PDA

View Full Version : Capture GT5 gameplay με capture card



cobradrama
22-03-2011, 12:23
Με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (SPEED 12) και εγώ δέν έχω ασχοληθεί,αλλά θα την βρούμε την άκρη.

STI_GR
22-03-2011, 16:24
απλα τα πραγματα με το SPEED12. πολυ καμπερ μπροστα για να εχεις καλο τιμονι, και πολυ αποκλιση πισω και το πιο σημαντικο αν θες να ανεβεις στα rankings να βαλεις ανεσης μαλακα πισω...

george13gr
22-03-2011, 19:58
^^^έιμαι στην 204(τουλάχιστον μέχρη το μεσημέρι) ....με άνεσης σκληρά εμπρός-πίσω....

teo_koskina
22-03-2011, 20:28
Μπραβο cobradramα,ωραια δουλεια,θα κοιταξω να φτιαξω ενα NSX που εχω.

george13gr
23-03-2011, 10:20
Γεια χαρά παίδες!

Σίγουρα όλοι μας όταν παίζουμε ps3 έχουμε κατορθώσει μερικά highlights όπως φοβερά γκολ σε pro & fifa, τρομερά headshots στο call of duty,ατέλείωτο drifting στο gran turismo και άλλα πολλά!
Όμως επειδή δεν είμαστε όλοι μας κάτοχοι πανάκριβων pc που να υποστηρίζουν άμεση σύνδεση με το ps3 για την εγγραφή αυτών των πολύτιμων στιγμών που θα θέλαμε να απαθανατίσουμε υπάρχει και η πιο φτηνή λύση,αυτή της capture card!
εκτός του παρόντος αφήνω τα tv-tuners που υπάρχουν πλέον σε πολλά pc που κάνουν την ίδια δουλειά.

Σίγουρα έχετε αναρωτηθεί πως πολλοί gamers στο youtube καταφέρνουν και "γράφουν" το gameplay τους σε τέλεια ποιότητα...
ορίστε λοιπόν η εύκολη λύση!


το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να αγοράσετε μια είτε από ebay(10-30ευρώ)
ή από ελλάδα σε κάποιο από τα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών(40-70ευρώ)

η σύνδεσή της είναι αρκετά απλή αφού είναι σχεδόν plug n play...
***[1]εγκαθιστούμε το λογισμικό που συνοδεύει με cd-rom την κάρτα μας στον υπολογιστή.
***[2]γυρίζουμε από HDMI σε scart μέσα από το μενού του ps3 και βάζουμε το scart στην υποδοχή του στη πίσω μεριά της κονσόλας
***[3]βγάζουμε από το scart την υποδοχή ώστε να μείνουν τα 3 φισάκια (κόκκινο,κίτρινο,άσπρο)
***[4]τα συνδέουμε στα αντίστοιχα φισάκια με τα χρώματα στη κάρτα
***[5]συνδέουμε την άλλη άκρη της κάρτας στο pc (usb)

και είμαστε έτοιμοι τρέχοντας το πρόγραμμα που εγκαταστήσαμε να γράψουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

***να σημειωθεί πως μπορούμε να γράψουμε εκτός από gaming και τηλεόραση καθώς και να προβάλουμε προγράμματα(νόβα) μέσω streaming σε vimeo και ούτω καθ' εξής..

για απορίες και βοήθεια σχετικά θα χαρώ να βοηθήσω στο παρόν thread
την δικιά μου την περιμένω από το ebay αρχές Απρίλη οπότε και θα κάνω ένα update!!!

[important note]-επειδή δεν θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν δεν θα δώσω λινκς εκτός κι αν το επιτρέπουν οι moderators..δεν προσπαθώ να διαφημίσω κάτι απλά να βοηθήσω να κάνουμε λίγο πιο εύκολη την ζωή μας..

cobradrama
23-03-2011, 12:20
τελικά θα λύσω το θέμα της εγγραφής βίντεο μια για πάντα !!
αγόρασα από e-bay 2 capture cards!!
http://viewitem.eim.ebay.gr/USB-Capture-card-VHS-TV-to-DVD-Svideo-XBOX360--PS3/140523214358/item

sorry για το οφφ-τόπικ..

Είναι το ίδιο σύστημα καλωδίων με αυτό που έδειξες από e-shop Γιώργη έτσι???Απλά εκείνο είχε 44 ευρώ.

skylark
23-03-2011, 12:27
Με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (SPEED 12) και εγώ δέν έχω ασχοληθεί,αλλά θα την βρούμε την άκρη.
Το συγκεκριμενο αυτοκινητο που το βρισκουμε;;

odytsak
23-03-2011, 12:33
Οτι δεν υπάρχει στις αντιπροσωπείες σημαίνει ότι είναι standard car και θα το βρεις (με λίγη τύχη) στα μεταχειρισμένα.

teo_koskina
23-03-2011, 14:56
παιδια μπορειτε να μου πειτε αυτο το καλωδιο τι κανει για να το αγορασω και εγω?ειμαι λιγο ασχετος

cobradrama
23-03-2011, 15:25
παιδια μπορειτε να μου πειτε αυτο το καλωδιο τι κανει για να το αγορασω και εγω?ειμαι λιγο ασχετος

Είναι ουσιαστικά μια capture card για να μεταφέρεις τα replay video του Gran Turismo στον υπολογιστή σου.Μένει να δούμε τώρα το πώς και άν θα δουλέψει αυτό το πράγμα.

george13gr
23-03-2011, 16:29
Είναι ουσιαστικά μια capture card για να μεταφέρεις τα replay video του Gran Turismo στον υπολογιστή σου.Μένει να δούμε τώρα το πώς και άν θα δουλέψει αυτό το πράγμα.
γιατί να μη δουλέψει ρε?το you tube έιναι γεμάτο από δαύτα!

extacy
23-03-2011, 16:35
το μονο πραγμα που ισως δημιουργησει προβλημα ειναι το οτι αναγκαστηκα θα πρεπει να βαλεις το ps3 να δινει εικονα στο component οποτε στην tv δεν θα βλεπεις τιποτα... βεβαια μπορει να σου δινει την δυνατοτητα να βλεπεις αυτο που γραφεις στην οθονη του pc την στιγμη που κανει encoding οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα

george13gr
23-03-2011, 16:59
το μονο πραγμα που ισως δημιουργησει προβλημα ειναι το οτι αναγκαστηκα θα πρεπει να βαλεις το ps3 να δινει εικονα στο component οποτε στην tv δεν θα βλεπεις τιποτα... βεβαια μπορει να σου δινει την δυνατοτητα να βλεπεις αυτο που γραφεις στην οθονη του pc την στιγμη που κανει encoding οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα

κοίτα να δεις αν θες και εικόνα στην tv ταυτόχρονα υπάρχουν splitters (εξτρά)
αλλά το θεωρώ φασαρία...
αν όμως έχεις netbook άστα να πάνε..
η δυνατότητα να παίζεις και να γράφεις ταυτόχρονα είναι το ζητούμενο και αυτό κάνει το μηχάνημα..:k020::c030:

extacy
23-03-2011, 17:19
θα παιζεις ομως στην οθονη του pc ομως ε?
το εψαξες να δεις αν προβαλει στην οθονη το σημα που παιρνει απο το ps3? λεω μηπως το μετατρεπει κατευθειαν σε avi η mpg και δεν βλεπεις κατι στην οθονη

george13gr
23-03-2011, 17:23
θα παιζεις ομως στην οθονη του pc ομως ε?
το εψαξες να δεις αν προβαλει στην οθονη το σημα που παιρνει απο το ps3? λεω μηπως το μετατρεπει κατευθειαν σε avi η mpg και δεν βλεπεις κατι στην οθονηόχι Νίκο το σήμα από την στιγμή που βγαίνει στο component(scart)γίνεται αναλογικό και παίζει κανονικότατα σε pc!φυσικά με το συνοδευόμενο πρόγραμμα ανάγνωσης και εγγραφής..


**ζητήθηκε από τους moderators να μεταφερθούν τα σχετικά ποστ με τις capture cards σε νέο θρεντ όπου και θα κάτσω να γράψω αναλυτικά τι γίνεται!!

extacy
23-03-2011, 17:26
όχι Νίκο το σήμα από την στιγμή που βγαίνει στο component(scart)γίνεται αναλογικό και παίζει κανονικότατα σε pc!φυσικά με το συνοδευόμενο πρόγραμμα ανάγνωσης και εγγραφής..


α οκ αφου εχει αυτη την δυνατοτητα μπορεις να γραφεις και να παιζεις ταυτοχρονα...

το βλεπω για group buy:banana::banana: