PDA

View Full Version : Πρωτοβουλίες psp? Στρίβει μόνο του!



ant-mi
10-03-2011, 12:59
Καλήσπερα, και πάλι εγώ με μία νέα απορία. Παίζοντας το GOW: Ghost of sparta, παρατήρησα πως ο Kratos είχε τάσεις φυγής. Συγκεκριμένα μερικές φορές (4-5 σε όλο το παιχνίδι) ξεκινούσε και προχωρούσε προς τα αριστερά χωρίς να πατάω τίποτα. Υπέθεσα πως είναι από το παιχνίδι κόλλημα αλλά σήμερα μου έκανε το ίδιο και στο Virtua Tennis (Mini game) μια φορά. Δεν το έχω παρατηρήσει σε κάποιο άλλο παιχνίδι ως τώρα. Υπάρχει κάποιο calibration για το psp? Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Valkyre
10-03-2011, 13:04
Καλήσπερα, και πάλι εγώ με μία νέα απορία. Παίζοντας το GOW: Ghost of sparta, παρατήρησα πως ο Kratos είχε τάσεις φυγής. Συγκεκριμένα μερικές φορές (4-5 σε όλο το παιχνίδι) ξεκινούσε και προχωρούσε προς τα αριστερά χωρίς να πατάω τίποτα. Υπέθεσα πως είναι από το παιχνίδι κόλλημα αλλά σήμερα μου έκανε το ίδιο και στο Virtua Tennis (Mini game) μια φορά. Δεν το έχω παρατηρήσει σε κάποιο άλλο παιχνίδι ως τώρα. Υπάρχει κάποιο calibration για το psp? Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Μηπως το analog stick του PSP σου τα εφτυσε? :(

ant-mi
10-03-2011, 13:12
Ήταν η πρώτη μου σκέψη και γ'αυτό ξεκίνησα το Thread αυτό. Με την ελπίδα να είναι κάτι άλλο. Πάντως δεν το κάνει καθόλου συχνά, αυτό μου κάνει εντύπωση...

Valkyre
10-03-2011, 13:15
Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα μαλλον αυτο ειναι. Τωρα το αν και κατα ποσο διορθωνεται δυστυχως δεν μπορω να σου πω εγω καθως δεν εχω ασχοληθει με τα εντοσθια του PSP. Για pS3 και DS3 ξερω πανω κατω τι γινεται μεσα τους, αλλα για PSP οχι :(

ant-mi
10-03-2011, 13:18
Μπορώ να το απενεργοποιήσω το analog κάπως για να σιγουρευτώ?

Valkyre
10-03-2011, 13:19
^^ Απο οσο γνωριζω οχι δεν μπορεις.

ant-mi
10-03-2011, 13:34
Γιούπι... :(

george13gr
10-03-2011, 16:26
και στο δικό μου psp 1004 τα ίδια....τα φτυσε...
όταν το ζουλάω όμως λίγο μέσα δουλεύει κανονικά

Eddy_Gordo
10-03-2011, 21:03
Δοκιμαστε να ξεκουμπωσετε και να κουμπωσετε παλι τον αναλογικο μοχλο, αν δεν διορθωθει η λυση ειναι να ανοιξετε την κονσολα και να το διορθωσετε (αν περνει διορθωση) αλλιως πατε για αλλο μοχλο...

hakoo
10-03-2011, 22:15
+rep για τον θεικο τιτλο!
Φιλε μαλλον το stick εχει αρχισει και τα φτυνει, υπαρχουν στο youtube αρκετοι οδηγοι για καθαρισμο η αντικατασταση παντως.

ant-mi
11-03-2011, 11:26
:) Μόλις αγόρασα έναν καινούριο από το ebay καταβάλλοντας το αστρονομικό ποσό του 1,2€. Eddy τι εννοείς να ξεκουμπώσω και να ξανακουμπώσω? αν τον τραβήξω προς τα έξω ξεκουμπώνει? Με βλέπω να ανεβάζω εγώ βίντεο στο youtube οδηγό πως να καταστρέψετε το psp σας τραβόντας βίαια το μοχλό...

Eddy_Gordo
11-03-2011, 19:08
δες βιντεο στο youtube εκει που λεει πως να του βαλεις μοχλο απο PS2, αν δεν τα καταφερεις θα βαλεις τον αστρονομικο νεο σου !

ant-mi
11-03-2011, 19:28
Οκ, σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη συμμετοχή και τη βοήθεια!