PDA

View Full Version : δομή πρωταθλήματος - διάρκεια, κατηγορίες



NonBorn
16-10-2007, 14:53
Τα πράγματα έχουν ως εξής... Είμαστε ήδη 50 άτομα και χωρίς να έχει κυκλοφορήσει το PES 2008! Όπως καταλαβαίνετε να γίνει πρωτάθηλα με 50 άτομα όλα εναντίον όλων σημαίνει 100 αγώνες που σημαίνει θέλουμε όντως μια σεζόν για να παίξουμε. :p Με δεδομένο ότι αυτός ο αριθμός θα αυξηθεί αρκετά μέχρι τα Χριστούγεννα πιστεύουμε ότι το καλύτερο θα ήταν να χωριστούμε ανά κατηγορίες όπως στο Ελληνικό πρωτάθλημα (1η,2η,3η εθνική - ή κάπως έτσι). Απ' αυτές τις κατηγορίες θα ανεβαίνουν και θα κατεβαίνουν ομάδες στο τέλος του κάθε πρωταθλήματος για το επόμενο!

Το θέμα είναι αυτή τη στιγμή... Μικρές και σχετικά αρκετές κατηγορίες με λιγότερους αγώνες ανά μήνα και πρωτάθλημα που διεξάγετε ανα μήνα ή πρωτάθλημα με μεγαλύτερες κατηγορίες και κατ'επέκταση και περισσότερους αγώνες με διαφορετικά άτομα και πιθανόν πιο "πιεσμένο" πρόγραμμα(πιο πολύ αγώνες σε σχέση με το προηγούμενο) και ενδεχομένως ένα πρωτάθλημα με μεγαλύτερη διάκρεια από ένα μήνα ώστε να μείνουν οι αγώνες ανά ημέρες στο ίδιο ποσοστό...


Ψηφίστε ΟΛΟΙ όσοι θα συμμετέχετε στο πρωτάθλημα γιατί αυτό θα παίξει πολύ βασικό ρόλο στο πως θα οργανωθεί το πρωτάθλημα!

ProEvo
16-10-2007, 15:07
λοιπόν εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είναι 20 ομάδων οι κατηγορίες αν φυσικά είμαστε τόσοι πολλοί τελικά και οι μισοί δεν την κάνουν στο δρόμο...βέβαια δεν είναι εύκολο για όλους να παίζουν 10 ματς την εβδομάδα άρα πιστεύω ότι το ιδανικό θα ήταν κάθε πρωτάθλημα να κρατάει 45 μέρες μαζί με το κύπελλο φυσικά, το οποίο θα είναι πιο σύντομο με νοκ αουτ παιχνίδια.

georgios
16-10-2007, 15:10
παιδιά όλα τα τουρνουά που τραβάνε πολύ ή δεν τελειώνουν ή κουράζουν. έχω συμμετάσχει σε μερικά και έχω εμπειρία. και φυσικά πολλά παιδιά που δουλεύουν, όπως και εγώ δεν μπορούμε να δεσμευτούμε για κάτι τόσο μακροχρόνιο. προτείνω μικρά knockout κυπελλάκια.

ProEvo
16-10-2007, 15:15
παιδιά όλα τα τουρνουά που τραβάνε πολύ ή δεν τελειώνουν ή κουράζουν. έχω συμμετάσχει σε μερικά και έχω εμπειρία. και φυσικά πολλά παιδιά που δουλεύουν, όπως και εγώ δεν μπορούμε να δεσμευτούμε για κάτι τόσο μακροχρόνιο. προτείνω μικρά knockout κυπελλάκια.

Μικρά νοκ αουτ κυπελλάκια με 50 άτομα δύσκολα γίνονται. πολύ πιο εύκολα βρίσκεις χρόνο να παίξεις 5-6 ματσάκια μέσα σε μια ολόκληρη εβδομάδα. άλλωστε νομίζω ότι όποιος δε γουστάρει την φάση και θεωρεί ότι θα βαρεθεί ή θα κουραστεί δε χρειάζεται να δηλώσει συμμετοχή. όποιος μπει θα έχει την κ...α να το κάνει και θα το κάνει επειδή τον ευχαριστεί. τίποτα δε γίνεται με το ζόρι. :)

Atropos
16-10-2007, 15:28
πιστεύω πως οι κατηγορίες (α,β,γ) είναι οι καλύτερη επιλογή. και θα εξηγήσω γιατί!
Μια παρατήρηση - ερώτηση που έχω να κάνω είναι, πως θα γίνει η κατάταξη στης κατηγορίες? με πιο κριτήριο?

Σκεφτόμουν... γιατί να μην γίνουν κάποιοι προκριματικοί αγώνες τον πρώτο μήνα με ομίλους των 10 παιχτών. και από εκεί να διαμορφωθούν οι κατηγορίες! Στην Α' κατηγορία να πάνε οι πρώτοι τρις από κάθε όμιλο, στην Β' κατηγορία οι τρις επόμενοι, και στην Γ΄κατηγορία να πάνε οι τελευταίοι του κάθε ομίλου.

Τώρα το γιατί πιστεύω στις Α,Β,Γ κατηγορίες! πρώτα απ όλα είναι γιατί δεν είμαστε όλοι Super gamers και το να ανταγωνίζεσαι με ισάξιους σου έχει πιο πολύ ενδιαφέρον κατά την γνώμη μου.
Ακόμα η μάχη του να ανέβεις κατηγορία πιστεύω ότι θα είναι κίνητρο για τους λιγότερο καλούς παίχτες! Σε ένα ενιαίο πρωτάθλημα από την στιγμή που θα ξεκαθαρίσουν οι καλοί παίχτες που πάνε για τον τίτλο, οι άλλοι θα χάσουμε το ενδιαφέρον! αλλά στην περίπτωση των κατηγοριών θα έχεις να ανέβεις κατηγορία, αγώνες που θα κρίνουν αν θα πέσεις η αν θα ανέβεις κοκ.
και τέλος δε θα γίνει μπάχαλο με 50 ομάδες όλες μαζί... ενώ αν είναι πιο μικρά grup θα οργανώνονται καλύτερα....

georgios
16-10-2007, 15:31
proevo, καλή η πώρωση αλλά η πραγματικότητα είναι ζόρικη. Σε πόσα μεγάλα online τουρνουά έχει λάβει μέρος;

5-6 ματσάκια σε κύπελο είναι όλοι οι αγώνες, με 50 ατομα. το τελειώνουμε σε ένα σαββατοκύριακο

από πόροση εχώ μπόλικη, θα σας πει και ο nonborn τι παίζω. αλλά η μέρα έχει μόνο 24 ώρες


Μικρά νοκ αουτ κυπελλάκια με 50 άτομα δύσκολα γίνονται. πολύ πιο εύκολα βρίσκεις χρόνο να παίξεις 5-6 ματσάκια μέσα σε μια ολόκληρη εβδομάδα. άλλωστε νομίζω ότι όποιος δε γουστάρει την φάση και θεωρεί ότι θα βαρεθεί ή θα κουραστεί δε χρειάζεται να δηλώσει συμμετοχή. όποιος μπει θα έχει την κ...α να το κάνει και θα το κάνει επειδή τον ευχαριστεί. τίποτα δε γίνεται με το ζόρι. :)

ProEvo
16-10-2007, 15:33
Σωστός Atropos. Πολύ καλό το post σου. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Οι προκριματικοί πρέπει να γίνουν για να είναι όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικές οι κατηγορίες.

Γιώργο το να κάνουμε τουρνουά του σαββατοκύριακου είναι μια διαφορετική περίπτωση και δεν είναι πρωτάθλημα. δηλαδή θα παίζω έναν αγώνα, αν αποκλειστώ, αποκλείστηκα και την άλλη εβδομάδα (αν φυσικά ξανακανονιστεί) πάμε πάλι??? δε με γεμίζει κάτι σε αυτό. μου είναι μάλλον αδιάφορο. καλώ και 2 φίλους σπίτι και παίζουμε. χάνει νομίζω το νοημά του.
Για να σου απαντήσω και σε αυτό που ρώτησες, δεν έχω παίξει ποτέ. αλλά σε αυτό θα είμαι απόλυτα συνεπής. μακάρι να είναι έτσι και οι υπόλοιποι.

seven77
16-10-2007, 15:37
αιδια συμφωνω με τον georgios.
η τοθλαχιστον να ειναι ευελικτα και για εμας τους σκληρα εργαζομενουσ:banghead:

NonBorn
16-10-2007, 15:47
αιδια συμφωνω με τον georgios.
η τοθλαχιστον να ειναι ευελικτα και για εμας τους σκληρα εργαζομενουσ:banghead:

Γι αυτό έβαλα διάρκεια πάνω από μήνα για να μην έχουμε την πίεση του χρόνου για τα παιχνίδια... Και να βγει ένας καλός μέσος όρος για να μπορούμε να παίζουμε... Οι αγώνες δε θα είναι κλεισμένοι σε μέρα και ώρα αλλά θα κανονίζονται από εσάς οπότε ευελιξία θα υπάρχει.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

@ Αtropos έτσι όπως τα λες θα γίνουν,και οι όμιλοι για να χωριστούμε κλπ αλλα πρώτα πρέπει να κλείσουμε το πως θα διεξαχθεί το πρωτάθλημα και με ποιους όρους - όρους που θα βολεύουν αν όχι όλους, το μεγαλύτερο μέρος των συμμετεχόντων.

Atropos
16-10-2007, 16:19
@ Αtropos έτσι όπως τα λες θα γίνουν,και οι όμιλοι για να χωριστούμε κλπ αλλα πρώτα πρέπει να κλείσουμε το πως θα διεξαχθεί το πρωτάθλημα και με ποιους όρους - όρους που θα βολεύουν αν όχι όλους, το μεγαλύτερο μέρος των συμμετεχόντων.

ναι δεν αμφέβαλα ότι θα τα είχατε σκεφτεί όλα αυτά... anyway...

να κάνω μια ακόμα παρατήρηση τότε... ας προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε όσο πιο απλό γίνετε... τι θέλω να πω...
Ας πάρουμε τους πολυάσχολους της παρέας, όπως και εγώ, που δουλεύουμε πολύ, λίγος χρόνος για τη κοπέλα μας, λίγος χρόνος με τούς φίλους, λίγος χρόνος για gaming πάει η βδομάδα... δεν εινια εύκολο να αφοσιωθουμε αποκλειστικά σε ένα πρωτάθλημα που απαιτεί τόσο χρόνο.
Τώρα και γι αυτούς που έχουν άπλετο gaming χρόνο... δε νομίζω να τους συμφέρει ένα πιεσμένο από αγώνες πρόγραμμα. Πρώτον γιατί θα έχουν αγώνες και με εμάς που δε μπορούμε να είμαστε διαθέσιμοι ΌΛΗ την ώρα, που σημαίνει ότι θα τους σπάμε το πρόγραμμα. Δεν είναι ότι θα κάνουν σερί αγώνες.
Δεύτερον θα έχουν πιστεύω και άλλα game που θα θελήσουν να παίξουν. έτσι το να περιμένουν το πότε θα κάνουν τους αγώνες τους ίσος είναι λίγο πιεστικό.
και τρίτον το PES δεν είναι ένα game που αναλώνετε μόνο στο online πρωτάθλημα μας! θα θέλουν να παίξουν μόνοι τους, να παίξουν με τους φίλους του κοκ...

αν πιστεύετε ότι έχω άδικο παρακαλώ διορθώστε με!

NonBorn
16-10-2007, 16:29
Έχεις δίκιο γι αυτό και θεωρώ ότι καλύτερη λύση είναι να πάμε σε πρωτάθλημα με μεγαλύτερη διάρκεια από 1 μήνα για να είμαστε πιο χαλαροί όλοι μας. Επίσης το καλύτερο από όλα πιστεύω είναι ο καθένας να ξέρει τους αγώνες του και να συννενούμαστε μεταξύ μας για τα match. Δηλαδή να μην είναι προκαθορισμένοι πότε θα γίνουν οι αγώνες. Με μοναδική υποχρέωση κάθε ένα διάστημα ξερω γω (10 μέρες) να παραδίδουμε όλοι τα στοιχεία με τους αγώνες που έχουν παιχτεί και φυσικά στο τέλος του μήνα να έχουμε ΟΛΟΙ συμπληρώσει του αγώνες μας!!!

Maximvs
16-10-2007, 16:31
συμφωνω ... πανω απο ενα μηνα ειναι καλυτερα...για να μην υπαρχει και πιεση χρονου..βεβαια εγω με το PES6 εχω παιξει on-line 8 ωρες συνεχομενα!

ProEvo
16-10-2007, 16:33
Έτσι ακριβώς NonBorn. Και εγώ είπα για 45 μέρες περίπου γιατί θεωρώ ότι δεν είναι δύσκολο για κάποιον να παίξει 6 αγώνες μέσα σε μια εβδομάδα. μιλάμε για μια ώρα δουλειά συνολικά. αρκεί να υπάρχει η διάθεση και όλα θα γίνουν.

iann_is
16-10-2007, 17:20
Εχω να κανω και γω μια προτασουλα. Η προταση μου δεν χρειαζεται αγωνες καταταξης και πλησιάζει λιγο την πραγματικότητα σε ευρωπαϊκά πλαισια όμως..
Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Χωρίζουμε τα άτομα (αναλογα με τον αριθμό) σε πρωταθήματα 12-14 ομάδων με κλήρωση. Γίνονται τα ματσάκια (απο 22-26 εως και 35-36 μαζί με κύπελο για κάθε παίχτη) και μετα πάμε σε φαση champions league - κύπελο UEFA.
Η διαφορά αυτου του συστήματος ειναι οτι η φαση του πρωταθήματος θα διαρκεί λιγότερο με αποτελεσμα να μην χάνει κανένας το ενδιαφερον του. (πχ σε πρωτάθλημα 20 ομάδων, οι θέσεις 4-5 εώς 15 μετα τα μισά θα είναι αδιαφορες...)
Μια γνώμη απλα αν και το συγκεκριμένο εγχείρημα μονο στην πραξη θα καταλαβουμε την καλυτερη λυση..

WolfRathmA
16-10-2007, 17:21
Εγω νομιζω οτι πρεπει να περιοριστουμε μεσα στον μηνα. Αλλα δεν θα με χαλαγε καθολου και παραπανω απο μηνα για τον λογο οτι δουλευω και δεν εχω αρκετο χρονο (οσο θα ηθελα δηλαδη :p ) για να μπορεσω να ασχοληθω.

Θα μιλησουν οι καλπες LoL :p

NonBorn
16-10-2007, 17:35
Εχω να κανω και γω μια προτασουλα. Η προταση μου δεν χρειαζεται αγωνες καταταξης και πλησιάζει λιγο την πραγματικότητα σε ευρωπαϊκά πλαισια όμως..
Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Χωρίζουμε τα άτομα (αναλογα με τον αριθμό) σε πρωταθήματα 12-14 ομάδων με κλήρωση. Γίνονται τα ματσάκια (απο 22-26 εως και 35-36 μαζί με κύπελο για κάθε παίχτη) και μετα πάμε σε φαση champions league - κύπελο UEFA.
Η διαφορά αυτου του συστήματος ειναι οτι η φαση του πρωταθήματος θα διαρκεί λιγότερο με αποτελεσμα να μην χάνει κανένας το ενδιαφερον του. (πχ σε πρωτάθλημα 20 ομάδων, οι θέσεις 4-5 εώς 15 μετα τα μισά θα είναι αδιαφορες...)
Μια γνώμη απλα αν και το συγκεκριμένο εγχείρημα μονο στην πραξη θα καταλαβουμε την καλυτερη λυση..

Γίνεται πιο περίπλοκο το σύστημα έτσι και το πως θα γίνονται θα γίνονται παράλληλα πιο πολλά πράγματα και θα είναι πιο δύσκολο οργανωτικά το θέμα! Το πρωτάθλημα ζητήθηκε και όλοι όσοι θα συμμετέχουν θέλω να ελπίζω ότι δε θα σταματήσουν να ενδιαφέρονται... Σίγουρα θα υλοποιηθεί και μία πιο γρήγορη στυλ κυπέλου νοκ ουτ διοργάνωση για να παίζουμε και όλοι με όλους. Αλλά όσον αφορά το πρωτάθλημα πιστεύω ότι αν και τα πρωταθλήματα με μικρό αριθμό κατηγοριών έχουν μεγάλο πλεονέκτημα μικρότερη διάρκεια και λιγότεροι αγώνες, δε μπορούν να παίξουν πολλά άτομα μεταξύ τους... Άλλο να παίζει με άλλους 9 και άλλο με άλλους 19... Αποκτά ποικιλία και απ' αυτή την άποψη δε χάνεις το ενδιαφέρον σου. Αυτή είναι η γνώμη μου...


Εγω νομιζω οτι πρεπει να περιοριστουμε μεσα στον μηνα. Αλλα δεν θα με χαλαγε καθολου και παραπανω απο μηνα για τον λογο οτι δουλευω και δεν εχω αρκετο χρονο (οσο θα ηθελα δηλαδη :p ) για να μπορεσω να ασχοληθω.

Θα μιλησουν οι καλπες LoL :p

Wolf αν περιοριστούμε στο μήνα ποιος εξασφαλίζει ότι θα προλαβαίνουν όλοι τους αγώνες? Το μεγάλο ΘΕΜΑ σε όλο αυτό το εγχείρημα είναι αν μπορέσουμε όλοι να παίζουμε τους αγώνες μας... Και όσοι ψηφίζεται, ψηφίστε με γνώμονα το πόσο χρόνο θα μπορείτε να διαθέτε στο παιχνίδι και πόσους αγώνες θα μπορείτε να παίξετε ανά μήνα ή ανά κάποιο χρονικό διάστημα που τελικά θα οριστεί. Γιατί το μέλημα και η αγωνία μου αυτή τη στιγμή είναι να παίζουμε τους αγώνες! ΟΛΟΥΣ!


Δώστε και οι υπόλοιποι τις προτάσεις σας να κάνουμε μία σύνθεση και να καταλήξουμε στην καλύτερη εκδοχή για όλους μας :)

WolfRathmA
16-10-2007, 17:40
Γιατι μου φωναζεις τωρα; Θελεις να βαλω τα κλαματα;

Εισαι παλιοζουζουνακι... αντε :p

NonBorn
16-10-2007, 17:42
Γιατι μου φωναζεις τωρα; Θελεις να βαλω τα κλαματα;

Εισαι παλιοζουζουνακι... αντε :p

Μα δε φώναξα... Την αγωνία μου εξέφρασα. :hide:

Τι είμαι ? :rofl::rofl::rofl::rofl:

Atropos
16-10-2007, 18:05
Εχω να κανω και γω μια προτασουλα. Η προταση μου δεν χρειαζεται αγωνες καταταξης και πλησιάζει λιγο την πραγματικότητα σε ευρωπαϊκά πλαισια όμως..
Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Χωρίζουμε τα άτομα (αναλογα με τον αριθμό) σε πρωταθήματα 12-14 ομάδων με κλήρωση. Γίνονται τα ματσάκια (απο 22-26 εως και 35-36 μαζί με κύπελο για κάθε παίχτη) και μετα πάμε σε φαση champions league - κύπελο UEFA.
Η διαφορά αυτου του συστήματος ειναι οτι η φαση του πρωταθήματος θα διαρκεί λιγότερο με αποτελεσμα να μην χάνει κανένας το ενδιαφερον του. (πχ σε πρωτάθλημα 20 ομάδων, οι θέσεις 4-5 εώς 15 μετα τα μισά θα είναι αδιαφορες...)
Μια γνώμη απλα αν και το συγκεκριμένο εγχείρημα μονο στην πραξη θα καταλαβουμε την καλυτερη λυση..

Iann υπάρχει ένα σημαντικό πρόβλημα στην εκδοχή του κυπέλλου... είναι ότι το κύπελλο έχει αρμονικές διαβαθμίσεις. δλδ θα πρέπει να έχουν τελειώσει όλοι για να πας στον επόμενο γύρο κοκ.
ενώ στο πρωτάθλημα παίζεις τους αγώνες σου, postareis τα στατιστικά σου και αμέσως συναγωνίζεσαι τις επιδώσεις τον άλλων παικτών....
Ακόμα σκέψου και αυτούς που μένουν πίσω, στο κύπελλο σταματούν να παίζουν. ενώ σε ένα πρωτάθλημα μπορεί ο τελευταίος σε έναν αγώνα με το φαβορί να αλλάξει όλα τα προγνωστικά και να γυρίσει τούμπα. και γενικά πολλά αναπάντεχα καλούδια...

ALEO
16-10-2007, 18:23
εγω συμφωνω με τον giorgio ich arbeit arbeit arbeit :)

iann_is
16-10-2007, 18:43
Ακόμα σκέψου και αυτούς που μένουν πίσω, στο κύπελλο σταματούν να παίζουν. ενώ σε ένα πρωτάθλημα μπορεί ο τελευταίος σε έναν αγώνα με το φαβορί να αλλάξει όλα τα προγνωστικά και να γυρίσει τούμπα. και γενικά πολλά αναπάντεχα καλούδια...

Sorry Atropos,
den eida oti exei kanei sign yia to prwtathlima opote pisteva oti tha einai oloi sto idio epipedo.Twra pou ekanes kai sy sign, toulaxiston vrikame ton teleftaio.. :rofl:

(sorry yia ta grekklish alla exoume psiloprovlhmataki me keyboard)

blizard
17-10-2007, 00:03
1)Εγώ λέω να κάνουμε ένα δοκιμαστικό πρωταθληματάκι με 8-10 παίκτες ανά κατηγορία, διπλούς αγώνες και διάρκεια 30 μέρες για να είμαστε άνετοι στην αρχή, και μετά βλέπουμε πως παει.

2)Να μπούμε σε ομίλους βάση ώρας που βολεύει τον καθένα...
πχ 1ος)16:00-19:00 ,2ος)19:00-22:00 ,3ος)22:00-24:00 ,4oς)00:00-02:00 που βολεύει εμένα.

Όσοι δεν έχουν ιδιαιτέρες προτιμήσεις θα μπούν κάπου στην τύχη για να συμπληρώσουν , και θα μαζευόμαστε όσο γίνεται σε συγκεκριμένες ώστε για να παίξουμε όλοι με όλους.
(όσοι δεν βρεθούν θα κανονίσουν μόνοι τους λίγο πριν το τέλος της προθεσμίας)

3)Οι 4 πρώτοι κάθε ομίλου παίζουν σε KO με τους πρώτους των άλλων ομίλων για τον πρωταθλητή, και σε αυτό το διάστημα βλέπουμε τι προβλήματα έχουμε στην πράξη και πως θα οργανώσουμε τα επόμενα.

NonBorn
17-10-2007, 00:30
1)Εγώ λέω να κάνουμε ένα δοκιμαστικό πρωταθληματάκι με 8-10 παίκτες ανά κατηγορία, διπλούς αγώνες και διάρκεια 30 μέρες για να είμαστε άνετοι στην αρχή, και μετά βλέπουμε πως παει.

2)Να μπούμε σε ομίλους βάση ώρας που βολεύει τον καθένα...
πχ 1ος)16:00-19:00 ,2ος)19:00-22:00 ,3ος)22:00-24:00 ,4oς)00:00-02:00 που βολεύει εμένα.

Όσοι δεν έχουν ιδιαιτέρες προτιμήσεις θα μπούν κάπου στην τύχη για να συμπληρώσουν , και θα μαζευόμαστε όσο γίνεται σε συγκεκριμένες ώστε για να παίξουμε όλοι με όλους.
(όσοι δεν βρεθούν θα κανονίσουν μόνοι τους λίγο πριν το τέλος της προθεσμίας)

3)Οι 4 πρώτοι κάθε ομίλου παίζουν σε KO με τους πρώτους των άλλων ομίλων για τον πρωταθλητή, και σε αυτό το διάστημα βλέπουμε τι προβλήματα έχουμε στην πράξη και πως θα οργανώσουμε τα επόμενα.

Όσον αφορά το (2) υπάρχει η σκέψη οι αγώνες να κανονίζονται αποκλειστικά από τα μέλη μεταξύ τους και να παραδίδονται τα στατιστικά ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να γίνονται ενημερώσεις... Γιατί αν χωριστούμε με βάση τις ώρες μπορεί να έχουμε φαινόμενα να μην είναι ανταγωνιστικές οι κατηγορίες. Καλύτερα να χωριστούμε με βάση την δυναμικοτητα.

Οσον αφορά το (3) δεν κατάλαβα ακριβώς... Δηλαδή να γίνεται 1 μήνας ι αγώνες στις κατηγορίες και μετά να έχουμε νοκ άουτ για πρωταθλητή? Δηλαδή δε θα τελειώνουμε μέσα σε ένα μήνα?

polakis
17-10-2007, 02:52
ρε παιδιά μην τρελαίνεστε. σε κατηγορία 20 ομάδων, οι 38 αγώνες βγαίνουν πολύ χαλαρά, και μέσα σε 15 μέρες ακόμα. έχουμε την εμπειρία από τα πρωταθλήματα εδώ και ένα χρόνο στο 360.

όσον αφορά για το ξεκίνημα, ο προσδιορισμός των κατηγοριών είναι εύκολος.αφού μαζευτούν όλα τα άτομα που θέλουν να παίξουν, γίνεται ένα διαχωρισμός σε ομίλους των 5-6 ομάδων για να γίνουν αγώνες κατάταξης. οι 2 πρώτοι θα πάνε α' εθνική, οι επόμενοι 2 β' εθνική και οι επόμενοι 2 γ' εθνική. έτσι θα είναι και πιο δίκαιο για αρχή.
και μετά ξεκινούν οι κατηγορίες με 20 ομάδες πχ σε κάθεμια. τώρα για όσους δεν συμπληρώνουν τους αγώνες τους, θα υπάρχουν αποκλεισμοί και ποινές. στο 360 κάθε μήνα δηλώνουν πάλι όσοι θέλουν να παίξουν για το επόμενο πρωτάθλημα του άλλου μήνα, και τότε καθορίζονται και πάλι οι 3 κατηγορίες. πχ αν κάποιος νέος παίκτης δηλώσει, τότε ξεκινάει από γ' εθνική κλπ...

blizard
17-10-2007, 03:35
Nonborn , στην αρχή δεν ξέρουμε πόσο καλός θα είναι ο καθένας οπότε είτε με κλήρωση είτε με ώρες χωριστούμε , ακριβώς το ίδιο είναι.
(ίσως απλά βοηθήσει λίγο στο να βρισκόμαστε το 2ο...)

Βασικά συμφωνώ με τον Atropos-iann και άλλους που είπαν για κάτι σαν προκριματική φάση στην αρχή , αλλά και να πάμε μαλακά στην αρχή με λίγους αγώνες για να μην έχει πρόβλημα κανείς.
(πχ 4-5 όμιλοι των 10 ατόμων για ένα μήνα)


Μετά Πχ μπορούν οι 4 πρώτοι από τον κάθε μικρό όμιλο αυτής της «προκριματικής φάσης» να προκριθούν στην superlague και οι άλλοι να πάνε στην Α κατηγορία… να αρχίσουμε δηλαδή μετά κανονικά πρωταθλήματα όπως είναι και στην χώρα μας..
(ίσως απλά κάνουν και ένα K.O παράλληλα με τα νέα πρωταθλήματα οι πρώτοι για να βγει ο νικητής από αυτή την αρχική φάση)


Η μπορούμε να αλλάξουμε γνώμη μέχρι τότε και να κάνουμε κάτι όπως το CL με ομίλους … οι 4 που πέρασαν από την πρώτη φάση δηλαδή να παίζουν στο CL παράλληλα με τα νέα πρωταθλήματα που θα έχουν αρχίσει.
(Αυτά μπορεί να είναι βάση ώρας –κλήρωσης ή δεν ξέρω τι… και αυτό θα έχει την πλάκα του)

ΥΓ
Τεσπα, δεν είναι και τόσο σημαντικά αυτά... αρχίζουμε και η πράξη θα δείξει, και όσο μπορέσουν να βοηθήσουν στην οργάνωση τα παιδία που έχουν εμπειρία τόσο καλύτερα.

SPOWN
17-10-2007, 07:41
Λοιπον παιδες, γνωμη μου παντα οτι τα ματς ειναι λιγα....να γινουν 5 ομιλοι απο τους οποιους οι πρωτοι 4ερις πανε super league, οι επομενοι Α devision, οι επομενοι Β devision....γυρω στα 34- 40 ματς τον μηνα + το κυπελακι οπου φτασεις ειναι μια χαρα....Μην βαλουμε περιορισμο ωρας και τετοια...ολα free, to mono pou θα βαλουμε ενα ελαχιστο ποσοστο ολοκληρωσης παιχνιδιων...Λοιπον και οσοι δεν μπορουν ματς απλα θα κυνιγανε το ελαχιστο ποσοστο, οι αλλοι θα τα παιζουν αλλα αφου εχουν το χρονο να τα παιξουν...Το εχω ξαναπει δεν θα προχωρισουν ολοι, αλλα μονο αυτοι που γουσταρουν τρελα...Την βαση την εχω δωσει και δουλευει, εαν δεν δουλεψουν αυτα που λεω τοτε το ξανασιζυταμε....εχουμε κατι που δουλευει προς το παρων σε αψογο βαθμο γιατι να το αλλαξουμε...στην πορεια μπορει να γινουν καποιες αλλαγες...Δυστιχως θα ζοριστουμε λιγο , εχουμε και την μαουνα το psn, αντε να δουμε..

tasioskis
17-10-2007, 08:42
για μενα παιδες υπαρχει καποιο προβλημα ,27 του οκτωμβρη θα ειμαι στην ελλαδα μεχρι 4 νοεμβριου,απο κει και υστερα θα ειμαι ετοιμος.

ProEvo
17-10-2007, 09:38
Συμφωνώ με SPOWN και Polaki. Tasioski δεν υπάρχει πρόβλημα. Και να έχει ξεκινήσει το πρωτάθλημα, παίζεις τα ματσάκια σου όταν γυρίσεις. Blizard διαφωνώ για τον περιορισμό ώρας γιατί πχ εγώ πάντα μπορώ απογεύματα αλλά εξαρτάται για το αν θα είναι 6,7,8,9... η ώρα που θα παίξω. Και υπάρχουν και τα ΣΚ που είναι free και είναι πιο εύκολες οι συναντήσεις.

bojomojo
17-10-2007, 09:42
Εγω πιστευω οτι σαν αρχη θα πρεπει να ξεκινησουμε με ενα πρωταθλημα 45 ημερων για να δουμε πως θα παει κ μετα στο 2ο τα κανονιζουμε καλυτερα.:wave:

mg1980
17-10-2007, 09:57
πιστευω οτι καλυτερα ειναι να γινει το πρωταθλημα με χρονικο οριζοντα πανω απο ενα μηνα...οπως προειπαν οι προηγουμενοι φιλοι υπαρχουν πολλα θεματα,αλλα ολα θα ξεπεραστουν με συζητηση και νυφαλιοτητα..εγω ευχομαι με το καλο να διοργανωθει και να διεξαχθει με το καλο το προταθλημα.

blizard
17-10-2007, 11:10
Μην βαλουμε περιορισμο ωρας και τετοια...ολα free
Δεν είναι περιορισμός αλλά προτίμηση ... πχ αντί να κληρωθούν δυο άτομα στην τύχη και να ψάχνονται πότε θα βρεθούν, θα έχουμε παίκτες που θα κανονίσουν πιο άνετα ώρα που βολεύει και τους δύο ενώ έχουν και πιο πολλές πιθανότητες να βρεθούν κατά σύμπτωση την ίδια στιγμή online.
(Οποίος δεν έχει προτίμηση μπαίνει κανονικά σε κλήρωση.)

Επίσης στην πορεία ίσως δούμε πως είναι καλύτερα να μαζευόμαστε και οι 10 σε ένα συγκεκριμένο δίωρο αντί να κανονίζει ο καθένας ξεχωριστά ώρα μέσο pm με τον κάθε αντίπαλό του.
(τεσπα , αν χωριστούμε ανά ώρες μπορούμε την επόμενη στιγμή να το ξεχάσουμε τελείως ... το ίδιο ακριβός θα είναι με το να είχαμε κάνει κλήρωση)



Το εχω ξαναπει δεν θα προχωρισουν ολοι, αλλα μονο αυτοι που γουστάρουν τρελα...
Το θέμα είναι αν γίνεται να αρχίσουμε πιο σιγά, και αν βρούμε κανά τρόπο για συμμετέχουν χωρίς πρόβλημα όσο γίνεται περισσότεροι.
(χωρίς βέβαια να χαλαρώσει και εντελώς το πρωτάθλημα)

Γιαυτό ο πρώτος γύρος που θα είναι κάτι σαν προκριματικά δίνει ευκαιρίες να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα.

touristas
17-10-2007, 12:23
εμενα παντωσ παιδια με βρισκει απολυτα σιμφωνο το να κανουμε γρηγορουσ προκριματικουσ αγωνεσ να δουμε ποιοσ θα παει που.θα χει μεγαλυτερο ενδιαφερον ετσι.και αλλο ενα θεμα που με απασχολει ειναι τι ομαδες θα εχει και αν καποιοι παικτες διαλεξουν τις ιδιες ομαδες τι γινεται?διοτι θα συμβει σιγουρα αυτο

ProEvo
17-10-2007, 14:22
Παιδιά γιατί έχουμε ψηφίσει μόνο 25 μέχρι στιγμής??? 80 members κάνουν login κάθε μέρα στο Forum και τουλάχιστον 50 έχουν δηλώσει συμμετοχή...! Ελπίζω να μήν είναι δείγμα για το πόσοι θα είναι τυπικοί μετά... Για να ανεβαίνουμε σιγά σιγά! Μια εβδομάδα έμεινε...

iann_is
17-10-2007, 14:30
μια βδομάδα τυπικά...
με καποιες άκρες σάββατο 20 ή δευτέρα 22!!!!!!!!!

NonBorn
17-10-2007, 15:34
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση... Ανάλογα με το τι θα βγει από το poll αυτό (Αν δε βγει μία επιλογή με σαφές προβάδισμα σκέφτομαι να πάμε σε άλλη μια ψηφοφορία με τις δύο επικρατέστερες επιλογές αυτού του poll για να είμαστε σίγουροι οτι θα γίνει τελικά αυτό που βολεύει τους περισσότερους), σίγουρα:

- Αρχικά θα χωριστούμε ή με κλήρωση ή ανάλογα με ώρες όπως είπε o blizzard σε ομίλους θα παίξουμε 8-10 αγώνες ο καθένας από ότι φαίνεται και από κει θα μπούμε στις κατηγορίες του πρωταθλήματος ανάλογα με τη δυναμικότητα του κάθε παίχτη.

- Όσον αφορά τις ομάδες δε μπορούμε να απαγορεύσουμε σε κάποιον να πάρει κάποια ομάδα οπότε μάλλον ο καθένας θα δηλώνει ομάδα με τη συμμετοχή του, ας ελπίσουμε να μην καταλήξουμε σε πρωταθλήματα με 15/20 barcelona. Ίσως όταν συμπίπτουν οι ομάδες να εφαρμοστεί τελικά ο κανόνας που έχει και το πρωτάθλημα του myxbox για να αλλάζει ο φιλοξενούμενος μόνο για το συγκεκριμένο αγώνα ομάδα (πλεονέκτημα για τον γηπεδούχο) αλλά ακόμα δε ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει αυτό και κατά πόσο θα βρει σύμφωνους όλους - πάντως είναι ένα πλεονέκτημα για τον γηπεδούχο, όπως και να χει και δεν θα αδικήσει κάποιον.

- Εκτός του ότι δεν έχει ακόμα οργανωθεί το πρωτάθλημα για να ξεκινήσουμε αμέσως, άλλο ένα θέμα είναι ότι όσοι έχουν δηλώσει συμμετοχή πρέπει να πάρουν και το παιχνίδι. Δε σημαίνει ότι όλοι θα το πάρουν όλοι στις 26, ή ότι θα το έχουν όλοι τότε. οπότε ΥΠΟΜΟΝΗ και μη βιαζόμαστε...

- Τέλος... ΜΟΝΟ 25 ψήφοι είναι ΛΙΓΟΙ!!! Οι υπόλοιποι που είναι?? Αν μη τι άλλο πρέπει όλοι να βλέπουμε τακτικά το forum για να ενημερωνόμαστε αλλίως όχι πρωτάθλημα δε θα σταθεί,αλλά ούτε αγωνιστική!

Αυτά από μένα... Περιμένω κι άλλους ψήφους!

Maximvs
17-10-2007, 15:35
..απο οτι εμαθα και εγω μαλλον δευτερα θα το εχουμε...

NonBorn
17-10-2007, 22:58
Μόνο 27 άτομα θα παίξουμε?? :banghead::banghead: :pppbbbttt::pppbbbttt:
90 άτομα μπήκαν σήμερα στο forum...:(

blizard
18-10-2007, 00:10
Οι περισσότεροι μπορεί να μην ενδιαφέρονται για το πως θα γίνει βρε παιδιά , απλά να περιμένουν το game για να παίξουν σε ότι ετοιμαστεί.

Πάντως και από τους 18 που ψήφισαν για 20 ομάδες ανά κατηγορία είναι σαφές ότι έτσι θα το θέλουν οι περισσότεροι... οπότε πρέπει να δούμε πως θα φτιάξουμε τους προκριματικούς, και μετά μάλλον πάμε για 45 μέρες ανά πρωτάθλημα.

polakis
18-10-2007, 00:58
προκριματικοί όμιλοι με τους πρώτους 2-3 να πηγαίνουν α' εθνική κλπ είναι το καλύτερο...

ProEvo
18-10-2007, 11:20
Οι περισσότεροι μπορεί να μην ενδιαφέρονται για το πως θα γίνει βρε παιδιά , απλά να περιμένουν το game για να παίξουν σε ότι ετοιμαστεί.


Απλά, καλό θα ήταν ακόμα και αυτοί που δεν ενδιαφέρονται πως θα γίνει, να το ποστάρουν σαν άποψη για να έχουμε έστω και έτσι μια γενική εικόνα για τον αριθμό των συμμετοχών. Γιατί στην άλλη λίστα μπορεί να υπάρχουν και άτομα που μπήκαν μια φορά πριν 2 μήνες, πόσταραν ότι θα παίξουν και από τότε ούτε που θυμούνται αν έχουν ξανακάνει login στο forum.:) μπορεί ξαναλέω και χωρίς παρεξήγηση ! Αν δεν υπάρχουν μη βαράτε:fryingpan:

ALEO
18-10-2007, 11:26
re c Pro merikoi oute to PSN ID tous den vazoun
kai merikoi ase pou kanoun
1 post ....nai ke ego mesa valte kai meta apo kana mina pali simetohi sto forum topa ke allou PSN ID kai vlepoume.....
ase pou merikoi efoson den ehoun oute psn id mono 2-3 atoma ehoun sto friendlist tous apo to forum

ProEvo
18-10-2007, 11:32
Δίκιο έχεις. Για αυτό λέω συνέχεια να ποστάρουν μόνο όσοι το γουστάρουν πραγματικά. και όχι μόνο το pro, αλλά το forum και την παρεα και όλα. Γιατί αν γουστάρουν μόνο το pro θα μπουν, θα παίξουν 1-2 ματς (και αν) και μετά θα πουν "δε βαριέσαι, ποιός κάθεται να κανονίζει αγώνες τώρα. καλώ και 2 φίλους και παίζουμε"

isspro
18-10-2007, 12:18
Για αυτό λέω συνέχεια να ποστάρουν μόνο όσοι το γουστάρουν πραγματικά. και όχι μόνο το pro, αλλά το forum και την παρεα και όλα. Γιατί αν γουστάρουν μόνο το pro θα μπουν, θα παίξουν 1-2 ματς (και αν) και μετά θα πουν "δε βαριέσαι, ποιός κάθεται να κανονίζει αγώνες τώρα. καλώ και 2 φίλους και παίζουμε"


εχεις απολυτα δικιο :1appl:

touristas
18-10-2007, 12:53
loipon paidia,kat arxin prepei na organothi to sidomotero dinaton o prokrimatikos giros,oi meres plisiazoun siga siga!den exo katalavi akrivos pos tha einai.ti tha legate gia omilous ton tessaron omadon pou tha einai pio grigoro?outos i allos pliris adikimenikotita sxetika me tin akrivi dinamikotita den mpori na iparksi.oi kaloi tha ksexorisoun grigora

NonBorn
18-10-2007, 12:57
loipon paidia,kat arxin prepei na organothi to sidomotero dinaton o prokrimatikos giros,oi meres plisiazoun siga siga!den exo katalavi akrivos pos tha einai.ti tha legate gia omilous ton tessaron omadon pou tha einai pio grigoro?outos i allos pliris adikimenikotita sxetika me tin akrivi dinamikotita den mpori na iparksi.oi kaloi tha ksexorisoun grigora

To παιχνίδι έρχεται αλλά όπως είπα είναι πολλά που πρέπει να γίνουν και φυσικά να μας πουν τελικά πόσοι το έχουν από βδομάδα και πόσοι είναι όντως μέσα για το πρωτάθλημα.

Όσον αφορά τους προκριματικόύς θα γίνουν όμιλοι και θα χωριστούν οι ομάδες για να μπουν στις κατηγορίες. Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε συμμετοχές σίγουρες για να μπορούν να αρχίσουν παιχνίδια και ένα αριθμό ατόμων για να ξέρουμε σε τι ομίλους θα χωριστούμε!

ProEvo
18-10-2007, 12:58
για μένα καλό θα ήταν όμιλοι των 6 ομάδων. αν φτάσουμε πχ στις 54 συμμετοχές θα βγουν 3 κατηγορίες από 18 ομάδες. από κάθε όμιλο των 6 ομάδων οι 2 πρώτοι θα πάνε στην α', οι 2 επόμενοι στη β' και οι 2 τελευταίοι στην γ'.

Edit : Σωστός nonborn, δεν είχα δει την απάντηση σου.

ALEO
18-10-2007, 13:03
να κανουμε κε σουπερ καπ ο πρωταθλητης με τον κυπελουχο μετα χεχεχε

touristas
18-10-2007, 13:07
ego pali proevo tha protimousa ton tessaron omadon,ektos ki an milame gia monous agones

blizard
18-10-2007, 13:13
Από Δευτέρα που κυκλοφορεί το παιχνίδι , ίσως πρέπει να φτιάξουμε ένα topic και να γίνει ξανά η διαδικασία για όσους το πήραν.

Πχ "To αγόρασα, θέλω να συμμετέχω με το nick blizard"
(ίσως να βάλει και προτίμηση ώρας αν θέλει κάποιος, ή ότι άλλο σκεφτούμε)
Σε λίγες μέρες που θα μαζευτεί ο απαραίτητος αριθμός κάνουμε τους ομίλους και αρχίζουμε τα προκριματικά...

isspro
18-10-2007, 13:30
Από Δευτέρα που κυκλοφορεί το παιχνίδι , ίσως πρέπει να φτιάξουμε ένα topic και να γίνει ξανά η διαδικασία για όσους το πήραν.

Πχ "To αγόρασα, θέλω να συμμετέχω με το nick blizard"
(ίσως να βάλει και προτίμηση ώρας αν θέλει κάποιος, ή ότι άλλο σκεφτούμε)
Σε λίγες μέρες που θα μαζευτεί ο απαραίτητος αριθμός κάνουμε τους ομίλους και αρχίζουμε τα προκριματικά...


συμφωνω. επισης να ειναι 30 ημερων και οχι παραπανω για να μπορουν να περνουν μερος κι αλλα ατομα στην πορεια και να μην περιμενουν και περιμενουν και περιμενουν...

seven77
18-10-2007, 13:47
παιδια αν μπορειτε φτια3τε καπου ενα χωρο που να βλεπουμε τισ ε3ελι3εις και τις αποφασεις των οργανωτων χωρις να μπορουμε να ποσταρουμε οι αλλοι διαφορα σχολια...το ειπα και πιο πανω και εγω ειμαι μεσα απλα 8α δυσκολευτω λιγο λογω εργασιας

touristas
18-10-2007, 13:57
kati akoma.nonborn,nomizo oti to poio sosto einai oloi oi agones na exoun tin idia diarkia opote tha itan kalo an mporousame na kaname ena poll sxetika me auto to thema vazontas tis 3 px dimofilesteres diarkies agonon.ti les?

ProEvo
18-10-2007, 13:59
kati akoma.nonborn,nomizo oti to poio sosto einai oloi oi agones na exoun tin idia diarkia opote tha itan kalo an mporousame na kaname ena poll sxetika me auto to thema vazontas tis 3 px dimofilesteres diarkies agonon.ti les?

Συμφωνώ απόλυτα. Θα είναι λάθος η διαφορετική διάρκεια αγώνων. θα δημιουργήσει ανισότητες.

edit : ok, non ;)

NonBorn
18-10-2007, 14:00
Ναι παίδες έχετε δίκιο για τη διάρκεια θα υπάρχει πρόβλημα με τις ισοβαθμίες και τα goal. Φτιάχνω ένα poll για να δούμε... Ελπίζω να μη με #(%@ όλοι με τα πολλά poll που γίνονται :p:hide:

touristas
18-10-2007, 14:01
xairomai pou simfonis mazi mou proevo!to pisteuo akradanta auto.den prepei na gini auto to lathos

NonBorn
21-10-2007, 04:16
από τα 65 άτομα που έχουν δηλώσει συμμετοχή ψήφισαν μόνο τα 33! τα ποσοστά των κατηγοριών με 20 ομάδες είναι διπλάσια από αυτά των 10-12 ομάδων οπότε θα πάμε σε κατηγορίες 20 ομάδων τουλάχιστον για τις 2 πρώτες!! η διάρκεια μεγαλύτερη από ένα μήνα θα πάμε για αρχή 45 μέρες για αρχή και ανάλογα βλέποντας και κάνοντας. αρχικά όλα θα είναι πιο ελαστικά...

έρχονται κανόνες σιγά σιγά...

markos69
21-10-2007, 19:02
mia xara doulevi to sistima sto myxbox me 38 agones re pedia den ine diskolo

ps4
23-10-2007, 17:51
παιδια ποσοι αγωνες βγαινουν την εβδομαδα με τα τωρινα δεδομενα;;;

ρωταω για να δω αν μπορω να παιξω.

NonBorn
23-10-2007, 18:26
παιδια ποσοι αγωνες βγαινουν την εβδομαδα με τα τωρινα δεδομενα;;;

ρωταω για να δω αν μπορω να παιξω.

Οι αγώνες όπως είναι τώρα είναι 38 για την Α,32 για την Β και ανάλογα με το ποσοι τελικά θα βγούμε στην Γ από 20 - 28 το πολύ...

Οι αγώνες τουλάχιστον αρχικά δεν θα ορίζονται από εμάς ανά βδομάδα... Ο καθένας θα πρέπει να κανονίζει τους αγώνες του με κάθε συμπαίκτη του! Εμείς θα βγάλουμε τις αγωνιστικές, θα κοιτάτε ποιους αγώνες έχετε ακόμα να παίξετε θα στέλνετε ένα pm ή στο forum ή στο ps3 στον αντίπαλο και θα κανονίζεται ώρα και μέρα.Έτσι δε θα υπάρξει πρόβλημα ώρας απλά ο καθένας θα πρέπει να είναι υπεύθυνος για τους αγώνες του! Αρχικά τα πράγματα θα είναι ελαστικά μέχρι να μπούμε σε μία σειρά αλλά θα χρειαστεί και ατομική υπευθυνότητα ώστε το πρωτάθλημα να πάει όπως όλοι το θέλουμε!

ps4
23-10-2007, 19:08
Οκ σωστο αυτο.

Εγω ας πουμε μπορω να ειμαι μπροστα στο ps3 3 φορες την εβομαδα αλλα οχι σουκου. Τουλαχιστον κατα 90%

NonBorn
23-10-2007, 19:11
Οκ σωστο αυτο.

Εγω ας πουμε μπορω να ειμαι μπροστα στο ps3 3 φορες την εβομαδα αλλα οχι σουκου. Τουλαχιστον κατα 90%

Σε αυτές τις 3 μέρες κάθε βδομάδα από την αρχή της θα κανονίζεις να παίζεις κάποια match ούτως ώστε να μπορείς να συμπληρώνεις αν όχι όλους ένα ικανοποιητικό ποσοστό των αγώνων. Και αυτό ισχύει για όλους... Μόλις μπεις στην κατηγορία σου θα ξέρεις εξ' αρχής με ποιους θα πρέπει να παίξεις... Και βέβαια 2 match 10λεπτα για εντός και εκτός έδρας με καθέναν νομίζω βγαίνουν πολύ εύκολα τα match. Κάθε φορά που βρίσκεις κάποιον παίζετε τα 2 match ένα εντός ένα εκτός και ποστάρετε αποτελέσματα... Είναι πολύ βολικό αρκεί ο καθένας να έχει στο νου του να κάνει τους αγώνες και να μην περιμένει πάντα τους υπόλοιπους να τον καλέσουν. :)

MaRkUs_
24-10-2007, 11:50
όπως είχα πεί κ σε παλαιότερο ποστ....καλό θα ήταν όλοι να φτιάξουμε ένα account αποκλειστικά για το πρωτάθλημα ....για να μπένουμε κ να βλέπουμε ποιοί είναι online κ να βρισκόμασται πιο εύκολα ο ένας με τον άλλο.