PDA

View Full Version : Αγορά PC Monitor για το PS3!



mails
18-10-2007, 04:47
Μιας και στρέφομαι προς τη λύση της οθόνης υπολογιστή είμαι ανάμεσα σε 2. Επειδή είδα ότι κάποιοι διαθέτουν την
L245WP - BN 24" Wide LG Electronics
http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=2323&v_Item=5204

Αλλά υπάρχει και η εξής σε χαμηλότερη τιμή
24'' L246WH-BN LG
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=1026178

Και φυσικά το ερώτημα μου είναι: ποια να πάρω?

muku
18-10-2007, 11:48
Μόλις ξενέρωσα... Γιατί μου έδειξες αυτή την οθόνη ρε mails? 50Ε κάτω από τη δική μου και με 5ms χρόνο απόκρισης αντί για 8. Πάρε εννοείται αυτήν. Δεν νομίζω να είναι χειρότερη, μάλλον θα είναι το επόμενο μοντέλο από τη δικιά μου. ΓΜΤ...

Edit : Ίσως και να βιάστηκα λίγο. Στο site της lg δίνει τον χρόνο απόκρισης 8ms και επίσης δεν έχει μια τεχνολογία PIP. Δεν θυμάμαι τι ακριβώς κάνει, αλλά το έχω δει στο μενού μου. Επίσης έχει φωτεινότητα 400cd/m^2 αντί για 500 που έχει η lg 245wp. Ψάξ'το λίγο, ίσως να μην είναι το επόμενο μοντέλο, αλλά ένα λίγο χειρότερο με λιγότερο κόστος κιόλας. Και δεν θα συνιστούσα για 50Ε να πάρεις κάτι χειρότερο. Πάντως ψάξε άλλο λίγο, ίσως να είμαι και λάθος!

isspro
18-10-2007, 12:11
και εγω το ειχα δει και μου εκανε εντυπωση... δειχνει καλυτερο --> 5ms και 50E κατω αλλα κατι δεν εχει καλο στην εικονα... κατι,κατι... δεν εξηγειται αλλιως. ψαξτο παντως οπως λεει και ο φιλος muku. αλλα με 50Ε κατω κατι πρεπει να παιζει κατα τη γνωμη μου... παντως δεν θεωρειται καινουργιο ή εστω πιο καινουργιο μοντελο απο την L245WP... παντως οποια και να παρεις θα παθεις πλακα! εγγυημενα... και το service της LG παρα πολυ εηηπυρετικο οσες φορες τους χρειαστηκα! μεχρι 6 καμενα pixel δεν στην αλλαζουν. απο 7 και πανω σου φερνουν καινουργια αερα ή για οτιδηποτε αλλο παρουσιαστει. επισης ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ

muku
18-10-2007, 12:27
Εμένα πάντως δεν είχε κανένα καμμένο pixel! Εσύ isspro με τι καλώδιο την έχεις συνδέσει στο pc? Εγώ με vga και μου τρεμοπαίζει πολύ. Την hdmi την έχω μόνιμα στο ps3 και βαριέμαι να αλλάζω. Πάντως καμία σχέση hdmi με vga. Φαίνεται πολύ πιο καθαρά με την hdmi και πολύ πιο ξεκούραστα. Επίσης, οι usb που έχει, είναι για να την συνδέεις με το pc?? Λέω να δοκιμάσω και με usb αν είναι γι αυτό τον λόγο...

mails
20-11-2007, 19:11
Γεια και πάλι! Υπάρχει κάποιος τρόπος να διασφαλίσουμε ότι σε μία οθόνη με HDMI input θα λειτουργεί το ps3. Συγκεκριμένα αναρωτιέμαι για αυτήν την οθόνη
LG 22'' L226WA-WN HDMI WIDE
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168509
Επίσης όταν μια οθόνη έχει 1280 οριζόντια pixels είναι 720p? Γιατί απο ότι διάβασα στο wikipedia τα 1280 σημαίνουν 720 αλλά για το p δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει. Μιλάει για progressive scan (http://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_scan) και αναφέρει κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες της οθόνης. Παρακαλώ όποιος διαθέτει έστω και κάποιο περισσότερο διαφωτιστικό link/απάντηση, ας βοηθήσει.
Θέλω μια προσωρινή HDMI λύση μέχρι να τακτοποιηθούν μερικά "ζητήματα" και για αυτό το ψάχνω. Ευχαριστώ :)

modecris
20-11-2007, 19:34
1280X768 σημαίνει 1280 κάθετη ανάλυση και 768 οριζόντια (δλδ ~720).
Το p δεν σε απασχολεί γιατί σε αυτήν την ανάλυση όλες οι οθόνες υποστηρίζουν p (progressive scan).

PS:Η οθόνη που αναφέρεις έχει "παράξενη" ανάλυση και δεν ξέρω μην τυχόν έχεις προβλήματα στην εικόνα.

gtakis
27-11-2007, 00:45
1280X768 σημαίνει 1280 κάθετη ανάλυση και 768 οριζόντια (δλδ ~720).
Το p δεν σε απασχολεί γιατί σε αυτήν την ανάλυση όλες οι οθόνες υποστηρίζουν p (progressive scan).

δηλαδη η δικια μου που εχει 1440-900 τι αναλυση βγαζει φιλε?(thanks προκαταβολικα)

modecris
27-11-2007, 03:58
Θεωρητικά υπερκαλύπτεις την 720p,πρακτικά έχεις πρόβλημα.
Γιαυτό σου είπα πως έχει παράξενη ανάλυση.
Μάλλον στα 720 θα έχεις μαύρες μπάρες πάνω-κάτω (ή παραμόρφωση εάν επιλέξεις full screen) και στα 1080 μόνο παραμόρφωση.Έχεις και με την κάθετη ανάλυση πρόβλημα όμως,οπότε η γεωμετρία της εικόνας θα είναι για τον λούτσο.
Καλύτερα να βρεις monitor που να έχει κάποια "στάνταρ" ανάλυση (και μιλάμε μόνο για σύνδεση με το ps3,στο pc δεν έχεις και τόσο πρόβλημα μια και "παίζεις" με περισσότερες αναλύσεις).