PDA

View Full Version : προβλημα με pc



ikaria_g4
14-03-2011, 22:39
πριν λιγο εκλεισα το pc και εβγαλα την ραμ για να δω τα χαρακτιριστικα της. την ξανακουμποσα και ανοιξα το pc. μετα την πρωτη οθονη που μπορεις να μπεις στο bios και την βλεπω οπω και πριν δεν δειχνει τιποτα. η οθονη μπαινει σε αναμονη. σαν να ειναι κλειστο το pc. εχω βεβαιωθει οτι η ραμ μπηκε κανονικα οπως ηταν πριν.
μπορω να κανω κατι ή να παω σε μαστορα;

Sent from my mobile using Tapatalk

ilias78
14-03-2011, 22:41
δοκιμασες να την βαλεις σε αλλη θεση?
ποσα dimmakia εχεις?

ikaria_g4
14-03-2011, 22:54
την ραμ εννοεις; εχει συνολο 4. ενα κιτρινο και ενα μαυρο. και πιο διπλα αλο ενα κιτρινο και ενα μαυρο. λες να τιυς αλλαξω θεση;
ειναι στα κιτρινα τωρα.

Sent from my mobile using Tapatalk

Maximvs
14-03-2011, 22:55
κανε ενα reset το bios κατ'αρχην..δοκιμασε μονη της την μνημη που δεν δουλευει,και μπες μεσα στο bios και κανε save και restart.οτι αλλο δεις πες μας.

ikaria_g4
14-03-2011, 23:09
δεν εχω προσβαση στα bios. εδω και αρκετους μηνες η οθονη δεν φενεται καλα. και αν πατησω να μπω στα μπιος δεν κανει τκποτα και η οθονη μπαινει σε αναμονη. το καλοκαιρι καηκε η μια καρτα γραφικον και εμεινα με την αλλη. λετε τοση συμπτωση και σημερα να καηκε και η αλλη; αλλαξα θεση στη ραμ και παλι τιποτα

Sent from my mobile using Tapatalk

ikaria_g4
15-03-2011, 03:24
αυριο θα παρω τηλ. τεχνικο. αλλα ρε παιδια εχω το thunderbird και δεν χρειαζεται passwords για κανενα mail. o firefox εχει αποθηκευμενους ολους μου τους κωδικους (φορουμ,τραπεζες,στοιχηματικες εταιριες κτλ) δλδ μπορει να με καψει.
μπορω να κανω κατι;

Sent from my mobile using Tapatalk

Maximvs
15-03-2011, 19:36
δεν χρειαζεται να ανησυχεις...αν ο τεχνικος πρεπει να παρει το μηχανημα σου για service (γιατι οπως τα λες δεν πρεπει να ειναι προβλημα windows..μαλλον hardware ακουγεται) πες του να βγαλει το σκληρο σου δισκο απο μεσα και να στον αφησει.Θα κανει τις δοκιμες του με ενα δικο του σκληρο (ελπιζω να εχει) και οταν στο επιστρεψει τοτε βαζεις το σκληρο σου και δουλευεις..Βεβαια αν ειναι θεμα μητρικης ισως να χρειαστει να ξαναπερασεις τα windows απο πανω , αν δεν μπαινει στο λειτουργικο σου μετα την αλλαγη μητρικης....ουφ..αυτα!!...

ikaria_g4
16-03-2011, 00:37
αυριο το πρωι θα παω το κουτι να το δουν. λες να τους πω να βγαλουν επιτοπου τους σκληρους; γιατι σιγουρα θα το κρατησουν. με βλεπω να το αφηνω ετσι και να ελπιζω οτι θα κανουν απλα τη δουλεια τους. τωρα για τιη μιτρικη τι να πω. απλα εβγαλα τη ραμ κ την ξαναεβαλα. παιζει επαθε καμια ζημια οταν την πιεσα για να κουμποσει.

Sent from my mobile using Tapatalk

muku
16-03-2011, 01:15
αυριο το πρωι θα παω το κουτι να το δουν. λες να τους πω να βγαλουν επιτοπου τους σκληρους; γιατι σιγουρα θα το κρατησουν. με βλεπω να το αφηνω ετσι και να ελπιζω οτι θα κανουν απλα τη δουλεια τους. τωρα για τιη μιτρικη τι να πω. απλα εβγαλα τη ραμ κ την ξαναεβαλα. παιζει επαθε καμια ζημια οταν την πιεσα για να κουμποσει.

Sent from my mobile using Tapatalk

Εγώ προτείνω πριν το πας, να βγάλεις και τις 2 ram και να βάλεις την καθεμία μόνη της πάνω στο pc και γενικά να δοκιμάσεις αρκετούς συνδυασμούς στα 4 slots που έχεις. Αν δεν δουλέψει με κανένα συνδυασμό, τότε πήγαινε το.

ikaria_g4
16-03-2011, 03:42
Εγώ προτείνω πριν το πας, να βγάλεις και τις 2 ram και να βάλεις την καθεμία μόνη της πάνω στο pc και γενικά να δοκιμάσεις αρκετούς συνδυασμούς στα 4 slots που έχεις. Αν δεν δουλέψει με κανένα συνδυασμό, τότε πήγαινε το.

το εκανα αλλα τζιφος. δεν το γλυτωνω το συνεργειο.

Sent from my mobile using Tapatalk

Maximvs
16-03-2011, 11:22
πες να σου βγαλουν τους δισκους απο μεσα και ασε το να το κοιταξουν.

ikaria_g4
16-03-2011, 15:42
ρε παιδιά εξηγήστε μου κάτι.
το πήγα το κουτί και το κοίταξαν επιτόπου.
δεν βρήκαν τίποτα.
δούλεψε μια χαρά.
σε αυτούς μπήκε και στα bios. όλα κανονικά.
έλεος. και τώρα που τον έφερα σπίτι κι εδώ κανονικά.
τι να πω...

AriStos13
16-03-2011, 23:45
ηθελε να κανει την βολτουλα του μωρε...!
ετσι να παρει τον αερα του..!!χαχαχα

ikaria_g4
18-03-2011, 13:16
μπορεί να μου πει κάποιος τι κάρτα γραφικών μπορώ να βάλω σε αυτή την μητρική;
είναι στα τελευταία της αυτή που έχω τώρα.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522509

reinko24
18-03-2011, 17:06
Its up to you!!! ότι κάρτα φραφικών θες μπορείς να βάλεις οι περιορισμοί είναι το τροφοδοτικό πόσα βατ είναι και πόσα σλότ έχει η μητρική σου γιατί κάποιες ψύκτρες είναι τόσο μεγάλες που πιάνουν 2 σλοτς και φυσικά η τιμή εως πόσα μπορείς να δώσεις!!!
εγώ αν είχα χρήμα αυτή θα έβαζαααα!!!
Sapphire 6990 (PCI-Express, GDDR5, 4GB)



(http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%D1%D4%C1+%C3%D1%C 1%D6%C9%CA%D9%CD&category2=PCI-E)

ikaria_g4
04-05-2011, 20:57
επαναφέρω το θέμα.
η οθόνη όλα καλά πλέον. έφταιγε απλά το καλώδιο που την συνέδεε με το pc.

τώρα έχω 2 προβληματάκια ακόμα.
πρώτον η mobo p5n32 sli premium μπορεί να πάρει μέχρι 8gb ram αν δεν κάνω λάθος.
σήμερα της έβαλα 4 (4χ1gb) και κολλούσε απίστευτα ο firefox, δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. γενικά το pc έλεγε ότι χρησιμοποιεί 100% cpu.

και δεύτερον πολύ καλή κάρτα γραφικών αυτή που προτείνεις reinko αλλά μου λείπουν κάτι ψιλά για να την βάλω :P
γι αυτό αν μπορείς πες εσύ ή κάποιος άλλος τι κάρτα γραφικών μπορώ να βάλω και να είναι compatible. δεν λέω ακριβώς ποιο μοντέλο. απλά ποιες μπορεί να πάρει.
αυτή που έχει τώρα:
Chipset: NVIDIA GeForce 7600GS.
Μνήμη: 256MB DDR2 στα 128-bit.
Τοποθέτηση: AGP 8x.
RAMDACs: 400MHz.
Pixel Pipelines: 12.

π.χ. κάποια από αυτές θα είναι συμβατή;
http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga/f/111207_111214/601-%CE%AD%CF%89%CF%82-1050-DDR2.html


το pc φοράει
mobo (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522509)
cpu: Intel Core 2 CPU 6600 @ 2.4GHz
κάρτα γραφικών (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516113)

ilias78
05-05-2011, 00:30
αν κρινω απο τη μεγιστη τιμη του link στο scroutz που εχεις βαλει (100 ευρω), θα σου προτεινα αυτην με 24 ευρω παραπανω.

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-5770-SVGA-PCI-Express-1GB-11163-02-20R.htm

ikaria_g4
05-05-2011, 00:47
δεν έχω βάλει μέγιστη τιμή...
απλά έβαλα μέχρι 1gb μνήμη και ddr2.
το ddr αλήθεια τι είναι;
γιατί αυτή που προτείνεις είναι ddr5 ενώ αυτή που έχει το pc 2.

ilias78
05-05-2011, 00:54
http://www.wisegeek.com/what-is-ddr-ram.htm

ddr2 εχει τωρα η καρτα γραφικων σου. και λογικο αφου ειναι παλια.
αυτη που σου λεω θα δουλεψει μια χαρα.

ikaria_g4
05-05-2011, 01:38
πως εξηγείς ότι όταν βάζω 4gb ram κολλάει το σύμπαν ενώ με τα 2 πάει ρολόι;
είχα 2χ512 άλλα ήταν αρκετά αργό.
είπα να το πάω 4.
σήμερα ήρθαν και όταν τις έβαλα είχε αυτό το πρόβλημα.
όταν άφησα τα 2gb όλα είναι καλύτερα (και από πριν εννοείται που είχε 1)

muku
05-05-2011, 01:57
Η κάρτα γραφικών που σου έδειξε ο Ηλίας είναι PCI Express ενώ αυτή που έχεις AGP. Οι δύο θύρες μεταξύ τους είναι διαφορετικές και μη συμβατές. Η motherboard σου έχει και τις 2 δύο θύρες? Δεν ξέρω αν έχουν κυκλοφορήσει τέτοιου είδους hybrid μητρικές. Αν και για τη χρονολογία του CPU σου, λίγο περίεργο που έχεις AGP κάρτα. Είσαι σίγουρος ότι είναι σωστή αυτή που έγραψες?

Τώρα για το άλλο θέμα δεν ξέρω είναι πολύ περίεργο. Μήπως έχει χαλάσει κάποια θύρα για τη μνήμη? Επίσης αν δεν έχεις 64bit windows δεν θα διαβάζουν όλη τη μνήμη λογικά (4gb), οπότε ίσως να προκαλείται κάποιο πρόβλημα από εκεί. Εικασίες, δεν είμαι σίγουρος. Δοκίμασες να βάλεις και τις άλλες 2 μνήμες σκέτες? Μήπως κάποια είναι χαλασμένη? Αν και λογικά δεν θα σε καθυστερούσε απλά θα είχες μπλε οθόνες.

ikaria_g4
05-05-2011, 02:11
ναι η mobo αυτή είναι. πριν κάνα μήνα που το είχα πάει σε τεχνικό για το πρόβλημα που είχα γράψει κι εδώ, τον ρώτησα αν σκεφτώ να αλλάξω κάρτα τι γίνεται και μου είπε ότι παίρνει και pci. επιπλέον το γράφει και στο e-shop.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522509


τώρα για την ram τι να πω. δεν έχω τα 64bit.
γι αυτό όταν είχα βάλει και τις 4 όταν πήγα να δω τι διαβάζει έλεγε
μνήμη RAM:3.25gb
αυτό για το αν είναι χαλασμένο κάποιο slot θα το διερευνήσω αύριο.
Πάντως δεν έχουν χρησιμοποιηθεί και ποτέ. Μονο σήμερα που τις έβαλα όλες.

antoniss
05-05-2011, 02:51
@ikaria g4 , Δεν έχεις με τίποτα AGP κάρτα γραφικών !
ούτε το M/b την υποστηρίζει αλλά φυσικά και ούτε ο core2duo εμπαινε σε παλιότερα m/b που είχανε AGP , οπότε για vga να κοιτάς σε PCI-express slot.

αν πεις περίπου σε τι τιμή θες να κυμανθείς θα βρούμε και 2-3 μοντέλα σαν καλύτερες επιλογές.


Μετά για τις μνήμες που λες , γράψε ακριβώς το μοντέλο και μάρκα που είναι δλδ μην διαβάσεις από μέσα τα windows αλλά από την ίδια την μνήμη το αυτοκολητάκι που έχει πάνω της .

Τι συνδιασμό θες να κάνεις ? δλδ 4x 1GB = 4GB σύνολο ?
είναι και οι 4 μνήμες πανομοιότυπες ή καποιες διαφορετικές ?

και με τι συνδιασμό έχεις τα 2GB που λες ότι πάει μια χαρά ?

ikaria_g4
05-05-2011, 13:11
οι ram είναι kingston kvr533d2n4/1g
ναι 4χ1 θέλω να βάλω.
η mobo έχει 4 slots. κατά σειρά είναι: κίτρινο,μαύρο,κίτρινο,μαύρο.
Τώρα έχω βάλει στα 2 κίτρινα.
κάρτα γραφικών μέχρι κανένα 80euro. δε θέλω τρελά πράγματα απλά να ανασάνει το pc άντε και κάνα football manager...και ότι καλύτερο φυσικά ευπρόσδεκτο αλλά με περίπου 80 euro όπως είπα.

ilias78
05-05-2011, 18:42
για λειτουργικο 32 bit που εχεις, οση ram και να βαλεις, το μηχανημα θα βλεπει μεχρι 3.2 gb περιπου. για να δεις παραπανω, θα πρεπει να βαλεις λειτουργικο στα 64 bit.

σου ειπα για αυτην την καρτα γραφικων, επειδη η mobo σου εχει pci θυρα και οχι agp.

ikaria_g4
05-05-2011, 20:54
έχεις δίκιο. η κάρτα που έχει τώρα πάνω δεν είναι αυτή που έγραψα.
είναι αυτή:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516099

τώρα σίγουρα όμως είναι η σωστή :P

h ram ναι...έβλεπε 3.25gb.
θα το αφήσω με 2gb που πάει μια χαρά.μόνο κάρτα γραφικών μένει...
έχεις να προτείνεις κάτι;