PDA

View Full Version : εγγραφή gameplay με capture card



george13gr
23-03-2011, 18:05
Γεια χαρά παίδες!

Σίγουρα όλοι μας όταν παίζουμε ps3 έχουμε κατορθώσει μερικά highlights όπως φοβερά γκολ σε pro & fifa, τρομερά headshots στο call of duty,ατέλείωτο drifting στο gran turismo και άλλα πολλά!
Όμως επειδή δεν είμαστε όλοι μας κάτοχοι πανάκριβων pc που να υποστηρίζουν άμεση σύνδεση με το ps3 για την εγγραφή αυτών των πολύτιμων στιγμών που θα θέλαμε να απαθανατίσουμε υπάρχει και η πιο φτηνή λύση,αυτή της capture card!
εκτός του παρόντος αφήνω τα tv-tuners που υπάρχουν πλέον σε πολλά pc που κάνουν την ίδια δουλειά.

Σίγουρα έχετε αναρωτηθεί πως πολλοί gamers στο youtube καταφέρνουν και "γράφουν" το gameplay τους σε τέλεια ποιότητα...
ορίστε λοιπόν η εύκολη λύση!
http://img696.imageshack.us/img696/3338/36457618.jpg (http://img696.imageshack.us/i/36457618.jpg/)

το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να αγοράσετε μια είτε από ebay(6-15ευρώ)
ή από ελλάδα σε κάποιο από τα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών(40-70ευρώ)

η σύνδεσή της είναι αρκετά απλή αφού είναι σχεδόν plug n play...
***[1]εγκαθιστούμε το λογισμικό που συνοδεύει με cd-rom την κάρτα μας στον υπολογιστή.
***[2]γυρίζουμε από HDMI σε scart μέσα από το μενού του ps3 και βάζουμε το scart στην υποδοχή του στη πίσω μεριά της κονσόλας
***[3]βγάζουμε από το scart την υποδοχή ώστε να μείνουν τα 3 φισάκια (κόκκινο,κίτρινο,άσπρο)
***[4]τα συνδέουμε στα αντίστοιχα φισάκια με τα χρώματα στη κάρτα
***[5]συνδέουμε την άλλη άκρη της κάρτας στο pc (usb)

και είμαστε έτοιμοι τρέχοντας το πρόγραμμα που εγκαταστήσαμε να γράψουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

***να σημειωθεί πως μπορούμε να γράψουμε εκτός από gaming και τηλεόραση καθώς και να προβάλουμε προγράμματα(νόβα) μέσω streaming σε vimeo και ούτω καθ' εξής..

EDIT:

Από εδώ και πέρα αρχίζει το καλό όμως.

Αφού έχουμε το βίντεο γραμμένο σε maximum ανάλυση που πιάνει η card (720*576/480)
κατεβάζουμε το πρόγραμμα xilisoft power converter ή ανάλογο
το οποίο είναι όμως free για βίντεο μέχρι 3 λεπτά.

βάζουμε μέσα το βίντεο που έχουμε και διαλέγουμε rendering σε HD (720 ή 1080)
Ναι καλά διαβάσατε ΥΨΗΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ.Να σημειωθεί επίσης πως το άνωθεν πρόγραμμα παρέχει ποικιλία τύπων μετατροπής.(για psp,ps3,mov,mp4,mkv,etc)

¨Ολα αυτά τα κατάφερα με netbook @1,6ghz...

τα βίντεος είναι τα πειστήρια.

YouTube - Gran Turismo 5 nissan 350z drift [HD]

YouTube - Gran Turismo 5 Drift nissan 350z [HD]



για απορίες και βοήθεια σχετικά θα χαρώ να βοηθήσω στο παρόν thread
!

[important note]-επειδή δεν θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν δεν θα δώσω λινκς εκτός κι αν το επιτρέπουν οι moderators..δεν προσπαθώ να διαφημίσω κάτι απλά να βοηθήσω να κάνουμε λίγο πιο εύκολη την ζωή μας..

muku
23-03-2011, 20:26
2 παρατηρήσεις έχω να κάνω. Πρώτον, στα βήματα κάτι σου έχει διαφύγει αφού κάπως πρέπει να συνδέεται και με την οθόνη αυτό το πράγμα. Μάλλον από το μαύρο καλώδιο που φαίνεται στην εικόνα. S-Video νομίζω λέγεται. Και δεύτερον, με 10Ε σίγουρα αξίζει απλά μέσω του scart η ανάλυση θα είναι 576i, αρκετά μάπα για να παίζεις ps3... Οπότε ίσως θα ήταν προτιμότερο, αν φυσικά είναι σε φυσιολογικά τιμολογιακά επίπεδα, κάτι με hdmi. Όταν με το καλό το πάρεις, μπορείς να προσθέσεις και μερικά videos από τις εγγραφές σου σε αυτό το thread να δούμε κι εμείς!

PDS
23-03-2011, 21:19
Eδω το ηθελες το thread Γιωργο?
Γιατι εγω το εβαλα στο GT5 subforum.

george13gr
23-03-2011, 21:23
λοιπόν...τα 3 χρωματα απο οσο ξέρω ειναι στο scart του πσ3 και οχι το svideo που εχει η καρτα το οποιο χρησιμεύει αλλού.το έχει για άλλες συνδέσεις!
Το ζητούμενο είναι η εγγραφή των βίντεο replay-gameplay με μικρό κόστος.αν θες hd παίρνεις κάρτα tv στο pc αλλά ειμαστε εκτός θέματος!

muku
23-03-2011, 21:45
λοιπόν...τα 3 χρωματα απο οσο ξέρω ειναι στο scart του πσ3 και οχι το svideo που εχει η καρτα το οποιο χρησιμεύει αλλού.το έχει για άλλες συνδέσεις!
Το ζητούμενο είναι η εγγραφή των βίντεο replay-gameplay με μικρό κόστος.αν θες hd παίρνεις κάρτα tv στο pc αλλά ειμαστε εκτός θέματος!

Προσπαθώ να καταλάβω την συνδεσμολογία. Συνδέεις με scart το ps3 με την κάρτα. Συνδέεις με usb την κάρτα με το PC. Mε την οθόνη πως συνδέεται για να βλέπεις αυτό που παίζεις?

Λογικά κάτι παρόμοιο θα υπάρχει για εγγραφή gameplay σε hd, φυσικά με περισσότερα χρήματα. Δεν είπα για κάρτα tv που είναι άλλο πράμα. Απλά αν το έχεις ψάξει, τι κόστος έχουν οι hd εκδόσεις παρόμοιων συσκευών

george13gr
23-03-2011, 21:54
Προσπαθώ να καταλάβω την συνδεσμολογία. Συνδέεις με scart το ps3 με την κάρτα. Συνδέεις με usb την κάρτα με το PC. Mε την οθόνη πως συνδέεται για να βλέπεις αυτό που παίζεις?

Λογικά κάτι παρόμοιο θα υπάρχει για εγγραφή gameplay σε hd, φυσικά με περισσότερα χρήματα. Δεν είπα για κάρτα tv που είναι άλλο πράμα. Απλά αν το έχεις ψάξει, τι κόστος έχουν οι hd εκδόσεις παρόμοιων συσκευών
με το πρόγραμμα που έχει το πακέτο σε cd rom και γράφεις και παίζεις ταυτόχρονα μέσω usb!!!!ναι καλά διαβάζεις...
για hd δεν το εχω ψάξει γιατί μπορώ να γράψω από τον αποκωδικοποιητή μου(digea)αλλά δεν έχω ψαχτεί περεταιρω...θα ενημερώσω σύντομα ή αν ξέρει κνείς κάτι ας ενημερώσει...

muku
23-03-2011, 23:11
με το πρόγραμμα που έχει το πακέτο σε cd rom και γράφεις και παίζεις ταυτόχρονα μέσω usb!!!!ναι καλά διαβάζεις...
για hd δεν το εχω ψάξει γιατί μπορώ να γράψω από τον αποκωδικοποιητή μου(digea)αλλά δεν έχω ψαχτεί περεταιρω...θα ενημερώσω σύντομα ή αν ξέρει κνείς κάτι ας ενημερώσει...

Α εγώ νόμιζα ότι το pc το αφήνεις ανοιχτό απλά για να διαβάζει ή έστω να τρέχει σε άλλη οθόνη. Οπότε το πρόγραμμα θα λειτουργεί σαν viewer για το ps3. Άντε περιμένουμε εντυπώσεις μόλις το πάρεις :D

extacy
23-03-2011, 23:57
Α εγώ νόμιζα ότι το pc το αφήνεις ανοιχτό απλά για να διαβάζει ή έστω να τρέχει σε άλλη οθόνη. Οπότε το πρόγραμμα θα λειτουργεί σαν viewer για το ps3. Άντε περιμένουμε εντυπώσεις μόλις το πάρεις :D

Αν γινετε αυτο αναγκαστηκα θα πρεπει να παιζεις στην οθονη του pc...και δεν ξερω κατα ποσο αυτο θα ειναι ''ποιοτικο'' αν χρειαζεται τουμπανο υπολογιστη για να κανει ταυτοχρονα και capture και ποσο lag θα εχει...

αλλα οπως ειπε και ο γιωργος βαζεις ενα component splitter και δινει και στο pc για εγγραφη και σε μια τηλεοραση για να παιζεις

george13gr
13-04-2011, 19:27
και ΝΑΙ είναι γεγονός πως με μια capture card που πιάνει 720*576 ανάλυση μπορείς να βγάλεις full hd 1080p
τα πειστήρια στο βίντεο που ακολουθεί..(δείτε το στο youtube)
YouTube - Gran Turismo 5 DATSUN FAIRLADY 270Z DRIFT [HD]

ο οδηγός πιο πάνω θα ανανεωθεί

george13gr
11-05-2011, 13:37
EDIT ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΣΤ!!!!!!!!!!
ΝΑΙ!! ΓΙΝΕΤΑΙ HD APO CAPTURE CARD!!!