

Κάπου άκουσα ότι θέλουν να αρχίσουν να εκπέμπουν και τα υπόλοιπα κανάλια σε HD αλλά δεν τους το επιτρέπει η κρατική (για να έχουν το μονοπώλειο). Πάνε σε δικαστήρια λέει και τέτοια. Ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα?

antoniss
07-05-2011, 14:24
Ναι όντως , είναι η 2η φορά που είδα αγώνα στην ERT HD και είναι απίστευτη η εικόνα !

κάτι άλλο τώρα ,

Τα παραπάνω τα είδα στην Panasonic 50 TX-P50G20ES που αγόρασα πέρισυ η οποία έχει ενσωματωμένο HD mpeg δεκτη και με έχει βγάλει ευτυχώς ασπροπρόσωπο...χαχα

σε μια πιο παλιά LG τηλεόραση που έχω όμως , επειδή δεν είχε ενσωματωμένο mpeg4 , (μόνο mpeg2 έχει) είχα αγοράσει εδώ και καιρό έναν εξωτερικό του πλαισίου τον HD-1000 οποίος λειτουργεί μια χαρά μετα Digea ,
Χθες που πήγα όμως να δω την ERT HD έφαγα άκυρο ! Μαύρη εικόνα και μόνο ήχος !
Αυτο σημαίνει πως δεν είναι HD ? έχει κάποιος άλλος αυτόν τον δέκτη ?
Επειδή διαβασα πιο πριν κάποιος να τον προτείνει ανάμεσα σε άλλους για αγορά , μήπως έχει βγει τότε κάποιο firmware/upd ?

Ξέρει κανείς ?:confuzed:

ilias78
07-05-2011, 14:42
αντωνη για διαβασε εδω μπας και βρεις κατι

http://myplaisio.gr/forum/turbox-hd1000-hd-tuner

για update, κατεβασε αυτο. στο εχει στο Link αγορας του μοντελου
http://www.myplaisio.gr/sites/default/files/myplaisio/plaisio/HD_1000_update_1.0.8.rar
το link απο εδω http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-X-HD-1000-Digital-Terrestrial-Receiver-HD-1000.htm

odytsak
07-05-2011, 15:40
Το μπάσκετ είναι πιο στατικό από το ποδόσφαιρο χωρίς ιδιαίτερα μακρινά πλάνα
και βοηθάει ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα και να μην έχουμε τα γνωστά φαινόμενα της interlaced σάρωσης.

Στον αγώνα της Τετάρτης του Champions league, στις αντεπιθέσεις όταν η κάμερα πήγαινε γρήγορα
οι γραμμές του γηπέδου γινόντουσαν σκαλοπατάκια.

antoniss
07-05-2011, 16:20
αντωνη για διαβασε εδω μπας και βρεις κατι

http://myplaisio.gr/forum/turbox-hd1000-hd-tuner

για update, κατεβασε αυτο. στο εχει στο Link αγορας του μοντελου
http://www.myplaisio.gr/sites/default/files/myplaisio/plaisio/HD_1000_update_1.0.8.rar
το link απο εδω http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Sattelite-Equipment/Receivers/Turbo-X-HD-1000-Digital-Terrestrial-Receiver-HD-1000.htm

Ηλία τελικά έκανα ένα scanάρισμα τα κανάλια ! και το έπιασε μια χαρά και το HD της ERT !!! Δεν έβαλα το update αν και το σκέφτομαι (αν και είμαι της φιλοσοφίας ότι παίζει δεν το πειράζουμε...χαχα)

σε ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου !:d055:


Το μπάσκετ είναι πιο στατικό από το ποδόσφαιρο χωρίς ιδιαίτερα μακρινά πλάνα
και βοηθάει ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα και να μην έχουμε τα γνωστά φαινόμενα της interlaced σάρωσης.

Στον αγώνα της Τετάρτης του Champions league, στις αντεπιθέσεις όταν η κάμερα πήγαινε γρήγορα
οι γραμμές του γηπέδου γινόντουσαν σκαλοπατάκια.

αφού είπαμε ότι έχεις χάλια τηλεόραση ! τι το ψάχνεις ρε φίλε????χαχα

πλάκα κάνω ! :yes:lol !!!

μακάρι να γινότανε στο 1080 αυτό το i σε p.......ε ??? :first:

odytsak
07-05-2011, 17:56
πλάκα κάνω ! :yes:lol !!!

H πλάκα είναι ότι θα κάτσουμε να δούμε eurovision γιατί θα είναι σε HD.:a050::hysterical:

antoniss
07-05-2011, 18:08
H πλάκα είναι ότι θα κάτσουμε να δούμε eurovision γιατί θα είναι σε HD.:a050::hysterical:

Πλάκα πλάκα ναι !
αν και ποιος ασχολείται με Eurovision ?? :a036:

πάντως ήχο μπορεί να βγάλει πολυκάναλο ? 5.1 ή ανώτερο κτλ.??
δλδ, αν ο δέκτης συνδεθεί ψηφιακά (optical/coaxial) σε ενισχυτή home cinema θα βγάζει το αποτέλεσμα ? π.χ. αν αργότερα βάλουν και καμια ταινία HD λέω εγώ τώρα ?

ή δεν μπορεί να μεταφέρει τέτοιο ήχο ? θέλει μετά δορυφορικά π.χ. ?

george13gr
07-05-2011, 18:32
who knows...αλλά περιμένεις να δεις καλή ταινία και από τη ΝΕΤ?????????

antoniss
07-05-2011, 19:18
who knows...αλλά περιμένεις να δεις καλή ταινία και από τη ΝΕΤ?????????

πιο πολύ ρώτησα αν τεχνικά οι ψηφιακοί δέκτες mpeg4 υποστηρίζουν πολυκάναλο ήχο , τώρα για την ΝΕΤ ναι δεν περιμένω να κάτι , τουλάχιστον άμεσα , αλλά εσυ περίμενες πως θα ήταν το 1ο κανάλι ανάμεσα στα άλλα ιδιωτικά που θα μετέδιδε πρώτη HD ?????? δεν νομίζω!:nono:

αλλά η συζήτηση όπως είπα είναι πιο πολύ απο τεχνικής άποψης , συν ότι σύντομα πιστεύω θα ακολουθήσει και άλλο κανάλι για τον ανταγωνισμό , και τότε ναι θα υπάρχουν και κάποιοες ταινίες καλές , :a068:!!

FotisGRC
07-05-2011, 19:28
Επιτέλους είδαμε και κάτι σωστό!!

thanos
07-05-2011, 19:29
Φυσικα και οποιος δεκτη εχει ψηφιακη εξοδο ηχου θα μπορει να αναπαραγει 5.1. Η ερτ-hd ηδη εχει αγορασει τον εξοπλισμο και υπαρχει και πιθανοτητα ο τελικος της eurovision να ειναι 5.1
Για ταινιες ξεχαστε το, οταν σταματησει να ειναι πιλοτικο το προγραμμα της ert-hd θα γινει συνδρομητικο.

antoniss
07-05-2011, 19:39
Φυσικα και οποιος δεκτη εχει ψηφιακη εξοδο ηχου θα μπορει να αναπαραγει 5.1. Η ερτ-hd ηδη εχει αγορασει τον εξοπλισμο και υπαρχει και πιθανοτητα ο τελικος της eurovision να ειναι 5.1
Για ταινιες ξεχαστε το, οταν σταματησει να ειναι πιλοτικο το προγραμμα της ert-hd θα γινει συνδρομητικο.


χμμμ.. τότε να μας βγάλουν και την υπάρχουσα "συνδρομή" που πληρώνουμε στους λογαριασμούς της ΔΕΗ .... γιατί εγώ δεν βλέπω σχεδόν ποτέ ΕΡΤ....:thumbsdown:

odytsak
07-05-2011, 20:17
Ετσι για να υπάρχει...
όλες οι προσεχείς μεταδόσεις για τον μήνα Μάιο

8/5 14:30 – 16:30 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ, Final 4 Euroleague Basketball
8/5 17:30 – 19:30 ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ, Final 4 Euroleague Basketball
10/5 22:00 – 00:30 1ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ, Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision 2011
12/5 22:00 – 00:30 2ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ, Διαγωνισμός τραγουδιού Eurovision 2011
14/5 22:00 – 01:30 ΤΕΛΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ EUROVISION 2011
28/5 21:45 – 00:00 TEΛΙΚΟΣ UEFA CHAMPIONS LEAGUE

nikos9321
07-05-2011, 20:23
ποπο παιδια στην επομενη μεταδοση βαλτε με σειρα νετ(η οπου αλλου ειναι) σε αναλογικο, μετα νετ σε ψηφιακο, και μετα ερτhd...ειναι λες και βλεπεις tv στα 90s στα 00s και στα 10s αντστοιχα...επιτελους να και κατι που λες αξιζει που δινουμε τα λεφτα μας στην ερτ...

|WISE|
08-05-2011, 18:19
Καλα ρε νετ τι κολπα κανεις και μας εχεις μαμησει τον τελικο;;;


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

Maximvs
08-05-2011, 18:53
Καλα ρε νετ τι κολπα κανεις και μας εχεις μαμησει τον τελικο;;;


Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..


το εχει και η Nova-HD...γι αυτο!!...:a050:

ikaria_g4
08-05-2011, 18:55
Για ταινιες ξεχαστε το, οταν σταματησει να ειναι πιλοτικο το προγραμμα της ert-hd θα γινει συνδρομητικο.

τώρα τι είναι; ακόμα και το κανάλι της βουλής είναι συνδρομητικό.

ps4
08-05-2011, 21:11
Ειδα και εγω λιγο απο τον αγωνα. Απιστευτη ποιοτητα εικονας. Επιτελους η Ουγκαντα εχει HD. Λιγο, αλλα HD.

Lefteris_X
08-05-2011, 21:14
Ταγκανίκα ρε, η Ουγκάντα είναι δίπλα :D

TGNKA HD δε μπέστ λέμε! :D:D:D

Πέραν πλάκας, η εικόνα ήταν πάρα πολύ καλή, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Εύγε ΕΡΤ (δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό στη ζωή μου, καλό ε; )

adok13
09-05-2011, 10:00
Φυσικα και οποιος δεκτη εχει ψηφιακη εξοδο ηχου θα μπορει να αναπαραγει 5.1. Η ερτ-hd ηδη εχει αγορασει τον εξοπλισμο και υπαρχει και πιθανοτητα ο τελικος της eurovision να ειναι 5.1
Για ταινιες ξεχαστε το, οταν σταματησει να ειναι πιλοτικο το προγραμμα της ert-hd θα γινει συνδρομητικο.
ρε φιλε τι ανακριβειες ειναι αυτες που λες,κρατικο καναλι ειναι τι συνδρομιτικο καθεσαι λες;

blizard
09-05-2011, 10:59
Πάντως οι ταινίες μάλλον θα έχουν επιπλέον κόστος για να δείξεις την HD έκδοση , σε αντίθεση με τα αθλητικά γεγονότα που έχει η Ερτ τα δικαιώματα και για HD.
Οπότε πρός το παρόν δεν θα δούμε ταινίες γιατί τότε θα θεωρηθεί 100% αθέμιτος ανταγωνισμός και όχι απλά δοκιμαστικές εκπομπές , προς τα άλλα κανάλια που δεν τους επιτρέπετε να κάνουν το ίδιο.




Κάπου άκουσα ότι θέλουν να αρχίσουν να εκπέμπουν και τα υπόλοιπα κανάλια σε HD αλλά δεν τους το επιτρέπει η κρατική (για να έχουν το μονοπώλειο). Πάνε σε δικαστήρια λέει και τέτοια. Ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα?
Απλά δεν υπάρχουν συχνότητες για να δείξουν όλοι HD , το κράτος έχει δώσει "προσωρινά" χώρο που αρκεί για SD και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να τον έχουν χρησιμοποιήσει τώρα σχεδόν όλο.
(H Ερτ βέβαια κατάργησε ένα κανάλι, συμπίεσε ίσως την ποιότητα άλλων και το χώρεσε)

Δεν είναι και εύκολο να λυθεί το θέμα πριν κλείσουν όλες οι αναλογικές εκπομπές και γίνει πλήρως η μετάβαση σε ψηφιακό σήμα , ενώ υπάρχουν και άλλα κανάλια όπως nova-conexx που λογικά θα ήθελαν να βγάλουν πολλά συνδρομητικά κανάλια στον αέρα ... δεν υπάρχει αυτή την στιγμή ξεκαθαρισμένη κατάσταση.

ΥΓ
Δεν υπάρχει θέμα δικαστηρίων νομίζω γιατί το ERTHD έχει ονομαστεί δοκιμαστικό πρόγραμμα, αλλά σε κάθε περίπτωση πέρα από ένα μικρό πρόστιμο που θα βγει μετά από χρόνια, δεν θα γίνει και κάτι άλλο.
Στο μεταξύ η Ερτ κερδίζει αναβαθμίζοντας την εικόνα της γενικά (έτσι γίνεται λίγο καλύτερα και η προπαγάνδα :) , ενώ εμείς βλέπουμε έστω και έτσι λίγο ΗD νωρίτερα πολύ νωρίτερα από ότι περιμέναμε.

georgios
09-05-2011, 11:52
ego parakalao na klisi i ert pantos. den ftani enas agonas na me pisi oti aksizi na tus plirono kathe mina

ke malista na tus plirono ke sto magazi pu den exo kan tileorasi

blizard
09-05-2011, 16:17
Γιατί το λές αυτό ? μόνο 300 εκατομμυριάκια (http://www.sday.gr/page.ashx?pid=2&aid=50535&catid=111) παίρνει τον χρόνο η Ερτ από δεή και κράτος (και άλλα 30 από διαφημίσεις) , ούτε 1 εκατομμύριο ευρώ την μέρα δηλαδή, τζάμπα για τις υπερπαραγωγές που θα δούμε σήμερα πχ :)

Σύγκρινε το με το πρόγραμμα της nova που κοστίζει σχεδόν τα μισά (δεύτερος σε εισπράξεις οργανισμός με 195 εκ το χρόνο (http://media-industry.blogspot.com/2011/03/400-nova.html)) χωρίς ούτε καν ειδήσεις ...


ΥΓ
¶σχετο μάλλον αλλά δεν ξέρω που να το βάλω και δεν θέλω να ανοίγω άλλο τοπικ... πάντως αν βλέπαμε όλοι τα πανάκριβα προγράμματα τις Ερτ δεν θα είχαμε τον κάθε αναιδή Κανάκη να λέει ότι οι βουλευτές μας είναι μια κλίκα που ο ένας καλύπτει τον άλλον :)



Απαράδεκτα υψηλό πρόστιμο στους 'Αρβύλα' (http://www.inews.gr/103/aparadekta-ypsilo-prostimo-stous-arvyla.htm)

Με πρόστιμο 50.000 ευρώ «φιλοδώρησε» το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης, την εκπομπή «Ράδιο Αρβύλα» του ΑΝΤ1 με το αιτιολογικό ότι ο παρουσιαστής της εκπομπής, Αντώνης Κανάκης, χαρακτήρισε «κλίκα» του βουλευτές.
Συγκεκριμένα και κατά τη διάρκεια της εκπομπής αναφέρθηκε οτι «...λειτουργούν σαν κλίκα οι βουλευτές. Είναι μια σπείρα των 300. Καλύπτει ο ένας τον άλλον». Η σχετική καταγγελία περί προσβολής των θεσμών έγινε από τον βουλευτή της Νέας Δημοκρατίας, Κώστα Τζαβάρα.

odytsak
09-05-2011, 17:28
Τα συγχαρητήρια μου που ένα τεχνολογικό θέμα το μετατρέψατε σε πολιτικοκομματικό.

Αν θέλετε ανοίξτε ένα θέμα ''Γιατί πληρώνουμε την ΕΡΤ?'' και κανονίστε τα,
κάντε πορείες, διαμαρτυρίες κλπ κλπ
εδώ είναι μόνο για ότι αφορά το χά-ι ντε-φι-νί-σιον.

blizard
09-05-2011, 21:09
Δεν άνοιξε κάποιο θέμα, μια μικρή αναφορά σε κατι που όλοι ξέρουμε μην μας περνάνε και για ζώα με ένα κομμάτι σανό και θα λέμε μόνο ευχαριστώ.

Εξάλλου πέρα λίγους αγώνες εδώ και εκεί δεν υπάρχει και τίποτα άλλο τρομερό να πούμε, ούτε φοβερές και τρομερές προδιαγραφές ...

keyblayder
10-05-2011, 11:01
Δέν ξέρω αν αυτό το πόστ μου θα βοηθήσει καποίον αλλά βλέποντας άρκετα άτομα να ρώτανε για το ψηφιακό/HD σήμα είπα να απάντησω και έγω με βάση τις γνώσεις μου και αυτά που δίαβασα.

Λοιπόν το αναλογίκο σήμα εκπέμπει στην συχνότητα KHz άρα 10 στην 3 Hertz.Τα κανάλια τής ΕΡΤ στα mpeg-2 εκπέμπουν στα MHz άρα 10 στην 6 Hetrtz,αλλά αυτά τα κανάλια αν δεν κάνω λάθος δέν μπόρουν να εκπέμπσουν πάνω από 10 MHz.Τα κανάλια της digea και της ΕΡΤ HD θα εκπεμπούν επίσης στη ίδια συχνότητα (MHz) αλλά θα είναι πάρα πολλή μεγαλύτερη απο αυτήν που έχουμε στα mpeg-2 πάνω από 600 MHz και εφόσον θα είναι μεγαλύτερη η συχνότητα θα παρέχει καλήτερη ποίοτητα είκονας και ήχου μέσω του αποκωδικοποιητή mpeg-4.

Αυτά απο έμενα ελπίζω να βοήθησα καποίον απο εσάς παιδιά..:a038:

djpar
11-05-2011, 14:20
Παιδια συγνωμη που βγαινω λιγο offtopic αλλα εδω ειδα αυτον τον ψηφιακο δεκτη http://www.electrostudio.gr/product.asp?catid=2151&pcatid=3814

Crystal Audio ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΔΕΚΤΗΣ MPEG4 CDVB-HD (HDMI MKV USB)

το θεμα ειναι οτι εγω τον θελω για να παιζω κυριος avi και λεει οτι υποστηριζει υποτιτλους καποιος απο εδω μεσα τον εχει αν ναι παιζει κανονικα τις ταινιες ολα οκ?

adok13
11-05-2011, 14:58
Παιδια συγνωμη που βγαινω λιγο offtopic αλλα εδω ειδα αυτον τον ψηφιακο δεκτη http://www.electrostudio.gr/product.asp?catid=2151&pcatid=3814

Crystal Audio ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΔΕΚΤΗΣ MPEG4 CDVB-HD (HDMI MKV USB)

το θεμα ειναι οτι εγω τον θελω για να παιζω κυριος avi και λεει οτι υποστηριζει υποτιτλους καποιος απο εδω μεσα τον εχει αν ναι παιζει κανονικα τις ταινιες ολα οκ?
φιλε μου εδω http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=69629
θα βρεις τα παντα για τον δεκτη,και αν εχεις ακομα αποριες ρωτα τα παιδια,στο τοπικ γραφει και o teckila ο οποιος αντιπροσοπευει την crystal audio,δουλεει εκει.και μαλιστα μια φορα τον ειχε παρει το ματι μου και στο forum το δικο μας.

djpar
11-05-2011, 15:04
ναι τον ειδα...χαχα ευχαριστο παντος,απλα ειδα οτι παλια δεν επαιζε υποτιτλους μετα το εφτιαξε

karakaxas
11-05-2011, 19:01
βγαινω λιγο οφ τοπκ αλλα το avclub.gr ειναι το καλυτερο σε θεματα τηλεωρασης,δεκτων,δορυφορικων κ.α. ειμαι και μελος τους .

πολυ ωραια εικονα εχθες το hd με την eurovision εκατσα και ειδα το πανηγυρακι μονο γι αυτον τον λογο.
αντε και εις ανωτερα

Desmond
11-05-2011, 19:03
ναι τον ειδα...χαχα ευχαριστο παντος,απλα ειδα οτι παλια δεν επαιζε υποτιτλους μετα το εφτιαξε
Αυτόν έχω πάρει εγώ και είμαι ικανοποιημένος.

Ezio
11-05-2011, 20:57
Σε ποιες περιοχές εκπέμπει η ERT HD;

xrusos
12-05-2011, 20:30
Εδώ ακόμη δεν βλέπει ψηφιακά όλοι η Ελλάδα άσχετα αν το πληρώνουμε στην ερτ τα HD τους έλειπα.

blizard
16-05-2011, 01:07
βγαινω λιγο οφ τοπκ αλλα το avclub.gr ειναι το καλυτερο σε θεματα τηλεωρασης,δεκτων,δορυφορικων κ.α. ειμαι και μελος τους .

οφ τοπικ και εγώ ...
Πολύ προσοχή παιδιά σε όλα τα forum γενικά (και στο συγκεκριμένο) γιατί οι υπεύθυνοι λειτουργούν πάρα πολλές φορές οργανωμένα με σκοπό να υποστηρίξουν ένα προϊόν και να δυσφημήσουν ανταγωνιστικά (λόγο διαφήμισης ίσως ή άλλων λόγων) και δεν διστάζουν να εναντιωθούν σε χρήστες που προσπαθούν να ενημερώσουν σωστά.

Ο καλύτερος τρόπος είναι η επαλήθευση των στοιχείων και αν μπορούμε να κοιτάμε και μικρότερα φόρουμ που τα συμφέροντα και οι κλίκες δεν είναι τόσο ανεπτυγμένα.

ikaria_g4
05-06-2011, 13:21
σημερα τελειωνει το προγραμμα της ert hd. ξερετε τι αλλο θα δειξει τωρα κοντα;

FotisGRC
05-06-2011, 13:38
σημερα τελειωνει το προγραμμα της ert hd. ξερετε τι αλλο θα δειξει τωρα κοντα;

Λογικά για να μην έχει τίποτα στο site της ΕΡΤ ούτε οι ίδιοι θα ξέρουν! :a088: Ίσως απο αύριο να το ανανεώσουν..

|WISE|
05-06-2011, 15:44
Λογικα θα δειξει τελικο ρολαν γκαρος!ειχε δειξει κ ημιτελικο!παμε ρε ναδαλ!

εσταλη απο το κ*λοφτιαγμενο μου xperia X10 mini pro

blizard
06-06-2011, 22:40
Παιδια συγνωμη που βγαινω λιγο offtopic αλλα εδω ειδα αυτον τον ψηφιακο δεκτη http://www.electrostudio.gr/product....51&pcatid=3814

Crystal Audio ΨΗΦΙΑΚΟΣ ΔΕΚΤΗΣ MPEG4 CDVB-HD (HDMI MKV USB)

το θεμα ειναι οτι εγω τον θελω για να παιζω κυριος avi και λεει οτι υποστηριζει υποτιτλους καποιος απο εδω μεσα τον εχει αν ναι παιζει κανονικα τις ταινιες ολα οκ?

φιλε μου εδω http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=69629
θα βρεις τα παντα για τον δεκτη,και αν εχεις ακομα αποριες ρωτα τα παιδια,στο τοπικ γραφει και o teckila ο οποιος αντιπροσοπευει την crystal audio,δουλεει εκει.και μαλιστα μια φορα τον ειχε παρει το ματι μου και στο forum το δικο μας.
O συγκεκριμένος δέκτης δεν έχει καλή λήψη , τουλάχιστον σε σχέση με το μηχάνημα που δίνει η On telecoms για την web tv ... χρειάστηκε να κουνήσω την κεραία γιατί το πακέτο της ερτ δεν έποιανε , και στην συνέχεια κάνει που και που μικρά σχεδόν ανεπαίσθητα σπασίματα στην οθόνη . (κάθε 30 λεπτά ας πούμε μέσο όρο)
Με λίγο βελτίωση της κεραίας ίσως φτιάξει, απλά με το προηγούμενο δεν είχα δει ποτέ ανάλογο πρόβλημα.

Σαν MP έπαιξε καμιά 15ριά αρχεία που δοκίμασα , αλλά δεν παίζει τον ήχο dts , και τον έχουν αρκετές ταινίες ... δεν ξέρω αν άλλα μπορούν.

Χάλια τηλεκοντρόλ επίσης ... ίσως το μεγαλύτερο πρόβλημα , αν δεν υπάρξει εναλλακτικό.

Είδε μια χαρά τον ntfs usb και ενα φλασακι , γράφει και βλέπεις ταυτόχρονα ένα από τα άλλα 3 κανάλια του πακέτου , αλλά δεν μπορείς να πατήσεις pause και να γυρίσει σε time shift ... πρέπει να ακυρώσεις την εγγραφή και να αρχίσεις να γράφεις την ταινία με timeshift*.
Επίσης δεν μπορείς να δείς κάτι που είχες γράψει πρίν , και ταυτόχρονα να κάνει εγγραφή
(δεν ξέρω αν τα κάνουν άλλα decoders , με το dreambox στα δορυφορικά πάντως με βόλευε πολύ)

*edit
Στον συγκεκριμένο δέκτη πλέον σταμάτησε να δουλεύει σωστά το time shift .... κάνει διακοπές σαν να μην προλαβαίνει το playback όσο γράφει, ή το γυρνάει σε απλή εγγραφή. Από τις πρώτες 2-3 μέρες που το δοκίμασα 3-4 φορές και δούλευε σωστά , εκτός τις ζέστης άλλαξε το ότι γέμισε λίγο ο σκληρός , αλλά τον έκανα format και δεν έφτιαξε...


Οι υπότιτλοι είναι με 3 επιλογές μεγέθους, πάς το χρώμα στο άσπρο και τους συνηθίζεις αν και σε άσπρο φόντο σε δυσκολεύει λίγο γιατί δεν έχει το ωραίο περίγραμμα γύρο από τους υπότιτλους .

Δεν έχει το καλύτερο μενου ενώ γενικά θα υπάρχουν πολλά προβληματάκια , αλλά βλέπω ότι έχει υποστήριξη και updates

ΥΓ
Με επιφύλαξη διαβάστε τις πληροφορίες στο av-club , κυρίως που έχουν και διαφήμιση του προϊόντος γιατί παίζει και να το σπρώχνουν ... ίσως να είναι πράγματι καλός για τα λεφτά του και όλοι να έχουν ανάλογα προβληματάκια αλλά δεν αποκλείετε να μην τα αξίζει.

djpar
07-06-2011, 17:37
εγω παντος με τον δεκτη της crystal audio και champions league τελικο ειδα φουλ κομπλε χωρις σπασιματα και οτι ταινια του εχω βαλει παιζει(αν ειναι avi δεν θελει μετατροπη αν ειναι mkv θελει μετατροπη απο dts σε ac3,εκτος αν το εχεις συνδεσει ψηφιακα με ηχοσυστημα) κατα τα αλλα ολα κομπλε ειμαι αρκετα χαρουμενος με τον δεκτη και ουτε εχω ασχοληθει να τον αναβαθμισω.Μην ξεχναμε οτι ειναι και αρκετα φτηνος για αυτα που κανει.

blizard
08-06-2011, 05:16
Στον συγκεκριμένο δέκτη πλέον σταμάτησε να δουλεύει σωστά το time shift .... κάνει διακοπές σαν να μην προλαβαίνει το playback όσο γράφει, ή το γυρνάει σε απλή εγγραφή. Από τις πρώτες 2-3 μέρες που το δοκίμασα 3-4 φορές και δούλευε σωστά , εκτός τις ζέστης άλλαξε το ότι γέμισε λίγο ο σκληρός , αλλά τον έκανα format και δεν έφτιαξε...
(dipar, εσύ έχεις κάποιο πρόβλημα με αυτό ? )

Το time shift είναι το πιο σημαντικό πιστεύω στοιχείο για όποιον ψάχνει να αγοράσει decoder, θα το ψάξω με update στο software ή ότι βρώ , και θα το κάνω edit στο προηγούμενο ποστ μου.
ο σκληρός δίσκος που έχω είναι αυτός
http://www.skroutz.gr/s/253292/Western-Digital-Elements-Portable-640GB.html

ΥΓ
Προς το παρόν λοιπόν θα σας έλεγα 100% να αποφύγετε το συγκεκριμένο δέκτη ... παρά τα καλά λόγια που ακούγονται στο avclub , κατά πάσα πιθανότητα έχει αρκετά σοβαρά προβληματάκια.

djpar
08-06-2011, 11:49
ενοοις το PVR ναι εκανα μια εγγραφη,αλλα κυριως δεν το πειρα για αυτον τον λογο,εγω το πειρα για ταινιες και για τα καναλια που σε λιγο θα αναγκαστουμε να παρουμε ολοι δεκτη

blizard
08-06-2011, 12:29
Το time shift είναι να βλέπεις διαφορετικό μέρος του προγράμματος από αυτό που παίζει live.
Κυρίως να μπορείς να πατάς το pause όταν βλέπεις μια ταινία , να πάς κάπου για 5 λεπτά και να συνεχίζεις μετά με το play.
Η θα μπορούσες να πας πίσω όταν βλέπεις ζωντανά έναν αγώνα για να δεις πάλι μια φάση, και μετά το γυρνάς πίσω στο ζωντανό.

Το έχουν πολλοί δέκτες στα feature και είναι κρίμα να μην δουλεύει ... το σημαντικότερο ίσως feature της ψηφιακής εποχής (για hd έχουμε ακόμα δρόμο)

djpar
08-06-2011, 12:33
θα το τσεκαρω αν και δεν εχω ασχοληθει αρκετα

blizard
08-06-2011, 12:40
Απλά πατάς το pause-play κουμπί ... όχι όταν γράφεις, όταν δεν κάνει εγγραφή. θα μπει σε time shift και θα μπορείς να παγώνεις το πρόγραμμα. (μην πας στο τέλος , γιατί και όταν δούλευε έβγαινε από time shift mode και πήγαινε σε κανονική εγγραφή)

δες και στην ερτHD αν δουλεύει (στο περίπου μιας και έχει απλά εικόνα) αν και λογικά δεν θα πρέπει να δουλεύει εκεί.

mihalis13
10-03-2012, 18:31
Καλα την ΕΡΤ HD για ποιο λόγο την έχουνε;;;Τελικός κυπέλλου μπάσκετ και δεν το δείχνουνε;;Θα μας τρελάνουνε;;;

litanies
10-03-2012, 18:48
Καλα την ΕΡΤ HD για ποιο λόγο την έχουνε;;;Τελικός κυπέλλου μπάσκετ και δεν το δείχνουνε;;Θα μας τρελάνουνε;;;

ποιος νοιάζεται για το τελικό κυπέλλου.... :)

μόνο champions league ανοίγει το σήμα

PS: ειρωνικά το λέω το θέμα με τον τελικό κυπέλλου. μακάρι η ert hd, να έδειχνε όλα τα match σε HD :)

PDS
10-03-2012, 18:57
Σιγα μην εχουν HD καμερες:p
Δειχνουν οτι εχουν ετοιμο απο το εξωτερικο σε HD φανταζομαι.

Avenger_Seraphim
10-03-2012, 19:41
Μην ξεχνάτε την Eurovision XD

minaras_tio
10-03-2012, 20:13
Μην ξεχνάτε την Eurovision XD

Ποιος χεστηκε για τη Eurovision?



Sent from my iPhone using Tapatalk

DERTELOUS
29-03-2012, 01:30
Aυτοι που κανουν μεταδοσεις ειναι παρτον ενα χτυπα τον αλλο στην ΕΡΤ και σημερα παλι αθλια μεταδοση, ας ανοιξουν κανα βιβλιο να διαβασουν τι ειναι φαουλ τουλαχιστον..

the master
19-05-2012, 20:58
Αν εχεις ψηφιακο σημα θα δεις το ert hd στο προγραμμα.
Παντως δεν μεταδιδει συνεχεια , μονο events του στυλ eurovision,ποδοσφαιρο κλπ

djpar
06-06-2012, 16:36
ερωτηση, σκεφτομαι να παρω καποιο μηχανημα για ψηφιακα καναλια μιας και 6 ιουλιου για σας...αλλα θελω να παιζει και avi mkv(αυτο οχι τοσο) κτλ το crystal audio που χτυπησα ηταν μια χαρα τα επαιζε ολα και οσα mkv θελανε φτιαξιμο ηταν δουλεια 5 λεπτων.Υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα ή να παρω παλι το ιδιο μηχανημα?

Leon_DiZ
06-06-2012, 16:50
ερωτηση, σκεφτομαι να παρω καποιο μηχανημα για ψηφιακα καναλια μιας και 6 ιουλιου για σας...αλλα θελω να παιζει και avi mkv(αυτο οχι τοσο) κτλ το crystal audio που χτυπησα ηταν μια χαρα τα επαιζε ολα και οσα mkv θελανε φτιαξιμο ηταν δουλεια 5 λεπτων.Υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα ή να παρω παλι το ιδιο μηχανημα?

τα mkv ειναι καλυτερα (πιο ευχρηστα, λιγοτεροι περιορισμοι κτλ) και εχουν αρχισει να χρησιμοποιουνται πιο πολυ απο τα .avi. σε τι τηλεοραση θα το βαλεις; παλια τεχνολογια, νεα και τι αναλυση;

γενικα αυτο που θες δεν κυκλοφορει και τοσο στην αγορα. συνηθως ειναι χωριστα οι αποκωδικοποιητες και χωριστα τα media players. καποια μηχανηματα εχουν και μερικες βασικες λειτουργιες media player αλλα μην φανταστεις και τρομερα πραγματα.

πες μου για τι χρηση το θες και για την τηλεοραση να σου πω παραπανω.

djpar
06-06-2012, 17:02
http://www.skroutz.gr/s/385880/Crystal-Audio-Micro-HD.html

λοιπον αυτον εχω για σαλονι κ πλεον τον θελω κ για την δικια μου τηλεοραση.Αυτο εδω παιζει mkv αρκει να κανεις μετατροπη τον ηχο σε AC3 νομιζω(δλδ δουλεια 5 λεπτα το εχω ξανακανει δεν ειναι τιποτα) επισης παιζει τα παντα απο avi(ακομα ts,cam,R5,R6) και οπως ειδα κανει 37 το θεμα ειναι υπαρχει καποιος καλυτερος μεχρι κανα 50αρι γιατι σαν media player να τον βαλω να παιξω ουτε συστημα ηχου εχω ουτε τιποτα απλα για να μην βλεπω στο pc τις ταινιες (ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΟΝΥ ΜΕ ΤΟ CINAVIA) λεω να τσιμπησω αλλη μια αυτον τον παιχτη.A παιζει και mp4 γιατι πλεον ολες οι σειρες mp4 βγαινουν

ΑΑΑ εχω μια παλια HDReady 32αρα και δεν βλεπω να την αλλαζω συντομα


μετα στα παρομοια του υπαρχει και αυτο http://www.audioshow.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=8629&category_id=100&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart
edit:ακυρο εχει προβληματα σε υποτιτλους κτλ

τπ γενικα θελω κατι να παιζει απλα avi,mp4,mkv(δεν καιγομαι μονο καμια σειρα αν βγει δλδ ουτε καν 720 απλα καλο θα ηταν να επαιζε)

Leon_DiZ
06-06-2012, 17:30
http://www.skroutz.gr/s/385880/Crystal-Audio-Micro-HD.html

λοιπον αυτον εχω για σαλονι κ πλεον τον θελω κ για την δικια μου τηλεοραση.Αυτο εδω παιζει mkv αρκει να κανεις μετατροπη τον ηχο σε AC3 νομιζω(δλδ δουλεια 5 λεπτα το εχω ξανακανει δεν ειναι τιποτα) επισης παιζει τα παντα απο avi(ακομα ts,cam,R5,R6) και οπως ειδα κανει 37 το θεμα ειναι υπαρχει καποιος καλυτερος μεχρι κανα 50αρι γιατι σαν media player να τον βαλω να παιξω ουτε συστημα ηχου εχω ουτε τιποτα απλα για να μην βλεπω στο pc τις ταινιες (ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΟΝΥ ΜΕ ΤΟ CINAVIA) λεω να τσιμπησω αλλη μια αυτον τον παιχτη.A παιζει και mp4 γιατι πλεον ολες οι σειρες mp4 βγαινουν

ΑΑΑ εχω μια παλια HDReady 32αρα και δεν βλεπω να την αλλαζω συντομα


μετα στα παρομοια του υπαρχει και αυτο http://www.audioshow.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=8629&category_id=100&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart
edit:ακυρο εχει προβληματα σε υποτιτλους κτλ

τπ γενικα θελω κατι να παιζει απλα avi,mp4,mkv(δεν καιγομαι μονο καμια σειρα αν βγει δλδ ουτε καν 720 απλα καλο θα ηταν να επαιζε)

ok, γι αυτο ρε ρωτησα, γτ θα σου προτεινα κατι που και πιο ακριβο θα ηταν και μαλλον δεν θα το χρησιμοποιουσες.

αυτος που εχεις αξιοπρεπεστατος μου φαινεται (ειδικα για τα λεφτα που δινεις)

btw: ts,cam,R5,R6 δεν ειναι formats, ειναι απο που εχουν παρει την ταινια ;)

djpar
06-06-2012, 17:48
i know απλα σε αυτα τα formats πεφτουν και κατι πειραματισμοι σε κωδικοποιητες εικονας ηχου κτλ που ουτε το ps3 δεν βλεπει γιαυτο το λεω.

γαμωτο ειχαμε ενα τυπακι εδω μεσα που ηξερε την crystal audio και θελω να ρωτησω ποια η διαφορα micro hd με cdvb hd.
Παντος απο χωσιμο στα φορουμ ειδα οτι γενικα απο fw updates και προβληματα το crypto πασχει ακομα κ αυτο που υποστηριζει AC3 αρα παω για crystal audio σιγουρακι

Leon_DiZ
06-06-2012, 17:55
i know απλα σε αυτα τα formats πεφτουν και κατι πειραματισμοι σε κωδικοποιητες εικονας ηχου κτλ που ουτε το ps3 δεν βλεπει γιαυτο το λεω.

γαμωτο ειχαμε ενα τυπακι εδω μεσα που ηξερε την crystal audio και θελω να ρωτησω ποια η διαφορα micro hd με cdvb hd.
Παντος απο χωσιμο στα φορουμ ειδα οτι γενικα απο fw updates και προβληματα το crypto πασχει ακομα κ αυτο που υποστηριζει AC3 αρα παω για crystal audio σιγουρακι

το site της εταιρειας μπερδεμενα τα λεει. σιγουρα το CDVB HD εχει παραπανω συνδεσεις αλλα στα τεχνικα χαρακτηριστικα λεει οτι υποστηριζει μονο 1080i και οχι 1080p. υποστηριζει και Dolby Digital (AC-3) για ταινιες που δεν υποστηριζει το δικο σου

djpar
06-06-2012, 18:03
βασικα ο cdvb που εχω ειναι καλυτερος αλλα αντε βρες τον...get it now λοιπον καλα περιμενω να παει ψηφιακο σημα και θα τον χτυπισω

Lefteris_X
06-06-2012, 18:20
Πάρη, τον Στέλιο / Tekkila λες, εκείνος εργάζονταν ως γραφίστας στην Crystal Audio.

Αν τον βρεις, σφύρα μου! :D Έχει να μπει κάτι αιώνες στο φόρουμ. (δηλαδή απο το 2009-10 αν θυμάμαι καλά)

djpar
06-06-2012, 19:15
ναι το καταλαβα ε οταν φτασει η στιγμη δλδ τωρα σε 1 μηνα θα παρω την crystal audio αν εχουν το cdvb εχει καλος αλλιως παω για κατι αλλα lifeview ή crypto 210admp

djpar
11-06-2012, 11:55
lifeview lv6tboxhd

τοπ μηχανημα φουλ υπορστηριξει...γιαυτον παω μαλλον

PDS
11-06-2012, 13:09
lifeview lv6tboxhd

τοπ μηχανημα φουλ υπορστηριξει...γιαυτον παω μαλλον

Δεν εχει σκληρο ομως ε?

djpar
11-06-2012, 13:35
ε οχι εγω οπως ειπα θελω να δωσω max κανα 50αρακι και χωθηκα στο avsforum καπως ετσι και μετα απο 3ωρο λιωσιμο βρηκα αυτον ως τον καλυτερο

PDS
11-06-2012, 13:50
ε οχι εγω οπως ειπα θελω να δωσω max κανα 50αρακι και χωθηκα στο avsforum καπως ετσι και μετα απο 3ωρο λιωσιμο βρηκα αυτον ως τον καλυτερο


Βρηκες απο που θα τον παρεις?
Δεν ενδιαφερομαι για μενα,αλλα θελω να τον παρω για γονεις.Οποτε δεν χρειαζεται να παρω και την τελευταια λεξη της τεχονολογιας:p

djpar
11-06-2012, 14:17
λοιπον στο skroutz θα πας και θα βρεις αποκωδικοποιητες αλλα βαλε mpeg4 σαν επιλογη ο πιο φθηνος κανει 25 ευρω ειναι f&u και παιζει και avi!

http://www.skroutz.gr/c/968/psifiakoi-dektes/f/6079/MPEG4.html

Dragonpaul
11-06-2012, 14:21
Βρηκες απο που θα τον παρεις?
Δεν ενδιαφερομαι για μενα,αλλα θελω να τον παρω για γονεις.Οποτε δεν χρειαζεται να παρω και την τελευταια λεξη της τεχονολογιας:p
Ε, βεβαια...!!!!! Αμα ηταν για 'σενα, το καλυτερο θα ηταν.... Για τους γονεις Β' διαλογη, ε;;;; Τς τς τς!!!!!! Δε ντρεπεσαι λιγο, βρε;;;;; :c055gfe::c055gfe::c055gfe:

PDS
11-06-2012, 17:33
Ε, βεβαια...!!!!! Αμα ηταν για 'σενα, το καλυτερο θα ηταν.... Για τους γονεις Β' διαλογη, ε;;;; Τς τς τς!!!!!! Δε ντρεπεσαι λιγο, βρε;;;;; :c055gfe::c055gfe::c055gfe:

Λες και θα καταλαβουν την διαφορα χαχα:a045:

the master
11-06-2012, 17:37
κανα 3D να βαλουν να γουσταρουμε!

djpar
01-07-2012, 09:48
αγορασα και εγω προχτες 2 δεκτες εναν lifeview και αυτον εδω http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104373

για 29 ευρω προσφορα αξιζει μαγκες,πολυ καλος δεκτης παιζει mkv με ac3 κανονικα κ παει λεγοντας

PDS
01-07-2012, 15:44
αγορασα και εγω προχτες 2 δεκτες εναν lifeview και αυτον εδω http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104373

για 29 ευρω προσφορα αξιζει μαγκες,πολυ καλος δεκτης παιζει mkv με ac3 κανονικα κ παει λεγοντας


Mια χαρα και εγω ειμαι στο ψαξιμο για τηλεορασεις του σπιτιου.Για τις απλες SD εχεις δει τιποτα?Αφου βλεπω το εχεις ψαξει.

Ο lifeview ακριβοτερος?

djpar
01-07-2012, 16:48
ο lifeview κανει 42 αυτος που δειχνω στον κοτσοβολο αξιζει μιας και ειναι και hd παιζει και mkv κ avi και ac3 ενω αν παρεις εναν sd με διαφορα αντε 5 ευρω το πολυ δεν θα πιανεις σιγουρα ert hd και δεν θα βλεπεις και mkv αρχεια, επισης θα περιοριστεις σε sd ασχετα αν αργοτερα τον βαλεις σε hd

PDS
02-07-2012, 11:47
Για SD τηλεορασεις σε κατι πολυ φθηνο εχεις δει τιποτα?

djpar
02-07-2012, 12:44
http://www.skroutz.gr/c/968/psifiakoi-dektes/f/6079/MPEG4.html

25.71 άρα γιατι να μην δώσεις 29;

Slay
03-07-2012, 13:01
Γενικα εγω προτεινω να παρεις δεκτη με mstar chip , εχουν καλυτερη εικονα και σε sd και σε hd

PDS
03-07-2012, 13:19
Γενικα εγω προτεινω να παρεις δεκτη με mstar chip , εχουν καλυτερη εικονα και σε sd και σε hd

Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο?:D

Εχεις καποιον να προτεινεις?

Slay
03-07-2012, 13:54
Βασικα ειναι ο επεξεργαστης του δεκτη, στην αγορα υπαρχουν δυο βασικοι επεξεργαστες οι mstar και οι ali, βεβαια οι mstar ειναι σε hd δεκτες κυριως, πιστευω θα βρεις οτι πληροφοριες θελεις εδω (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96945-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82)
Παντως απο τον φεβρουαριο που ειχα δει πολλους δεκτες λογω της μεταβασης στην πατρα, οι mstar ειχαν καλυτερη εικονα σε ολες τις hd τηλεορασεις, σε crt παντως εχω βαλει και crypto SD και εχουν καλη εικονα.
Γενικα η αισθηση που εχω , εχοντας δει αρκετα μηχανακια ειναι οτι οι mstar δειχνουν πολυ καλα και σε crt και σε hd, ενω οι ali, δειχνουν μετρια σε hd και καλα σε crt τηλεορασεις.

Τωρα δεν ξερω για τι χρηση τους θελεις, εαν εινα να μπει σε τηλεοραση που βλεπει κανενας παπους, γιαγια εεε τοτε πας σε κανεναν crypto και θα εισαι οκ.

djpar
03-07-2012, 22:55
οι mstar ειναι λιγο πιο αργη σε εναλλαγη καναλιων αλλα απο ποιοτητα εικονας ειναι καλη και παιζουν πολλες καταληξεις αρχειων προτεινω lifeview lv6tboxhd2 απο eshop 29 ευρω...στο site του slay θα καταλαβεις

Slay
04-07-2012, 09:42
Καποιοι συμπολιτες μας δυστηχως εχουν πεσει στην μαστιγα των ναρκωτικων, και γραφουν οτι τους κατεβει, γιατι δεν εξηγειται αλλιως το παρακατω.

Ο "ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΛΦΟΣ" ... ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ !


-ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ (!) θα είναι - απο 20/7/2012 - η προμήθεια "αποκωδικοποιητή" ψηφιακού συστήματος DIGEA απο ΟΛΟΥΣ τους κατόχους τηλεοράσεων , σ' ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Ελλάδα, αφου θα διακοπει ΟΡΙΣΤΙΚΑ - για..."αγνωστους λογους'' η αναμετάδοση απο τους πομπους του Υμηττού :

-Για να δείς το - οποιοδήποτε - τηλεοπτικο κανάλι θα πρέπει (πλέον...) ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ (ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!) ΣΥΝΔΡΟΜΗ.

-Και όχι μόνον αυτό...

-Κάθε "συνδρομητής" θα καταχωρείται - σε "ηλεκτρονικη βαση δεδομενων" με έναν (συγκεκριμένο και ΜΟΝΑΔΙΚΟ ) αριθμό.... που θα αποτελεί την "ταυτότητά" του χρηστη !

-Μια ... "ταυτότητα" που θα επιτρέπει στους ... "ενδιαφερόμενους" - μέσω δορυφορικού συστήματος - να ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΟΛΕΣ τις "τηλεοπτικές προτιμήσεις" - επιλογές - μας, σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ (και μάλιστα ΔΩΡΕΑΝ !)

-Ουσιαστικά ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ την ΙΔΙΩΤΙΚΗ μας ΖΩΗ και ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΒΑΝΑΥΣΑ τα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μας ΔΕΔΟΜΕΝΑ...

-Με το "ταυτοποιημένο - κωδικοποιημένο σήμα" οι ... ενδιαφερόμενοι" μπορούν να ... πετύχουν και άλλες "εφαρμογές" ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ - ΜΕΣΑ στο ΙΔΙΟ μας το ΣΠΙΤΙ... (ο νοων νοητω !)
http://zafjohn62.blogspot.gr/

djpar
04-07-2012, 11:53
να πληρωνεις...εκει σταματησα να διαβαζω!

nikon
04-07-2012, 12:06
Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μας ψεκάζουν.....πέρα από αυτό όμως πιο το όφελος να ποστάρουμε την π@π@ρι@ που έγραψε κάποιος ψεκασμένος Γιάννης Ζαφκάτι γεννημένος το 62 στο blog του;;;;;

Nek_Food
04-07-2012, 13:03
αγορασα και εγω προχτες 2 δεκτες εναν lifeview και αυτον εδω http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10104373

για 29 ευρω προσφορα αξιζει μαγκες,πολυ καλος δεκτης παιζει mkv με ac3 κανονικα κ παει λεγοντας


οι mstar ειναι λιγο πιο αργη σε εναλλαγη καναλιων αλλα απο ποιοτητα εικονας ειναι καλη και παιζουν πολλες καταληξεις αρχειων προτεινω lifeview lv6tboxhd2 απο eshop 29 ευρω...στο site του slay θα καταλαβεις
OK, 29¤ λες και για τους δύο αλλά εγώ τους βρίσκω στα site που λες ότι τους πήρες 40 & 42¤ αντίστοιχα. Μπορείς να δώσεις μία ιδέα που και γιατί, γιατί με ενδιαφέρουν αμφότεροι;

Επίσης, είχα σταμπάρει και τον crypto 210A ο οποίος αν του περάσεις το τελευταίο firmware από τον 210AD ξεκλειδώνει λέει και το AC3 που είχαν κλειδώσει από την εταιρεία. Δώστε ιδέες εκεί γύρω στα 30~35¤ γιατί παραπάνω δεν πάει. Θα χρειαστώ 2 αποκωδικοποιητές βασικά.

υποψήφιοι:
Lifeview lv6tboxhd 2
Crypto 210A MP
F&U ΤΤ2302

Ο ένας παίζει να τον ρίξω επάνω σε 2 τηλεοράσεις, η μία με HDMI 32" και η άλλη με scart 26", θα παίζει έτσι ή θα έχω προβλήματα; και οι δύο τηλεοράσεις είναι HD ready - η μία με την HDMI δέχεται σήμα 1080p και το κατεβάζει σε 1080i, αν και να πω την αλήθεια την 32άρα την έχω αποκλειστικά για gaming αλλά μία στις τόσες κάτι βλέπει η σύζυγος.
Ο άλλος αποκωδικοποιητής πάει για 32" CRT αλλά δεν αξίζει να πάρω SD όπως λέτε και εσείς.

¶κυρο μόλις τώρα που πάτησα τον βρήκα πάλι στα 29¤ στον κωστόβολο... nice...

Nek_Food
04-07-2012, 13:36
Πήρα 2 Χ F&U ΤΤ2302 @ 29¤ έκαστος... ThanX djpar 4 the info!!!

Desmond
04-07-2012, 13:59
@Slay.
Είσαι admin και είσαι και offtopic ρε φίλε!Βάλτο στο funny thread να λάβει την δέουσα προσοχή!

Leon_DiZ
04-07-2012, 14:01
παιδια γτ δεν το αλλαζουμε να το πουμε το νημα κατι του στυλ

"Ψηφιακη Τηλεοραση (ERT HD κτλ)" ??

djpar
04-07-2012, 17:06
o F&U θα βγαλει FW συντομα μιας και εχει καποια θεματακια,επισης το eshop εβαλε τον lifeview 29 ευρω!

Nek_Food
05-07-2012, 12:49
Είπα να πάρω έναν F&U ακόμη σήμερα για την καημένη την μανούλα μου μιας και μου άρεσαν όσο τους είδα, αλλά σήμερα έχει τιμή 35¤ οπότε δεν επείγει. Βεβαίως αναφέρεις για τον lv6tboxhd ότι τον έχει το eshop 29¤ και θα τον τσιμπούσα γιατί είναι πολύ καλή τιμή, πλην όμως εμένα μου τον βγάζει ακόμη 42¤. Γνωρίζοντας ότι γενικά παρατηρείται τέτοιο φαινόμενο από επισκέπτη σε επισκέπτη στο site, δεν δίνεις κάνα link και image (print screen) μπας και βγει καμιά άκρη για παραγγελία;

http://i45.tinypic.com/ajxpc7.jpg

djpar
05-07-2012, 13:05
nek παρτους τηλεφωνο και πες του οτι κανει 28.90 σε προσφορα με κωδικο 1214(νομιζω) εσκασε σε e-mail σε καποιους.Επισης αλλαξε τον εναν δικο σου F&U με τον Lifeview και θα μπεις http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/80266-LifeView-LV6TBOXHD-Receiver-Recorder/page57 να μιλησεις με τον talos τα αλλα θα τα καταλαβεις...

ο F&U θα παρει update αλλα γενικα εχει λιγοτερη υποστηριξει ενω ο lifeview ολο και καθε λιγο σκανε και FW

Nek_Food
05-07-2012, 13:44
Την ψιλιάστηκα την δουλειά ότι κάτι τέτοιο παίζει, αν και είμαι στο newsletter τους κλπ προσφορές, δεν μου ήρθε κάτι ΑΛΛΑ μόλις πήρα τηλέφωνο και έκλεισα έναν στην τιμή που είπες, αύριο παραλαμβάνω. Ήταν top στις επιλογές μου αλλά επειδή έχει πέσει στρίμωγμα ήθελα κάποια προσφορά και την περίμενα πως και πως... ε, να που μου έκατσε λοιπόν.

THANX A LOOOOOOOOT φίλε djpar

djpar
05-07-2012, 14:14
οπως σου ειπα αλλαξε τον δικο σου lifeview με εναν F&U μην ψαρωσεις που ειναι πλαστικουρα

Nek_Food
06-07-2012, 07:58
Από όσο ξέρω παίζει ο lifeview σε αυτή την κατηγορία τιμής να είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί, ενώ μάλλον χτυπάει στα ίσα και ανώτερης κατηγορίας μηχανήματα. Τα περί πλαστικού τα έχουν φιλοσοφήσει άλλοι, μπορεί να μην είναι και ότι πιο όμορφο ή κυριλέ μπορείς να βρεις αλλά για τα λεφτά του αυτά που κάνει μάλλον είναι όλα αυτά αδιάφορα αν και το νέο του σχέδιο [σειρά 2] είναι καλύτερο από το προηγούμενο.

Το απόγευμα θα τον έχω στα χέρια μου, καθώς η παραγγελία μου είναι ήδη στο κατάστημα της γειτονιάς από χθες το βράδυ. Η ειρωνεία είναι ότι μόλις τώρα τσέκαρα το email μου και ήρθε η προσφορά για τον συγκεκριμένο δέκτη, οπότε όποιοι πιστοί προσέλθετε:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702523

Αν δεν τον βλέπετε ως προσφορά, δοκιμάστε το παρακάτω link:
http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-120627.html

ή δοκιμάστε το
www.e-shop.gr/offer.phtml?id=t19219527tf37uf55rv6 (http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=t19219527tf37uf55rv6)

djpar
26-07-2012, 08:26
οι αποκωδικοποιητες με mstar7818 τσιπακι οταν γινεται αλλαγει στα καναλια αλλαζουν και βρισκουν τα καινουργια μονοι τους αλλαζοντας ετσι και την σειρα ομως,σπαστικο μεν 2 λεπτα υποθεση δε.
NEK εβγαλες ακρη με τον lifeview?

Nek_Food
27-07-2012, 12:20
Αυτό που λες όταν αλλάζουν τα κανάλια το κάνουν αυτόματα; Εγώ το έκανα χειροκίνητα και από τα 12~14 που ήταν πριν πήγαν στα 34 αλλά μου τα έκαναν μπάχαλο και έπρεπε να τα φτιάχνω πάλι όλα από την αρχή (ψυχάκιας, πρέπει να είναι συγκεκριμένα κανάλια σε συγκεκριμένα νούμερα - συγκεκριμένη σειρά).

Όλα καλά τόσο με τον lifeview όσο και με τον F&U. Δεν έχω ψάξει ακόμη όλα τα καλούδια που έχουν, αν και έχω δει και ταινία σε αυτούς. Να υποθέσω ότι έχουν και οι δύο mstar7818, μου κάνει εντύπωση που έχουν τα ίδια μενού, κλπ μέχρι που δοκίμασα μπας και παίζουν μεταξύ τους τα χειριστήρια αλλά μπα. Κρίμα πάντως γιατί του F&U είναι θεωρώ καλύτερο σαν χειριστήριο, τόσο σαν διάρθρωση όσο και απόκριση καθώς αλλάζω κανάλια σε τηλεόραση που έχω καρφωμένη στον τοίχο και τον αποκωδικοποιητή από πίσω της, απλά στοχεύοντας στον τοίχο μισό μέτρο περίπου στο πλάι της. Δεν το περίμενα να πω την αλήθεια, ήμουν σίγουρος ότι θα είχα πρόβλημα και θα έπρεπε να βρω λύση να τον φέρω μέτωπο το "ματάκι" του. Κατά τα άλλα 100% ευχαριστημένος και με τους δύο. Αλλάζω κανάλια με το up/down το recall ή την λίστα FAV για πιο γρήγορα, γιατί αν βάλεις νούμερο περιμένεις πολύ ώρα.

djpar
27-07-2012, 12:27
στο νουμερο περιμενει 3 ψηφια γιαυτο.Εμενα το εκαναν αυτοματα και οι 2,ναι και οι 2 mstar7818 εχουν και οντως το F&U εχει καλυτερο κοντρολ

Valkyre
27-07-2012, 12:46
ξερουμε εαν θα δειξει η ΕΡΤ HD την τελετη εναρξης?

djpar
27-07-2012, 13:34
απο εχτες το βραδυ δειχνει παντος σε HD συγκεκριμενα αγγλια σενεγαλη ποδοσφαιρο,λογικα θα την δειξει παντως

PDS
27-07-2012, 13:35
ξερουμε εαν θα δειξει η ΕΡΤ HD την τελετη εναρξης?

Ε ειναι απιθανο να μην δειξουν την τελετη σε HD.

Desmond
27-07-2012, 15:16
http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3374355&chid=24

Desmond
28-07-2012, 18:18
Ιδέα μου είναι ή ο ήχος στην τελετή έναρξης ήταν ψιλοχάλια σε σχέση με την μετάδοση του Βλάκα που ήταν πεντακάθαρος?

criter
29-07-2012, 15:42
Ιδέα μου είναι ή ο ήχος στην τελετή έναρξης ήταν ψιλοχάλια σε σχέση με την μετάδοση του Βλάκα που ήταν πεντακάθαρος?


O ηχος στην τελετη εναρξης δεν ηταν καθολου καλος οντως αυτο παρατηρησα. Ηταν πολυ σιγα και ακουγοταν μονο ο ηχος που εβγαινε μεσα απο το σταδιο. Μπορει να ηθελαν να ακουγεται ετσι χαμηλα ο ηχος, ωστε να δινει την εντυπωση του οτι ειναι μεσα στο σταδιο και ο θεατης απο την TV.
Ο ηχος του εκφωνητη που εκανε τη μεταδοση προφανως εβγαινε απο στουντιο γιαυτο ηταν πεντακαθαρος.

Ezio
07-06-2013, 10:49
Το ψηφιακό σήμα ήρθε στην Κρήτη; αν όχι, πότε έρχεται;

odytsak
07-06-2013, 11:25
η ημερομηνία της ψηφιακής μετάβασης στα Κ.Ε Ρογδιά και Μαλάξα, μετατοπίζεται από 31/5/2013 στις 26/6/2013 - 2.00 π.μ.
http://www.doriforikanea.gr/newsite/news_article.php?id=9436&catid=6

Ezio
07-06-2013, 11:34
Γι' αυτό δεν μου ;έβρισκε η τηλεόραση ελληνικά ψηφιακά κανάλια. Ευχαριστώ odytsak.

odytsak
12-06-2013, 10:07
Διαβάστε το πλήρες κείμενο της δήλωσης του κυβερνητικού εκπροσώπου κ. Σίμου Κεδίκογλου για το κλείσιμο της ΕΡΤ:
«Σε μια περίοδο που ο Ελληνικός λαός υφίσταται θυσίες, δεν υπάρχουν περιθώρια για καθυστερήσεις ή για δισταγμούς. Όπως δεν υπάρχουν περιθώρια ανοχής για «ιερές αγελάδες» που παραμένουν άθικτες, όταν επιβάλλονται περικοπές παντού.
Όταν πρέπει να τελειώνουμε με τα ελλείμματα και να βγούμε από την κρίση, δεν μπορούμε να ανεχόμαστε θύλακες αδιαφάνειας και δημόσιας σπατάλης.
Η Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση, η ΕΡΤ, είναι μια χαρακτηριστική περίπτωση μοναδικής αδιαφάνειας και απίστευτης σπατάλης.
Κι αυτό τελειώνει σήμερα…
Την ΕΡΤ την πληρώνει ο Ελληνικός λαός με το χαράτσι στους λογαριασμούς ηλεκτρικού: γύρω στα 300 εκατομμύρια το χρόνο! Έχει τριπλάσιο ως επταπλάσιο κόστος από άλλους τηλεοπτικούς σταθμούς και τετραπλάσιο ως εξαπλάσιο προσωπικό για πολύ μικρή τηλεθέαση: τη μισή σχεδόν και για τα τρία δημόσια κανάλια μαζί, απΆ όση ένα μέσο εμπορικό κανάλι.
Έχει τεράστια περιουσία, η οποία παραμένει αδρανής, αν δεν λεηλατείται υπέρ του ανταγωνισμού.
Έχει καθεστώς αδιαφάνειας στη διαχείρισή της: Μιλάμε για μια εταιρία με έξι λογιστήρια που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους!
Καθεστώς αδιαφάνειας στη διαχείριση των συμβάσεων, καθεστώς ακόμα μεγαλύτερης αδιαφάνειας στη διαχείριση του υλικού, το οποίο δεν έχει απογραφεί εδώ και… οκτώ χρόνια!
Καθεστώς προνομίων για τους εργαζομένους, που χρεώνουν τεράστιο αριθμό υπερωριών.
Για να μην αναφερθούμε στα τεράστια ποσά τα οποία μοιράζει σε ιδιωτικές παραγωγές που θα μπορούσε να κάνει, με πολύ λιγότερα, χρησιμοποιώντας τα δικά της μέσα. Που τα έχει πληρώσει ακριβά ο Έλληνας φορολογούμενος.
Για να μην αναφερθούμε στο τεράστιο κόστος εξωτερικών μεταδόσεων που έχουν επιβάλλει απαρχαιωμένα συνδικαλιστικά προνόμια, κι έτσι μετακινούνται δεκάδες τεχνικοί κάθε τόσο, για έργο που μπορεί να γίνει από δύο-τρία άτομα.
Για να μην πούμε ότι συντηρεί περιοδικό χωρίς αναγνώστες, ενώ διαθέτει δεκάδες σταθμούς τοπικούς σταθμούς που ουσιαστικά αναμεταδίδουν, τις περισσότερες ώρες της μέρας, το κεντρικό πρόγραμμα.
Η σημερινή ΕΡΤ έχει εξελιχθεί σε ένα σκάνδαλο που το βλέπουν καθημερινά όλοι, αλλά δεν τόλμησε να το αγγίξει κανείς.
Αυτά όλα τελειώνουν σήμερα. Και τελειώνουν οριστικά!
Η κυβέρνηση αποφάσισε να κλείσει την ΕΡΤ. Με το ισχύον νομικό πλαίσιο και με κοινή υπουργική απόφαση σταματούν οι μεταδόσεις της ΕΡΤ μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος σήμερα το βράδυ. Και στη θέση της ΕΡΤ θα δημιουργηθεί ένας σύγχρονος, δημόσιος - αλλά όχι κρατικός, ούτε κομματικά ελεγχόμενος - Οργανισμός Ραδιοτηλεόρασης.
Κατά τα πρότυπα των πιο επιτυχημένων δημόσιων Ραδιοτηλεοπτικών οργανισμών της Ευρώπης. Το σχετικό νομοσχέδιο κατατίθεται αμέσως, ώστε να λειτουργήσει το ταχύτερο ο νέος φορέας.
Το προσωπικό της ΕΡΤ θα αποζημιωθεί κανονικά. Και όσοι από τους τωρινούς εργαζόμενους το επιθυμούν, θα μπορέσουν να υποβάλλουν αίτηση για να προσληφθούν στο νέο Οργανισμό Ραδιοτηλεόρασης.
Υπάρχουν πολλοί άξιοι και ικανοί εργαζόμενοι, η πείρα και η προϋπηρεσία των οποίων είναι απαραίτητη για να σταθεί ο νέος Οργανισμός. Και θα συνεκτιμηθεί κατά τη διαδικασία προσλήψεων, με διαφανείς διαδικασίες και κριτήρια ΑΣΕΠ.
Ο νέος Οργανισμός θα λειτουργήσει με πολύ λιγότερο προσωπικό. Με σαφές οργανόγραμμα, όπως προβλέπουν τα σύγχρονα δεδομένα για τη δημόσια Ραδιοτηλεόραση παντού στον κόσμο. Το αρχείο της ΕΡΤ – που αποτελεί αληθινό Εθνικό θησαυρό – θα περιφρουρηθεί και θα αξιοποιηθεί πλήρως.
Επίσης θα αξιοποιηθούν οι δορυφορικές υπηρεσίες και οι σύγχρονες τεχνολογίες. Ώστε να υπάρξει - επιτέλους - δυναμικός μοχλός προβολής της Ελλάδας, της ανάπτυξης, της εξωστρέφειας, αλλά και πολύτιμος καθημερινός δεσμός με την Ελληνική Διασπορά σε όλο τον κόσμο.
Ο νέος Οργανισμός Ραδιοτηλεόρασης θα ξεκινήσει να λειτουργεί το συντομότερο. Μέχρι τότε οι πολίτες δεν θα πληρώνουν το χαράτσι που πληρώνουν ως σήμερα.
Κι από τη λειτουργία του και μετά θα πληρώνουν πολύ λιγότερα. Υπολογίζεται ότι θα απαλλαγούν από ένα ποσό που φτάνει τα 100 εκατομμύρια ετησίως.
Ενώ για όσες θέσεις της σημερινής ΕΡΤ κρίνονται υπεράριθμες, θα προσληφθούν με ΑΣΕΠ νέοι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία, στα ΚΕΠ και όπου αλλού το δημόσιο έχει ανάγκη.
Μεγάλες αλλαγές δεν γίνονται χωρίς μεγάλες τομές. Τολμηρές και ριζοσπαστικές!
Μέχρι τώρα πολλοί έλεγαν ότι «δεν υπάρχει πολιτική βούληση» για τέτοιες τομές…
Η σημερινή κυβέρνηση αποδεικνύει ότι διαθέτει την πολιτική βούληση!
Αυτό άλλωστε, ζητάει κι αυτό περιμένει να δει ο Ελληνικός λαός».

odytsak
11-12-2013, 22:16
Oσοι δεν το έχετε πάρει χαμπάρι έχει μερικές μέρες που εκπέμπει πάλι η ΕΡΤ, δημόσια τηλεόραση πλέον, σε HD 1080i (1440X1080).
To κανάλι έχει ονομασία ΔΤ HD, δείχνει όλο το πρόγραμμα του στάνταρ καναλιού ΔΤ σε HD και τώρα έχει το ματσάκι του champion's league Nάπολι-Αρσεναλ.

Leon_DiZ
11-12-2013, 22:30
Oσοι δεν το έχετε πάρει χαμπάρι έχει μερικές μέρες που εκπέμπει πάλι η ΕΡΤ, δημόσια τηλεόραση πλέον, σε HD 1080i (1440X1080).
To κανάλι έχει ονομασία ΔΤ HD, δείχνει όλο το πρόγραμμα του στάνταρ καναλιού ΔΤ σε HD και τώρα έχει το ματσάκι του champion's league Nάπολι-Αρσεναλ.

Δεν το βρίσκω.. Το εβαλα στο auto store digital + analogue μπας και βρει κατι διαφορετικό τωρα.


Sent from Tapatalk (http://tapatalk.com/m?id=1) - one of the most overrated and useless app since times immemorial

AriStos13
11-12-2013, 22:37
εγω το βρηκα.. βεβαια η τηλεοραση που βλεπω τωρα δεν εχει mpeg4 και εχω αποκωδικοποιητη.. δεν ξερω αν παιζει ρολο βεβαια!

odytsak
11-12-2013, 22:37
Στο ίδιο κανάλι που εκπέμπει το στάνταρ κανάλι ΔΤ και η Bουλή
εκεί είναι και το ΔΤ HD.

JerryMoore
11-12-2013, 22:58
Επίσης εκτός από τη HD εικόνα προσφέρει και Dolby Digital Plus ήχο, κάτι που δε το είχε η παλιά ΕΡΤ HD.

Slay
12-12-2013, 00:29
Kαλα HD κατ'ονομα γιατι τωρα που δειχνει αγωνα ειναι SD, παλια τους αγωνες τους εδειχνε σε HD.

odytsak
12-12-2013, 00:36
Επίσης εκτός από τη HD εικόνα προσφέρει και Dolby Digital Plus ήχο, κάτι που δε το είχε η παλιά ΕΡΤ HD.

Dolby Digital Plus ήταν και στο EΡΤ HD.


Kαλα HD κατ'ονομα γιατι τωρα που δειχνει αγωνα ειναι SD, παλια τους αγωνες τους εδειχνε σε HD.

To μαγνητοσκοπημένο Mίλαν-Αγιαξ που δείχνει τώρα είναι κονσέρβα σε SD, το ζωντανό Νάπολι-Αρσεναλ ήταν σε HD.

spartan
12-12-2013, 00:44
Dolby Digital Plus ήταν και στο EΡΤ HD.



To μαγνητοσκοπημένο Mίλαν-Αγιαξ που δείχνει τώρα είναι κονσέρβα σε SD, το ζωντανό Νάπολι-Αρσεναλ ήταν σε HD.
Επιβεβαιωνω και εγω τον odytsak για το ματς αναμεσα στην ναπολι και την αρσεναλ(ηταν καθαρο HD)

odytsak
06-05-2014, 20:57
Εκανα ένα rename στον τίτλο του θέματος. :P

http://s6.postimg.org/88pfiixq9/DSC03372.jpg

|WISE|
07-05-2014, 00:41
Ποτε αλλαξε;; σημερα αγορασα τηλεοραση, σημερα αλλαξε;; :p

Sony Xperia Z

djpar
07-05-2014, 16:53
ποσα πληρωσαμε να λες για αυτην την αλλαγη...σε 1-2 χρονια θα βγει

nikon
07-05-2014, 18:23
Ενώ πριν που πληρώναμε 32 κανάλια και 89 σταθμούς χωρίς να βλέπει/ακούει κανείς ήταν καλύτερα.

jimspy
07-05-2014, 22:47
κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια.....επειδη εσυ μπορει να εβλεπες μονο μεγκα κ αντ1 δεν σημαινει οτι το συνολο των τηλεθεατων δεν εβλεπε ΕΡΤ...ευτυχως υπηρχουν κ τηλεθεατες που δεν βλεπουν μονο φειμ στορυ κ just th 2 of us αλλα παρακολουθουν κ ντοκυμαντερ, αναδρομες σε ιστορικα γεγονοτα,εκπαιδευτικα προγραμματα κτλ....το 13% των τηλεθεατων στη χωρα την παρακολουθουσε

http://www.typologies.gr/%CE%AD%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%81%CF%84-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%BF%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%C E%BA%CF%8C-%CF%80%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%83%CF%84/

djpar
08-05-2014, 08:11
τωρα πληρωνουμε τα ιδια και εχουμε 1 ΚΑΝΑΛΙ.

nikon
08-05-2014, 08:13
13% για 3 φωλιές κομματόσκυλων που μας κόστιζαν ο κούκος αηδόνι δεν το λες και καλό ποσοστό άσε που αν βάλουμε και της βουλής το κανάλι το ποσοστό θα πάει σε μονοψήφιο.

Μια χαρά εκπομπές με τα θέματα που λες έχουν και τα άλλα κανάλια (ειδικά ο Σκαϊ) ψάξ'το λίγο μη βλέπεις μόνο fame story και just the 2 of us γιατί σου ξεφεύγουν τα καλά.

Y.Γ.: Eδώ το αφήνουμε ή υπάρχει συνεννόηση;;;


τωρα πληρωνουμε τα ιδια και εχουμε 1 ΚΑΝΑΛΙ.Δεν γίνεται να πληρώνεις τα ίδια.

djpar
08-05-2014, 09:15
εγω βλεπω οτι πληρωνουμε για 1 καναλι τα 3/4 της τιμη που δινω για την nova που η nova μου εχει και 3 ντοκιμαντερ να βλεπω.

Οσο για τον Σκαι οτι ντοκιμαντερ εχει το εχω δει ηδη στην nova γιατι απο εκει τα "παιρνει", ενταξει δεν λεω τα σπανε τα ντοκιμαντερ του αλλα την αλλη φορα πηρε το κυπελλο ο βαζελος και ειχε 10000 ωρες αφιερωμα λεμε ρε

nikon
08-05-2014, 09:21
Κοιτάς τι πληρώνεις εσύ αλλά δεν κοιτάς και τι κόστος είχε πριν για το κράτος η δημόσια τηλεόραση και το δημόσιο ραδιόφωνο και τι κόστος έχει σήμερα.

le_71
08-05-2014, 09:54
https://www.youtube.com/watch?v=AZP_HWu8VPg

ΚΛΑΙΩ

Desmond
08-05-2014, 10:52
Κοιτάς τι πληρώνεις εσύ αλλά δεν κοιτάς και τι κόστος είχε πριν για το κράτος η δημόσια τηλεόραση και το δημόσιο ραδιόφωνο και τι κόστος έχει σήμερα.

Έχεις εικόνα πόσα χρωστάνε τα ιδιωτικά στο κράτος?Γιατί δεν τα κλείνουν? (Ρητορικό το ερώτημα εννοείται)

djpar
08-05-2014, 10:57
γιατι αν τα κλεισουν δεν θα τα παρει ποτε το κρατος

nikon
08-05-2014, 12:14
Έχεις εικόνα πόσα χρωστάνε τα ιδιωτικά στο κράτος?Γιατί δεν τα κλείνουν? (Ρητορικό το ερώτημα εννοείται)Έχεις εικόνα πόσες ιδιωτικές επιχειρήσεις χρωστάνε στο κράτος;;;;;....να τις κλείσουν και αυτές ή μόνο τα κανάλια μας φταίνε;;;

jimspy
08-05-2014, 12:28
εχεις εικονα ποση ζημια εχει κανει ο μπομπολασ κ οι λοιποι κρατικοδιαιτοι μεγαλοκαναλαρχες στο ελληνικο δηοσιο με ανταλλαγμα τις τσιριδες του Αδωνη 24 ωρες το 24ωρο απο τα ιδιωτικα καναλια.......?

jimspy
08-05-2014, 14:16
13% για 3 φωλιές κομματόσκυλων που μας κόστιζαν ο κούκος αηδόνι δεν το λες και καλό ποσοστό άσε που αν βάλουμε και της βουλής το κανάλι το ποσοστό θα πάει σε μονοψήφιο.

Μια χαρά εκπομπές με τα θέματα που λες έχουν και τα άλλα κανάλια (ειδικά ο Σκαϊ) ψάξ'το λίγο μη βλέπεις μόνο fame story και just the 2 of us γιατί σου ξεφεύγουν τα καλά.

Y.Γ.: Eδώ το αφήνουμε ή υπάρχει συνεννόηση;;;

Δεν γίνεται να πληρώνεις τα ίδια.
μολις το ειδα το ποστ......αν ειναι να προσθεσουμε στο 13 % κ το ποσοστο του καναλιου της βουλης κ το συνολικο αθροισμα να ειναι λιγοτερο .....καλυτερα να το αφησουμε.....

υγ .ειπαμε εισαι λογιστης?

nikon
08-05-2014, 14:23
To ποσοστό του καναλιού της βουλής παίζει να είναι από -4% και κάτω.....είπαμε είσαι γάτα;;;

Nikoladim
08-05-2014, 14:27
Μισο λεπτο, τα κοστη δεν εχουν ανακοινωθει ακομη.
Αν απολυσεις προσωπικο εξ ορισμου θα μειωθουν.
Επισης απο οτι εχω διαβασει παλι ατομα της κυβερνησης βαλανε.
Τελος ναι καποια καναλια ειχαν ενδιαφερον προγραμμα + το cosmos 93.6 που μου αρεσε πολυ.

nikon
08-05-2014, 14:31
Έπρεπε να γίνει ένα συμμάζεμα γιατί ήταν πολυτέλεια σε τέτοιες εποχές να έχουμε τόσα ΜΜΕ με το όποιο κόστος είχαν τώρα κανείς δεν είπε ότι μας έρχεται τσάμπα η ΝΕΡΙΤ ή ότι δεν έβαλαν πάλι τους δικούς τους.

jimspy
08-05-2014, 14:41
To ποσοστό του καναλιού της βουλής παίζει να είναι από -4% και κάτω.....είπαμε είσαι γάτα;;;

εξυπνακιστικο μπαλωμα.....εστω

nikon
08-05-2014, 14:43
Για όσους δεν το έπιασαν από την αρχή ναι μπορείς να το πεις και έτσι.

jimspy
08-05-2014, 14:53
καλα καλα......η ελλειψη σοβαρου επιχειρηματος για το ΄΄ κανενας δεν παρακολουθει ερτ΄΄ πολλες φορες οδηγει σε απελπισμενους δηθεν αστεισμους.....(μα καλα ουτε ενα emoticon εσυ ο μετρ του ειδους)

Nikoladim
08-05-2014, 17:17
Συμμαζεμα ναι, αλλα οχι κλεισιμο. Γιατι και παλι αν διαβασεις τα δικα τους κανουν. Παντως καλα τους τα ειχε πει καποτε ο Λεβεντης. Εσεις που τους προσκυνατε τωρα, προσεξτε γιατι καποτε θα σας διωξουν...

nikon
08-05-2014, 17:35
Στη συγκεκριμένη περίπτωση το συμμάζεμα είχε ως προϋπόθεση το κλείσιμο όπως έγινε και με τις τόσες και τόσες εταιρείες που είχαν ανοίξει μόνο και μόνο για να βολευτούν οι ψηφοφόροι μας όπως έγινε και με υπαλλήλους του δημοσίου που καθόντουσαν 3-4 σε ένα γραφείο και τώρα η δουλειά γίνεται μια χαρά από 1 κλπ κλπ γιατί δηλαδή τα ΜΜΕ έπρεπε να είχαν άλλη αντιμετώπιση;;;

Καλά έκαναν σε όλα αυτά το μόνο που φοβάμαι είναι μην αρχίσουμε σιγά σιγά και ανοίγουμε πάλι ότι κλείσαμε για να βολέψουμε πράσινους, κόκκινους, μπλε και γυρίσουμε πάλι στα ίδια.

Nikoladim
08-05-2014, 19:14
Bασικα εγω πιστευω το τελευταιο σκελος εγινε(και καποια στοιχεια το δειχνουν). Οτι κλεισαμε ενα παλιο μεγαλο μαγαζι για να ανοιξουμε ενα μικροτερο. Δεν διαφωνω παντως με τη λογικη σου. Οντως ετσι γινοταν για τους ψηφοφορους.

nikon
09-05-2014, 08:08
Ποια στοιχεία εννοείς τη ΝΕΡΙΤ;;;....εντάξει ξέραμε ότι 1 κανάλι θα υπάρξει όπως ξέραμε και ποιοι θα έμπαιναν σε αυτό εγώ εννοώ να αρχίσουμε να ανοίγουμε εταιρείες για την απελευθέρωση θηλυκών μυρμηγκιών από Αφγανούς μυρμηγκοφάγους ή ΜΚΟ για την αναπαραγωγή του τραβεστί ελέφαντα.

Nikoladim
09-05-2014, 14:10
Λολ ρε οκ δεν με χαλουσε να μπω και εγω σε αυτες :D

Nikoladim
09-05-2014, 18:36
Η Ιστοσελίδα της ΝΕΡΙΤ αξίζει 55 δολάρια (αλλά την πληρώνουμε 35.000¤)
http://www.thepressproject.gr/article/61583/I-Istoselida-tis-NERIT-aksizei-55-dolaria-alla-tin-plironoume-35000

nikon
09-05-2014, 19:25
^^Έχεις γίνει φανατικός βλέπω του συγκεκριμένου site :P......ποιανού είναι ξέρουμε;;;;

Nikoladim
10-05-2014, 00:20
λολ ειναι ανεξαρτητο, τουλαχιστον για το site δεν νομιζω να λενε ψεματα, προφανως οχι και για το μονταζ της ΝΔ. Ποιανου ειναι δεν ξερω!

nikon
10-05-2014, 06:56
Κοίτα όταν το site είχε για τίτλο αυτό που έχεις βάλει στην αρχή λίγο πιο κάτω λέει "Δεν είμαστε σίγουροι φυσικά ότι διατέθηκαν τα 35.000€ που προκηρύχθηκαν" και μετά κάνει update και σβήνει την παρένθεση μπορεί να μη λέει ψέματα αλλά μάλλον δεν είναι και πολύ σίγουρο/αξιόπιστο γι'αυτά που γράφει.

le_71
10-05-2014, 08:04
Το μοντάζ έγινε πραγματικά. Η ΝΔ δεν πρέπει να δίνει δικαιώματα στους λαικιστές που περιοδεύουν και υπόσχονται χρήματα, δωρεάν πετρέλαιο και ρεύμα από ανύπαρκτους πόρους και εις βάρος άλλων . Έκαναν μαλακία. Τέλος. Όλες οι άλλες δηλώσεις των επισήμων βέβαια είναι πραγματικές. Γι αυτές φυσικά, δεν γίνεται λόγος.

muku
10-05-2014, 11:54
Κοίτα όταν το site είχε για τίτλο αυτό που έχεις βάλει στην αρχή λίγο πιο κάτω λέει "Δεν είμαστε σίγουροι φυσικά ότι διατέθηκαν τα 35.000€ που προκηρύχθηκαν" και μετά κάνει update και σβήνει την παρένθεση μπορεί να μη λέει ψέματα αλλά μάλλον δεν είναι και πολύ σίγουρο/αξιόπιστο γι'αυτά που γράφει.

Δεν μπήκα στο site πριν το update αλλά τι άλλαξε ακριβώς που έβγαλε τις παρενθέσεις? Γράφει στο update ότι επικοινώνησε το κανάλι μαζί τους και τους ενημέρωσε ότι δεν προχώρησε ο διαγωνισμός. Και φυσικά το site μετά κάνει την πολύ ορθή ερώτηση νούμερο 2. Τουλάχιστον μείωσαν τα έξοδα για τα sites του δημοσίου. Από 1 μύριο ευρώ το ΙΚΑ η νεριτ τώρα στόχευε τα 35000 και από ότι φαίνεται δεν ασχολήθηκε κανείς αφού δεν άξιζε το ρίσκο για να μοιραστεί χαρτζιλίκι 30 χιλιάρικα.

nikon
10-05-2014, 13:42
Πριν το update έγραφε Η Ιστοσελίδα της ΝΕΡΙΤ αξίζει 55 δολάρια (αλλά την πληρώνουμε 35.000¤) αν βγάλεις την παρένθεση (όπως αναγκάστηκε τελικά να κάνει το site) βγάζει τελείως διαφορετικό νόημα και σχηματίζει τελείως διαφορετική άποψη αυτός που το διαβάζει.

Το να γράφεις κάτι και να σε παίρνει ο εμπλεκόμενος να σου λέει δεν ισχύει και μετά εσύ το κατεβάζεις με ένα κομψό "update" δεν είναι και ότι καλύτερο για την εικόνα/εγκυρότητα σου.

jimspy
10-05-2014, 14:36
εγω παντως εχω αρχισει να στελνω πολλαπλα sms στο ΄΄Επι_μενουμε Ελλαδα΄΄ για να δικαιολογήσω το κοστος της εκπομπης ...γιατι η νεριτ ηρθε για να διορθωσει τα κακως κειμενα της ΕΡΤ με μισθους 5200 για ελεγχο sms

http://www.parapolitika.gr/Media/Default/BlogPost/parapolitikablog/menoume_el2.PNG

http://www.parapolitika.gr/parapolitikablog/media/5.500-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B1...-sms-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B4%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%BF

http://alterinfo.gr/?p=56132

Nikoladim
10-05-2014, 14:44
Ναι αλλα γινεται σε καθεστος πληρης διαφανειας. Δεν κρυβουν κατι. Αυτο δεν θελαμε? Να μας κλεβουν και να μας τρολαρουν και απο πανω.

AgentPrinny007
10-05-2014, 14:58
Ειναι πολυ θετικο το smsboy παιρνει καλα λεφτα. Ειναι αδυνατο να προσελκυσεις τετοια ταλεντα με λιγοτερα χρηματα.

le_71
10-05-2014, 17:56
"Καλά έκανε το αρχιλαμόγιο της ΔΕΗ και έφαγε όσα μπορούσε". Τα θυμάσαι jimspy? Τώρα ενοχλεί?

BTW
Ξέχασες να διευκρινήσεις οτι ο πίνακας αφορά σύμβαση μίσθωσης έργου για 62 επεισόδια και σε καμία περίπτωση μηνιαίες αποδοχές. Μπορείς να το διορθώσεις αν δε σου κάνει κόπο (λέμε τώρα) για να έχουμε καλύτερη εικόνα του πόσο μας κόστισε τότε και πόσο θα μας κοστίσει τώρα. Για να σε βοηθήσω το δελτίο τύπου της ΝΕΡΙΤ για το συγκεκριμένο θέμα είναι εδω (http://company.nerit.gr/deltia-typou/%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B5%CF%8D%C E%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B5/)