PDA

View Full Version : Machinarium



PDS
27-03-2011, 00:57
Machinarium Confirmed For Playstation 3
http://thegamingliberty.com/index.php/2011/03/26/machinarium-confirmed-for-playstation-3/

http://thegamingliberty.com/wp-content/uploads/MACHINARIUM.jpg


Amanita Design’s beautiful PC/Mac point and click puzzle adventure title Machinarium is being ported to the Playstation 3.

Game designer and founder of Amanita Design Jakub Dvorský announced the PS3 version during a guest lecture at Nottingham Trent University earlier this week. The game will not be coming to Xbox 360 however. Microsoft have refused to get on board with the game.

“We were already refused by Microsoft to bring the game to Xbox,” according to Dvorský.

“They weren’t interested because the game was already released for Mac and Windows, and Microsoft demanded it as part of an exclusivity deal.”

As a result Amanita is;

“not interested in Microsoft anymore.”

Silly MS.

AriStos13
27-03-2011, 15:40
αυτο ειναι του στυλ οτι εχεις μια μισοτελειωμενη κατασκευη και σου δινει καποια κομματια και πρεπει να τα τοποθετησεις ετσι ωστε να δουλεψει??

WolfRathmA
27-03-2011, 17:50
Τρομερό παιχνίδι παιδιά! Απλά απίστευτο!
Σίγουρη αγορά. Και οποίος είναι φαν τέτοιων παιχνιδιών δε το συζηταω καν!

dimitrisasp
27-03-2011, 19:25
Το παιχνιδι το εχω στο Mac μου και ειναι χαλαρα μεσα στα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων. Ολα τα γραφικα ειναι σχεδιασμενα στο χερι. Το στορι ειναι απιστευτο αν και δεν υπαρχει ιχνος διαλογου. Οι γριφοι ειναι απιστευτα εξυπνοι και προκλητικοι! Το προτεινω σε ολους! Μπορειτε να το βρειτε πολυ φτηνοτερα btw για υπολογιστες αλλα αν θελετε να τους στηριξετε (τσεχοι developers ειναι αν θυμαμαι καλα) θα κανενετε πολυ καλα γιατι το αξιζουν. Ειναι επιπεδου Monkey Island και τολμω να πω και καλυτερο! MUST HAVE!

Lefteris_X
27-03-2011, 20:34
λοιπόν, πριν απο κανά 1 με 1,5 χρόνο έπεσε στα χέρια μου το παραπάνω παιχνιδάκι.

Επειδή με έκανε να νιώσω λες και γύρισα στο 1988 περίπου, κυρίως λόγω τεχνοτροπίας γραφικών, άρχισα να το ψάχνω λιγάκι (τελικά το graphics "engine" - τα εισαγωγικά γιατί δεν είναι επακριβώς engine - είναι εξ ολοκλήρου flash υπόστρωμα, αλλά η όλη δουλειά "μιμείται" πάρα πολύ καλά γραφικά 2D, αναπαριστώντας άψογα την λειτουργία των sprites (μοντέλα, χαρακτήρες, κινούμενα background), όπως είναι άψογο και το collision detection (η "αντίληψη" ενός engine για το πότε "ακουμπούν" / αλληλεπιδρούν αντικείμενα / χαρακτήρες / background μεταξύ τους).

Ε, ο γραφίστας ή αν θέλετε αυτός που επηρέασε στο φουλ την παραγωγή των γραφικών είναι ο..........Jim Sachs. Αντιλαμβάνομαι ότι σε αρκετούς αυτό το όνομα δεν λέει τίποτα.........όμως σε αυτόν τον άνθρωπο χρωστάμε πολλά. Πάρα πολλά. Βλέπετε ήταν απο τους βασικούς υπευθύνους στα μέσα δεκαετίας '80 για την ανάπτυξη του παιχνιδιού που ουσιαστικά ΞΕΚΙΝΗΣΕ την ΣΟΒΑΡΗ ανάπτυξη ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΩΝ story, σεναρίων και υψηλών επιπέδων παραγωγής στα videogame. Αυτό το "κινηματογραφικό" παιχνίδι ήταν για Commodore Amiga και λεγόταν Defender of the Crown. Είχε γίνει χαμός σε όλον τον πλανήτη. Στην Αμερική το έδειχναν στην TV. Έθεσε τον όρο τι εστί "κινηματογραφικό" παιχνίδι. Η εταιρεία: Cinemaware, που δυστυχώς έκλεισε όταν βγήκε ένα μεγάλο σκάνδαλο οικονομικό τέλη 1989 του Ντόναλντ Τραμπ στον οποίο άνηκε η MirrorSoft και που αυτή ήταν η εκδότρια εταιρεία για τους τίτλους της Cinemaware.

Επίσης, ο jim Sachs ήταν ο άνθρωπος που σχεδίασε το πρώτο "περιβάλλον" χρήσης / λειτουργίας για το πρώτο μηχάνημα στον πλανήτη που ήταν ενοποιημένος υπολογιστής (καμουφλαρισμένη Amiga) με CD-ROM (CD-ROM XA για την ακρίβεια), το λεγόμενο CDTV (Commodore Dynamic Total Vision). Φυσικά το έχω (λολ, 345.000δρχ / 1000 ευρώ το 1990 μετρητά, ντάγκα που λέμε.) Ε, όταν το ανάβεις, σε υποδέχεται μια άψογη οθόνη / περιβάλλον που έχει σχεδιάσει ο Jim Sachs. Επίσης, αν ήθελες πέραν προγραμμάτων και παιχνιδιών (οι πρώτες εγκυκλοπαίδειες multimedia, ναι το 1989......άσχετα αν στον PC δήθεν τα ανακάλυψαν μετά το 1993, μην πω 1995-6 με τα Windows 95).......μπορούσες να βάλεις να ακούσεις μουσικό CD. Μπορεί τώρα να ακούγεται σαν κάτι δεδομένο, αλλά σκεφτείτε: το 1989 εν γένει στα σπίτια δεν έβρισκες CD μουσικής και αν έβρισκες ή ήταν άνετο σπίτι οικονομικά ή κάποιος στο σπίτι ήταν πωρωμένος με μουσική και πόσο μάλλον να είχες μηχάνημα που να παίζει CD μουσικής αλλά ταυτόχρονα να είναι και υπολογιστής και videogame κονσόλα - όλα σε 1. Ε, τα βασικά μενού και όλα τα οπτικά θέματα, ο Jim Sachs τα είχε σχεδιάσει. Το 1989 ε;

Το που είμαστε σήμερα, φτιάχτηκε πολλά χρόνια πριν. και ΔΕΝ φτιάχτηκε απο πιτσιρικάδες, όπως αρκετοί είναι σήμερα οι επαγγελματίες που δουλεύουν στις εταιρείες.

Ο Jim Sachs είναι του 1949...

.......προσωπικά υποκλίνομαι σε τέτοιες μορφές.



ΥΓ: Δεν είναι καθόλου τυχαίο, πως ομάδες που φτιάχνουν κώδικα με @@ όπως Naughty Dog, God of War Team, Insomniac τα βασικά / κυρίαρχα στελέχη του προγραμματισμού, όπως και τα αντίστοιχα στελέχη για τα γραφικά είναι όλοι μεγάλοι σε ηλικία (αρκετά επάνω από τα 30, το λιγότερο 37-40 ετών. Το λιγότερο.)

lordelesar
28-03-2011, 00:16
Ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων για μενα...
Απιστευτη ατμοσφαιρα, χαρακτηρες που σε κανουν να τους νοιαζεσαι και πανεμορφα γραφικα.
Επισης στα συν το πραγματικο cross platform και η ομορφη μουσικη. Για το τελος το καλυτερο, οι απιστευτοι γριφοι του. Θελουν πολυ σκεψη και επιμονη αλλα χωρις να ειναι εκνευριστικοι η παραλογοι.

Στην αρχη το επαιξα απο κοπια φιλου και τελικα μολις το τελειωσα το αγορασα αμεσως...και μαλιστα 2 φορες :-)
Τοσο πολλα αξιζει το παιχνιδι ;-)

modecris
30-03-2011, 03:48
Διαβάζοντας τα παραπάνω σχόλια είπα να δω και εγώ τί εστί Machinarium.Μετά από μερικές ώρες παιχνιδιού θα μπορούσα να συνοψίσω τις εντυπώσεις μου σε 5 συλλαβές: κα-τα-πλη-κτι-κό! Απορώ μάλιστα πώς ξέφυγε από την προσοχή μου,μια και είναι από τα είδη των παιχνιδιών που τρελαίνομαι.

Από τις μεγάλες εκπλήξεις αποτελεί η μή χρήση διαλόγων,αυτό δίνει ιστορία την ομορφιά του βουβού κινηματογράφου: "διαβάζεις" την γλώσσα του σώματος και με οδηγό την μουσική (αλλά στην περίπτωση μας και των εικόνων που εμφανίζονται αντί των διαλόγων των κόμικ) πλάθεις την ιστορία με τον δικό σου τρόπο.Βέβαια η ιστορία είναι στάνταρ αλλά καταλαβαίνετε τί εννοώ,ο καθένας την σκέφτεται με δικά του λόγια.

Οι γρίφοι είναι πολύ όμορφοι,άλλοι είναι σχετικά γνωστής λογικής και άλλοι δημιουργούν ένα στραβό χαμόγελο στα χείλια σου και σε κάνουν να σκεφτείς "ε! αυτό ΔΕΝ το έχω ξαναδεί"...
2 φορές έκανα χρήση του youtube,όχι γιατί ήταν παράλογος ή δύσκολος ο γρίφος αλλά γιατί βιαζόμουν να προχωρήσω την ιστορία.Λάθος τεράστιο,υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην το ξανακάνω,ξέρετε γιατί; είναι από τα λίγα παιχνίδια που κατάφεραν τον τελευταίο καιρό να με κρατήσουν,είναι εθιστικό είναι πανέξυπνο είναι πολύ καλύτερο από την συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών που κυκλοφορούν στην πιάτσα. Αυτό και το braid για εμένα είναι στο top ten αυτής της γενιάς (και όχι μόνο).

Έχω την "οικονομική" έκδοση αλλά δεσμεύομαι (στον εαυτό μου ντε) πως αν και όταν βγει στο ps3 να δώσω σε αυτούς τους ανθρώπους τον οβολό μου.Γιατί υπάρχουν πράγματα που κοστίζουν αλλά υπάρχουν και πράγματα που αξίζουν και πρέπει να τα τιμούμε.

ilias78
04-09-2012, 22:09
http://game20.gr/wp-content/uploads/2012/09/machinarium-news-v2-2.jpg


To πολυαγαπημένο και πανέμορφο adventure Machinarium επιτέλους καταφθάνει στο PSN, τρία ολόκληρα χρόνια μετά την κυκλοφορία του στο PC. Το Machinarium στο PS3 είναι εμπλουτισμένο με νέα χαρακτηριστικά, όπως δυνατότητα zoom, υποστήριξη PS Move και trophies. Σύμφωνα με το PS Blog (http://blog.eu.playstation.com/2012/09/04/heads-up-playstation-plus-update-4th-september/), το παιχνίδι θα είναι διαθέσιμο από αύριο 5 Σεπτεμβρίου, ενώ τα μέλη του PlayStation Plus μπορούν να το κατεβάσουν δωρεάν μέχρι 23 Οκτωβρίου.

www.youtube.com/watch?v=ivyKIRVllaM


game20.gr

Nek_Food
04-09-2012, 22:16
Το έχω τερματίσει στο iOS. ΟΚ, δεν είναι άσχημο παιχνίδι, αντιθέτως θα έλεγα αρκετά ενδιαφέρον, πλην όμως έχω την αίσθηση ότι μάλλον είναι υπερεκτιμημένο, κυρίως λόγω της διαρκείας του και της ευκολίας επίλυσης των προβλημάτων που θέτει στον παίκτη. Δεν είναι άσχημο και γενικα θα προτεινα να το δείτε ώς κατι διαφορετικο ίσως απο τα συνηθισμενα αν φυσικά η τιμή του κρατηθεί σε λογικά (χαμηλά) επίπεδα.

the master
07-09-2012, 13:15
ρε γαμω μπορει να μου πει καποιος πως ανοιγει στο machinarium η πορτα που ειναι μετα απο μια γατα???

τοση ωρα το χω παρει συνεχομενα εχω φτυσει αιμα να φτασω μεχρι εκει αλλα αρκετα ρε γαμω δεν τη παλευω αλλο αυτο το παιχνιδι ειναι σαν να σε βασανιζει νιωθω λες και εχω να κοιμηθω 10 μερες μετα απο 12 ωρες υπνο, ελεος!!!

Nek_Food
07-09-2012, 14:53
Λοιπόν, υποθέτω ότι χρησιμοποιείς αυτό το βιβλίο που έχεις και σου δίνει hints, έτσι; Εκεί θα δεις περίπου σε κάθε περίπτωση (οθόνη) τί περίπου χρειάζεται για να την περάσεις αυτή την οθόνη. Επίσης, το παιχνίδι δεν είναι απόλυτα γραμμικό, οπότε λογικά μπορεί να πρέπει να κάνεις κάτι άλλο πριν για να φτάσεις στο σημείο να μπορείς να μπεις σε αυτή την πόρτα. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι με τα arcades έτσι; Πρέπει να κάνεις αρκετά πριν ώστε να πάρεις ένα εισιτήριο από τον γέρο αν θυμάμαι καλά αφού του κάνεις τα δικά του χαμαλίκια.

the master
07-09-2012, 15:30
α δε το χω κανει αυτο,,, εχω βοηθησει τους μουσικους παντως

Leon_DiZ
10-09-2012, 09:27
πολυ ωραιο παιχνιδι! το τελειωσα προχτες, τα γραφικα μου θυμιζουν σχεδια του Burton και αυτο ηταν που με τραβηξε αρχικα. πολυ καλη και η μουσικη!!

nikon
27-09-2012, 15:04
3η φορά που πρέπει να ξεκινήσω από την αρχή λόγω bug....θα είναι και η τελευταία όμως.:a122:

Έχει άλλος πρόβλημα με το παιχνίδι ή στον γκαντέμη έπεσαν όλα;;;

the master
27-09-2012, 15:07
μαντεψε...

nikon
27-09-2012, 15:08
Kατάλαβα.....να μη ξεκινήσω 3η φορά.:(

enstikto
27-09-2012, 15:08
Τι bug soυ έκατσε;
Έχει και 6 διαφορετικά save slots. Utilise them!

nikon
27-09-2012, 15:13
H αλήθεια είναι ότι λέω μικρό είναι και πήγα να το βγάλω με τη μια χωρίς save αλλά και save που έκανα την 2η φορά βγήκα ξαναμπήκα και πάλι το ίδιο γι'αυτό λέω πάλι από την αρχή.

Την 1η φορά εκεί που είναι οι 3 πόρτες και βάζεις την ώρα για να ανοίξει η κλειστή μου τις έχει και τις 3 κλειστές και δεν μπορώ να πάρω την βεντούζα από την μεσαία.
Την 2η δεν μου έδειχνε τα 3 κουμπιά στον πίνακα που είναι ο φούρνος.....τόση γκαντεμιά λέμε.

enstikto
27-09-2012, 15:26
Το 2ο δεν μπορώ να καταλάβω πιο σημείο λες....
Το 1ο είναι πάντος όντως εντελώς WTF....
Δεν θυμάμαι αν έχω και κανα save σε εκείνο το σημείο να σου δώσω να συνεχίσεις απο εκεί... (τα τρόπαια δεν σε νοιάζουν απ'όσο ξέρω...)

nikon
27-09-2012, 15:33
Eίναι η 3η ή 4η πίστα που έχει έναν φούρνο-λέβητα και από πάνω τον γάντζο που πρέπει να του αλλάξεις φορά παίζοντας με τα κουμπιά για να βγεις αλλά χωρίς κουμπιά τη φορά να αλλάξω;;;;:P

Όχι τα τρόπαια δεν με νοιάζουν αλλά thanx anyway για την προσφορά σου.;)

enstikto
27-09-2012, 15:39
Κατάλαβα που λες. Αν θυμάμαι καλα εχει ένα panelακι που πρεπει να ανοίξεις πρώτα.
Δεν κατάλαβα δεν σε αφήνει να κανεις κλικ καν; Βεβαιωσου ότι είσαι κ δίπλα κ στο κατάλληλο ύψος πρώτα!

modecris
27-09-2012, 15:44
Το πρώτο εγώ το πέρασα χωρίς πρόβλημα και η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα πως έχει διάφορα bug το παιχνίδι. Τόσο δύσκολο ήταν να το μεταφέρουν σωστά?

nikon
27-09-2012, 16:54
Κατάλαβα που λες. Αν θυμάμαι καλα εχει ένα panelακι που πρεπει να ανοίξεις πρώτα.
Δεν κατάλαβα δεν σε αφήνει να κανεις κλικ καν; Βεβαιωσου ότι είσαι κ δίπλα κ στο κατάλληλο ύψος πρώτα!Bρε μια χαρά το κάνω αφού την πρώτη φορά το πέρασα για να φτάσω στις πόρτες ερμητικά κλειστές.....δηλαδή την 2η φορά κόλλησα πιο πίσω.:P

Αυτό που λέω να κάνω είναι όλα delete και φτου και από την αρχή.

enstikto
27-09-2012, 16:59
Ναι έτσι κάντο και εύχομαι καλή τύχη αυτή τη φορά!!!

hakoo
21-10-2012, 20:04
Ξεθαβω το τοπικ για να πω μια κουβεντα για το παιχνιδι μιας και το τελειωσα χθες, ο,τι καλυτερο εχω παιξει στο psn μαζι με το braid και το journey.
Ειναι ενα tribute στα point n click adventure games και σε συνδιασμο με το εκπληκτικο art δεν ηθελε και πολυ για να με κανει να το λατρεψω.
Προσυπογραφω τα θετικα σχολια απο τα υπολοιπα παιδια, εκπληκτικο.

Kane
11-02-2014, 15:39
To ξαναξεθάβω και εγώ το thread να πω τις εντυπώσεις μου μιας και χθες το τελείωσα. Δεν έχω εμπειρία στα adventures. Κουράζομαι εύκολα και δεν είμαι όσο παρατηρητικός χρειάζεται. Το έβαλα πείσμα όμως και το έπαιξα. Συνετέλεσε βέβαια και το ότι μου άρεσε πολύ οπτικά και ότι οι πρώτοι γρίφοι ήταν πολύ ενδιαφέροντες και με έκανε να θέλω και άλλο. Δυσκολεύτηκα αρκετά, πολύ συχνά χρησιμοποίησα το βιβλίο και όταν κέρδισα την παρτίδα "πεντάλιζα" με άκουσε η πολυκατοικία. Ήταν μια πολύ καλή προσπάθεια, έξυπνη και διασκεδαστική. Να'ναι καλά το ps+