PDA

View Full Version : Mega Meshes: Η νέα τεχνολογία της Microsoft για το Xbox360.



modecris
18-03-2011, 19:45
Mega Meshes ονομάζεται η νέα τεχνολογία η οποία υπόσχεται να φέρει μεγάλο αριθμό πολυγώνων και απαράμιλλους φωτισμούς στο xbox360.Θα χρησιμοποιηθεί σε επερχόμενα exclusives, χωρίς βέβαια να αποκλείουμε την χρησιμοποίηση της και από multiplatform τίτλους.

Στα παρακάτω video το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό εκτός ίσως από το frame rate,φαντάζομαι όμως πως είναι πρώιμος ο κώδικας ακόμα.

M04SMNkTx9E

cdcqtjlBWCE

Και για τους γνώστες,ένα pdf με λεπτομέρειες για όλα αυτά.
http://miciwan.com/GDC2011/GDC2011_Mega_Meshes.pdf

Ezio
18-03-2011, 19:52
Πρώτα το kinect και μετά αυτό. Φαίνεται ότι η Microsoft δεν θα αφήσει το xbox 360 εύκολα.

muku
19-03-2011, 01:38
Πολύ εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Πολύ καλή η δουλειά της Lionhead και αν τη μοιράσουν και σε άλλους XBOX360 devs ίσως να δούμε και άλλα εντυπωσιακά σκηνικά, αν καταφέρουν να το ταιριάξουν, στα δικά τους εργαλεία καθώς δεν είναι και τόσο "μεμονωμένο σε ένα κομμάτι" όσο πχ το MLAA της Sony. Προς το παρόν, οι εκόνες από το παιχνίδι της Lionhead είναι μαγευτικές πάντως :)

Valkyre
19-03-2011, 09:45
Oντως πολυ εντυπωσιακο, αλλα muku για ποιες εικονες λες? Γιατι αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι tech demo, δεν ειναι δηλαδη σκηνικο απο παιχνιδι. Απλα παρουσιαση ειναι οπως το tech demo του FFVII ηταν για το PS3 αρκετα χρονια πριν. :)

Lefteris_X
19-03-2011, 10:08
πολύ bloom lighting είδα. όπως και πολύ volumetric φωτισμό (τεχνικές απο το 1994, γνωστές καραπαιγμένες και λίαν βαριές, ίσως για αυτό να εμπεριέχονται ακριβώς για να επιδειχθεί η απόδοση; οψόμεθα)

τα μεγάλα meshes δεν είναι κάτι το πρωτοποριακό ή καινούριο, καθώς είναι κάτι που γινόταν επι καιρό, όχι όμως σε x86 ή παρεμφερείς τεχνολογίες, για παράδειγμα τεράστια meshes είχε και το PS2 ας είναι καλά ο δίαυλος 2560bit (καλά το έγραψα) και τα 4MB emdeded ram που είχε το RSX.

ομολογώ πως κι εγώ εντυπωσιάστηκα, όχι να μου πέσουν τα σαγόνια σαφώς αλλά αρκετά καλό tech demo. δεν έχω χρόνο (βασικά όρεξη πρωινιάτικο) να διαβάσω λεπτομερώς το pdf, του έριξα μια ματιά στα γρήγορα, ότι γράφω τώρα όμως είναι μόνο απο ότι είδα στο βίντεο. συνεπώς δεν έχω ολοκληρωμένη κριτική.

τέλος, αρχίζω να αντιλαμβάνομαι ότι ολοένα και περισσότερο χρησιμοποιείται μια πολύ παλιά τεχνική, κατεβάσματος πάρα πολύ της συνολικής παλέτας χρωμάτων (έτσι διάφοροι καταχωρητές δεν είναι στα πολλά bit, ήτοι 128bit κλπ, αλλά 8bit = 256 αποχρώσεις), ώστε να μπορούν να χωρέσουν τα παραπάνω στην RAM αλλά και να παίζουν με το παραπάνω frame rate. Βέβαια, αυτό έχει ως συνέπεια (όπως και παλιά, δεν αποφεύγεται δυστυχώς) να είναι περιορισμένη η παλέτα των χρωμάτων, συνακολούθως να έχουμε ένα συγκεκριμένο οπτικό χρωματικό φάσμα στην δημιουργία γραφικών (για να το πω απλά). Αυτή την χρωματική έλλειψη βλέπω, ότι "καλύπτουν" έγχρωμες πηγές φωτός, έξυπνα καλυμμένες και με φαντασία μιξαρισμένες.

Πάντως είναι πολύ νωρίς ακόμα, όμως πολλά απο τα παραπάνω, όταν μπαίνουν μέσα και οι εκατοντάδες γραμμές κώδικα για έλεγχο, χειρισμό και υλοποίηση απείρων έξτρα στοιχείων, όπως τα input controls (interrupts), camera control και feedback, object location, scene dynamics, interaction παράμετροι και πολλάάάάάάάάάάάάάάάά άλλα......όλα αυτά "γονατίζουν" ένα engine, υπό την έννοια ότι είναι αρκετά βαριά σε συνδυασμό πάντα με το engine των γραφικών.

Ενδιαφέρον, όχι κάτι το jawdropping σαφώς.

muku
19-03-2011, 12:44
Oντως πολυ εντυπωσιακο, αλλα muku για ποιες εικονες λες? Γιατι αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι tech demo, δεν ειναι δηλαδη σκηνικο απο παιχνιδι. Απλα παρουσιαση ειναι οπως το tech demo του FFVII ηταν για το PS3 αρκετα χρονια πριν. :)

Όχι δεν είναι tech demo. Αν διαβάσεις το pdf θα δεις ότι προέρχεται από ένα game που ονομάζεται milo and kate. Βέβαια ψάχνοντας λίγο παραπάνω στο net διάβασα ότι είναι αμφίβολο αν θα κυκλοφορήσει το εν λόγω game ή η τεχνολογία του θα χρησιμοποιηθεί αλλού.

personGR
19-03-2011, 14:05
Όχι δεν είναι tech demo. Αν διαβάσεις το pdf θα δεις ότι προέρχεται από ένα game που ονομάζεται milo and kate. Βέβαια ψάχνοντας λίγο παραπάνω στο net διάβασα ότι είναι αμφίβολο αν θα κυκλοφορήσει το εν λόγω game ή η τεχνολογία του θα χρησιμοποιηθεί αλλού.

Milo and Kate λεγόταν το demo που παρουσίασε η Microsoft όταν πρωτοανακοίνωσε το kinect σε μια τάδε E3. (το οποίο κατά 99% θα παραμείνει στην ιστορία ως -real time και καλά- demo)

Valkyre
19-03-2011, 14:26
Τελικα επειδη μπερδευτηκα. Αυτη η παρουσιαση προκειται για υλικο απο παιχνιδι ή ειναι ενα tech demo στο οποιο θα βασιστει καποιο παιχνιδι που προκειται να κυκλοφορησει?

Εχει σημασια γιατι ενα tech demo, οσο εντυπωσιακο και αν ειναι δεν ειναι 100% αναπαρασταση του τι θα βλεπεις με την μηχανη αυτη γραφικων αν ενσωματωθει σε παιχνιδι. Και αυτο γιατι οπως ειπε και ο λευτερης ενα παιχνιδι προυποθετει και να εχει χαρακτηρες στην οθονη ο καθενας με το δικο του Α.Ι. και τα controls και ολα τα αλλα πραγματα που κανουν ενα παιχνιδι.

Σαφως και ειναι υπερ εντυπωσιακο και σαν απλο tech demo, αλλα αν ειναι παιχνιδι τοτε ειναι ακομα πιο εντυπωσιακο!

dimitrisasp
19-03-2011, 17:04
Ρε παιδια εγω που ειμαι και ασχετιος με graphics και τεχνολογιες δεν ειδα κατι καινουριο.. Το Heavy Rain μου φαινεται οτι εχει πολυ ανωρερα γραφικα απο αυτα ας πουμε..

Ixor24
19-03-2011, 17:11
μπορει να ειμαι ασχετος σχετικα με κωδικες πολυγωνα framerate και αλλα τετοια αλλα τι το τοοοοσο εντυπωσιακό εχουν τα παραπανω vid? αυτα τα γραφικα και αυτη η εναλαγη μερας νυχτας και με τις σκιες τους τα εχουμε δει και τα παιζουμε ήδη αυτα βλεπε uncharted gt gta hv και αλλα πολλα οποτε τι βλεπετε που εγω δεν βλεπω?

muku
19-03-2011, 17:28
Hello, My name is ben sugden and I am the lead programmer at lionheadstudios on the incubation team, and I’d like to talk about some of the work we did when developing the engine technology for milo and kate.

First of all today, I’m going to talk a little about the art direction for the game

So, for milo and kate,we were presented with a challenging art direction; To render a world seen through the eyes of a young boy.

Αυτό είναι αποσπάσματα από το pdf. Ο χρόνος που χρησιμοποιεί δείχνει σαν να έχει σταματήσει η ανάπτυξη αλλά η λέξη game νομίζω ότι δείχνει ότι πρόκειται για παιχνίδι υπό ανάπτυξη και όχι tech demo. Aν διαβάσετε στο wikipedia πάντως, δεν είναι ξεκάθαρο το αν θα κυκλοφορήσει ή όχι ποτέ.

PDS
19-03-2011, 17:46
Aν προκειται για tech demo(και στα 15-20 fps οπως δειχνει) δεν ειναι σε καμια περιπτωση εντυπωσιακο.
Τα φυτα για παραδειγμα δεν ειναι δημιουργημενα απο πολυγωνα(τα οποιο υποσχεται η νεα μηχανη:p).
Αν θα ειναι ετσι οταν μπουν και τα υπολοιπα καλουδια(ΑΙ κτλ),τοτε θα μιλαμε για πολυ καλα γραφικα.

Οπως και να χει περα απο το hype που μπορει να δημιουργηθει απο τετοια βιντεο,δεν νομιζω οτι η MS θα εβγαζε κατι τετοιο στην φορα ,χωρις να υπαρχει οντως λογος.Δλδ σιγουρα αυτη η μηχανη θα δωσει ωθηση στα γραφικα.
Το ερωτημα ειναι,ποια και ποσα παιχνιδια θα κανουν χρηση αυτης της μηχανης,αφου και τα δυνατα exclusives εχουν τις δικες τους μηχανες και αν υπαρχει χρονος για να βγει κατι αξιολογο.(τα παιχνιδια θελουν συνηθως 2 χρονια το λιγοτερο αναπτυξης και σε 2 χρονια θα εχουμε νεες κονσολες).
Τεσπα θα δειξει.